'TÜCHïvAAÏÏr^ Uit de Omgeving. s De gevels van de woningen moeien vol doen aan redelijk eïschen van gevelstand. Aangezien de Regeering steun alleen ver* leent ter verruiming van de woningmarkt ra zij door een aanvulling van do Woning noodwet tracht tegen le gaan, dat wonin gen aan haar bestemming worden ontt.rok- Scn, zulldta in het vervolg premies of sub sidies alleen worden gegeven voor woning bouw in gemeenten, welker besturen aan de toestemming tot onttrekking van woningen aan haar bestemming de voorwaarde ver binden, dat de woningen, welker bestem ming veranderd wordt., en op kosten van den belanghebbende worden vervangen door anderen. Verzekeringsplicht van Kloosterlingen. Ter zake vfwi dit onderwerp is thans een uitspraak gevallen van den Centralen Ra; d van Beroep te Utrecht, d.i. van heb Hoogste rochtscoDego in aangelegenheden ran sociale verzekering, schrijft de „Msb.". Deze uitspraak munt uit door haar bij zonder ver-dragende strekking. Blijkbaar lieeft. de Centrale Raad uitspraak willen doen niet alleen voor het speciale geval, dat aan zijn oordeel was onderworpen, doch ook voor alle geestelijke broeders en zusters, over wier al of niefc in-loondienst- zijn kon getwijfeld worden. Door den Raad van Arbeid te Breda was de zaak ook doorloopend als eene van algemeene bc- tcol.enis behandeld." Uit het. oordeel van den Centralen Raad mag veilig worden afgeleid, dat als regel .bij leden van geestelijke orden geen ver zekeringsplicht aanwezig is. Slechts als uitzondering is loondienst en dus verzeke ringsplicht. aanwezig, indien nJ. uitdrukke lijk door den religieus een contract is ge sloten, waarbij dezo persoonlijk rechten verkrijgt. Dit nu is eigenlijk alleen het ge val bij onderwijzers en onderwijzeressen, dio een schriftelijke overeenkomst, aangaan me', een buiten do orde staand schoolbe stuur. Wijders worde hier nog bij opgemerkt, dat van deze laatste personen nog van ver zekeringsplicht uitgezonderd zijn diegenen, wien pensioen vanwege het Rijk verzekerd is, die m. a. w. reeds voor pensioen stor ten, zooals de meeste onderwijzers doen. Practiseh geldt nu voor degeneD, die in de verzekering opgenomen zijn, doch thans blijken nict-verzekevingsplichtig te zijn dat zij vragen aan den Raad van Arbeid nietig verklaring van hun verzekering. Later kan d-.n ook restitutie der reeds geplakte zevol? aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam worden aangevraagd. Actie van Transportarbeiders. Gisteravond is te Rottendam een huis- huodelijike vergadering gehouden van aBc groepen aangestoten, bij den1 Ce ni traten' Bond' van Transportarbeiders, waar d» nieuwe positie tegenover de werkgevers en de mogelijkheid van nieu we actie tot verbetering der arbeidsvoor waarden besproken lieeft. Met algemêene steiumen werd "besloten, der* werkgevers de oude eischen van f8.per dag opnieuw voor ie leggen. Het bestuur werd gemach tigd de actie met kracht aan te vatten. Er. A. Kuyper. f Do Haagsche redacteur van de A. R. „Rotterdammer" schrijft over h-et sterfbed van dr. Kuyper o. m.: „Zaterdagavond bleek het einde, in snel- lm tempo dan tot dien tijd, te naderen; Zondag kwam do dood steeds dichterbij, en moest de familie om het sterfbed ver zameld worden. In den» vooravond we nikte Dr. Kuyper, die sedert 29 October wegens zwakte niet meer spreken kon, zijn doch- 1er, mej. J. II. Kuyper, die hem den laat- rten tijd met d-e liefderijkste zorg omring de, en gaf haar te verstaan, dat hij zijn kinderen bij zich begeerde. Ook Dh. Iden- burg, die van dag tot dag den zieke be zocht, was aanwezig. In gemeenschappe lijk gebed werd toom den Heere gebeden om bewaring voor lijden enj benauwdheid en gedanlkt voor den- zegen, dat in vol-be wustzijn afscheid genomen kon worden van den geliefden vader, die dankbaar en gelukkig den eeuwigen vrede tegenging. Dr. Kuyper, die wel veel sluimerde, maar nog vele heldere oogen-blikken» had, kon toen bij volle kennis, hoewel met bijna onJioorbare stem, afscheid van de zijnen nemen. Ecri afscheid, dat traneij, deed vloeien, maar waarbij de droefheid toch niet den glimlacht der eeuwige vreugde kon verbergen. Langzaam zette het sterven<?proces zich nu door. Totdat bet Maandagmiddag duidelijk werd, dat het nu welhaast ge daan zou zijn. Op verlangen van den ster vende werd Dh. Iden-burg weer gehaald, -en deze bleef wachten, tot het laatste heldere oogenblik Dr. Kuyper gelegenheid gaf den omringenden een laatst vaarwel toe te wuiven. En toen was ook voor dezen sterken roarr, voor dezen held des geloofs, het einde van 'het aardeche leven daar, en zacht sluimerde hij in, om zond-er kennel ijk en doodstrijd) in Jezus,te ontslapen." Uit Boedapest meldt het „Hang. Korr. Bur.", dat. het overlijden van (Ten Neder- landschen Minister van Staat, dr. Kuyper ook in Hongarije oprechte deelneming wekte, dj^ar dr. Kuyper als een bijzonder trouw vriend van Hongarije bcikcnd stend. De Pester Lloyd cn de Magyar Orszag wijden hem een bijzonder nagedachtenis en herinneren aan de menschlievende werkzaamheid van de beid«e dochters van dr. Kuyper, tijdens den oorlc^ te Boeda pest verricht. De Koningin, d-e Koningin-Moed er n de Prins hebben brieven van rouwbeklag ge zond-en aan de betrekkingen van wijlen dr. Kuyper. Mr. M. Sliugenberg. Mr. M. Sliugenberg, tot lid der Eerste Kamer gekozen, blijft wethouder van Haar lem. Als lid der Prov. Staten van Noord- Holland wordt hij opgevolgd door den heer Hn. van Leeuwen, die onder hem stond op de candidatenlijst der vrijzinnig-democra ten. „De Standaard". De politieke redactie van „De Stan daard" zal naar uit een artikel in dat blad, „een nieuw tijdperk" blijkt-, voor taan gevoerd worden door een commissie waarin zitting hebben de heeren H. Colijn, A. \V. F. Idenburg, mr. A. Anema, J. Schouten, mr. J. A. de Wilde en A. Zijlstra. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Marine-Loodsgelden. Hnur- en Woningwetten. De Marine-begrooting voor 1920 «kwam gisteren aan de ordo (tengevolge van het heengaan van Minister Bijleveld eersit nu!) De heer Hugenholtz (S. D.) kreeg d-e belofte, dat er spoedig een ■Vl-ootcommissie zal komen met dezelfde bevoegdheid, als de Le.ger-eommissie en toen werd de be grooting aangenomen met 46 tegen 25 stemmen, d-ie van de Sociaal-democraten, de revolutionairen, de Vrijzinnig-lemo- craten! en de heeren de Muralt (U.L.) ep A. P. Staalman (Chr. Pem.) Het wetsontwerp tot verhooging der loodsgelden) werd van de agenda afge voerd. i-n verband) met de ^anneming der motie-Dresselhuys met 36 tegen- 33 stem men. vragende om uitstel, todat deskun digen het rapport zullen hebben uitge bracht. Ten slotte heeft de Kamer zich weer bezig goh-ouden met de Huur- en Woning wetten-, waarvan de behandeling nog niet beeind-igd is. Verworpen zijn: een amendement-Staal man om den nieuwbouw aan de Huur- commissiewei te onttrekken, een amende ment-Schaper om de 20 pet. vrije huurvei'. hooging te schrappen en een amendement- Staalman om deze 20 pet. tot 30 pet. te ver. hoogjen. Van verschillende zijden is verder het amendement-Schaper bestreden, dat een woningfond-s wil stichten uit do helft van de na 1 Nov. 1920 toegestane hoogere huurv.ergoedingeni; Men is hierin blijven steken. De Commissie van Rapporteurs voor het ontwerp-Zondagswefi heeft uitstel gevraagd- en verkregen om haar Voorloopig Verslag uit tie brengen en' wel tot 1 December 1920. Gemengde Berichten. Sinds eea vijftal jareu wor- ^en te Amsterdam de brandweerlieden in de ver schillende kazernes als er geen brand is to blus- seken, bezig gehouden met allerlei werkzaamhe den, als timmeren, 6childoreu enz. Er zijn kazer nes, waar de timmermanswerkplaatsen op zijn modernst zijn ingoricht. Door do brandweerlieden wordt geregeld voor de verschillende gemeente diensten, speciaal voor Bouw- en Woningtoezicht gewerkt, terwijl ook alle brandweerber.oodigdhe- den voor zoovor technisch mogelijk, door do brandweerlieden zelf worden vervaardigd cn even eons hersteld. liet Nws. verneemt, dat het ge meentebestuur oen belangrijk werk aan de brand- wertimmcrlieden had opgedragen, nl. het maken van 300 stembushokken met de bijbehoorende les senaars. die in do vcrkiezingslokalen worden ge bruikt. De heer I. van Ne er den, aan nemer en timmerman tè Weesp, die voor eenige dagen door een auto werd aangereden, waardoor hij zijn been brak, is aan de gevolgen overleden. Bij don caféhouder, do heer De Vries, te Werverehoof (N.-H.) heeft men 's nachts den builenstaanden regenbak geheel leeg geschept. Of het ook droog is! 1920 is in Friesland een en orin grasjaar geweest. Bet voorjaar was vroeg en de herfst mooi. Er zijn boeren, die hun melkvee 7 maanden in het weiland hadden. In de gemeente Opsterland werd een stuk land 10 maal gemaaid om de drie weken 6tond er telkens weer een flinke snede gras. Nog nimmer was de aanvoer van beetwortelen aan do suikerfabriek „Hollan- dia'" zoo groot als thans; de laatste dagen la gen meer dan 300 vaartuigen bij de fabriek, zoo dat bijzondere maatregelen genomen moesten wor den om de doorvaart in de ringvaart mogelijk te maken. -—Ilot jongste kind van den veehouder Spoelstra te Houtigehage werd bij nacht door een rat aangevallen in haar lcdikantjo en zoo erg gebeten, dat geneeskundige hulp noo- dig was. -Als verdacht van diefstal van een bedrag van f 1000 uit de brandkast van het gemeentolijk olectriciteitsbedrijf te Apeldoorn teu nadcelc van de Provinciale Gelderscho Electn- citeite-Mij. is gearresteerd oen 21-jarige kantoor bediende aldaar. Ongeveer dertig jaar geleden kocht iemand bij Eerbeek omstreeks 1 en drie vierde H.A. grond, grootendeels woest, en slechts voor een klein stuk begroeid met opslagdonnen, voor f 65. Het terrein was door boaschen inge* sloten, en zoo geraakte het langzamerhand geheel begroeid met de dennen. Dezer dagen verkocht de eigenaar alléén de boomen voor f 1500. Een boer. die op de Hoogstraat te Rotterdam met een man en twee vrouwen had staan praten, bleek later te zijn beroofd van f 15.200. Men seint uit Venlo aan de Msb. In do Sevenuroscho bosschen i6 liet lijk gevon den van zekeren J. Franssen, arbeider aan de be- tonfabriek „Limburg-ia" te Blej-ick. Men vermoedt, dat hij tengevolge van mishandeling overleden ie. Nader bericht men, dat in verband met dezen moord te Sevenum door de mareehausséo* een f- tal personen zin aangehouden en naar Roermond overgebracht. Het tweejarig kind'van K., te Dootiuchem had liet ongeluk oen kan. met kokende melk over het lichaam to krijgen. De arme kleine is aan de gevolgen overleden. In den langs de Noor d-L i m- burgscke grens gelegen kreiB Geldern be gint het mond- en klauwzeer weder epide misch op te treden. Zaterdag deed een opzichter bij de marinekazerne te Amsterdam bij de politio aangifte, dat een geldkistje, inhou dende een bedrag van 2400, dat bestemd was voor de uitbetaling van de salarissen, tijdens zijn korte afwezigheid uit zijn bu reau was ontvreemd. Na een uitgebreid onderzoek is gisteren uitgekomen, dat de 36-jarige opzichter, uit Groningen afkom stig, zelf het geldkistje had ontvreemd. De man zal vervolgd worden wegens het doen van valsche aangifte en wegens ver duistering. De burgemeester van Schie- dam heeft van de Koningin een telegram ontvangen, wafarin H. M. verklaart, zeer getroffen te zijn door de berichten betref fende de ernstige ramp bij de firma Wilton en verzocht, op de hoogte te worden ge bracht van den toestand der gewonden en allen de verzekering te geven van aahx deel neming. De officier van justitie heeft opnieuw een bezoek gebracht aan de ingestorte loods om een nader onderzoek in te stel len. Naar het Volk meldt, is de heer Van Leuven, makelaar op de Amstcr- damsche effectenbeurs, die met den heer Wijnkoop naar Moskou is geweest, gister middag, toen hij zijn werk op de Amster- damsche beurs wou hervatten, daar met gejoel ontvangen, en uit de zaal geduwd. In een bosch dicht bij Balk is een heer gevonden met een schotwonde in het hoofd. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. De eigenaar van het hotel „De Zwaan te Amersfoort heeft officieel een overtreding van de verordening op het tapverbod laten constateeren teneinde zoo noodig in hoogste instantie de al of niet rechtsgeldigheid dezer verordening te doen uitmaken. Als motief wordt aangevoerd dat het Vergunningsrecht voor het loopende jaar betaald is en nu meent men, dat de be trokkenen, althans voor dit jaar, niet in de uitoefening hunner zaken mogen wor den bei^umerd, hetgeen met dit tapverbod wel geschiedt. Naar de Zuid-Limburger te Kerlcra.de meldt, werden gisteren naar de gevangenis te Maastricht overgebracht R. en H., resp. directeur en kassier der Doma- niale mijn, in verband met de gepleegde fraude. Naar VazDiaz uit Terncu- zen meldt, is op de lijn Gent—Terncuzen wegens loongeschil staking uitgebroken. 'SPORT. VOETBAL. Een wedstrijd HollandBelgië. Naar de Tel. verneemt, heeft de Vc-reeni- ging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer te Eindhoven zich tot den N.V B. en tot den Belgischen V. B. gewend met heit verzoek, orn op 2den Kerstdag in Eind hoven een Belgisch elftal een wedstrijd te doen spelen tegen een Nederlandsche com binatie. De N. V. B. zou in principe reeds hebben toegestemd. ZWEMMEN. „Het ÏJ" naar België. Op 12 December a. s. zal er te Antwer pen een groot Liefdadigheidszwemfeest ge houden worden, waarvan de opbrenst ten goede komt aan de Belgische ooHogswec- zen. De zwemvereeniging „Het IJ" heeft zich met haar eerste zevental belangeloos be schikbaar gesteld om dit zwemfeest een in ternationaal karaktor te geven. Zeer waar schijnlijk zal evenwel ook het derde zeven tal de reis meemaken om ziin eersten inter nationalen waterwedstrijd te spelen. Ook aan het estafettenummer zal een' IJ-ploeg deelnemen. „Hbld." Een reusachtig vliegtuig. Uit Moskou komt het wonderlijke bericht, dat de ingenieur Makhonin met de plannen van een vliegtuig gereed is gekomen dat 1000 ton vracht zal kunnen vervoeren en de beschikking zal krijgen over een moto rensterkte van 24.000 p. k. Er zal plaats zijn voor 1000 passagiers, terwijl het vlieg tuig bovendien nog zal meevoeren een an der vliegtuig, waarschijnlijk van geringer afmetingen, alsmede een auto of een motor boot. De snelheid van dit reusachtig toe-» stel, dat in Mei 1921 gereed zal zijn, zal 100 K. M. per uur bedragen. „Hbld." RECHTSZAKEN. Het ongeluk met den Haagschen Brand weerauto Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage hebben gisteren in hooger beroep terecht gestaan H. v. G., agent van politie, 41 j., en A. M. van B., 21 j., chauffeur, beiden te s-Gravenhage. Zij hadden in een auto van de Haagsche Brandweer op 29 Nov. 1919 op den Leidschen weg een wielrijder, J. J., aangereden. Deze was dientengevolge over leden. De eerste bekl. was door de Haag sche rechtbank veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. De tweede was vrij- Bekl. zegt in Den Deijl 2 Vermouth's te hebben gedronken. Hij nam van den 2den bekl. bet stuur over. De aanrijding werd veroorzaakt, omdat de wielrijder rechts uitweek. Op den weg werd de wielrijder aangereden. De tweede bekl. zegt het stuur aan den eersten le hebben overgegeven.^ Ingenieur Japiksc als deskundige en ge tuige gehoord, acht het onmogelijk, dat de aanrijding op den weg plaats had, deze moet op het rijwielpad geschied zijn. Get. Paardekooper reed achter den wiel rijder. Deze heeft het rijwielpad niet ver laten. Get. de Haan, agent van politie, zat ook in den auto. Hij is dadelijk na het ongeval weggegaan, maar heeft niemand op den weg gezien. Get. Wal ter, leermeester van de chauf feurs bij de brandweer, zegt, dat de weg bij Den Deijl in slechten toestand is, slin geringen in het spoor van den auto heeft hij niet gevonden. Dan is het woord aan den Procureur-Ge neraal. Deze releveert, dat verschillende getuigen hebben gezien, dat de auto sterk slingerde. Voor spr. is er niets duisters in de zaak. Al had v. G. een rijbewijs, hij kon niet rijden, zijn schuld staat vast. De twee de bekl. kan niet aansprakelijk worden ge steld. Hij mocht het stuur niet uit handen geven, maar is toch strafrechtelijk niet aansprakelijk. Spr. vindt geen termen voor voorwaardelijke veroordeeling; hij vordert "bevestiging. De verdedigers mr. J. H. Rink en mr. S. v. HouteD Jr., advocaten, aldaar, pleit ten vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. De Brand in den Wijnhuistoren. Het Arnhemsch Gerechtshof heeft heden in de zaak tegen H. v. Kempen, door de rechtbank te Zutfen wegens de brandstich ting, waarbij de Wijnhuistoren vernield werd, een nader onderzoek gelast. Alsnog zal op 18 Nov. door het Hof worden ge hoord de commissaris van politie te Zut fen. HILLEGOM. Vrouwenbond. Gisteravond hield ide afd. Hillegom van den Ned. R. K. Vrouwen bond in Hotel Sistermans een. goedbezochte ledenvergadering. De pres., mevr. Litjins v, d. Donk opent de vergadering met dein Chr. groeten een woord van welkom. Spr. drukt haar voldoening uit over de belang stelling. De notulen werden nu geleden, en onveranderd goedgekeurd. Mevr. Goemans bracht verslag uit vam de algemecne ver gadering te Amsterdam; vooral werd naar voren gebracht, hoe-bij de afdeelingen wordt aangedrongen op het lezen, van „De Kath. Vrouw" en dat de comité's, die zich zoo beijverd hebben voor de Weensche en HongaarscTic kinderen, nu ook met kracht zouden werken om Hollandsche kinlderen uit dö groote steden buiten geplaatst te krijgen. De presidente stelde vervolgens voor, de contributie te brengen op f 1.20; hiertoe werd besloten, 't Bestuur der afd. zal voor de Hollaindsche kinderen werken als voor de uitheemsche. Mej. A. v. d. Schoot wordt wordt tot secretaresse van het comité be noemd. Uit de afd. is een propagandaclub gevormd, bestaande uit 16 personen. Mej. Duiker had wegens vertrek uit de gemeente bedankt als bestuurslid, mej. Uilenhoed wegene drukke werkzaamheden. Als secre taresse werd gekozen mej. E. A. Groot, als bestuurslid mej. Q. Witteman. Winter- program der afd. ziet er schitterend uit. Naai- êni knipcursus door een) gediplomeer de uit Amsterdam, Moedercursus door dr. Hanrath, verbandleer-cursus, en door- Pas toor J. A. J. M. K-reok een Lithurgise'he cursus. Bij de rondvraag deelde mej. Groot jnede, dat zij 50 lezeressen- voor „De Kath. Vrouw" gevonden had. De aanbreng-premie f.20 stortte zij in de kas der afd. Dit succes werd met applaus begroet. Na een opwekkend woord van de presi dente werd de verg. met den Chr. groet gesloten. Jubilé. Gisteren was liet 40 jaar gele den dat de heer L. J. v. lieerde.alhier in dienst trad als ambtenaar bij de H. IJ. S. M. Van -die 40 jaar bracht hij 't grootste ge deelte hier door. De jubilaris heeft d-ien dag veel belangstelling mogen ondervin den, hetgeen hij tdoor zijn. dienstvaardig heid voor 't publiek ook verdien! 't Perso neel schonk hem een prachtfoto van allen t28) bijeen in eikenhouten lijst; verder tal- looze bloemstukken on andere stoffelijke blijken van .belangstelling, een reuzen-col lectie telegrammen', kaartjes etc. Velen kwamen ook mondeling den jubilaris com- plimenjteeren. Moge de heer v. Heerde, die met een jaartje den dienst met pensioen, verlaat, nog vele jaren van rust en ge zondheid smaken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nieuwe nummers. De nieuwe numme ring der huizen, waartoe onlangs in- den gemeenteraad was besloten, is gereed. De wij-kverdeeldng bestaat niet meer en iedere straat heeft nu aparte nummers, dus niet, zooals vroeger, in het geheele dorp steeds doorloopend. Als gevolg hiervan zullen nu ook naambordjes op de hoeken- der stra ten moeten worden aangebracht, 't Is, vooral voor den vreemdeling, nu veel ge makkelijker adressen te vinden. KATWIJK. Burgerwacht Sinds 'n paar weken is er voor de leden der Katwijk-sclie Burger wacht behalve Zaterdagnamiddag, ook op Donderdagmiddag gelegenheid zich te oefenen in het schieten. Tot heden werd hiervan nog weinig gebruik gemaakt. Bijna allen» prefereeren do Zaterdag boven de Donderdagmidldag. Den laatsten tijd wordt alleen geschoten op schijf Hoorn, af stand 150 M. Een prachtige oefening om volgend jaar te «kunnen meedoen aan de nationale schietwedstrijden. Dit is dan ook de bedoeling van het bestuur der Burger wacht. Dit jaar durfde men dit nog niet aan. Nieuw© school. In de vergadering van den R. K. Volksbond, afd. Katwijk aan dén Rijn-, is een co-mmissie benoemd, een z.g. Schoolcommissie, met het doel- bij de pa rochianen geregeld gelden in te zamelen ten behoeve der nieuwe R. K. lagere school. LI88E. Wijkverpleging. Wij ontvingen bet 110e jaarverslag van de R.-K. Vereeniging tot Wijkverpleging alhier waaraan we het vol gende ontleenen: De vereeniging vierde in 1919 het 2e lustrum. Zooals een sterke ge zonde plant gekweekt in vruchtbaren bo dem naar mate zij tot voller wasdam komt steeds meer en steeds schooner vruchten voorlbrengt. Zoo is ook deze vereeniging gedurende haar 10-jarig tijdperk merkbaar in krachten vooruitgegaan en heeft zij, dank zij veler steun, in alle opzichten kun nen beantwoorden aan het schoone doel da/t zij beoogt. In den loop der jaren heeft zij vele en trouwe vrienden gewonnen wel ke haar steunde door hunne belangstelling en geldelijke bijdrage. Steeds werd zij be gunstigd, zoowel door de meer gegoede burgers als door de minder met aardsche goederen bedeelden. Die bloei dankt de vereeniging in de allereerste plaats aan ie boven allen lof verheven ijver en opoffe ring van de Eerw. Wijkzusters die steedB bereid gevonden worden hulp en steun te verleenen waar die gevraagd wordt. De Eerw. Zuster Pia, die nu reeds 9 jaar lief en leed met het bestuur deelt vierde in het afgeloopen boekjaar haar twaalf en een half jarig professiefeest. Het was voor het bestuur een eer en genoegen haar namens vele vrienden een huldeblijk te kunnen aanbieden. Het financieel verslag luidt gunstiger dan het vorig jaar, dank zij en kele extra-giften van dankbare patiënten en aanwinst van nieuwe leden, mede ver kregen door de propaganda van den bode, C. de Koning, waardoor eenige vermeerde ring van inkomsten kon geboekt worden. Aan contributies kon 30.85 meer geboekt worden dan in 1918. Dank zij gepaste zui nigheid sluit 1919 met een batig 6aldo van 103,25,5 waardoor de reserve is gebracht op ƒ570.23. Van het R.-K. Armbestuur en van de Zeereerw. Overste van het Pius- gesticht werd steeds de meest welwillende medewerking ondervonden. Ook de samen werking met de afdeeling Lisso van het Groene Kruis was van aangenamen aard beide vereenigingen vullen elkander aan. Het bestuur dringt er dan ook op aan, aan deze zustervereeniging de steun niet te onthouden. Het meubilair van het Wijklo- kaal en de linnenkast zijn in goeden staat doch eischen hernieuwing en uitbreiding. Mochten velen het goede voorbeeld vol gen van het magazijn „De Zon" dat we der een gift in natura schonk voor aart vulling van de linnenkast. Het bestuur onderging ook dit jaar geen verandering terwijl de bode, de heer C. de Koning, ge handhaafd bleef. Straks zal een bijdrage worden gevraagd voor 1920dat niemand zijn steun onthouden doch integendeel zijn bijdrage verdubbelen. Veel, zeer veel is er noodig om de werkzaamheden op denzelf den voet voort te zetten en zoo mogelijk nog uit te breiden. Nog zoovelen zijn er die nog geen lid zijn alhoewel spj meermalen van de diensten profiteeren. Later zij nog heden toetreden en inschrijven voor een groote of "kleinere bijdrage. Slechts krachti ge samenwerking en ruime geldelijke steun kan onder Gods zegen de vereeniging ia stand houden en in bloei doen toenemen. Uit het overzicht der werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar blijkt dat 7240 bezoeken bij zieken zijn gebracht te gen 4810 in 1919. Er hadden 6188 behande lingen in. het Wijkïokaal plaats tegen 4881 in het vorig jaar. Die bezoeken hadden plaats bij 265 patiënten. In het Wijkïokaal werd aan 847 patiënten hulp verleend. Ver der werden daar 48 groote of kleine opera ties verricht en 47 maal eerste hulp ver leend. Dit zijn inderdaad cijfers die spre ken Mochten daardoor velen zich gedwongen - gevoelen zich nog heden als lid op te ge ven en deze nuttige vereeniging naar ver mogen steunen. NOORD WiJKERHOUT. R.-K. Volksbond. Dinsdag j.L was een vergadering belegd van den R.-K. Volks bond, afdeeling Noordwjjkerhout. Nadat de voorzitter zijne voldoening had uitgedrukt over de goede opkomst, wer den de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. Hierna volgde de installatie van 5 nieu we leden. Thans volgde eene bespreking over den aankoop van militaire dekens. Besloten werd, dat voor elke le bestellen doken Zaterdag a.s. bij het bestuur 50 cents voor uit zal zijn te storten. Van de gelegenheid^ om dekens te bestellen, werd een druk ge bruik gemaakt; ruim 400 stuks werden be steld. i Bij de bespreking over de feestavonden werd besloten, om op 22, 23 en 24 Novem ber a.s. deze te geven met medewerking der afdeeling Tooneel, tor gelegenheid van de inwijding tan het nieuwe vaandel. Op deze feestavonden zullen worden uitgeno<N digd allen, dio hebben bijgedragen tot deo aankoop van bedoeld vaandel, echter togen een kleine entrée ter bestrijding der kos ten, te maken door de Tooneelvereeniging. Wegens do ziekte van pastoor van Ko len kon de cursus, te geven door den Eerw. Adviseur, kapelaan van der Eefllj niet doorgaan, doch werd door den heer Wijnekus, gemeente-secretaris, op duidelij ke wijze uiteengezet de vrijwillige ouder- domsverzekering, waarvoor genoemde heer den dank van den voorzitter mocht oog sten. do rondvraag werd het fond „Hulp in Nood" besproken en besloten, dit weer in zijn oude eer to herstellen. - Hierna volgde sluiting door den voorzit ter op de gebruikelijke wijze. NOORDEN. Ontvreemd. Bij den vrachtrijder C. v. d. Helder is een. zak haver en 3 paarden* brooden ontvreemd. SASSEN'MEIM. Burgerwacht Zaterdag 13 Nov. ai. des avonds te halfacht in de zaal van hot „Bruine Paard" algemeene vergadering voor de leden der Burgerwacht. VOORSCHOTEN. Apologetische Cursus. Al meer en meer trekken de cursusavonden, die de K. S. A. organiseert, de belangstelling van de parochianen. Voor zeer veel toehoorders behandelde de Eerwaarde leider der cur susavonden de WelEerw. Heer G. Pichot het Onderwerp „De Biecht". De Eerw. spre ker bewees, dat de Biecht, zooals wij Ka tholieken haaar kennen, is een Goddelijke instelling. t Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door enkelen gebruik ge maakt Het tweede deel van dit onderwerp z»1 op een volgenden cursusavond worden be handeld. Samensmelting. D£ R.-K. Tooneelver^ eenigingen „St. Genesius" en „St, JoseT vergaderden gisteravond in het R.-K- er' eenigingsgebouw onder leiding van 0 WelEerw. heer G. Pichot, Kapelaan aM** Een twintigtal leden.waren ter ver]

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2