Gezaaid moet worden in het laatst van Juli of begin Augustus, in zuivere bakjes met niet Le vetten grond. Daarna met een dun laagje grond bedekken. Dan in het donker zetten. Men mag niet zaaien, doch men moet de zaden leggen, Zware blad- grond heeft de Cyclamen het liefst. Zorgen voor warmte van onderen en koelte van boven. Hoe grooter de plant, des te zwaar der de grond moet zijn. Als kamerplant mag de Cyclamen vooral niet tc warm staan. En nimmer van boven water geven. Het meest gevraagde soort is de witte, ook de rosse vindt veel aftrek. Om zaad fo winnen zoekt men de beste planten uit. Let op dc grootte der bloem, op den vorm der bloemen en op de bloeirijkheid. Na een korte pauze werden verschillen de vragen gesteld, welke door den leeraar naar ieders wensch werden beantwoord. De heer Spaargaren vertelde nog een en ander betreffende snijgroen: als Aspara- gas, Mcdeola en Varens. Daarna werden de aanwezige planten besproken. Er was o.m. een prachtige hulsttak, rijk met bessen bezet, welke ieders bewondering wegdroeg. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn aangename causerie en de voor zitter was zQker de tolk van de aanwezi gen toen hij den heer Spaargaren dank bracht voor zijn nuttige en zakelijke voor dracht. Mede werd een woord van dank gesproken aan de inzenders der planten. Hierna werd de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Militie. Voor de lichting der militie 1921 zijn in deze gemeente ingeschreven 22 perso nen, terwijl het aantal van de gemeente in de te leveren manschappen 15 bedraagt, waarvan er 5 wegens landstorm-broederdienst bij den dienst der militie zijn vrijgesteld. OEGSTGEEST. R. K. Volksbond. Door den minister van - L., N. en E. werden aan onze afdeeling een 25-tal dekens toegezegd, welke zoo spoedig mo gelijk onder de leden gedistribueerd zullen worden. Roomsch Tooneel. Zooals bekend, zal de R. K. Tooneelver. op Zondag 26 en Dinsdag 28 Dec. een uitvoering geven in de gemeente school. Opgevoerd zullen worden het drama „Pastor Bonus", een blijspel en voordrachten en duetten. De avonden beloven wederom een succes te worden. Naar wij vernemen zijn de kaarten voor den eersten avond al bijna uit verkocht. ROELOFARENDSVEEN. Qntwikkelingsavond. Vanwege de R. K. Prop.club „St. Willebrordus" had Dinsdag dc aangekondigde ontwikkelingsavond plaats, die vrij goed bezocht was en waarop de heer Voslers, burgemeester dgzer gemeente, een le zing hield over het onderwerp: „de Kieswet". De voorzitter heet de aanwezigen hartelijk welkom, toont de belangrijkheid aan van het te bespreken onderwerp en verleent het woord aan den Ed.Achtb. spreker. Op bevattelijke en overtuigende wijze zet de spreker uiteen, hoe onze regeering en o\ cr- heid is ontstaan en hoe zij is samengesteld. Ferder memoreert spr. het vroeger kiesstel sel met de nadeelen welke daaraan verbon den waxen en bespreekt vervolgens de Kies wet, zooals deze thans is vastgesteld. Deze wordt door spr. breedvoerig en zeer helder uiteengezet. De rede werd door de aaiïwezigen met groo- te aandacht gevolgd en met een levendig ap plaus begroet. Ka een korte pauze werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen, waavran een druk gebruik werd gemaakt. Ook deze vra gen werden door den spreker klaar beant woord. De voorzitter spreekt hierna een hartelijk woord van dank tot den spreker, voor alles wat hij dezen avond lot ontwikkeling van de Prop.-club gedaan heeft en zegt ook namens de vergadering, dat het zeer op piijs gesteld zou worden, wanneer Z. Ed.Achtb. nog meer dere malen een lezing zou willen houden. Ook de Geest. Adviseur verheugt zich over het feit, dat de Burgemeester voor de club heeft willen spreken, en meent ook, dat dit strekken zal eenerzijds tot eerbiediging en waardeering van het burgerlijk gezag en anderzijds tot meerdere ontwikkeling van de vereeniging. De heer Vosters, nog eenmaal het woord voerende, verklaart zich gaarne bereid nog een avondje te komen praten. Hierop werd deze goed geslaagde bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. Tooneel. De R. K. Toon eel club Sint Pan- ©raliiis zet dit jaar weer eens haar beste beentje voor. Zij voert ten iooneele op 2den en 3den Kerstdag te 7 uur het tooneelspel ^Cuido van Lusignan". Een treurspel, geschre ven door den Hageveldschen professor J. W. L. Smit. voor het Hageveldsche tooneel, waar Ik' voor de eerste maal vertoond is in het jaar 1851. Het stuk speelt na den 2den Kuristocht, welke gepredikt is door den H. Bernardus. Guido van Lusignan bestijgt den reeds wag gelenden troon van Jerusalem in 1186. Hij voert "oorlog tegen de Turken ouder hun hoofd Saladijn en wordt door hen gevangen geno men; waarschijnlijk het gevolg van twist, tweedracht en jaloezie, die zich hebben mees ter gemaakt van do aanvoerders der Christe nen. Tweedracht en jaloezie onder de Christenen hebben in de Kruistochten onnoemelijk veel kwaad gedaan. Het stuk is al eens meer hier opgevoerd, doch dat is misschien al wel 20 jaar geleden. De roep, die toen over dit stuk ging, heeft de looneelclub doen besluiten, dit jaar nog eens te repeteeren. Omdat de tijden zoo ongunstig zijn, zullen de toegangsprijzen van vóór den oorlog gel den. Do kaarten worden 2en Kerstdag ver krijgbaar gesteld aan de bekende adressen. VEUR. Inbraak met diefstal. Woensdagnacht |e, door verbreking van het slot, ingebroken In de öchirur van den heer G. v. Z. alhier. Verschillende gereedschap pen werden ont vreemd. Het is echter den veldwachter Tb. Gerritsma mogen gelukken de daders op te fporeri SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad der gemeente vergaderde gisler- luiddag tc 2 uur. Voorzitter: Burgemeester J. J. Gouverneur. Afwezig de beer H. v. Zonneveld wegens een reis naar bet buitenland. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen voor, welke onveranderd worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de kas van den gemeente-ontvanger in orde is bevonden. Van Ged. Slaten zijn goedgekeurd teruggezon den dc kohieren H. O. en Schoolgeld. Van den Bond van Land- en Tuinbouw- en Zuivelar- beiders is een adres ingekomen om werkver- schafffeg voor werklooze arbeiders, zulks c.v. alleen voor hen, die aangesloten zijn bij de werkloozenkassen. De voorzitter doelt mede, dat zij bij werkverschaffing allereerst letten* op het kinderaantal der werkloozen, die er het grootste behoefte aan hebben en vervol gens op hen, die lid zijn eener organisatie, zulks om anderen aan te sporen zich te orga- niseeren. De heer v. d. Geest meent, dat op het oogenblik toch wel verschillende onge organiseerden werk gekregen hebben en hoopt dat zulks in den komenden winter niet meer zal geschieden. De voorzitter antwoordt hier op, dat aan de ongeorganiseerden medege deeld zal worden, dat zij zich moeten aan sluiten willen zij geen gevaar Ioopen van werk uitgesloten te worden. Van Ged. Statèn is bericht ontvangen, dat zij zich n&t kunnen vereenigen mei het raads besluit tot verhooging van het presentiegeld tot f5 per zitting. Do voorzitter leest verder oen adres van antwoord voor, waarin Ged. Staten verzocht wordt alsdan een bedrag vast te stellen, daar de leden zich door de vele raads- en commissievergaderingen vele opof feringen moeten getroosten. 'Wordt goedge keurd. In de vergadering van 3 Sept. werd besloten een rekening-courant met de Haarlemsche Bank aan te gaan. Door Ged. Staten is nu, behoudens enkele voorwaarden, niededeeling gedaan, dat daartegen geen bezwaar bestaat. De voorzitter deelt echter mede, dal de bemer kingen van Ged. Staten op een misverstand bcrusteü, daar het niet in de bedoeling heeft gelegen in debet-saldo met de bank tc komen. Van do Haarl. Bank is tevens beriehl inge komen, dat zij bereid is een leening aan te gaan yan f 12,000 tot een rente van 62 pet. B. en W. wordt machtiging verleend in verdere relatie te treden met dc bank. In verband met het feit, dat de rijksveld wachter tot heden nog geen woning in de ge meente bezit, is van den inspecteur van den rijksveldwacht een verzoek ingekomen, den veldwachter een woning le geven daar anders de standplaats zou moeten opgeheven wor den. B. en W. stellen daarom voor een der woningen aan de Rusthoflaan in huur af te staan aan genoemden functionaris togen een huur van f3.50 per week. Voorts vragen zij machtiging ook de 3 andere woningen aldaar te mogen verhuren, een voor dc politie, de twee andere voor personen door B. en W. aan tc wijzen. De heer Lekkerkcrker zegt, dat waarschijn lijk de politieagent Rruinsma van hem een huis zal huren in de F1 oris .Schoutenstraat, welke plaats hij voor hem beter vindt, omdat de politie dan meer verdeeld is over de ge meente. De heer Speelman merkt op, dat hij niets gesteld ie op een rijksveldwachter, daar er slechts zeer weinig samenwerking tusscbcn rijksveldwacht en gemeente-politie is. Hij meent, dat, gezien het feil, dat het met de gemeentepolitie rustig en ordelijk is, de ge meente zich voor die standplaats geen offers moet getroosten. Hij kan zich daaromalleen met het voorstel vereenigen, wanneer het des betreffende huis leegkomt. De voorzitter merkt nog op, dat het sala ris van den rijksveldwachter niet toelaat hem een duurdere woning te verhui-en. De heer Bader zou, waar men de huurders der woningen niet aanstonds uit bun huis kan zetten, den rijksveldwachter oen tege moetkoming in de huur willen geven, betgeen door den heer v. d. Geest wordt bestreden, daar zulks voor de gemeente-politic niet plei- zierig is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen niet 5 tegen 1 stem, die van den heer Speelman. De kwestie betreffende toelage of gratifi catie voor woninghuur wordt vooralsnog met. rust gelaten. Do opcenten op de gebouwde eigendommen worden verhoogd tot 80, die op de ongebouw de tot 20, zulks met ingang van 1 Jan. a.s. Dc belasting voor de bonden wordt vastge steld op f 1.50 voor bedrijfshonden en f 5 voor luxe honden, zulks met ingang van 1 Jan. a.s. Aan de orde is thans de ruiling van den toren der Ned. Herv. Kerk tegen een strook grond voor den verbouw der openbare school. De gemeente krijgt de beschikking over 2 graven tegen een vergoeding van f 5 per jaar. Getracht zal worden de clausule h. o. „tot we- deropzeggens toe" veranderd te krijgen in een huur van 25 jaar. Hadden B. en W. gedacht, dat de ruil van bovenstaande eigendommen zonder bezwaar had kunnen geschieden, de Ned. Herv. Gem. vraagt een bedrag van f 1000 voor het onder houd van het uurwerk, waarmede B. en W. zich gevoegelijk kunnen vereenigen. De heer Lekkerkerker geeft dan een exposé van het standpunt van het Kerkbestuur, waarna dc heer Bader voorstelt jaarlijks een subsidie to verleenen voor het gebruik van graf en ruil als bovenbedoeld. De voorzitter deelt vervolgens nogmaals bet geheele verloop der onderhandelingen mede. Het Kerkbestuur vroeg eerst f1500, toen een jaarlijksch bedrag van f 75, waarop 6pr. voorstelde ineens f 1000 te geven. De heer Speelman vraagt, hoe bet komt dat deze quaestie zoo urgent is geworden, en ver volgens of de onderwijsinspectie er genoegen mee zal nemen. Het eerste beaamt do voor zitter, het tweede betwijfelt bij niet, daar Ged. Staten zelf op bespoediging hebben aan gedrongen. Na nog enkele discussie wordt het voorste! met algemeene stemmen aangenomen. Inzake de verhuring Huize Ruethoff deelt de voorzitter mede, dat aan den he'er Peeren boom op 30 Nov. 1917 voor 3 jaar deze wo ning is verhuurd. De termijn tot opzegging van hunr is voorbij, zoodat B. erf W. voor etellen de huur voor 2 jaar te verlengen. De boer Speelman zou deze huuT voor 1 jaar willen geven, daar door de komst van den burgemeester een ambtswoning noodig is ge worden. Hij zou het daarom zeer in het be lang der gemeente achten indien de burge meester deze woning betrok. De voorzitter vraagt dit punt te willen aanhouden tot aan het eind der vergadering om er eerst in be sloten zitting, mede met een ander voorstel over te.willen sprekeD. Aan de orde komt dan dc bespreking inzake opheffing van het levensmiddelcnbedrijf. B. en W. stellen voor het bedrijf op te heffen met 1 Maart, zulks in verband met de werk loosheid, waardoor het gebruik van regee- ringsbrood zou kunnen voortduren. Aldus besloten. In verband met de stijging der ontvangsten en uitgaven der gemeente wordt de borgtocht voor den gemeente-ontvanger bepaalde op f 7000. De begroeting 1920 wordt hierna door en kele bepalingen aangevuld. Bij dc post brand weer brengt de heer Speelman hulde aan het optreden van dc spuitgasten bij den brand aan de Oude Post en vraagt of zij biervoor niet eenige vergoeding konden ontvangen. De voorzitter antwoordt, dat hij hierover met den opperbrandmeesler zal conferceren. Do "Wijkverpleging der gemeente vraagt per adres aan den Raad verbooging der subsidie van f200—f500. B. en W. stellen voor goed gunstig hierop te beschikken. Met algemeene stemmen aangenomen. Van dc afd. Sasseulieim van dc Z.-H. Ver. Het Groene Kruis was eveneens een verzoek ingekomen om subsidie wegens een tekort van f400. Deze zaak wordt aangehouden tot de geheime zitting. Het bestuur van dc afd. Leiden van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren beeft een adres aan den Raad gericht om verhaal van pensioenbijdragen te laten vervallen vanaf 1 Januari 1920. zulks in navolging van het Rijk. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek to beschikken en te wachten tot de volgende begrooting. De beer v. d. Geest meent, dat er geen bezwaar bestaat te voldoen aan bet adres, zulks met ingang van 1 Jan. 1921. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met algemeene stemmen aangenomen. Naar wordt opgemerkt is de kwestie hiermede niet van de baan, doch zal later beslist worden. Van de rondvraag maait niemand gebruik, waarop de Raad in geheime zitting gaat. VOORHOUT. Oudersavontl. Zonda.ga.vo.nd j.l. hield Pa-of. v. d. Burg een O uders avond in het Patronaat. De voorzitter der Pa-tronaats- commissie opende deze bijeenkomst en gaf er eijn voldoening over te kennen dat de ouders in zoo'n grootè getale waren opge komen. Spr. wenschte den ouders een leer- zamen avond en gar daarna het woord aan Prof. v. d. Burg, die in een met de grootste aandacht gevolgde rede vele praetische wenken gaf omtrent de opvoeding. De voorzitter, de heer Vester, dankte den ZeerEerw. heer v. d. Burg, voor diens mooie rede, hopend, dat de Professor dezen winter nog eens de gelegenheid zou vinden om een Oudersavond te geven. Hierna werd deze goedgeslaagde bijeenkomst ge sloten. Gemeenteraad. Voorzitter de Buxgejpëest&r. Afwezig met kennisgeving de wethouder Warmer dam en de heer van der Voet. Na opening met gebed door den voorzit ter, leest de secretaris de notulen, die goedgekeurd worden. De voorzitter leest de ingekomen stuk ken, w.o. de ontslag aanvrage van den heer Kanbeek onderwijzer aan de O. L. S., we gens zijn benoeming in gelijke betrekking aan de School St. Louis te Hoogeza-nde. Be sloten wordt dit eervol en tegen 1 April 1921 te verleenen. Een oproep van sollici tanten zal geplaatst worden, op verzoek van den heer v. Werkhoven ook in het bij- zcnder-onderwijsblad. Ged. .Staten berichten in een schrijven dat deze gemeente de opcenten op de grondbelasting tot liet maximum kan op voeren, waartoe zij advi&eoren. Goedge keurd wordt -hiertoe over te gaan, waar door deze van resp. 40 en 10 pet. stijgen zullen tot 80 en 20 pet,, resp. voor gebouwd en ongebouwd. Mej. Betjé Schuiten, die zorg draagt voor het aanmaken van de kachels en het schoonhouden der lokalen van de openba re lag. school, vraagt vergoeding voor de hulp, die daarbij noodig is. B. en W. oor- deelen die hulp niet noodig. Als zij die wel noodig vindt, kan ze die voor eigen rekening nemen. Kan zij het werk niet doen, dan is bedanken de weg. Om haar nog iets tegemoet te komen, stellen B. en W. voor, de jaarwedde met. 52 te verhoo- gen en te brengen op 208, wat den Raad goedkeurt. Ook keurt de Raad goed, dat de 2e amb tenaar, ter secretarie, om het vele werk noodig voor de volkstelling, nog voer 3 maanden in functie zal blijven, waarvoor een bedrag van 250 gevoteerd werd. Den voorzitter is ter kennis gebracht dat aan de Teijlingerlaan boomen zijn af gezaagd. Een onderzoek is ingesteld en er is gebleken, dat deze aan de^gemeente toe- behooren en dit alzoo geschied is zonder dat de betrokkene er recht toe had._ De heer de Groot zou het hout terug geëischt wenschen. De heer v. Werkhoven vraagt, of hier geen werk is voor de werkeloozen. De voorzitter 2egt, dat die boomen tooli ge rooid moeten worden. Ook zal getracht worden of de eigenaars willen medewer ken door grond afstand den toestand daar te helpen verbeteren. Hierop volgde een breedvoerige -bespreking, over het voordee- ligst uitvoeren van het werk, waarbij on- geropid verkoopen de meeste aanhangers had. De heer v. Werkhoven stelt voor uit besteding aan de werkeloozen of hun or ganisatie, Z.i. brengt het hout gerooid en opgemaakt meer op. B. en W. zullen dit nader onderzoeken en met het gesprokene rekening houden. Aan de orde komt thans de-verplaatsing van de vuilnisbelt. Van. d© tegenwoordige is de huur opgezegd en het- voorloopig zoe ken van B. en W., heeft tot resultaat ge had, dat den voorzitter van het R.-K. arm bestuur achter de O. L. S. het benoodigde wil verhuren voor 25 per jaar. Op het oogenblik staan er nog bollen op, doch de huurder van Stijn wil die tegen een ver goeding van ƒ90 opruimen, wat de heer v. d. Laan billijk noemt en waartoe wordt besloten. Goedgekeurd wordt ook een Heine wijzi ging te brengen in de instructie van den gemeenteontvanger. zooaJs Ged. Staten die voorstellen, Thans deelt de voorzitter mede, dat ge poogd is de werkeloozen (20) dn deze ge meente op do spoorbaan te- werk gesteld t-e •krijgen. De H. IJ. S. M. verwijst hiervoor echter naar den aannemer den heer R. v. Dijk te Noordwijkerhout. De heer v. Werkhoven weet echter dat de -brugvernieuwing over de Dinsdagsche Watering door iemand uit Gouda, is aangenomen. De voorzitter zegt toe zich dan tot doze te wenden. De heer Colijn kan mededeelen dat de firma Gebrs. Vesters de werkeloozen aan werk wil en kan helpen. Den heer van Werkhoven verwondert het, dat deze firma niet alles doet door hamclkrachthij meent dat het Rijk dan nog toeslag geeft. De voorzitter zal met het gehoorde zijn nut doen. Besloten wordt de gemeentegebouwen hooger te verzekeren tegen brandschade, en wel als volgt: Raadhuis ƒ35.000, dok terswoning 35000, burgemeesterswoning (als die klaar is) 27000. O. L. S. met on- derwijzer&woning G0.000, postkantoor 8000, brands-puithuis met inhoud 4600 (blijft hetzelfde), de ziekenbarak wordt niet meer verzekerd. Bij de rondvraag informeert de heer Roozen naar de put op het erf van den heer A. C. v. d. Zijden, vleeschhouwer. Spr. vindt zoo'n toestand onbehoorlijk. Dc lucht dringt door deur en raam en is voor de menschen onaangenaam. De voorzitter heeft hierover al rapport laten uitbrengen, en hoopt deze zaak tot een goed einde te brengen en een bevredi gende oplossing te vinden. De heer v. Werkhoven waagt waarom op een R.-K. Zondag (8 Dec.) aan het huis des Burgemeesters is gewerkt. Daaraan hebben velen zich geërgerd. Was dat in het be-st-ek niet verboden? En niet alleen Protestante maar ook Katholieke -arbei ders heeft hij gezien. Ook het ontslag van een .ingezeten als opperman vindt hij niet goed. De voorzitter zegt, daar «iets aan te kunnen doen, als het bestek het niet be paalt, doch hij wil toch nog wel eens on derzoeken. Hierop ging de raad in geheime zitting. Roomsch tooneel. Er moet reclit ge daan. Het vlug, doorvoeld en geanimeerd too neelspel van onze Patronaalsjongens, j dwingt bewondering af. En juist dit wilde ik aan tooneelliefhebbers eens zeggen. Eenige dagen geleden maakte ik een re petitie mede en dit repetitiespel was al zoo zuiver en zoo mooi afgewerkt, dat ik onwillekeurig dacht: „Wat zal dat een schitterende uitvoering worden". Er moet recht gedaan. Men noemt het spel van Palronaatsjongens wel eens kin derspel en somtijds misschien wel eens met reden, doch het is, of de Voorhoutsclie Patronaatsjeugd dezen keer dit vooroor- i deel eens voor goed van den baan willen hebben; zoo keurig is hun 9pel. Er moet recht gedaan. Zeker, het ?ou dwaas zijn te willen beweren dat al hun vorige opvoeringen puik waren, maar nog dwazer zou het zijn zich door vorige op voeringen zoo te laten suggereeren dat men nu van hun spel geen nota meer neemt. Wat ik nu op de repetitie gezien heb, is reeds zoo accuraat en mooi, dat ik gerust een ieder durf toeroepen: „Kom en oordeel thans opnieuw". Er moet recht gedaan aan hun mooi spel en dat kan niet anders dan door het Patronaatszaaltje 19 en 20 Januari a.s. lot in de uiterste hoeken te vullen. Ge zult er heuseh geen spijt van hebben. De steeds onvermoeide regisseur heeft voor een pracht programma gezorgd. Eerst een keu rig' drama, Alexius of de verborgen diamant, welk treurspel door de jongens mooi en precies gespeeld wordt. Dan een paar kluchten die tintelen van levenslust en onbezorgde vroolijkheid en zeer zeker van ons zullen afdwingen een helder opklin kende lach. En last, not least worden we tusschen de bedrijven aangenaam bezig gehouden met een paar prachtstanden van onze gymnasten, forsche en technische- juiste standen niet alleen, maar tevens ook standen die getuigen van een flinke vlugheid onder verschillende gymnasten. Uit dit alles blijkt dus dat er in het Voorhoutsclie Patronaat hard gewerkt wordt en met succes. De uitvoering van 19 en 20 Jan. a.s. zal er het bewijs van zijn. Er moei. dan ook recht gedaan èn aan bun hard werken èn aan hun mooi spel en daarom, katholieken van Voorhout a.s. 19 en 20 Jan. naar het Patronaatsgebouw. Bij zulk mooi spel zou een leegc zaal heel jammer zijn en de spelers ontmoedigen, terwijl een volle zaal hen juist nog meer zal animeeren, zoodat de uitvoering dan zeker een groot succes zal worden. OBSERVATOR. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden voor lezen de ingekomen stukken w.o. voor- kamt een. circulaire over de werkloosheid met verzoek werkzaamheden te doen ver richting ter bestrijding daarvan. De heer Haverkort vraagt, of er geen w-erk te scheppen was door demping van slooten. De heer v. Stijn vraagt, dit .punt aan te houden tot de rondvraag, daar hij voorstellen heeft. Verder wordt besloten 25 te schenken aan het rust- en vacan- 'tneoord voor gemeente-ambtenaren. 1 Ingekomen is het verslag van den keu ringsdienst te Leiden, dat bij de leden zal circuleer en. De heer v. Stijn vraagt of het vele hier ingevoerde vlees oh ook aan keu ring onderworpen is. Het -komt meest uit Oegstgeest merkt de heer Oudshoorn op. De vraag is nu: 16 daar een keurings dienst. Een der leden merkt, op, dat er veel gehaald wordt, 't Is ook goedkoop en dikwijls zeer goed. De heer Oudshoorn wil het niet ondeugdelijk noemen, doch wel van minder kwaliteit dan hier de slager heeft, doch daar gaat het niet over. Toege zegd wordt dat dit onderzocht zal worden. De toegezonden ontwerp-veror d ening van de op nader te bepalen datum in wer king te -treden Warenwet werd z. h. s. goed gekeurd. Goedgekeurd werd hierop dat het sala ris van den secretaris van het weridoozen- fonds zal verhoogd worden tot 100. De heer Oudshoorn zou wenschen, dat de uit dc kas trekkende werkeloozen zich -dagelijks bij den secretaris (den gemeente- opzichter) op tijd -en uur in overleg met B. en W. vast te stellen zullen melden. N-a eerst over deze aangelegenheid in ge heime vergadering te zijn geweest, ging de Raad over tot de benoeming van een on derwijzeres in dc nuttige handwerken. Van de 12 sollicitanten waren op de voordracht gebracht de dames, 1. de Ouden, 2. Lngt- hart (Oegstgeest), 3. Oudshoorn en 4. Barnhoorn, (Leiden). Met algemeene stem men werd benoemd No. 3 van dc voor dracht, mej. S. Oudshoom alhier. In de plaats van wijlen deu heer F. Ha- chen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd dc heer J. J. Leenen met 5 stemmen tegen 2 op den heer C. Zwetsloot, No. 2 van den voor dracht. Goedgekeurd werd dat voor het schoon houden van de teekenschool aan mej. v. Nóort 15 zal worden toegekend. Goedgekeurd werd eveneens dat het dis tributie-bureau tegen 1 Januari 1921 zal "worden opgeheven en den directeur tegen dien datum eervol ontslag zal worden ver leend. De voorzitter deelde hierop mede, dat den vorigen .dag -Mej. v. LeeuwenBader de laatste les gegeven had en B. en W. haar bij die gelegenheid een enveloppe hadden aangeboden. De lieer v. Stijn zeide dit op hooger prijs -te stellen, want het had hem gehinderd dat B. en W. zich bij het 40-jarig feest van mej. v. L. hadden laten vertegenwoordigen. De voorzitter was toen met verlofde heer Heemskerk was er niet van op de -hoogte gebracht-. Bij de rondvraag -brengt de heer Haver kort steunverieening doo-r brandstoffen-toe slag ter sprake. Br is wel veel weer nor maal, doch er zijn nog altijd groote gezin nen waar weinig inkomt. Na zeer breed voerige bespreking werd ten slotte be sloten, dat aan beide verpleegsters van de (R.-K. en Pxot.) Wijkverpleging ieder 100 ter beschikking zal worden gesteld, om, waar deze noodig oo-rdeelen, sten-u te ver leenen, en wel speciaal voor voeding en Heeding. De heer Oudshoorn meende -te weten, dat reeds ongeveer 600 H.O., was afge schreven, als oninbaar, wegens vertrek van vele Duitschers. Hij zou hierin voorzie ning wenschen. Of de aanslag onmiddellijk inbaar zal gesteld worden, of dat er geen visum of legitimatiekaa-rt afgegeven wordt voordat betaald is, is hem gelijk, doch hij verzocht om een praeadvi-es van B. en W.» dat wordt toegezegd. De héér v. Stijn wil een algemeene èloot- 6choonmaak ter bestrijding dor werkeloos heid, waaromtrent B. en W., na gehoord de Gem-opzichter, met voorstellen zullen ko men. Verder vestigt spreker nog eens de aan dacht op de bordjes met -straatnamen, waarop -toezegging plaats heeft, dat -te zijner tijd, althans op de hoofdwegen, te verwachten is dat zij zullen worden aangebracht. Nog deelde de voorzitter mede dat de adanini-strateur van het Gczellenhaiia een aanvraag deed, om de avonden dat liet schoollokaal abet gebruikt werd voo-r tee- ken-school di-t beschikbaar te stellen, cm den aanwezigen Duitschers onderricht te ge-ven in de Nederlands che taal. Het be zwaar, dat men e-r dan in 't geheel niet .te beschikken over had voor mogelijk andere zaken, en het hier onderwijs betrof voor niet-Nederlande-rs, deed besluiten afwijzend te beschikken. De vergadering wordt hierop gesloten. HOOGMADE. R. K. Volksbond. Dinsdagavond verga derde dc afd. van den Ned. R. K. Volksbond. De voorzitter prak zijn voldoening uit over de goede opkomst. Eenige nieuwe leden wer den geïnstalleerd. Het jaarfeest zal, aldus werd medegedeeld, op 16 Januari worden ge vierd; 's morgens generale II. Communie en om 10 uur de H. Mis voor dc leden; 'e avonds om 6.30 uur feeslvergodeiing met medewer king der Tooneelafd. „St. Genesius". Ieder Jid. kan een ander persoon medebrengen. Het pro gramma dient tevens als bewijs van toegang en is strikt persoonlijk. Vervolgens werd de begrooting voor 1921 voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Tets verificateurs werden gekozen de heeren J. P, Blom, H. E. J. Bank en G. van Goozen. Dc voorzitter deelde mede dat aan de beurt van aftreden zijn de 2e voorzitter, le sccrela- ris, 2e penningmeester en de commissaris, en dat candidateniijsten tot 15 Jan. a.s. bij den secretaris ingeleverd kunnen worden. De Geest. Adviseur stelde in verband met de aansluiting bij dc Coöp. „Eendracht" te Lei den de vraag, of bot niet de voorkeur ver dient plaatselijk te coöperoeren. Do voorzitter betwijfelde of dit kans van slagen bad. De heer Bank meende dat dc plaatselijke winke liers gepasseerd waren. De voorzitter zeide dal hij met de inkoopcommissie deze zaak ai- gehandeld bad, maar zegde nader onderzoek toe. Daar niemand meer het woord verlang de sloot de voorzitter de vergadering. AALSMEER Gemeenteraad. In de raadsvergadering is met 6 tegen 4 stemmen besloten aan do Burgerwacht, voor 1921, cene subsidie too to staan. In de vorige vergadering hadden hier over de stemmen gestaakt. Besloten werd over te gaan tot den bouw van een gewapend-belon-brug met ijzeren bo venbouw over de Kerkwetering, in de koeten waarvan de Centrale Aalsmeersche Vtiling te Aalsmeer heelt verklaard de helft te zullen bijdragen. Tot den bouw van een nieuwe vaste brug, ter vervanging van de bestaande oude Jaap Bollenbrug in het Oosteinde zal worden overgegaan. Besloten werd tot hel hef fen van 80 opcenten voor de gebouwde en 20 opcenten voor dc ongebouwde eigendommen der grondbelasting. Tot dusverre bedroegen deze respectievelijk 40 en 10. BOSKOOP. Belastingen. ïu verband met de wet to* verruiming van bet gemeentelijk belasting gebied stellen B. en W. voor te besluiten tot heffing van een niet-progressieven H. O. en daarnaast van 100 opcenten op de vermogens belasting, 100 opcenten op de grondbelasting, en 100 opcenten op dc rijksuikomstenbelastins.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 6