f. I Tweede Blad. Stadsnieuws Uil de Omgeving. Woensdag 3 November 1320 Beethoven-avond. Dank zij lSOsten geboortedag van feu meester op 16 Dec. a.s. lieeft het con- «itbureau Max Tak, den Leidenaars een jjiierniiiziek soiré aangeboden met jchmuller en Kreutzer als solisten. Deze jonden (waarvan deze de derde is ge- fce5t) zijn bedoeld als volksconcert,-en ge- Iskkig was de groote Stadszaal goed be- jjij uu heeft men kans op mee? dergelijke pooio avonden. Wafc geeft Beethoven toch een rijkdom Mn idees te hooren. Solospel voor viool en Mano geeft hij in'de sonaten en daar waar van beide instrumenten aaii 't woord is een variatie in de begeleiding, die, onge paard is. Buitengewoon is 't samenspel 'dezen violist eh pianist. Deze twee so- lülcn vulden elkaar aan. Over hun tech niek behoeft niet veel gezegd te worden iit jioort iedereen zelf wel. Wie Schmullcr Paganiiii lieeft hooren spelen weet welke jjscchte violislisehe eigenschappen, hij be- jjï en Kreutzer heeft fameus gespeeld de- icn avond. Zijn aanslag is forsch maar tooit ruwlinker- zoowel als rechterhand penredig ontwikkeldmooi is hij in zijn jjjiamiscno contrasten, meeslecpen in zijn lenperament, wat men van Schmuller niet dlijd zeggen kan. In de twee oerste sona ten vond ik den pianist wel eens wat sterk. Bi; speelde niet uitsluitend solo. Schmuller liéld de toon b.v. in de adagio's van dc be ulde sonaten buitengewoon week - en gaf Üerdoor zeer weinig toon, wat hij wel met crcet zal gedaan hebben en waarmede de pianist rekening had moeten houden. Do gusto in C moïl op 30 no. 2 is alweer een knstwerk, zooals Beethoven er zoovele ge makt heeft. Het 2e thema in het Allegro ga Erw. met zijn staccato begeleiding öraagt 't echte Beethoven stempel, evenals ié prachtige doorvoering. Beknopt is deze unite in hare opbouw. Het zielvolle Ada- p staat in Beetbovens geliefde toonaard h majeur met een middenzin in mineur geschreven. Al Beethovens muziek is rijk «n bonte kleurenmengeling en opmerke- ïko tegenstellingen, wat de thema's aan gaat, Welk een contrast met het adagio geeft het markante, puntige Scherzo, mees-- ferlijk door Schmuller gespeeld. Ik heb Btnschen hooren zeggen: de Frühling BDate vind ik niet mooi. Ik vind haar wèl ei. Vindt men haar te gewoon? Bect- ron is nooit gewoon, in al zijn eenvoud tooit alledaagsch. Hij geeft ons hier zijn blijde jeugdgedachte, doet aan Hayden enken friscli en kernachtigdit vindt ook in zijn eerste svmphonieëh weer. Hoogste punt werd bereikt in de Kreut- rèonate. Prachtig was de wijze, waarop werd voorgedragen in een algeheel ngaan. Bewonderd heb ik Kreutzer (ik «doel den pianistmen zou met de twee Hijkluidendc namen in de war raken) om lijn drachtig verschil in dvnamiek, zijn srclendo technische vaardigheiden hoe heft dit tweetal kunstenaars de* variaties pkewerki Tot vier stukjes zag fijn kant- wk van prima kwaliteit, waarna de dar telende finale kwam. Had men zich dit wel en dat meer wat zóó gedachtstijl vol is de Beethoven-vertolking geweest en iktneen zeker te weten, dat-velen mèt mij pbben genoten van wat Schmuller en Kreuber ons garen, want meermalen wer- fei beide kunstenaars teruggeroepen en eet warm applaus toegejuicht. J. K. „Va&firtje Langbeen". Het Schouwtooneel, directie A-dr. v. d. Horst cn Jan Musch, voerde Maandag 'in in Schouwburg op „Vadertje Langbeen1", hu vroolijk spel in i bedrijven naar den Ktnan van Jean Webster. stuk geeft de geschiedenis weer van fcn vondelinge, Jerusha Abbott, die in een Mdeliagenhuis, heb „John Grier Home", verpleegd wordt gedurende 17 jaren, maar "peen goeden dag wegens onbehoorlijk ge.' rfrag eruit verwijderd1 wordt om ergens .in i dienstbetrekking geplaatst te worden, 'ter mrs. Parsons, een der regenten van bei huis, trekt zich het lot van het arme laan en door ihaar toedoen zorgt Jervis Pendleton voor haar verdere opvoeding. Jerusha weet echter niet wie haar weldoe- is, slechts eenmaal zag zij zijn seha- friv, toen n.l. Jervis voor het heldere licht z'jn autolantaarns stond en zijn scha duw op het gordijn viel van de kamer waar Jerusha was. De reusachtige afme tingen van zijn heen-en waren voor haar een aanleiding om hem „Vadertje Lang been" te noemen. Dan doet zich het eigenaardige geval voor, dat in heel het stuk de leiding heeft, dat Jerusha voortdurend omgang heeft met haar Vadertje zonder het te weten. Haar mond staat niet o\^er hem stil, zij gist en. raadt hoe hij eruit zal zien en als eindelijk Jervis Pandleton, haar Vadertje, haar ten huwelijk vraagt, wijst zij hem af, omdat haar afkomst hem niet hekend is en zij eerst haar Vadertje- wil raadplegen. Jervis meent echter, dat er iets anders lus. sohen zit en neemt afscheid voor altijd. Een vriendin van Jerusha zorgt er echter voor, dal het misverstand opgehelderd wordt en alles komt in orde. „Jerusha", mevr.- Greta LoboBraaken- sielk, boeide van het begin tot het einde. Sleepte zij de toehoorders mee door haar vurig temperament om met haar te lachen, wiet minder deed zij het in de meer ge voelvolle momenten, die door haar op keu rige wi.j'ze werden weergegeven. Co Balfoort als Jervis "Pendleton was in liet samenspel met „Jerusha" meesterlijk. De overige medespelen-den, en er waren er velen-, zoo-d-at wij hen al'le willen samen vatten, slntieni zich op fraaie wijze aan bij do heide 'hoofdpersonen, zoodat. het geheel zeer in den smaak viel van het. publiek, dat dat telkenmale in een hartelijk applaus bewees. De toon'ee"lverzorging van Jo Blauwkuip was in .goede handen, hetgeen «door de vele veranderingen -zeer zeker te prijzerv viel. De Schouwburg was gedeeltelijk zeer goed-, gedeeltelijk slecht bezet. Demonstratie met Maggi's producten. In de kleine zaal der Stadsgehoorzaal werden gisteren demonstraties gegeven met Maggi's producten. Een en ander ging uit van de afd. Lei den van de Ned. Vereeniging van huis vrouwen, wier leden te half drie toegang hadden, terwijl des avonds te 8 uur voor niet-leden, dus voor alle huisvrouwen gele genheid bestond kennis te maken met de alom bekende Maggi's producten. De heer Leyds, hoofdvertegenwoordiger der Maggi's Voedingsmiddelenfabrieken to Kemptall, Zwitserland, zette in duidelijke woorden uiteen het ontstaan van bovenge noemde fabrieken, hun werking enz., toon de voorts aan de hooge voedingswaarde, die de diverse producten bezitten en het voordeel ervan in het dageliiksch gebruik. Naast de reeds lang bekende bouillon blokjes tre'den thans op den voorgrond de volgende soorten soepen in tablettenaard appel- bruine soep, erwten, erwten met spek, groente, Julienne, Koninginne, riz-Ju- lienne, Rumford, Fapioca-Juliénne, Wind sor. en ten slotte een viertal vermicellisoe- pen, waarneveus nog een aantal pikante soepen een voortreffelijken schotel kunnen vormen. Do demonstranten deden ons ook een proeve nemen van de Windsorsoep en wij kunnen niet anders dan onze goedkeuring uitspreken over den aan gen a men smaak, terwijl de, bereiding ons ook zeer gemakke lijk toeschijnt. Ten sjotte een aanbeveling voor de Maggi's soepen-aroma, ter verbtering van den smaak van diverse soepen, sausen, groenten enz. en we kunnen zeggen, dat menige buisvrouw -haar afkeer van het nieuw-modisehe product overwonnen of haar sympathie, ervoor vergroot heeft, zoo- do fc de. Magvi's producten van nu af hun intrede in menig huisgezin zullen hebben gedaan tot veler genoegen. Voor het examen vrije- en ordeoefcnïn- gen slaagden te Rotterdam de dames S. D. M. Vroom. H. de Boer en J. W. Hoek en do heeren F. de Haan en J. Schoneveld, allen alhier. ALPHEN AAN DEN RIJM. St. Deus Dedit". Vrijdagavond hield bovengenoemde organisatie een propagan- da-vergadering. Te kwart voor zeven opent de voorz. deze bijeenkomst met gebed en een welkomstwoord tot de aanwezigen, in- zondcr tot den heer Salman, lid mn het H.B. De nieuwe adviseur, de WelEerw. Heer Kapelaan Aarts, wordt vervolgens met enkele waardeerende woorden door den Voorzitter toegesproken, waarbij spr. do hoop uitspreekt dat „St. Deus Dedit" onder leiding van Z.Eerw. moge groeien en bloeien tot tijdelijk en ecuwig welzijn van allo R.-K. georganiseerde land- en tuin ar beiders in Alphen aan den Rijn. De heer Salman verkrijgt hierna het- woord om in een gloedvolle rede van anderhalf uur het nut en noodzakelijkheid te bepleiten van do R.-K. organisatie, voorts een duidelijke uiteenzetting te geven van bet doel en de werking van den R.-K. Bedrijfsraad in het land- en tuinb. bedrijf. (Een onderwerp waarvan de aanwezigen veel hebben kun nen leeren. Wel jammer dat de R.-K. pa troons aan de uitneodiging van het bestuur om tegenwoordig te zijn geen gevolg -had den gegeven. Do thuisblijvers, zoowel pa troons als arbeiders hebben daardoor veel gemist!) De WelEerw. adviseur richtte ten slotte nog een kort woord tot de aanwezi gen, waarbij Z.Eerw. opwekte, apostelen té zijn voor de organisatie, inzonder propa gandist voor „St. Deus Dedit". Alsnog wer den degenen die in aanmerking wenschten to komen tot verkrijging van huurland van de vereeniging tot verstrekking van land in de gelegenheid gesteld, hunne namen op te geven bij het bestuur, waarna de voorz. na den Ecrw. adviseerden den heer Salman dank te hebben gebracht de bijeenkomst sloot. Ambachtsschool. Zaterdagmiddag had alhier in h-et Nutsgefbouvv een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het Gemeentebestuur, waarbij verschillende gemeentebesturen uit de omgeving tegen woordig waren. De Ed.Achtb. lieer Visser, burgemeester, opende 'de vergadering en deed mededeeling aangaande het doel dezer bijeenkomst, n.'l. de bespreking van de vraag of het-noodig en nuttig was hier ter plaatse en omgeving een Ambachts school te sbichten. De inspecteur der Ambachtsscholen, die w-as uitgemoodigdi deze belangrijke zaak te bespreken, deed zulks op zakelijke en overtuigende, wijze, zoodat de aanwezigen allen tot de conclusie kwamen dat de op richting van een ambachtsschool ernstige overweging vei'dient. en zoo mogelijk tot stand moet komeif. De vragen, ddé enkelen stelden, werden door den inspecteur naar genoegen beantwoord. De burgemeester dankte den inspecteur voor zijn belangrijke voordracht en sprak den wensoh uit, dat de gevoerde bespre kingen. weldra tot het gewenschte succes zullen leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Snijbloemen. Kleine aanvoer met goe de prijzendat is in het kort het verloop van den snijbloemenhandel de laatste da gen. Alle op den kouden grond staande bloemen zijn bevroren. Bovendien zijn in de koude kassen, waar 's nachts niet gestookt wordt ook veel snijbloemen door de vorst verloren gegaan. De aanvoer bestaat, op he den alleen uit Grysanthen en snijbloemen. Do uitkomsten zijn tot heden voor de kwee kers allesbehalve schitterend geweest. Mo ge het broeien van tulpen in den a.s. win ter beter loonend zijn. LI332. Gemeenteraad. Do raad der gemeente vergadert op Donderdag 4 November 1920, desnamiddags om half drie. 1. Voorspel van Burgemeester en Wethouders en de Gas eommissie, om den heer P. van Berkel, tij- ch-liik Boekhouder-Kassier aan -heb- Gas bedrijf, met ingang van 1 Januari 1921 als zoodanig aan te stellen in vasten dienst. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders en do Gaseommissie, om de zekcrlieidsstel- ling van den Boekhouder-Kassier van het Gasbedrijf te verboogen van 4000 op 5000. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders en de Gaseommissie, om het loon van de lantaarnopstekers te bepalen op 0.00 per uur met in achtneming van do volgende werktiiden. Th. van Diik 2.30 uur per avond, M. v. d. Berg 2.30 per avond, T. Kranenburg 1.45 uur ner avond. 4. Voorstel van de Gaseommissie om aan de werklieden en ambten ai*en. welke in den loop van het jaar 1920 den dienst der ge meente hebben verlaten, eveneens een toe slag te verleenen van 7,5 pCt. op het door hen genoten loon. 5. Voorstel van Burge meester en Wethouders tot vaststelling van do huurwaarde van de ambtswoning van hei hoefd der Openbare M.' L.O. S'"h"-ol. Verzoek van de vereeniging „Konijnen- sport", om aan de door haar 00 31 Decem ber 19°n en 1 Januari 1921 te honden ten toonstelling een subsidie le 'orleencn of meer medailles besehikbaar to stellen. Bur gemeester en Wethouders sfellen voor op dit verzoek afwiriond te beschikken 7. Ver zoeken van den R.-K. Politiebond „St. Mi chael" en den Ned. Chr. Bond van Perso neel in Publieken Dienst, om de vasfcpeelel- loonen van het Gemeente-personeel alsnog te herzien. 3. Comnt-ibiliteitsbsluit. 10. Behandeling van de Gemeentehegrooting voor het dienstjaar 1921. Verzoek van Mevr. N. Somcr v. d. Mev, om bet, haar verleende weduwen en weezen pensioen Ie verboogen met do pCt. Verzoek van het Groene Kruis, om eene hüdrage in de kosten van ver pleegsters. Verzoek van het bestuur van de R.-T\. Jongenspatronaten, om het eene sub- FEUILLETON. JAN MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S. J. 5 oado Salamanca werd zeer beangstigd j% (lo wending, welke de zaak nam. Zij "pjoefdé nu de aandacht van den commis- fris van dab gevaarlijke onderwerp af te Hiden. «Watis dat nu voor domme praat", riep «Mijnheer de commissaris luister maar W naar die vrouw Waar moeten die zak- dan zijn 'iffi ^en kelder heeft zij die, in den kel kje liegt, het «Vat? lieg ik liet?.. Mijnheer de.com- rt53118' eergisteren heb ik met mijn- eigen Vn gezien, dat de zakken daar gebracht rden. Die man daar, is de ezeldrijver, die gebracht heeft. Hij heet Dondito." feitje lief, wat een domme praat Salamanca, en sloeg de handen in el- r- «Wat is dat een ieugenbeest!" [p-pnierkt was zij intusschen den ezel- L.,r genaderd, die geheel verbaasd en aChuddend naar die schreeuwende ktaTo Se'u's^erc* en fluisterde hem om Godswil zwijg tocli. anders ben 'Gloren." Maar Dondito ging een paar stappen achteruit en zfeide met eene natuurlijke be daardheid „Hoor eens, nicht, ik ga met mijn vrienden meê tot aan de poort van de hel, maar niet verder, zelfs niet als mijn vader liet mij vroeg." De commissaris trad nu op den ouden 'ezeldrijver toe, zag hem strak in het gelaat, en vroeg „Spreekt die vrouw de waarheid?" „Ja, mijnheer, wat ze zegt is waar.Eer gisteren in den vroegen ochtend heb ik met mijn drie ezels vijf-en-twintig zakken in dit huis gebracht." „Wat was er in die zakken?" „Gerst. Tenminste, dat heeft Salamanca mij verteld. Zij had de gerst gekocht van haar neef Lopijillo, als zaaigoed voor een stukje grond, dat zij moet bezitten ergens bij Akubilla." „En waar hebt ge die zakken gehaald „Uit den schoenenwinkel van Lopijillo ik wil zeggen van Lopez, die nu dood is." „En waar zijn zij nu?" Dondito haalde de schouders op en keek naar Salamanca. Deze, bemerkend dat zij in -den val zat, verloor haar bezinning en zeide: „Weet ik het? Misschien liggen ze ergens op de maan Maar waarmee bemoeit ge u Maak maar dat ge weg komt, dan komt er een eind aan dit ops too tieAls ge het niet doet, ga ik naar den burgemeester." sidie to verleenen voor de outoUusoji in Engelsch, Handeisrekenen en Vakleekenen 11 Behandeling van de Begrooting voor het Gasbedrijf, dienstjaar 1921. NÓOftDWIJK. Vakcursus Politie-agent. Onlangs be richtten wij de opening van den vakcursus voor polilie-agenten. Wij kunnen thans on ze lezers hieromtrent nog het volgende mededeelen. De vakcursus gaat uit van den Algem. Ned. Pol. Bond en heeft ten doel Opleiding voor het Politic-Diploma met en zonder aanteekeningen. „Noordwijk en Om streken" bevat 10 gemeenten. Niet alleen politie-beambten, ook burgers uit die ge meenten kunnen tegen geringe kosten aan den cursus deelnemen. Dit is de 16e cursus in Nederland. De geheele opleiding duurt twee jaren, alhoe- wol voor diploma zonder tiaiiteekcningen na één jaar tijds examen kan gedaan wor den. De leider van den cursus is de heer M. Gooi commissaris van politie alhier. Boven dien zijn er nog 4 leeraren aan verbon den. Er wordt les gegeven in Ned. taal, ge schiedenis, aardrijkskunde, motriek-stelsel in verband met do IJlcwet. Vervolgens worden behandeld: De Grondwet, Vreemdelingenwet, Wa penwet, Drankwet, AVet op de openbare middelen van vervoer, Trekhondenwet, Mo tor- en rijwielwet, Regeling van het ver keer. Wetboek van de Strafrecht. Wetboek van Strafvordering, Wet op de rechterlijke organisatie. Wet op vrijheidsbeneming. Wet op het binnentreden van woningen. Wet op het recht van vereenigen en vergaderen. De Jacntwet, Yisscherijwet, Vogeiwet Nut tige dieren wet, Arbeidswet, Veiligheidswet, Hinderwet. Wet op besmettelijke ziekten voor menschen en dier. Bot er wet. Behan deling van vuurwapenen. Verbandleer, leg gen van noodverbanden. Eerste hulp bij ongelukken. Eerste optreden op de plaats eens misdrijfs in het bijzonder met het oog op davtiloscopie en photographic. Velen zullen misschien niet geweten heb ben, dat om goed politie-man te zijn zoo veel kennis fereischt wordt TER-AAR. Augurkenveiling. Een ledenvergade ring van de Ter Aarsclie Augurkenveiling „Bid en Werk" is gehouden in 't Bondscafé aan het Papenveer. In zijn openingswoord zegt de voorzitter, de heer P. v. Dam, dat thans niet met een voldoening teruggeblikt kan worden op de afgeloopen campagne, zooals verleden jaar nog wel 't geval was. Ten deele i3 zulks te wijten aan misoogst. De notulen woreïbn zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij punt drie der agenda deelt de voor zitter mede dat eenigen tijd. geleden de drie voorzitters der locale veilingen zich met den heer Valitar in verbinding hebben ge steld om inlichtingen te bekomen omtrent het toen in uitzicht gestelde regeeringscrc- diet. Een later plaats gehad hebbende bij eenkomst te dezer plaatse met voorbijgapg zijnor vereeniging stemt den heer van Dam niet aangenaam. Aldus komt dc voorzitter tot het regeeringscrediet zelf. Doel en wijze, waar op 't verkregen wordt, worden uiteen gezet. Ook de heer S. v. Zwieten verduide lijkt nog een en ander, tevens mededee- lende, dat de L. T. Bank, welke genoemde heer vertegenwoordigt, gaarne allo inlich tingen verschaft en medewerking ter ver krijging der disponibel gestelde credieten, zal verleenen. Daarna geeft de penning meester, do heer v. Zwieten, een voorloo- pig overzicht der plaats gehad hebbende fi- nancieclo gobeurtenissen. Wij stipuleeren hieruit dat aan de tuinders is uitbetaald de somma van SG235 gld., alzoo G5000 gld. minder dan verleden jaar; dat nog van kooplieden te vorderen is dc somma van 76.75 gld. en dat het vermoedelijke saldo van dit boekjaar zijn zal pl.m. 5600 gld. Daarna had plaats de benoeming der eindeommissie. Deel daarvan zullen uitma ken de heeren G. Hölscher Sr., C. v. d. Ylugt Hzn., en C. v. Spronsen. Vervolgens gaf de voorzitter een uiteen zetting, waarom punt 6 op de agenda was- geplaatst, n.l. statuten-wijziging. Bij dè aanvrage om Koninklijke goedkeuring was n.l. bet woordje niet uit art. 11 der sta tuten (7e regel) abusievelijk weggevallen. Deze fout moest worde» hersteld om do statuten in overeenstemming te doen zijn met het reglement. Stemmen gaan op om nu maar het reglement te wijzigen, zulks zou eenvoudiger zijn, maar opgemerkt wordt, dat dit nooit de bedoeling was ge weest. Aangezien het vereisclito stemmen- aantal niet aanwezig is, is uitstel noodig tot een volgende ledenvergadering. Van do rondvraag wordt gebruik ge maakt, door den heer H. v. Straalen, die het bestuur vroeg of de vereeniging ook geen bonnen en erwten kan gaan veilen. De voorzitter zegt dat het wel moeilijk zal valletx, op deze vraag 7.00 maar v c Jro'.s een antwoord te geven. De secretaris, co heer A. P. Uyttewaal, geeft als zijn mee- ning te kennen dat li ij voordeel ziet in liet oprichten van twee veilingen, die beide alle tuinbouwproducten veilen. Het lid P. Hon ger vorst zegt allee» voordeel te zien als één groote vereeniging gesteld kan worden voor allo bestaande. Aan- nomen wordt ten slotto een voorstel van den heer H. van Emmerik, n.l. om ten spoedigste een leden vergadering uit te schrijven waarop dezo zaak aanhangig zal gemaakt worden door plaatsing op do agenda. Het bestuur deelt daarna nog mede dat pogingen in het werk worden gostcld om de heffing van een half pCt. registratierecht voor de veilingen op te heffen, waartoe de medewerking van al le tuindors wordt gevraagd door plaatsing hunner handteekoning op oen request. Na toezegging nog dat het bestuur zal medewerken tot buitonworkingstelling van de Oorlogawinstbelasting dienstjaar 1918 wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Gemengde Berichten. Een schilder uit Gouda deed aangifte, dat men hem Maandag avond te lt'dam beroofd had van 2000. Volgens zijn verklaringen was hij met drie personen uitgeweest. Samen hadden ze ver schillende proeflokalen bezocht en ten laat ste waren ze gekomen op den Schiedam- schedijk, waar één van de drie „heeren" in de omgeving van de Zwanensteeg hem zijn portefeuille, inhoudende 2000, afhandig gemaakt had. Terzake heeft de politie den 23-jarigen Amsterdamsclien koopman W. ten H. in bewaring gesteld. De tram van Rotterdam om 12.25 uur Maandag van Zierikzee vertrok ken, is nabij Schuddebeurs op een perso nentrein van Burgh naar Rotterdam ge- loopen. De machine werd zwaar bescha digd, een goederenwagen uit de rails over de sloot geworpenvan een personenwagen is het balcon ingedrukt. Er zijn geen per soonlijke ongelukken. „N.R.Ct." Door de vorst is da vaart in de Friesche venen gestremd. Ook de zeilvaart op de binnenwateren ligt ia Friesland vrijwel stil, omdat het grondijs deze vaart, zeer bemoeilijkt, en, door den lagen waterstand, pl.<m. 12 c.M. beneden zomerpeil, vormt zich het grondijs sneller. Friesche verveners kregen Maandagmor gen van schippers in Heiland, op weg naar Friesland om turf, telegrafisch be richt, dat ze dioor liet ijs niet konden va-» ren. De vervene.rs nemen nu maatregelen de turf per spoor naar Holland te verzen den. De uit Holland naar Hamburg bestemde Duifcsche t/jalk „Em ma" is Zondag bij Cuxhaven lek gewor den en in het vaarwater gezonken. De masten steken beven het water uit. De bemanning kon gered worden. Eenigé weken geleden z ij ni van den kroonprins van Djokjakarta te 's-Gravcnhage de lijfsieraden 'bezet met brillonten gestolen op een geheimzinnige wijze. Zij vortegcnAvoordigen: een waarde van f20.000. In de gevaarlijke bochti bij Renswoudo is Zondag een groep wiel rijders over elikaar gevallen, doordat een van hen eeni ongeval aan liet rijwiel be kwam. Het was een chaos van menschen en rijwielen, waaronder eruit kwamen met gebroken sleutelbeen, pols en vele kwet suren aan armen cru beenen. De ergst ge-< wonden gingen per auto naar de Ivlomp, waar medische hulp verleend werd). De 7 1-j a r i .g e vrouw v. et. H.-Z. te IJ 1st is door het omhalen van een petroleumstel verbrand. Te Maastricht is Z a t e r- dag in de Grachtslraat, ondanks liet koude weder, een gezin, -bestaande uit man, vrouw en 16-jarigen zoon, clie één kamer bewoonden, door een deurwaarder uit do woning gezet. Men kon dan ook midden in de straat het huisraad zien staan; do kaohel werd aangemaakt cm de vrouw zat er bij, -omringd door tal van nieuwsgieri gen. Volgens den eigenaar van het huis, de Verzekeringsbank De Maas, wilde men de één-kamer-woningen opheffen en daar het gezin in gebreke gebleven» was, do huur, zijnde f 1.02 per week, te betalen, is men tot deze uitzetting overgegaan. Dezer dagen (kreeg 'het tweejarig dochtertje van P. uit de Papa verstraat t.e Hil versum een emmer met ko kend water over het lichaam. Maandag is het aan de gevolgen overleden. In de gemeente Schoter. land was Maandagmorgen oen boer aan het maaien van een nog flinke snede gras; op de wijk naast »het land was men- aan schaatsenrijden. Een vreemd gezicht!" „Ge gaat naar de gevangenis, als ge niet aanstonds die zakken laat zien." „Dat kunt ge begrijpenIk heb daar geen zin in! Hot is alwéér als altijd: als een arm mensch eens iets heeft, wordt het hem aan stonds ontnomen door zulke tyrannen Do commissaris achtte nu het oogenblik gekomen om zijn hoogsten troef uit te spe len. Hij haalde een papier uit zijn zak, toonde het aan Salamanca en zeide„Hier hebben we een bevel van den gouverneur, I door den kantonrechter gelegaliseerd, om bij u een huiszoeking te houden." „Snuffel maar rond, zooveel als ge wilt, als ge daarin pleizier hebtHet is mij on verschillig, hoor!" De commissaris gelastte aan twee agen ten, de opdringende menigte tegen te hou den zelf ging hij met de beide andere agenten naar binnen. „Waar is de kelder?" vroeg de commis saris. Als ging het op commando, zoo kwamen aanstonds honderd handen uit de rnen- 1 schenmassa vóór de deur in beweging, om den kelder aan te wijzen, en honderd stem men riepen„Daar, daar, onder die kast is het luik 1" J Het meubel was spoedig verplaatst, en de commissaris ging voorzichtig do trap af. Do beide agenten met Salamanca volgden en Dondito sloot den stoet. De commissaris or-ende een der zakken. Deze scheen gevuld te zijn met gerst, die eenigszihs donker van kleur was. Nu stak hij zijn beide handen diep in den zak, I.aal- de een gedeelte van den inhoud daaruit en strooide dat op den grond. „Hebt ge bet nu gezien!" riep Salaman ca. „Ga nu asjeblieft maar weer henen, want ge hebt mij al genoeg last veroor zaakt." De commissaris gaf hoegenaamd geen acht op de oude vrouw, maar zeide tot een der agenten „Wij zullen toch dien zak eens leegschud- dcn." „Maar wat verbeeldt ge u toch wel, mijn heer!" riep Salamanca angstig. „Wie geeft u het recht, om zoo om te springen met mijn eigendom cn den geheelen kelder over hoor» te halen Niemand luisterde naar haar. De zak werd omgekeerd en ongeveer een derde van den inhoud viel op den vloer. Het ove- riee bleef in den zak hangen alsof hét vast daariu was gestamnt. Doch toen de agen ten den zak eens flink schudden, viel eens- kiens oen zwarte massa daaruit en ver spreidde een dikke stofwolk- „Ziet ge welziet ge welriep de commissaris zegevierend uit: „is dat soms ook gerst.?" „Ja mijnheer, maar zij is verrot door de vochtigheid". stort°rde ^lam^nca, die d isUe sk «roa li „Wat praat go van vochtigheid, genieo- no bedriegsterHet is kruit!" Salamanca wist niet meer, hoe zij zich honden moest. Met een krassend geluid zeide zij: „Zoo'n kerel, men zou hem do hersens inslaan." Tegelijkertijd keerde zij zich om en wilde de trap op 'naar boven, om te ontsnappen. Doch een politieagent greep haar en hield haar terug. Dondito stond met open mond naar hcff kruit te staren en wAs geheel en al ont steld. Eindelijk mompelde hij„Als de dui vel nog eens geschapen moest worden, go- loof ik dat het een vrouw zou wezen Salamanca werd naar de gevangenis ge bracht en streng bewaakt. Het kruit dat in haar huis gevonden was, bewees overtui gend hare medeplichtigheid in de samen zwering. Bovendien was de rechter over tuigd, dat Salamanca hem den draad zou kunnen tooncn, die hem helpen moest om den ganschen knoop van revolutionnaire kuiperijen te ontwarren. T^opijillo was ook aangeklaagd bij den rechter, en wel door den Mulat Martin, maar hij had zich tijdig uit de voeten gemaakt. Toch sloot het do- coment, hetwelk Dr. Beniten den rechter overhandigd had, allen twijfel buiten, dat do voortvluchtige revolutionnair in ver standhouding stond met de oude Sala manca. (Wordt vprvoted.)

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3