%£clddcfi^'0c>u/2atil BUITENLAND. Dit blad verschijDtelken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, ▼oor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bjj onze agenten 20 ct. p. wo^k, f2.60 p. kwartaal-Franco 'p. post 12.95 p. kwartaal Het GeïiiustreerdZondags- blad is voor de Abonné'a vererijgbaar tegen betaling van 50 ct p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers t> ct., metGeïllustreerd Zondagsblad 10 cent l2e Jaargang.' ZATERDAG 11 DECEMBER 1320. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. inl&rc. Telehsoa 935. Ko. 3396 Posibus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 5 cent per regel, overige dagen SO cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt Let dubbele van het tarioi be rekend. Kleine Advertentiërv. van ten ogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of .gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop f 1. - 's Zaterdags overige dagen fü.75. Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. BERICHT. Hierbij noadigen wij alle adver teerders uit tot het bezichtigen van ons Gebouw en Bedrijf (gevestigd RAPENBURG 10), op Dinsdag en Donderdag a.s, tusschen 2 en 4 uur n.m. DE DIRECTIE. Waarom? „Kuyper was de meest gehate man van Nederland, omdat hij 't ergste werd ge vreesd, ja meer gevreesd dan Troelstra, want do socialist raakt alleen 't iboai't, de Christen 't geweten." Aldus G. B(dom), in de laatste afleve ring van De Beiaard een iuiteressanté Kuy- fper-beschotiwing gevend. Op dezo uitspa-aak zou nog wol 't een en eawler zijn aan te raken. De bondigheid brengt hier de juistheid in het gedrang. Toch is het. wel een typeeren.de vorkla- rimg voor de Kuy.per-hebze en óók voor de bestrijding van allen, die den godsdienst prediken: zij raken het geweten. En de wereld wil heerschen over sla ven, wier rede en geweten zijn verduisterd cn afgestompddie niet meer ontvanke lijk en genaakbaar zijn voor het lioogere, 't üiomelflcke Do gewetens mogen niet worden ge raakt. En daarom willen de liberalen aan ons zoo gaarne het zwijgen opleggen. aan ons, Christenen, nog veel liever clan aan de socialisten, want de Christelijke prediking, z-ij raakt-de gewetens De gewetens mogen niet worden ge raakt'En wie he-t wagen durft tot de gewetens te spreken, hij wordt door de ojigeloovigen zoo .gauw uitgekreten voor 'n schijnheilig©Door de ©ngeloovigen, snaar ook door anderen.In hetzelfde ar tikel merkt dr. Brom op, dat de wereld er eóo onbarmhartig vlug bij is, om iemand, idio heiligheid preekt en niet heelemaal hei lig leeft, een schijnheilige te noemen. Men kan het blijkbaar niet verdragen, dat er geraakt wordit aan de gewetens Zóó is te verklaren de anti-godsdienstig heid, het aaiti-papisme van velen, de bestrij ding van godsdienstige instellingen, van de godsdienstige pers.... Zij zijn bevreesd, dat er wordt geraakt aan de' gewetens hunner volgelingen,... ook aan hun oigen .geweten V Neutraal. Gemakkelijker kan een aartsleugenaar 'n keer do waarheid spreken, dan een boek óf tijdschrift of courant bij voortduring „neutraal" zijn. Dwaas is 't, een cirkel vier kant te noemen, ina.ar even dwaas, een oordeel te willen uitspreken over de begin sel-zaken in het leven, ia de kunst, in de politiek, in de wereldorde, in «de- verhou dingen der inenschen onderling op een „neutrale" wijze, naar „neutralen" maatstaf. Zoolang er geen mensehen kunnen wor den uitgedacht die denken, oordeelem op een „neutrale" wijze, zoolang kunnen ze ook geen geestesvoortbrenseleu, producten van eagen persoonlijk oordeel, „neutraal" zijn. „Neutrale" menschen bestaan er met.... "Wie het onder ons meencn te zijn, zijn lauwen, onverschilligen, van wie Christus heeft verklaard: „Waart gij koud of warm, maar oiu gij lauw zijt, spuw Ik u uit Mijn mond" Neutraal blijkt voor wie niet ziende blind en niet hoorende doof is, vooral in onzen grooten tijd van een nieuw worden, een nieuw gebeuren, een wereld-evolutie, een onding. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De. uitslag der Grieksche volksstemming geeft een groote meerderheid voor Con- stantijn aan. Communisten-onlusten te Praag. Uitbreiding der Saksische mijnwerkers staking. - Een bomaanslag in den Roemeenschen Senaat. België Spoorwegstaking. Da „Pouple" meldt dat het spoorwegver keer tusschen België cn Duitacliland sedert Donderdagmiddag in beide richtingen stil staat. De vee-uitvoer. Het koninklijk besluit, dat den uitvoer van jvco verbiedt, is opgeheven. Duitschland. Een geheim wapendepot. Op hot landgoed Triebisch in Thurmgen is in een kelder der ruin© Rudol&berg een groot aantal wapens, waaronder verschei dene mijnwerpesrs, gevonden. De wapens waren in zeer goeden toestand. De beheer der vam het landgoed vertelde, dat de ge pensioneerde kolonel Schaniberg den sleutel van den kelder had. Blijkbaar heeft men te -doen met een geheime wapendepot. Uitbreiding der mijnwerkersstaking in Saksen; In het gebied van P La>uen bij Dresden zijn de mijnwerkers in staking gegaan, daar do onderhandelingen met de werkgevers mislukt zijn. De mijnwerkersstaking breidt zich in Saksen steeds meer uit. De rijksminister voor economische aange legenheden had een vertegenwoordiger naar Saksen gezonden, die den toestand in do mijnen heeft onderzocht en constateer de, dat de ondernemingen in het gebied van Lugau-GLsnitz met een tekort werken. Men kan dus wel aannemen, dat do kolen- prijs verhoogd zal wordendaarna zal men ook de cdschen van de arbeiders kunnen in willigen en zal de staking zoodoende kun nen worden bijgelegd. Het totaal aantal stakers in Saksen bedroeg Donderdag 34.000. Dreigende Poststaking. In het district Dusseldorf hebben de post ambtenaren en -beambten zich bij een proef stemming met een meerderheid van 90 ipCt. voor staking verklaard, als de regee ring de eischcai dev ambtenaren, niet inwil ligde. Oostenrijk. De uitvoering van het Vredesverdrag. Tot uitvoering van het vredesverdrag heeft de Entente-commissie bevolen dat ongeveer 400 vliegtuigmotoren van de Daimlerwerken vernietigd moeten worden. De arbeiders der werken hebben aangekon digd, "dat zij zich tegen den. eisch de-r En tente tot het uiterste zullen verzetten, daal de vernietiging der motoren hen met sta- lring van hot bedrijf bedreigt en duizenden werkloos zou maken. De nieuwe president. Haanïsch, compromis-candidaat, is ge kozen tot bondspresident. Tsjecho-Slowakije. C ommunisten-0 nlusten. ïn Praag is het Donderdag tot onlusten gekomen. De rechtsche communisten had den zich in 'hot volkshuis geïnstalleerd en. zouden daaruit verwijderd worden. Dos avonds to 7 uur rukte de gendarmerie uit en poogde het volkshuis binnen te dringen. Er bevonden rich daar ongeveer 50 commu nisten. die bij het -gerucht, dat er gendar merie aanrukte, terstond barricaden op wierpen, om zich te verdedigen. De gendarmerie stormde daarop met ge velde ba.jonet op heb gebouw aan en slaag de er in binnen te kernen. In tusschen haci zich heb gerucht van de bestorming in de stad verspreid, en een groot aantal arbei ders kw-am toegoijld, om den in_ 't nauw gedreven communisten hulp te bieden. Tot nog toe weten politie en gendarmen echter de versperring te handhaven. Daar het volkshuis in het midden dei- stad ligt, is de toestand in dit stadsdeel zeer opgewonden. Daarbij komt nog, dat de arbeiders-van die 20 K.M. verwijderde rnijn- werkerssta-d Kla.dno naar Praag willen ko men, om de kolendelvimg te staken en met de arbeiders der andere gxoote industrie sbeden van Tsjechië het plan overwegen om een algemeen© staking af te kondigen. Roemenië. Bomaanslag in den Senaat. Donderdag is iai den Roemeenschen Se naat een afschuwelijke aanslag gepleegd. Onmiddellijk na de opening der zitting ontploft© een bom, waaraan een uurwerk verbonden was, die onder den stoel van den president was geplaatst. De bisschop van Orad-a, Mgr. Radoe, werd op slag ge dood, vijf andere personen werden gewond, waaronder de minister van justitie Gre- ciano zeer ernstig aan armen en longen werd getroffen, generaal Ooandt en twee .senatoren. De daad werd in de Kamer door de spre kers van alle partijen veroordeeld. Hoewel do extremistische elementen ver in de minderheid zijn en hiui propaganda geen weerklank bij do massa vindt, heeft men te Boekarest voorzichtigheidshalve) den staat van beleg afgekondigd. Italië. Algemeene staking te.Zara. De regeering had naar 2ar& een groot aantal karabiniers en andere tioepon ge zonden. In verband hiermede, is een 24-uri- ge staking geproclomeerd welke bedoelt 'n protest te zijn tegen deze overdreven maat regelen der regeering, genomen naar aan leiding van valscho berichten in de pers over incidenten te Zara. Dreigende protest-staking van spoorweg arbeiders. Naar de bladen melden is een machinist, die een trein had aangehouden welke ge weren voor heb ministerie van Oorlog be vatte ontslagen. In verband hiermede heb ben extremistische spoorwegarbeiders met een 48-uur3 staking gedreigd, indien de be trokken machinist niet in zijn functie wordt hersteld. De bladen zijn er van overtuigd, dat deze da-eigende houding - der spoor wegarbeiders op niets zal uitloopen. Griekenland. De opening der Kamer. De opening der Kamer is vastgesteld op 5 Januari. De Volksstemming.- De officieel© uitslag van de Grieksche volksstemming toont, da-t ca- 1.013.724 stem men uitgebracht zijn, waarvan 999.954 voor Coviis-tantijn on 10.383 tegen. De andere stemmen waren blanco of van onwaarde. Bij de mededeeling vaai het officieele re sultaat aan Cornstantijn zegt de regeering tevens dat zij den uitslag beschouwt als een uitdrukkelijk verzoek van het la-nd aan den vorst om na-ar Griekenland terug te keei-en en de koninklijke funotie op zich te nemen. Reuter verneemt uit Luzem dat ex-ko ning Constamtijn nog altijd de beloofde me dedeeling van de regeeridg te Athene niet hoeft ontvangen o-ver deu-officieelen uitslag der volksstemming en evenmin een verzoek" om terug te keeren. Over het stilzwijgen van Rhallis worden alleflei veronderstel lingen gemaakt. Terwijl bericht wordt dat Constantijn ongeduldig is, wachten do Grieksche kringen met vertrouwen de ont wikkeling der gebeurtenissen af. Vereenigcie Staten. Kunstmatig hoog houdon van de Katoen- prijzen. Gp een te Memphis (Ternessee) gehouden conferentie van vertegenwoordigers van bankiers, handelaars en landbouwers uit de Zuidelijke staten is overeengekomen, de katoenproductie tot de helft te verminde ren, door een geringere oppervlakte in cul tuur te- nemen. Loonsverlaging. voor Amerikaansche Textielarbeiders. Gp een conferentie van textielfabrikan ten uit de staten New-Engoland en New- York is gezegd, dat een loonsverlaging van 22,5 pCt. te wachten is. Deze loonsverla ging zal drie honderd duizend arbeiders aangaan. Mijnwerkersonlusten in West-Virginia. Do gouverneur van West-Virginia Corn wall heeft verklaard, dat hij van plan was alle noodige maatregelen te nemen voor het herstel van de orde in het mijn-district van West-Virginia. Hij gaf toe, dat er 40 tot 60 personen in Mingo County waren ge dood en een aantal verwondingen en slagen hadden opgeloopen, maar men moest niet uit het oog verliezen, dat'do bond van mijn werkers het gerechtsgebouw had bezet en de stad vol opruiende elementen was. Deze verklaring legde de gouverneur af'in ver band met de aanklacht, die door het be stuur van den mijnwerkersbolid was inge diend, dat op de stakende mijnwerkers, ge vuurd was. Buitenlandsche Berichten, Een Sultan vermist. De inboorlingen van Llang Llang, een eilandje ten zuiden den Philipijnen, hebben zich tot het Amerikaansche departement van oorlog in Washington om inlichtingen gewend aangaande üiun nieuwen Sultan, Robert Mc. Claina die thans ergens in den staait Massachusetts met zijn gezin moet leven. -Tien jaar geleden heeft Mc. Olain tij dens een oproer den to en mali gen sultan uit de handen van zijn tegenstanders gered, en deze nam hem uit dankbaarheid als zijn zoon aan. Nu de sultan overleden is, komt Mc. Clain in aanmerking om zijn erfenis te aanvaarden, bestaande uit het bestuur van liet eiland, eenige kostbare parelvis- scherijen, tal van bosschen met cocosnoot- palmen, een koninklijk paleis, en een ha rem. Woorden en Daden. Het. bolsjewisme, dat van geen particu lier bezit en van geen erfrecht weten wil, schijnt als belooning voor buitengewone verdiensten nog geen beter geschenk uitge vonden te hebben danerfelijk particu lier bezit, schrijft de „N. R. Grt." Naar het te Riga verschijnen do Russi sche blad SegocLnja namelijk meldt, is aan Kamenef, oud-tsaristisch kolonel en thans opperbevelhebber van .alle bolsjewieksclie strijdkrachten, wegens zijn verdiensten ten opzichte van de Sovjet-Republiek een stee- nen huis aan-de Ivoesneeki Most-(een van de levendigste straten van Moskou) als „eeanvig bezit" geschonken. Dit besluit treft te meer, daar ïn de Sov jet-Republiek niet alleen alle" schenkingen boven 10,000 roebel verboden zijn, maar ook het wettelijk en testamentair erfrecht afgeschaft is. De auto-bandieten. De Parijscbe politie heeft dezer dagen een gcede vangst gedaan. In den nacht van Woensdag op Donderdag ontmoetten vier fiets agenten op hun rondgang door de stad, een taxi, die met opmerkelijk veel haast door de straten snorde. De auto had in strijd met het reglement, geen licht aan. Een der agenten gaf fluitsignalen ten ein de de auto te doen stoppen en den delin quent op het reglement attent te maken. De chauffeur, de agenten ziende, reed in volle vaart recht op de agenten in. Slechts met moeite bonden de agenten ontsnap pen. Nu begon een" felle jacht van de fiet sende agenten achter de voortrazende auto. Door de voortdurende fluitsignalen en te vens door de sehoten, die de achtervol gers met do auto-mannen wisselden, werd een agent, die in de buurt surveillance had, op het geval attent gemaakt. De agent, onmiddellijk ter plaatse waar de auto kwam aanrijden, sommeerde den chauffeur te stoppen. Deze herhaalde zijn moorddadige poging van straks en met een ruk stuurde hij op den agent af. De agent ontweek echter en de auto botste het trottoir op. Ommiddcll ijk sprong de agent, do brow ning voor zich uit houdend, op de treeplank van de taxi, de vier peddelaars w.aren spoe dig ook ter plaatse en èhauffeur cn vier inzittenden werden gearresteerd. Men vond in de auto nog een vooraad schietkatoen, breekijzers en verder inbrekers-gereed schap. En spoedig bleek, dat men op een viertal beruchte lieden de hand had gelegd. •De politie onderzoekt thans, waarheen de nachtelijke rooftocht ging. Een inbraak. In het Japansche gezantschap te Berlijn is, naar de N. R. Crt. meldt, gisterennacht ingebroken. Er werden voor 20.000 mark tapijten en bronzen kandelaars gestolen. De speelbank te Ulonle Carlo. Volgens de Corrière della Serra zou de vorst van Monaco besloten hebben om de beroemde 6peelsalon van Monte Carlo te doen verdwijnen, zoodra de economische toestand van het vorstendom dit toelaat. Te Monte Carlo zullen dan badinrichtingen worden opgericht. Het plan bestaat ook om van de haven van Monaco een haven voor Zwitserland te maken. Oplichting van 4 millioen Mark. „De Hallesche Volksstimme" meldt: Lui tenant Kleman. die de kas van de organisa tie „Escherich" voor do provincie Saksen- Anhalt beheerde, is met 4 millioen 'Mark naar Nederland gevlucht. „Tel." Cojnmunisme in de practijk. Dezer dagen werd ingebroken in de boer derij van Spencer Wood, de officieele resi dentie van Sir Charles Fritz pa trick, den gouverneur van Quebec. Do inbreker zocht twee van de beste varkens uit, slachtte ze, en bracht ze in zijn kelder. Toen de diefstal ontdekt werd, verdedigde hij zich als volgt: De varkens behooren aan de provincie Quebec, en ik heb er evenveel recht op als ieder ander. Waarschijnlijk wegens deze origineole verdediging werd geen vervoL ging tegen den man ingesteld, doch de var kens werden naar den kelder van den gou verneur gebracht. Daling der graanprijzen in België. Hot ministerie van bevoorrading deelt aan het Hbl. van Antw. mede: „Op de markt van Brussel zijn haver en gerst, dio vroeger 100 fr. bereikten, aan 90 fr. aangeboden, zonder koopers to vinden. Mais wordt met grooten afslag aan 65 en 70 fr. aangeboden, wat zeer belangrijk is, vermits op de basis van den maisprijs eerlang do prijs van inlandsche tarwe wordt' vastgesteld. Het ministerie van bevoorra ding betaalt tot 15 Januari 90 fr. voor de tarwe, na dien datum zal op de basis van do mais oen nieuwe prijs vastgesteld wor den. Nomen wij voor d8 mais 70 fr. wat een maximum is, dan zou de tarwe vandaag niet meer dan 85 fr.-waard zijn. Op de vreemde markten is de tarwe ook sterk gedaald en de regeering, die vroeger 2 dollar 40 per bushel betaalde, heeft nu 1 dollar 80 betaald". Concurrentie tusschen de Engelsche en dd Amerikaansche vliegtuigindustrieën. Naar een Reuterbericht uit New York hebben de autoriteiten aldaar een verbod uitgevaardigd tegen de voorgenomen invoer door de Aircraft Disposal en Handley Page maatschappijen van 2.365 Engelsche vlieg machines en 34000 vliegtuigmotoren. De „Wright Corporation" een Amerikaansche maatschappij, beweert-, dat door deze goe deren oen inbreuk zou gemaakt worden op verschillende octrooien, die zij bezit, nadat de opkomst zijnde Amerikaansche vliegma- chinesindustrie door den invoer ten zeerste zou worden benadeeld. Emigratie nrjsr Canonist. De Superintondont voor Emigratie van liet Ganadeesche Departement van Immigratie en Kolonisatie te Londen zendt de volgende me dedeeling aan den directeur van liet Informa tiebureau der Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing te 's-Gravenliage. Bij Regecringsbesluit is bepaald, dat immi granten., behoorendo tot de arbeidsklassen (geschoold of ongeschoold) bij aankomst in Canada tusschen 1 Januari 1921 en 31 Maart a.s. in het bezit moeten zijn van tenminste 250 dollar, bovendien van 125 dollar voor de in hun gezelschap reizende echtgenooten en voorts van 50 dollar voor ieder kind tusschen 5 en 18 jaar. Bovenbedoelde tijdelijke bepalingen zijn niet van toepassing op hen die eeno speciale ver gunning hebben om naar Canada to vertrek ken en in bet bezit zijn van de daarvoor be- noodigdo landingskaarten. In verband met de in- Canada voorkomendo werkloosheid en den terugkeer van een groot aantal Canadeczen, die in de Vereenigde Sta ten van Amerika werkloos zijn geworden, mag gedurende de drie eerstkomende maanden (De cember, Januari en Februari) aan niemand geraden, worden naar Canada le emigreeren. Hiervan zijn uitgezonderd: a. Vrouwen en meisjes, die in Canada bezig heden van huishoudelijken aard zullen ver richten (buishoudsters, dienstboden, keuken meiden). b. Landbouwers met kapitaal. c. Landarbeiders en anderen, die met den landbouw goed bekend zijn (tuinders, veefok kers enz.), die verzekerd zijn van werk in Canada of naar vrienden gaan. die reeds als landbouwers in Canada gevestigd zijn. d. Vrouwen en kinderen, die zich begeven 1 naar reeds in Canada gevestigde echtgenooten en vaders. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Maatregel om de treinen beter te doen loopen. Loonen van het Spoorwegpersoneel. De verhoogde .ondcrwijzerssalarissen zul len spoedig bekend worden. De Melkprijs. De voorzitter van de vereeniging Amster damse he meikverzorging Hermes schrijft aan do „N. R. Crt." dat hot bericht als zouden twaalf vain do grootste zuivoifa- brie ksn en melkinrichtingen in Zuid-Hol land aan den minister van landbouw be richt hebben, dat zij eerder dachten over verlaging van den prijs van de melk dan aan verhooging van dieu prijs, min of méér misleidend is. daar de onderteekenaren van dat adres aan den minister op twee na al le fabrieken va® melkproducten zijn, die gewoonlijk niet als zuivelfabriek worden betiteld. En wat de melkinrichtingen be treft, de adresseerende melkinrichtingen zijn alle kleine onderdooien van bedoeldo fabrieken van gecondenseerde melk eu ge vestigd in Rotterdam. Steenkolen. De beer F. G. Waller, voorzitter van het Centraal Verrekertkantoor voor Brandstof fen, schrijft om. in do „Nieuwe Crt.": Ik-meen ook, dat de Rijkskolendistrihu- tie en het Centraal Verre ken kan. to or voor Brandstoffen geen oogenblik langer mnrl m bestaan dan strikt noodig is. Die noodza kelijkheid bestaat m.i. alleen, zoolang nog een belangrijk verschil tusschen dn prijzen van buitenlandsche en Limbur-gsche knfon bestaat. Zoolang deze toestand bestaat, is het C. Y. B. noodig om deze prijsverschil len te egaliiseeren, terwijl de R. K. D. noo dig blijft om de verdeeling van deze kolen te bewerkstelligen. De vraag, of heden de 'buitenlandsche ko- lenprijzen reeds zo.o dicht tot de Limburg- sohe zijn genaderd, dat een opheffing van R. K. D. en C. V. B. reeds op dit oogenblik wenscihelijk zou zijn, moet ik ontkennend te moeten beantwoorden, maar ik wernsoh hier aan toe te voegen, dat. in do laatste weken do .prijsdalingen van buiten landsche kolen zoo buitengewoon groot zijn geweest en zoo snel hebben plaats ge had, dat 'het .onmogelijk is te voorspellen, wat zelfs de allernaast© toekomst in dit. op zicht zal brengen. Het is o.a. zeer waar schijnlijk, dat Engeland weder zeer con curreer end kolen op onze markt zal aan bieden, 'hetgeen dit jaar niet meer het ge val is geweest. Bijz. Midd. Onderwijs. Een wets6ntwcrp. waardoor het mogelijk zal worden dat besturen van bijzondere scholen voor stichting en uitbreiding der bijzondere gymnasia en hoogoro burgerscholen (lycea) golden kunnon opnemen bij do Rijkspostspaarbank cu andere lichamen, heeft het dopartoment van Onderwijs verlaten. Begrooting van Onderwijs. In de M. v. A. op zijn begrooting deelt Minis* ter de Visser mede, dat tengevolge van de nieu we salarisregeling voor de onderwijzers, bodoold in art. 30 der Lagoronderwijswot 1920, do ver goeding voor ondorwijzorswedden aan do gom oen ten met f 17.000.000 zal moeten worden verhoogd en die aan de besturen der bijzondero scholen met f 13.000.000, zoodat do desbetreffende pos ten respectievelijk f 42.000.000 en f 41.000.000 zullen bedragen. De loonen van het Spoorwegpersoneel. B. A. N. S. had gistermorgen een onder houd met den minister van Waterstaat. Do minister opende meer bevredigende voor uitzichten ten opzichte van de definitieve vaststelling der loonregeling en beloofde de organisaties toe te zullen laten bij de b©spreidingen tusschen den minister en do directie. „Tel.' De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft besloten de extma-uitkeering va a dienstorder 293, toegekend in October j.L, voor den'opziohter van de inventaris- en magazijnsgoederen, te brengen op 275 voor de eerste stationsassistenten en on der-stationschefs N.C.S. oip 176voor do klerken - stationsdienst cn Merken-locaal- spoorwegen, alsmede Merken met den per soonlijken titel van commies 2e Masse bo ven do 23 jaar, op 125. De Onderwijzerssalarissen. Gisteravond hield do afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche onder wijzers in liet Gebouw voor den Werkenden Stand een huishoudelijke verga-deringwaar onder anderen aan de leden de uitslag van het referendum over liet al of niet pro- clameeren van een 1-dags proteststaking werd bekend gcmaaki. Besloten weid. don uitslag strikt geheim te houden, zoodat na afloop voor de pers een geheimzinnig stilzwijgen" in acht werd genogien. Sommige dagbladen maalden do laatste dagen melding van geruchten omtrent do voornemens der Regeering ten aanzien van de verbeteringen, die zij toezegde nog in de .salaxisrcgoling voor de onderwijzers te zul len aanbrengen. Naar wij thans uit goede bron vernemen zal men goed doen aan deze geruchten niet onbepaald geloof te hechten, omdat 'rij op sommige punten onjuistheden bevatten en ook niet geheel volledig zijn» Wel schijnt het inderdaad in de bedoe ling der Regeering te liggen de oorspron kelijke regeling o-p enkele punten te verbe teren cn zal de regeling, nadat deze verbe teringen daarin zijn verwerkt, vermoedo- lijk binnenkort kunnen worden verwacht. (Corr. Bureau.) Aneta' seint uit Weltevreden d.d. 7 dezer ,Het bestuur van heb Nederl. Indisch Ou- derwijzers-Genootselvap hoeft, aan het risactie-Comitó in Nederland trio cv als eerste bijdrage tien lonend gr ld on i zonden. In geheel Indië wordt" voor

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1