Soit/KMll BUITENLAND, BINNENLAND. I jWt blad verschijn telken dag, uilgez. Zon- -en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling^ voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5ü p. kwartaal; bij 1 onze agenten 20 ct. p. woüc, f2.60 p. kwartaaLFranco p post 12.95 p. kwartaal Het GeïllustreerdZondags- Ibiad is voor de Abonné's verKrijgbaar tegen betaling j van 50 ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke 92® nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang: VRIJDAG 10 DECEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Ho. 3395 Postbus 11 De Ad verten fieprijs bedraagt op Zaterdag 35 een per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.~ 's Zaterdags overige dagen fü.75. Mi Dit nummer bestaat uit twee bladen iciiH*,* De Leidsche Raad, Uit „Het Volk":. CK. Onze paa-tijigenoo Len liébben er voor gezorgd, dat niet bet middelpunt der uitvoerige discussies vormde de door B. en W. ingedieaide gemeentebegroot.ing, Idooh 'het socialisme en de sociaal-de mo catatische gemeentepolitiek. Aldiua besluit „Het Volk" een verslag van _3 twee zittingen van den Leidschen ge meenteraad op Maandag en Dinsdag j.l.... een verslag, waarin njets anders staat, daoi hetgeen de sociaal-democraten heb ben gesproken Men ie blijkbaar trotsch op die doelbe wust gevoerde tactiek, op die „politiek". Inderdaad zij de sociaal-democraten hebben er voor gezorgd, dat de bespre king van het socialisme op de eerste plaats den tijd in beslag heeft genomen. Zij heb ben er voor gezorgd daar zelf lange rede voeringen te houden en door de andere par tijen te dwingen tot een zij 't dan ookkort-zakelijk verweerEen ver weer, dat natuurlijk, iedereen is 't daar- mode eens niet geheel achterwege kon en inooht blijven. Intoisschen, weten nu de Leiden aars wat zij aan de S. D. A. P. in den Baad hebben zij weten 't nu .uit eigen verklaring. Zij gebruiken het gemeentegeld (drukkosten der verslagen, presentiegeld enz.) om pro paganda te maken voor de partij een propaganda, geheel los van de aan de orde zijnde gemeente-belangen. 't Is een kostelijke verklaring in „Het Volk" die wij gaarne vastleggen. 1737 HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Een Duitsche regeeringscrisis vermeden. De nood der kinderen in het Roergebied. Constantijn naar Griekenland terugge roepen. Kabinetscrisis in Oostenrijk? Armenië sluit een onvoordeeligen vrede piet de Turken. Crisis in de Belgische handelswereld? Volkenbond. De volksstemming te Wilna. Kolonel de Chardigny heeft aan den Baad meegedeeld, dat de Polen en Litauers och bereid verklaard hebben om met el- fctar te onderhandelen over de grenzen van het volksstemmingsgebied en de heele regeling van het plebisciet. Den militairen gouverneur der provincie Göteborg in Zweden is het lidmaatschap van de commissie ter regeling en ter con trole van de volksstemming aangeboden. Engeland zal in die commissie vertegen woordigd zijn door generaal Startconsul Sauroe zal Spanje vertegenwoordigende naam van 't Italiaansche lid is nog niet bekend. Het Volkembondslegertje, dat naar ïl- na vertrekt, is niu definitief als volgt vast gesteld: 300 Engels cihen, 300 Frams-clien, 300 Spanjaarden, 100 Belgen, 100 Denen, 100 Zweden, 100 Noren en 50 Grieken. Al die landen zullen ook enkele overtollige offi cieren zenden, om het toezicht op de stem- mingsoperaties uit te oefenen. Toelating van Bulgarije. Volgens berioht uit Genève, wordt Bul garije tot den Volkenbond toegelaten. Op de commissie-vergadering van gistermid dag heeft Frankrijk niet meegCstemd, ter wijl alle anderen met inbegrip vaax Zuid- iSlavië, Roemenië en Griekenland v.QÓr stemden. België Geruchten over faillissementen. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat zoowel daar als te Brussel hardnekkige geruchten loopen over de dreigende ineenstorting van een .groot aantal belangrijke handelshui- Een, in wier val ook enkele banken zou den worden meegesleept. De crisis, die el- ken dag tot uitbarsting kan komen, moet co wijten zijn aan de hevige schommelingen der prijzen. Er is een officieuse tegen spraak gepubliceerd van de berichten om trent een aanstaand moratorium, maar het kabinet overweegt voorzorgsmaatregelen om een paniek in de handelswereld en in ümuicieelo kringen te voorkomen. Duitschland. De kindernood in het Roergebied Onlangs heeft het gemeentebestuur van Oiberbhausen (Rijnland) de kinderen op do lagere school, omstreeks 20.000 in getal ge- fieeskumdig laten onderzoeken en tevens beeft men vastgesteld, wat er ten aanzien van de Meeding ontbrak, 't Resultaat van' dit Onderzoek is in ieder opzicht als bui tengewoon treurig te beschouwen. 50 pCt. der kinderen, zijn tengevolge van de onder voeding tuberculeus of worden door andere zwa.ro ziekten, zoo b.v. door rachitis (En- gelsche ziekte) bedreigd. Wat den kleedinn- Bood betreft, zoo is ruim eon derde va-n de jongens zonder behoorlijk schoenwerk, kou zen, overjassen, hemden en verder onont- "ijk ondergoed. Bij de meisjes waren do verhoudingen een klein beetje gunstiger. De arrondissements-schoolopziemer van Oberha-usen welke stad tengevolge van de samenstelling der bevolking veel arbei ders en kleine ambtenaren, er financieel zeer droevig aan toe is ric-ht tot Neder land het verzoek, in dezen nood naar krach ten te helpen. Een regeeringscrisis vermeden. In de Rijksdagzitting van gisteren werd het bezoldigingsvoorstol na een rede van don Rijksminister van Financië^, dir. Wirth, die verHaarde dat het voordoeliger was. don beambten nog vóór Kerstmis tegemoet te komen, aangenomen. Het Rijkskabinet heeft besloten in ver band met den buitengewonen noodtoestand der beambten maatregelen te nemen, dat allen het hun op 1 Januari toekomend sala ris zoo spoedig mogelijk in ieder geval nog voor Kerstmis uitbetaald krijgen. Door dit besluit is de dreigende Regee ringscrisis vermeden. De ambtenaarsbonden hebben in verband met dit resultaat hun houding nog niet Jje- paald, doch zullen heden een besluit «ne men. Oostenrijk. Het Kabinet afgetreden? Naar uit Weenen gemeld wordt heeft de Oostenrijksche staatskanselier, dr. Mayer, Woensdag de vertegenwoordigers der bui- 'tenlarudsche missies ontvangen en hun ver klaard, dat hij gisteren, Donderdag, met het geheele kabinet zou aftreden en de lei ding der staatsaangelegenheden aan de commissie van herstel zou overdragen. Frankrijk. Geboptrte en kindersterfte. De „conseil supérieur de la nataliló" heeft vergaderd onder Voorzitterschap van den mi nister voor de openbare geszondheid, armen zorg en sociale voorziening Breton. Professor Pinard deelde aan den raad de Duitsche Statistieken méde nopens het dis trict ïhisseldorf, dat zes millioen inwoners telt. Er blijkt uit, dat het Duitsche geboorte cijfer zelfs tijdens den oorlog nooit zoo laag is geweest als het Fransche. Het is thans tot het peil van Vóór den oorlog gestegen en be draagt reeds meer dan twintig geboorten per duizend. Bovendien is tijdens den oorlog de kindersterfte in het district Dusseldorf voort durend gedaald. Zij bedraagt thans slechts tien percent van het cijfer der geboorten, tcr- utfjl bot in Frankrijk ongeveer twintig per honderd geboorten bedraagt. Wrangel naar Parijs. Naar uit Parijs aan de „Msb. wordt ge meld, heeft generaal Wrangel aaD het Fransche gouvernement toestemming ge vraagd om naar Parijs te komen, teneinde de geallieerden te raadplegen over het lot zijner soldaten. Rusland. Opstanden? Van de Russische grens wordt gemeld Naair een draadloos telegram uit- Moskou meldt, heeft, de Spvjetregeering een tegen tal van volkscommissarissen gerichte sa menzwering ontdekt. Zij deelt itihans mede, dat zij alle in haar macht zijnde contra revolutionairen als gijzelaars voor de vei ligheid der volkscommissarissen zal be schouwen. Volgens een bericht uit Minsk braken in de streek van Borisof onlusten uit. Ver scheidene commissarissen werden door de bevolking in hechtenis genomen. Volgens verdere betrouwbare Poolsche berichten zijn in het gouvernement Mobilef vele boe renopstanden uitgebroken. Naar het blad Polskaja Gazeta meldt, stonden de arbei ders van de fabrieken in Bryansk op „tegen de Soyjetregeering. Een deel der tot on derdrukking van den opstand uitgezonden tfoepen liep naar de arbeiders over. Andere uit Moscou gezonden troepen bedwongen den Armenië. Vrede met de Kemalisten. Volgens'berichten uit Angora is het vre desverdrag tusschen Armenië en de Kema listen in den nacht van 2 op 3 December te Alexandropol gesloten. Alle wapenen zouden aan de Turken.zijn uitgeleverd, met uitzondering van 1500 geweren, 20 mi trailleuses en 3 kanonnen. Het Araieehscho grondgebied zou teruggebracht zijn tot liet gebied van Erivan en het Gektsja-meer, niet uitzondering van Kars en Alexandro- P°l- Volgens een draadloos bolsjewistisch be richt is te Erivan een sovjet-stelsel inge steld. Tusschen de Sovjetrepublieken Rus land, Azerbeidzjan en Armenië en de Ke malisten moét alles koek en ei zijn. Italië. Fiume. Kardinal Gas par ri heeft volgens een Ha- vasberiebt uit Rome aan den burgemees ter van Fiume een brief geschreven, waarin hij hem verzoekt bloedvergieting en nieu we rampen te vermijden. De burgemeester antwoordde, dat al het mogelijk zal wor den gedaan, om het vraagstuk van Fiume op vreedzame wijze op te lossen, onder voorwaarde d'at de Italiaansche regeering het recht v.an Fiume zal erkennen, om zich met het Italiaansche vaderland te vereeni gen.. Griekenland. Constantijn teruggeroepen. Naar uit verschillende berichten blijkt, heeft de regeering koning Constantijn te ruggeroepen, eohter zonder verantwoorde lijkheid van R'hallvs, die de verantwoorde lijkheid voor den terugkeer aan den ex-ko ning zelf wilde overlaten. De koning heeft inmiddels verklaard be reid te- zijn terug te keeren en op den troon te blijven aangezien 99 pCt. der be volking hem als koning wex^olit. Buiteniandsche Berichten. Onfplüffins. Uit New-York "word't aan de „Tribune" ge meld, dat daar een lichter.-geladen met minu- tie in de buurt van Tort Hamilton in brand iè geraakt. Do lichter had een lading 10 inch- granatc/i aan boord, vijftig er van ontploften, betgceif een paniek veroorzaakte. Stukken van de gesprongen granaten werden op grooten afstand van de plaats des onbeils op straat gevonden. Tien personen werden ernstig ge wond en bet xfiinutie-arsenaal van het fort liep een o'ogcnblik jgroot gevaar. Indien het gesprongen was, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. ^Ernstige bra.hti ie Londen. In de City is gistermorgen een., ernstige brand uitgebroken in een groot pakhuis vol Kerstwaren. Meer clan 160 brandweerlieden bestred^ bet yuur.^dat^gebluscht werd, nadat schade was toegebracht aan struis- en andere veeren, zijde, satijn en dörg., ter- waarde van duizenden ponden. Een scheepsromp? Gistermorgen werd aan do oostkust van. Falster (Scandinavië) ca. 150 M. uit do wal een groote onttakelde torpedoboot waargeno men;, waar de golven overheen sloegen. Aan boord was niemand te zien. Om de nationaliteit van het vaartuig vast een stoomboot in zee gezonden, te stellen en eventueel hulp te verleenen, werd HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Ingediend is het wetsontwerp tot rege ling van de lichamelijke ontwikkeling der rijpere, mannelijke jeugd. Het thans ingediende, desbetreffende wetsontwerp stelt -verdubbeling van den accijns op gedistilleerd voor. Verschillende werkgevers- en werkne mersorganisaties benoemden een commis sie voor het onderzoek van een ziekte-uit- keering op de basis van het privaat recht. Er gaat een Hollandsch contingent naar Wilna. De distributie voor regeeringsbloem wordt van 13 December a.s. af opgehevendie van regeeringsmeel wordt vooralsnog ge handhaafd. W. v. NOORD f. Op 35-jarigen leeftijd is te Bussum over- loden do hoor "W. v. No-,rd, redacteur van „De Gooische Post" en het „Nieuwsblad voor Naarden, Bussum c.a„" voor dien tijd redacteur van de „Nieuwe Limburger Koe rier" be Heerlen, de „Limburger Koe rier" te Maastricht en De Leidsche Co ur anit. Mot den heer v. Noord is heengegaan een zeer bekwaam en algemeen geacht journa list. Wij hebben zelden een journalist ont moet met een even groobe werkkracht en een even groote toewijding voor zijn taak, en nooit een beter collega Het ideaal van den Katholieken journa list stond hem steeds bezielend voor den geest: de Roomsche zaak te dienen door de Roomsclio pers. En hij was bij dien ar beid onvermoeid Zijn journalistiek werk was van voor treffelijk gehalte, in 't bijzonder waren zijn verslagen in één woorduitnemend. Als mensoh had v. Noord wij stipten het reeds aan bijzondere sympathieke eigen schappen, zoodot hij in de plaatsen, waar hij zijn taak als journalist vervulde, in aan zien en waardeering sbond. Ook in Leiden en omgeving zullen ongetwijfeld verschei dene personen de aangenaamste herinne ring aan zijn joviale, eenvoudige persoonlijk heid hebben bewaard. Hij was oprecht en braaf Een sleepende ziekte, waarvoor tever geefs operatief ingrijpen was beproefd, maakte een einde aan dit jeugdige leven een eehtgenoote en twee kinderen achter latend. Ook uit dankbaarheid voor wat Willem van Noord voor ons blad heeft gedaan st'ij-ge een hartelijk gebed voor liem op van velen Er is heengegaan een talentvol en ijverig Roomsch werker, een dierbare echtgenoot, vader, zoon en broeder, een allerbeste vriend Hij ruste in vrede. DISTRIBUTIE REGEERINGSMEEL EN BLOEM. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat van 13 Dec. af de distributie van Rcgce- rings bloem zal zijn opgeheven en mitsdien dn op die distributie betrekking hebbende voor schriften als vervallen zijn te beschouwen. De distributie van Regeerings meel wordt vooralsnog overeenkomstig de daarvoor be staande bepalingen gehandhaafd. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Ingekomen is een wetsontwerp tot verboo ging van den accijns op gedistilleerd en van de belasting op houtgeest. Bij de vorige verhooging van f 90 of f 150 per H.Lr van 50 pet. was de Ministor van mec- ning, dat niot verder gegaan kon worden, zon der het doel der verhooging de versterking van 's Rijks middelen in gevaar te brengen. Nu blijkt echter, dat het verbruik van gedis tilleerd door dien maatregel al zeer weinig is gedrukt. Daarom meent de Minister er toe over te Minnen gaan, uit den gedistilleerd- accijns meerdere baten te halen door hem te verdubbelen. De vermeerdering in ontvangst wordt geschat op 10 a, 15 millioen. Gemeentelijke belastingdruk. Ingediend is een voorstel van wet van het Tweede Kamerlid, den heer De Geer c.s. tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren ge meentelijken belastingdruk. De strekking van het voorstel komt overeen met die van de^amendementen, door den eerst- ondergeleekende ingediend tijdens de behan deling van het ontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. De ernst en de urgentie van het betreffende •vraagstuk nopen onderteekenaren, langs den weg van het parlementair initiatief de zaak andermaal aan do oitte te stellen en op die wijze een beslissing uit te lokken onder ern stiger verhouding dan dit bij de behandeling van voormelde amendementen mcgelyk was. De volkstelling en de onfderwij&rs. Ten einde het belangrijke werk der 10-jaar- lijksche volkstelling goed le laten verloopen, hebben Ged. Staten aan de gemeentebesturen in de onderscheidene provincies medegedeeld, dat het wensc'hclijk is, daar vele onderwijzers als volstellcr benoemd >zijn, hun in de gelegen heid to stellen die taak volledig te vervullen. Daartoe is het noodig, dat hun gedurende de eerste week van Januari verlof worde ver leend, of wel dat een wijziging in de vacantie- regeling der 6clioIen wordt getroffen, dat de Kerstvacantie dezen cursus in ieder geval tot C Januari wordt verlengd. Aan de hoofden van scholen is medewerking verzocht, tijdig in dien geest een leerplanwijziging in. te die nen. Do onderwijzer-volksteller zal een onthef fing hebben aan te vragen-bij Ged. Staten (Wet L. O.) om dit nevenambt te vervullen, waarbij bedoelde Colleges een gunstige be schikking bij voorbaat toezeggen. Centrale Commissie vöar qergsjniseerd overleg. In do vergadering van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenaars zaken, gehouden op "Woensdag j.l. te 's-Gra- venhage, werd het besluit genomen om, in af wachting van een algeheele salarisherziening, in het algemeen niet tot partieele salarisher zieningen te adviseeren en de desbetreffende stukken aan te houden. In de namiddag-vergadering werden alge- rneene beschouwingen gehouden over den kin derbijslag. Na breedvoerige besprekingen verwierp de commissie met 11 tegen 3 stem men den kinderbijslag. Besloten werd deze be- lissing onder modedeeling van de aangevoerde motievon ter konnis van de Regeering te brengen, met bet verzoek te mogen vernemen, welk standpunt door do Regeering wordt in genomen tegenover dit advies in verband met do voorbereiding der algeheelo salarisrerzie- ning. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Door het bestuur van de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek is ter behandeling in de eerstvolgende algemecne "vergaderingmmffS~0TTre~gC3ielfl Hei under- werp: Is publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wenscbelijk? Zoo ja, in welken vorm? Tot het schrijven van een praeadvles ver klaarden zich bereid 'de heeren prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk, J. van den. Tempel en prof. mr. J. A. Veraart. Een Ned. contingent naar "Wilna. Naar wij vernemen heeft de regeering in beginsel besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Vol kenbond om, evenals andere mogendheden, een contingent te leveren voor het interna tionaal corps, dat naar Wilna zal worden gezonden in verband met de volksstem ming terzake van het tusschen Polen en Litauen betwiste grondgebied. De Ziektewet-Talma. In een op 7 December j. 1. gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van de vereenigingen Centraal Overleg, de Veree niging van Nederlandsche Werkgevers, Het R. K. Verbond van Werkgevers Vakvere nigingen, de Chr. Ver. van Werkgevers en Groothandelaren, het Alg. Ned. Vakver, bond, het N. V. V., het N. A. S., het Bu reau van de R. K. Vakorganisatie en Cen traal Beheer is met algemeene stemmen be sloten tot instelling eener commissie van acht leden, die tot taak heeft binnen den kortst mogelijken tijd te onderzoeken of het mogelijk is op de basis van het privaat recht een regeling te treffen, waarbij aan allo arbeiders, zoo georganiseerde als niet- géorganiseerde onder daartoe'van Staats wege te stellen eischen, eene uitkeering in geval van ziekte wordt gewaarborgd. Als minimum zou de regeling den werk nemers alle^echten geven, die de Ziektewet- Talma hun verleent, met dien verstande echter dat: de uitkeeringen zullen bedragen 80 pet. van. het loon gedurende ten hoogste 26 weken; de kosten der verzekering ten volle worden gedragen door de werkgevers; de uitvoering der verzekering zal worden onttrokken aan de ambtelijke bemoeiing, zooals de Ziektewet-Talma, die thans voor schrijft en gelegd in handen van belangheb benden en de invloed van werkgevers en werknemers volkomen gelijk zal zijn, door dat. beide partijen-gelijkelijk in het bestuur van het te scheppen verzekeringsorgaan vertegenwoordigd zullen zijn. Do vergadering besloot tot voorzitter der commissie te benoemen dr. F. E. Pos- thuma, president-directeur van Centraal Beheer. Ingevolge besluit der vergadering zal aan den Minister van Arbeid eene uitnoo- diging worden gezonden tot het aanwijzen van een ambtenaar, die de yergaderingen der hiervoren bedoelde commissie zal bij wonen. Loonregeling spoorwegpersoneel. Blijkens een door de personeelorganisa- ties van de deirectie der Nederlandsche spoorwegen ontvangen brief heeft deze het door den Loonraad gedane voorstel om de neeren op den grondslag van de door den Loonraad vastgestelde loonen, van de hand gewezen. („U. D*.") Ondcrwijzerssalarissen. Naar wij vernemen, heeft de Regeeriag,- na overweging der in de Kamer plaats ge had hebbende discussie, thans de*regeling der onderwijzerssalarissen tastgesteld, doch het zal uit den aard der zaak eenigen tijd duren, alvorens ze kan worden gepubliceerd. Gelijk men toch weet, moet over een Algemeenen maatregel van Be stuur het advies van den Raad van State worden ingewonnen, alvorens deze aanTle Koningin tor teekening kan worden voor gelegd. Onwaarschijnlijk achten wij het daarom niet, dat pas omstreeks Kerstmis de 6alarisregoling bekend zal worden, al hopen wij van harte, dat de Raad van State door bespoediging van zijn advies, het der Regeering mogelijk zal maken, dit eerder af te kondigen. „Tijd." REGELING VAN DE LICHAMELIJKE ONTWIKKELING VAN DE RIJPERE MANNELIJKE JEUGD. Ingediend is het desbetreffend wetsontwerp.- Volgens de Memorie van Toelichting zullen de daarin opgesomde gunstige gevolgen van de lichamelijke oefening voldoende reden bieden om het opleggen van een wettelijke ver plichting te rechtvaardigen. Bovendien zullen deze voortgezette, verplichte oefeningen er toe leiden, dat de eigenlijk gezegde militaire las ten voor ons volk kunnen worden verminderd, terwijl niettemin de weerkracht wordt ver hoogd. Verplichte oefening voor jonge mannt 1 7 en 11 Alle physiek geschiktte jonge mannen van 16, 17 en 18-jarigen leeftijd zullen bij de wet verplicht moeten word-en lichamelijk zich te oefenen*. Deze, bij voorkeur in do open lucht te houden oefeningen, zullen elk militair ka rakter missen. Aan exérceeren, schieten, wapenhandel wordt niet gedacht. In het bij zonder treden lichte athletick, springen, speerwerpen, liardloopcn, vrije- en orde oefeningen, gymnastiek, wandel- en marsch- oefeningen, schietsport alsmede de verschil lende openluchtspelen op den voorgrond. Bij het bereiken van den militieplichtigen leeftijd zijn dan, na de geregelde deelneming aan dergelijke oefeningen, alle gezonde jonge mannen lichamelijk voorbereid voor den mili tairen dienst. Voortbouwing van het bestaan.de. Do uitwerking van de hoven geschetste denkbeelden heeft do Minister zich aldus ge dacht.dal.zooveel mogelijk, aansluiting wordt gezocht aan het bestaande. Wie Iïd is van een tc goeder naam en faam bekende vereeniging, welke zich, hetzij uitsluitend, hetzij nevens andero doeleinden, lichaams- .oefening, als hier bedoeld, voor oogen stelt, zal, mits zekerheid bestaat, dat hij zich ge regeld, ernstig oefent, niet verplicht be hoeven -te worden aan andore oefeningen deel te nemen. Voor degenen die niet in ecit dergelijk geval verkeeren, zal op terreinen of in lokaliteiten, van gemeentewege beschikbaar te stellen, onder burgerlijke leiders, welke de Minister zal aanwijzen, geregeld geoefend worden. Dat de gemeenten hier haar mede werking hebben te verleenen, ligt voor de hand. Nochtans treedt het Rijks-belang der mate op 'den voorgrond, dat de kosten van 'terreinen, lokaliteiten, oefenmateriaal, onz., voor drie vierden ten laste van 's Lands schat kist moeten komen, terwijl de kosten aan do leiding en het toezicht verbonden, geheel door het Rijk zijn te bestrijden. Hoe dwang te oefenen. Een vraag, welke antwoord vordert, is, hoe de sanctie op niet-nakomin'g van den oefenplicht te' regelen. De meest doeltreffende voorziening schijnt to zijn, dat de overtreder •ter beschikking van de Regeering kan worden gesteld, in welk geval hij b.v. in een daartoe op te richten kamp wordt ondergebracht en daar geoefend. Nadere regeling niet bij de wet. Hoe de aard, omvang en duur der oefenin gen zullen zijn te regelen, op welke wijze het toezicht zal zijn uit to oefenen, wie met de leiding zullen zijnto belasten deze en meer vragen .riaat liet ontwerp ter beantwoording over aan uitvoeringsmaatregelen, die grootere soepelheid dan do wet bezitten. Do kosten, aan do uitvoering van de voor gestelde maatregelen verbonden, laten zich bezwaarlijk met nauwkeurigheid becijferen. Federatie van R. K. Priop.Clubs te Golida. Door de R. K. Propagandaclub te Moor drecht is als haar vertegenwoordiger (vac.-A. L. van Gennip, Moordrecht) in het bestuur van de Federatie van R. K. Propagandaclubs in den Staten-Kieskring Gouda, gekozen de heec J. de Jong, te Moordrecht. EERSTE PROPAGANDISTENDAG. Op Zondag 12 December a.s. wordt tc Wad-* dinxveen de 1ste Propagandistendag gehouden van de Federatie van R. K. Propa gandaclubs in den Statenkieskring Gouda. Sommige propagandisten zullen zich ver moedelijk do vraag stellen: waarom nu ween „propagandistendagen"? Wij hebben toch onza Roomsche Districtsdagen, hebben wij daar niel genoeg aan? Hierop het volgende antwoord: Districtsdagen zijn zeker bestemd voor propagandisten, maar bovenal voor de groote massa. Die élagen moeten ons Room sche volk in geestdrift brengen voor alles, wat betrekking heeft op de verbreiding onzer be ginselen in het openbaar leven. Propagandistendagen zijn echlcr meer bestemd voor zeïf-ontwikkeling an onze propagandisten. Deze dagen vormen! cursu, genen, die in do komende eerste drie jaur du9 eigenlijk een cursus, welke aangevuld gepensionneerd zouden wodren, te pension- moet worden door plaatselijke cursussen, on-

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1