tópersulfaat cn 'diverse chemische pro ducten. Centraat Comiic voor steun aan Nederlanders in het buitenland. Tor voldoening aan een door de Koningin geuiten wensoh, is oen Centraal Comité voor steun aan Nederlanders in het Buitenland tot eland gekomen. De taak van dit Centraal Comité aal zijn, vooreerst door onderlinge be spreking en samenwerking meer kracht te doen ontwikkelen, en vervolgens om de noo- ttige gelden bijeen te brengen, ten einde de reeds bestaandecomité's in staat te stellen een breeder werkzaamheid te ontplooien, waarbij de volkomen zelfstandigheid dier comité's zal blijven gewaarborgd. Donderdag 23 December j.l. werd dit cen trale comité voor steun aan Nederlanders in. het Buitenland geconstitueerd. Dit comité be staat uit do navolgende leden: 1. Als afgevaardigden van het comité voor Nedeilandsche kinderen in den vreemde de h<*?ren: W. F. van Heusden, secretaris en S. van Lier Ez., penningmeester, beiden te Am sterdam 2. als afgevaardigden van het R.K. Huis vestingscomité de heeren: Eugèno Goifrmy, bestuurslid, en Jos. Macbelenbergh, directeur beiden le. 's-Hertogenbosch. 3. als afgevaardigden van bet hoofdbestuur van do Vereoniging Het Nederlandscbe Roode Kruis, do heer mr. H. C. Dresselbuys en mej. A. H. M. Tborbecke, bedden te 's-Gravenhage. 4. als vertegenwoordigers van: het Konin klijk Nationaal Steuncomité, de heer C. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, algemeen secretaris van het K. N. S. C.; het departement van Arbeid, mr. L. Lietaart Peerbolte, directeur-generaal van de Volks gezondheid: het departement van Buitenland- sche Zaken: dr. J. A. Nederbregt, referen daris; bet departement van Binnenlandsche Zaken: mr. M. A. Harders, referendaris. Als voorzitter trad op mr. P. J. M. Aal* berse, Minister van Arbeid, terwijl secre taresse is mevrouw de wed. S. F. M. C. van Delhden Ouden. De beer Zaalberg is plaats vervangend voorzitter en mr. Harders, pen ningmeester. Alvorens in eerste vergadering bijeen te komen, werden de leden van het Centraal Comité ten Paleize ontvangen door H. M. de Koningin. H. M. onderhield zich met de ver schillende leden afzonderlijk, die in de ge legenheid waren Haar mede te deelen, wat reeds door hun Comité, Yereeniging of Depar tement ten bate van de Nederlanders in het Buitenland was gedaan. H. M. sprak den wensch uit, dat door de totstandkoming van het Centraal Comité deze werkzaamheid nog krachtiger en heler georganiseerd zoude wor den, terwijl Zij aan het slot der audiëntie zich bereid verklaarde, als Beschermvi ouw van bet Centraal Comité op te treden. Terstond na de ontvangst ten Hove werd in het gebouw van bet Ministerie van Arbeid de eerste vergadering van het Centraal Comité gehouden. Kamers van Koophandel. NaaT wij vernemen heeft dezer dagen onder voorzitterschap van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel en in tegenwoor digheid van den chef van Afd. Handel van zijn Departement een vergadering plaats ge had van vertegenwoordigers der commissies, bedoeld bij "art. 26 eerste lid der wet op de Kamers van Koophandel 1920 (Staatsblad no. 152), welke commissies zijn belast met de in richting van het handelsregister en de rege ling der eerste verkiezing voor de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken. In de eerste plaats is in die vergadering behandeld de door de afdeeling Handel opge maakte handleiding voor de inrichting van het handelsregister, welke met de daarbij be- hoorend'o formulierep aan de commissies ter beoordeeling was toegezonden. De handleiding en de formulieren bleken in het algemeen de instemming der vergadering te hebben. Vervolgens werd het ooi-deel der vergade ring gevraagd over de vaststelling van het tijdstip, waarop de Handelsregisterwet 1918 (Staatsblad no. 193) en de Wet op de Kamers van Koophandel 1920 (Staalblad no. 152) in werking zullen treden. Hierbij was het in het bijzonder de vraag, hoeveel tijd de voor de inrichting van het handelsregister noodige voorbereidende maatregelen, als het zich voor zien van een inrichting der benoodigde lokali teiten, het aanstellen van personeel enz. zou den eischen. Na eenige discussie kwam de vergadering tot de slotsom, dal het wensche- lijk zou zijn den datum van inwerkingtreding op 1 Maart 1921 te bepalen. Treden de be doelde wetten en de daarbij behoorendc regle menten op dit tijdstip in werking, dan zullen ingevolge art. 51 van het Reglement voor de Kamers van Koophandel 1920 (Staatsblad no. 7 2) de kiezerslijsten toot de Kamers van Koophandel en Fabrieken vóór 1 Mei 1921 vr oden opgemaakt en vanaf dien datum ter inzage worden gelegd. Tot en met 14 Mei is een ieder bevoegd verbetering in de kiezers- lijeten te vragen en vóór 1 Juni heslist de Ka mer over die verzoeken. Gedeputeerde Staten beslissen op de aan haar uitspraak onderwor pen beslissingen der Kamers vóór 1 Juli. Na 1 Juli doch vóór 15 Juli kunnen personen, die op de kiezerslijsten staan, opgeven, dat zij het kiesrecht hunner vereeniging wensehen. Na 1 Augustus 1921 kunnen geen wijzigingen meer m de kiezerslijst worden aangebracht. De e rste verkiezing van de leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken zal bij deze regeling plaats vinden in de maand Septem ber 1921 en deze Kamers kunnen dan op 1 November daaraanvolgende hun werkzaam heden aanvangen. Onderleckeaaar Sabotagemanifest. Zooals men weet, werden' er van de on derteekenaren van het z.g. sabotagernani- est, dat tijdens de staking bij de Post- en Telegrafie werd verspreid, eenige, nadal hun de dienst was opgzegd, weder in dienst teruggenomen nadat zij den Minis ter hadden verklaard, zich in de toekomst van den dienst schadende handelingen le zullen onthouden.Ten opzichte van den on derteekenaar Assink, besteller te Ensche de, was beslissing no§ aangehouden, daar hij, toen de beslissing genomen werd, ziek was. Thans is ook te zijnen opzichte be sfis'. nadat bij gelijke verklaring had af gegeven, dat hij in dienst kon terugkeeren. De Commissaris .der Koningin in Zeeland. De „Middeiburgsche Ct." meldt, dat mr. J. Dijekmeesler wegens gevorderden leeftijd tegen 1 Mei 1921 ontslag heeft ge vraagd als commissaris der Koningin in Zeeland. De heer Dijekmeester is 74 jaar oud cn sedert 1 Mei 1906 commissaris der Koningin, De burgemeester van Amsterdam. Van doorgaans goed ingelichte zijde ver neemt liet Hbld., dat de beer Teilegen, burgemeester der hoofdstad, op de desbe treffende ambtelijke informatie, heeft te kennen gegeven het burgemeesterschap der hoofdstad ook voor de nieuwe ambte lijke periode op- zich te willen nemen, in dien het hoofd van den Staat daartoq zou wensehen tc besluiten, Geheel afgescheiden daarvan heeft de gemecneraad besloten, dat, behoudielns goedkeuring van Gedeputeerde Stalen, in gaande 1 Jan. 1921 het salaris van den burgemeester zal worden gebracht van ƒ20.000 op ƒ25.000. De heer Teilegen had te kennen gegeven geen hooger salaris te verlangen, daar dit in botsing zou komen met het bedrag, dat Gedeputeerde Stalen zich als honorarium voor den burgemees ter van Amsterdam hebben gedacht. Het confectiebedrijf. De oogcnblikkelijktq ïmalaksle. Te Amsterdam heeft een gecombineerde bestuursvergadering plaats gehad van den Bond van Nederlandsche Confectiefabri- kanten, den Landelijken Bond van Confec- tiefabrikanten, den R.-K. Bond van Dames- confecliefabrikanlen, den Bond van Kle dingfabrikanten en den Ned. Bod van Pet- tenfabrikanten. In principe werd besloten tot het vormen van een Federatie van deze verschillende bonden over te gaan, om krachtiger naar buiten te kunnen optreden. Op deze bij eenkomst werd tevens de o o g e n b 1 i k- kelijke malaise in het con to c t i e b e d r ij f besproken vooral tengevolge van de buitenlandsche concur rentie in verband met de lage valuta. De toestand werd zeer pessimistisch ingezien. Het algemeen gevoelen was, dat het zeer waarschijnlijk was, dat, indien de Regee ring er niet spoedig toe over ging op de een of andere wijze in te grijpen, vele fa brikanten noodgedwongen hun fabrieken zouden moeten sluiten. Malaise in Ned.-Indië. Gevolgen van de prijs- daling. Grootc voorraden ijzer en manufacturen liggen bij Priok voor rekening van diverse importeurs ongedeclareerd. Het gerucht loopt dat verscheidene firma's in geldelijke moeilijkheden verkeeren tengevolge der kolossale prijsdaling van importartikclen. Getracht wordt door middel van schikkin gen een catastrophe te voorkomen. Vele importeurs zijn reeds bereid, katoentjes en dölail te verkoopen, aangezien de lus- schenhandel,. zittende met duren voorraad, weigert,nieuwe hoeveelheden in te slaan. De occonomische crisis. De stoomschoenfabriek der firma Eisen te Veldhoven,is stopgezet. Bij de firma Van Sambeek aldaar zijn de stikslers ontslagen. Op 31 Dec. zullen alle mandemakerijen te Vlijmen worden stopgezet wegens den grooten voorraad en de hooge loonen. De actie in het Hotel-, Cafe- en Restaurant-bedrijf. Sedert eenigen tijd voert de Ned. Bond ivan geëmployeerden in bovengenoemde bedrijven een actie om loonsverhooging, waarop de patroons niet naar wensch van den bond reageeren. Er wordt dus ook ge dreigd met slaking. De secretaris van den Ned. R.-K. Bond van geëmployeerden in het hotel-, cafe- en restaurantbedrijf „St. Anlonius", deelt mede, dat zijn organisatie met de nieuwe loonvoorstellen van den Ned. Bond niet bekend is, en er derhalve niet aan denkt aan een eventueele staking mee te doen. De inwilliging van zijn eischen tracht de R.-K. Bond te bereiken door redelijk overleg. De loonen in de typografie. Al of niet loonsverhooging? De looncommissie in de typografie,waar in evenveel werkgevers als werknemers zitting hebben, is ten aanzien van de vraag, of de loonen met 1 Januari a.s. moeten worden verhoogd, niet tot een conclusie kunnen komen. Overeenkomstig de bepa lingen van het Collectief Contract heeft de commissie daarom een buiten het be drijf staand persoon als onpartijdig voor zitter aangewezen, nl. mr. dr. J. H. van Zanten te Amsterdam, die de benoeming heeft aangenomen. De Sigarenfabrikanten. O.-W.-belasting. De R.-K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten te 's-Hertogenbosch, heeft in een adres aan den Minister van Financiën het volgende te kennen gegeven: dal zij bezwaar heeft tegen de wijze van winstbepaling voor het boekjaar 1918, zoo als die door de accountants van de belas tingen wordt toegepast; dat haar toch is gebleken, dat teneinde de winst voor het jaar 1918 le bepalen, door genoemde accountants wordt bijge teld de winst gemaakt met leveringen in 1919, ingevolge afgesloten contracten in 1918; dat dit toch in strijd is met goed koop- mansgebruik, welk gebruik bij het opma ken van de balans toch moet worden bc- traoht; dat het volgens goed koopmahsgebruik toch nimmer de gewoonte is geweest, "al reeds rekening Le houden met winsten, die eerst als werklijk gemaakt beschouwd kunnen worden als de verkochte goederen zijn afgeleverd; dat dit bovendien in strijd moet worden geacht met Art. 10, aant. 37 en 38 der Wet jp de Oorlogswinslbelasting, waar uit drukkelijk wordt bepaald, dat tegen een bepaalde manier van belansopmaking geen bezwaar bestaat, dus zeker niet te gen het zeer normale systeem, mits die manier maar niet afwijkt van de wijze, zooals in normale jaren gebruikelijk was; dat zij het daarom hoogst onbillijk vindt, dat door den fiscus willekeurig een veran dering in het systeem van inventariseeren wordt aangebracht, nu dat toevallig in het voordeel van de schatkist moet worden ge acht; weshalve zij den Minister beleefd ver zoekt, te willen vaststellen,, dat de wijze van inventariseeren onaangetast moet blij ven, indien'de manier geheel in overeen stemming is met die, gevolgd in de nor male jaren. - >•- Katholieke drankbestrijding. Bij gelegenheid van den a.s. Roomschen Studentendag, welke in het begin van het volgend jaar wordt gehouden, zal een In teracademiale R.-K. Studenten-drankbe strijders-organisatie worden gesticht. - Voor een zedige mode De verschillende katholieke boekhande laars te Nijmegen hebben zich bereid ver klaard, het volgende formulier in de door hen verhandelde modejournalen te leg gen: „Mevrouw. Mogen wij U er even aan her inneren, dat U niet slaaXsch gebonden is aan de modellen^ in dit tijdschrift aange boden? Daarom, kies een zedig kleed, dat blijk geeft van goeden smaak, zelfrespect, christelijk bewustzijn en andere niet tot ergernis, is. Mocht een of ander model, dat U overigens bevalt, door te lage uit snijding enz. strijden tegen de wetten van zedigheid en fatsoen, vaardige vingers zul len met behoud van de elegance dit euvel gemakkelijk verhelpen. Een smaakvolle kleeding kan tevens zedig zijn.(w.g. „Vrou wenader'.)". Eere aan de Nijmeegsche boekhande laars voor hun medewerking met „Vrou wenader'. Indien men op andere plaatsen genegen is, dat voorbeeld te volgen, kan men zich wenden tot het secretariaat van „Vrouwenader. Graafscheweg 14, Nijme gen. Gemengde Berichten. Door de douane op het station Roosendaal is aangehouden een twee tal Chineezen dat trachtte frauduleus een hoe veelheid opium in te voeren. Een 8-jarig jongetje dat zich op het meer Nannewijd (Fr.) nog op het ijs waagde, zakte er door en verdronk. Op de textielfabriek der firma Robert von der .Nahmer, te Eindhoven, waar de arbeidstijd reeds was ingekrompen, is aan de afd. Spinnerij eene uurlooiisver'a- ging van 13 ct. aangekondigd. De stoomzuivelf abriek te Gemert is Vrijdagnacht tot den grond toe af gebrand. Zaterdagnacht wxe rd te Lutterade bij Sittard het lijk gevonden van den oiigehuwden landbouwer M. Tuir\mers in een steegje tegenover hét station. De ongelukkige was doodgebloed; hem was de halsslagader doorgesneden. Do vermoedelijke dader J. T., een <neef van den verslagen e, werd aangehou den en ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent dezen moord verneemt „de Grt." nog het-volgende: De verslagene was mot zijn beide neven, waarbij de vermoedelijke dader, in het café Geulen, waar een woordenwisseling ontstond". Om erger le voorkomen, verwijderde zich het slachtoffer, doch werd onmiddellijk door zijn belagers gevolgd. Buiten werd hij vastgegrepen en bij de gevolgde worsteling is hem de noodlottige steek toegebracht. Hij heeft nog getracht zich door de vlucht aan verdere mishandeling te onttrekken en verstopte zich in het steegje tegenover het station. Hier werd hij later dood gevonden, ongeveer 50 meter van de plaats der worsteling. De verslagene stond als zeer oppassend en gunstig bekend, terwijl de vermoedelijke dader, die bereids gearresteerd werd, te boek staat als een zeer berucht individu, die reeds meer malen met de justitie in aanraking kwam en zware gevangenisstraffen achter den rug heeft. Gisteravond om kwart voor zes ontstond brand op de 3e verdieping van een perceel aan de Marnixstraat te Am sterdam, doordat de^ vlam van 'n petroleum stel in 'n vleeschpan en later in de petroleum sloeg. De vlammen grepen spoedig om zich heen en de brandweer daagde er in met drie 6langen het vuur te blusschen. De gehcele ver dieping brandde uit. De beneden gelegen ver diepingen, die niet verzekerd waren, kregen veel waterschade. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, is, naar de „Tijd" medlt, van plan de volgc-nde maand naar Rome te gaan. VOOR DE ST. JOZEFSKERK. N. N., nil dankbaarheid f 2.50 Faillissementen. Geëindigd:. R. Bokje, Uithuizen. K. Leenslag, bloembollenhandelaar, Hille- gom. Plaatselijk Ocmlté dar K.&.&. t« Lelden aangegoten vercenigingen. Agenda eer vergaderingen van MJ hcS Ned. R.K. Graf. Bond. Dinsdag 2S December te 8.30 uur in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, Steenschuur 15. R.-K. Ver. van Post-, Telegraaf- eri Telefoonpersoneel. Ledenvergadering, DLns- •Hag 28 December 1920, 's avonds 9 uur, Panoratius-Patrona-at. Ned. R. K. Volksbond. Jaarvergadering 29 December 8 uur in het bondsgebouw Steen- schuur 15. Prop.-club eSt. Petrus." Donderdag 30 December, ontwikkelings-vergadering, S.15 uur, Bondsgebouw, S-tceneehuur. WOENSDAG. Voorschoten. Apologe tische Cursus om half acht in het Bondsgebouw. Apotheken (So <bt en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon dags geopend zyn: M. Boekwtft, Vischmarkt 8, Tel. 552; A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. STADSNIEUWS. „Vondel". De Rederijkerskamer „Vondel" had gister avond wederom de groote zaal van Zomerzorg in beslag genomen. Reeds werden dit seizoen enkele opvoeringen ten beste gegeven en ook gisteravond beeft „Vondel" weer succes be haald bij de toehoorders. De opkomst was goed en het programma zoo gekozen, dat de aanwezigen niet treurig gestemd naar huis behoefden te gaan. Voor de pauze werd opgevoerd „De hon derdduizend", een blijspel in één bedrijf, zeer ten genoege van het publiek, terwijl de heer Joh. v. d. Steen enikele voordrachten deed hooren. De clou van den avond was wel „Jochem Uilenspiegel", kluchtspel in één bedrijf, waar de heer P. J. J. van Remundt weer de noodige lachbuien bij de aanwezigen wist op te wekken. Een gehouden collecte voor „Hulp in Nood" bracht ongeveer f 10 op. „De Leidsche Padvinders." De afd. Leiden van de Ned. Padvinders- vcreeniging herdenkt deze dagen haar 10- jarig beslaan, ter gelegenheid waarvan ver schillende feestelijkheden zijn georganiseerd. In de kleine Stadszaal werd een tentoon stelling gehouden van diverse voorwerpen, door Padvinders vervaardigd, w. o. heel aar dige en bezienswaardige. Zoo verdient ver melding een stoomboot met electrische instal latie, waaraan de H. B. S.'er-Paavinder Brouwer gedurende een ruim jaar zijn ener gie gaf. Voor dit mooi stuk werk is inmiddels een prijs van f 500 geboden. Verder zagen we mooi ijzeren plaatwerk van een 13-jarigen leerling .der Ambachtschool, fraai afgewerkt cartonnagewerk, enz. Het tweede lustrum der afd. werd feeste lijk herdacht door een congres, hetwelk gister middag begon met een aantal voordrachten van vooraanstaande hoplieden uit de Padvin derswereld. Te half acht gisteravond werd een voordracht gehouden met lichtbeelden over: Beelden uit de Ned.-Ind. Padvinders- gereld. Hedenmorgen te 9 uur had een excursie plaats naar Alpbon a. d. Rijn, alwaar een bezoek werd gebracht aan de Ned. Herv. „Martkastichiing", opvoedingshuis voor voog dijkin deren. Hedenmiddag, werd het congres voortgezet en beeintligd terwijl de feestelijkhoden met een uitvoeringin de groote Stadszaal heden avond te 7 uur zullen worden beëindigd. Bij de door liet bestuu-r der Coöp. wa<r- mceziersvereniging „De Delftsche Groen den veiling" te Delft gehouden aanbeste ding voor den bouw van. een groentenvei- ling waren laagste inschrijvers Gebrs. A. en J. den Ouden alhiea voor de som van 406.000. Hedennacht te 12.45 werd van de tram uit Rijns-burg op het Stabionsemplacement een ruit vernield, waardoor een heer enkele verwondingen opliep. De dader zette het op een loepen, doch heb gelukte de recher che hem op te sporen. Het bleek te zijn ze- ikere v. Iter son -uit Rijnsburg. Hij werd ge arresteerd en naar het politiebureau over gebracht. Procesverbaal zal worden opge maakt wegens vernieling Dr. N. J. Krom is heden met de Johan de Wit naar Ned. Indië vertrokken en aldaar op verzoek van de Indische regeering ge durende negen maanden de zorg voor de monumenten: op zich te nemen. 1 Januari is het dertig jaar geleden dat da-. H. J. Zwiers zijn loopbaan -als observa tor aan de Sterrenwacht der Rijksuniversi teit alhier -aaaidvaardde. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burcht te Leiden op Vrijdag 24 Dec., tea overstaan van den notaris B. Troost al daar: Het huis met tuin Rijnsburgerweg nos. 117 117a. In bod f 6700. Het huis met tuin, pak huis en' werkplaats benevens afzonderlijko bo venwoning Yarkensmarkt nos. 12 en 14. In bod f 5700. Kooper van beide perceelen de heer J. W. P. Licht q.q. De overige perceelen zijn niet gegund. PLECHTIGE OPENING BONDSGEBOUW. Gistermiddag had de plechtige opening en inzegening plaats van het nieuwe ge bouw van den N. R.-K. Volksbond, Steen- schuur 15; levens de intronisatie van het H. Hart. Onder de vele belangstellenden bevonden zich de hoogeerw. heer Deken P. L. Des- seur, die de godsdienstige plechtigheid zou verrichten, de weleerw. adviseur pater A. Schuurman, de weleerw. pater A. v. Lu- -beck, de Katholieke welhpudef, de heer J. A. Bots, Katholieke Raadsleden, vertegen woordigers van Katholieke stands- eövak organisaties ook vertegenwoordigsters van don Vrouwenbond dr. W. Th. Wee- bers, medisch adviseur van den Volks bond, de. heeren C. J. L. v. Meer en J. Bots, pres, comm. en ged. comm. van de N.V. de Leidsche Crt. e.a. In de groote zaal, waar de aanwezigen zich verzamelden, prijkte een fraai H. Hartbeeld in een smaakvolle bloemenver siering; de zaal had door de verschillende vanen en het groen een feestelijk aanzien. De voorzitter van den Volksbond, de heer P.Heemskerk,riep den aanwezigen het welkom toe. Spr. herinnerde aan de mo tieven, die het bestuur hadden bewogen den leden voor te stellen het gebouw te verplaatsen van Rapenburg naar Steen- schuur. Eerstens redenen van financieelen aard. De schuldenlast op het oude gebouw Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar ia SCHELVISCH k f024. SCHAR a 0.24 ©n KABELJAUW ƒ0.45 per pond. \V. PERA, Weth., loco-Burgemcester. Leiden, 27 Dec. 1920. drukte te zwaar. Vervolgens redenen, gele-, gen in den gewijzigden toestand der orga nisatie. Vroeger trad meer op dert voor grond de standsorganisatie, nu vragen de meeste aandacht de vakorganisaties, waar van de Volksbond het centrale punt vormt. En is daarvoor noodig een gebouw, waar tegelijkertijd 7 h 8 vergaderingen kunnen worden gehouden, En zulk een gebouw, heeft men hier gevonden. Er 'is wel geen groote zaal, doch zelfs de grootste zaal in de stad zou nog te klein zijn, om alle le den van den Bond te omvatten. Veel voor- deeliger is het een enkele kees in het jaar voor groote vergaderingen de Stadsgehoor zaal te huren. Dit nieuwe Bondsgebouw, kan ook, voorzoover gewensclit, dienstbaar worden gemaakt voor andere Katholiek© Vereenigingen. De heer Heemskerk memoreert vervol gens de niet minder aangename als zake- ljke samenspreking met de N.V. De Leidsche Courant, inzake de wederzijdsche verkoop van gebouw. Spr. leest daarna voor een schrijven van den geest, adviseur van groep III, den wel eerw. heer G. v. Leeuwen,waarin Zi'jnecrw. mededeelt tot zijn spijt verhinderd te zijn en de beste wensehen voor den Bond uit spreekt, alsmede een schriftelijke gcluk- wensch van het hoofdbestuur der St. Jo- zefsgezellenvereeniging hier ter stede. Hierna verrichtte de hoogeerw. heer De ken de inzegeningsplechligheid, welke werd gevolgd door de altijd indrukwekken de toewijding aan het Goddelijk Hart bij de plechtige intronisatie. Na deze schoone, beleekenisvolle plech tigheden hield hoogeerw. heer Deken een toespraak. - Wij vroegen aldus Zijneerw. bij dé inzegening, dat God dit gebouw zou heili gen, zegenen en met Zijn goede gaven zou vervullen en dat Zijn lichtengelen hier zouden wonen om het te bewaren. En bij de Itronisatie brachten wij de hulde van' aanbidding aan den God-menscli Jezus Christus, onzen Koning. De blijvende vrucht van deze plechtig heid moet zijn een aanwakkering van den Ghristelijken geest in ons midden. Te midden van een ontredcjpide wereld, vol gemis aan godsdienstzin, slaat daar de Roomsche Volksbond. Liberalisme en so cialisme hebben hun werk gedaan. Van da giftige planten rijpten de girtige vruch ten: nijd, ontevredenheid, oneerlijk winst bejag, overmatige genotzucht, tuchteloos heid en verzet tegen het gezag. Om in deze wereld pal te staan, om zielen te bewaren en te redden is voor den Volks bond een groot getal leden niet voldoende. Gelijk de Apostel Joannes zegt, kan alleen ons geloof de overwinning behalen. Ons geloof is het eerst noodige.Daarom schrijf! de Volksbond terecht allereerst in haan leuze: Voor God en Kerk. De Volltsbondew moeten Roomsch zijn in hart en nieren, tot in het merg van hun ziel. Leden, die hun kinderen zenden naar de openbare school, die de neutrale of slechte pers le zen, die maar 'n enkele keer naderen lot' de H. Sacramenten, zijn als zij zich niefj beteren den Bond tot ballast. Met een opwekkend woord om, in den ken en doen, in openhaar en privaat le ven, Katholiek te zijn, besloot de hoogeerw. heer Deken zjjn met de grootste aandach! gevolgde rede. De voorzitter deelde daarna mede, dat er bericht van verhindering was ingeko men van den weledelgestr. heer mr. Her mans, rechtskundig adviseur van den! Bond. Spr. bracht dank voor de mooie bloem stukken, geschonken door Tabaksbewer kers en Bouwvakarbeiders, alsmede -^roor, do klok en de bloemen, aangeboden door. architect en aannemers. Van deze gele genheid wilde spr. levens gaarne gebruik' maken, om den architect, den heer P. M. J. v. Oerle dank te zeggen voor de vele adviezen.. door hem, buiten zijn eigenlijke taak als architect om, aan het bestuur ge geven. ■Hierna voerden verschillende aanwezi gen het woord. De heer Oostdam bracht bij ontstente nis van den voorzitter de gelukwenschen' over van het plaatselijk comité derK.S.A., de hoop en het vertrouwen uitsprekend* dat er een aangename en vruchtbare sa menwerking zal blijven bestaan. De heer v. d. Meer herinnerde als pres.- comm. van de N.V. De Leidsche Coüran! aan den arbeid en de zorg, in dit gebouwi besteed aan de Leidsche Grt. Hij wilde den president van den Volksbond uit eigen on dervinding als'president van de Leidsche' Courant, deze bemoedigende gedachte» schenken: Hoe groot eventueel de moei lijkheden zullen zijn, welke zich zullen voordoen, zij zullen worden overwonnen! bij eendrachtige samenwerking iü het bestuur en tusschen bestuur en leder en blijde zal dan zulk een overwinning zijn' Do heer Raaphorst verzekerde namens! „Vondel" en de liefhebberij vereenigingen* dat zij den Volksbond trouw zullen blij ven, ook, al waren zij geen voorstandera van de verhuizing naar een kleiner ge bouw De heer v. d. Staak sprak als voorzitten van een der vakafdeelingen, die der typo grafen, zijn beste wensehen uit voqr deö Bond, trouw belovend aan de heden ge dane toewijding van het H. Hari. De heer Wilmer belichtte het verband en de samenwerking tusschen Volksbond

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2