Uit de Omgeving. TBör.ast«r De Vries zegde toe een ontwerp te zuilen indienen tot het vonmeu van een credietinetelling (coen Staatscrodiet echter) jeoor de gemeenteen Gemengde Berichten. Een geheimzinnige geschiedenis. Sedert den len Kerstdag wordt le Almelo Vermist hef 5-jarig dochtertje van den fa brieksarbeider S. Het kind vertoefde bij haar grootvader en is sedert Zaterdag niet terug gezien. Bij den grootvader werden een 4-tal brief jee gebracht waarvan één luidde: zoek bet kind maar in het riool bij de gasfabriek. In verband met een en ander is gearresteerd een zekere H. De politie zet het onderzoek voort, tot hiertoe echter zonder resultaat. Nader schrijft men aan ..Het Volk"': Het kind heet Johanna Christina Scbumer, was gekleed in groen-grijs-bruin manteltje, donker hoedje en zwarte knooplaarsjes. De Inspecteur van politie Brasser .verzoekt allen die inlichtingen kunnen verschaffen zich te vervoegen aan het politiebureau. Het is tot V avonds laat bij den grootvader voor de deur awart van menschen. Heel Almelo is in be roering. -Per auto-ziekenwagen van den G. G.-Dienst zijn gisteren naar bet Bin nengasthuis t^ Amsterdam vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen een viortal werklie den. die, doordat een steiger van het bouw werk van Patrimonium aan den Spaarndom- merdijk omlaag was gestort, verschillende verwondingen hadden opgeloopen. De oorzaak van bet ongeval moet worden toegeschreven aan liet frit, dat eenige louwen waren losge raakt. Te Oosterbeok 16 Vrijdag- avoud de weduwe Mom onder de electrische tram naar Arnhem geraakt. In het St. Elisa- beth-Gaethuis te Arnhem is zij gisteren, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, ten gevolge van hersenschudding, overleden. Gisternacht is bij een ge vecht tusschen Duitsche grensbeambten en smokkelaars, nabij Bardenberg, een grensbe ambte doodgeschoten. De smokkelaars waren per fiets en werden van Kohblerg af achter volgd. De dader is ontkomen. Gistermiddag is 'de werk man A. 0., oud 22 jaar, werkzaam in de olie- fabriek „De Toekomst" van de firma Bloe- mendaal en Laan te Wormerveer. door een ongeluk in aanraking gekomen met de as eener machine in de fabriek, ten gevolge waarvan hij is overleden. De ongelukkige, een zoon van te Harlingen wonende ouders, was ongehuwd. Het lijk is per brancard overgebracht naar het gem eentezï ekenhuis. Een 3-jarig kindje van Van de L. te Wijk bij Duurstede had het on geluk, met haar kleertjes te dicht bij de brandende kachel te komen, waardoor zij Vlam vatten en het kindje ernstige brandwon den opliep. Na een herig lijdenis de arme kleine overleden. Naar wij vernemen wor- den binnenkort door de verkeerspolitie te Am- nalering der voorschriften voor autobestuur ders en motorrijders. Vervolgens zal na 1 Januari a.s. als de buitengemeenten zijn geannexeerd een po li tie-molordi ens t worden ingesteld over -bet IJ ter bewaking van de polders. Hiervoor zullen door .de politie eenige motorrijwielen met zij- epanwagens gebruikt worden. De politie-motorrijders krijgen nieuwe uni formen van leder. Te Vossebelt (gem. Dalen) viel het 11-jarig zoontje van den heer M., terwijl 't speelde, van een schuurdeur, waarbij bij zijn hoofd door een daaraan hangenden riem bad gestoken. Toen men hem vond lig gen op den grond, was hij reeds gestikt. Een Engelsch geneesheer heeft een studie gemaakt van den invloed van machine-schrijven op de gezondheid. Hij kwam tot de conclusie dat negentig procent van de type-writ esters vroeg of laat last krijgt van pijnen in den rug of ruggegraatsverkromming. Als reden geeft hij op, dat de meisjes meestal moeten buigen over het toetsenbord, hetgeen een onnatuurlijke en ongezonde houding is. Daarom dient ieder machine-schrijfster z. i. te weten dat zij zóó moet zitten, dat de elle- bogpn op gelijke hoogte zijn met het toetsen bord. Voorts moeien de knieën te zamen ge houden worden, de voeten moeten plat op den grond rusten, de schouders en het hoofd moe ten recht gehouden worden. Deze houding brengt op den duur ook de minste vermoeienis mee. Dezer dagen'dionjen twee tot di isver onbekende landloopers de woning binnen van den landbouwer v. E. te Heeze (N.-Br.). Daar de vtouw dea huizes, die alleen mot eenige kinderen thuis was, den indrrn- gare, welke oin *n boterham bedelden, den toe gang tot de woning geweigerd had, waren ze door het raam naar binnen geklommen en «iechlen van de weerlooze vrouw f 200. De vrouw, voorgevende het geëischte geld van boven te gaan balen, luidde een klokje, het welk de arbeiders op de ontginning van den boer Muil ie bijeen bek. Middelerwijl echter zager de inbrekers de 'kans schoon, om met bet in de kast aanwezige geld, zijnde ongeveer 1300. te ontsnappen. Zoo langzamerhand wordt Kerkrade een Dorado voor inbrekers. Haast lederen nacht worden één of meer inbraken gepk ii, menschen, die laat huiswaarts koe ren, worden meestal van hun hebben en hoe den beroofd. De samenwerking tusschen Nederlandfiche m Duitsche politie is „best", dooh zij hebben kier wegens de ligging der grens, een moeilijke laak Den len Kerstdag werd 's avonds tuaechen 710 uur op twee plaatsen inbraak gepleegd, waarbij een groote som geld werd gestolen. Ook wordt groot e handel gedreven in va1- •ebe 50 Mark-biljetten, die van de echte kaas: niet zijn te onderscheiden. Dk alles heeft de politie aanleiding gegeven om in samen werking met haar Duitsche collega's dagelijks razzia's te houden, waarhij iedere verdachte wordt gearresteerd. USt de -laatste ijsberich- l>n zou men kunnen opmaken, dat ook de vaart op de Zuiderzee weder hervat kon wor den. schrijft het „Hbld.". Intusschen dient «k->- te bedenken, dat er nc^ e&u voel drjjfije aanwezig is, hetgeen o. a. uit het volgende kan blijken. De dienst der Scheepvaart-Mij. Holland Friesland werd tot nog toe onderhouden via 'Nieuwediep. Maandagochtend lagen 5 schepen van deze Mij. te Harlingen gereed voor ver trek, n.l. de Bols ward I, Harlingen I, Franoker I, Dokkum I en de motor HollandFriesland VI. Na information ingewonnen door den be trokken agent aldaar, zou getracht worden via de Zuiderzee, Oranjesluizen, .Amsterdam te bereiken. Tot Enkhuizen was niet of geen ijs. De agent belde te Enkhuizen het kantoor Asdam op, dat het convooi Maandag 12 uur hot Krabbersgat gepasseerd was en dus '6 na middags om 6 uur te Amsterdam verwacht kon worden. Tot Woensdagmiddag word niets meer van deze schepen vernomen. De reederij maakte zich dan ook zeer ongerust. Eerst gis teren zijn Dokkum I lek en de Holland Friesland VI met verlies van schroef en defect aan de machine in dc Oranjesluizen aangeko men. Volgens verklaringen van de bemanning ge raakten de booten bij Broekerhaven m een ijsmassa bekneld: twee dagen en twee nachten hebben de opvarenden in levensgevaar ver keerd. In de maand September jj. werd .aan het spoorwegpostkantoor te Arn hem een a angel eek end pakket, inhoudende f 10,000 aan bankbiljetten, vermist; dit pakket afkomstig uit Venlo was bestemd voor een bankiersfirma te Arnhem. Do politie kon aanvankelijk niets anders constaleeren dan dat 'i pakket op 't bewuste kantoor was geweest en van daar spoorloos was verdwenen. Huiszoekingen bij bet perso neel, dat dienst had gedaan, hadden geen re sultaat. Niettemin rezen sterke vermoedens tegen den brievenbesteller van S. Diens gan-; gen weiden nauwkeurig nagegaan en dit leid de er loc, dat de recherche het oogenhlik ge komen achtte om te 's-Graveiïhage, in samen werking met de Haagsche recherche, huiszoe king te doen bij de daar wonende gehuwde zusier van v. S. Tezelfder tijd had ook in de woning \an v. S. te Arnhem een huiszoeking plaats. Het resultaat van dc huiszoeking in Den Haag was, dat in een bed in de woning ver stopt werden gevonden 50 bankbiljetten van f 100, 32 van f 40 en 2S van f 25. Dit geld was door v. S. aan zijn zuster in bewaring gege ven. Inderdaad waren v. S. en zijn vrouw eenige malen in Den Haag geweest en hadden daar niet onaanzienlijke uitgaven gedaan. Behalve de brievenbesteller v. S. zijn thans aangehouden een broer van v. S., alsmede zijn zuster en zijn zwager te 's-Gravenliage. ONDERWIJS Federatie van R.-K. Bijzondere Onder— .wijzers-Vereenigingen. Dinsdag had in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht een buitengewone algem. ver gadering plaats van afgevaardigden van R.-K. Diocesane Bijzondere Onderwijzers verenigingen in Nederland, onder praesi- In zijn openingswoord zette de voorzit ter uiteen' uat de vergadering o.m. is uit geschreven om dc kalmte in de gelederen der katholieke onderwijzers te bestendi gen en, zoo noodig, hier en daar te bren gen: te hespreken, welke actie den laatsten tijd is gevoerd en de houding voor de naas te toekomst te bepalen. Vervolgens werd door den voorzitter een uitvoerig overzicht gegeven van de actie, in de laatste weken door het Fede ratie-bestuur gevoerd, welke beschouwing spr. aanving met een mededeeling omtrent de audiëntie bij Minister De Visser op 4 Nov. IJ. Spr. zette meer in het bijzonder uiteen, om welke redenen boven het deel nemen aan een meeting de voorkeur is gegeven aan een Manifest aan het Ncd. Volk. Onmiddellijk na het bekend worden der salarisregeling heeft spr. een onderhoud gehad met den Minister-President en den Minister van Onderwijs, in welk onderhoud aan spr. toezeggingen zijn gedaan, welke bereids in de Pers zijn gepubliceerd en welke zijn vervuld in het later afgekomen Kon. besluit. Er is intusschen een muur opgetrokken, doch spr. is van meening, dat in dien muur nog wel een poortje ge vonden zal kunnen worden, waardoor de katholieke onderwijzers, aan wier waardi ge houding hulde is gebracht, kunnen be reiken, wat schijnbaar buiten hun macht is gesteld. Spr. vergat niet, wat op het gebied van salarieering is bereikt, namelijk een groote verbetering over de geheele linie. Intusschen zal worden voortgegaan met actie ter verkrijging van wat in het Mani fest ligt vastgelegd. Wanneer eerst ver betering wordt gebracht in de positie van de gehuwde onderwijzers zonder hoofdac- te, dan wordt het meest schrijnende weg genomen. Bij de na deze inleiding gevoerde dis cussie werd allereerst hulde gebracht aan het Federatiebsluur, dat de houding, aan genomen door dc katholieke bijzondere onderwijzers, heeft vastgesteld; een hou- .ding, door welke is bereikt, wat tot lieden is verkregen. Opgemerkt werd vervolgens, dat de grond der salarisactie het streven is: te verkrijgen een algemcene, voor alle onderwijzers voldoende salarieering. De Regeering is tot heden in haar plicht je gens de onderwijzers tekort geschoten. Daardoor is de verdere actie, in overeen stemming met de aangenomen houding, noodig geworden. Toegegeven werd, dat enkele plooitjes zijn weggestreken, doch daartegenover werd erop gewezen, dat nieuwe plooien zijn ontstaan. Ook gaven enkele afgevaar digden hun afkeuring te kennen, dat niet gebruik is gemaakt van het middel eener meeting. Door de afdeeling Utrecht werd in overweging gegeven voor de leiding van de verdere actie een permanent comité in te stellen, bestaande uit afgevaardigden van alle katholieke onderwijzersbonden in Nederland, benevens van die katholieke vereenigingen, welke voor deze samenwer king geëigend zijn. Mede werd, van andere zijde geadviseerd vanwege de Federatie een Perscomitè te benoemen, hetwelk tot laak heeft onjuiste mededeclingen te weer leggen en in het algemeen het publiek nauwkeurig voor te lichten omtrent dc thans geldende salarieering. De voorzitter constateerde uit deze be sprekingen in hoofdzaak verschil van mee ning over de meeting-idee. In het Federa- tie-bestuur zal, mèt den adviseur, worden overwogen of een permanent comité, zoo als bedoeld, kan worden ingesteld. Een be slissing kan daarover thans niet worden genomen. Het ligt intusschen wel in de lijn, samenwerking zooveel mogelijk te bevorderen. Het denkbeeld tot het instellen van een Pers-comité werd door het bestuur gaar ne overgenomen. Naast dc verdere werkzaamheden om le komen tot georganiseerd overleg, steille het Federatie-bestuur voor, ten aanzien van de onderwijzers /onder hoofdacte als nog te ijveren voor drie extra-verhoogln- gen buiten die, welke er nu reeds zijn, in te schuiven na het 10e, 12e en 14e dienst jaar. Na korte discussie over dit laatste voorstel werd aan het bestuur opdracht gegeven de'actie tot toekenning van deze drie extra-verhoogingen voor onderwij zers zonder hoofdacte te behandelen ais een punt van urgentie en deze actie te voeren in die richting, dat de verhoogingen zoo spoedig mogelijk worden toegekend. Dit als actie voor het oogenblik. Daarbij aangesloten een drang tot vervroeging van den toeslag aan gehuwden. De geestelijk adviseur, pastoor van Schaik, bracht hulde aan de afgevaardig den, die op zakelijke wijze de discussies hebben gevoerd, en aan het Hoofdbestuur, dat mede blijk heeft gegeven zich wel be wust te zijn van do groote verantwoording. Spr. zegde allen steun toe om te bevorde ren eene samenwerking tusschen. alle or ganisaties van R.-K. onderwijzers. Hij uit te tenslotte den wensch, dat beterschap moge komen in den ziekelijkcn toestand onzer maatschappij, waarbij een einde zal behooren te komen aan de schreeuwende ongelijkheid, welke bestaat tusschen de belooningcn voor handen- en die voor geestesarbeid. De financieels tegemoetkomingen aan de bestuursleden werden vastgesteld, zooals ze in het orgaan zijn gepubliceerd. KERKNIEUWS. Te Hoogeveen is overleden de zeereerw. pater Augustinus ^reek, Ord, Carm. Men schrijft aan dc „Msbd." o.m.: Pater Augustinus Beek was een ijvervol Priester. Op 33-jarigen leeftijd, na eenige jaren als professor aan het gymnasjum St. Alberti te Zenderen te zijn verbonden ge weest, vertrok Pater Breek met eenige Paters Carmelieten naar Noord-Amerika, Missisippi, waar hij met groot geestelijk succes 7 jaar aan het zielen-heil werkte. In 1905 naar Holland teruggekeerd, werd hij als assistentie-Pater voor de Noorde lijke provincies naar Hoogeveen geplaatst, om reeds in 1906 als Prior het convent en als Pastoor de parochie te bestieren; daar na was hij eenige jaren Supprior Totdat het Capitulum Provinciale van 4917 hem opnieuw tot Prior en Pastoor aldaar be noemde. Gedurende dc 15 jaren, dat Pater Breek in Hoogeveen woonachtig was, maakle hij zich verdienstvol als lid van het St. Jozefs-Comité voor Hollandsche arbeiders in Duitschland, als aalmoezenier van het Engelsche internecringskamp te Groningen, terwijl Zijneerw. als zeer be kwaam refraiteleider bij herhaling zijn welsprekend woord hooren deed in de re- traitenhuizen te Rotterdam en Noordwij- kerhout en in de verschillende Carmeli- tessen-klooster in Holland; daarbij wist hij nog tijd te vinden, om geregeld recol lectie te geven in de dekenaten Groningen en Zwolle voor de Eerw. heeren geestelij ken. HET KLOOSTER TE AALSMEER. Het nieuwe Klooster der Eerw. Paters Car melieten te Aalsmeer nadert zijn voltooiing; vermoedelijk zal het over een paar maanden betrokken worden. Do ZeerEerw. Pater Cle mens van der Pas, die verschillende jaren leeraar was aan het Gymnasium te Zenderen en sedert 1915 Supprior van het Carmelieten- klooster aldaar, werd bereids door den HoogEerw. Pater Provinciaal als overste van de nieuwe stichting aangewezen. Het klooster 4e Aalsmeer bestaat nog slechts uit één vleugel van drie verdiepingen; wegens de duurte is liet houwen -van de rectorale hulpkerk uitgesteld, zoodat in en zich te Aals meer voorloopig inet een noodkerk je zal moeten behelpen. Mogen de Paters in staat gesteld: worden, met hel oprichten van een passend kerkgebouw, spoedig een begin te maken. ALPHEN AAN DEN RSJN. Verbetering. De bestaande gasverlichting aan de Alphensche brug wordt vervangen door eene electrische. Wij achten dit aldaar, voor namelijk in verband met het drukke verkeer, een zeer goede verbetering. HAZERSWOÜDE. Droevig ongeluk. Gisterenmorgen te ongeveer half twaalf is te 's-Gravenhage op een ongelukkige wijze om het leven gekomen de 24-jarige J. de Haas, werk zaam bij van Gend en Loos. Bij het transporteeren van een piano gleed de verongelukte uit, waardoor hij de zware vracht op het lichaam kreeg, met het bovengenoemde gevolg. De getroffene was een zeer oppassend jongmensch. De deelneming met de zwaarbeproefde ouders is dan ook algemeen. ..Autobotsing. Gisterenavond omstreeks zes uur kwamen twee auto's op dep hoek van den Geméeneweg met elkaar in bot sing. Doordat een der chauffeurs den weg niet goed wist, schijnt hij verzuimd te hebben tijdig een signaal le geven voor deze scher pe bocht. De auto's, waarvan er een uit Alfen a. d. Rijn en een uit Bleiswijk, werden beiden beschadigd; de een-zélfs zoo, dat hij de reis niet kon voortzetten. Er werd proces verbaal opgemaakit. Persoonlijke ongelukken hadden* niet plaats. LISSE R.-K. Kiesvcreeniging. Gisteravond hield de R.-K. Kicsvereeniging in het Bondsgbouw een buitengewone vergade ring. Dc opkomst was slecht. Als spreker trad op dc heer\j. A. de Lobcl uit Haar lem, met het onderwerp: „Socialisatie". Op de hem eigen populaire wijze schetste spreker hoe het Liberalisme en Socialis me met hun vrijheidsleuze de wereld hadden gebracht inplaats van vrijheid: ti rannie. en inplaats van broederschapoor log. Hij liet uitkomen dat. de Katholieke Kerk een ware vrijheid leert, welke haar oorsprong vindt in rechtvaardigheid en naastenliefde. Thans is Socialisatie, schering en inslag hij de Socialisten. Wat het eigenlijk is welen zij blijkbaar zelf nog niet. De verschillende stelslels liggen met elkander overhoop, hetgeen spreker- met citaten uit „Het Volk" en het veelbe sproken „rapport" aantoonde. Na een kor te pauze sprak spreker nog een kort woord over het Bolsjewisme in Rusland. Spreker had een klein, doch aandachtig gehoor. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag te 2 uur. Voorzitter burgemeester Eenhuis. Aan wezig alle leden De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De verordening op de keuring van waren in de gemeente Lisse wordt goedgekeurd. Bij de behandeling van 'het ontwerp-be- sluit. tot het verleenen van een bijdrage van '6000 per woning, met inbegrip van 3/4 vergoeding van het rijk, aan de Middem- stands woningbouwvereeaigtng „Lisse" voor den bouw van een zestiental Midden- standwoningen, vraagt de heer C. Schra- ma of bij particulier indtiatieffbok subsidie wordt verleend, waarop de heer Pijnacker antwoordt, dat. dit slechts zeer gering is. De heer Verduyn waagt of de leden van het bestuur ook bewoners der huizen zul len zijn en of zulks in de statuten is opge nomen. Hij acht dit zeer wensohelijk om het bestuur verantwoord te doen zijn te genover den raad. Besloten wordt een bepaling te maken, dat minstens 3 bestuursleden bewoners moeten zijn. De heer Langevelid imeende, dat de raad vèn'tërT55fe(UViag-ghfe «®asl. ter zegt, dat dit terrein daar niet al te ge schikt voor is,'hetgeen de heer Segers na der toelicht. De heer C. Schrama zou het werk alleen voor inschrijvers in de gemeente willen openstelling, waarbij de heer Langeveld zich aansluit. De voorzitter merkt op, dat bedoelde personen toch kunnen inschrij ven. Het geheele desbetreffende contract wordt langdurig besproken, waarna B. en W. opdracht gegeven wordt alles nader te regelen met het bestuur der vereeniging. Na goedkeuring der Gezondheidscommis sie zal de raad beslissing nemen. Hierna geschiedt vaststelling van de 'huurprijzen der 34 nieuw gebouwde wonin gen door de woningvereeni ging „Volks belang" voor het jaar 1921. De heer Warmerdam wijst er hierbij met nadruk op, dat deze venhooging van hoo- gerhand geschiedt en dat de raad nooit zulke lasten op de schouders der huurders zou gelegd hebben, wanneer hij niet. zoo verkeerd was ingelicht. Hij vraagt, of door den Min. van Arbeid, gezien den lagen 1 loons tand aard voor deze streek, niet ver zachtende bepalingen hieromtrent kun- j nen gemaakt worden. Zoo dit niet mogelijk as, vraagt hij of men bedoelde menschen niet tegemoet kan komen op de een of an dere wijze. De voorz. antwoordt hier op, dat het dan zeker zaak is ten spoedigste alle maatregelen te treffen om de reeds voor 1922 in uitzicht gestelde veihoogin- gen ongedaan te maken. De heer v. Til vraagt in verband hier mede of de raad dan niet een besluit kan nemen om te protesteeren tegen deze rege ling der rgeering, vooral wijl de prijzen der woningen nu reeds hooger zijn dan door den heer v. Boven indertijd' is voorgesteld. I-n overleg met het bestuur der vereeni ging zal hieromtrent nader geconfereerd worden. De Raad besluit verder tot wijziging der begroeting 1920, wijl Ged. Staten bezwaren -hebben gemaakt over de aflossing van het verlies van het gasbedrijf '19 ad 12863.985 hetgeen uit de Oorlogswinst,belasting werd betaald. Ged. Staten willen dit brengen op den H.O., aangezien deze voor de laagste inkomens 3.6 en voor de hoogste 10.63 be-, draagt. Het verzoek van den heer Th. van He- inert om eervol ontslag als waarnemend- gemeente-ontvanger en als secretaris van de commissie -van Advies inzake werkloos heidsverzekering, wordt ingewilligd. Het verzoek van den. Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren om een subsidie voor een rust- of vacantieoord voor gemeente ambtenaren wordt voor kennisgeving aan genomen: Idem het verzoek van.den Bond van Ar beiders in het landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf betreffende maatregelen voor en bij werkverschaffing, wijl B. en W. meenen, dat de wijze van wenkverschaf fing zooals door hen den laatsten tijd ge volgd, geen afkeuring verdient. Van den vakgroep landbouwers cn vee houders van de afdeeling Lisso van den L. T. B., is eea} verzoek ingekomen om voor deze gemeente, ingevolge de wet op de vleesclikeuriiïg, plaatselijk een slachtplaats te krijgen. De voorz. doelt mede, dat be reids onderhandelingen hieromtrent zijn gevoerd en dat waarschijnlijk aan het ver zoek zal kunnen worden voldaan. B. en W. vragen voorts machtiging tot opheffing van het. distributiebedrijf, zulks zoo spoedig mogelijk. De nog voorradige 11000 K.G. tarwemeel zal bij publieke in schrijving verkocht worden. Inzake de- wegverforeeding aan den Straatweg deelt de voorz. mede, dat eeni ge vertraging is ingetreden, daar nog geen overeenstemming is geikregen met een der eigenaars. Na debrondvraag ging de raad over in geheime vergadering ter behandeling van verschillende onderwerpen. NOORDWIJKERHOUT. Brandstoffen. Ter aanvulling van ons bericht van 28 December j.l., betreffende ver hooging van dc prijzen der brandstoffen na 1 Januari a.s., zij i^og medegedeeld, dat deze verhooging alloen betrekking heeft op anthra-, ciet. Dc prijzen van eierkolen en stukkolen blijven derhalve gehandhaafd op de vroegere prijzen van vóór 1 Januari a.s. R.K. Volksbond. Bij gelegenheid van de feesten van den R.K. Volksbond alhier op 3, 4 en 5 Januari a.s. zal het nieuwe vaandel op een dier avonden worden onthuld en plech tig ingewijd, waarbij de Geest. Adviseur eene feest, ede zal bouden, terwijl de tooneelvereeni- ging-„Oefening Baart Kunst" die avonden zal opluisteren met enkele blijspelen. Voetbal. Zondag j.l. spoelde N. V. C. II op eigen terrein een, bondwedstrijd tegen Zwaluwen. II uit Haarlem II uit Haarlem-, waarbij onze plaatsgenooten eeue overwin ning konden behalen. De wedstrijd, welke zeer vele belangstellenden trok, eindigde met 20 voor de Noordwijhcrhouters. NOORDWIJK. Uitvoering. Voor een goed bezette zaal gaf do damestooneelclub eene uitvoering len bate van het Juvenaatsgebouw. Opgevoerd werd het lyrisch, dramatisch .tooneolspel „Maria Magdalena." Onnoodig is het de ge schiedenis van Maria Magdalena te beschrij ven, "daar onze lezers deze allen kennen. Wat het spel betreft, kunnen wij niet anders zeg gen, dan diat de verschillende rollen zeer goed werden vertolkt. Zonder aan de overige speelsters te kort le doen komt aan de vertolkster "van do hoofdrol een bijzonder woord van lof toe. Zij gaf mooi spel te zien. De tweestrijd waarin zij verkeerde gaf zij uitmuntend weer. De costumes waren prachtig, terwijl de ver schillende mooie tooneeldécors het succes bij zonder verhoogde. De ZeerEerw. heer Kap. Braakman was zeker de tolk van allo aan wezigen toen hij aan het slot dank bracht aan speelsters en regisseur voor de moeite en zor gen, die zij besleed hebben om aan het pu bliek een genotvollen avond te bezorgen. Wij wenschen de tooneelchib morgenavond bij de tweede opvoering een evengroot succes. VOORSCHOTEN. Jubileum. Den len Januari a.s. hoopt de beer Joh. A. Mens den dag te herdenken, Kerkkoor „St. Caecilia". Ongeveer 20 jaren daarvan was de heer Mens secretaris en vele jaren organist. Talloos zijn de opofferingen, die de jubilaris gebracht heeft en hel past voorzeker hem hier een woord van hulde te brengen voor al het werk' door hem ter eeie Gods verricht. - Door de ziekte «van onzen Zeereerw. heer Pastoor, zal de huldiging door het Kerkbestuur uitgesteld wordien tot een nader te bepalen datum. (Niet van onzen gewonen correspondent.) WASSENAAR. Voor de Missies. Wassenaar heeft feesli gevierd ten bate der Missies en nog wel drie dagen achtereen. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond. Telkens precies om half zeven aangevangen, is hier in het Patronaat aan schouwelijk voorgesteld: Het Leven van Jezus. Eiken avond hij den aanvang was dc groote Patronaatszaal tot in de uiterste hoeken bezet en hield de Pastoor zijn openingsrede. On middellijk hierop begon de voorstelling: H. Maria Boodschap; Bezoek hij Elisabeth en Terugkeer tot Jozef, 7 tafereelcn; Kerstmis 3 taiereelen; de Besnijdenis 2 tafereelen; Drie koningen 3 tafereelcn; Maria Lichtmis 3 t&- foroelen; Naar en in Egypte cn terug te Naza reth 6 tafereelen; Jezus verloren en terugge vonden 4 tafereelen; Bruiloft te Cana 4 tafe reelen. Een meisjeskoor zong de hiervoor toepas selijke liederen, terwijl als organist de heer Wiimnbst fungeerde. Na de pauze wend Jezus voorgesteld in Zijn openbaar leven, en het moet gezegd, niet één uitgezonderd, het was een pracht om te zien, zulke tafereelcn. De meest aangrijpende was -toch zeker het tafereel van het Laatste Avond maal, wat een zoo getrouw mogelijk afbeeldsel was van bet beroemde werk van Leonard da Vinei. Ook Jezus in den Hof van Gethsemané; Het verraad van. Judas; de Kruisdraging; Het sterven aan het Kruis; men voelde hot als het ware; men ging er geheel in op. Hierna volgde de Verrijzenis in 8 tafereelen en Hemelvaart en Pinksteren -in 3 tafereelen. Daarna volgde het slot, namelijk Jezus' voortdurend leven in het H. Sacrament in 3 tafereelen, wat een overweldigenden indruk te weeg bracht. In één woord, 't was prachtig. De Pastoor dankte allen, die hadden mede gewerkt tot het welslagen van deze avonden en dankte de toehoorders voor de aandacht, waarmee alles gevolgd was. WOUBRUGGE. Uit de Oudheid. De kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken, alsmede de sche pentrouwboeken en de tot die boeken be- hoorende bijlagen, zijn volgens Kon. be sluit van 20 Juni 1919 ook uit deze ge meente en dc voormalige gemeente Hoog- m ad e naar de Rijks-archief bewaarplaat sen te 'S-Gravenhage overgebracht. Een uitnemend besluit; nu kan men te allen tijde, zonder kosten en bezwaren alles nazien, wat men' noodig heeft voor het opsporen van historische gebeurtenissen, ZOETERWOUBE. Statuten. Bij Kon. besluit van 27 Dec. ziju de statuten van het R. K. AloysJus-Pa- tronaa.1 koninklijk goedgekeurde t

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2