Dit blad verschijn telken <fa j», tiïtgcz. Zon- en ï'eesld. De Abonnementsprijs bearaagt, bij vooruitbetaling voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5u p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. wixk, f2.60 p. kwartaaLFranco p. post ƒ2.95 p. kwartaal. Het GeïJlustreerdZondags- blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers t» ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. MAANDAG 20 DECEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. ïelfitoon 935. No. 3403 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentjën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl. - '6 Zaterdags overige dagen f0.75. Wij noodigen Heeren AGEOTEH en CORRESPONDENTEN uit om op DINSDAG en DONDERDAG a.s. ons be drijf en gebouw Rapenburg No. 10 tusschen 2 en 4 uur des namiddags te komen bezichtigen. DE DIRECTIE. V Ergerlijk. De zonde is de aap van de deugd. De nageaapte huichelarij is het onbewuste eerbetoon van den slechten mensch aan de waarachtige braafheid. De leugen steekt zich in het kleed der waarheid. Ziet de wereld maar (rond, kijk maar naar veler gedragingen, en ge vindt een be vestiging van deze beweringen, alom Maar zelden zóó ergeniswekkend als blijkt uit de volgende berichten" uit Enge land in de „Maasbode". „Niet tevreden met de poging om de zie len der jeugd te verleiden door do instel ling van socialistische Zondagsscholen, zijn de socialisten nu begonnen kinderen in de actie op te nemen met een plechtigheid welke een parodie is op het EL Doopsel. Een dergelijke ceremonie heeft zoo juist plaats gehad onder toezicht van socialisten in Ledcester, waar vier babies door hun ouders werden toegewijd tot de Internatio nale Socialistische Actie. De plechtigheid werd verricht door een socialist, Minito geheeten, die de kindertjes in zijn armen o-vernam van hun ouders, en na den naam welke aan ieder gegeven weid, te hebben herhaald, zedde hij: „Ik wijd u toe tot de Internationale Socialisti sche Actie in de hoop, dat gij zult opgroeien om te werken en te strijden in de zaak der menschelijke emancipatie, en dat gij en uw kinderen een betere wereld zult leeren kennen dan uw vader en grootvaders ge kend hebben." Telkens nadat een dezer kinderen op der gelijke schandelijke manier was opgenomen in de socialistische Internationade, kwam een klein schoolkind naar voren en bood den baby een bouquet van witte bloemen aan, vastgebonden door het socialistische roods lint. De plechtigheid werd besloten met het zingen van een socialistische hym ne „Heil het kind der meuschheid", waar een aantal kinderen, welke door hun ouders waren meegebracht om getuige te zijn van "n meededen." Deze nabootsing van het heilige is erger niswekkend deze propanatie van het ge wijde is stuitend. Och, hoe zullen Katholieke ouders vooral er van gruwen BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Koning Constantijn met groote geestdrift dor de bevolking te Athene ontvangen. De Communistische staking in Tsjecho* Slowakije geëindigd. Bij een hevige storm op het ïtaliaansche eiland Saseno worden 23 personen gedood. Bij een aardbeving in Argentinië komen 150 personen om. Duitschland. De tegenwoordige tijd. Volgens een bericht van den „Lqkal An- z eager" uit Plaaien, eisehten de werkloozen aldaar van het gemeentebestuur onmiddel lijk uitbetaling van 150 mark per man. Ze trokken naar het stadhuis en verbrijzelden verscheademo ruiten. De politie trachtte de menigte door schoten in de lucht te ver drijven. Dit gelukte echter niet, en de eisch der 11.000 werkeloozen moest worden inge willigd. Vrijdag - is bij den Boohumer Vereiu für Bergbau und Hütte een wilde, staking uitgebroken. 16.000 arbeiders eischten dub bel loon voor den tijd van 1 tot 15 Decem ber als duurtebijslag. De directie weigerde en verklaarde, dat zoo het werk niet ter stond werd hervat, het bedrijf terstond zou stopgezet worden. De staking duurt voort. Engeland. De onlusten In Ierland. Een nieuwe procl am a t i e. Generaal Ouming, commandant van de „Kery"-infanterie-brigade hoeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat vanaf heden alle Engelsche mi litaire. transporten vergezeld zullen worden door officieren van het Ierscho re-publikein- sche leger, en andere Siim-Feiiijers, die zich op het oogenblik in arrest bevinden. Vele Iersche republikeinen zullen dus als gijze laars gebruikt worden ten einde militaire transporten tegen overvallen te beselier- Tsjesho-Slowakije. De communistische staking geëindigd. Te Kadno verloopt de stakingsbeweging. Een gedeelte van de arbeiders beeft den arbeid hervat. Alle Tsjechische socialistische partijen hebben deelgenomen aan onderhandelingen tot vorming van een socialistisch blok in Tsjecho-iSloiwakije. Zelfs de linksche groe pen, -hebben zich in principe hiertoe bereid verklaard. Een ernstig incident heeft te Ostrau plaats gehad, waar de communisten tegen de militairen van vuurwapenen gebruik maakten. Er werden verscheidene perso nen gedood en gearresteerd. De rust is thans geheel hersteld. De communist Kul- da, die bij de wanordelijkheden te Praag werd gewond, is bezweken. Griekenland. KONING CONSTANTIJN TE ATHENE. Constamtijn is gisteren te Athene met een specialen trein van Kordmthië aangeko men. Het begaf zich terstond naar de Gathedraal en vandaar naar het koninklijk paleishij werd door de menigte enthou siast toegejuicht. Nader wordt nog gemeld, dat toen de .ko ning van het oorlogsschip in een sloep ne derdaalde, tientallen personen te water sprongen en naar hem toe zwommen, en juichend het vaartuigje omringden, dat Oonsbantijn naar den wal bracht. De Franse he gezant blijft te Athene. In overeenstemming met de Engelsche regeerimg heeft de Frans che regeering haar instructie aan den Fransohen gezant te Athene, om Griekenland te verlaten, her roepen .De Engelsche en de Fransohe ge zant zullen zich echter van elke betrek king onthouden. Betoogingen voor Venizelos. De betoogingen voor Vemizelos te Con- stantinopel duren voort. Men maakt zich daarover te Athene ongerust. Het is aan Gireksche onderdanen verboden, zich uit Griekenland naar Constiantiinopel te bege ven. Een Venizeüstische opstand in het leger mislukt. Volgens, een officieuse madedeeling der Gfieksche regeering heeft genera-al Zymira- kakis, de opperbevelhebber in Thracië, ge poogd om het leger voor' een actio tegen Constamtijn te winnen. De commandant van Xeres was het reeds met hem eens. In an dere garnizoenen echter verklaarden de of ficieren zich tegen Zymirakakis. De regeering is er echter achter gekomen Enkelen der samenzweerders zijn aange houden. Zymirakakis zelf is naar Constan- tinopel gevlucht. De diplomatieke betrekkingen door de Entente afgebroken. Volgens een bericht aa.n de „Echo de Pa ris' hebben de geallieerden besloten om de diplomatieke betrekkingen met Grieken land af te breken, dadelijk nadat koming Constantijn zijn intrede-in Athene zal heb ben gedaan. Eerst heerschte er geen over eenstemming, daar Engeland het met den te nemen stap niet eenS-was. Zaterdag heeft echter de Engelsche ge zant te Parijs lord Hardinge verklaard, d:at de Engelsche gezant te Athene terugge roepen zal worden. Ook de Engelsche ma rine-commissie zal waarschijnlijk uit Athe ne vertrekken. Het is -onzeker hoe Ibaiië's houding zal zijn, betreffende deze quaestie. Reuter verneemt nader, dat de Engel sche regeering zeer bezorgd is om één ge dragslijn te volgen- met-Frankrijk en Ita lië in de Grieksche kwestie, pp het oogen blik, dat Constamtijn te Athene zal lan den. De regeering heeft opdracht gegeven aan den gezant in Griekenland om geen offioieele betrekkingen met Constamtijn te hebben. De Engeisehe vlootoommissie blijft te Athene. Italië en Constantijn. In bevoegde kringen te Rome wordt te gengesproken bet bericht van' een Ameri- lcaanseh blad te Parijs, dat Italië officieel ■ter kennis van Griekenland zou hebben -ge bracht, dat" het Constantijn erkende en' de ïtaliaansche ambtenorcm in Griekenland zou hebben vergund den koning de aan den souverein van een bevriende natie ver schuldigde eer te bewijzen. Amerika. Verlaging van loonen. Uit New-York wordt bericht, dat de on afhankelijke staalfabrieken een loonsverla ging van 25 -pGt. hebben aangekondigd. Ook de textielfabrieken in Nieuw-Enge- land hebben een nieuwen looms baat opge steld, waarop de loonen .gemiddeld 22 pOt. lager zijn dan de tegenwoordige. Deze ver lagingen zullen met 1 Januari ingaan. Buiterslarsdsehe Berichten, Miraculeuze verschijning in Mexico. De „Heraldo de Mejico" verhaalt de ge schiedenis eener miirakuleüze verschijning in de kapel van een college voor juffrouwen te Mexico, waar .20,000 personen vorklaren bij tegenwoordig te zijn geweest. Zij zeggen de •erschijning gezien "te hebben van het beeld van het Heilig Hart in cj.0 Hostie, dage- t'jha ultgestéJcL "in iïe xapëf Vaiï net" college. Volgens bekomen inlichtingen zouden bis schoppen, priesters en geloovigen de verschij ning gezien hebben. De zaak is nu in onder zoek bij de geestelijke overheid, welke nog geene uitspraak gedaan heeft of deze verschijning als miraculeus mag aangezien worden. Zoo lang deze uitspraak ontbreekt, zou het verme tel zijn, hier van een wonder to spreken: De grootste omzichtigheid ten aanzien der berich ten van nieuwsbladen zij in dezen aanbevolen. De kapel van het college wordt intusschen dagelijks bezocht door verschillende duizenden godvruchtige personen uit stad en omtrek. „H. v. A." In het ijs bekneld. Volgens een bericht in het „Berl. Tagebl." uit Cuxhaven zat tusschen Sylt en Foelhr het passagiersschip „Auguste Victoria" vast. Se dert Maandag was 't schip ingekneld tusschen ijsschotsen. De 40 opvarenden verkeerden in hongersnood, daar wegens de geringe water diepte het schip niet zijn plaats van bestem ming kon bereiken. Er werden pogingen in het werk gesteld, om de passagiers en dé man schappen te redden, wellicht zijn deze intus- hen gelukt. Storm, Het „Giornale d'Italia" verneemt uit Walona dat een storm in het zuidelijk deel van de Adriatische Zee gevyeldigé schade heeft ver oorzaakt op het eiland .Saseno, waar aardstor tingen verschillende verwoestingen veroorzaak- De militaire commandant van het eiland en zijn heide dochters en een pleegzuster zijn ver dwenen; 17 soldaten en twee onderofficieren zijn gedood. Nader wordt gemeld, dat oen gedeelte van de marinekazerne instortte, waardoor boven genoemde personen gedood werden. Het straatverkeer ie Parijs. Werden er in het vcrig jaar te Parijs 14000 menschen overreden, dit jaar bedroeg het aan tal 16000. De politie overweegt maatregelen om het groot aantal ongelukken te voorkomen. Onveilig Amerika. New-York was Donderdagochtend danig ont steld toen 't in de bladen las over oen br.utalen aanslag, die in het hart der stad plaats had gehad in het Astor hotel; oen aanslag van zulk een'aard dat de menschen zich afvroegen of men in do twintigste eeuw dan wel in de dagen der roodhuiden van 130 jaren herleefde. Den avond te voren, terwijl de hotel-gasten bc-zig waren zich, in dit drukste stadsdeel'ge- legen hotel, te kleeden voor het diner, waren twee echtparen, die zich in twee aangrenzende vertrekken bevonden daar aangevallen door drie gemokerde -mannen. Zij waren met ge laden revolvers do kamers binnen gedrongen en hadden de bewoners daarvan gedwongen met de handen omhoog tegen don muur te gaan staan en roofden alle kostbaarheden. Een der twee aangevallen heeren wist een schoen le grijpen en dien door een raam le_ smijten. Het rinkelende glas trok do aandacht van een politieagent op straat, die met een ander po litieman het hotel binnen rende. Zij haddon met medehulp van een der aangevallen gasten het geluk een der indringers gevangen te në-. men. De politie te Chicago., die reeds weken lang vorgeefsche pogingen aanwendde, om een ii'brckersbende onschadelijk te maken, welke met buitengewoon succes verschillende hotels en rijke particuliere woningen heeft geplun derd, slaagde er dezer dagen in, een andere bende op het spoor ie komen, aan het hoofd waarvan een 19-jarig meisje staat. De metho de van de -genoemde jonge dame is, om zich ergens als -kamermeisje te verhuren en dan haar medeplichtigen op een geschikt oogenblik, b.v. als er rijke logé's of gasten zijn, binnen te laten. Bij verschillende gelegenheden lieeft zij personen met chloroform bedwelmd en daarna haaT slag geslagen. Onveilig België. Uit Brussel wordt aan „de Crt." gemeld: Eenige dagen geleden werden te Marienne- Doucherie twee personen gearresteerd, ver dacht van moord op een landbouwer te Eeclo. De gearresteerden wisten te ontvluchten en doodden een nachtwaker, die zij voor een gendarmo aanzagen. Zaterdag vernam de poli tie, dat zij in hun woonplaats Adegem (bij Eeclo ■a teruggekeerd. Do gendarmerie van Mal- deghera begaf zich daarheen, doch de bandie ten hadden zich inmiddels verschanst en dreig- dan iedereen, die hen wilde naderen neer te schieten. Daar de poli-tio het te gevaarlijk achtte on der deze omstandigheden aan te vallen werd de of and weer ahtboaen dmae woumg ui brand to steken. Na herhaalde vergeefsche- po gingen, waarbij zij gedwongen werd voor het herig geweervuur der desperado's terug te trekken, slaagde de brandweer er eindelijk in den bTand te stichten. De bandieten onder hielden een levendig vuur, dat door de gen darmerie beantwoord werd en dat niet eerder ophield, dan toen het huis geheel in vlammen stond. Daarop drongen de gendarenm de wo ning binnen en vondén een der mannen door drie kogels gedood. De andere, door den rook bijna gestikt, werd gevangen genomen. Onveilig Berlijn. Een brutaal stukje is dezer dagen te Miig- gelsee bij Bei-lijn in het restaurant Rühezahl uitgehaald. In dit café verschonen 's avonds tegen 7 uur drie mannen, die koffie bestelden. Terwijl de waard hen bediende, trokken zij plotseling hun revolvers en zetten hem die op de borst. Toen de zoon van den eigenaar, die op het gerucht was komen toeloopen, wilde te- lefoneercn, rukte een der bandieten hem van het toestel weg en wierp een handgranaat in ijn richting. De roovors doorzochten daarop het' geheele huis en maakten zich ten slotte met 5000 mark, een gouden horloge, een diamanten ring en een rijwiel uit de voeten. Aardbeving in Argentinië. In de provincie Mendoza (Argentinië") heeft een hevige aardschok plaats gevonden. Er zijn 150 dooden. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Van de lichting 1921 zullen slechts 15000 man worden opgeroepen. Verschillende berichten over slapte en slul ting vanfabrieken. Nederland en België. De correspondent van de „N. R. Crt.'* seint: Alle avondbladen publiceer en de pa ragraaf uit de memorie van antwoord vaji den Nederlandsolien minister van. buiten- larud-sohe zaken, betreffende deoi stand van de Belgisch-Nederlandsohe orader,handelin gen. Geen enkel -blad, zelfs de Nation Beige, het orgaan van de Politique Natio nale, of Le Soir niet, bnoopen er het min ste commentaar aan vaat. De crediet- en Kolenovereenkomst met Duitschland. De Duits che regeering heeft* thans defi nitief bericht, dat (tot ratificatie van de tusschen Duitschland en Nederland geslo ten crediet- en kolenovereenkomst kan worden ovei Wilna. Weldra is de indiening bij de Tweede Ka mer te verwachten van een wetsontwerp in verband met het verzoek van den Raai van den Volkenbond aan de Nederland- sphe regeering tot het zenden van een con tingent voor het internatioale expeditie korps, dat de volksstemmig te Wilna zal hehben te verzekeren. De lichting 1921. De Minister van Oorlog hoeft o/nder dag> teekening van 17 Dec. de volgende circu laire èoriolit tot d-e burgemeesters Behoudens onvoorziene omstandigliedea zullen, althans aanvankelijk, slechts 1 5 0 0 mam van de lichting 1921 wordefi ingelijfd. Zoodra u de lijsten, bedoeld in art. 4} van het Militiebesluit II van den Gommis- suris_ der Koningin, ontvangt,- gel-iavè u da kennisgevingen aam de lo telingen, bedoeld in het derde lid van dit artikel, geheel in gereedheidte brengen, doch deze kennis gevingen niet eerder aan de betrokken per sonen uit te reiken of toe te zendien, alvo rens u daartoe van mij nader bericht hebl ontvangen. Zij het ten overvloede, moge ik onder uw aandacht brengen, dat op deae keoinisge- ivngen een madedeeling behoort te worden gesteld, dat do mogelijkheid niet is uitge sloten, dat zoow-el de bestemming (korps en garnizoen) als het tijdvak van inlijving nog verandering kunnen ondergaan, in welk ge val een nieuwe kennisgeving zal worden toegezonden. Voorts verzoek ilc u om op de wijze, die u het meest doeltreffend acht, reeds thans zonder verwijl bekend te maken, dat be houdens onvoorziene omstandigheden de Ï921 niet vóór 16 ifrebruarid.92 hebben. Uftkeerïng aan gemeenten. Iia een bericht onder bovenst,aanden ti- riel in ons muimmor van Zaterdag lieeft abu sievelijk gestaan „Zoeferwoude" in plaats van Zoetermeer (2601 gkL). De financleele toestand van Ned.-lndië, In de memorie -van antwoord op de b.e- grooting van Ned.-lndië, wijst de minister er op, dat de geldelijke toestand van Indië. nog in hooge mate onzeker is. De minister meent niet ver mis te tasten, wanneer hij het toale tekort op den gewo nen dienst over het tienjarig tijdvak 1912— 1921 stelt op ongeveer 250 miiLioem Tot dekking va.n dit tekort zal de belas- tingschroef ongetwijfeld sterker moeten worden aangezet. Gratificatie Spoorwegpersoneel. Ter kennis van het" personeel is gebracht, dat alsnog besloten is, aan het personeel de gratificaties toe te kennen, welke het over 1920 zou hebben ontvangen, indien dienstorder 4 niet ingetrokken was. Deze gratificatie bestaat in 14 dia,gen loon en wordt uitbetaald bij de laatste uitbetaling der bezoldiging. B. Th de Wolf. Naar het „Centc." verneemt, zal de heer B. Th. de Wolf, directeur van het Algem. Centraal Propaganda-bureau en Lid van den gemeenteraad te Amsterdam, zich binnenkort metterwoon te Roermond vesti gen, waar hij verboden zal worden aan het bureau „Voor Eer en Deugd." De heer 13. Th. de Wolf zal dus niet dn den nieuwen Amstrcdamschen Raad terugkeeren. FEUILLETON Oo Zeeroovers uit k\ Oosten. 18) Ik ben ohristen evenals gij, en mijn haat meent het goed met u." Aldus aangespoord voldeed de graaf aan zijn ver zoek. Ferdinand plaatste zioh op de trap, en luisterde, met Theodulus aan zijn zijde, maar den graaf. „Br ben," begon Meria, van tijd tot tijd angstig luisteren of geen gevaar hen na derde, „ik ben geboren uit het oud-adellijk geslacht der graven van Meria op Sioilië. Mijn jeugd sleet ik als officier in het leger van mijn koning. Daarna nam ik mijn af scheid van het leger en huwde een edele dame van Syracuse. Ons echtverbond waa allergelukkigst, vooral toen de hemel ons een kind, ons e enigs te, dqze dochter had geschonken, aan welker opvoeding vader en moeder de uiterste zorg hebben be steed. Zij is thans zeventien jaren oud. Nu gebeurde het, dat een jongeman met zeldzame gaven van ge eat en hart, even ridderlijk vam gemoed als van geboorte, inijn dochter zag, toen zij mij naar het steekspel te Palermo vergezelde. Rinaldo, de zoon van den markies Orla, mijn vriend, was de jongeling, die maar haar hand dong. De harten der kinderen waren eenstem- .mig, de vaders werden het eens over de huwelijksgiften eergisteren werd het huwelijk in de kapel van mijn in de nabij heid der kust gelegen kasteel ingezegend. Ik was het, ik, de vader van de bruid, die op het ongelukkig denkbeeld kwam, om een tochtje op zee voor te stellen. De vader van den bruidegom werd door zijn goeden engel weerhouden. Heb is u bekend hoe vreeeelijk onze kortstondige onschuikligo vreugde ia afgeloopen. Wij hebben veel, echter niet - alles, niet ons leven verloren, en God zal ons hier niet laten omkomen in het huis van den Dei." „Dat zal Hij niet, graaf," bevestigde Ferdinand. „Wanneer ik u nu ter gunstiger ure in de wereld der menschen terug bracht, en voor u een reddend schip zou gevonden hebben, dat u terugvoerde naar uw haardstede, zoudt gij mij dam op eon verren afstand niet geheel en al ver geten Eugenia, waer schoon bezield oog tot dusverre schitterend van hoop aan den zoo teadcT voor haar bezorgden jongeman, mot zijn donkere kleur en kleeding was ge hecht, lachrite hem dankbaar toe. „Maar uw vader," zei zij nu met een bevende 6tem, „zal u in onze plaats gevangen hou den en u voor ons doen sterven. Wij zullen reeds ver verwijderd zijn door uw liefde, terwijl gij hier in onze plaats moet lijden en sterven; uw hoofd zal misschien gevol- i len zijn, eer wij Tunis uit het oog hebben j verloren. Dit zou een vrees el ijk o boete zijn voor uw edelmoedige handeling Noch haar, noch Meria's bedenkingen I waren in staat het vuur van zijn moedig en edel besluit te doovem. Hij bad vurig, en I God zou den zwakken sterveling, die op hem vertrouwde' aan den rand des af- groncls, niet verlaten. Met die vurige geest drift der jeugd, die alle gevaren veracht en alle hindernissen trotseert, beschouwde Fordiaaid zijn werk en zoo begon hij, door Theodulus bemoedigd, aan de volvoering van zijn plan. Do goede jongeling twijfel de er geen o-ogenblik aan, dat hij den dank van Meria en van de beminnelijke jeugdige graivin zou verdienen. Hij had nog niet on dervonden, boe zwaar de geest d^r boos heid gewapend was, die zich in Yalidie te genover hem stelde, en ongelukkigerwijze waren ook voor hem, evenals voor zijn rampzalige moeder, do strikken reeds ge spannen. Nu snelde hij naar boven om bij den ci pier drank en voedsel voor den graaf en zijn doduter te halen. Hij vond alles nog veilig; tenminste de arglistige vrouw had hare spionnen nog niet uitgezet. Theodulus, wiens bloed koeler door de aderen stroom de dan dat van zijn vurigen leerling, waag de het nauwelijks, in zijn den ouderdom eigen bezorgdheid de gevolgen van een mogelijken kwaden uitslag van dit waag stuk te wegen. Hij had het leven gezien in zijn vreugden en smarten, hem schrikte niets meer af, maar wanneer een jonge ling in de lente des levens met alle ge knakte bloesems zijner hoop ten grave daalt, dan hult de gansehe matuur zieh in rouw. Fedinand's hoofd stond op het punt te valleneen wenk van Valide, en, hij was verloren. Hartelijk verheugd, dat hij aan de reeds half versmachte ongelukkigen lafenis kon brengen, kwam Ferdinand de trap weer af. Hij zette hun brij, brood en een kruik waiter voorkruidde hun dit maal met den troost der bevrijding, en hij betreurde het, dat de cipier, uit een onoverwinnelijke vrees voor den Dei, hem een bed had ge weigerd, w.aarop de lijdende gravin, in plaats van op den handen steen, zich te ruston had kunnen leggen. „Dooh bekom mer u daar maar niet over," zei hij dan weer, „het is spoedig dag, en morgennacht op dit uur zal de open sterrenhemel zieh boven uw hoofd spreiden. De goede God, dio ons hier bij elkander heeft gebracht, zal ook wel zorgen, dat ik een sohip voor u vind. En nu, goeden nacht, vertrouwt op den Hoer en wees gerust." Ferdinand's vader -kon hem en den Griek reeds lang gemist hebben, en zou misschien in zijn argwaan naar hen laten zoeken. Het was dus hoog tijd, dat zij scheidden. Ferdinand vertrok met een be zwaard hant. Onder duizend aaigsten-sloot de cipier de ijzeren deur achter hen, en echter was dit op verre na nog niet alles was Ferdinand van hem verlangde. „Gij zult weten te zwijgen," beet hij hem in het oor, „en al flikkerde ook het uitgetogen «waard boven uw hoofd, zult gij ons toch niet verraden. Nietwaar, gij zult ons toch niet verraden?" Stil en zuchtend schudde de cdpier het hoofd. Ginds, in dien achtergrond der muren, die lioog opgetrokken, den burcht omslo ten, was een kleine poortdeze leidde naaf den zeeikaint. Slechts de cipier had eefl sleutel van deze poort. Scherper dan ooft vestigde Ferdinand zijn blikken er op, maar zal de oude wachter moed genoeg hebben om ze buiten wil en weten vaS den tiran te openein, en bovendien nog den graaf en zijn diochter de ontvluchting ge» makkelijk maken? „Morgein, Sadilk," sprak Agla'a zoon* „geeft mijn vader, ter eere van mijn bnoo« der, een schitterend feest in zijn paleis» Daar gaat het dan, zoo als gewoonlijk, oor» vendoovend toe. De haat noodlgt het ge* hate voorwerp niet uit tot zijn feesten» (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1