£eidóclig. TiïiSJir pit bladverschijnteiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, TOor Leiden 19 ct. p. week, f2.ÖU p. kwartaal; by onze agenten 20 ct. p. wock, f2.00 p. kwartaal.Franco p, post 12.95 p. kwartaal Het GeïllustreerdZondags- b'lad is voor de Aboiiné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12o Jaargang.' DONDERDAG 38 NOVEM3ER 3920. Bureau RAPENBURG SO - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. HO. 3377 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraa-t op Zaterdag 35 ceo per regel, overige dageo 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt i.et dubbele van het larielbe- rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur en verhuur, koop en verkoop fl.- 's Zaterdags overige dagen fü.75. Eenheid. Het offieieelo Kamerversla,g van gisteren hebben we wel nog niet in ons bezit, doch voorbarig is 't geenszins om al te consta- iecren, dat dr. Nolens wederom een rede heeft gehouden, waarin hij schijnbaar al om bekende en erkende waarheden duide lijk in 't licht heeft gesteld. Wij zeggenschijnbaar alom beken de en erkende waarheden. Want inderdaad blijken er nog le velen te zijn, die in onze partij onderscheiden ],arbeide_rs"-afgevaardigiden en anderen. Dat onderscheid bestaat er niet zeido dr. Nolens. De afgevaardigden komen allen op, zij moeten ook allen opkomen voor de objectief-gegronde wensckcn en verlan gens der arbeiders. In een enkel woord duidde dr. Nblens ook aan ons Katholieke standpunt inzake de vrijheid in het oeconmische levenHij aanvaardt geen tegenstelling lusschen ge- meenscliapsoverheensching en persoonlijke vrijheid,want zoowel met het gemeenschap pelijke als met het individueelo moet in het oecononxische leven rekening worden gehouden. Hier hield spr. een krachtig pleidooi voor het Bedu'ijfsradeiïötelsel En .gehoord moet worden en verstaan door onze politieke tegenstanders, dat er heel wat zou moeten gebeuren aldus dr. Nolens eer wij de beproefde coalitie met Antirev. en Ghr.-Hist. zouden verbre ken. Er zou lieol wat moeten gebeuren 't Is dus mogelijk, natuurlijk, want wij vormen een zelfstandige politieke partij met een eigen program, njaar inder daad zal 't niet gauw gebeuren. Moge de instandhouding van die coalitie worden bewaard en bewaakt niet slechts in 's lands vergaderzaal, maar ook in pro vincie en ook in gemeente. Naar onze mee- ning zijn de tijdsomstandigheden geenszins zoodanig, dat Schaepman's grootsche werk in deze ook maar op eenigerlei wijze mag worden ongedaan gemaakt nog veel minder door ondeskundige en onbetrouw bare politieke avonturiers mag worden be duimeld. •Eenheid in de coalitie geen nieuwe partij groepeering. Eenheid in eigen Katholiek kamp geen „arbeiders" afgevaardigden en an dere. Eenheid in ons aller sociale, ■©econo mische, leven, door weloverwogen en wel doordachte samenwerking lusschen ge meenschapsbelang en persoonlijke vrijheid. Een eigenaardige bepaling. In het ontwerp-wat betreffende de salarieering der onderwijzers luidt een art. n.l. art. 40: „Wij houden Ons voor om, bij verminde ring van de heerschende duurte, door wijzi ging van dit besluit, eene daarmede even redige algemeene salarisvermindering te doen plaats vinden, behoudens handhaving van de wedden, die eenmaal zijn toege kend." Dit is een eigenaardige bepaling. De Troon behoudt zich dus het recht voor, om later de sala.rissen te verlagen, althans voor degenen, die dan nog moeten .wordeii aangesteld. Wij gelooven wel niet, dat er in de prac- tijlc van deze bepaling zal worden gebruik gemaakt. Mayr in ieder geval is 't wel ty peerend, dat ook de'regeering iti een zoo officieel stuk niet buitensluit rekening houdt met een prijsdaling. En we mogen, gezien reeds feiten, gelukkig zoggenterecht Wat die salarieering zelf betreft wij meenen, dat zo tevredenheid moet wekken. Zeker, hier en daar is misschien de ge gronde opmerking te maken, dat liet be drag wel hooger had kunnen gaan Fouten, tekortkomingen zulten er mis- fiohien wel in het wetsontwerp zijn, maar 't is toch nog geen wet, c-n die zullen dan eventueel verbeterd, weggenomen kunnen worden. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NiEUWS. De crisis in Griekenland. Algemeen wordt tie terugkeer van Koning Constantijn verwacht. Koningin Oiga regentes. De meerderheid in de Fransche Kamer voor herstel der betrekkingen met het Va ticaan. Spoedige oplossing der Belgische Kabi netscrisis. De socialisten nemen deel aan de regeering. Maatregelen tot duurtebestrijding in Spanje. België. Een staking in de haven van Antwerpen. Do „Etoi'le Beige" meldt, dat 300 boot werkers, die bezig waren schepen te lossen te Antwerpen, het werk hebben neergelegd. Zij vragen 10 frank loonsvorhooging per dag, die geweigerd is. De Socialisten en het nieuwe Kabinet. Heb socialistische congres heeft zich met 339.874 stemmen tegen 221.160 en 13.000 onthoudingen vóór deelneming der socialis tische partij aan het ministerie-Carton de Wdart verklaard. Woeste. Staatsminister "Woeste, de grijze leider der Katholieke partij, die reeds tweemaal door eèn tramwagen werd aangereden, is Maandag nogmaals aan een ongeluk ont snapt. Op het oogenblik dat hij in zijn rij tuig stapte, om zich naar de .kerk te begeven, schrikte het paard met heb ge volg dat de heer Woeste achterover viel en bijna onder de jvielen terecht Icwam. Hij bezeerde zich echter niet ernstig, en liep slechts eenige schrammen op. Buitsehiand. Autonomie voor Opper-Sifezie. De rijksraad heeft het wetsontwerp be treffende de autonomie van Opper-vSilezië mot algemeene stemmen goedgekeurd. Frankrijk. De Diensttijd. De vermindering van den diensttijd tot 18 maanden zal in werking treden met Oct. 1922. Tot dien zal de diensttijd afhangen van de omstandigheden. -Leygues heeft het aftreden van Lefèvre tegengesproken. De meerderheid der Kamer vóór het herstel der betrekkingen met het Vaticaan. Over de besprekingen betreffende het herstel der betrekkingen met het Vaticaan, schrijft de „Temps"De belangrijkste ar gumenten vóór en tegen zijn reeds door de rapporteurs Noblemaire en Herriot naar voren gebracht. Verder is er feitelijk niets nieuws aan toe te voegen. Daar overigens de meening van de Kamer reeds vaststaat, n.l. de meerderheid is vóór liet herstel der betrekkingen, heeft de grootste groep van de Kamer de entente republicaine een mo tie ingediend tot spöedige afwikkeling' en beperking der debatten om tot de eind stemming te komen. Italië. d'Annunzio. Men deelt, uit Triest mode, volgens be richten uit Zara, dat d'Annunzio met ad miraal Milo in volle zee gedurende twee uren een dramatische ontmoeting heeft ge had. Milo venklaarde, dat. hij zijn soldaten woord van trouw aan den Italiaanschen koning en Italië hield. Men verzekert, dat hij er geheel in slaagde d'Annunzio over te halen. De marine betoonde zich zeer gedis ciplineerd. De admiraal zond een telegram van warme hulde aan den koning. Griekenland. De Crisis. Naar verluidt zou Venizelos aan boord van'een Grieksch stoomschip naar Egypte gevlucht zijn. Volgens do verschillende corresponden ten van Fransche bladen te Athene is de oorzaak, welke tot liet echec van Venizelos lieefb geleid, de .belofte van Goenaris van demobilisatie en vermindering van cle fis cale lasten, benevens het feit, dat Venize los gedurende twee jaar Griekenland vreemd is gebleven. Koning G o n s t a n t ij n. De correspondent van de „Times" te Lu- zern heeft een onderhond gehad met cx-ko- ning Constantijn, die hem zcide, dat hij niet naar Griekenland zal terugkeeren dan, geroepen door een plebisciet, omdat hij in de gedachten der geallieerden geen twijfel wil laten bestaan, omtrent de verkeerde wijze, waarop Venizelos de gevoelens van Griekenland heeft beoordeeld. Koningin Olga Regentes. Het is waarschijnlijk dat koningin Olga (de weduwe van koning George I) het re gentschap op zich zal nemen. Te Luzern is men in de omgeving van Constantijn druk in de weer; een groot aantal telegrammen komt uit Griekenland, geadresseerd aanZ. M. den Koning der Grieken. Relletjes te Athene. Het „Journal" verneemt uit Athene d.d. 15 November, dut cle aanhangers der oppi- sitie krachtig den terugkeer van Constan tijn voorbereiden, en onlusten onder de be volking verwekten. Er werd met mitrail leurs op de menigte geschoten, waardoor verscheidene personen werden gewond. De beurs te Athene zal gesloten zijn, tot dat dc politieke toestand opgehelderd ia. Zwitserland. De vergadering van den Volkenbond. Voorstellen, van lord Robert Cecil. Lord Robeid Cecil zal bij de vergadering van den Volkenbond drie voorstellen indie nen, n.l. een resolutie tot onderzoek van den toestand in Armenië en maatregelen te nemen om het dreigende gevaar er van af te wenden publicatie van het rapport over het conflict tusschen Polen en Libauen uitgelokt door den Raad van den Volken bond; ten derde: het geven van meer pu bliciteit aan den arbeid van den Raad van den Volkenbond. De leider der Perzische delegatie overvallen. Havas-Reuter meldt, uit Genève dat prins Arfa, hoofd der Perzische delegatie, die Teheran met bestemming naar Genève had verlaten, tusschen Izpahan en Shiraz door een bende movers is .overvallen. Zijn secretaris werd godoodzijn papieren werden gestolen. Prins Arfa, die aan den dood wist te ont komen, wordt in Genève verwacht. Spanje. Duurtebestrijding. De bladen publicecren een verklaring van den minister van Financiën, waarin deze zegt, dat de regeering vast besloten is, alle maatregelen te nemen welke noodig zijn voor de bestrijding van de duurte. Alle uitvoer zal worden stopgezet, wanneer het algemeen belang dit vcreischt. De minister van Buibenlandsclie Zaken zal alle han delsverdragen aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpen. Dc mfrmter van Finan ciën zal ee-n statistiek doen opmaken van de productie- en verbruikscijfers, ter.A^er- krijging van gegevens voor de herzicwing der in- en uitvoerrechten. Portugal. De Kabinetscrisis. De president van de Portugeesohe repu bliek heeft geweigerd het ontslag van het Kabinet te aanvaarden, omdat de regee- ring in heit parlement geen nederlaag gele den heeft. In politieke kringen gelooft men, dat het kabinet zal worden hervormd. Buitanlandsclïe Berichten. Smokkelarij aan de Nedcrlandsche grens. In hel douane-gebied Keulen zijn in één week van de maand October in beslag geno men de volgende uit Nederland gesmokkelde artikelen: 793,730 sigaretten, 1300 sigaren, 856 K.G. koffie, 10,000 K.G. tarwemeel, 143 K.G. cacao, 118 K.G. zeep. Gearresteerd werden 1525 smokkelaars in dezelfde week. Ernstig auto-ongeluk. Tusschen Burnley en Newcastle in Engeland is Zaterdagmiddag een aulo-ehar a bancs met menschen, die zich naar een voetbalwedstrijd begaven, tegen een tolboom opgereden. Drie mannen werden op slag gedood en twee anderen bezweken later aan lmn zware ver wondingen. Bandietenstreken én Duiischiand. Tc Dortmund en Gelsenkirchen zijn. verme tele aanslagen op postkantoren gedaan. Ge maskerde roovérs hebben er de ambtenaren gedwongen de kas af to geven. Te Dortmuud bedroeg de buit 107000, te Gelsenkirchen 158000 mark. Een oplichter, Rud. Kornfeld, die door het vertoonen van koopcontracten van villa's en landgoederen, die hij echter niet betaalde, een reusachtig crediet wist te verschaffen en op die wijze oplichterijen pleegde, die in de inil- lioenen loopen, is te Wcenen gearresteerd. Hoe een blinde soldaat het gezicht terugkreeg. Een Engelscbe soldaat die in den slag bij Yporen vier jaar geleden een kogel in zijn Jioofd kreeg en daardoor blind was geworden, beeft, naar de „Daily Chronicle" vertelt, dezer dagen zijn gezichtsvermogen op con eigenaar dige wijze teruggekregen. Hij was na zijn ver wonding van hël eene ziekenhuis naar hel an dere gestuurd en ten slotte als onherstelbaar blind naar het St. Dunstan-hospitaal gezon den. Daar sprong hem op een goeden dag een kat op het hoofd waardoor hij dermate schrok, dat hij door den schok iets van zijn gezichts vermogen terugkreeg. Hij verliet het hospitaal en koorde naar zijn woonplaats Kingston terug. Doordat hij nog niet al to best zag, liep hij op een avond bij een wandeling langs dc Theems het water in. Hij werd met moeite gered, maar deze tweede schrik bezorgde hem de rest van zijn gezicht terug. Een speciale behandeling van drie weken in een oogheelkundige inrichting heeft hem thans geheel genezen. „Tel." Een cycloon op Sicilië. Reuter seint uit Palermo, dat ten gevolge van een cycloon een deel van do stad onder water gezel is. Ook de naburige steden hebben veel schade geleden. Er zijn verscheidene men- schenlevens te betreuron. Een later bericht meldt, dat in Bagheria, Misolmori en andere plaatsen tal van huizen beschadigd werjen. Tot dusver zijn elf lijken geborgen. Goedkoopei* wol. Een Engelsch koopman heeft aan eert medewerker van de Times medegedeeld, clat er z.i. een enorme daling zal komen in den prijs van de wol. Behalve voor de zeer •mooie soorten mag men een vermindering van 25 pGt. verwachten. In Australië is men zeer pessiinitisscli onder de schapen fokkers er zijn er die voorspellen, dat men met. 40 pGt. van het solieersel van dit jaar zal blijven zitten. Wat den toestand voor de fokkers zoo slecht maakt is bet feit, dat do regeering te Londen nog steeds 25 millioen balen wol te koop heeft. In de laatste jaren voor den oorlog .ging er geregeld GO pGt. van de wol, die op dc Londensohe veilingen kwam, naar het vaste land. Met het oog op den slechten wisselkoers mag men nu veilig aan noben, dat nu hoogstens 20 pGt. dien weg zal vinden. Mijnongeluk. Dinsdagnamiddag om 6 uur brak in schacht No. 2 in de mijn „Westphalen" in Ahlen dc kabel. Do lift stortte omlaag, waardoor 15 mannen gedood werden. Valsche wissels. Te Londen zijn de beheerder van een filiaal van Lloyds Bank en een assuradeur aangehouden wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche wissels. In totaal moet hierbij een bedrag van 45000 pond be trokken zijn. Diefstal van Fransche Bankbiljetten. De pakketboot „Afriquc", die onlangs op de hoogvan La Roohelle Ls vergaan, waarbij 300 menschen verdronken, had een bedrag van 15 millioen fr. aan nieuwe biljetten van de „Banque occidentale d'Afrique", be stemd voor Dakar, aan boord. Sinds eenigen tijd circuleerden een ab normale hoeveelheid van die biljetten to Marscillo en bij de wisselkantoren begon men reeds te denken aan vcrvalsohing op groote schaal. Het ingestelde onderzoek leidde tob do arrestatie van een vrouw, bij wie men voor meer dan 700.000 frs. aan nieuwe biljetten vond, welke volstrekt niet valsch bleken. Een der kistjes, die voor anderhalf mil lioen biljetten inhield van de 15 millioen welke de „Afrique" moest vervoeren Ï3, zooals nu aan het licht is gekomen, verdon keremaand -op het oogenblik dat de colli's aan boord werden gebracht van het stoom schip. Er is nog een arrestatie gedaan, nJ. van een autofabrikant, op heb oogenblik dat hij Onder het vergroot-gias. CXXX. Sint-Nicolaas. Sint-Nicolaasavond valt op 5 December da's bekend. Dit jaar valt den 5den De cember op 'n Zondag ook bekend, maar. is er al eens gedacht over de moeilijkheden; en bezwaren, daaraan verbonden? Do een zal op dien avond Sinterklaas houden, de andere, daags te voren of daags daarna (daags le voren wel niet velen, den ken we). En zoo gaat eerstens het alge meen er af en vervolgens, die op Zondag het huiselijk feest vieren, zullen wellicht ook wel anderen in het werk stellen (pak jes doen bezorgen etc.) Daarom lijkt ons nog niet zoo kwaad wat' B. en W. van Den Ilaag hebben gedaan, n.l., een verzoek aan cle burgerij gericht oru het Sint-Nioolaasfcest op Maandag te vie ren. Goed bezien, is dat voorbeeld wel na- volgens waard, naar 't ons wil voorkomen. liet station te Marseille wilde verlaten, met een zwaar valies, dal nog voor 700.000 frs, aan biljetten bleek in te houden. Men verwacht, nog andere arrestaties. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Onderwijzers-salarieering. Vragen aan den Minister over de vertra ging van treinen. Voorloopig zullen geen 5 -centstukken meer worden aangemunt. De spoor-misèrc. Hot Tweede Kamerlid de heer De Kantor heeft tot don minister van Waterstaat cle vol gende vragen gericht: lo. Waaraan is de zeer ongeregelde treinen loop te wijten? 2o. Welke maatregelen worden genomen om een geregelde treinenloop te verzekeren? Salarissen gemecntepersoncel. Op vragen van den heer Ter Hall betreffun- de regeling der salarissen van het gemeente- personeel heeft Minister Ruys 'de Beeren- brouck geantwoord, in afwachting van het rapport der Staatscommissie, do salarissen var. burgemeesters, gemeente-secretarissen en ont-~ vangers, onder goedkeuring van de Kroon, op hooger peil gebracht zijn en wel in het alge meen op bedragen, die zich bewegen om het geen de Commissie voorstelt. Voor regeling van het salaris van gemeente lijk personeel, die builen hoogcro goedkeuring omgaat, verschaft het voorloopig rapport thans den gewenschten leidraad. De Minister acht in dit stadium geen aanleiding om provisioneel een regeling uit lokken, die vooruit zou loo pen op het tweede gedeelte van bet verslag der Staatscommissie, te minder, omdat de gelde lijke gevolgen voor Rijk en gemeente thans nog niet zijn le overzien, en een herziening van da Gemeentewet, welke noodig zou zijn, bij do Commissie nog in vorbcreiding is. De uitvoering der Ziektewet. In een te Amsterdam gehouden vergadering van werkgevers is onderstaande motie aange nomen: De bestuursleden van Centraal Overleg, van" do Verceniging van Nedcrlandsche Werkge vers, van het Roomsch-Kathóliek Verbond van Wrkgevers-Vakvcreenigingen en van cle Chris telijke Verceniging van Werkgevers en Groot handelaren in Nederland, vereenigen zich in beginsel met het plan om een behoorlijke ziek teverzekering tot stand te brengen door "sa menwerking van werkgevers en werknemers: verklaren zich bereid onder voorwaarde dat de uilvoering der verzekering onttrokken wordt aan ambtelijke bemoeiing en gelegd wordt in handen van belanghebbenden, te bevorderen, dat cle volle kosten eener ziekteverzekering, waarbij aan de zieke werklieden oen uitkeoring van 80 pet. van het loon wordt gewaarborgd, door cle werkgevers zullen worden godragen; spreken de wensehelijkheid uit, onverwijld stappen te doen om tot verdere organisatie to geraken. De Roticrdamsche Handels- en Landbouwtmnk Naar de „Voorw." vernoemt, is Zaterdag do auto van de Rottcrdamschc Handels- en Laud-, bouwbank, die de voor de trekkingen bcnoo- digdc bescheiden vervoerde, op last van do justitie aan dc grens aangehouden. Ook zijn Zaterdag bij alle agenten de roelamcbiljpllou. en obligation in beslag genomen. FEUILLETON. JAN MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S. J. Doch om ook de gravin ter wille te zijn, zouden zij, twee uren nadat de terechtstel ling zou zijn geseliied, de gratie afkon digen. De gravin keostende steeds nog Genigo hoop, en omdat- de oude dame niet alleen onschuldig was als de duif, maar ook slim als de slang, zooals de H. Schrift zich uitdrukt, begreep zij, dat liet vóór alles noodzakelijk was, ,de terechtstelling zoo veel mogelijk te vertragen. Men had haar wel een ontwijkend antwoord gegeven, tiaar tijd go wonnen, veel gewonnen. De Capucijn, die behalve het bovenge melde telegram geene berichten van de gravin ontvangen had, wachtte vol angst «n met een kloppend hart op de begenadi ging. Maar de tijd verliep onverbiddelijk, doch oe begenadiging kwam niet. Op verzoek van den pater was de terechtstelling ^nige uren uitgesteld, dooh thans brak de fitonde aan, waarin Jan's lot onherroepelijk Zo« worden beslist.. ."Pater," sprak Jan Miserie, terwijl hij zjch gereed maakte, om naar het plein te flaau, waar hij zou worden terechtgesteld, rfk denk nog aan dien ongelukkigen Lapijdllo. Zeg hem toch, dat hij moet den ken aan God, die in den hemel is. Geef hem de verzekering dat ik hierboven voor hem zal bidden." „Goed, mijn zoonGij handelt, naar het voorbeeld van Christus, die aan het kruis bad voor zijne beulen." „Ach, pater, ik weet maar al te goed, dat liet kwaad dengene die liet bedrijft meer schaadt dan het slachtoffer. Als Lopijillo nu eens van aanschijn tot aanschijn tegen over mij stond, wie van ons beiden zou dan van schaamte de oogen moeten neerslaan?" Stilzwijgend drukte de priester Jan de hand. „Ik zal ook," zoo vervolgde Jan, die do trappen d'er gevangenis reeds afging, „ik zal ook voor u bidden, pater, voor de barm hartige Broeders, en eindelijk ook voor Marianne...." „Waarom niet eerst voor Marianne en dan voor ons?'' „Omdat de dankbaarheid gaat vóór de liefde. Wie zich dankbaar betoont, handelt als degene, die liet geld teruggeeft, dat men hem op zijn \toord geleend had. Doch wie bidt voor hen die hij bemint, bidt eigenlijk ook voor zich. zeiven." De treurige stoet zette zich in beweging tusschen twee rijen van soldaten, die de nieuwsgierige en opdringende menigte tegenhielden. Met vaste schreden ging Jan Miserie voort. Hij was gehuld in een b r zwart kleed. Zijne handen waren op zijn rug saamgebonden. Hij was aan alle zijden omringd door barmhartige Broeders. Aan zijn linkerhand ging een priester, die hem •het scapulier toonde van O. L. Yr. van den Berg Carmel; aan zijne rechterzijde Hep I pater Pa qui to en hield hom een^r.uisbceld voor. Jan richtte zijne oogen, die als van C blijde verwachting schitterden, nu eens op het kruisbeeld of het scapulier, dan weder naar den hemel. Zijne lippen waren voort durend in bewoging en fluisterden woorden van berouw en liefde. Wie hem aldus zag voortgaan, zonder an deren steun dan dien van zijn onwrikbaar geloof, moest erkennen, dait deze jonge man den dood niet alleen kalm afwachtte, maar met verlangen tegemoet zag. Toen Jan Miserie op het plein aankwam, waar het schavot was opgericht, liep eene siddering door al zijne ledematen.' Doch zonder ontzetting of angst vestigde hij zijne blikken op het schavot, en zeide tot den pater naast hem: „Dus van die plek zal ik naar den hemel gaan." ♦Slechts langzaam kon de stoet over het plein gaan. De bajonetten geleken een stra lende slang, die zich kronkelde door de dicht opeengehoopte menigte. Eene sombere stilte hcerschte over dte geweldige menschenmenigte die hier was s i ingestroomd. Slechts fluisterende woor- h hoorde men, woorden van weegeklaag, medelijden en toorn. Doc.h opeens werd dit dof gemompel krachtiger, en ging eensklaps over in een geweldig gejuich. Do menschen drongen nog dichter opeen cn de stoet bleef stil staan. „Gratie!... Gratiezoo hoorde men in de verte. „Gratieherhaalde pater Paquito, en haalde diep adem, ter-wijl Jan Miserie steunde, die thans een oogenblik wankelde. „Gratie herhaalde ook Jan Miserie on willekeurig op juichende toon. Doch spoe dig veranderden blijkbaar zijne gedachten aiog eens herhaalde hij datzelfde woord, doch thans met een uitdrukking van droef heid. De ziel, die naar don hemel verlang de, had wederom hare macht hernomen over liet lichaam, dat altoos gehecht bleef aan dit aardsche leven. Krachteloos viel de geredde zijnen red der in de armen, en fluisterde vol droef heid „Ach Pater, nu zal ik dus heden den hemel niet zien." Onder stroomen van bloed brak eindelijk, op den lSen Maart, de republikeinsche op stand uit, dien opstand bewees nog eens, dat. die ce-nzuchtigen, die de rechten des volks steeds verder willen uitbreiden, ver der zelfs clan dat „grootte kind" kan ver duren, daardoor alleen zich zeiven trach ten te verheerlijken, en daarvoor het volk ongelukkig maken. Een róode gloed, als een bloedig iucrk- teeken, wees in het oosten dc plaats aan, waar de zou zou opgaan. Maar het scheen, dat do zon bevreesd was, om die stad van verschrikkin gen te verlicliten, dat zij daarom hare stra len zoo mogelijk terughield. De ganscho stad' lag goluild in eene diepe stiltedat was niet de stilte van den verkwikkendea 6laap, den vader van troostrijke droomen, maar dat was de koude en vreeswekkend© stilte van den dood. Deuren en vensters waren allo gesloten en gegrendelddo eenzame straten, die an-» ders door het volle leven werden door stroomd, geleken nu op de gangen der ca tacomben. Wel werd van tijd tot tijd een venster luik half geopend, en vertoonde zich een gelaat,waarop men duidelijk den strijd tus schen nieuwsgierigheid en vrees kon le zen, maar dat gelaat verdween weder snel als de bliksem, zoodra hot geknetter ge hoord werd van het geweervuur, dat nu en dan de stilte verbrak en voortdurend heviger werd. In de langere tusschenpoo- zen hoorde men in de straten enkele zware stappen van mannen, die een gesneuvelde naar heb graf droegen, of van ziekenver plegers, die een der ongelukkige elachtof* fers van het gevecht, op een draagbaar, naar het hospitaal brachten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1