Dit blad verschijn t eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs becraagt, by vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f 2.50 p. kwartaal; by onze agenten 20 ct. p. woik, f 2.G0 p. kwartaal-Franco p. post 12.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- blad is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent '2e jaargang, lOM-éSBAG 14 DECEMBER 1320. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. fsiterc. Telefoon 935. No. 3398 Postbus 11 Ee Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelicgen wordt het dubbele van het tarief be- rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verbuur, koop en verkoop fl.~ 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen BELICHT. Hierbij noodigen wij alle adver teerders uit tot het bezichtigen van ons Gebouw en Bedrijf (gevestigd RAPENBURG 10), op Dinsdag en Donderdag a.s. tusschen 2 en 4 uur n.m. DE DIRECTIE. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De verschrikkingen in Ierland. De Katholieken en Ierland. Het ontwerp voor het Permanent Inter nationaal Gerechtshof door de Volken bondsvergadering aangenomen. In de Belgische Kamer wordt een wets ontwerp ingediend voor een leening van 1 milliard. Een nieuwe Militiewet \.„or België te wachten. De Grieksche hoofdstad bereidt zich voor op den terugkeer van Constantiin. Duitschland. De Graanoogst. Het Rijksgraambureau iheeft in den Rijks raad voer economie medegedeeld daib de ge- heele opbrengst va.n 1920 in strijd mett de achting niet 7.000.000 ma-ar slechts 5.7 millioen torn bedraagt. Mgr. Stork, f Zondagmorgen is de bisschop van San .Tosé in Costarica, mgr. Johannes Caspar Stork, die te Keulen vertoefde, plotseling overleden. De bisschop had zich reeds voor het op dragen vaar het H. Misoffer voorbereid, toén hij door den dood verrast werd. Keizerstandbeeld vernield. Gistermorgen is to Kaittowita ihet stand beeld van keizer Wilhelm „-opgeblazen". Het word volkomen vernield. Door de kracht der ontploffing werden alle ven- Engeland. De verschrikkingen in Cork. Do afkondiging van de krijgswet in vier graafschappen van Zuid-West Ierland heeft zoo als gisteren reeds gemeld, treurige ge volgen gehad. Voornamelijk heeft Cork enkele nachten van verschrikkingen medegemaakt. De voornaamste straten, w.o. verschillende grom to publieke gebouwen zijn in de vlam men opgegaan. De aanblik van de stad deed deenken aan den oorlog, wanneer de .vijand een Stad had platgeschoten. Honderden mensohen zijn tengevolge hier van dakloos geworden en' dé stad ont vlucht-, om buiten in het open veld te kam- peerem. Welke ellendige gevolgen deze wandaden detrhalve met zich voeren valt niet te beschrijven. Naar verluidt zoai de brandstichting een represaille zijn van de troepen voor de aan vallen door dé Sinn-Feiners op de regee- riinigstroepen gedaan. Naar schatting zijn 140 huizen benevens 40 giroote gebouwen .'eraieèd. De schade beloopt minstens 7 mil- lioen pond sterling. Enkele duizenden per sonen zijn op het ooge-niblik zonder werk. Uditgebreide politiemaatregelen werden dadelijk genomen om plundering te voor komen. Uit Londen wordt gemeld, dat meerdere troepen wouden gezonden toit her stel van de orde. Do bisschop van Coak heeft Zondag da delijk in alle kerken een herderlijk schrij ven doen voorlezen, waarin hij zegt, dat hij tot de excommunicatie zal overgaan voor al idegenen, die zich schuldig maken aan de misdaden van brandstichting en moord. Te Dublin heeft de pclli-tie Zaterdag een Volledige bommenfaibri-ek ontdekt in een gebouw, dat uiterlijk het voorkomen had, aLsof er een herstel-plaats voor rijwielen was. Er werd een volledige inrichting voor het ver,vaardigen ran bommen gevonden. Een twechoradertal bommen, half of geheel afgewerkt, werden in beslaggenomen. Ook ontdekte de politie een -nieuw soort bom men, die een glazen capsule bevatten met onbekenden inhoud en de volledige onde-r- doelen van de helsche machine. Tevens zijn i papieren in beslaggenomen, die naar men verwacht, tot belangrijke ontdekkin gen zullen leiden. Vrijdagavond heeft een bende van vijftig man een militairen auto bij Sca-rteen van uit een hinderlaag overvallen. Zeven der aanvallers werden gemogen genomen, een soldaat werd gewoond. (S Zaterdagavond zijn bij Goirk twaalf ca detten gewond, sommigen ernstig; door bommen, die uit een auto werden gewor pen. De aanvallers ontsnapten. -De Katholieken en Ierland. De president van de Katholieke unie XJroot-Brittannië heeft een langen brief geschreven aan kardinaal Mercier, naar aanleiding van diens schrijven aan kardi naal Logne over de Iensche kwestie. In dezen brief wijet de voorzitter van de Ka tholieke unie er o-p, dat de Katholieke kerk in Ierland volkomen vrijheid geniet, dat er geen beperkende bepalingen bestaan ten opzichte van den eeredienst, diat het Ka^ tholieke geloof in volle vrijheid aan de Ka tholieke kind-eren op do openbare scholen onderwezen wordt en dat de regecringsbe- trekkingen gelijkelijk openstaan voor Ka tholieken en niet-Katholleken. Na een toespeling op- den toestand van 1916, en de samenzwering in 1918 gaat de brief voort„Gedurende de laatste 11 maanden zijn er 152 poli tie-ogenten50 of ficieren en soldaten en twee ambtenaren vermoord. Zij zijn in hinderlagen gelokt, doadgeschaten, of in sommige gevallen in hun bed vermoord. Velen zijn verminkt door ontplofbare kogels en een man is ge dood, terwijl hij de Mis bijwoonde. De meesten hebben het leven verloren, alleen omdat zij dienaren der regeering waren, zonder dat zij er van verdacht wer den zich persoonlijk aan iets te hebben schuldig gemaakt en velen waarschijnlijk do meerderheid, waren Katholiek, evenals de drie te Dublin vermoorde officieren, voor wie een Requiem-Mis in de Kathe draal van Westminster is opgedragen. Als het vinden van een gewelddadigen dood, omdat men zijn plicht doet, een martelaarschap is, dan hebben deze man nen even recht op dezen titel a-is zoovelen van de landgenooten van Uwe Eminentie gedurende den tijd van beproeving, in hun land. Rusland. De Regeering te Wladiwostock afgetreden. Het Kabinet is afgetreden. Men is bezig met do vonmin-g van een provisioneel© uit voerende ma-chit, welke louter een werktuig zal zijïi in de handen van d-e bolsjewisten te Teji-ba. De vloot van Wrange!. Ha vas-Ren ter seint uit Konstaaxtinopel, dat de Russische oorlogsvloot bestaande uit 3 schepen, naar Tunis is vertrokken. Geheimzinnige Reizigers. Uit Shanghai wordt gemeld, dat 3 Rus sen, in de oude keizerlijke uniform gekleed te Shanghai zijn aangekomen om vandaar met een schip, dat naar Europa gaat, twee doodkisten te vervoeren. Zij hadden twee jaar door Siberië gereisd. "De eene kist zou bevatten overblijfselen van de groot,hertogin Elisabeth Venozo- iromna, terwijl de andere resten van den ■tsaar zou inhouden. De dragers zeggen .van de eerste zeker te zijn, maar wat d-e tweede betreft kunnen zij geen bewijzen omtrent identiteit geven. "tsb." 1 Italië. rialiinclsci fsts? Het Petit Journal verneemt uit Rome, dat de rebellie van d'Annunzio en de af valligheid in de Koninklijke marine het ministerie aan 't wankelen hebben ge bracht. Buitenlandsche Berichten, Weer een Spoorwegongeluk in Frankrijk. Bij Grisdles, niet ver van Toulouse, heeft een nieuw spoorwegongeluk plaats gehad. Daar zijn thans twee goederentreinen op elkaar gelcopcn. De schok was ontzettend, een aantal wagens, die alle vee vervoerden, werden vernield. Een groot aantal koeien en ossen zijn gedooid of verminkt. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De schade is zeer aanzienlijk, terwijl de spoor baan voor een -groot gedeelte versperd is. Aardschok in Chili. In de buurt van V-a-ldivda heeft een aard schok plaats gehad, waardoor de vulkaan van Viüarica (Andes-geibergite) instortte. Er zijn eenige dooden. Caruso. Toen öaruso Zaterdag te Brooklyn in de Opera optrad, sprong een ader in zijn keel. Het onderste deel van zijn -luchtpijp is daardoor ernstig aangedaan. Drie jaar ge leden heeft hij hetzelfde gehadtoen heeft zijn stem er geen nadeel van ondervonden. De specialisten gelooven, dat de aderbreuk ook ditmaal de stembanden onaangetast zal laten. Een marinestation beschadigd. Een Reute-r-telegram uit Tokio d. d. 9 Dec. maakt melding' van enstige beschadi ging van heit marine-staitiion van Kure, ter wijl negen en twintig schepen, geladen met ijzers en steenkool, gezonken zijn. Door een aardverschuiving zijn verscheiden 12 inch- kanoonen uit een kanonnenloods in zee te recht gekomen. De schade wordt op een half millioen yen geraamd. Hevige Storm. Volgens een bericht uit Sydney heeft in Nieuw-Zuid-Wales zestig uren een storm gewoed, welke gepaard ging met. een hevi- gen regenval. Er is ernstige schadetoege bracht aan den oogst, naar schatting voor ruim twee millioen pond sterling. Sneeuwstorm. Zaterdagavond heeft over geheel Enge land een zware sneeuwstorm gewoel. Lon den ligt geheel onder de sneeuw. De ïlier- mometex wijst vijf graden vorst. Brand te Gent. Te Gent is een nieuw circus, dat 5000 per sonen kon bevatten, afgebrand. Alles, tco ne el, costu-mes, enz. ging in vlammen op. Slechts een gedeelte is verzekerd. De brand werd ontdekt in een der artis- tenloges. He.t vuur greep zoo snel om zich heen, dat er aan blusscherf niet te denken viel. Dichter en roofridder. Dit voorjaar gebeurde het, zegt het „Hbld.'\ dat de stoomtreiler „Sonator Schroder", thuis behoorende in Cuxhaven, in volle zee plotseling koers zette naar de bolsjewistische Moermankust, in plaats van kalm het- visschersbodrijf te beoefe nen. Een paar maanden later keerde het schip terug naar Duitschland en de bemanning vertelde toen rare historie» van bolsjewistische matrozen, die den kapitein gedwongen hadden de reisroute te verandoren. Hot „Borl, Tagebl." is nu in staat nadere bij zonderheden mee to deelcn over dezen raadsel- achtigen tocht. Een in Duitschland niet onbekende jonge Richter en rpmansch rijver, Franz Jung, die, up to date, zolfs Freud's psychoanalyse dramati seerde, was lid geworden van de communistische partijs Die hem in April 1920 de opdracht gaf naar Rusland te gaan, om met de derde inter-» nationale te beraadslagen over de voorwaarden, waaronder de communistische arbeiderspartij op genomen zou kunnen worden. Jung zag echter^ geen kaus op legalon weg Rusland te bereiken. En met enkele Hamburgschó zeelieden-partijge- nooten, confereerde hij over een andere mogelijk heid. Hij had gehoord, dat Duitsche visschers vaak kwamen in de "Witte Zee. En misschien was van daar uit do Russische kust te bereiken. Toen verklaarden enkele communistische matro zen van de „Senator Schrödef" zich bereid Jung aan boord te nemen. Hij werd verborgen gehou den, tot het schip in volle zee was. En tot hot den kapitein niet meer baatte langer zich te ver zetten togen den eiscb niet npar IJsland te stoo- men, doch naar Alexaudrowsk aan-de Mocrraans- lcust. In Alexandrowek was dt treilor geplaatst onder Russische bescherming. Jung ging aan wal. Kapitein en matrozen kregen, pas in Juni verlof naar Duit#chland torug te keeren. Een maand later verscheen Jung in het vader land. En hij publiceerde een brochure: „De reis naar Rusland". Eind September word hij gear resteerd. Wegens „Schecpsroof". En nu zit. hij reeds drie maanden. Enkoio getuigen vertoeven in Noorwegen. Zoo dra die terug zijn, zal hot proces togen Jung be ginnen. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Geschil tusschen Nederland en Servië. Het Duurterapport is verschenen. De onderwijzerssalarissen opnieuw gere geld. Compromis inzake loonregeling spoorweg personeel. Dispensaties. bod va.n uitvoer van schellak en van aard appelen, voor zoover betreft den uitvoer van gedroogde aardappelen in el- ken vorm, en met ingang van 17 December van het verbod van uitvoer van -turf. Vervoerverbod Steenkolen. Een'der medewerkers van het „Hibld." té Rotterdam berichtHet ver.voerverbod van steenkolen wordt waarschijnlijk neg deze week opgeheven. Moeilijkheden in den kaashandel. Het stokt weer, zegt het „Hdbl." Een tijd lang is er een zeker horstel geweest in den zomer en den nazomer. Do concurrentie van Canada was toen. (lijdelijk) wat opgehouden, en ondanks va luta-stand en uitvoerbelemmeringen „liep" het een beetje. Op het oogenblik is do concurrentie van Canada hervat cn ook Denemarkan is weor sterk aan de markt. Maar er komt nog iets anders. In do eerste plaats de „handel" in export-bons. Naar men weet worden deze alloen verstrekt aan producten, die bij een der kaascontrolestations zijn aange sloten, en die een z.g. „melkverplichling" op zich hobben goücm°n. Zij" kunnen dan wanneer zij niet zelf exporteeren - deze bons aan exporteurs verkoopen; de hedooling zal vl geweest zijn, dat kaas en exportrecht samen werden '-«rilt. Maar in de practijk gaat het vaak zoo, dat de in het binnenland afgezet wordt, en do bons wor den overgedaan aan „scharrelaars". De bonncn- spcculatie heeft er toe geleid, dat do prijs van het uitvoerrecht tot f35 por 100 K.G. opliep (onge veer oen maand geleden)op het oogenblik is hij, .door do vérmindering van den uitvoer, tot plm. f 15 teruggcloopen. Intusschen zijn de uitvoerkosten van de N.U.M. met ingang van 2 December van f 25 op f 2 jiot 100 Iv.G. verlaagd. Een maatregel,die natuurlijk op zichzelf den handel zeer welkom is, maar dio aanleiding geeft tot moeilijkheden, analoog aan die van een jaar geleden. Ten werd, bij het in gaan van do z.g. tweede uitvoerporiode, do ,.N. U.M.-"hoffing van f70 op f 6 verlaagd, waarvan het gevolg was, dat de buitenlandsche afnemers het verschil van f 64 op pas ontvangen of nog to ontvangen zendingen niet wenschtcn te betalen; zij vorklaarden, met do Nederlandscho uitvoor- perioden niet to ntaken to hebben, en eischtcn het nadcelig verschil over de door hem nog niet verkochte kaas terug. Iets dorgolijks is nu het geval: de buitenland sche importeur heeft het gevoel, dat hem in de weken voor 2 December f23 te veel in rokening gébracht is, en dreigt veelal de relaties to zullen afbreken, wanneer hij over do pas ontvangen voorraden niot f 23 per 100 K.G. vergoed krijgt. Minister Van IJsselstcyn hooft toegezegd, dat op de in Docombor verzonden kaas (waarvan het exportrecht nog f 23 was aan do exporteurs resti tutie zal worden gegeven, maar deze klagen waar schijnlijk niet ten onrechte, dat do maatrogel oen maand terugwerkende kracht diendo te heb ben. De technischo moeilijkheden mot het kaasmork, dat veelal onzichtbaar wordt, bostaan nog, maar 6r wordt een maatregel voorbereid om gecontro leerde kaas, die kennelijk voor export opgeslagen is, doch waarvan liet merk onzichtbaar is gewor den, toch voor uitvoer in aanmerking te laten komen. DUURTERAPPORT. Versohenen is het op 21 October j.l. vast gestelde en enkele daggen -later aan H. M. de Koningin aangeboden verslag der Staatscommissie inzake de dun rite. Op den voorgrond stellende dat voor her stel van. de ontwrichting van. hot econo misch leven, welke o,a. in het duurtever- 6chijnsel naar voren treedt, soberheid en arbeidzaamheid der geheelo bevolking volstrekte voorwaarden zijn, komt de Staatscommissie, wat de versohillende vor men van du-uutebestr ij ding betreft, tot de volgende conchisi-es 1. Aan algemeen gelden.de of plaatselij ke maximumprijzen kan uit een oogpunt van dnurttebe&lrijding slechts zeer beperkte beteekenis worden toegekend. 2. De vraag naar de wensehelijkheid van toeslagen op eerste levensbehoeften moet beoordeeld worden, naar den fei-belijken om vang van heit verbruik in verband met de gemiddelde koopkracht der bevolking. Hiervan uitgaande acht de tSta-atscom missie uitbreiding van hot stelsel niet wen- schdijk. Voor handhaving van den toeslag op br-uinbrood zou moeten vaststaan, dat omvangrijke maatschappelijke groepen 6lechts over een zeer beperkte koopkracht kimmen beschikken en dat door deze groe pen van het bmiinibrood gebruik wordt ge maakt. 3. Als oiverganigsniaabr.egel is onder de huidige omstandigheden voor zuivelproduc ten en suiker het stelsel van prijsverlaging voor bimnemlardsoh verbruik te aanvaar den. De beschikbaarstelling behoort te ge schieden tegen prijzen, waarnaast aan straf bepalingen aanvullende beteekenis kan wondein toegekend.^ De factoren, die het genoemde euvel in de hand werken, doen zich, naarmate de oorlogstoestand verderaf komt te liggen niet meer in denzelfden -acuten voran voor. Niet temin blijven in de wijze van prijsvorming van een reeks goederen belangrijke ver schillen met het tijdperk van vóór den oor log aan te wijzen, die mogelijkheid laten tot versohillende vormen van prijsopdrij ving, welke bij een juist functionneeren van het stelsel van vrij mededinging uitge sloten zouden zijn geweest of binnen onze grenzen beperkt zonden zijn gebleven. 5. Gr-edieib verieemrug van overheidswege .ten einde te voorzien in de gestegen kapi- taalbehoeft van coöperatieve verbTuiksver- eenigingen verdient als overgangsmaatre gel toejuiching, mits aan de credietverlee- Qxing de voorwaarde wordt verbonden, dat het cr-cdiet uitsluitend heeft te strekken tot bestrijding der duurte. 6. Ter voorkoming va-n verdere depre ciatie van bet ruilmiddel is het in beginsel gewenscht dat de rente op de geldmarkt in evenwicht wordt gebracht met de wette- ondum vnn vraag en aanbod van 7. Lidicn behalve de voortgaande depre ciatie van het Nederlandscho ruilmiddel nog bijzondere factoren van min of meer tijdelijken aia-rd in den huldigen stand van den dollarskoers uitdrukking vinden, dient onder do oogen te worden gezien, of en in hoeverre tegen dezen ongunstrigen koers- stand, hete ij in het algemeen, hete ij voor speciale antikelën, maatregelen zijn te «ne men. 8. Het invoeren van belastingen, welke inperking der vertering,, inzonderheid der luxe-vertering, beoogen, is in beginsel' ge wenscht. Aan het rapport is een afzonderlijke nota toegevoegd van het lid der Commissie, F. M. Wib-a/ut. De beer Wabaiut kan zich met- de prin- cipieele strekking van een deel van Hoofd stuk I niet vereenigen. Het rapport staat op het prin-cipdeele standpunt, dat de prijs vorming kan tot stand komen door con' juist functionneeren van het stelsel van vrij o mededinging- Er wondt erkend, dat in bepaalde productie-gebieden dit stelsel niet tot volle uiting komt, doch er wordt ver trouwd, dat door het herstel van het inter- aia.tionalo beheer, dat tijdens den oorlog was verstoord, dit euvel, althans voor oen overwegend groot deel, zal worden weg genomen. l>eer Wibaut -kan deze verwachting ten opzichte var? Jc '-njo cancunrenuo iL.\rt doelen. Een stelsel van voortbrenging, dat gericht is op de grootst mogelijke winst van de ondernemers moet naar zijn oordeel, do vrije concurrentie in. toenemende mate uitschakelen in al die gevallen waar de be- drijfsontiwkkéling de vrije concurrentie tot een belemmering maakt voor de winst. A Propos van Militarisme. Blijkens een beric-lit in de „Naition Beige'' heeft de Belgische minister van Oorlog Vrijdag j.l. bij de Kamer een ontwerp van wet ingediend, waarbij hot contingent voor 1921 wordt vastgesteld op een gemiddel t effectief van 100.000 (zegge honderd-dui zend) man, plus een supplementair effec tief van 13.500 man voor het bezrttingslc- - ger in Duitschland. In Holland werd, door het zoogenaamd „reaotionna iro" Ka.binot-Ruys do Beeren- branch, het contingent tot 13.000 man ge reduceerd, dat wil zeggen tot nog geen 2 man op duizend inwonersin België, waar vier socialisten lid zijn van de regeering wordt het contingent op 113.500 man ge bracht, dus ongeveer 15 maai per duizend inwoners. Toch achten sociaal-democraten, communisten en vrijzinnig-democraten het moodig te ageeren tegen hot militarisme inHolland 1 »Tijd". Sluitingsuur der postkantoren. Naar de „N. Ct." verneemt worden van wege de directie der posterijen stappen ge daan om de postkantoren van half een tot twee uur 's-midd ags voor hot publiek te slui ten. Het oordeel der Kamers van Koophan del is hierover ingewonnen. Enquête inzake verkorting van den arbeidstijd. D« Maatschappij van Nijverheid stelt een enquête in onder leden naar do erva ringen door hen opgedaan mot- betrokking tot de verkorting van den arbeidstijd cn over do voordeelen en nadeelen welke zich hebben voorgedaan bij het overleg met be» ambten en arbeiders. Rijksweg Amsterdam—Haarlem. In het a*s. voorjaar werd een begin ge maakt met de verbreeding, nJ. van uit Halfweg (grens van Sloten) in de richting Sloterdijk, ter lengte van ongeveer 2.5 K.M. De benoadigde grond en gebouwen langa den weg aldaar, die meorendeels aan de Veenderij Maatschappij behoorden, zijn bij minnelijke schikking nan het Rijk overge gaan. Het compromisvoorstel aanvaard. Het hoofdbestuur van de Nederl. Ver- eemiging van Spoor- en Tramwegpersoneel deelt in een circulaire mee, dat Vrijdag op verzoek der directie een onderhoud heeft plaats gevonden mot een vertgenwaoaxli- ger van de Nederl. Ve-reeniging, aan het eind waarvan de directie zich alsnog bereid verklaarde, indien ook de Nederl. Vereeni- gipg haar bezwaren tegen het z.g. compro mis liet varen, do ontworpen pensioenrege ling voor het rijkspersoneel onverkort ook voor het. spoorwegpersoneel in te voeren. Bovendien zegde de directie toe, mede te willen bevorderen, deze regeling va-n toepas sing ,-te verklaren voor het. personeel, dab van 1 Januari 1921 af zal wonden gepen sioneerd. Het hoofdbestuur van de Nederl. Ver- eeniging heeft daarop hot compromis-voor stel aanvaard, waarmee dus het compromis voorstel door alle vijf betrokken organisa ties is aangenomen. De salarieering der Onderwijzers. Gisteren verschonen de wijzigingen aan gebracht in den brief dd. 16 November door den Minister van O. K. en W. aan de Tweede Kamer gezonden. De op het oogenblik van ibolang zijnde ijaigingen komen (hierop neer. 1. Onderwijzers zonder hoofdaeto begin nen op 1600 en krijgen verhoogingen tel kens van ƒ100 na 1, 3, 5, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23 dienstjaren. De 4 laatste gelden alleen voor gehuwden. In maximum gaan zo dus 300 vooruit en komen tot resp. 2500 en 2900. 2. Onderwijzers met fhoofdaoto beginnen op 1900 en krijgen verixocgingen ad 100 na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21 •en 23 dienstjaren. De vier laatste alleen voer gelhuwden. In maximum gaan ze 200 vooruit en ko men -tot resp. 3100 en 3500. 3. Akte K. wordt ook beloond met 100 voor het bezit. 4. Hoofden van M. U. L. O. gaan met irfdUv/ö"éïï'iab in L. O. CONFLICT MET SERVIë. Het Correspo-ndentieburenu meldt ons Naar wij vernemen, had zich tusschen de Nederlandscho en de Servische regeering verschil van meening geopenbaard ter zake van de behandeling van den Ne.lcr- landschen consul to Belgrado. De houding, -laatst door de Servische regeering tegen over de Nederlandsohe in deze. aangelegen heid aangenomen, werd door de Nederland sohe regeering zoozeer in strijd geacht met de wijze van behandeling voor de instand houding van goede internationale betrek kingen geëischt, dat zij aan H. M.'s gezant) te Belgrado order heeft gegeven Strriö ta verlaten en aan den Servischen zaakgelas tigde te s-Gravenhage heeft medegedeeld, dat op zijn tegenwoordigheid te 's-Graven hage niet langer wordt prijs gesteld. De „Tel." herinnert aan de lijdensgeschie denis der Nederilandsche consulaire verte genwoordiging dn Servië. We hadden voor den oorlog in Belgrado als consul-generaal den heer Kostowitch, een Oostenrijker, die van de. Servische re geering zijn congé kreeg en veiwol-geius ont slag als consul-generaal nam. Naast een cosnul-genA/mLi ia Belgrado ncwr consul, namelijk den heer Rappaport. Iedere Hollander, die geduren de den oorlog in Servië is geweest, kent den heer R. en. was verrukt over zijn voor komendheid en gastvrijheid, die hij tegen over Hollanders toonde. Diit nam echter ■niet weg, da.t do Servische regeering ook dezen Oostenrijker niet mocht en hem evenmin vertrouwde als den hoer Kosto- wnitch. O ogenblikkelijk nadat de oorlog uitge broken was, werd de heer Rappaport, die in Servië gebleven was en van de gelegenheid om het land te veriaten, geen gebruik had gemaakt, vertrouwende op de onschend baarheid van den Nedcria.ndschon consul, gevangen genomen, beschuldrigd van spion- nage en te Vr-anja geïnterneerd, beter ge zegd: gevangen gezet. Een proces wegens spionnage, is voor zoover bekend, nooit to gen hem gewerd. Toen de Bulgaren Servië binnenfrokkenj werd de heer R. te Prokupije, waarheen .hij vanuit Vramja door de Serviërs gebraeh* wias. bevrijd. Voorioopig vestigde hij zich to Nisch, en huurde er zdeh in een 'kleine villa een paar kamers, waar hij het Nederland sohe consulaat installeerde. Bij de Bulga ren scheen, hij niet ongaarne gezien te wor den, want toen de eerste godsdienstoefe ning onder Bulgaaxsch bestuur en -onder Bulgaarsche geestelijken gehouden wenl,- was het de heer R. die zich in de kerk op in het oog vallende wijze naast den Bul- ga ar sob cn prcfeot plaatst. Wel is waar geen misdaad, maar niettemin een tacti sche fout, die hem de Serviërs nooit verga ven zouden. Van Nisch vertrok de heer R. naar Bel grado waar de Oostenrijkers, volgens zijn eigen verklaring, even weinig eerbied had den voor zijn consulschap als de Serviërs. Hij hield er zich op den achtergrond.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1