Tweede Blad. Zaterdag 30 October 1920 Heilig-Land-Stichting. Hat is opvallend^ hoe tussehen Nijmegen cn de Heilig1-Land-Stichtlmg me.t dien dag cieer gebouwen oprijzen en steeds meer dere terreinlen voor kleinere of grootere verblijven' worden aangekocht met het oog op de te Nijmegen zeer geschikte jongens- en meisjesscholen en reeds met het voo-r- uit22icht op de H. K. Universiteit. De drukte op de Stichting luwt, maar vVas met de mooie dagen van October toch altoos nog zóó groot diat de vicaris twee assistenten in actiie had, nil. de Zeereervv. Paters Quadvliegh en R'iiga. Bijna twee maanden is nu het Zuster- ioor der Coonaculumkerk met gordijnen gesloten geiweest. In plaats dat witte gestalten, onbeweeg lijk als marmeren beelden, voor Jezus wa ren neergezeten, stonden nu geniale kun- Btenaars op stellingenom fijne IMiaan- gche mozaiek-werken aan te 'breitE-en roiicL om het aanbfddings-a 11aar Met het feest van Allerheiligen' gaan de gordijnen 'voor 't eerst weer open; de Ita- liaansche mozaïekwerken zijn gereed. De bezoekers zullen dan een kunstwerk meer te zien krijgen, dat nergens in ons land zijn wederga vindt. Tevein9 zulflcn zij In de November-maand de gelegenheid ""hebben eiken dlag om 3 uur mede don priester biddend en overwegend op den Kruisweg te volgen en voor de zieden der afgestorvenen te smeeken, dat Christus' zoeniblded dezen genadig "zij. Calvarie met zijn Crypte en zijne omge ving, als nationale ibegraafplaata, wordt voor Katholiek Nederland ook op de No vemberdagen een. waar centrum van gebedi, vaar velen uit alile oorden zJich verzame len in -stille gedachtenis -der overledenen. Wat is het eene schoane gedachte, daar iedereen de gelegenheid te bieden, eene laatste rustplaats te bezitten! Het nageslacht zal er van zelf meer toe komen, daar de graven der dierbare afge storvenen eens te beweenen, wat tevens een bezoek as aan alile heiligdommen en een verfrisschen van 'het schoone geloof. Daarenboven- geschieden daar den gan- schen jaarkring door, gebeden, voor wie er sluimeren en wachtten op den ibazuijistoot van den Engel des Gerichta,_ want nooit eindigt een priester zijn rondgang, zonder eerst in Gdlgotha-crypte mett een. gezamen lijke bedra de dood-en herdacht te hebben. Einde! ii'k, in d'e Crypte van Calvarië wordt -meermalen hert Hoogheilig Offer op gedragen voor ide daar rustende afge storvenen. Een Rocmsche Landkolonie, De katholieken staan aan de spits van de charitatieve beweging, waar het geidfc instellingen in het leven te roepen om den evenmensch te helpen. Wie telt onze katholieke instellingen van weldadigheid, onze "Vincentius- en Elisa- bethsvereenigingen, onze grootere en klei nere ziekenhuizen en vooral onze tehuizen voor'weezen en ouden van dagen? En toch, er ontbreekt nog iets. En wel iets, waarin anderen onsreeds lang voor zijn. Want in ons land bestaan reeds v ij landkólonies, waar ontslagen gevangenen en voorwaardelijk invrijheidgestelden niet enkel een onderdak vinden, dat hen behoedt voor hervallen iu de misdaad, maar waar men hen ook opvoedt tot regelmatige beiders, opdat zijn weer kunnen terugkee- ren in de gewone samenleving. Is dat geen heerlijk werk van christe lijke liefde? Heeft immers Christus ons niet geleerd, den gevallen broeder de hand te reiken, op dat hij kunne opstaan? Ln redden wij niet dikwerf de ziel van den gevallen broeder, als wij hem in staat stellen Lenig te keeren' in zijn maatschappelijke klasse en aldus te „reclasseeren?" Welnu, de bestaande Landkolonies gaan uit van het Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen, van het Leger des Heils en van Goede Tempelieren. Maar een katholieke landkolonie is er nog niet. En toch zal wel geen katholiek ontkennen, dat de godsdienst een der grootste factoren is, die den katholiek in staat stelt, om een verkeerd leven vaarwel te zeggen en een nieuw leven te beginnen. Daarom heeft de N ederlandsche ii. K. Beclasseeringsvereeniging besloten een ka tholieke landkolonie te stichten, in do over tuiging, dat katholiek Nederland ook hier bij de helpende hand zal bieden. Aan den grooten weg van Deurno naar Helmond zijn 60 Hectaren heidegrond, waarvan één derde reeds ontgonnen is, aan gekocht, en de Franciskanerbroeders van Eleijerheide, wier ordebroeders in Duitsch- laud reeds zulke kolonies besturen, hebben zich bereid verklaard de leiding op zich te flemen. Maar het éénig geld, wat tot nog toe ter beschikking stond, is de opbrengst van een bloemendag, en met dit geld kon zelf6 grond niet betaald worden. En nu moet er gebouwd worden! En iedereen weet, wrat dit tegenwoordig zeg gen wil. Maar de R.K. Reclasseeringsverecniging Vertrouwt op het katholieke Nederland, dat dit vertrouwen niet zal beschamen, zoo dra een beroep zal gedaan worden voor dit heerlijk werk van naastenliefdo. Wie weet, of niet menige familie later Jefl dag zal zegenen, dat zij zulke inrich- bng mogelijk maakte, 'want ook de beste *D Hinkste familie is er mei voor gewaar borgd, dat te eeniger tijd één harer leden een verkeerden 6tap doet, die tot een vol- ledigen ondergang zal leiden, als de II.K. Reclasseering geen helpende hand zou bie den. R- J- HOOGMADE. R. K. Volksbond. Dinsdagavond hield onze afd. earn propagandavergadering voor de „Volkskrant". De voorzitter opende de vergadering met gebed, 'boette de aanwezi gen van harte welkom, betreurend:, dat de opkomst >niet groot was, en gaf het woord aan den heer Klein, secretaris van hot C. B. Spreker zeido dat bij met vreugde de uitnoodiging van het bestuur had aam- genomeia, maar hij was wel eenigszins te leurgesteld door de weinige belangstelling. Vervolgens ging spr. het doel em streven na van den Bond en tconde aan wat er ge daan wordt voor de godsdienstige en ze delijke verheffing van dien arbeider. Er zal worden opgericht een centraal lichaam voor Stands- en Vakorganisatie, hetwelk z'al werden verdeeld in 5 afdee- lLngen: le afd. Ontwikkeling. 2e Vakbewe ging, 3e afd. Volksgezondheid, 4e afd. Sociale wetgeving, 5e afd. Coöperatie. Door 'het lezen van de „Volkskrant" blijft men op de hoogte van de instellingen van den Bond, terwijl zoo tegen de vele slechte lectuur tegengif gegeven wordt. De arbeiders hebben jarenlang geroepen om een arbeidersdagblad en nu 19 er een belangrijke stap in die richting gedaan door het uitgeven van een driemaal in de '.eek verschijnend blad. De geest. aJdviseur bracht den spreker drank voor zijn duidelijke uiteenzetting, hopend, dat d-eze rijke vruchten mogen dragen. Hierna gaven zich eenigen als abonné van de „Volkskrant" op. De voor zitter bracht den spr. danki, en sfoot de vergadering met gebed. De collecte voor Hulp in Nood bracht f 1.90,5 op. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de E'eer v. Rijn, wegens ongesteldheid van den burgemeester. Na vooiHazing van het gebed worden de >tu!len gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen zijn: Reclames H. O., welke in handen wordien gesteld der Reclame- commissie. Bericht van den heer Joha, dat hij zijn benoeming tot lid der Schattings- commisöie aanneemt. Goedkeuring van de geidtteening dcor Ged. Staten in dien zin, dat de aflossing in 20 inplaats van 30 jaren moet geschieden. Goedkeuring II. O. In het college van zetters zijn herbenoemd dra hoeren v. Rijd en Schatters. Verslag van de commissie tot wering van schoolver- n. Van het gesticht te Bloemendraal is bericht ingekomen dat mej. v. d. Linu, ver pleegde aldaar, voor rekening dier gemeen te is gekomen. Het verzoek -van den plaat- seilijken deurwaarder om de' verlmoging van zijn salaris ad f 10 terug te nemen en daarvoor fietsonderhoud in de plaats te stellen wordt afgewezen. Het verzoek van de schoonmaakster der openbare school om verhooging van salaris wordt aangehou den. Het verzoek van de Mij. van Land bouw om de beschikking te mogen lieh- benover eien lokaal van de openbare schooi wordt toegestaan tegen een vergoeding van f4 per awond voor vuur en licht. In gekomen iö verder een schrijven van den heer 'Briel Sasse om terug te komen op het besluit inzake dra gestelde rooilijn bij de plaatsing van een hek. Het advies van B. en W. zegt dat dit niet toelaatbaar is. De heer Vosseporal vindt, dat de rooilijn, zooals zij nu is, niet fraai lis en verzoekt inwilliging van het verzoek, te meer wijl het verkeer er niet door geschaad wordt. De heer Quelle kan zich voorstellen, dat dlit praeadvic-6 na rijp beraad is samenge steld, maar'zou dit punt, toch gaarne tot de vblgendra vergadering aanhouden, in de hoop, dat dan de burgemeester weer aanwezig is, omdat hii eerst dra reldienran voor dit afwijzend beschikken wil kennen. De voorzitter wijst er op, dat, indien dit verzoek ingewilligd wordt, men later last met anderen zal krijgen. De 'heer Quelle blijft'*bij zijn meening, waarop het punt wordt aangehouden. Dra ingekomen begrooting van den heer Manders voor de verlaging van de brug geeft een bedrag'aan van f 4-200. De heer Quelle stelt voor den heer Man ders dank te zeggen, maar toch ook nog iemand andere te verzoeken een plan te maken. De heer Rijlaarsdam is hiertegen en wransoht hierop niet in te gaan, waarbij de heer v. d. Vlugt zich aansluit. De heer Vcssepoel Wijst op 'het gewaar, dlab de brug oplevert, hetgeen door den heer v. Rijn bestreden wordt. Do heer Quel, le handhaaft echter zijn voorstel, doch het wordt verworpen. Het voorstel om de brug te verlagen: wondt eveneens verworpen, waarop de heer 'V. Rijn voorstelt den oprit van de brug te verlengen, wélk worstel* wordt aangenomen, met 4-.tegen. 3 stemmen. Thans kamit de eiecbrificatie ter sprake. De heer v. 'd. Vlugt had uitbreiding ver zocht naar het Jaagpad, hetgeen door an deren wordt ontraden. De heer Quelle stelt voor B. eni W. te machtigen op denizelfden voet voort te gaan, welk voorstel wordt aangenomen, nadat, eerst door den. heer Beumrar van Rotterdam deze plannen zul len zijn nagezien. Het verzoek van dra Burgerwacht om toe kenning van een subsidie wondt aangehou. den tot .een volgende vergadering. ITet salaris van den veldwachter wordt op voorstel van Ged. Staten verhoogd van £1490 tot f1700 'buiten de emolumenten. De lieer Vossepoel waagt of ook voor nachtpoiitie verhoogtimg is bedoeld, hetgraen ontkennend wordt beantwoordt.. Vervolgens vraagt de heer Vossepoel hoe het komt, diat li'et adres van d'e Bouwvak- arbeidersbonden; inzake werkloozenkassen niet op de agenda staat. Dit bevreemdt hem en doet het vermoeden rijzen, dat de Raad dra belangen, der arbeiders niet. erg welge zind is. Wegens den vergevorderden tijd .'ordt luierop niet ingegaan en het punt aangehouden. Hierna heeft wijziging plraats der begroo ting 1920 ran a aai bieding der begrooting 1921. (Bij de rondvraag vraagt de lieer Vosse- poél verbetering van het paardenspoor, die heer v. d. Vlugt eenige inlichtingen inzake den H. O., hetgeen door den voorzitter wordt beantwoord. Hierna sluiting. ICATWUK (Vervolg). Do hoer R. Ouwehand zogt het ook niet in te zien waarom b.v. de Voorstraat vernieuwd moet worden. Dan wordt voor vomiouwon oen bedrag uitgetrokken, wat eigenlijk behoort bij den post onderhoud van wogen en voetpaden. De heer P. Meerburg zegt dat altijd uit den boezem van den Raad gekomen i6 de vraag om bestrating. Daarom heeft de Commissie dit ge adviseerd. Do heer Ouwehand zegt dat het niet de goed koopste wog is om een Btraat te vernieuwenor is in een straat altijd aan den kant ongeveer 1,5 M. breod dat nog best is, daarom kan nog be6t ver nioüwd worden. In de begrooting zal nu genoemd worden dat de straten zullen verstraat worden. Do heer R. Ouwehand spreekt bij de desbe treffende post zijn volle tevredenheid uit over den gemeente-tuinman. Alles ziet er na zijn be noeming keurig uit. B. en W. zijn het hiermede eens. Do hoer De Klerk haalt het ongeval aan bij do ophaalbrug en vraagt of het in do bedoeling ligt als er een nieuwe brug komt bij de Roskam deze te verleggen. De Voorzitter zegt dat dit verband houdt met de vaartverbetering. Doch als er een nieuwe brug komt zal deze wol komen voor do Turfmarkt. Rijnland zal aan het huis bij de slui zen voor laan f 200 huur betalen inplaats van f 125.—. De heer De Klerk ploit voor vorhooging dor subsidie aan Katwijksch Muziekgezelschap. B. en W. zijn er tegen. De heer De Klerk stolt voor de post to verhoogen mot. f 15. Do Hoor R. Ouwe- hand vraagt of hot Muziekgezelschap te Katwiik- Rijn of -Zee is. De voorzitter zegt dat het voor Katwijk-Rijn is, omdat de Muziekgezelschap to Katwijk aan Zee in do gemeentezaal vergadert. Voorgesteld wordt door den hoer R. Oowehand om ze ieder f 15 te geven. Voor stemden de heoren Grimbergen, Do Klerk, A. v. Paridon, D. v. d. Gugten, P. v. Duivenbode, J. v. d. Perk. De heer R. Ouwehand wenecht geacht tcgengo- stemd te hebben bij den post om de subsidie te verhoogen voor do Geheelonthoudersvoroeniging en Tavono. Dezo verhoogingen worden niet toe gestaan. Alleen de hoor P. Meerburg stemde voor Do heer Meorbrug vraagt of de gemeentegebou wen voldoendo gedokt zijn tegen een premie Yan f300. De voorzitter zegt dat alles vorig jaar ver hoogd is. 16 dus voldoendo in voorzien'. Vreemdelingenverkeer vraagt ook hoogoro sub sidie. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Aangenomen. De hoer R. Ouwehand vraagt of het kabinet aan de boulovard niet ver pacht kan worden. Do voorzitter zegt zulk6 toe, al heeft het dit jaar geen in het oog loopend ver lies opgeleverd. Do heer R. Ouwehand vraagt welke wantoe standen of er zullen weggenomen zijn als dat dure rtool zal zl]n~ gclTtrrl. T>fiheer KT.it -wethouder zegt dat verschillende straten dan geen last van het water meer zullen hebben. De hoor R. Ouwe hand weerspreekt zulks, 't Komt van bovengronds water dat van de hoogten uit de Noord zoo vlug komt aanzetten dat het oigonlijk gezegd geen tijd heeft om in het riool te loopen. Wethouder Kruit licht een en ander nog toe. Ook do voorzitter zegt dat zulks noodig is, alhoewel zoo maar niet de f 11000 voor deze. post uitgegeven zal zijn. Ze kunnen op do begrooting voor en kunnen ook voor andere doeleinden dienst doen. De heer R. Ouwe band zou juist daarom de post afgevoerd willen zien. Het kan nog bij Buuplotoir kohier aange vraagd worden. De mee6to drukte, zogt spr. maakt C. Haasnoot, bakker, die achter zijn woning, die hij hoog -genoeg bouwde, andoro laat bouwen de diepte. Moet nu de gemeento hiervoor gaan zorgen? De heer Do Klerk klaagt over het water in de Zuidzijde van het dorp. De heer R. Ouwe hand wil straten genoemd zien die hierdoor ver beterd worden. De heer Kruit: Waaigat, Zuidstraat. De heèr P. Meerburg is voor hot leggen liet riool. De voorzitter zegt dat het geld hierv geleend of uit buitengewone inkomsten gevonden moet worden. Do heer R. Ouwehand vraagt of het nu juist moet gebeuren in dezen tijd. Het voorstel van den heer R. Ouwo'hand komt in stemming. Verworpen. Voor stemden do heeren Grimborgen, R. Ouwehancl, P. v. Duivenbode A. v. Paridon. Bij do inkomsten wordt opgemerkt dat do post f 150.000 voor Hoofdelijken Omslag met f4000 verminderd kan worden. Verdere verlaging is niet mogelijk zoggen B. en W. Do heer R. Ouwehand zegt dat vorig jaar dezo post aangaf f 115.000. Toch is betaald f 180.000. Spr. maakt zich sterk dat do f 200.000 zal worden overschreden. En de belasting heeft, zooais spr. reeds in de algemeeao beschouwingen zeide, het hoogtepunt bereikt. De heer R. Ouwehand zegt dat gemakelijk f30.000 uit de verkoop van grond gehaald kan worden, waarom mag dat geld voor bestrijding van de gewone ui tg# ven gebruikt worden, althans een gedeelte. Daarom zou spr. do post Hoofdelijken Omslag mot f30.000 ver minderd willen zien. De voorzitter zegt dat dit niet mag voor Ged. Staten. Deze gelden moeten voor buitengewone uitgaven gebruikt worden. Door deze buitengewo ne inkomsten b.v. verkoop van grond, kunnen bui tengewone uitgaven, b.v. aankoop van andore gronden, gedokt worden. Wel is er iets anders op te vinden. Door, ncor grond verkocht is, aan Ged. Staten te vra gen, in zoo'n geval do winst voor gewone uilgaven te gebruiken. Daarom moet de voorzitter het voor stol ten sterkste ontraden. Door de nieuwe bela tingwot zal do gemeento misschien wel een f 50000 voordeel halen. Do hoer R. Ouwehand is het met den voorzitter lang niet eens. Den kostprijs kan afgetrokken worden. Het kapitaal verminderd niet, Lango discussies worden hierover gevolgd. De heer R. Ouwehand geeft zijn standpunt niet op, evenmin als de voorzitter. Do heer R. Ouwehand doet her voorstel uit de winst van vorige jaren f 30.000 te brengen als post, van gewono inkom sten, en alzoo de post Hoofdelijken Omslag met f 30.000 te vormindoren en te'brengen op f 150.000 Do voorzitt.or zegt dat dan een leening zou moe ten plaats hebbent want mot papiertjes lean men niet betalen on dat kost minstens 7 pet. Do heor R. Ouwehaad vraagt waar dan do winst ia van vorige jaren. Do voorzitter zegt dat de discussies iu wel geëindigd kunnen worden. Het voorstel an den heer R. Ouwehand komt in stemming. Wordt verworpen. Voor atemden de heeren S Parlevliet, M, Hoek, Grimbergen, D. v. d. Gug-< ten en R. Ouwehand. De begrooting wordt zonder hoofdolijko stem ming aangenomen. Rondvraag. Do heer H. E. de Ruijter-Zylker vraagt hoe het staat met het innen Hoofdelij ken Omslag. De voorzitter zegt dat van do f 183.051.45 H. O. is betaald f49.000. Van de straatbelasting f20.800 is betaald 17247. Van ieder dus ongeveer 30 pet. In November behoort de helft betaald te zijn. Do heer A. de Klerk doet een aanval op don heor R. Ouwehand betreffende zijn houding toen het in de vergadering ging over den „Mierenwei- De voorzitter ontneemt den heer De Klerk het woord omdat hij te porsoonlijk is. Dit mag niet toegelaten worden. De hoer A. do Klerk zegt er bij de notulen in do volgende vergadering op terug te zullen komen. Hierna sluiting -der vergadering. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter jhr. W. C. van Panhuys, burgo- moester. Aanwezig elf loden. Afwezig met kennis geving de wethouder v. d. Moer en de heor P. Ad miraal Notulen worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken zijn verschillende goed gekeurde Raadsbesluiten. Van enkele bewoners van do Jan-Kroonsweg te Noordwijk aan Zee was oen verzoek om verbete ring van dien weg, bestrating enz. en W. stollen voor aan adressanten te berich ten dat aan hun verzoek zal worden voldaan. De heer van Nes wil in verband hiermede de aandacht vestigen op de slechte rioleering. daar. De heer Kr au zogt dat er al veel geld is weg- ogooid aan die rioleering, en dat er hier of daar en fout schuilt. Do Voorz. spreekt over een nieuwe verordening omtrent wijdte der buizen etc. Do heer v. d. Wiel dringt op spoed aan voor het work in die straat, aangezien do toestand daar meer dan erg is. Naar B. en W. wordt verwezen om advies een verzoek van het Centraal Drankweer-Comité om geen nieuwe vergunningen meer te verleenen in dezo gemeente. Van de Koffiehuishouders, enz. is oen verzoek ogokomen om niet in te gaan op een verzook au het C. D. C. Aangezien dit slechts een veronderstelling is, want tot nog toe was goen verzoek ingekomen van het C. D. G. van dien aard als in het adres be doeld, zullen B. en W. den heeren berichten, dat nog niets is ingekomen van wat zij bedoelen. Eon stuk is ingekomen van do Vereen. St. Pau- lusook dit wordt voorgesteld te geven in handen ■an B. en W. De heer Meier kan zich wel hiermede vcjoeni- en, als do Voorz. de verzekering geeft dat voor liet verschijnen van hét rapport besprekingen zul len worden gehouden met werkgevers en arbeiders Dio verzekering kan de de Voorz. niet geven; dit stuk is pas ingekomen, dus kan een spoedig antwoord hierop niet worden gegeven. Eveneens wordt voorgestold om in handen van cn W. te ste.llen om advies het rapport van Ho Vaart-commissie. De heer Alkomade geeft in overweging een af zonderlijke vergadering voor deze zaak te beleg- n, met liet oog op werkverschaffing. De heor Meier wil ook spoedig vergaderen en zegt, dit over dit punt to willen binnen 14 da- l Do Voorz. kan niet bepalen wanneer de vol gende vergadering zal worden gehouden. Het voorstel wordt hierna aangenomen nadat de Voorz. nog heeft opgemerkt dat een werk rvan de raming meer dan 2 ton bedraagt, we degelijk moet overwogen worden. Nu volgt punt 3aanbieding gemeentebegrooting 1921 en aanbieding begrooting gasfabriek. Deze zullen voor do leden ter lezing worden gelegd. Punt 4. Rekening Gasthuizen 192.0 Het Gast huis to Noordwijk aan Zee had een n^deolig sal do van f 642.82 en dat van Noordwijk-Binnen een batig saldo van f 25.42,5. Onder dankbetuiging zullen deze aan de Gast- huismeesters worden teruggezonden. Tot gemeento-geneeaheer voor 1921 werd be noemd dr. Coonraads Ncdervecn. Verzoek subsidie voor de Vakschool voor meis jes te Leiden. B. en W. stellen voor te verlei per leerling f 20 tot oen maximum van f 100 per jaar. Aldus wordt besloten. Punt 8. Verzook ambtenaren ter Secretarie verhooging jaarweddon. Na een langdurige bespre king wordt besloten dit punt aan te houden. Nu volgt een rapport van B. en W. betreffen de regeling grenzen Noordwijk en Noordwijker- hout. Hieruit bleek dat men het niet weuschelijk achtte een gedeelte van den gemeentegrond af t.e staan, vooral met het oog op onafhankelijk te zij: zooals in het Langoveld met de buizen van d: gom. drinkwaterleiding. Met wolk doel men het wil, kon men ook niet begrijpen. De leden kunnen zich hiermede veroenigon. Punt 10. Verzoeken van vorschillendo vereeai- gingen betroffendo werkverschaffing. Het eerste, om bij werk van do gemeen Le liet eerst d i o werkeloozen aan te nomen, dio geor ganiseerd zijn. Hier volgt een levendige bespreking op. De hoor Meier is bang dat zij. die niet in een bond zijn, zullen worden voorgetrokken cn w neer B. en W. dozc regoling aannemen zal het een aansporing zijn tot organisatie. De lieer v. cl. Wiel ia het hiermede niet eens, Ook zij, dio om principieélo of andore reden geen lid zijn moeten werken. Do heer Krau zegt dat de Katholieke en Chr. ar beiders naar hun bond worden gejaagd door de geestelijken. Nog een verzoek van twoo vereenigingen om do werkeloosheid in don komenden winter zoo1 mogelijk te helpen tegengaan. De Voorz. brengt nog rapport uit over brandbluschmiddelen. Hierna rondvraag. Do lieer Krau vraagt: le. waarom nog geen gas leiding ligt in--de Emmastraat; 2o. waarom waterleiding ligt in hot Villapark en niet in do arbeiderswijken; 3o of de nieuwe wog al acuibostccd en 4e. of er nog oen verandering dien wog is te brengen. De Voorz. beantwoordt den heer Krau uitvoe rig. Do heer Buyze informeert naar een verorde ning inzake maximum-gewicht wagens en vracht auto's. Dit zal overwogen worden. Verder zogt do hoer Buyze dat sUikk' a i blad hebben gestaan; ook in hot plaatselijk blad Volgens spr. moeten do inlichtingen komen van het Gemeentebestuur. De Voorz. zegt onderzoeS too. Hierna eluiting. NOORD WIJKERMOUT. Gemeenteraad. (Vervolg.) Na schorsing van oen uur wordt te zeven ura de openbare vergadering* door den Voorzitter we« derom heropend. Deze stelt thans aan do orde puut IV: Behandeling dor algemeene Politiever ordening. De Voorzitter wijst er op, dat deze verordening bij de raadsleden heeft gecirculeerd. Na die cir* culatie hebben zich echter nog enkele vraagstuk* ken opgeworpen, waarvan B.en W.het wenschelijk oordeelden, dat zij iu de politieverordening worden opgenomen. Zoo zijn door B. en W. aan de verordening too- gevoegd bepalingen omtrent het gewicht van het brood, omtrent hot gehalte, waaraan de melk moot voldoen en dit naar aanleiding van de wenschen, die in do vorige vergadering door den Raad wer den te kennen gogeven. Verder zijn B, on W. van oordeel, dat de be* staande bopalingen betreffende de winkelsluiting dien geest behoóron te worden gewijzigd, dat sigaren- en snoepwinkels ook 's Zondags nh 12 uur mogen open blijven. De heerA. H. v. Noort zegt, dat hij nog vorder zou willen gaan en de verordening op de winkel* sluiting geheel afschaffen. De Raad kan deze aangelegenheid z. i. gerust aan het particulier initiatief overlaten. De Voorzitter zegt, dat hij veel voor hot idee van den heor A. H. v. Noort voelt. In do vorgare- ring van B. en W. was men ook niet zoo sterk winkelsluiting, maar men meende de bestaan* de bepalingen niet geheel le moeten doen vor* allen. De heer Van Eeuwen wensclit do winkelsluiting in den thans bestaanden vorm te handhaven. Spr. n moening, dat de Zondag oen rustdag bo« hoort tc zijn en dat alle winkels, ook de sigaren* en snoepwinkels dan gesloten moeten zijn. 'Do Voorzitter zegt dat men het boginsol van den heer Van Eeuwen kan onderschrijven, dat do Zondag een algemeene rustdag moet zijn en ei do praktijk toch bezwaren legen hebben, dat alle winkels gesloten zijn. Als sigaren- of snoep winkels gesloten zijn en de jongelui wenschen iet» te koopen, dan gaan zij naar de café's, waar het* goen zij wenschen wel te krijgen is. Bovendien komen hier 's Zondags vele vreemdelingen, die, hetgeen zij hier niot kunnen krijgen in Noord wijk koopon, waar dezo winkels wel geopend zijn. Ook de bezoekers' van bet SU Bavogesticht zal men ontrievon, als de menschen hier voor de patiënten wat willen koopen en zij kunnen het dan niet krijgen. De menschen, die er hier oen win* keltje op na- houden, moeten toch óok leven. Do heer A. H. v. Noort wijst or op, dat in an* •re plaatsen deze winkels 's Zondags ook open Do hoer Van Eeuwen zogt, dat hij de bezwaren ,n don Voorzitter niet kan doelen. Al6 de men schen hetgeen zij in do winkels koopen in d® cafó's gaan halen, dan moeten do café's Zondag» ok maar geBloten worden. Do Voorzitter zou het niet op zijn vorantwoor* ding durven nemen om deze menschen broodeloo» to maken. Hij wijst er voorts op, dat overtreding do verordening op do winkelsluiting zeef mopilijk is te constateeren on tot volorlei ont duiking aanleiding gooft. De heer A. H. v. Noort zogt, dat hij de ver* ordening in zooverre wenscht behouden to zien, dat 's avonds na het sluitingsuur dor cafó's 44 winkels ook gesloten mooten zijn. ,Het voorstel van den lieer A. H. v. Noort wordfc daarop in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen.. Voor stomden do hooren A. II. Noort, Warmerdam, Heemskerk en Geerlinga Tegen stomden do heeren Oostdam, L. M. van Noort en Van Eeuwen. Do Voorzitter wijst er in' dit vorband op, dat do thans aangeboden politievorordoning heb sluitingsuur is verandord iu dien zin. dat met den zomertijd de cafó's tot 11 uur open mogen blijven. 3 heer Van Eeuwen protesteert er togen, dat deze aangelegenheid door B. en W. thans opnieuw aan de orde wordt gesteld, waar nog kort gcloden door den Raad beslist is, dat de cafó's ook 's zo* mers om "10 uur mooten gesloten zijn. Do Voorzitter wijst or op, dat do Raad destijds niet voltallig was en do Raad overigens do be voegdheid heeft de voorstellen van B. en W. ta verwerpen. Toen, aldus sprekor, dozen zomer om 10 uur sluitingsuur was, kwam men vrij aan houdend vragen om verlenging, dikwijls kwam men tegen 10 uur, als men oen vergadering had en! doze was niot afgeloopen. Spreker heeft dit nooit willen weigeren. Een enkoio maal vergat men dit tra vragen, en zoo is het voorgekomen, dat men schen die te goeder trouw om kwart over 10, ter wijl het nog vrij licht was, zaten to vergaderen, oen procesverbaal kregen. Spreker heeft hot pro* coBverbafd toen laten doorgaan, om don schijn van partijdigheid to vorrtiijden, doch tot zulke onge* wensclite toestanden komt men, als men te Yroeg het sluitingsuur bepaalt. De heer A. H. v. Noort zegt, dat de kasteleins tevreden zouden zijn, als ze alleen des Zaterdags 's avonds tot elf uur in den zomer geopend moch* ton blijven. De heer Oostdam is hot eens met don heer Van Eruwon. Hij meent, dat de café's best om 10 uur kunnen sluiten en dat derhalve de beslaande toe* stand kan worden gehandhaafd. De lieer Gcerliugs zou voor willen stollen om des zomers op Zaterdag en Zondag de earé's lot 11 uur open te lalen blijven. De voorzitter zegt hot eerst in stemming le brengen het voorstel van den heer Oostdam om de bestaande sluiting te handhaven. Dit voorstol wordt vorworpen met 3 tegon 4 6lommen. Tegen stemden de hoeren A. H. vau Noort, Geerlings en de twee wethouders. Daarna wordt in stemming gebracht lirat voor* stel van B. cn W. om bij zomertijd hot slui tings* uur op 11 uur le bepalen voor alle dagen. Dit voorstol wordt verworpon mot 3 tegen 4 stemmen. Togen stomden de heeren A. H. v. Noort, Geerlings, Oostdam on Van Eeuwen. He6 voorstel van den hoor Geerling6 om do café's bij zomertijd tot dos avonds 11 uur open te l&teu op Zaterdag on Zondag wordt vervolgens aangeno* men met 4 tegon 3 stemmen. Tegen stemden do licoren A. II. v. Noort, Van Eeuwen en 0o3t* dam. De Voorzittor vraagt of er nog leden zijn, dia in de aangeboden politiovorordening wijzigingen' wenschen of ter zake nog eenige inlichtingen be* hooven. Do hoor Oostdam zon een bopaling wenschen to zien opgenomen, waarbij het is verboden, dat personen van beiderlei kunne langs den openbaren weg liggen. Sprekor woont wat achteraf on krijgt

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3