Tweede Blad. Uit de Omgeving. Do krosvors uit Dei Oosten. Veilingsvereenigingen, nomon de vrijheid U, Hoogodolgcstrenge Heercn, hierbij het volgende onder Uwe aandacht te brengen: Art. 55 der Registratiewet zegt, dat tor zake van verkoopingen van roerende zaken, welke in het openbaar bij opbod, afslag of inschrijving worden gehouden, verschuldigd is een registratie recht van 50 cent voor olko honderd gulden. Onder deze heffing vallen ook alle tuinbouw producten, die op oen der 180 veilingen worden vc-rkocht. Dit 1/2 pet. moet betaald worden van de brm t o-opbrengst, dus zonder dat alle cultuurkostan, zocals arboidsloonen, pachten enz. zijn afgetrok ken. Een kwarteeuw goleden i3 het instituut der vei lingen ontstaan; het heeft zich 6teeds moor ont wikkeld, zoodat reods voor den oorlog in de voornaamste tuinbouwcentra veilingen bestonden; gedurende don oorlog is dit aantal nog uitge breid, doordat do Regeering van de Veilingen ge bruik maakte ter uitvoering van haro voorschrif ten inzake de binnenlandsche voedselvoorziening. Het. totaal bedrag der op onze veilingen geveil de producten beliep dan ook in 1918 meer dan 110 millioen gulden-, in 1919 meer dan 80 mil- lioen; dit jaar schatten we den totalen omzet dor veilingen op ongeveer 60 millioen. Dezo belang rijke achteruitgang is veroorzaakt door de sterk verminderde koopkracht van onzen voornaara- sten afnemer: Duitschland. Uit deze cijfers blijkt., van welk een enorm bo- lang hot instituut der veilingen voor don Noder- landschen Tuinbouw is; veilig kan worden aange nomen, dat zevenachtste van alle tuinbouwproduc ten ovor do veilingen wordt verkocht, zoodat dit als oen onderdeel van den Nederlandschen Tuin bouw moet worden aangemerkt. Niet alleen echter voor den Tuinbouw zijn de veilingen onmisbaar goworden, ook de handel kan cr niet meer buiten. Als men weet, mot welko enorme moeilijkheden de handel vroeger te kampen had, om aan do benoo- digde producten te komenals men weet, tot wel ke onregelmatigheden en knoeierijen het ,den boer opgaan van commissionairs aanleiding gaf; als men daartegenover de veiling beschouwt, waar do producten in grooto massa's worden aangevoerd; waar iedereen kan koopen, die contant wil beta len; waar do prijs wordt bepaald door vraag en aanbod; waar de eischen dio do export stelt, wi der de oogen worden gezien en zooveel mogelijk worden doorgevoerd, dan zal men moeten toege ven, dat het instituut onmisbaar is geworden zoo wel voqr den Nodcrlandschen Tuinbouw als den Nederlandschen Handel. Waar nu het halve pet. Registratierecht niet. wordt goheven van de producten, die buiten do veiling om, uit dc hand worden verkocht, wordt dit instituut, dat voor een reeele handel zoo noo- dig is, dat voor de Regee-ing in den crisistijd zoo vaak noodig was, en in de toekomst voor haar misschien nog noodig zijn zal, ernstige scha de toegebracht. Ook de Regeering heeft deze onbillijkheid er kend. Zijn© Excellentie do Minister van Land bouw, zegde ons in een audiëntie toe, dat onze pogingen bij den Minister van Financien om tot af schaffing der heffing te komen, door hem zouden worden gesteund. Ook do Minister van Financien erkende de rechtmatigheid onzer bczwaron. maar meende aan ons verzoek voorhands niet te kun nen voldoen mot het oog op den toestand van 's Rijks geldmiddelen. Dit is do reden, Hoogedelgestrenge Hoeren, dat wij nu de vrijheid nemen ons rechtstreeks tot U to wenden. De tuinbouw van Nederland bevindt zich op hoj ©ogenblik in, oen zeer zorgelijke» toestand. Hot is U bekend, dat dc Regcoring reeds een Commissie heeft bonoomd, teneinde een Crcdietvcrleening aan noodlijdende kweekers te regelen. Ieder mid del om de moeilikheden, waarin de tuinbouw zich momenteel bevindt, te verlichten, moet worden .aangegrepen. Welnu, Hoogedolgestrengo Hoeren, wij geven U hierbij oen middel aan de hand. Wanneer hot hal ve pet. Registratierecht voor liet veilen van tuin bouwproducten wordt afgeschaft, wordt daardoor niet alleen een onbillijko belasting opgeheven, maar wordt ook ioder jaar bijna een half mil lioen gulden voor den Nederlandschen Tuinbouw gered. Bedenkt. Hoogedelgestrenge Hoeren, dat de tuinbouwers tot de voornaamste producenten van levensmiddelen behooron. Het kan niet in het belang van het Nodorlandsche volk zijn, wanneer een zoo groote groep producenten noodlijdende is. De heffing van hot halve pet. Registratierecht wordt door moer dan 40.000 nijvere burgers ge voeld als oen onrechtvaardigheid, omdat zij ge schiedt- van do brut o-opbreugst hunner pro ducten. Zij doet bovendien 6chade aan hot vei lingsysteem en is in dezep voor den tuiubouw toch reeds zoo moeilijken tiid dubbel drukkend. Om al dezo redenen, verzoeken wij U, maatre gelen to willen nemen, opdat dezo heffing, die op don Nederlandschen Tuinbouw zoo zwaar drukt, kome to vorvallen, nenode Berichten. De paardentram Stads- kanaalTer A pel heeft te Mussclkanaal over reden den hoor S. de G., en wel zoo, dat hij spoedig daarna is overleden. Hij laat oen vrouw met acht kinderen na. Een werkman te Haar- lem had f 400 opgespaard en omdat hij bang was, dat het geld gestolen zou wordon, go- borgen in een fornuis, dat niet gebruikt werd* Gisteren liet de vrouw zich door de koude ver leiden, het fornuis aan te maken en pas toen het te laat was. herinnerde zij zich tot haar grootcn schrik, $at het als spaarpot was ge bezigd. Van het bankpapier bleken enkele ver koolde snippers over. Naar het Rotter d. Avond- blad mejdt, is in een magazijn in het centrum van Rotterdam een uitverkoop gehouden van damesmantols, welke werdon aangeboden voor de ondeelbare som van f-0.005 per stuk. In een ommezien was de goheele voorruad ge vlogen. Nader verneemt het blad, dat deze mantels in de étalage werden gebracht voor f 19. Een concurrent prijsde ze mot f 17. Toen maakto inen van f 1917; de concurrent verlaagde do f 17 tot f 15, enz., tot eindelijk de man van de oorspronkelijke f 19 geen halve maatregelen nam en een halvcn cent als prijs ophing! Naar de Arast. vernoemt, is de 19-jarige jongen Pietorse, die door zijn moeder negen jaar was opgesloten gohondcn in een alcoof van een pcrceePÏn de Over- Amstelstraat te Amsterdam, doorMiot Leger des Heils in een zyner inrichtingen opgeno men. De jongen is naar de landkolonie te Lunto- ren vervoerd, waar hij zal verblijven tot hij eenigszin8 op zijn verhaal is gekomen. Maandag is hij uit de quarantaine-inriohling aan den Zcoburgerdijk ontslagen en naar het Hoofdkwartier van het Leger gebracht. Van daar is hij 's middags, begeleid door een der officieren, den heer Vermeulen, naar Lunteren vertrokken. Op zijn weg door de stad en op de stations had de jongen veel bekijks en over al sprak men medelijden uit cn laakte men de moeder. De jongen kon heel moeilijk loopen en was lichamelijk zeer zwak. Mon vormoeddo op do kolonie, dat het wel een jaar of drie zou du ren eer 't slachtoffer weer zoover opgeknapt was, dat het weer in de maatschappij kon terugkeeren.als dat ooit zou kunnen go- beuren. Militaire politie to Kork- rade hield 's nachts aan een paar Duitschcrs, dio niet in het bezit waren van de vereischte papieren. Bij fouilleering block dat do heeren niet alleen in het bezit waren van vuurwape nen, doch ook van zilveren horlogos, armban den, messen en vorken en ander tafelzilver. Ze bekenden, na heel wat moeite, dat dit alles afkomstig was van een diefstal te Alsdorf. Een Duitsche kleermakersknecht to Kerkra- de, ontstal zijn patroon 600 gulden en ging er inet dit bedrag van door. De (lief is thans to Kolilscheid aangehouden. Zeer veel diefstallen worden weer don laat- ston tijd te Kerkradc gepleegd. De «lieven zijn meestal Duitschcrs, dio zich met hot goatolono over de grens weten te begeven. Ten nadcele van een winkelier werdon dui zenden sigaren en sigaretten gestolen en oen flinke som golds; bij een anderen winkelier werd 's nacht ingebroken en kaas, chocolade, boter, sigaren enz. gestolen en de toonbank ge ledigd. Bij een grensbewoner werden de konij nen gestolen. Het aantal bedelende Duitsche kinderen is zeer groot. Te Gulik bij Aken drongen Maandagavond 8 uur, toen do man des huizes afwezig was, in de hoeve Karlmannserde, gemaskerde bandie ten. Het dienstbodenpersoneel cn do huisvrouw worden gewekt en gedwongen do revolvers werden hun onder den neus gehouden gold, boter, sigaren on cognac uit te leveren. Een der bandieten schoot met de revolver cc-n stuk uit een kast "en nam daaruit een kistje met 5000 Mark mee. Spoorloos verdwenen de bok kenrijders, de hoeve-bewoners in doodclijkcn angst achterlatende. Te Os8 is gearresteerd oen rrontsr uit het beruchte huis op den Borchcmsehewog. Zij is naar Amsterdam overgebracht. Naar men to Oss vernoemt, botroft hot hier een diefstal van meer dan een ton aan diaman- ton. Do goarresteerdo had hiervoor reeds oenigen tijd in voorarrest doorgebracht en was weer vrij-* gelaten wegens gebrek aan bewijs. Thaii3 schijnt de Amsterdara6clie rcchorcho oen nieuw spoor onb dekt te hebben. Donderdagmiddag kroeg to Helder het marincvliegtuig D. 22, bestuurd door den luit. ter zee Goedhart, onder het vliegen oen defect aan den motor, waardoor de bestuurder ge noodzaakt werd te dalon. Do volplané gcschicddo tegen het zonlicht in, waardoor do bostuurdor den telegraafdraad, die langs het z.g. Zwarto Pad lbopt, eer6t to laat bemerkte. Vrijdag 26 November 1920 ALPHEN AAN OEN RIJN. Burgerwacht. Dinsdagavond j.l. liad- den in het Nutsgebouw de korps wedstrij den plaatis van hot baljuwschap Alphen a.d. Rijn. Na eon openingswoord van den voorzitter der A'lphensche Burge.rwac.ht namen de wedstrijden eon aanvang. Mede dingers waren de burgerwachten Alphen a.d. Rijn, Bodegraven, Boskoop, Z wam m er- dam en Naeuwerbrug. Van elke burger- waohtwaren vijf leden aangewezen om te trachten dc wisselbeker en vergidd-zilvoren en zilveren medaille te winnen. De uitslag was als volgthet hoogste te behalen aan tal punten kon zijn 600 1ste Prijs: Bodegraven met 532 punten; 2de prijs Alphen a.d,. Rijn met 510 punten; Boskoop met 491 puntenNieuwerbrug met 489 punten; Zwammerdam mot 459 punten. De hoogste serie van een schutter was 114, welke geschoten werd door v. d. Kwaak van de Alphcnsche Burgerwacht. De EdelAchitb. heer Visser, burgemeester, baljuw der federatie, bracht aan de wed strijden gedurende eenige tijd eon bezoek en gaf zijne tevredenheid te kennen. Aan Jiet einde der wedstrijden word de zilveren wisselbeker aan den winnende vereeniging .uitgereikt welke deze bij een volgenden wedstrijd weder moet verdedigen. De wed strijden hadden een geanimeerd en ge regeld verloop terwijl zij circa om half elf door den voorzitter met een hartelijke toe spraak werden gesloten. BODEGRAVEN. Tooncel. De R.-K. Tooncelvereenïging „St. Gencsius" heeft haar eerste wintoruitvoering gegeven. Do avond werd geopend door den Eerw. ^dvisour, die or in zijn openingswoord voorna melijk op wonschte te wijzen, dat de Tooncclver- eeniging, de verschillende moeilijkheden, waarme de kampen liocft. gehad, is te boven geko men. dpr. memoreerde vervolgens het doel der acteurs om n.l. door prima spel hot vertrouwen 'der donateurs to verwerven, terwijl spr. tenslotte een beroep Meed op de donateurs om hun daad werkelijke steun to blijven verleenen, opdat de R.-K. Tooneelvereeniging kan blijven bloeien. Hierop werd begonnen met het Drama in "3 bo- 'drijven „Pastor Bonus" van Henri 't Sas, eenspol van rocentcn datum. Het geheel speelt n.l. in het jaar 1914, terwijl hot tweede en derde bedrijf ons resp. verplaatsen in Augustus en Kerstnacht van hetzolfdc jaar te midden van het krijgsgcvoeL Het geheel word vlot gespeeld cn gaf wederom het be wijs dat de regio (thans bij G. do Groot) in goede handen is. Alle acteuis zonder uitzondering ble ken ten zeerste „rolvast" te izjn en droegen er het "hunne toe bij het stuk in alle opzichten te doen dagen. A Allo details afzonderlijk te hespreken zou ons te ver voeren. Eenigo oogenblikken willen wij ech ter stil staan bij een paar momenten welko zeer zekor do kom van het geheel kunnen worden ge noemd. Het optfeden toeli van den Duitsehen Offi cier Carl Laube in het tweede bedrijf was voor zeker een spannend moment en onverbeterlijk werd bier weergegeven „das militair",waaronder het na- V.-ige Belgie onder zijn overheerecher heeft moe ten zuchten, doch niet minder goed werd door den oude van Nesten het karakter gegeven "Van den iVkuning om zich niet voor tien" eersten den besten cverhcorschor to bukken,- de gedachte zelfs aan verraad ver van zich werpend. Het derde bedrijf was niet minder aangrijpend terwijl hier een der 6choonsto instellingen tijdens den oorlog werd te aanschouwen gegeven. De opoffering der^Tüoeders voor de aan hen toevertrouwde gewonden mag be wonderenswaardig worden genoemd terwijl de op offering van Gerard (thans broeder Ignatius), riet naliet op de aanwezigen indruk te maken. Kortom hot was een schitterend stuk hotwelk door de acteurs ten volle tot zijn recht werd gebracht. Na do pauze welke o.i. to lang was. word een ■kluchtspel ten aanschouw© gegeven, getiteld ,,.To- Lan als Rentenier". Zooals men dit bij dergelijke kluchtepelou gev%-oon is word er danig gelachen Jammer was liet, dat een paar der spelers blijk baar hun taak te licht hadden opgevat. Het tel kens vasigeraken in een zin was hinderlijk en deed aan de goede gang van dit stuk afbreuk. Overi gens viel ook hierop niots aan te merken. Na afloop van het, programma bleef men nog eceigen tijd gezellig bijeen. Rest ons nog te ver nielden dat het geangageerde strijkjo ook als een der glanspunten van dezen avond kan worden aan gemerkt. FEUILLETON. .i) HOOFDSTUK I. Muley. Uit dc schaduw van den nacht verhief zich aan een zee-boezem, tegenover het schqone en vruchtbare eiland Sicilië op Afrika's kust de aloude stad Tunis, en voor haar zeewaarts, de sterke burcht van den hoogbejaarden Dei, een levensmoeden roovervorst. Muley, de boosaardige zoon van den Dei, ontwwaakte daar uit zijn zwaarmoedig drooiheuhij richtte zich op zijn prachtige legerstede op, kleedde zich en overdacht de kwistige liefde waarmede het hart des vaders aan zijn jongsten aan genomen broeder hing, en weende van er gernis en van sombere mismoedigheid over dat gevoel zijns vader voor zijn pleegkind. Hoe lang zal mijn vader nog leven'? "Was hij dood en mijn broeder, zijn lieveling, die scherpe doorn in mijn oog, uit den weg ge ruimd, dan was ik meesterIk voel in mij zelf de kracht cn den moed van een man ontstaan, en ik zou- evengoed over Tunis kunnen heersclien als die stokoude Dei, Moolib hij spoedig de oogen sluiten en mijn broeder tevens. Zoo mijmerde de woeste en hefdeloozo zoon. Een naderend zacht ge- HAZERSWOUDE (Rijndijk). Raad van Arbeid. Woensdagavond trad voor een flitik cn aandachtig auditorium in hot lokaal van den heer A. van Wijk op. de heer J. Noor* landt ambtenaar van den JRaad van Arbeid te Leiden, ten eindo t© spreken over d© Vrijwillig© Verzekering. Met een kfifl inleidend woord van den heer N. P. Slcgtenliorst, vertegenwoordiger van don Raad van Arbeid voor Koudekerk en den .Rijndijk, v/erd de vergadering geopend, waarna do geachte 6pro- kor in ruwe lijnen de Soeialo Wetgeving onzer dagen teekeude en meer in 't bijzonder stilstond bij genoemd ondcrwerp.Prachtig werden gctcekend de rjootevoordeelen vcelke genoemdowet biedt voor den kleinen Burgerstand cn de echtgenoot© van den arbeider, en op aangename wijze werd aange toond hoo spoedige opgave en deelnamo van groot belang is. Bij het 6tcllen van vragen, waarvan zeer groot gebruik werd .gemaakt, vond do vaardige spreker gelegenheid om brcodb toe lichtingen te geven en interreseanto medcdcelingen to doen uit do praktijk (in tegonstolling met het vooroordeel van velo menschen tegen deze tak van wetgeving) waarvan de vergadering (wat op veler aangezichten stond te lezen) gewoon verbaasd .stond of zat te kijken. Met stillo aandacht word do sproker gevolgd en do Voorzitter was de tolk dor vergadering toen hij den Raad van Arbeid in 't algemeen en den geachten spreker in 't bijzonder dank bracht, voor de moeite en het welsprekend betoog, om deze gezegende Wotgeving voor het volk zoo breedvoerig toe to lichten; en wekte op tot krachtige samen- en medewerking tot ricliligo uitvoering der Wetten (Invaliditeit^- en Vrijwil lige Verzekering) tot zegen van ons volk cn tot versterking van don alouden band en het drievou dig snoer: „God, Nederland en Oranje, cn na een krachtig applaus der vergadering, welke met hot gesprokene instemde, 6loot- do Voorzitter deze welgeslaagde en aangename vergadering, welko kan genoemd worden: Een reuzen succes. LISSE. De Hanze. Onze R. K. Middcnstandsvcr- eeniging afd. van „De Hanze" hield gister avond een vergadering in de „Witte Zwaan". De voorzitter, de lieer T. G. J. van der Eerden, opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen welkom. Over de opkomst sprak hij zijn bevrediging uit. De notulen werden ge lezen en goedgekeurd. Ook werden voorgelezen de notulen clcr gehouden propagandavergade- ring. Hierna is aan d.e orde: ingekomen stukken en raededeelingen. De voorzitter gevoelde zich allereerst gedrongen een woord van dank te spreken aan de propagandaclub voor de goede regeling op dc jongste propagandavergadoring. Enkele schriftelijke dankbetuigingen van plaat selijke vereenigingen waren ingekomen en wer den voorgelezen. In de kwestie van toelaat baarheid door Hanzeleden tot lid van een coöperatie was op de Centrale Raadsvergade ring niet tot klaarheid gekomen. Wel was een motie van de afd. Purmercnd te dezer zako aangenomen, welke motie werd voorgelezen. Vervolgens werd een uitvoerig schrijven voor gelezen van het Centraal Hanzebureau, inhou dende eenige nuttige wenken inzake do actie voor den komenden winter. De voorz. deelde mede dat de heer Kosters, voorzitter van het fonds U. B. O., van do laatste H.H. Sacramen ten is voorzien; hopen we, dat als het God mocht behagen hem tot Zich te rerpon, hij oen echt Roomsch sterfbed moge hebben. Nog deelde de voorzitter medo dat inzake dc z.g. vliegende winkels door hem met den Burge meester en gemeente-secretaris was geconfe reerd. Ook deed de voorzitter mededeeling over de kwestie steun voor Oostenrijkschc kinde ren. Vrijdagavond zal hieromtrent door den voorzitters der drie Standsorganisatios een ver gadering worden gehouden. De hepr Bern. Theissen bracht hierna verslag uit van dé ge houden Centrale Raadsvergadering. Do voor zitter bracht liem hiervoor een woord van dank Aan de orde was hierna de vraag: wat moet de R. K. Middenstand doen om de inwonesr te bewegen met St. Nicolaas liuu inkoopon in de plaats hunner inwoning te doen. De voorzitter meende, als er iets gedaan wordt, het federa tief te doen met de Christelijke Middenstands- vereeniging. Verschillende ideeën werden ge opperd, en naar voren gebracht voor een pas sende en pakkende reclame. Besloten werd in „O. W." een in 't oog loopende advertentie te plaatsen. Aan de orde is een bestuursvoorstel om as- pirantleden aan te nemen. De voorzitter zeidc dat ook voor de middenstandsjongens na het verlaten van het patronaat een organisatie open moet staan waarin zij worden onderlegd in het vereenigingsleven. De vergadering was cr voor dat jongens van 18 jaar als aspirant- leden worden toegelaten. De contributie werd voor hen vastgesteld op f 2.50 met hetzelfde boetestelsel. Een nieuw lid werd hierna aan genomen. Bij de rondvraag werden enkele zaken naar voren gebracht cn besproken, waarna de ver gadering met den Chr. groet gesloten werd. druiseh stoorde hem in die lielscho denk beelden. Hij bleef stil zitten op zijn tabou ret en luisterde: voor de deur van zijn slaapvertrek, waarin het eerste licht van den morgen viel, hoorde hij iets als was het. de zachte tred van een naderend mensch. „Dat is Rushandocht hij bij zich zelf. Komt die hoofdman der zeeroovers thans reeds om mij te halen voor de jacht op de schepen der christenen?.... "Nu is het .weer stil. Zacht werd de deur geopend en zijn moe der, Valide, stond voor hem. Het was een groote magere vrouw van een geclachlig- bruine kleur evenals haar zoon. Wild golf de het dikke gitzwarte haar om een gelaat, welks uitdrukking hem nog nimmer zoo gruwzaam, nimmer zoo schrikwekkend had gelekenDe biixnengefcomene droeg onder den arm een buitengewoon fraai juweelen- ki&tje. Zichtbaar bewogen trad zij voor hem, en met een vragenden blik keek de jongeman nu eens naar zijn moeder, dan weer naar het juweelenkistjc. Zwijgend boog zij zich over hern heen, en kuste hem, ook heden als naar gewoonte, tot morgen groet op liet breede voorhoofd, dat op zoo jeugdigen leeftijd reeds zoo somber gerim peld was. -•«^„Wat ziet gij er vreemd uit! Zijt gij ziek, niijn zoon?" vroeg de vrouw van den Dei. „Moedermijn ziel is ziek," antwoordde hij, een traan wegwisschende. Sociale Berichten. De Iconen in de sigaren-industrie. In aansluiting aan een vorig bericht deelt de „Msb." mede, da* in de vergadering, Maandag te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen gehouden, lósschen de vertegen woordigers der Patroons- en Werklieden-orga nisaties in de Sigarenindustrie het volgende is overeengekomen: Ter uitvoering der C.. A. 0. van 16 Maart 1920 en als gevolg der arbitrale uitspraak zal tongovolge van de stijging van het indexcijfer beginnende in Januari 1921 10 pet. toeslag op het loon worden gegeven. Erkend werd, dat de werklieden einde No vember reoht hebben op 5 pet. van het gedu rende de maanden Augustus, September en October en 10 pet. over het gedurende de maand November ontvangen weekloon. Dit totaal tegoed zal uiterlijk einde December 1920 of ineens of in wekelijksche termynen moeten worden betaald. Deze procenten behoeven niet te worden be taald over de 2 pet. ziekenfondspremie en ovor de 1 pet. premie voor het kindertoeslag- fonds. Fabrikanten, die na 1 Augustus werklieden hebben ontslagen, moeten over de weken, waar op na 1 Augustus j.l. die werklieden in hun dienst zijn geweest, aan hen alsnog den bij stand op bovcnaangcgeven wijze uitbetalen. Eveneens hebben de werklieden, die na 1 Augustus j.l. ontslag hebben genomen, ree ET op den verschuldigden bijslag over de weken, waarop zij na 1 Augustus j.l. bij een patroon hebben gewerkt. SPORT. Tolheffing. Hot Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, beeft aan de Koningin een request verzonden naar aan leiding van hel besluit van den Raad der ge meente Wilnis om de verordening tot heffing van tolgelden met ingang van 1 Januari 1921 te wijzigen en het tolgeld te verdubbelen, zoo dat o. a. alsdan van een rijwiel zal worden geheven 5 cent, van een motorrijwiel 10 cent en van een motorrijtuig 25 cent per keer. De gemeente Wilnis blijkt door een verdub beling van het tarief der tolgelden geen reke ning te houden met bet bevorderen van bet vreemdelingenverkeer, hetwelk zoowel aan de gemeente zelf als aan de inwoners groote voordeden kan bezorgen. Juist dc buitenland- schc toeristen klagen nog zoo herhaaldelijk over den last, welken zij ondervinden door do tal rijke tollen op de Nederlandsche wegen, ter wijl men toch van alle zijden ijvert om die toeristen naar ons land te trekken en daarbij juist hun aandacht vestigt op het eigenaardige natuurschoon van ons polderland. Om deze reden en op de bekende gronden wordt verzocht goedkeuring te willen onthou den aan het besluit van den Raad van Wilnis tot verbooging van het tolgeld op de wegen in zijn gemeente. Door de gemeente Gouda wordt op het z.g. Goudsclie Rijpad, loopende van den Reijers- koopschonweg in do gemeente Boskoop tot den Hoogen Rijndijk bij Gouwsluis onder Alphen, met twee tollen tolgeld gekeven. De concessie tot tolheffing op dezen grint weg eindigt met 1 Januari. 1921, zoodat voor bestendiging van die tolheffing opnieuw de goedkeuring van dc Kroon inoet worden ver kregen. Aangezien het Goiulscke Rijpad de eenige goede verbinding is tusscben Boskoop en den Hoogen Rijndijk, en de aanwezigheid van twee tollen op dien weg niet alleen zeer belemme rend werkt voor het verkeer, doch ook zeer drukkend is voor de minder kapitaalkrachtige weggebruikers, waaronder velen zijn, die, om zicli naar bun werk in de kweek er stuinen te begeven, dagelijks on soms meermalen een of beide tollen moeten passeeren, heeft genoemd bestuur, op deze en de bekende algemeene gronden, aan de Koningin verzocht goedkeu ring te willen onthouden aan een verzoek van bet gemeentebestuur van Gouda tot verlenging der concessie tot tolheffing op het z.g. Goud- scho Rijpad. Land- en Tuinbouw. DE VEILINGEN EN DE TUINBOUW. Een aclres aan de Tweede Kamerleden. Onderstaand adres is door het Centraal Bureau van do Veilingen in Nederland (Javastr. S0, Den Haag) Seer. Mr. Niomöllor, gezonden aan alle le den der 2de Kamer. Ondorgeteokenden, vormende allo leden dor bij do Vereeniging „Groep Veilingsvereenigingen uit den Nederlandsche Tuinbouwroad" aangesloten „Welke hatelijk o tranen", vroeg zij, „heb ben u heden weer zoo vroeg de oogen doen zwellen Hoe akelig ziet ge uw moeder aan! Waartom pijnigt gij toch u zelf zoo heimelijk. Nietwaar, gij meent het nauwe lijks te kunnen afwachten dat de langza me tirage dood hean eindelijk het hart komt breken? Niet waar, mijn zoon, gij zoudt thans gaar no in den vorstelijkeai burcht meester zijn. Zonder haar, die hem aldus tot schande lijke misdaad aanspoorde, een enkele let tergreep te antwoorden, vroeg hij met somberen blik, wat voor kostbaarheden zijn moeder hem daar ten geschenke kwam brengen. „U ten geschenke? dit? aan u?" hernam zij voor mijn zoon is dat niet bestemd. In dit Tunis zijt .gij reeds lang de ster niet meer. Dat is nu Agla's zoon. De slavin, de weduwe, voor wie uw vader de zorg op zich nam, is boven de meesteres gestegen, haar zoon boven 'mijn zoon. Dit juwcelen- lastje, welks schitterende inhoud opweegt tegen den buit van het kostbaarste christe lijk koopvaardijschip, is door uw vader voor een grootev lieveling bestemd dan gij van hem zijt. Neem en open dit kistje en draag er zorg vooiy dat deze schat de uwe wondtMet van woede sidderende handen greep hij naar het kistje, lichtte het deksel op en beschouwde met sprakeloozo verba zing de oogverblindende pracht der aller fijnst bewerkte gouden hals- en ooisiera den en de vijf aaneengeregen vingerrin gen, die, evenals de fijne hals- cn oorsie raden, met do voelkleurigste schitterendste diamanten, robijnen anybhisten en saffieren zoo rijk bezet waren, als 's nachts de he mel met sterren. Zijn gierige hand, woelde in dé ju weel cn rond, en hij sprak: „Moeder, een booswicht en een schandelijk mensch is de zoon, die. zijn vader kan verachten en beleedigen, wanneer hij oud en zwak ge worden is, maar moet ik mijn vader niet haten, dio mij ten gunste van mijn aange nomen broeder zoo a£hter zet, mij, den oudsten, zoo uit zijn hart verbant, en zijn lieveling mij het recht van eerstgeboorte laat ontrooven Moedor nooit zal miju broeder dit 1 istjo zienNeem het weer mee, bewaar het zorgvuldig voor mij, on als mijn tier daarnaar vraagt, dan zal ik tusséh' l bem en mijn broeder optreden. moed>: r, ik mcrlc het, gij koestert slechte plannen in uw ziel, ook mijn gefolterde ziel Jsekruipen zeook mij, uw zoon. Daarom zoudt gij beter doe.n heen te gaan." Valide zag Muiey's zwaard ter zijde op zijn sofa liggen zij nam het op, gaf het hem in de hand en zeide: „Uw vader slaapt nu zoo vast." Haa.r tong waagde het niet iets meer te spreken. Zij zweeg en zag, dat hij haair begrepen had. In zijn go- laat. las zij zij.n besluit; nu wendde zij hem den rog toe en bogaf zich naar hare ver trekken. Muley verborg het juweelcnkistjo onder de kussens van zijn legerstede, (trad met het zwaard op zijde do gang in, liep met onzekere schreden naar de zaal, waaraan het slaapvertrek grensde vari den onbe- waakten Dei en wilde reeds binnensluipen. Op dit o ogenblik kwam er iemand van buiten van den zeekant af de marmeren trap op, en 'eer nog de zoon van Valide aan den blik va-n den aankomeling in de zaal ontsnapt, was, had Rustan, de noover- hoofdman, die het opperbevel had over eenige roofschepen van den ouden Dei, hem reeds in het Oog gekregen. Stoutmoe dig trad hij op den verrasten boosdoener toe. „Zijt gij het Rustanvmeg Muley; waarom zijt gij nu reeds hiier en wat zijt go van plan De kaper, wien Muloy's vroemd, schelmaehti gen verschrokken ge zicht terstond opviel, vat/te hem vost bij de hand en antwoordde: „Muleyopen en vrij gesproken gij hebt. niets goede in den zingij bewandelt daar ©en ver keerd padik zal u vergezellen." Muley trachtte hem uit zijn nabijheid te verwijde ren, maar de ruwe kaper week niet van zijn zijde. Beiden traden de vorstelijke zaai binnen, waar door de liooge vensterbogen het morgenrood glooide, dat oprees over dp groote woestijn. fWnr\ vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3