®e£eicbclie OawLarX ®ït blad verscbijntelken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Toor Leiden 19 ct. p. week, f2.öü p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaaLFranco p. post 12.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Tin 50 ct. p. kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlyke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. VRMDAG 24 DECEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3407 PosSbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 een per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tariei be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 80 woorden waarin betrekkingen wordeB aangeboden of gevraagd huui en verhuur, koop en verkoop fl. - 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder he geïllustreerd Zondagsblad. Kerststemming. „Ik verkondig U een groote vreugde" „O Kerstnacht, schooner dan de da gen I" Duisternis van den Kerstnacht, schooner dan de Oostergloed der Palestina-zon! Stergeflonker van den Kerstnachthemel schitterender dan de zonne-brand aan 's hemels stalen pantserdak 1 De vreugde van dezen nacht grooter dan de genot-dagen van Herodes' wulpsch vorstenleven. De blijheid van een stal intenser dan de vroolijkheid van een wereld I De blij heid van een stal, waarin het salus mundi, het heil der wereld schreit,tegenover den rondedans vol schaterlach en zinnen- lust in de bioscoop der wereld, die zich tot kerkhof wordt 1... De kleine eenvoud van een donkere stal In duisteren nacht beschaamt met zijn Volheid van vreugde de trotsche genietin gen van een wereld vol luidruchtige waan wijsheid, die zichzelf bewierookt: „ik ben een God in 't diepst van mijn gedachten!".. De barmhartigheid van het kleine heelt de groote wonden, die de hoogmoedige zelfzucht zich levensgevaarlijk slaat. „Ik ben gekomen om te zoeken en te redden wat verloren was!"... De kalme rust van den Kerstvrede brengt stilte in den storm van den ontketenden wereld-jacht! „Wie is deze, dat wind en storm Hem gehoorzaam zijn?"... „Het kleine heeft God uitgekozen om het groote te beschamen; net zwakke: Dm het sterke te winnen!"... „O Kerstnacht! schooner dan de da gen r „Een' vreugde die voor al 't volk wezen zal".,.,, „Vreugde"... „voor al 't volk"!..* Vreugde 1 voor die vele glanzendekin- deroogen, die sinds de^en heil-brengen- den nacht op dat kribje staarden! Vreugde!... voor die duizenden door't leven opgejaagden en rustelooze wereld wandelaars, die wonderbaar-stil knielden bij 't stroo Vreugde!... voor die millioenen ster vensmoede vcrlatelingen, die zich hier koesteren kwamen bij den warmen haard van goddelijk medelijden en goddelijke menschen-min! Vreugde!... voor de maatschappelijk verstootenen, voor de zedelijk verdorve- nen, voor de gelukskinderen der wereld, voor de onschuldige harten en bezoedelde xielen!... Vreugde! Vreugde!..., die voor geheel het volk zijn zall „Hoe worden, schroom-bevangen, De menschenkind'ren goed" ,Er was geen plaats in de herberg" Voor den Schepper geen plaats'in zijn Schepping! De Eeuwige uitgebannen uit den tijd! De Onvergankelijke bespot en gemin acht door de ruïne van het gestadig ver gaan! De stille liemelvrede wèg van het hol- galmencle, stormende wereld-gejoel. De lieve Kerstvrede verjaagd uit de vreugde-leege, rustelooze 'aarde. „Er was geen plaats voor Hem in de herberg!" toch: „Hier schuilt dat God'lijk aangezicht, Waaruit de zonne schept haar licht, En aller starren glans en luister Geen plaats voor Hem, die „Ecre aan God in den hooge" brengtin een we reld van menschen, „wier God hun buik is" Geen plaats voor Hem, die gekomen is om „den wil te doen van mijn Vader, die in de hemelen is" in een wereld, die „zichzelf genoeg" is!... •Geen plaats voor Hem, die allen noodt tot Hem te komen, „die belast en beladen zijt", om „rust te vinden voor uwe zielen"., in een wereld die slechts genieten wil van een „vrede, dien de wereld niet geven kan" Geen plaats voor Hem, die schreiend in een kribbe wijst naar een Kruis!... in een wereld, die onder 't schijn-schoon van „uitleven" zich „kranst met rozen en feestviert", omdat „wij morgen niet meer zullen zijn!" Levenswerkelijkheid met tranen en kruis vindt geen plaats in 't bedriegende en bedrogen wereld-comediespel van al- tijd-genieten en alleen-genieten en leven- om-te-genieten! „Er was geen plaats voor Hem!" En toch: „Ik verkondig u een groote yreugde, die voor geheel 't volk zijn zal!".., „De doeken, waar dit kind in leïfc, Is 't purper van zijn majesteit!..., „De hemel, 't aardrijk en de hel Scherp luisteren naar Zijn bevel Geen plaats voor Hem, „in Wien wij le ven, ons bewegen en zijn"? „Ik verkondig U een groote vreugde!" bestemd voor al 't volk!... slechts ge smaakt door de Zijnen, „die Hem aanna men!"... „Hier geldt geen, adel, staat noch pracht!".. Neen: „Hier voert de neergedaalde God In Zijn triomf, ten smaad der hoven, Het nedrig hart voert Hij naar (b o v e n" ...w „Ik verkondig U een groote vreugdeI",. Hageveld—Voorhout. G. P. J. v. d.BÜRG, pr. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De strijd tegen d'Annunzio begonnen. Fiume zou reeds beschoten worden. Hongeroproeren in den Oeral. Mijnwerkersstaking in Bochum. De scheuring in het communistisch Rus land woekert voort. Een koningspartij in Saksen België De Diensttijd. De Kamer nam gisteren liet wetsontwerp aan betreffende den diensttijd. Voor de lichtingen 1918 en 1919 werd de dienst der infanterie vastgesteld op 10 maanden, voor de artillerie en de genie op 12 maanden en voor de cavalerie op 13 maanden. Duitschland. Een Koningspartij in Saksen. Naar gemeld wordt, is in .Saksen in na volging van Beieren een ikoningspartij op gericht. De oprichters van deze partij staan zeer dicht bij de Duitsclie Volks partij. Staking in de mijnen te Bochum. Ongeveer 10.000 arbeiders in de mijnen te Boclium zijn in staking gegaan daar hun teisch voor een Kerstgave niet werd inge willigd. Do werkwilligen worden geterrori seerd door de stakers. Arbitrage is door .de stakers .afgewezen. Oostenrijk. Het Sterftecijfer. De langzame uitsterving van de stad Weenen blijkt uit de laatste berichten, vol gens welke in de 45ste week van dit jaar het aantal sterfgevallen dat der levens ge borenen bijna dubbel overtreft. Polen. De onderhandelingen met Litauen. De onderhandelingen niet Litauen te Warschau hebben niet tot ©en gunstig re sultaat geleid. Rusland. Ojlwimling te Moskou. „Nya Dagligbt Allehandd" verneemt uit Reval, dat de opwinding te Moskou dage lijks toeneemt, vooral sedert het besluit der Sovj ehregeering, betreffende het ver- leenen van uitgebreide concessies aan bui- tenlandsche kapitalisten, bekend is gewor den. De opwinding zou zelfs zoo groot zijn, dat de raad van volkscommissarissen zou heb ben besloten zich in Pebrograd te vestigen. De reis van Moskou naar Petro.grad zou plaats hebben onder bescherming van Lethlandsche en Chineesche troepen. Nieuwe oorlogsplannen? Uit Boekarest wordt gemeld, dat de bols jewisten nieuwe legers tusscben de Zwarte Zee en de Zbrucz hebben samengetrokken. Deze troepen omvatten groote massa's. Voorzoover men kan nagaan is de Sovjet- regeering voornemens een aanval op den rechtervleugel der Polen te doen met het doel over de Karpatben Hongarije binnen te dringen of over den Dinjepr te trekken en Bessarabië binnen te vallen. Hongeroproer in den Oeral. Naar Vaz Dias uit Berlijn verneemt, wordt van de Russische grens gemeld: Vol gens betrouwbare berichten hebben in den Oeral hongeroproeren plaats gehad. De tot onderdrukking gezonden troepen weiger den op de menigte ie schieten. De scheuring in het Communisme. De voor ee-nigen tijd gemelde crisis in de communistische partij duurt voort. Een he vige perscampagne tussohen de partijen is aan den gang. Volgens een bericht uit Riga hebben te Petersburg talrijke pro test ver gaderingen. plaats gehad, waarin de raad van commissarissen wordt aangevallen. Frankrijk. Opgravingen te Reims. Onder leiding van Deneux, hoofd-archi- hecb van historische monumenten, worden thans in de kathedraal van Reims opgra vingen gedaan, welke reeds een zeer merk waardig resultaat hebben gehad. Tusscben de 'graftomben onder het koor heeft men de stof fel ijle e overblijfselen ge vonden van een bisschop uit de 10de eeuw ter plaatse, waar men het graf meende te moeten zoeken van den a i Odalric (-J* 971.) Heb geraamte, in een steenen grafzerk gesloten, was met aarde overdekt, het hoofd alleen tfc&g ibloofc, naast het geraamte lag een bisschopsstaf van verguld brons. Na studie van een historisch document van Reims en een zeer nauwkeurig topo grafisch onderzoek meende Deneux, hier gevonden te hebben het stoffelijk over schot van den bosschop van Luik, St. Alber- tus. Verschillende bijzonderheden uit de „Vita Alberta" door een tijdgenoot van den Heilige geschreven schijnen ,de hypothese van Deneux te bevestigen. Een commissie, benoeand door de kardi nalen van Reims en Mecketen, zal thans een nauwkeurig onderzoek instellen. lialië. De operaties tegen d'Annunzio begonnen. De eerste botsingen «usschem de regee- rkbgstroepen en de vrijwilligers van d'An nunzio worden gemeld. Legdonairen die te Zara geland wa ren, overvielen des nachts een regeerings- sboonischip en veroverden geweren en ma chinegeweren nadat zij de bemanning had den overweldigd. Soortgelijke ondernemin gen tegen militaire posten in Dalmataë zijn mislukt. De „Idea Nationale" meldt, dat troepen van Wraugel, nieuw uitgerust en door Ser vische officieren aangevoerd naar Fiume oprukken, om in geval van botsingen tegen d'Annunzio in te grijpen. Overal langs de kust van Dalmatië ver kondigen de aanhangers van d'Annunzio de spoedige aankomst van den dichter en de pers geeft de mogelijkheid van zulk een a-eis, ondanks de .blokkade toe, daar het labyrinth van do Dalmatische eilanden de controle zeer bemoeilijkt. „Svenska Dagbladet" verneemt uit Rome Nadat de termijrr. van 48 .uren voor de ontruiming van de stad'Fiume was afge- loopen en d.Annunzio aan generaal Oa- viiglia geantwoord had, -dat hij in zijn ulti mata niet weer zoo'n hoogeu toon moest aanslaan, is Fiume gebombardeerd. De „Information" meldt, dat de opwin ding te Fiume haar hoogtepunt bereikt heeft.. Ondanks de proclamaties van d'An nunzio schijnt de bevolking al meer en meer geneigd te zijn het verdrag van Rap- pallo te erkennen en tot normale toestan den terug .te keeren. Griekenland. Ontslag van Rhallys. De premier Rhallys zau heb voornemen te kennen hebben gegeven om zijn ontslag in te dienen naar aanleiding van het inci dent met den Britschen admiraal Kelly, die geweigerd heeft de orde van den Verlosser te aanvaarden, Roemenië. Nog slachtoffers van den bomaanslag. Havas-Reuter meldt dat nog twee slacht offers van den bomaanslag in den Roe- meenschen Senaat (8 December) zijn over leden, n.I. de minister van justitie Gre- cenu en de senator Ghioryhui. Zij zijn op regeeringskosben begraven. Amerika. De Financiën. De minister van financiën heeft in de fi nancieels commissie uit den Senaat gezegd dat hij een tekort verwachtte dit jaar van 2100 niiillioen dollar en een tekort voor het volgende belastingjaar van 1500 millioen dollar. Bufteniandsche Berichten, Een bedrieger. Sedert ecnige maanden nam een doctor baron von Kiescwetter in het stadje Niebüll, tusscben Tondern en Husum, de praktijk van den daar gevestigden geneesheer waar. Hij behandelde de ernstigste zieken en verrichtte de gevaarlijkste operaties schijnbaar met niet weinig succes. Thans is gebleken, dat dc man baron noch doctor was, maar een gewezen koopman, die wegens het onrechtmatig voeren van den titel baron j reeds twee weken en wegens oplichting vier jaren gevangensistraf achter dén rug had. Zijn geneeskundige kennis had hij geput uit boeken en zijn praktijk als hospitaalsoldaat te velde opgedaan, terwijl hij uit voorliefde voor het vak meermalen do colleges aan de universiteiten te Bonn, Würzburg en Göttingen clandestien -bijwoonde. Te Niebüll had hij zich met de dochter van een rijken grondbezitter verloofd. Treurig. Een treurig voorval heeft plaats gehad te Glasgow. Buren vonden drie kinderen van 4, 2 en een half jaar met afgesneden hals in een kamer liggen, terwijl de moeder ook met een wonde aan den hals bij de deur lag. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor haar leven. Een onbekende volksstam ontdekt. De expe-^sie in het centraal Kergtcrrem van Nieuw Guinea, ontdekte .een tot nu toe onbe kende volksstam. „Vriendschappelijke aanslui ting is reeds verkregen", meldt de „Preanger Bode". Nieuwe aardbeving in Argentinië. Uit Beunos Ayres wordt gemeld, dat in den nacht van den 19den op den 20stcn wederom nieuwo aardbevingen hebben plaats gehad in de provincies Mcndoza en San Juan. In het dorp Tres-Portenes werden 50 per sonen gedood en 300 gewond. i De stad Gosta de Arango is geheel verwoest door een.golf kokend, water, hetwelk te voor schijn kwam uit een aardsplcet. Het aantal dooden wordt daar op honderd geschat. Misdadig Amerika. In de groolo steden der Ver. Staten is nog geen verslapping waar Iq nemen van de z.g. vloedgolf van misdaad, waardoor bedoelde steden als overstelpt worden. To Chicago is een jong meisje gearresteerd, dat optrad als struikroofster. Het meisje hield op straat hoe ren staande met de vraag, of zij haar ook een adres altijd dicht in de buurt konden wijzen. De heeren vergezelden haar dan naar dat huis om het te wijzen, maar zagen dan plotseling een pistool op zich gericht en kre gen hevel, mee naar boven te komen. Tegen wil en dank werd dan gehoorzaamde Eenmaal boven worden de slachtoffers door handlan gers van hot roofstertje gebonden en uitge schud. Het juffertje is echter thans in verze kerde bewaring. In het buis waar de beroo- vingen plaats vonden werden, toen de politie daar ging kijken, drie vastgebonden en uitge plunderde mannen aangetroffen. Uit New-York meldt men aan de „Daily Mail" dat de Amerikaansche autoriteiten krachtig optreden tegen de gewapende misda digers. Het hoofd der politie te Chicago heeft in een dagorder aan zijn manschappen ge zegd: „Doe geen moeite bandieten en roovers te arresteeren, wanneer gij hen bij het bedrij ven eener misdaad betrapt, doch schiet da delijk dood." Deze politie-commissaris "heeft een „vlie gend" escadron politie in snelle auto's opge richt en gaat er prat op dat sedert zijn optre den op 11 November j.l. de polilio te Chicago gemiddeld twee bandieten per week dood schoot en dat die strenge maatregel doeltreffend is gebleken. De iyphus-epidemie in Rusland. Naar de „Poslednya Nowosti" meldt, zijn alleen in de maand November in Sovjet-Rus land vijf millioen gevallen van typhus gecon stateerd. Naar de „Izwestya" meldt, is ook in bet Roode leger de Iyphus-epidemie sterk aan het toenemen. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het C. V. B. zal met 1 Jan. de kolenprij- zen zoodanig verlagen dat zij in overeen stemming komen met die op de vrije markt Een vrouw beklaagd van oplichting van een pastoor voor een belangrijk bedrag, heeft.te Amsterdam terecht gestaan. De belastingen drijven de menschen niet het land uit. HET GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. Zooals te voorzien was, is het amende ment-De Savornin Lehman tot schrapping van de, voor een vast gezantschap bij den Paus uitgetrokken gelden met groote meerder heid verworpen. Tegenover 28 vóórstanders, t. w. de chrislelijk-historischen, de sociaal-de mocraten, de revolutionairen, mr. Van de Laai en do beide heeren Staalman, stonden 48 te genstanders van het amendemont. De motie- Dresselhuys, strekkende om vooralsnog de tij delijkheid van het gezantschap te bestendi gen, behaalde slechts 19 van de 73 stemmen, n.I. die van do vrij-liberalen, de sociaal-demo craten, den heer A. P. Staalman en den eenig aanwezigen Unie-liberaal mr. Rink. Nadat het begrootingsariikel zelve met G6 tegen 11 stem men was goedgekeurd, werd de geheele be grooting van Buitenlandsche Zaken met 70 tegen 6 stemmen aangenomen. Bij de stemmingen over het gezantschap hij het Vaticaan waren de Roomsch-Katholieken alle 30 present. Er waren 6 van -de 13 antirev. aanwezig en ook do andere partijen telden heel veel ab senten. t Strekt onzen antirev. coaliticgenooten tot oere, dat zij zich niet hebben laten meeslepen met de Chr.-Historische Protestanten dat zij met een Treub (O.B.) en met een Marcbant (V.D.) in bet Vaticaan zien een middelpunt van internationale actie, het centrum van een wereld-beweging. De Nederlandsche gezant bij den Griekschen Koning. De Nederlandsche gezant te Const an tin opel heeft als deken van het corps diplomatique een bezoek gebracht bij Koning Constantijn. Zooals gemeld, hebben de gezanten der En tente zich, in opdracht hunner regeering, van een bezoek onthouden. Het wegvloeien van vermogens. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Juten omtrent het weg vloeien van vermogens uit het land door vestiging van vermogende Nederlanders in het buitenland, zegt de Minister van Fi nanciën o.a.: „Het is gebleken dat enkele personen, om aan den belastingdruk te ontkomen, het land hebben verlaten, zonder ontheffing van vermogensbelasting te vragen. Zij wa ren respectievelijk aangeslagen naar ver mogens van 459, 1953, 294, 1010, 920, 1000 'en 11.194 mille. Drie van lion bezaten de Belgische nationaliteit. Do verstrekie opgaven geven mij niet den indruk, dat het vertrek naar het bui tenland, om den belastingdruk hier te lan de te ontgaan, zulke afmetingen heeft aan genomen, dat daarvan ernstige gevolgen voor 's Rijks schatkist behoeven te wor den gevreesd. Ook voor de toekomst acht ik het gevaar daarvoor gering, omdat, zooals reeds in mijn hiervoor vermelden brief werd opge merkt, er in Europa weinig landen zijn, die uit een'oogpunt van belastingdruk bo ven Nederland zijn te verkiezen. Ik meen dan ook, dat er voor het oogen- blilc geen aanleiding bestaat om maatrege len voor te bereiden". De suikerprijs. Vcrlaging met 7 per 100 K.G. Naar wij vernemen, zal de groothandel- prijs van suiker met ingang van Maandag 7 per 100 K.G. verlaagd worden. Voor den kleinhandel zal dit vermoede lijk een vermindering van.3 cent per pond geven. -Tel." De Spoorwegellende. De directie van de Ned. Spoorwegen heefi bepaald, dat te rekenen te zijn inge* gaan 15 Dec., de premie voor de machinis-. ten wordt verhoogd van 3 op 6 cent voor iedere minuut, welke bij het vervoeren van reizigersstrcinen op de lioofdspoorwe- gen wordt ingehaald, terwijl zij voor iedere minuut, welke langer wordt gereden dan den volgens dienstregeling bepaalden tijd, met 6 cent wordt verminderd. De Salarisactie der Onderwijzers. Het bureau V. D. verneemt, dat dezer dagen te 's-Hertogenbosch een vergadering plaats had van de R.-K. Onderwijzersbon den, in welke vergadering de salarisactie besproken werd. Na de verklaring van rector Nabuurs, dat de bonden bij verdere actie de advi seurs tegenover zich zouden vinden, wil den Den Bosch en Roermond de actie toch voortzetten. De drie andere bonden ver klaarden zich evenwel hiertegen, zoodat de actie niet algemeen meer is. De Onderwijzerssalarissen. Bij K. B. is het bedrag der rijksbijdrage, welke aan gemeentelijke en bijzondere nor maallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend voor elk van de door hen in den loop van 1921 ter oplei ding tot onderwijzer aangenomen perso nen, nadat dezen in den loop van 1923 of later de akte, bedoeld in art. 77, onder a, der wet van 1878 zullen hebben verkre gen, vastgesteld als volgt: voor hen, die bij gemeentelijke of bijzon dere normaallessen zijn opgeleid: a. gedu rende ten minste twee jaren 500, b. ge durende ten minste drie jaren 750, c. ge durende ten minste vier jaren 1000 voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleida. gedurende ten minste twee jaren 200, b. gedurende ten minste drie jaren 250, c. gedurende ten minste vier jaren 300. Op de onder a vermelde rijksbijdrage bestaat in 1921 ook aanspraak voor de op leiding 'tot onderwijzer van de kwcekelin- gen die dn 1917, 1918 en 1919 zijn aangeno men of worden voor de berekening van de rijksbijdrage geacht in ©en dezer jaren te zijn aangenomen. - De Kolenprijzen. Het Centraal Verrebenkantoor voor Brandstoffen zal met ingang van 1 Januari zijn prijzen zoodanig verlagen, dat zij ia overeenstemming komen met de kolenprij zen op de vrije markt. Dit beteekent een zeer aanzienlijke ruggesteun voor de indus trie, die de gevolgen van den hoogeu prij3 hier te lande sterk gevoelt, maar beteekent tevens, dat het C. V. B. naar allo waar schijnlijkheid zijn kosten niet zal kunnen, dekken, in verband met de aanzienlijke, dure voorraden waarover het beschikt. Over de wijze, waarop het 'te verwachten ft© kort zal worden gedekt, is nog geen be- genomen. „Hbld." SPORT. VOETBAL. Overzicht. We kunnen weer beginnen! Weer dol gaan draven achter het bruine monster, weer de fa brikanten van keurige wetenschappelijke doel punten of mirakele bof-goals begroeten met oen salvo van lofuitingen, weer bezadigde sport liefhebbers bewonderen om hun kalm meeleven en waanwijze, fanatieke voetbalklanten gade slaan in bun ontembare zucht naar expansie, weermaar genoeg, wo gaan weer begin nen, als een plotselinge temperatuursverande ring tenminste geen overtollig roet in ons voet bal-dejeuner komt gooien. Opmerkelijk echter, dat bet eind van bet jaar altijd voor de voetballers als een nacht kaars uitgaat. Als de eerste Kerstdag voor den N. V. B. al rust geeft, zien we op den tweeden dag hier en daar wat gewoonte-matches vast gesteld. Zoo ontvangt Ajax op don Watergraaf- meerscben grond de Vercin. Ruhrort en or ganiseert hot Haagsche A. D. 0. seriewed strijden op bet H. V. V.-vcld om den Kcssler- Bekor. Wat ondertusscben weer een verblijdend, teeken is, is het aangaan van betrekkingen tusschen Nederlandsche clubs en onze Ooste lijke naburen. Zoo gaat Sparta naar Keulen en Dusseldorf, Tubantia naar Elberfeld en Hagen, Enschede naar Werne a. d. Lippc en Recklinghausen, enz. Of echter de beido Kerst dagen nu wel beschikbaar zijn gesteld door den N. V. B. om loch in den vreemde het voetbalgeluk te beproeven, mecncn we lo mo gen betwijfelen.' Enfin, we wenschen dez toe rende elftallen veel succes en verwachten dat ze de Hollandsche kleuren in het algemeen, de1 clubkleuren in het bijzonder op oen waar dige wijze zullen verdedigen. In parlementaire kringen schijnt men tbana hoe langer boe meer in le zien wat een kracht of er uit kan gaan van do sport. En of men nu al tennist of cricket speelt, tooit, zwemt of aan voetbal doet, elke atbletiscbe oefening krijgt in de toekomst zijn waarde, niet alleen voor bet lichaam, wat bet al bad, of voor de vereeniging, maar voor bet volk. Men wil, 't is bekend genoeg, bot I r r ver kleinen en wat militaire drilbazen hun congé geven, op deze voorwaarden echter dat 's lands weerbaarheid niet verminderd doch versterkt wordt. En daarom neemt de Rogoering thans zijn toevlucht tot de sport. O, een kapitein Scharroo heeft die richting al gewezen, heeft de toegang geopend voor de athletiek, maar och, hoevelo duizenden slappe maanenzielcai zitten nog liever achter een koffie- of bitter tafel dan in Gods vrije natuur zich sterk t© spelen. Verblijdend is 't dat do Regeoring dien kant uitgaat, want men mag anti-militaristisch zijn om haro werkelijkheid, bet Innd moet toch zijn woerbaro mannen tellen, die in tijden van

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1