J8 IsiteSs Emit". Tweede Blad. Uil de Omgeving, Vrijdag !2 November I92G Dr. Knyper. t In de Maasbode wijdt mr. A. baron v. Rijnbergen eon artikel aan do nagedachte jjs van Dr. Kuyper, waaraan wij hot vol gende ontleenen. Jn Dr. Abraham Kuyper is van ona heengegaan de man,die niet slechts in ons |lein landje, doch in de wereld tot de groo- (en, tot de waarlijk grooten gerekend blij- yen zal. Was hij degeen- die bij den dood van Dr. Sthaepman het „quis non fleret"? hooren deed 't zelfde woord komt ons op de lip pen bij het vernemen van deze doodsmare. Al zullen toch do gevoelens niet alom de zelfde zijn, overtuigd houden wij ons, dat allen met diepen weemoed nastaren den man, die met kloeke overtuiging, met taaie yolkarding, met heldhaftige plichtsbetrach ting, met zeldzame toewijding, met onbe zweken trouw zijn God, zijn Koning, zijn [Vaderland heeft gediend." 'Na dan de schitterende verdiensten van Men doodc in het licht te hebben gesteld [gaat bet artikel aldus voort: „Al kon dan ook de held, dio ons ontval len is, op zoovele- schitterende hoedanighe- jdeu bogen, op heden zien wij hem het liefst als den Christenbelijder, die de groote ga- yen, hem door God geschonken, in dienst, yan God wist te stellen, die alle kracht in spande teneinde op het volksleven in al zijn uitingen to drukken den Chris telijken stem pel. Ook wij Katholieken brengen ongetwij feld hem daarvoor gaarne den cijns van welverdiende hulde en dank. Zeker, ook thans mogen wij geen oogen- Hlik maar vergeten het vele, waardoor hij P religieus terrein van ens gescheiden was, Kuyper was enis gebleven voor alles Calvinistin dat eene woord ligt opge sloten alles, wat hem scheidde van ons. Maar daarnaast was zooyeel, waarin hij zuet ons één was, waardoor hij zich ons yerwant gevoelde, en tot trouwe samenwer king met ons komen Icon, Het zij in deze dagen van toenemenden twijfel en gelo ofsverzwakking, zonder ge vaar te loopen den eerbied den dqodc ver schuldigd, te schenden, overluid gezegd: In den persoon van den Godmensch Jozus Christus heeft Dr. Kuyper met ons geloofd, rotsvast, kinderlijk; op Hem heeft hij ge hoopt; Hem heeft hij bemind. En te weten, dat hij in groot vertrou wen op dienzelfden Godmensch gestorvc-n js, denken wij aan mejuffrouw Kuyper, dio onlangs op zeldzaam sympathieke wijze een wijle het gordijn wilde wegschuiven van de lijdenskamer, diefde sterfkamer worden zou, om ons te doen aanschouwen het heer lijk tafereel van dankbare piëteit, samenko mend in nederige onderwerping aan den Wil van den door beiden aangebeden God Wij echter, bedenkend, dat de groote •ode, op wiens roemrijk leven wij dank baar terugblikken, mensch was en mensch 'ibleef met menschelijke gebreken knielen neder en bidden God voor tie rust zijner ziel." De Katholieke Internationale. Men meldtfcuiit Brussel aan „De Maas bode", dat binnenkort de JNederlandsche gedelegeerden der Katholieke Internatio nale, o.a. het Kamerlid H. G. M. Hermans,, met hun Belgische collega's te Brussel zul len samenkomen om. over den toestand te [confereer en. Moeilijkheden in den boter- en kaas export. Het bestuur van den Algemcenen Neder- teidschen Zuivelb. heeft zich teuegrafisch tot den Minister van Landbouw gewend mét het dringende verzoek de exporthef- fiugen op boter zoo spoedig mogelijk ge- kol te doen vervallen, -daar export onder de huidige omstandigheden onmogelijk is en de voorraden zich in bedenkelijke mate ophoopen. Ook voor kaas acht de bond vervalling export-heffing noodzakelijk, teneinde conigen export mogelijk te maken. Ook de Gasvoorraden stapelen zich meer en meer 'P. Indien er niet spoedig wijziging in den toestand ten aanzien van den boter- en Gas-export komt, ontstaan er groote na- deelen voor de belanghebbenden, aldus luidt het telegram. Een coöperatieve smederij? In verband met een aangekondigde prijsvevhooging van allo smidswerk, waar toe de smeden op do Noord-Veluwo door de invoering .der 45-urige arbeidsweek ge dwongen zijn, wordt, meldt do „Msbd.", al daar zeer ernstig overwogen de stichting een-er coöperatieve smederij. Tal van panr- denhouders verklaarden zich reeds bereid, mede te werken. s t adsnIeuvv S GEMEENTERAAD. •Voor do agenda van a.s. Maandag. II. Benoemingen. Ter benoeming' van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter voorziening ir. •de vacature ontstaan door heb verleend •eervol ontslag aan mr. P. 12. Briëb warden door B. en W. aanbevolenlq. J. A. van Hamel; 2o. J. B. Meynen. Voor de benoeming van een lid) der Com missie tot wering van Schoolverzuim (va cature L. G. van Dorp) worden aanbevo len: lo. J. den Duyn, Apothekers lij k 31, Leiden, 2o. G. J. Visser, Haarlemmerstraat 151, Leiden. Tot toelichting diene, dat beid® hoeren vaders zijn van kinderen, die een bijzon dere school bezoeken. Instellen van ©en v echts vordering. In den nacht van Zondag 16 op Maandag 17 Mei j.l., omstreeks 12,15, reed d'e heer G. Viveen, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Warmond., tijdens het geopend' zijn van de Marebrug met zijn motorfiets tegen do gesloten h&kkoni dier brug aan, niettegenstaande zoowel de dienstdoende brugwachter W. Verwer als oen dor om standers hem vóóraf luide hadden toege roepen te stoppen. Ten- gevolge van de aanrijding werd aan het hekwerk en aan do leyming der brug schade aangebracht, waarvan de herstel lingskosten f34.25,5 hébben- bedragen. Niettegenstaande 'herhaalde aanmaning is de lieer Viveen, die zich tegenover den Directeur van den Markt- en Havendienst •tem slotte bereid'hadl verklaard in de schade tot ©en bedrag van f25 te zullen bijdragen, in gebreke gebleven de herstel lingskosten aan de gemeente terug te be talen. B. em W. geven nu, -overeenkomstig bet ter visie liggend advies van den rechtsge leerden raadsman in overweging te be sluiten, dat tegen genoemden Viveen een rechtsvordering zal worden ingesteld ter betaling der bovengenoemde her-sterings- ltasten ten bedrage van f 34125,5. Verhoogiitg belc-oning der Waag werkers. Door -de hoofdlieden van het -gilde der waagw-erkrs i9 een adres..aan den Raad gericht om het daarheen 4e willen leiden, dat aan hen in stede van Vo cent per 'var ken, voor het vervolg voor liun hulp bij het wegen op do vetie varlcensmarkt van gemeentewege een bedrag van 25 cents per varken zal worden uitbetaald. Toen met ingang van 1 Mei 1.1. het weeg loon van 15 cent op 25 cent werd gebracht, meenden de Waagwerkers met den toen- maligeiii Waag- en Ijkmeester ten onrech te, dat deze verhooging hum ten goede kwam. B. en W. stellen voor (heb bedoeld bedrag vanaf 1 Mei j.l. op 25 cents te stellen. Subsidie voor Drankbestrijding. Naar aanleiding van het voorstel van den heer "Van Eek om -den post subsidie aan drank b es tri jdersv ere en iginge n met f50 te verlioogen ten einde B. en W. in staat •te stellen een door de Z.-Holl. 'Prop.-Comm. der Ned. Ondervv. ITopagandaclub voor drankbestrijding voorgenomen cursus met een gelijk bedrag te subsidieeren, geven B. en W. alsnu in overweging aan ge noemde Commissie een subsidie van ton hoogste 'f 50 in uitzicht te stellen! ter ver krijging van de noodige localiteit voor het gedurende d'en a.s. winter houden van cén of meer alcohol-cursussen, evenwel onder voorwaarde,, dat door de commissie schrif telijk opgave wordt gedaan van het. aan tal deelnemers, van het aantal gehouden cursusavonden en van hetgeen door haar voor zaalhüur is uitgegeven, opdat liet juiste, bedrag van de subsidie cloor hun College kan worden vastgesteld. ROELOFARENDSVEHN. Cursus. In de Ignatiusschool weid Woensdagavond eem cursus geopend, van groot, belang voor de toekomst dergenen, K? daaraan deelnemen. Was aanvankelijk het plan gewoon onderwijs te verstrekken, thans zal daarnaast ook worden gewerkt aan meer algemeene ontwikkeling. Reeds ten vorige gj jare Ij ad de propagandaclub ,,St. Wiltibrordus", onder leiding Van den. Weleerw. heer Siqterrnims, een begin er •mede geayiqakt om lui ar leden nuttig bezig te 'houden. Door den Weleerw. lieer Mathot is dit plan uitgebreid. Woensdagavond- waren in 'de school aan wezig do burgemeester Vosters, 'Pastoor ïlerscheit, Dr. v. Dooren, gemeente-secre taris Delen, de onderwijzers Zwartelé en VorLeune, allen uitgenoodigd door den Weleerw. heer Mathot ter bijwonifig van do officieel© opening van d'en cursus, waaraan wordt deelgenomen door 35 jon gelieden. Mot den Chr. groet opent de Weleerw. lieer Mathot de vergadering, heet allen- hartelijk wolkom, wijst op liet groote be lang en het nut, zich te ontwikkelen, spreekt zijn genoegen uit over het getal deelnemers, brengt een woord van dank aan Burgemeester en Pastoor voor de reeds ondervonden medewerking, alsmede aan deni lieer Delen, die zich welwillend beschikbaar stelde en de-totstandkoming zoozeer heeft helpen bevorderen. Z.Eerw. verzoekt den Burgemeester den cursus te openen. Burgemeester Vosters, alsnu het woord nemende, zegt geen. oogenblik te hebben geaarzeld, dezen avond- bij te wonen, waar hot geldt bevordering van algemeene ont wikkeling, overtuigd als hij is van het be lang en het nut daarvan. Spr. brengt een woord van dank aan den Weleerw. heer Mathot, voor dam opzet, en aan de heenen Delen,, 'Zwartelé en, VerLeuno voor de door hem toegezegde medewerking. De deelne mers 'hebben reeds getoond' door liun aan wezigheid doordrongen.' te zijn yan het nut van dezen cursus. S'pr. wijst op d'e plaatselijke toestanden en zegt, dat met liet oog op de toekomst, stilstaan achteruitgaan' beteekent. Spr. zegt zijn vollen steun .toe, spralc dén wensch uit, dat Gods zegen en bescher ming moge rusten op de werkzaamheden yan dezen cursus en verklaarde dezen voor geopend. De Z.Eerw. heer Pastoor geeft nu een beschouwing over ontwikkeling en- spreekt er zijn vreugde over uit, zor. -el medewer king te zien. Z.Eerw. hoopt-dat de lessen met succes zullen, woiden gevolgd. De Burgermeester praat vervolgens in gezelligen trant over wat door ontwikke ling te bereiken valt, en wijst verder op de wangebruiken, die ook hier bestaan, en voor een groot deal te wijten zijn aan niet .genoegzame ontwikkeling. 9 De lieer Delen, alsnu het woord voeren de, wil op die eerste plaats wijzen op de welwillendheid van den Burgemeester in deze, mede met heb oog op een subsidie. Was, aldus spr., oorspronkelijk het doel herhalingsonderwijs; dit is ©enigszins ge wijzigd. Het leerplan zal zich verder uit strekken, vooral met betrekking toö -den- leeftijd der deelnemers. Een juiste bena ming weet spr, er niet aan te geven. Hij zou. meenten -dat bet 't meest, nabij komt aan Wat men; in -de stad noemt: „Y-olksuDi versiteit", ofschoon liet dat ook niet is. Het leerplan zal omvatten: lager onder wijs, godsdiensieer, en ook burgerlijk récht, waarvoor zijn medewerking zal verleenen de heer Ivndtel, cand.-notaris te Oudewete- ring. I-Iet nut van het -laatste stelde spr. bijzonder in bét licht. De heer Zwartelé zegt zich geheel te zul len wijden aan hetgeen van hem wordt gevraagd, doet een beroep op de medewer king der cursisten, ook in verband met de 'kosten, en besprak e,enige noodzakelijk te treffen regelingen. De Weleerw. heer (Mathot brengt dank voor de woorden dezen avond gesproken en waardeert, ten zeerste de tegenwoordig heid van den Burgemeester als hoofd der gemeente en' van den Zeereerw. heer Pas toor, dankt den' secretaris, den heer Delen voor hetgeen -deze reeds gedaan heeft en ongetwijfeld nog zal doen voor d'en cursus, dankt Dr. van Dooren voor diens tegen woordigheid en de onderwijzers voor de toegezegde medewerking. Spr. zelf geeft zic.li geheel aan het voorgestelde doel en wil in de eerste plaats medewerken qm godsdienstige mannen in de maatschappij te helpen vormen. De kosten zullen bedragen een 'kwartje per week en per persoon. Met den Chr. groet, sloot. spr. dezen avond', die op zich zelf alreeds als een 'be langrijke les kan worden beschouwd. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester, de heer Bau- mann De voorzitter opent de vergadering leest het gebed en daarna de notulen, wel FEUILLETON. Een uitstapje naar en door de Oostelijke ScSiweiz. i) 9 Augustus, 's morgens 11 ure. Sisson en fluiten! De groote reis begint A'Qsterdam-Constanz, Zwitsersche douane- Phats. Langzaam -en zacht -glijdt de lange "dn onder de hooge kap uit. En voort f»1"? het, voort, immer voort. Do snelheid foezelde weg de scherpe lijnen der omge- vj"S- Het groote woelige Amsterdam met y1 hooge huizen eh nog hooger schoor tenen, die, door de zwarte wolken, welke |II uitspuwden, getuigden van veel beweeg zi nijverheid, maar ook, helaas', van veel ^verdienstelijke krachtsinspanning, ligt een ommezien achter óns. Laat mij, laat mij heneinvluchten landwaarts, en de -steè, de stee Diets van al haar eeuwig zuchten', ftiets van haar, mij volgent -mee! Storme is 't altijd in de stede en ongerustheid; ai tijd'iet; daar, vol onvriendelijkheden- 7 firimt op mij on leelijk ziet. 00 Peinsde ik met Guido Gezelle. Het doet zoogoed eens je gewone omge ving te verlaten en Gods heerlijkheden te zien in -de grootheid van zijn vrije schep ping; öagelijksch-e zorgen te vergeten, om zich eens te -kunnen'- vermeien in 't Al, dat Gods scheppende A-lmacht heeft neergelegd in wat natuur en schoonheid biedt. Wat verheffenden invloed beeft ni-et de natuur op het hart van een Christen, eni wat heer lijk vooruitzicht zich te mogen baden'in d-e oneindige schoonheden Gods, neergelegd als 't ware in d'e schoonheid eener eindige natuur. Weesp, Naarden, Hilversum, alles suist voorbij en verdwijnt achter ons. Fluiten... een schok! Utrecht. Eigenaardige gezich tjes, vreemde kappen, leuke wagentjes, een vriendelijke Utrecli-tsche pastoor, veel groote en kleine zaken-men sc hg es. Een monstrueus groote dame met gezelschaps juffrouw, misschien wel haar dienstbode, waarom niet? je kan ze immers -toch niet onderscheiden, komen -de- trein binnen. Ze passeeren gelukkig onze coupé en zejton zich gelukkig een wagen verder neer te genover een ma geren Israëliet.. Mijn hemel wat een gesnap. Nooit hebben zij elkander -gesproken, nooit gezien en dat blijft maar aan d'en- gang, uren lang. Zij halen, na tuurlijk! een boek uit hun koffers, niet ge heel zonder een zekeren air. De dikke dame Avonturen van Sherlock Holmes „Godsge richt!", hare gezellin „Berlijn, Liefdesdra ma", waarin zij nu en dan schijnen te le zen. Waarom niet? Het staat wel; het geeft immers een'igen blijk van ontwikkeling; doch het is slechts pro forma, drukte ge noeg! Och! och! Hoe kan d-ö wereld nog goed blijven bij zooveel zinnelijk en zinneloos gesehrijf. Douane!! angsten vrees, 'k Ileb wel hon derd en vijftig sigaren bij mij. Nolite ti- mere. Wilt niet vreezen. Niets geen last. Haben Sie etwas zu deklariren? Nein! Also fert.ig! De hemel zij dank. 20 uren later zul-len wij er in Cons'an-z, op de Zwitser sche grens, zoo goed -niet afkomen. Klap! klap! klap! -Einsteigen! SsstIJlings gaat 't weer voort. „Ziet langs z-ijn twee^ngslijn dien feilen salamander! Vuur sist het uit •zijn buik, die rammelt over d' aard. Hij voert bevolkingen- en leg-ers in zijn sta; rt. Metalen tenten, die met bliksemende wielen, Wat stand houdt, waar.hij schreeuwt, ver pletteren en vernielen. Wat heeft Da Costa dat heerlijk gezien en forsch beschreven. De salamander, niet Waar. is een k-ruimoid cii - ti ke worden goedgekeurd. Afwezig is de heer Boot. De voorzitter stelt voor aan den veldwachter Hoogenboom een gratificatie te verleenen van honderd gulden wegens de extra diensten, welke hij verleend heeft in heb dorp Woubrugge des nachts, sedert 15 Juli j.l. Aldus besloten. Aan B. cn W. wordt machtiging verleend oproeping te doen voor een 2e brugwachter op een trac- tement van 1200 plus 150 voor huis huur; dit laatste bedrag vervalt indien de tegenwoordige woning van den Rijksveld wachter open komt en de 2e brygwachter ook daar vrijwonen verkrijgt. De heer Kroes vraagt of, als één brugwachter hot werk kon doen, deze dan ook hooger sala ris zou kunnen verkrijgen. De voorzitter antwoordt, dat dit dan bij God. Staten niet als meerdere uitgaven voor de bediening der brug in rekening kan worden gebracht. Meerdere werkkrachten voor de bediening, is niet noodig, aange zien brugwachters niet vallen onder de nieuwe arbeidswet. De voorzitter leest het schriftelijk verslag van do commissie voor de gemeente-be grooting. Behandeling en voorlezing der posten bleef achterwegeook werden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij post tolgelden brug had de commis sie voorgesteld het tarief te verlioogen. De heer Kroes vond het een onbillijkheid dat. vee en rij tuigen van ingezetenen nimmer vrijgesteld zijn geweest, daar deze in den vorm van belasting tocli het onder houd van de brug betaaldentolgeld is voor hun een dubbele belasting. De heer Lieverse is er voor, dat het tolgeld wordt verhoogd, doch wenschb geen vrijstelling van ingezetenendaarom zou hij wenschen dat de heer Kroes zijn voorstel splitste. De heer Kroes handhaaft zijn voorstelde brug lijdt evenmin van het rijden daarover, als van de voetgangers, en van deze laat ste wordt geen tol geeischt. Spr. is er voor dat alle tollen opgeheven werden. De heer Lieverse wijst er op, dat, als de tollen door den staat worden onteigend in de toe komst, hoe meer tarief daarvan wordt ge heven, hoe hooger het bedrag voor de ont eigening kan worden geeischt. De voorzit ter zegt, dat voorloopig het onteigenen van gemeentetollen vervallen is. De heer v. d. Geest oordeelt dat de brug door rijtingen liet meest sleet en daarom deze ook tol moeten betalen. Ook des voorzitters oor deel was dit. De heer Kroes meent dat. de brug door ouderdom verrot is en niet door het passeeren van rijtuigen defect is ge worden. De voorzitter stelt voor in begin sel te besluiten tot tariefverhoogingdan kunnen B. en \V. met een herziend besluit komen en overwegen, of ingezetenen al of niet vrijgesteld kunnen worden. Spr. vraagt of bet voorstel Kroes 'ook gesteund wordt. De heer "Wisman steunt dit voorstel en wijst, er op, dat de Hoogmadenaars de brug aldaar met. hun rijtuigen en vee vrij pas seren en men hier een extra belasting daarvoor moet opbrengen. Ook de heer v. Rijn steunt het voorstel Kroes. In stem ming gebrapht werd dit met. 4 tegen 2 stemmen aangenomentegen de heeren v. d. Geest en v. d. Voorn. Bij post presentiegeld raadsleden wordt die post verhoogd. De voorzitter licht toe dat veel- tijd voor vergaderen geeischt wordt. De heer v. d. Voorn is er tegen. Bij jiost. Salaris veldwachters werd door de commissie bepaald, het tractement op f 1500 te stellen zonder verhoogingen, plus kindergeld en toelaag voor diploma. B. en W. hadden bepaaldaanvang salaris f 1100 plus 6 twee-jarige verhoogingen van f50. Bij stemming staakten de stommen.^ De voorzitter zegt onmicldelijk een nieuwe spoedeischende vergadering te laten uit schrijven tegen half twaalf en handelt na medegedeeld te hebben de verhoogingen van salaris van do verschillende gemeente- beambten, de agenda af. Mejuffrouw Rn tier, onderwijzeres open bare school in het dorp wordt benoemd tot het geven van herhalingsonderwijs. Ook de -begrooting voor liet electrisch bedrijf .passeert z. h. s. de revue. Verzoek afschrijving H. O. van P. v. d. Klauw en Turkenburg wordt ingewilligd, waarna aflezing van verscheidene aange- slagenen in de H. O. welke reclameeren. Deze reclames worden -gesteld in handen van een commissie waarin de voorzitter benoemt de heeren Kroes en v. d. Voorn. Bij de rondvraag dringt do lieer Wisman aan, Ged. Staten te verzoeken om spoedige afwerking, in zake verkoop landerijen, om daarmede de kosten bouw brug te voldoen De voorzitter twijfelt er aam of dat ver zoek iets zaj baten. De vergadering wordt gesloten. Na heropening te half twaalf brengt de voorzitter heb voorstel van de commissie, waarover de stemmen staakten, weder in stemming. Wederom staakten de stemmen en do voorzitter verklaarde, dat hiermede het voorstel is vervallen. De voorzitter schorst, de vergadering om over te gaan tot behandeling van het suppletoir kohier Hoofdelijke Omslag. Gemengde Berichten. Woensdagavond is ingebro ken in de kantoren van de fa. Gorter ert Bolte, ijzerhandel aan heb Akerhof te Gro ningen. Do twee inbrekers hebben zich door het uitsnijden van een glasruit toe gang verschaft tot het perceel, de brand kast geforceerd en verschillende schrijf- bureaux en laden doorsnuffeld. De chef der zaak, de heer Prijt, en diens echtge- noote, die boven het kantoor wonen, ziju slaags geweest met-de inbrekers, die ont kwamen. Op verzoek van -de B e r 1 ij n- sche politie is te Amsterdam gearresteerd een 23-jarige Pool. In Berlijn heeft hij zich schuldi| gemaakt aan verduistering van diamanten, ter waarde van 270,000 mark. Nadere bijzonderheden zijn bij de centrale- reoherche, die deze zaak in handen heeft, niet beleend. Do arrestant zal vermoedelijk worden uitgeleverd. Tol. Te Delfzijl kwam uit Emden O s t-F riesland) een zending drinkwater van 100.000 liter aan. Drie jongens die bezig wa ren met houtsprokkelen, vonden in een griend te Zwijndrecht een dubbelloops jachtgeweer. De 10-jarige B. wilde er mede schieten en trof zijn 12-jarige kameraad L. K. die het schot hagel in het hoofd kreeg en onmiddellijk overleed. Twee infanteristen in N-aar- don gelegerd, fietsten Woensdagmorgen, beladen met een paar kartoitnen doozen door de Sarpkatist-raat. Een stuk yan een wollen deken stak uit een. der doozen en dit verwekte argwaan bij een surveillee- rende politie-agent, die de twee soldaten aanhield.Hij opende de doozen waaruit eeni ge militaire dekens te voorschijn kwamen. De militairen gaven voor deze dekens ge kocht te hebben, maar de politie-agent, die er niets van geloofde bracht hen over naar het politie-bureau, vanwaar de beide infanteristen verdacht van diefstal ter be schikking van de militaire autoriteiten zullen worden gesteld. Toen Woensdagnacht de goe derentrein van Dordrecht naar Rotterdam Feijenoord te ongeveer twee uur heb sta tion IJselmonde passeerde, bemerkte men op station dat. er iets in het midden van den trein nieit. in orde was. Het gelukte den trein tot stilstand te brengen, juist voor de Mallegatbrug. Het bleek, dat de lading van een der wagens, welke bestond uit lange staven ijzer, dwars was komen to lig gen, waardoor reeds een aantal tqlegraaf- en telefoonpalen deerlijk gehavend waren. Ware de trein met dezen wagen de brug over gereden, dan wa3 zeker een ernstige ontsporing niet te vermijden geweest. Door het snelle optreden van het stationsperso- neel te IJseliuónde weid het ongeval voor komen. In Deventer werden Woens dag vele huismoeders gelukkig gemaakt doordien ze voor éénen gulden de volgen de artikelen konden koopen0.5 pond thee, 0.5 pond koffie, 0.5 pond pond cacao en 0.5 pond suiker, zonder bon. Twee winkeliers, in dezelfde straat woonachtig, waren de goe-do geniussen die dit buitenkansje bc-- zorgden en om de concurrentie nog groo- ter te maken, bood één van hun beiden iederen kooper voor eenen gulden een reep chocolade gratis aan. Dat deze reclame verkoop een massa koopers lokte,ligt voof de hand. De toevloed van kooplustige! was zoo groot, dat de politie voor een ge regeld verloop handelend moest optreden en het publiek in queue stond en velen een paar uur wachten voor dit koopje over hadden. Hbld. Te Schandeloo (L.) kreeg een klein kind van zekeren B. aldaar, een re volver in handen, dat blijkbaar niet goed was weggeborgen. Het kind ging er mee spelen, het wapen ging af en de kleine trof zichzelf in de borst. De kogel kwam er aan de rugzijde uit. Het kind overleed spoedig daarna. Op het einde wan de maand Juni werd op een vroegen ochtend, dicht nabij hot grenskantoor de Locht, het lijk gevonden van den bakkersknecht. Spierts uit Hoorlcn. SpierU had 'n bezoek gebr#cht aan zijn meisje to Hor* bach on zou 6poedig in het huwelijk treden. 's Avnods, toen hij naar zijn kosthuis wilde terugkceren, werd hij overvallen, beroofd en laag hartig vermoord. LangeD tijd bleet do misdaad onopgehelderdde arrestatie van een 'verdachte kon niet gehandhaafd' blijven. Do Kriminal-poli- zei to Aken heelt thans den moordenaar te pak ken; 't is oen Belgisch soldaat-deserteur van de bezettingstroepen; hij deed dienst per rijwiel langs de grenzen. Een sterke aanwijzing togen den! Belg is, dat in de kazerne tc Aken in oen kastje van den Belg een fietB lantaarn is in beslag go- nomen, dat den vorslagene toebehoorde. met. eeni kleverig vocht, is bedekt, waardoor het 't vuur kan weerstaan, en dan die bMksemen-de wielen-, die hier, overdrach telijk, zoowel de -snelheid van beweging als de verpletterende kracht uit-druk-ken. Het weer is schoon-. De zon schijnt vrien delijk. Bloeiende landschappen. Het graan wordt in garven gebonden en in schoven verzameld. Ilier en daar een arm kind', aren lezend op het veld van een- welda-1-i- gen landheer. En ik denk aan Ruth op het landgoed, van den ed'elmoedigen Boaz uit de geschiedenis vèr vóór Christus en aan dat sch-oone vers van den eenvoudigen Vlaamschen pastoor van te lande: De terwe ziet er zuiver uit Alsof hr ;r korenaren Geboren ïfc den binnenwand yan F ru's velden waren Zoo gf'.uwo is ze," en goud gelijk'. De stammen staan genegen en, honderdduizend, blinken ze, i-n den zoelen zonnenregen 't zijn priemen gouds, die dragend zijn den last elk, en de zware, de dikke, volle onschatbaarheïd- der gouden koorcare Gods zegen op dc velden viel, d ere rif u, gij boeren, die peerdenwagens koren zult, dit jaar, ton vlegel voeren. AVat ui-- '.baarheid overal, rondomme. Hier meer dan anders zou men zeggen. Deus mirabilis est in operibus suisGod is wonderbaar in zijn werken. Jammer is 't dat dit alles aan zoovelen achteloos voor bijgaat. Zou 't msschen komen omdat, zij den Maker niet kennen, Die zich openbaart in ieder sprietje dat opschiet uit heb ge storven zaadje en zich henen boort door den mollig vetten grond om te genieten, te genieten van heb gouden zonnelicht, en daarna zich te geven tot voedsel aan mensch en dier? Hier en daar komt de lange seis een ein de maken aan dat vroolijke leven. In gar ven gebonden en in schoven verzameld. Jammer dit heerlijke wiegelende gouden velden. Doch zoowel het een als het aimer heeft zijn eigenaardig schoons. Een schoonc waterpartij, een kleine villa, wit met rooden dak, op een groen veld, cn dan ■weer een grootere. Vogelen schrikken op en zetten zich weer neer, tsjilpend en buite lend en toerelierend, vechtend met elkan- dren om het behoud van een klein vliegje Gaat, kijkt er naar al wie die oogen heeft, en staat er een stonde wijlend bij daar zonne valt en water en toont mij dan tapijt of legwerk, of 't zij wat dat kunstiger gewrocht - en schooner is dan dat.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5