3)&£eicbclvc Sou/toni' Dit blad verschijn telken dag, uitgcz. Zon- en Feestcl. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, roor Leiden 1Ü ct. p. week, f l.5U p. kwartaal; by 3 agenten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Franco os t f2.95 p. kwartaal Het Geïllustreerd Zondags-» voor J onze 8 O. pOSt r - - L blad is voor de Abonné's veierijgbanr tegen beta.inö van SOct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijk© nummers tï ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent DONDERDAG 11 NOVEMBER 1920. 2e Jaargang. Bureau: RAPENBURG 10 LEICEN. Interc. Telefoon 935. No. 3371 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubLele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worde? aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.- 's Zaterdags overige dagen f0.75. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Geen verandering in de Berlijnsche staking gekomen. Relletjes en communis tische agitatie. Maatregelen der rogeering. Be Belgische mijnwerkers weer aan 't werk. 'Een rede van Lloyd George. Hachelijke positie van Armenië. De Adriatische kwestie opgelost Flume onafhankelijk. Wegens overvoering der Amerikaans che markt met Europeesche krachten, wcxdt de immigratie voor eemige jaren verboden. België. Be mijnwerkers weer aan '4 werk. Het werk is in vollen omvang hervat in alle mijnen van het cen'traal bekken. Be kabinetscrisis. Volgens de „Etoile Beige" mag men aan nemen, dat Carton de Wiart zoo goed als geslaagd is met de vorming van een ka binet. Duitschland. DE STAKING TE BERLIJN. De Regeeringneemt krasse f maatregelen. De regeering heeft besloten om door een krachtig ingrijpen, een einde te maken aan den door de staking van de electriciteitear- beiders veroorzaakte onhoudbaren toestand. Volgens de Germ an ia zal de Rijks president gebruik maken van het hem vol gens de grondwet toekomende recht, en een verordening uit te vaardigen, die waarbor gen zal, dat de gas-, water- en krachtwer- ken van de gemeenten niet kunnen worden stil gelegd. De verordening zal maatregelen bevatten om wilde stakingen te verhinderen, en wel door het voorschrift, dat een scheidsge recht zal worden ingesteld, dat eerst. 2 da gen na de uitspraak van het scheidsgerecht het werk raag worden gestaakt en dat de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken de bevoegdheid verkrijgt, de werkgnvers er toe te brengen, aan rechtvaardige eiéchen en wenken van de arbeiders te voldoen, ten einde daardoor stakingen te verhinderen. De Internationale publiceert he den in vette letters dat van het afbreken yan de staking geen sprake is. Veeleer heeft zich de toestand door het dreigen met geweld van de regeering bui tengewoon verscherpt. Het stemmen over de staking gaf geen duidelijk beeld. De be richten daaromtrent zijn integendeel slechts het gevolg van de campagne der burgerlij ke pers, die meldde dat binnen zeer korten tijd het werk zou worden hervat in de be drijven waar gestaakt wordt. Dit komt geenszins met de feiten overeen. Met uitsluiting dprelectri- c i e n - s t a k e r s gedreigd. De overheid van Berlijn heeft besloten 'om den eleclriciteilsarbeidcrs den eisch te stellen heden om 2 uur aan het werk te gaan, zoo niet, dan worden zij ontslagen. Relletjes. Een groot aantal vreemde arbeiders drong tusschen elf en één uur gisteren in de gemeentelijke gasfabriek aan de Danizi- ger Strasse ery eisclite dat de arbeiders der gasfabriek nog eens over -de staking zou den stemmen. Gehoor gevende aan dezen aandrang werd op verlangen van den be- drijfsraad deze stemming dadelijk gehou den met het resultaat dat de staking we derom werd verworpen. Na eenigen tijd drongen ongeveer 1000 werkloozeiu in de gasfabriek, zetten don bedrijfsraad af en eisch ten de oprichting tïan een politieleen arbeidersraad, aie door de werkloozem meteen- werd gekozen. Daar op werd de slaking in de gasfabriek nyït 4 stemmen meer geproclameerd. De auto riteiten zijn hiervan 'in 'kennis gesteld. Volgens een later bericht liebbcn de ar beiders aan de Dantzigerstrasse den poli- kicken arbeidersraad afgezet en h-et werk hervat. Voor eenige groote fabrieken kwam het lot relletjes van de werkloozen. die ingrij pen van de veiligheidspolitie -noodzakelijk maakten. Communistische agitatie. Naar verluidt is reeds hij biet uitbreken tvaïi de electriciteitsstaking tegen den com- muni-stenleider Sylt een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd, wegens ver scheiden strafbare handelingen. De elec- triciteits-arbeiders volharden voorloopig steeds in de staking en weigeren om den uitslag der stemming van gisteren als bin dend voor hen te aanvaarden. Zij hebben besloten, heden, opnieuw over den tegen stand der stad-s-arbeiders tegen de staking te beraadslagen. Oproepen van de communistische arbei derspartij en van den arbeidersbond- ver langen van de arbeiders ondersteuning van de staking en de algemeene staking. Even als de meerderheids-socialisten zijn ook de hechts, en li-nks-onafhankelijken tegen, de fclgemeene staking. he gemeenhe-gasfctf>rieken te Charlotten- hurg en de gasfabriek te Tegel', waar alleen de noodzakelijkste arbeid verricht wordt, ïijn niet in werking. Dóch heden zijn be drijfsvergaderingen aangezegd o,m over de hervatting van het werk te beraadslagen. Hertog Lodewijk van Eoieren. f Het „Journal de Genève" meldt het over lijden van den; gewezen koning Lodewijk van Beieren. Volgens Engelsche bladen heeft men hier te doen met hertog Lode wijk van Beieren, die in den ouderdom van 90 jaren aan longontsteking gestor ven is. Be voekvvestie. De commissie voor schadevergoeding heeft de Duitsche regeering uitgenoodigd in de op 15 dezer te Parijs plaats 'hebbende zitting mede te deden, in hoeverre Duitsch land in staat is aan de door Frankrijk, België, Italië en* Servië ingediende eischen voor rundvee, paarden en schapen te vol doen-. De Duitsche regeering zal eenl com missie van deskundigen naar deze zitting zenden. De toestand dor ambtenaren. Vaz Dias meldt uit BerlijnTengevolge van den ernstigen toestand, waarin de ambtenaren vorkeeren, heeft de Duitsche ambtenarenbond een voorstel aan de re geering en het parlement gezonden tot on middellijke verhooging van den duurtetoe- slag voor ambtenaren. Onderhandelingen zijn reeds begonnen. Frankrijk. Verbond met Spanje? Het „Pet.it Journal" meldt, dat tusschen den koning van Spanje, president Mille- rand, minister-president Leygues en maar schalk Fo,ch in Parijs een1 conferentie heeft plaats gehad, in den loop waarvan ook het sluiten van een militair en economisch FranschSpa arisch verbond is besproken. De onderhandelingen worden nog voort gezet. Het blad ..Populaire" schrijft: Het blijkt steeds duidelijker, dat de kapitalisten en militaristen in Frankrijk, Engeland-, Bel gië, Spanje en N ederland zich wil len aaneensluiten om 'n groot, militair ver bond -bot stand te brengen, ten- einde zich to beveiligen tegen- het uit het Oosten dreigende bolsjewistische gevaar. Tegen dc pornografie. -In Juni j. 1. diende in den senaat De La- marzelle een interpellatie in ter zake van de toenemende pornografie in Frankrijk en vooral te Parijs. Ingevolge deze interpellatie zegde het de partement van justitie maatregelen toe te gen de uitgevers van pornografische boeken en prenten. Maar in afwachting van deze maatregelen gingen verschillende uitge verszaken voort, Parijs en de provincie met immoreole producten te overst.roomen. Eergisteren nu heeft plotseling de politie ingegrepen. In verschillende boeken- en prenten-winkels is huiszoeking gedaan en wat met de goede zeden in strijd was, in be slag genomen. Drie groote vrachtwagens waren nauwe lijks toereikend, om al het vuils, dat ge vonden werd, te bergen. Zoo is de eerste dag van den door Lamarzelle gepredikten kruistocht een zegenrijke geweest, en de po litie is overtuigd, dat zij ten dezen lang niet aan het einde van haar taak is. De per- quisities zullen dan ook met kracht worden voortgezet. Het zal intusschen niet bij het inbeslag- nemen blijven, de „leveranciers" van deze artikelen zullen zich bij de justitie hebben te verantwoorden. Engeland. Be kosten dar bezetting. In het Lagerhuis heeft Churchill ver klaard, dat naar schatting het leger aan den Rijn maandelijks 3.GOO.OOO pd.st. icost. De totale 'kosterij tot 13 Sept. 1.1. hebben 51 miliiocn bedragen. Er i,s uit Duitschland 3-46 millioen marken, ontvangen voor bij drage in de kosten. Dit bedrag is niet be grepen bij de bedragen die betaald moeten worden aan schadeloosstellingen. Kosten van d© mijnwerkersstaking. In het Lagerhuis is medegedeeld, dat de verliezen tengevolge van. de kolen- staking gescha Lav orden op 14 tot 15~"mil- lioen pond sterling voor de mijnwerkers aan loonen, terwijl de verliezen in de pro ductie geraamd worden op ld millioen tón. De verliezen in Ierland. De Sinn. Feiners hebben officieele cijfers bekend gemaalkt waaruit blijkt, dat in drie maanden 171 dooden in Ierland gevallen zijn. De Sinn Feiners verloren- 25 dooden, de politie gn militairen 81; het aantal bur gers dat gddood werd schat men op 65. Do Ieren in Amerika dreigen met weer wraak. Sir Ilamar Greenwood heeft een brief ontvangen uit New-York, gedateerd- van 25 October, waarin gezegd wordt, dat als de represaillemaatregelen in Ierland nog worden voortgezet., na 14 November de I-eren in Amerika en degen-en, die met hen sympathiseeren, maatregelen van weer wraak zullen beginnen tegen de Engel sehen die in Amerika verblijf houden. Red© van Lloyd George. Duitschland. In .een rede aan bet feestmaal bij -den lord-mayor van Londen, zeide Lloyd Geor ge, sprekende over de Duitsche ontwape ning, dat hij een rapport van het departe ment van oorlog had ontvangen, dat zeer bevredigend- luidde. Het Duit-sche leger is teruggebracht tot minder dan 150,000 man en men gaat snel in de richting van het eindcijfer, namelijk 100,000 man. De groote oorlogswerktuigen zijn ingeleverd, maar er zijn nog te veel geweren in Duitschland, die in het bezit zijn van particulieren. Wat de schadeloosstelling betreft zeide Lloyd George er zich over te verheugen dial de Duitsche regiering zich inspant om middelen en wegen." ie vinderrteze schuld te betalen. De Geallieerden zoeken naar den besten uitweg in deze aangelegenheid, de Duitsch-ers doen hetzelfde en- als in al de geallieerde landen de 'bevolking luistert naar den raad dergemen, wier eeriig doel het is de v-erwoeste strekcni weder op te bouwen- en niet. de verwoeste reputaties te herstellen, twijfelt hij er niet aan of de vrede zal worden-gevonden langs den weg van een goed'e verstandhouding. Rusland. Sprdkend over Rusland, zeide I.loyd George het te betreuren, dat hij daarover niets hoopvols had te vertellen. Het bolsje wisme verkeert thans in -een phase, die het niet overleven kan. Het is zulk een onmo gelijk en zulk een bespottelijk geloof, dat 'het niet kan blijven} bestaan. Maar ik zal u zeggen, wat wel kam blijven- beslaan anarchie. Als Rusland hieraan tem prooi valü kan het generaties duren voordat het er weer uit verlost wordt. Het is de dood voor Europa. liet is erger, het is -een et- terzweèr, die -de atmosfeer van de wereld bederft. Daarom hebben- wij niettegenstaan de alles volhard in onze pogingen om den vrede te verkrijgen. Wij zullen- daarmede blijven voortgaan, omdat wij het -gevaar inzien van een Rusland, verzonken in den poel der anarchie. Engeland. De minister besprak verder de binnen- lan-dsche aangelegenheden- en zeide dat de toestand in de industrie -kalmer wordt. Bij de laatste onderhandelingen heeft hij op gemerkt, dat er zoowel hij de werkgevers als bij de arbeiders een betere geest heerschbe en dat zij zoowel als -de regee* ring den wensch toond-en om een bevredi gende oplossing te vinden. Ierland. Wat Ierland betreft zeide de minister, dat bij zich al zeer -moest vergissen, als de regeering -nu niet ,.deni moordenaar bij de keel had." De politie krijgt de mannen, waaraan zij behoefte heeft en als er meer versterking noodig is, zal de regeering trachten die te verkrijgen, want, zoo voeg de Lloyd George -er bij, de beschaving kan een uitdaging van dezen aard- niet toela ten. Wat de regeeri-ng Ierland; heeft aan geboden i9 ge-en slavernij, maar een eerlijk compagnonschap in het grootste rijk van de wereld. Rusland. WrangeL Ten Noorden van Perekop hebben de •troepen van Wrangel aan de bolsjewiki ernstige verliezen toegebracht in den loop van acties, om hun verdedigingslinie te versterken. In de streek van Sivak is het roc-de offensief tot staan gebracht. In een interview heeft generaal Wrangel verklaard:, Ons leger is teruggekeerd naar de Ivrim, driemaal zoo groot en zoo steik als 't 5 maanden geleden was tijdens het binnentrekken- van Taurië. Afschaffing van belastingen. 'Eens Wolff-bericht uit Moskou d.d. 9 dezer •meldt: Een decreet van den, raad der volks commissarissen schaft alle belastingen voor economische verrichtingen van den staat af. Daaronder vallen ook de belas tingen voor gas, electriciteit, water en te lefoon-, alsmede de kósten voor openbare werken. Uiterlijk 1 Januari 1921 zullen- de betalingen voor passagiers- en goederen verkeer worden afgeschaft. Een ideaal land toch, dat Rusland! Italië. Be Adiiatisch© kwestie. De Adriatische kwestie is opgel-ost. Bij de getroffen regeling zal de grens van Istrië bij-na geheel in- voor J-oego-Slavië gunst igen zin- w-orden vastgesteld. Fiume wordt, onafhankelijk, met een gebied, dat aan Italië grenst. Zara komt onder Ita- liaan-sche sauvereiniteit, terwijl de eilan den Cherso, Lussin, Uni en Lagosta aan Italië worden toegewezen. Bulgarije. Toelating tot den Volkenbond gevraagd. Bulgarije heeft officieel -den wensch te kennen, gegeven om tol, den Volkenhond te mogen worden toegelaten. A-ls motieven geeft het daarvoor op: le. Het Bulgaarsche volk draagt niet de schuld voor Ferdinand's politiek. 2e. Bulgarije heeft geheel met het verle den gebroken. 3e. Bulgarije heeft zijn politiek op vriendschappelijke overeenstemming met de Enten-tc-mogendheden gericht. Spanje. Staldngen. Te Oviedo zijn 4000 metaalarbeiders in staking gegaan. Te Rio Tinto zijn de onderhandelingen tusschen do arbeiders en patroons opnieuw afgebroken. Armenië. Overwinning der Kemalislen. Het Armeensche leger trekt op Novoba- jarid terug. De regeering wenscht vrede, maar de Kemalisten eischen- voor alles uit levering van alle wapens. De sovjets hebben een ultimatum gezon den aan Georgië, waarin geëischt wordt, d-at het land onmiddellijk de onderhande lingen met Wrangel zal staken en de be trekkingen met de Entente zal verbreken. Georgië heeft de mobilisatie gelast. Wapenstilstand gevraagd. Een telegram uit Konstanlinopel deelt mede, dat Armenië aan de troepen van Moestapha Keinal een wapenstilstand heeft gevraagd. Deze eischt echter aflevering der wapenen. Vereenigde Staten. Geen landverhuizers meer naar de Vereenigde Staten. Bij het Congres der Ver, Staten zal in December een- wetsontwerp worden inge diend, dat gedurende verscheidene jaren elke immigratie verbiedt- De Amerikaan- scho markt is reeds overvoerd met Euro peesche arbeidskrachten en- de werkloos heid neemt, op beangstigende wijze toe. Buitenlandsche Berichten. Een huis belegerd. Te -Vevey (Zwitserland) moest Siza, een' strooper, in hechtenis gen-omen worden, omdat hij geweigeifd had- eer* boete -voor strooperij te betalen. Siza schoot den agent, die ham -met drie veldwachters kwam halen, -dood, verwondde een der veldwachters ernstig en verschanste zich daarop in zijn huis, dreigende iedereen neer te schieten, die het naderde. Den heelen nacht omringden dertig po litieagenten de woning, die niet beschoten kon worden uit gevaar voor de omliggen de huizen* 's Middags sprak de burgemees ter liem vriendelijk van een ander buis uit toe, maar Siza bleef onverblddel-lij'k. Toen kwam de brandweer er aan te pas én een uur lang werd de stroo-perswon-ing onder water gehouden, eveneens zonfder gevolg. Ten slotte nam men zijn toevlucht tot de wetenschap. Uit- andere huizen boorde men buizen door het dak van Siza's huis en blies daardoor zwavelwaterstof in poeder- vorm naar binnen. Dit poeder, samen met het water der brandweer, ontwikkelde toen zulk een geweldigen kwad-en- geur van bed-orven eieren, -dat na een paar minu ten de moordenaar en strooper met opge- ■hevenl handen uit het huis kwam en1 zich gevangen liet -nemen. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Regeering zal den woningbouw bevor deren door het toekennen van premiën en het verleenen van hypotheek. De Centrale Raad van Beroep heeft be slist, dat kloosterlingen niet verzekerings- plichtig zijn ter zake van arbeid voor ge stichten. Nieuwe actie voor loonsverhooging in de Rotterdamsche haven. Herziening Dienstplichtwetten. Do Minister van Oorlog heeft den bur gemeesters verzocht bij de inschrijving voor de militielichting 1922 gegevens te verzamelen omtrent den militiedienst, wel ken de broeders der ingeschrevenen heb ben, vervuld, alsmede omtrent, het geta zo nen, dat tot het gezin behoort en de rang orde van den ingeschrevene in de rij der zonen. Uitvoer. Tot nadere aankondiging is met 12 Nov. dispensatie verleend van hot uitvoerver bod van oud papier en papierafval. Dezo dispensatie is slechts als een tijdelijke maatregel te beschouwen. Indien de bin nenlandsche voorziening van oud papier en papierafval door veranderde omstan digheden den vrijen uitvoer van deze arti kelen niet langer toelaatbaar doet zijn, zal deze beschikking onmiddellijk en zonder voorafgaande aankondiging weder worden ingetrokken. Verzilvering van Suikerbons. Krachtens beschikking van den Minister van Landbouw kunnen winkelier en gros siers bij het betrekken van suiker Rijkssui kerbons als betaalmiddel bezigen. Naar wij van do Nederlandsche Uitvoer Maatschappij vernemen, blijken meerdere grossiers in suiker ten onrechte aan boven vermeld o bepaling de bevoegdheid te ont- leencn, om, bij het in betaling geven van suikerbons, op de wijze als daarbij om schreven, een zekere korting toe te pas sen, tengevolge waarvan den betrokken winkeliers een grooter of kleiner gedeelte van het hun rechtmatig toekomende be drag wordt onthouden. Do Nederlandsche Uitvoermaatschappij zal tegen grossiers, die zich aan zoodanige ongeoorloofde handeling schuldig maken, met do meeste gestrengheid optreden en weigeren, van hen suikerbons ter verzilve ring aan le nemen. Verkoop van Confectieklcecling. Op de vragen van den lieer Abr. Staal man betreffende de bevestiging met finan- cieelen steun van het Rijk, van een han delskamer te 's-Gravenhagc voor den ver koop van confccliekleeding antwoordde de Minister van Landbouw, dat hem van ter zijde is bokend geworden met een voornemen van de Coöp. Groothandels Ver. „De Handelskamer" te Rotterdam, om van haar confectie een filiaal te vestigen te s-Gravenhage. Genoemde Handelskamc.r wordt nu zoo verre door de ltegcering gesteund, dat on der garantie van hot Rijk, do Nederland sche Bank haar promessen disconteert, on der bepaalde voorwaarden, tot. een be drag van aanvankelijk 3.000.000. Oplegging van voorloopige aanslagen in de Directe Belastingen. Algemeen bestond, blijkens I et .Voorloo pig Verslag tegen het verleenen van mach- Onder het vergrootglas. CXXVII. Intellectueele arbeiders Tegenwoordig heeft men het 'druk over bet lot van de intellectueele arbeiders. Zij- zijn de beklagenswaardige! Heel langza- merhan-d maar gaat een ol' andere categorie van hen- vooruit. Zoo zullen b.v. spoedig de onderwijzers uit den materieeden cn financieelcn achterstand zijn gehaald 1 óók al blijft minister De Visser beneden, de wol wat hoogo cijfers van het georga niseerd overleg! (Dit tusschen haakjes.) Zij,1 behooren' dan niet meer tot wat mem voor hoen vaa'k noemde het „hoedcn-proleta- riaat"! Er blijven dan echter nog heel wat cale- goriën intellectueele arbeiders in de pei narie zitten! Onder dezulken zal ook wellicht wel be hooren degene (de inteLlectueele arbeid- s t e r), die met succes heeft ge-solliciteerdj op een advertentie, welke gisteren in „De Leidscho Courant" stond, en luidde: Beschaafde da-me gezocht, algemeen ont-, wikkeld, omstreeks 30 jaar, voor aan-gena men, besturen-den werkkring, met eenvou dige administratie. Aanvangsaluris f900. Bij gebleken geschiktheid spoedig voor verhooging vatbaar. „Beschaafd", „algemeen ontwikikjld", kennis hebbende van administratie, kun nende besturenvoor 18 gulden in de1 wee-k De jonge losse werkman, die vier of vijf dagen in d-e weelc eiken dag wat vrachiea sjouwt, zou er beleedigd en, geërgerd' voor danken, om te werken tegen het loon, ■dat een- „beschaafde", „algemeen ontwik kelde" dame wordt gepresenteerd. Arme algemeen ontwikkelden'Wist ge maar wat minder! tiging aan den Minister van Financiën tot het opleggen aan do belastingplichtigen van voorloopige aanslagen in do directe be lastingen ernstig bezwaar. Het zullen voor al de personen zijn, zelfstandig in handel en nijverheid inkomen of daaruit inkom sten genic-tende, op wie de voorgestelde maatregel zal worden toegepast. Algemeen nu was men v. oordeel, dat juist voor dezo groepen van belastingplichtigen, meer nog dan voor andere, het volkomen willekeurig karakter eener voorloopige heffing, ge grond op den aanslag van het vorig belas tingjaar, scherp naar voren treedt. Dit be zwaar scheen van te meer beteckenis, waar het middel van hooger beroep tegen den voorloopigen aanslag in het wetsontwerp ontbreekt. Daarnaast werd algemeen het praot-ische bezwaar aangevoerd, dat de voorgestelde maatregel het euvel zelf, den achterstand in de uitreiking der aanslagbiljetten, aan zienlijk zou verergeren. Begroeting van Landbouw etvz. Yerschen-en is de Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) betreffende H-oofSluk X der Staatsbegrooting voor 1921. We onitleenen er voor heden het volgende aan: Het huisbrand rantsoen wordt niet ver hoogd; de afschaffing ervan wordt over wogen. Opheffing der N. U. M. acht de Minister van Landbouw nog niet mogelijk. Een- wetsontwerp in zalke -d-e saldi van verschilen.de Rijkskan toren! zal de Kamer spoedig bereiken. Aan heb dep. van Landbouw wordt een: afzonderlijke afdeeling voor visscherij- aangelegenhedeni ingericht. Regecringssteun voor woningbouw. Yan bevoegde zijde meldt men ons: De Regeering wil trachten door de vol gende steunregeling den bouw van wonin gen te bevorderen. Voor den bouw van woningen zullen pre mies worden toegekend, die per woning een zeker bddrag per viork. M. bebouwd opper vlak bedragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voel wil bou wen voor den betrekkelijk korte periode, worden vastgesteld. Do bedoeling is, dat de premies in opeenvolgende periodes geleide lijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouw nijverheid, maar ook aan vereeni gingen, die niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als rogel zonder nade re voorwaarden worden verstrekt; men '/.al dus in verkoopen en verburen van dc wo ningen vrij zijn. Desnoods zal dcor een en kele voorwaarde evenwel cenigo perking worden gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft* dat dc bouw van de particuliere nijverheid economischer is dan de aanbestede bouw* worden de premies beduidend lager dan dq subsidies, die krachtens het Koninklijk Be sluit van November 1919, tot duiver wee- den gegeven. Dezo premies worden geheel voor Rijks rekening genomen. De Regeering zal bevorderen, dat voor, dezen bouw met premie, zoo noodig hot Rijk hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het Rijksvoor- schot hypotheekhoudster wordt. liet Rijk zal het crediet geven tegen een rente, welka aan de hand van den geldenden rentestan- daard zal worden bepaald; voorshands be draagt zij 3 pet. Do aflossing moet geschie den in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden ver leend voor deugdelijke eenvoudige wonin gen, zoowel voor den kleinen middf 'and* als voor arbeider^, en in gemeentel. aar een goede bouwpolitie deugdelijk toezdcht houdt.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1