S)e Scicbcfie BUITENLAND. Brandstoffencommissie pit blad verschijntelken (fag, uïtgez. Zon- en Feestd. Pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •oor Leiden 19 ct. p. iveek, f2.50 p. kwartaal; bg onze agenten 20 ct. p. wock, f 2.00 p. kwartaal.Franco post° f2.95 p. kwartaal Het GeïllustreerdZondaga- biad is voor de Abonné's verurygbaar tegen betaling Tan 50ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Hummers ct., metGeïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. ZATERDAG 4 DECEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 339| Postbus U De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 -cent per regel, overige dngeD 30 cent. Voor Ingezonden mededeeliuge.n wordt bet dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.~ 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. BEUBCHT. ij noodigen wij onze abtuit tot het bezichtigen van ons Gebouw en Bedrijf (gevestigd RAPENBURG 10), op Dinsdag en Donderdag a.s. tusschen 2 en 4 uur n.m. DE DIRECTIE. Twee zijden. Do invoering van den verkorten arbeids dag heeft een licht- en een schaduwzijde. Dat hebben alle zaken wel is waar, doch hier spreken de beide zijden bijzonder luide en is de tegenstelling zeer scherp. De invoering van den verkorten arbeids dag heeft een schaduwzijde. Wie zal het ontkennen? Geen enkel verstandig mensch in Nederland, gelooven we. Om maar iets op te noemenDoor de verkorting van den arbeidsdag wordt voor velen groo.ter het gevaar om uit te gaanom in de kroeg te zitten om op allerlei dwaze en zondige wijzen geld stuk te smijten; om te luieren, jwat zeggen wilverslapping van geest cn iwil en zedelijke krachtDat alles valt niet te ontkennen. Maar nu de lichtzijde van de medaille, die gelukkig glanst en glinstert in een schitte ring van waarheid. Door de verkorting van 'den arbeidsdag heeft de goedwillende meer gelegenheid te verblijven in den hui- eelijken kring, bij de zijnen; te genieten van huiselijke gezelligheid, bron van zede lijke krachtfrisschen moed en «blijde lust te herwinnen voor den arbeidzich te ontwikkelen door het bezoeken van verga deringen en cursussen en door lectuurdik- ijwijlder te gaan naar de Kerk, 's mor gens cn 's avondsWij stippen slechts aan. En nu wenpe men ons niet tegen: ja maar eoo'u goed gebruik maken vele arbeiders niet van den hun nu toekonjenjden vrijen tijd. Men werpe ons dit niet tegen, omdat., wij 't er mee eens zijnwij constateerden dit onloochenbare en inderdaad emstig- stemmendo verschijnsel zelf, toen wij we zen op do schaduwzijde, welke is verbonden aan de invoering van den verkorten ar beidsdag Doch nu lijkt ons het maar aldoor mop peren over dit verschijnsel af te keuren, alléén reeds daarom, omdat het een.... louter negatief resultaat heeftMen kan nu eenmaal feiten nietweg mopperen!... Steekt de handen uit de mouwen, spitst de kracht van den wil en werkt mede om de verkorting van den arbeidsdag voor allen, althans voor zoovele-n mogelijk, niet te doen zijn een ramp, maar een zegen! Wij spreken hier, zooals reeds blijkt, over 'de gevolgen van de verkorting van den werktijd voor de werknemers, de arbeiders niet over die voor de werkgevers en voor de industrie. Laatstbedoeld vraagstuk is ongetwijfeld evenzeer van uitnemend be lang, maar ligt buiten 'het bestek van dit kort artikeltje. Nog eens: de invoering van den verkor tten arbeidsdag beeft een licht- en een scha duwzijde. t)e pessimisten staren en staren maar aldoor op do schaduwzijde. Wij zijn optimisten die het licht zien en die in het licht willen werken, ieder in zijn eigen min of meer beperkten kring, zooveel mogelijk, opdat de verkorte arbeidsdag ons volk brenge op een hooger peil van waarachtige beschaving. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Een nieuwe encycliek van den Paus. De actie tegen d'Annunzio. Nieuwe vredesvoorstellen van Moskou aan Polen. Stakingen in Engeland, Oostenrijk, Noor- Wegen. Oostenrijk. Dreigende stakingen te Weenen. Uit Weenen wordt bericht, dat de stad ^vecr eens door een stakingskoorts is aan gegrepen. Do staking in de groote warenhuizen is voor het grootste deel opgeheven, maar thans hebben de kellners in de restaurants on cafó'a en de musici in de bars en ont- Gparmingeinrichtingen eert groote loonsver- boogiug geëischt. Do metaalarbeiders eischen een jaar- lijkech inkomen van 100.000 kronen en zul len dezer dagen wel in staking gaan. De groote bond van gemeente-personeel "te Weenen roept haar leden tegen a.s. Zon dag tot een demonstratie op voor de on middellijke verlaging van prijzen, welke, volgens den oproep der regcering mot alle middelen, des noods met geweld van wa penen, moet worden afgedwongen. Hongarije. De Koningskwestie. Uit Boedapest werd gemeld: De recht se partijen hebben op voorstel van de sterkste parlementaire groep, de gematigde boerenfractie, eenstemmig een voorstel aan fjenomon waarin zij zich uitspreken tegen Habsburgers en voor een. vrije konings keuze. De politici, die de laatste dagen een tegengesteld standpunt hadden inge nomen, sloten zich thans bij het voorstel aan. Het is algemeen bekend geworden, dat zoowel de groote als de kleine Entente op ondubbelzinnige wijze herhaaldelijk aan Hongarije hebben duidelijk gemaakt, dat zij in geen geval den terugkeer van de Habsburgers op den troon zullen dulden. Polen. Nieuwe vredesvoorstellen van Moskou. Uit Warschau wordt gemeld: Volgens nog onbevestigde berichten heeft de Sov jet-regeering zich met nieuwe vredesvoor stellen tot Warschau gewend. Moskou zou verlenging van den wapenstilstand met twee maanden voorstellen, zonder de moge lijkheid van wederzijdsche opzegging. De sovjet-regeering zou bereid zijn in dit ge val een aanvang te maken met onmiddel lijke demobilisatie en zou verder bereid zijn de door haar legers in Polen aange richte schade in goud te betalen. Frankrijk. Prijsverlaging op de Spoorwegen. Een draadloos bericht uit Lyon meldt, dat de groote spoorwegmaatschappijen, ter bevordering van den uit- en doorvoerhan del, in beginsel hebben -besloten reductie toe te staan op de nieuwe spoorwegtarie ven, met name bij liet vervoer van goede ren tusschen de grens en de kust. De reduc tie zal over het algemeen 10 pGt. bedragen en bij uitzondering tot 25 pCt. kunne wor den verhoogd. Rusland. De man, die Wrangel versloeg. De „Morning Post" heeft enkele bijzon derheden omtrent „kameraad" Frunze, den bevelhebber over het zuidelijke roode leger, dat onlangs Wrangel's troepen in de Krim versloeg. Volgens de Moskousche pers was hij vroeger een werkman, die ander do regeering van den Tsaar tweemaal werd ter dood veroordeeld. De juiste geschiedenis is dat Bussen, die Frunze gekend hebben toen hij als vluchte ling te Parijs woonde, verklaren dat hij nooit werkman is geweest. Hij studeerde te Moskou en nam in 1900 deel in de actie van een bende roovers. Hij werd - gevangen genomen, berecht en ter dood veroordeeld, maar dit vonnis werd door den Tsaar ver- anderd in gedwongen arbeid in het gouver nement Wladimi'r. Na de revolutie werd hij door de bolsjewisten bevrijd, en in de com munistische partij opgenomen, bracht hij het tot opperbevelhebber. „Hbld." Engeland. Staking aan de Scheepswerven. Het „Journal" verneemt In Engeland is een staking uitgebroken omder de scheepstimmerlieden, als protest tegen de inhouding van een loombijslag, groot 12 shilling per week. Bij deze staking zijn ongeveer 20.000 arbeiders betrokken. Een aantal hunner heeft zich thans werk' verschaft in de bouwbedrijven. Indien deze staking van langen duur mocht worden, zullen de scheepswerven ernstige schade lijden. De arbeiders betoagen, dat de werk gevers, gezien de hooge winsten gedurende den oorlog en het feit, dat er geen vrees bestaat voor buitenlandsche concurrentie, de 12 shilling per week zeer goed kunnen blijven betalen. Ook wijzen zij op de stij gende duurte hunner gereedschappen. Voorbereid op Staking. De „Union of Post Office Workers" heeft een referendum onder haar leden gehou den ter bekrachtiging van een besluit op de jongste vergadering gehouden, om een stakings-politiek te voeren en een sta- kingsfonds te vormen. Over elke staking zou echter nog eerst weer een afzonderlijk referendum worden gehouden. Met een meerderheid van ruim 12.009 stemmen hebben de leden zich met het be sluit vereenigd. Den 8en December zal het bestuur vergaderen om inzake de ver der te voeren actie een besluit te nemen. De woelingen in Ierland. Lloyd George over Ierland. Lr het Lagerhuis heeft Lloyd George geantwoord op eenige opmerkingen van Lord H. Bentinck, die vroeg of het niet mogelijk zou zijn, een Kerst-godsvrede in Engeland tot stand te brengen. Lloyd George zeide even verlangend te zijn als de spreker om een einde gemaakt te zien aan de moorden in Ierland en dat hij niet tot Kersttijd wilde wachten met stappen daarvoor te dioen. In het Lagerhuis heeft een lid gevraagd of het waar is, dat Iersch-Amerikaansche kanonniers naar Ierland zijn gebracht om de Sinn-Feiners bij te staan in him moord- eanipagne. Do procureur-generaal voor Ierland ant woordde, dat te oordeelen naar de man nen, die gevangen genomen zijn en naar de ontvangen inlichtingen, het aatal dier Ïersche-Amerikaasche kanonniers nieb groot is. Te Glasgow zijn zes Sinn-Feiners drie mannen en drie vrouwen gevangen ge nomen. Zij worden verdacht van een ver raderlijke samenzwering te hebben op touw gezet. Naar men zegt, heeft men wapens en springstoffen in hunne huizen gevonden. Te Newbondragin bij Tipperary is een officier van het Sinn-Fein leger doodge schoten. Een aantal Sinn-Feiners werd ge arresteerd. Te Fermay in de buur.t van Cork zijn or weer drie huizen in brand gestoken door mannen in soldatenuniform. rsjecho-Slowakije. Tumult in het Parlement. •Het T. S. P. "meldt, dat in het Huis van Afgevaardigden bij de behandeling der be grooting opgewonden tooneelen voorvielen, die eindigden met oen aanval van den soc.- afgevaardigde Vrbensky op zijn collega Bypa van de Volkspartij,, zoodat de pre sident de zitting moest opheffen. Vrbensky werd voor Vijf zittingen geschorst. Noorwegen. De Spoorwegstaking. Volgens een .telegram uit Ghristiania wordt het postverkeer en de le-vensmidde- lenvoorziening der stad met automobielen gaande gehouden. De besturen der Noorsche vakvereenigin- gen kwamen gisteren bijeen, teneinde een besluit te nemen over een eventueele sym pathie-staking met de spoorwegarbeiders. Naar verluidt, zouden de transportarbei ders en de binnenschippers zich voor een sympathie- staking hebben uitgesproken, wat zeer bedenkelijke gevolgen met zich zou brengen. Italië. Een verklaring van den minister van oorlog De Giornale d Italia bevat een interview met Bononi, den minister van oorlog. Deze spreekt ten stelligste tegen, daa Fiume den oorlog zou verklaard hebben aan Italië. De militaire maatregelen van Italië hebben slechts voor doel te verhinderen, dat de soldaten van Fiume de aan die stad te Bapallo toegekende grenzen zouden over schrijden. Ontspanning in den toestand ingetreden? Do bladen vernemen, dat d'Annunzio een officier naar Rome heeft gezonden, om het standpunt van Fiume uiteen te zetten. De „Tribuna" meent te weten, dat d'An nunzio zou hebben verklaard, dat de bezel- ting der eilanden niet moet worden be schouwd als een definitieve annexatie, waardoor een ontspanning ia den toestand zou zijn ingetreden. Mexico. Samenzwering tegen de nieuwe regeering. De politic-autoriteiten hebben overvloe dige schriftelijke bewijzen dab een nieuw- revolut.ionn.air complot aan de Amerikaan- sche zijde van de grens tegen de nieuwe regeering van Obregon wordt gesmeed. Van het Vaticaan. De kinderen in Midden-Europa. Een nieuwe encycliek. Do Paus heeft een encycliek uitgevaar digd, waarin hij zijn weugde uitspreekt over het succes, dat de inschrijving ten be hoeve van de behoeftige kinderen in cen- traal-Europa'gehad Beeft. De opbrengst is echter nog nier. voldoen de en daarom doet de H. Vader een nieuw beroep op do kinderen der Tijk.-,re landen om ter gelegenheid van liet Kerstfeest ae behoeftige kinderen in centra al-Europa te helpen. Tevens noodigt hij de ouders uit, hun kin deren aan te sporen tot dit werk van g"to te lieidadigheid. Oak den bisschoppen verzoekt de H Tfa- dar dit werk van liefdadigheid te begunslir gen en hij beveelt, dat op 28 December, bet feest der Onnoozele Kinderen en ande'.e dagen in elk diocees collectm zullen wor den gehouden. De Paus besluit met de tassegging, dot Hij zelf 100.000 lires zal sch-J iKsn. „Msb" Buitenlandsche Berichten. De lijkkist van Atiila gevonden? Do Wecnsche berichtgever van het „Hbl." verneemt uit Boedapest, dat in de bedding van de Tranka bij Nagy-Szent-Miklos een groote lijkkist is gevonden, die men voor de doodkist van den Hunnenkoning Allila houdt, wiens lijk in drie doodkisten is gelegd en daarna in een rivierbedding begraven. De archaelogen achten het wel waarschijn lijk, dat nien hier met de lijkkist van Atlila te doen heeft, want in de huurt van Nagy-Szen- Miklos zijn reeds vroeger zeer sclioone gouden vaatwerken uit den tijd der Volksverhuizing gevonden, aan welke vondst de naam van Aitila is verbonden. Deze vaatwerken bevinden zich in den Hofburg te Boedapest, Een beleefdheids week. Dezer dagen wordt te Berlijn op initiatief van do „Berliner-Morgenpost" een beleefd- licidsweek gehouden, waarbij prijzen zijn uit geloofd voor hen, die zich in liet openbaar het beleefdst gedragen. De jury is onbekend en bevindt zich voortdurend op straat en in do trams. Iemand, die zich bijzonder onder scheidt, krijgt een enveloppe, waarin een num mer verborgen is, cn waarmedo hij zich op het einde der weck naar de bureaux van genoemd blad moet begeven om een eventueel gewonnen prijs af te halen. Naar het „Bcrl. Tagebl." vertelt, schijnt deze competitie werkelijk een goeden invloed op den Bcrlijner uil te werken: De ongegeneerde, nij dige, kort aangebonden Berlijner, dio nooit tijd, maar steeds oen bitse opmerking gereed heeft, schijnt geheel veranderd en poogt zich van de vriendelijkste zijde te toonen. En deze beleefdheidsrage werkt aanstekelijk, zoodat men slechts hopen kan, dat zij langer dan de be- lecfdhcidswcck duren zal. De algemeene nocd in Hongarije. „Redt de kiy leren", is de titel van een door den universiteitsdocent, dr. E. Ferenczi, in de „Pestcr Lloyd" geschreven artikel, dat een scherp licht werpt op het verschrikkelijk lij den van de Hongaarsche kinderen. In dit ar tikel wordt a a. het volgende gezegd: „Er is op het oogenblik gebrek aan zoo goed alles, wat de overwegende meerderheid dor bevolking tot bevrediging van haar meest District LEIDEN. De Brandstoffen-Commissie maakt bekend, dat met ingang van 6 pop prijzen als volgt zijn vastgesteld: Te betalen aan den handel bij afname van direct uit wagon of schip. Per Eenheid van 100 K.G. Benaming der soorten minder dan 1 tot be- 10 tot bene- 20 tot en meer 1000 K.G. nodenlO ion den 20 ton. a Stukken en Nootjes Steenkoolbriketten 4£uiggasanthraciet Eanma en Duitsche Gietc. Gebroken Emma-Gietc. Gascokes ƒ6.15 6.80 G.25 6.30 7.25 6.05 6.70 ƒ5.8! 7.45 5.7& 6.40 5.85 7.90 7.35 Zal nader worden gepubliceerd. Bran G ƒ1 1-— 1— „1— 1 Geen afleveringen mogen geschieden, tenzij uit heit toewijzingsbiljet blijkt, dat do bijlbetaling, bedoeld in kolom 6, heeft plaat-s gehad. Alle nog loopende toewijzingen voor klein-indnstrio worden in verband met de prijsverlaging, per heden 4 December geannuleerd. Voor toewijzingen, waarop reeds gedeeltelijk is afgeleverd, zullen na 7 December zonder verdere bijbetaling nieuwe toewijzingen voor het niet afgenomen kwamlum worden toegezonden. Toewijzingen, waarop de bijbetaling is geschied, terwijl er 'nog niets op is afgele verd, kunnen vanaf G December aan het Bureau tegen nieuwe worden ingewisseld. TEVENS WORDT BEKEND GEMAAKT DAT MET INGANG VAN 6 DECEM BER DE BIJBETALING AAN HET BUREAU VOOR HUISBRAND GROEP B. (ROODE TOEWIJZINGEN) VAN ƒ2—PER EENHEID IS TERUGGEBRACHT OP 1.25." i^amens de Brandstoffencommissie Leiden, 4 December 1020. P. E. BR IET, 2e Voorzitter, 11636 M. KRAMER, Secretaris. bescheiden behoeften noodig beeft en baar koopkracht in aanmerking genomen, bekosti gen kan. Helaas beeft men veel te lioog opge geven over de vooruitzichten van den oogst voor dit jaar. Deze blijkt achteraf nauwelijks middelmatig te zijn uitgevallen en de prijzen van tarwe en koren zijn tot resp. 600 en 650 kronen opgeloopcn. Onder invloed van boogo mcelprijzen on do snelle daling van de valuta zijn de prijzen van alle goederen opnieuw in de hoogte gegaan, zoodat de verhouding tusschen deze en de loo- nen en salarissen steeds ongunstiger wordt. Het tegenwoordige weekloon van een ge schoolden vakarbeider (400 tot 600 kronen) is in verhouding tot de loonen van 1914 slechts vervijftienT tot verlwintigdvoudigd, terwijl do prijzen reeds tot het vijftigvoudige van voor den oorlog waren gestegen. Nog veel ongunsti ger staat het met do kleeding en met do be- noodigdheden voor verlichting, verwarming en do wascli, die tot hot negentig a honderdvou dige zijn opgeloopcn. De lichamelijke geschiktheid en dc geestelijke opgewektheid tot werken neemt onder invloed hiervan met den dag af. Do toenemende sterfte draagt er op haar beurt toe bij om hot toch reeds onvoldoende aantal werkkrachten te ver minderen. De sterfte, speciaal aan typischo ondervoedingsziekten (tuberculose enz.) is van 't jaar zeer sterk toegenomen, niet alleen in vergelijking met vredestijd, maar ook met het vorige jaar. In 1912 was het sterftecijfer 18,5, in 1919 19,9, in do eerste acht maanden van 1920 was het 21,9. De sterfte aan tuberculose per 10,000 zielen was in 1912 35,8, in 1919 43,9, in 1920 45.7. Het sterftecijfer van kinderen onder het jaar berekend op 100 levend geborenen was in 1912 12.9, in 1919 18,1, in 1920 (JanuariAugus tus) 28,5. En het staat te vreezen, dat in ver band met bet koude weer de eindcijfers over 1920 een nog veel donkerder beeld zullen ver- toonen. Roeda in October is er een epidemisch optreden van besmettelijke kinderziekten ge weest (3624- gevallen). Men moet er niet aan denkon tot welk een omvang zich deze en an dere epidemieën zullen uitbreiden, wanneer er niet ten spoedigste verbetering komt in de fac toren, _die er de grondoorzaken van zijn, de gebrekkige kleedingvoorziening en hel gemis aan verwarmingsmiddelen voor buis cn school. Dc conclusie, die uil dit alles getrokken moet worden is, dat het een plicht van menschelijk- hoid en tevens het meest dringende eigenbe lang voor, de cultuurlanden is ook van ons veelbeproefd land en in het. bijzonder van zijn hoofdstad den hongersnood af lo wenden cn te verhinderen, dat deze in don loop van don winter een ware slachting onder kinderen cn zuigelingen aanricht. Olievelden ontdekt Tn de buurt van Gliding jMoravië, aan de March) werden uitgestrekte petrolcwmvclden ontdekt met een olielaag van 3,5 meter diepte. Dc olie moet vap. uitstekende hoedanigheid zijn. Brand te New-York. Marjorie Lcscomb, een jonge bioscoop- artiste die kort te voren uit Engeland was aangekomen, en vier andere personen, zijn bij eon brand in een flot-woning omgekomen. In dit liuis woonden vooral studenten op kunst gebied en tooncelspelers. De brand in bet kasteel Burg. Men schrijft uit Rijnland aan do „N. R. Ct.": Op hot kasteel Eltz aan den Moezel, dat on langs door brand vorniold werd, is de Burg aan do Wuppcr gevolgd. Hot was het aloudo stamslot van de graven van Berg, Jiilich en Kloof. In het midden do kloeke Borgfried, zwaar en massaal oprijzend, omgeven door hot cirkolvormige burchtplein, waar aan do poortzijde het groote hoofdgobouw oprees. Daar buiten tal van bijgebouwen, schilderachtig van aanzien. Bij verschillende belegeringen, het laatsto door de Zweden, had dit kasteel veol geleden, vooral do buitenwerken waren ten dooie verwoest. In do laatste dertig jaren heeft men die gehcol hersteld en hot andere deol gerestaureerd. De oude steen groeve in de onmiddollijke nabijheid leverde hot van ouds gebruikte materiaal, zoodat hot geheel tot do woinigo gelukkig goslaagdo rostauratios gerekend mocht wqrden. Hot kasteel werd jaarlijks door duizenden bo-< zocht omdat hot, ook door zijn prachtige Ügging boven op den bergtop, omringd door do groono' heuvels, steeds voel schoonheid te zien gaf. Na den wapenstilstand weid hot oorst door Belgische troepen bezet. Later diende het tor huisvesting van een aantal Engolscho officieren. Iu de laatsto maanden was men druk bozig do volo sporen van.de vreemde gaston to doen ver dwijnen. Nu, Donderdagmorgen, brak in het hooMge- touw onverwacht brand uit, dio spoodig om zich groep. De geweldige houtmassa's van de boogo daken, van hot vele vakwerk en erkers, kurkdroog door hot weer van den laafston tijd, boden maar al te grolig voedsel yoor de razende vlammon. Juist in dit gedeelte waren do verzamelingen van do Bergsche Vereeniging voor Kunst en Go- scbiodenis ondergebracht, een der zeer woinigo collecties van oude meubelen en huisraad uit do- zo strook, dio vooral door do verwantschap mot hot oudo Hollandscho ook voor ons zeor bolang-i wokkend waren. Al dozo schatten zijn door hot vuur verwoest en kunnen niet meer aangevuld worden. Ook do herbouw van het kasteel zou menigo zwarigheid met zich brengen. Vroeger was do geldadel van het Bergscho land zoo mild gowconj; om jaarlijks de millioenen voor do restauratie op lo brengen. Nu echter is daaraan niet moer W denken en de nieuwe rijkaards bekommeren zich om zulko dingen niet. Opzienbarende diefstal te New-York. To New-York hcerscht groote opwinding in verband met een reeks vermetele boroovingon op klaarlichten dag op straat gepleegd. Mot welk eon durf do hoeren optreden blijkt uit liet volgende: Dinsdagnamiddag begaven zich twee bink- Ioopers met een bedrag ter waarde van circa 1,200,000 gulden naar een filiaal der bank, waarbij zij in dienst waren. Plotseling werdon zij midden in een der drukste stralen door drie als lieeren gekleede individuen aangevallen. Deze ontrukten bun de tasch met gelds waarden, trokken vervolgens bun revolvers cn retireerden al vurend naar een wachtenden auto, waarmede zij snel wegreden. Wel had men het nummer van den auto op genomen, doch dit bleek gefingeerd te zijn In verband met deze brutaio berooving is een bankbeambte gearresteerd, die enkele minulon voor het vertrek der beide loopers uit het bankgebouw twee geheirnzinnigo telefoon-ge sprokken had gevoerd. Slachtoffers der Russische Revolutie. 800 Kinderen 7.oekenhun ouders. De Liga van Roode Kruisvereenigingca te Genève verzoekt aandacht voor de na volgende feiten. 800 Russische kinderen zijn uit Siberië gehaald door de zorgen van het Ameri- kaansche Roode Kruis. Deze kinderen, voor het meererudeel af komstig uit Moskou en Petrograd, worden, zooals men weet in het voorjaar van 1918 d">or hunne ouders naar verschillende stre ken van het Ooralgebcrgte weggezonden; dio ouders vermeenden dus doende hunne veiliglicid verzekerd te hebben. Do omzwervingen dezer kindoren zijn' diep tragisch. Reeds in de-n herfst van 1918 werd de toestand der kolonies, waarin zij leefden hopeloos. De door de ouders ge storte sommen kwamen niet meer binnen, de salarissen bleven achterwege, het mee- rendcel der leidende onderwijzers verliep zijn post. Slechts eenigen bleven bij deye ongelukkige, die nagenoeg naakt in de bosschen zwierven, zich voedend met bes sen en wortels, zonder verzorging of toe zicht. Het Amerikaanscho Roode Kruis slaagde cr in een zeker aantal hunner naar Wladiwostok te vervoeren. Deze kinderen zijn, via San Francisco en het Panamaka naal, in Europa aangekomen. Thans gaai» het er om alle mogelijke pogingen aan te wenden om deze kinderen terug te geven aan hunne ouders, van wie verscheidene naar men meent, op het oogenblik verblijf

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1