3>e £eidóc1ie 6ot!Aa/nt H.H. Adverteerders De teoeras uit liet Oosten. ÏHt blad verschijn telken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Toor leiden 19 ot. p. ireek fï.50 p. kwartaal; b, onze agenten 20 ct. p. week, f Ï.Wp. kwarteal.Frauco D post 12 95 p. kwartaal. Het GeillustreerdZondags- biad is roor de Abonnd's ventrïgbaar tegen betaling ean 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlek, nummers 6 ct., metOeïllustreerd Zondagsblad 10 cont 12e Jaargang. DINSDAG 28 DECEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 20 LEIDEN. Intörc. Telefoon 935. No. 3409 Pos&sss 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cenC per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop f 1. 's Zaterdags overige dagen f0.75. Aangezien NIEUWJAARSDAG op Zater dag valt, verzoeken wi] H.H. ADVER TEERDERS hunne Advertontiën Don derdag a.s. te willen bezorgen aan ons Bureau Vrijdag kunnen geen Adver tentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Paus vermaant in zijn Kerstrede het menschdom terug te brengen tot het Evan gelie. Een leger van 200.000 Turken tegenover de aanvalien der Grieken. Cholera in de Russische kampen bij Con- stantinopel. Wilson tegen een credietverleening aan Duitschland. De strijd tegen d'Annunzio duurt voort. Duitschland. Herman Roeren f Naai' uit Keulen gemeld wordt, is daar Zondag op 76-jarigen leeftijd de bekende vroegere Centrum-afgevaardigde voor den rijks- en landdag, Hermann Roeren, over leden. Roeren heeft langen tijd een zeer be langrijke rol in de Centrumspar.tij ge speeld. Reeds in 1882 werd hij in den Pruisischen Landdag gekozen. Als lid van den rijksdag werd hij in 1893 gekozen. Roeren legde demonstratief, op 30 Sep tember 1913, zijn mandaat als rijksdag- en landdag-afgevaardigde neer. Hij bleef ech ter den strijd voor zijn idealen krachtig voortzetten, tot de oorlog een einde aan zijn openbaar optreden maakte. De volksstemming in Opper-Silezië. Naar de ScMesische Volkszeitung meldt, heeft de apostolische commissaris Mgr. Onno een manifest uitgevaardigd, waarin - hij uit naam van den Paus aan alle pries ters der twee naties verbiedt in het stean- minsgebied propaganda ite voeren, hun particuliere meening .te uiten en bij de ver kiezingen hun stem uit te 'brengen. Aan al le pastoors is verboden kerken en scholen voor de bespreking der stemmingslkwestie te gebruiken, daar deze plaatsen^ alleen voor de bevordering van het religieuze le ven bestemd zijn. Voor het geval, dat dit decreet overtreden mocht worden, is de commissaris gemachtigd, straffen op te De Ontwapening. Volgens officieel© Duitsche mededeeling is do sterkte van het Duibs che leger tot op 100.000 man teruggebracht. Ook met de uitlevering van .bet oorlogs materiaal wordt spoed betracht. Rond 40.000 kanonnen zijn op heb o.ogenblik aan Frankrijk uitgeleverd. Tsjecho-Slowakije. Vervolging van Communisten. Volgens „Gesko Slovo" zijn bij de recht banken tot dusver ca. 1000 communisten ingeleverd Ook de inhechtenisnemanig van ©enige communistische parlementsleden wordt geëischt. Frankrijk. De verhouding tot Montenegro. De Franschè regsoring heeft (begoten de diplomatieke vertegenwoordiging, bij den koning van Montenegro op te heffen. Italië. De strijd tegen d'Annunzio. De bezetting van Fiume is niet zonder •bloedvergieten gepaard gegaan. De vrij willigers van d'Annunzio boden krachtig weerstand. De regeeringstroepen hadden vijf dooden en dertig gewonden. FEUILLETON 22) „Nu, nu, wie is het dan toch, die binnen komen wil V' vroeg de oude luisterend, en zijn stem half verheffend, terwijl adem en lucht hem scheen te begeven. „Doe toch open, Sadik! ik ben het!" was het antwoord van een stem, welke den ci pier niet geheel en al onbekend voorkwam. Eenigermate gerustgesteld, schoof hij den grendel op zijde, en nu trad in de spaar zaam door de kleine lamp verlichte kamer (want de maan was nog niet opgekomen) meester Theodulus binnen. Kommervol zag hij in de rondte en sprak: Ach, hemelt hier is hij dus ook nog niet. Ik dacht, dat de goede jongeling in dien lusschentijd wel tot u zou gekomen zijn." De cipier betuig de, dat hij hem sedert gisteravond niet jweer had gezien, en nu rezen er treurige denkbeelden in den geest des meesters op. „Als de' ongelukkige jongeling maar niet aan den oever der zee verongelukt is; als hij maar niet in de handen van booswich ten gevallen, en, de hemel verhoede bot, hulpeloos vermoord is of gevangengehou den wordt?" Met versnelde schreden liep hij Sadik's vertrekje op en neer. Dan was er veel, ja, misschien alles verloren. Waar D'Annunzio heeft generaal Oagvagüa een nota doen toekomen, waarin hij verklaa-rt, dat het regentschap rvan Comoro zich se dert 23 Dec. 6 uur 's avonds met Italië in beschouwt. Volgons een bericht uit Fiume heeft d'Annunzio op een vergadering van den krijgsraad een avontuurlijk plan voor een gelijktijdige revolutie ia Italië en Dalma- •tië ontwikkeld. De bevolking van S'la- vomië zou togen de Serviërs in opstand ko men. Deze revolutie zou dai overleg met Raditsj op touw zijn gezet; ook een Mon- tenegrijnsch generaal en 'n ander hoog of fa- cier moeten daarbij betrokken zijn. Voor de voorbereiding van .dit plan zouden drie maanden noodig zijn. De geldmiddelen voor deze aotie moeten door d'Annunzio worden betaald. Ten gevolge van de gebeurtenissen in Fiume, en op voorstel van den burgemees ter, is de gemeenteraadszitting te Rome ton teeken van rouw opgeheven. De vlag op het Kapitool werd halfstok geheschen. De ministerraad heeft besloten de aan stichters van de misdadige gebeurtenissen te Fiume onverwijld in hechtenis te doen nemen. Volgens een bericht .uit Rome, zou d'An nunzio ernstig ziek zijn. T urkij'e. Cholera. In enkele Russische kampen buiten Con- stamitiaiopel heerscht de cholera. De geal lieerden hebben alle noodzakelijke voor zorgsmaatregelen genomen. Troepenconcentraties der Kemalisten. De staf der troepen van Kemad besloot heb aantal manschappen aan het front bij Smyrna en Broessa te verhoogen tot 200.000 en aan de bevelhebbers in de ande re gebieden order te geven, alle beschik bare contingenten daarheen te zenden, als ook kanonnen en mitrailleurs, en wel met het oog op de aanvallen der Grieksche troepen. Tengevolge van den precairen financiee- len toestand nemen tal van officieren de wijk naar Anatoldë. De Turksohe solda ten, die uit de gevangenschap naar him woonsteden in Anatolië terugkeeren, wor den door de nationalisten onmiddellijk in gelijfd. Amerika. De Credietverleening aan Duitschland. 6e „Chicago Tribune" meldt, dat, in dien het congres het., voor stel tot varleening van een crecliefc van een milliard dollars aam Duitschland-zou aannemen president Wilson zijn veto over het wetsontwerp zou uitspreken. Van liet Vaticaan. 's Pausen Kerstrede. Uit Rome wordt d.d. 25 Dec. aan de „Ms<bd." gemeld: Z. H. de Paus ontving heden in de con sistorie-zaal de kardinalen, dio den Paus, bij monde van kardinaal Vannuteüi, deken van het H. College, hun Kerstwenschen aanboden. De Paus releveerde hetgeen de kardinaal in zijn toespraak gezegd had over de ern stige, bijna alom heerschende onrust, de tallooze moeilijkheden, uit den oorlog voortgekomen en de burgertwisten en de sociale tweedracht, welke op vele plaatsen zoo scherp .tat anting komt. Ons rest nog een zeer ernstige taakde verzoening der volken, de kalme ering der Die taak bestaat miet enkel, waar er strijd tusschen volken nog woedt, maar ook waar landen door burgertwisten verscheurd worden. Tegelijk met de kalmeering der gemoede ren is eveneens noodzakelijk, dat alom de orde hersteld worde. Ofschoon de oorlog gelukkig ten einde is, kan toch niet gezegd wordJen, dat de strijd geheel is afgeloopen. En bovendien ligt de wereld bedolven onder een moreele ruine, <die wel veel ernstiger is, dan alle materieele verliezen. En die moreele ruine acht de menschtelijke wijsheid niet, die en kel bedacht schijnt grensbelangen te rege len en kwesties van materieelen aard. Do menschheid bloedt uit vijf groot© wonden. Die wonden zijn: ontkenning van het gezag, broederhaat genotzucht, arbeads schuwheid en het vergeten van het boven natuurlijk doel van 's menschen aards che loopbaan. En het eenïge geneesmiddel is de terug keer der maatschappij naar het licht van Christus' evangelie, waar de Zaligmaker zelf ons leert, dab allen broeders zijn op deze aarde. Die gedachte zal, wanneer ze het leven weer beheerschen gaat, voor de drie eerste wonden genezing brengen. De liefde voor den arbeid zal op aarde terugkeeren, als het menschdom weer leven wal naar het voorbeeld in de werkplaats te Nazareth gegeven. En onder den heil- zamen invloed van dat voorbeeld zal ook de vijfde wonde, waaraan de menschheid lijdende is, genezen. Naar het evangelie moet dus het mensch dom worden teruggeleid. Z. H. dankte daarna de kardinalen voor him wenschen. Buitenlandscne Berichten, Een eigenaardige diefstal. Uit Montreal seint -men aan do „Daily Mail" dat inbrekers door het inslaan van een Tuit zich toegang verschaften tot een gerechts gebouw cn hinnen drongen in het kantoor v.n don hoofdcommissaris. Daar vonden zij den sleutel van de kelders, waaruit zij mede namen opium, cocaine en morphine ter waar de van pd.sl. 14000, kort te voren van smok kelaars afgenomen. Andere artikelen van waarde liet men' on aangeroerd, maar het beeld van een berech ten moordenaar, dat in het privó vertrek van den commissaris stond sloegen zij stuk, Een uitbreker. De arrestatie van een Fransch misdadiger, Leblay geheeten, ook wel bekend onder den naam van Coutin Robert, Robert Roger, Ril- lard, Tangot en Rivoal, die tweemaal uit de gevangenis is uitgebroken, heeft een buiten gewoon brutaal en listig verhaal aan het licht gebracht. Leblay is voor 'de eerste maal ont snapt in Januari 1.1., toen hij een vonnis uit zat in de gevangenis te Louviers. Hij over mande de wacht en sprong in de rivier de Eure, welke langs de gevangenis stroomt. Ter plaatse zijn overal ijzeren tralies aangebracht, welke ontsnapping langs dien weg bijkans onmogelijk maken. Leblay zag echter kans, een dezer tralies to verbreken, waarna hij in de rivier dook en ontsnapte. Tevens stal hij eenige "kleeren. Elf maanden bracht hij in vrijheid door, toen werd hij echter te Parijs ingerekend en in September weer naar de gevangenis te snapte hij opnieuw. Dezen keer vijlde hij zijn ketenen door, verbrak de tralies van zijn cel, ■wrong zich door de aldus gevormde opening, liet zich vallen op een lager gelegen dak om, na langdurig geklauter, zich uit do voeten te maken. Men zal klaarblijkelijk -buitengewone voor zorgsmaatregelen moeten nemen om dezen uitbreker vast te houden! BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Nederland zal aan het Saargebied 20ÜCO Liter melk per dag leveren. De Haagsche commissie voor 'de straf verordeningen is voornemens den Raad in overweging te geven tegen handelaren, die ongeoorloofde winsten maken, met geldboe ten en naamspublicatie op te treden. De tiende Volkstelling. Militair personeel. Bij be schikking vaai den minister van Oorlog is bepaald, dat, indien, dai verband met de belangen van den dienst-, (tegen het beschikbaar stellen van militair personeel voor de te houden volkstelling geen bezwa ren bestaan, aan de aanvragen van de ge meentebesturen kan worden voldaan. Het personeel moet voor de beschikbaar- stelling genegen zijn en ontvangt van heb betrokken gemeentebestuur -een belooning van 2.50 pea* dag (onderofficier) of 1.25 per dag (korporaal of soldaat). Bij tewerk stelling buiten hot garnizoen moeten bo vendien door hét gemeentebestuur vrij ver voer en vergoedingen, volgens bet Reisbe sluit 1916 c.q., daggelden volgens bet Re glement van Administratie bij de Land macht worden toegekend. De gemeentebesturen zijn bevoegd om hunne aanvragen rechtstreeks tot de gar nizoenscommandanten te richten. Duurte-bestrijding. Een G e m e m t e 'K j k ver o r dening. Naar wij vernemen is de Haagsche com missie voor de straf verordeningen voorne mens bij dein Rood een verordening ter be strijding van duurte aanhangig to maken. Op straffe van geldboete zal bij deze verordening worden verboden voor levens middelen, brandstoffen en huishoudelijke ^artikelen een buitensporige winst te bedin gen. De straf zal zeer belangrijk worden verzwaard, doordat de overtreding wordt gepubliceerd met vermelding van naam en woonplaats van den overtreder. In de toelichting zegt de Commissie voor de strafverordeningen, dat zij trachten wil langs den weg eener verordening iets te doen aan duurte-bestrijding, waar een wet telijke regeling ontbreekt. Zij wijst hierbij op'het feit, dat de klein- handelprijzen weinig of niet dalen, terwijl in de grootha-ndelprijzen een zeer belang rijke daling is ingetreden. Verwacht wordt, dat de verordening, vooral door de dreigende publicatie na eerste overtreding, preventief zal werken. „Tel." Dê Melkvoorziening. Ai of niet overheids bemoeiing. Be minister van Landbouw heeft volgens de „Tel." besloten, de vraag, of de melk voorziening van Nederland, nu de normale verhoudingen langzamerhand terugkeeren, ook verder van overheidswege zal moeten worden geregeld, ter beantwoording voor te leggen aan een commissie, waarin ver tegenwoordigers van de diverse zuivelbon- den zullen zitting hebben. Daarnaast zul len ook Kamerleden, van wie verwacht mag worden, dat zij over het onderhavige onderwerp een weloveriegd oordeel kun nen uitspreken, uitgenoodigd worden in de commissie zitting te nemen. Melk naar het Saargebied. Men meldt uit Keulen aan het „Hbild.": Tusschen de regeering van het Saarge bied en de NedenLaaidsehe regeering is een overeenkomst -getroffen, volgens welke van Nederlands che zijde aan de melkcentrale in Saarbriicken dagelijks 20,000 liter ver- sclie melk zullen worden geleverd. Het ver voer zal geschieden door een dagelijks tusschen Nederland en het Saargebied rij- vfleixdeii ea Lrü-tu *>lu. Melk naar Engeland. Naar de „Tel." meldt, worden sinds eeni- gen tijd groot© hoeveelheden melk van Middelburg dagelijks naar Engeland ver zonden. De exporteerende fabriek heeft echter aan den minister van landbouw de verzekering moeten geven, dat, zoodra in de omgeving -aldaar, gebrek aan consump- tiemelk zou ontstaan, de uitvoer onmid dellijk zou worden stopgezet. Over de ge heel© maand December zal de -ten uitvoer toegelaten hoeveelheid ongeveer 250.000 li te -bedragen. Leening aan Oostenrijk. "V". D. meldt uit Weenen: Tri het begin van Januari zullen te Wee nen aankomen de directeur Heil van de N. U. M., de regeeringsverbegenwoordagea' Heringa en mr. Fruin tot het voeren van onderhandelingen over 't erediet van Ne derland, waarvoor de Oostenri jk-Homga ar- sche Bank solidair aansprakelijk is en ze ven g-roote Banken te Weenen den waar borg op zich h-ebben genomen. Wilna. Geen troepen? Naar Wolff -uit Kofno verneemt, zou de Volkenbond volgons betrouwbare berichten er van hebben afgezien om geallieerde en onzijdige .troepen naar de streek van Wilna 'te zenden, teneinde verwikkelingen met de sovjetregeering te vermijden, die, naar men weet, te kennen heeft gegeven, dat zij daarin een steun aan de Poolsch© contra revolutie zou zien, welke zij reeds met suc ces bestrijdt. Kolonel Chardigny, de voorzitter van de commissie van toezicht van den Volken- Onder het Vergroot-glas. CXXXVIIL De „hoogere" siand. Men spreekt zoo dikwijls over „boogeren" stand, maar dat woord is dan helaas vaak' slechts zeer betrekkelijk van toepassing op, degenen, die men er mede bedoeld. 't Is dan vaak slechts „hoogere" stand ja, maatschappelijk hooger, en dan nog zoo goed ala uitsluitend, in materialistisch en ziU maar niet geestelijk, zedelijk hooger.... 't Is een heel verschil, als men 't onder het vergrootglas beziet, „hoogero" stand wat liijj moet zijn en wat hij vaak (gelukkig niet altijd, natuurlijk) is. Om zulks goed in te zien leze men in dit nummer eens een artikel van pref. Geurts, overgenomen uit „De Tijd" onder de rubriek „Uit de Pers". Et staat daar heel veel waars in; heel veel waarmede een ieder zal instemmen.- bond heeft volgens hetzelfde Wolffberichfc in een brief aan de Lifcauscbe regeering deze den spoorweg Wilna-Dunaburg toe gezegd en dientengevolge bepaald, dat do volksstemming alleen ten Westen van dia lijn zal plaats vinden. De Litausoho regeering zelf heeft van: het denkbeeld van een volks temming in do streek van Wilna afgezien, daar zij daarvan geen rechtvaardige oplossing van heb vraagstuk van Wütna meer verwacht, om dat de door haar gestelde eisehen niet zij-ui mag hij toch blijven? Hoo talmt hij zoö? Met eiken polsslag klimt de angst der on zekerheid. Zijn beschermengel zal hem toch niet veriaten hebben? Daar moet in of buiten den burcht iets misdadigs be dreven zijn. Ik begin bijna van dezelfde gedachten te worden als de goede Agla; ik vermoed, dat er een helscli werk vol bracht is Maar wat moet ik doen? Waar het eerst heen? De nacht is duister Geef mij maar een licht mee! Hij luisterde; de cipier insgelijks; neen, hier was geen misleiding van het gehoor; rassche jeugdige schreden liepen de trap op, het gedruisch kwam al nader. „Dat moet hij zijn. God! laat mijn hoop thans niet beschaamd worden!" Met deze woor den opende Theodulus de deur; en ziet: daar verscheen buiten adem en hijgend de zoo vurig verwachte jongeling, terwijl de muziek en de jubelkreten van den burcht weer zoo luidruchtig weergalmden, alsof de oudste zoon zijn bruiloftfeest vierde. Verheugd en voorzichtig sloot de Griek de deur achter Ferdinand. Nauwelijks was deze, die geen minuut van dezen voornacht meende te mogen verliezen, in staat om te spreken, en het raadsel zijner late terug komst op te lossen. „Ginds buiten aan den oever- der zee lig gen wel", kwam het er eindelijk hijgend uit, „vele schepen, die tot de afreis gereed ziju, maar bijna alle zijn mij vreemd. Hoe zou ik nu aan een mij volstrekt onbeken den schipper zulk een geheim toevertrou wen, zonder het grootste gevaar voor de dierbare voorwerpen hier onder den grond en voor mij zei ven? Ik had een ruim voor ziene beurs met goud bij rnij, om den moed en de goedheid van den scheepskapitein, die zich barmhartig wtlde toonen, te be- loonen; maar hoe zou ik zoo iemand op de roofschepen opsporen? Met een minder voorzichtige keuze zou ik de arme lieden van het eene gevaar in het andere hebben gebracht. Eindelijk eehter zond de goeder tieren Hemel mij den geschikten man toe. Hij was, zooals hij mij zei, een koopvaar der van Aleppo. Bevracht met tijgervellen olifantstanden, wierook, dadels cn meer soortgelijke waren, lag zijn schip voor an ker om morgen met den dageraad 'naar Sicilië te stavenen. Hij is een Muzelman, en behoeft dus de kapers, die zijn geloofsge- nootcn zijn, niet te vreezen. Het is een goed man zonder valschheid. Gewis, ik heb mij in hem, niet bedrogen. Met weinige woorden had ik hem, verklaard wie ik was en wat voor een werk van barmhartigheid ik zoo dringend va*n hem verlangde .Zijn handslag gold bij mij als een eed, dat hij mij helpen zou. Zijn edelmoedigheid wei gerde de rijke belooning, welke ik hem aanbood. Hij beval mij, ook in het belang van zijn eigen lioofd, de grootste voor- zichtiglieid aan, en thans wacht hij op mij en de ongelukkigen. Zij zullen vrij wor den, juichte ik; de plannen der boosheid zijn verijdeld! Ik keerde echter niet zoo terstond weer stadwaarts. Bezorgd voor mijn moeder, zocht ik vervolgens een schuilplaats ginds in de hut van een strandbewoner, wel een uur ver van do haven verwijderd. Een arme, met die vis- schcrslieden bevriende herdersfamilie, wel ke kommervol haar brood verdient, wees mij, wiens afkomst de lieden wellicht ge raden hebben, een vrij net kamertje voor mijn ongelukkige moeder aan. Daar zal zij nu beveiligd ziju voor zwaard en vergif, en dit reeds morgen. Aldaar zal ik haar dan somtijds, met u, mijn meester, bezoeken. Doch hoor, welke zeldzame verschijning ik daar had, toen ik zooeven in de schemering op het strand liep. De maan was nog be neden den gezichteinder. Stille duisternis bedekte zee en land. Nu was het mij eens klaps alsof mijn moeder, niet ver van mij, zijdelings aan do hand van een man voor bij zweefde. Ik vertrouwde nauwelijks mijn oogen. Het was wel mijn moeder, en spoorloos verdween de verschijning, even als een droombeeld ongemerkt voorbij- zweeft. „Uw moeder is verdwenen," sprak de meester; „althans in den burcht vond ik Intuss-chen hebben er te Warschau on-« derhandelingen plaats tiisschen Li,tanen ea Polen, waarvan het resultaat nog niet be kend is. De Voorzitter der Tweede Kamer. Waar deering van links che zij do* In de zitting der Tweede Kamer van Don derdagavond of liever Donderdagnacht* want deze laatste zitting vóór het Kerstrecès werd te half twee opgeheven heeft oud minister Lely een welverdiende hulde gébracht aan den president, mr. D. A. P. N. Kooien. „Verleden jaar was het voor het eerst weer na jaren, aldus de lieer Lely, dat de beg-rooting vóór Kerstmis was afgehandeld. Dat dit ook nu het geval is, is te danken aan de tactvolle en krachtige leiding van den voorzitter en dit geeft reden om te verwachten, dat dit ook ia 'de toekomst mogelijk zal blijken." Spreker dankte namens de geheelo Kamer den voorzitter en wenschte hem aangename en rustige feestdagen in zijn gezin toe. Deze hulde is .ongetwijfeld welverdiend. Dat de Tweede Kamer door alle hegroolingsdebat- ten voor -het Kerstrecès is heen-gekomen, is* zooals de parlementaire medewerker van de ..N. R. Crt." terecht doet opmerken, stollig grootendeels te danken aah~de vóortvarend- heid en het uithoudingsvermogen van mTj Kooien, die ook met veel succes de bepalingen: van het nieuwo reglement van orde wist toe te passen (bijv. door het vaststellen van een tijdstip, waarvóór een bepaaldo zaak moest af gedaan zijn). Het doet ons genoegen te kunnen constatce- ren, dat de Kamer over de flinke praeslatie van haar Roomschen voorzitter zoo tevreden is* „Tijd". De Werkloozenuitkeering stougezet. Vrijdagmorgen is de uiticeering voor dal weridooze fabrieksarbeiders tijdelijk stop gezet. D© heerschende crisis is oorzaak dat de kassen te zwaar werden belast. Er wordt op bet ooigenblik onderhandeld met de regeering om bij te springen. Ook in andere bedrijven hebben d© organ nis a ties moeilijkheden. „Tribune". Spoorwegpersoneel. In de Donderdag gehouden conferentie tusschen de vertegenwoordigers der vak bonden en de directie der Nederl. spoorwe gen is, .naa-r Het Volk verneemt, ook de commissie van advies samengesteld. Deze commissie zal dc directie hebben te -advi- seeren, welke gevallen van dienstop zeg* ging geoorloofd zijn of niet. Tot- leden de zer commissie zijn benoemd de heeren va-n Stipriaan Luicaus, vroeger hoofdingenieur in Ned.-Indië, Nivard, vroeger een der leiders van den R.-K. Bond van Spoorweg personeel St-. Raphael, thans wethouder van Rotterdam, cn mr. M. Mendel©, lid der Eerste Kamer. Kasgeldleeningen. Ged. Staten van Zuid-Holland schrijven de gemeentebesturen aan, dat de jnooilijk- haar nergens" Ferdinand schrok, llij dacht aan het voorgevoel van zijn moeder en wilde zich snel verwijderen. Thenilulug hield hem tegen en sprak: „Zij moet, aar zij zicli ook bevindt, in veiligheid zijn." Haastig nam Ferdinand nu de sleutels! van den kerker, en vergezeld van den; cipier daalden beiden de trap af. O! dafl God hen thans ook niet verlate! Ferdinand plaatste de lantaarn op dd trap en naderde den graaf. De dochter lag ziek in de armen baars vaders, gelijk ceq lelie door den storm in het bloemperk ge knakt. Afgemat zuchtende hief zij even bel hoofd op; nu erkende zij dien redder, etï een nieuw leven begon haar lichaam te bo- zielen; treurig cn weemoedig, dat hij heaj; nu verlossen zou, om hen wellicht aan dez» zijde van het graf nimmer weer te zien* beschouwde Ferdinand de onschuldig» uitdrukking van haar edele ziel. De tijfl was kostbaar, (Wonif; vervolgd^,

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1