5)e Ceidóciic (Sou/za/rit BINNENLAND. jUt Mac! versebijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fecstd. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, -oor Leiden 19 ct. p. week, fii.öu p. kwartaal; by onze ageD ten üO ct. p. wtK k, f2.60 p. kwartaal.Frairco l post i 2.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondage- blad is voor da Abonné's verKrijgbaar tegen betaling van 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijk© jjunimerB ct., met Geïllustreerd Zondageblad 10 cent 12e Jaargang. Bureau: RAPENBURG <0 MAANDAG ia OCTOBER 1320. latere. TeS&Soon 935. No. 3351 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag per regel, overige dagCD 80 cent. Voor Ingezonden medodeelingen wordt het dubbele van het Larief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur en verhuur, koop en verkoop fl.— 's Zaterdags overige dagen f0.75. jUÏTENLAND. het voornaamste nieuws. De Engelsche mrjnweTkexsstalung bsgon- Seii. Meer dan een millioen personen zijn el bij betrokken. Ben uitgebreide samenzwering in Rus land ontdekt. Op bet geheele spoorwegnet in Polen is gtaking uitgebroken. België. Generaal Lam an. f Gistermorgen is na een korte ziekte, op 69-jarigen leeftijd te Luik overleden gene. raai Gérard Matliieu Leman, de heldhaftige yerdediger van Luik. De actie der mijnwerkers. Naar aanleiding van het door de mijn werkers in het hekken van Charleroi ge nomen besluit om onder bedreiging van staking een loonsverhooging van frs. 5 per dag te eischen, heeft de mijnwerkerscen- itrale van het bekken een schrijven gezon den aan de patroons, waarin zij te kennen geeft, dat zij de loonsverhooging vastgesteld door de gemengde commissie onvoldoende echt, en frs. 5 verhooging wenschen, met (terugwerkende kracht tot September 1920. Indien deze eisch niet ingewilligd' wordt, dan zal bij dezen (dus door het schrijven) ft werk worden opgezegd tegen 1 Novem ber a.s. Rusland. Samenzwering ontdekt. Berlingske Tidende verneemt uit Hel- 6ingfors: Het Russische blad Bojevaja Prawda deelt mede, dat een door de bolsje- iWiki benoemde buitengewone oommissie van onderzoek in Siberië een wijdvertakte anti- bolejewistische organisatie heeft ontdekt, In verband daarmede zijn meer dan duizend personen in hechtenis genomen. De gearres teerden zijn hoofdzakelijk gewezen officie ren uit de legers van Koltsjak, Semenof en Boedenny, wien men wegens zijn nederla gen tegen de Polen en zijn obstructie tegen de Sovjet-regeering het bevel over zijn ko- ïakkenleger ontnomen heeft.. Boedenny was daarop begonnen met een oorlog tegen de sovjets te organiseeren. Een V. D. bericht meldt nader: Ten gevolge van de door de Bolsjewisten ontdekto samenzwering in Siberië, zijn in Omsk 240, in Tomsk 326, in Krasnoyarsk ")5, in Irkoeisk 100, in Tsoljabinck 100 personen in hechtenis genomen. Volgens tiededeeling der Bolsjewisten waren de sa menzweerders van plan, fabrieken, spoor wegen en bruggen in de lucht te laten vlie gen; verder zou onder de Siberische boeren ten opstand worden verwekt. Oproer in Moskou? Volgens het Duitsche ministerie van bui- teulandsche zaken, is een oproer in Moskou uitgebroken. Het Kremlin zou door de oproerlingen bezet zijn. Japansehe bezetting. Yolgens een draadloos telegram uit Mos" kou hebben, de Japanners het eiland Sa khalin, in de zee van Ochotslc, bezet. Polen Spoorwegstaking. Berichten uit Moravisch Ostrau melden, dat Donderdag het geheele spoorwegperso neel op alle Poolsche lijnen in staking is gegaan. Zcligowski rukt verder op. Berlingske Tidende verneemt uit Kowno. dat generaal Zeligowski zijn opmar6ch voortzet en thans halyerwegeii Wilna 'en Kowno staat. Dit nieuwe Poolsche offen sief is Woensdagmorgen begonnen. Den geheelen dag zijn hevige gevechten gevoerd waarbij het Litausc.he front doorbroken word. De Litausche troepen hebben daarop nieuwe stellingen betrokken. Engeland. ÏE MIJNWERKERSSTAKING BEGONNEN Meer dan een millioen stakers. In vele kolenmijnen is de arbeid Zater dag neergelegd. Men) verwacht, dat de sta king heden algemeen zal zijn- Meer dan een millioen mijnwerkers zijn bij de staking betrokken en reeds zijn er aanwijzingen, dat duizenden fabrieksarbei ders zonder werk zullen komen. Door het sluiten van bijna alle groote staalfabrieken in Yorkshire eijn reeds 20.000 metaalarbei ders werkloos geworden. Te Porthmouth zijn de militaire verlo ven ingehouden. Alle officieren en man schappen, die met verlof waren, zijn terug geroepen. Nu de kolenstaking een feit is geworden, blijven de geruchten omtrent bemiddelings pogingen van verschillende zijden binnen komen. Gisteravond wordt gemeld, dat een belangrijk bemiddelingsvoorstel binnen tweo of drie dagen is te verwachten. Heden Wordt een conferentie gehouden van het spoorwegpersoneel en de transportarbei ders, die met de mijnwerkers de Triple Al liantie vormen. Deze conferentie is van het hoogste belang. Men verwacht,'dat zij gele genheid zal geven- om een vredelievende oplossing te bespreken. Volgens de Evening Telegraph' zou de zelfde meihode worden beproefd als tijdens de groote spoorwegstaking in den vorigen herfst, n.l. interventie van een bemidde lingscomité, bestaande uil invloedrijke la- öêurd&id-ers. Evenwel zal veel afhangen van hel del>at in het Lagerhuis, dat morgen weer bijeen lcomt en in die staking een aangelegenheid ziet van nog dringender urgentie dan de Iersehe kwestie, die bovenaan de agenda staat. Van alle kanten komen nertenten om trent werkloosheid ten gevolge van hef uit. breken der kolenstaking. Speciaal in de hoogovens en in de metaalindustrie in Wales staan reeds duizenden menschen, die niets met de staking te maken hebben, op straat. Verder zijn de onmiddellijke ge volgen van de staking de brandstoffen1- en lichtrantsoeneering, stopzetting van den kolenexport en rantsoneering van petro leum en suiker. Dit laatste artikel, dat in Engeland nog steeds beperkt was tot. een klein rantsoen zal nu nog eens tor de helft van 't tegenwoordig rantsoen verminderd worden. Aanzienlijke beperkingen in trein en tramdignsten zijn binnen een paar da gen te verwachten. Londen en voorsteden blijven voorloopig de gewone dienstrege ling behouden. Het zelfde geldt voor alle werklieden'frelnen. Het aantal personen dat zich bij den minister .voor het trans portwezen voor hulpdiensten aanmeldt, is zeer groot. De meesf^n stellen zich be schikbaar voor allen arbeid die men hun zou willen opdragen. Griekenland. De koning. De toestand van den koning, die ecnigen tijd geleden door een aap gebeten is, is zeer ernstig. De ministerraad besloot het vorige parl-ement weder bijoen te roepen, teneinde een regent te benoemen. T urkije. De inval der rooden. Uit Allahabad wordt gemeld, dat de roode troepen zich moester hebben gemaakt van Bokhara. Zij dreven de burgerlijke bevol king uit de stad, namen de regeering en verschillende ambtenaren gevangen, over wier lot men in het onzekere verkeert. Zij staken de ruines van de stad in brand, die vooraf door artillerie verwoest waren. Büitf iandsclie Berichten. Bomaanslag. Naar Havas uit Rio de Janeiro meldt, is Donderdag in e.en wagon eerste klasse van den centralen spoorweg een bom ontploft. Een der passagiers werd gedood, terwijl een 30-t.al personen gewond werden. Men gelooft, dat men met een anarchisten-aan slag te doen heeft. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De staking der Engelsche mijnwerkers en onze scheepvaart Be uitbarsting van den Merapi heelt 23 slachtoffers gemaakt. Steun van de rogeering aan afgekeurde militairen. De Hollandscho kaas in Weenen. Hongerstaking in het Interneoringskamp te Harderwijk. Automobiel-ongeluk bij Diemen. De anti-revolutionaire partij gaat een millioen gulden bijeenbrengen. Uitbarsting Merapi. Het Departement van Koloniën heeft van den Gouverneur-Generaal het volgende telegram ontvangen: Kleine uitbarsting Merapi maakte 35 slachtoffers, allen grassnijders en veldar- beiders, die, werkende op 2 paal van hun kampong, in bekende gevaarlijke zone wer den verrast door neerdalende warme lucht stroom, gemengd met verpoederde lava. Het Engelsche uitvoerverbod van steenkolen. Geen stagnatie voor onze stoomvaart. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelsche Regeering den uitvoer van steen kool in verband met de mijnwerkersstaking heeft verboden, en het bunkeren van steen kolen is stopgezet, heeft de ,,Crt." zich om inlichtingen gewend: *ot de Nederlandsche Stoomvaartmaatschappijen, in hoeverre onze scheepvaart daardoor moeilijkheden zal ondervinden. Naar men mededeelde, zal de vaart op Ned.-Indië daardoor geen hinder-ondervin den. Mcni heeft met. een uitbreken van een mijnwerkersstaking rekening gehouden en daarom de verschillende 'kolenstations ruim van kolen voorzien. Ook de vaart naar andere werelddeelen zalmiet gestagneerd worden. -Wat do scheepvaart op Groot-Britannië en Ierland betreft, ook deze meenden de maatschappijen (e kunnen blijven voortzet ten. Ivan men niet. in Engeland bunkeren, dan zal men dat in ons land of elders doen. Hoewel moeilijkheden niet zullen uitblij ven, hoopte men toch de verbindingen in stand te kunnen houden. Men ontveinsde zich evenwel niet, dat een langdurige mijnwerkersstaking zijn invloed over de geheele wereld zal doen voelen. Geen gevaarlijke Hollandsche kaas. Onder bovenstaand hoofd verschenen eeni- gen tijd geleden berichten in de pers aki zouden een aantal kinderen te Weenen ziek zijn geworden door het nuttigen van Hol- landsche kaas. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft zich tot het Niederlandi- sches Hilfskomitee für die Wiener Kinder, dat de algemeeno zendingen uit Nederland distribueert gewend om inlichtingen en vernam daarvan, dat „al deze sensatie-be richten onjuist zijn." Verder deelt het comité mede: „Bij het door de overheden ingestelde onderzoek is gebleken, dat de door ons comité aan de bewaarscholen verstrekte kaas hoewel oud toch volkomen goed was en dat de ongesteldheden der kinderen de combinatie van dit slechte brood met de kaas, waaraan de Weensche magen niet alge# meen gewend zijn niet heeft verdragen. Ook deeldo men ons op het Gesuntheitsamt mede, dat suggestie iu dit ongeval ook een rol heeft gespeeld." Verruiming van werkgelegenlheid. Minister Aalberse vraagt f2,000,000 sub sidie aan voor gemeenten en provinciën ter aanmoediging en ondersteuning bij pogin gen om beoefenaren van een in moeilijkhe den verkeerende industrie (sigarenindus- trie) in staal te stellen een ander vak te kiezen. Drukkers-Krijgswet. In „Het Tarief",orgaan van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, komen de ver slagen voor van de overtredingen der prijs- contracten en van die tegen de Collectieve Arbeidsovereenkomst. Zij moeten aan het eind van een jaar een belangrijk dossier vormen, want de overtredingen zijn zeer talrijk. In één zitting moesten door de Cen trale Commissie C. A. O. niet minder dan 20 besluiten worden genomen met betrek king tot regelingen met 't personeel. De Rechtspraakcommissie, die de aanklachten behandelt inzake prijsregeling, had bet niet minder druk. In twee zittingen sprak zij vonnis in 32 affaires. Eenige aanklachten werden aangehouden, andere leidden tot vrijspraak en verschillende aangeklaagden kregen een berisping. Maar de slechtsten kregen dikwijls niet malsche boeten en wel van 10, 25, 50, 100 gulden, één firma zelfs moest betalen f 50 plus f 500 wegens het niet geregeld bijhouden van haar „Bonds- berekenboek". De overtreders zaten in de districten Gouda, Noord-Brabant, Leeuwar den, Amsterdam. Arnhem, Twente, Lim-< burg, Maastricht, Zaanstreek, Roermond— Venlo, 's-Gravenhage, Rotterdam, Zutphen en Zeeland. Er blijkt heel wat te doen te wezen voor de Drukkers-Krijgsraden„Tijd". Een papierfabriek van Philips? De „Tilb. Courant" verneemt, dat door de N.V. Philips Gloeilampenfabriek bin nenkort een nieuwe papierfabriek zal worden opgericlil met een kapitaal van 1 millioen. Journalisten-congres. Te Rotterdam is Zaterdag en Zondag het eerste Journalisten-congres gehouden. Dit congres was georganiseerd door den Néd. Journalistenkring. Uitgenoodigd wa ren de leden der R. K. Journalistenvereeni- ging eni de directeuren der bladen. Bij de opening Zaterdagmiddag waren er zeer vele leden en genoodigden ook zeer vele dames. Te ruim half twee werd het congres ge opend' in de groote Doelezaal. Aanwezig waren de ministers van Bin-nenlandsche Zaken (president van het eere-comité) en de minister van Onderwijs. De heer Hans, voorzitter, hield de ope ningsrede. (De heer Hans had daags te vo ren de benoeming ontvangen.tot officier in de orde van Oranje-Nassau.) Vervolgens hielden de lieeren Cannegie- •ter uit Haarlem, Dekking uil Rotterdam, en Bon uit Den Haag, een inleiding over de oeconomische positie van den geestelijken werker. Aangenomen werd ten slotte een resolu tie, waarin werd uitgesproken de noodza kelijkheid van een oeconomische verbete ring in de positie van den journalist, opdat hij zijn zoo'n beteekenisvolle en invloed rijke taak met de vereischte geesteskracht kunne vervullen. Te vijf uur had er oen on vangst ten Sfcad- huize plaats, waarbij de burgemeester een rede hield, die door don her Hans werd be antwoord. Na de ontvangst ten stadbuize begaf het gezelschap zich naar de Aert van Nes- straat, waar exrta-lrams gereed stonden, om de congressisten naar de Veerkade te 'brengen. Vandaar ging men per boot naar den aanlegsteiger van de Holland-Amerika lijn; aan boord van de „Rotterdam" lilelden de honderden gasten zich eerst eenigen tijd in de ontvangssalon op; ruim half zeven begaf men zich aan tafel in de schitterende eerste klasse salon van den majestueuzen stoomer. Er waren pl.m. 370 gasten. Er werden natuurlijk verscheidene tafel- speechen gehouden. Dat de journalisten, die zooveel vergade ringen- krachtens hun beroep moeten bij wonen,, zelf niet graag vergaderden, bleek weer Zondag, toen de belangstelling zoo veel minder was dan daags t.e voren. Voor al in den middag verliep de vergadering erg. Vele Katholieke collega's, leden van de R K. Journalisten ver., toon den echter juist daardoor hun belangstelling tot het einde oe. De volgende belangwekkende onderwer pen waren aan de orde: 'sMorgenis: „De anonvmiteit in do, Pers", praeadviseurs Johan de Mepslpr, Rotterdam en H. A. Lesturgpon. Den Haag; 'smiddags: ..De Overheid en de Pers", praeadvies H. Tersteeg, Naarden en mr. P. H. Bitter Jr., Utrecht. Na ampele bespreking we.rd er over eenige vraagpunten gestemd. Mei een kort. woord besloot, de voor zitter dit door hem uitstekend geleide con gres, over welks verloop de Ned. Journa listenkring zeer tevreden mag ziin. R. K. BoejinnenschooL Te Noord-Deurningen- bij Denekamp zal Woensdag a.s. de eerste R. K. Boerinnen* school in Nederland officieel worden ge* opend. De school zal staan onder leiding van de zusters van het St. Nicolaasgesticht aldaar en begint met een 30 tal leerlingen. Centraal Bureau der K. S. A. Op 16 October 1906 had te Leiden de plechtige opening en inwijding plaats van, het Centraal Bureau der Iv. S. A. Drie lustra zijn sindsdien verstreken. Ontzaglijk veel arbeid is in die vijftien jaar verricht: tot heil van onze katholieke bevolking, maar tot zegen ook voor geheel ons vaderland. Het Centraal Bureau heeft zijn derde lustrum niet feestelijk herd'acht, doch het' meende dezen dag niet te mogen laten voorbijgaan zonder er aan herinnerd te hebben, dat het den voorldurenden» steun' noodig heeft van alle Katholieken; steun bij zijne actie, maar srteun ook in zijne fi nanciën, zonder welke geen krachtige actie mogelijk is. Do Jaarlijksche Boekenschouw. Het initiatief is er! 'Ter bestrijding van d'e verschillende verderfelijke catalogi vani boeken is „Het Nederlandsche Boekhuis' te Tilburg (Hoofdkantoor), Amsterdam, Gouda, Weenen, met een uitgave begon nen, welke belooft te zijn een» kranig stuk werk en een buitengewoon goed werk. „De Jaarlijksche Boekenschouw", zooals deze Roomsche jaarcataloog is gedoopt, be doelt een overzicht te geven van de wer ken, tusschen 1 Sept. en 31 Augustus van jaar tot jaar'verschenen, met korte bespre kingen van de romans en vermelding welke geschikt zijn of te verwerpen. Uit de cir culaire, wélke de uitgevers ons zenden1, merken wij op dat de zaak flink is aange* pakt en van alle zijden goed bekeken. De redactie is in de bekwame handen van den1 ZoerEerw. Pater A. B. H. Gielen S.J. De prijs (f 1.50) voor een dergelijk lijvig boekdeel is bijzonder laag, zoo laag, dat de uitgevers nog massa's bestellingen behoe ven om het. werk tot een goed einde te brengen. Wij roepen dan ook allen, die door bun stand een beroep moeten weten, wat gelezen mag worden of niet, op om dit bij uitstek katholieke werk met'hun be stelling te steunen en wijzen hen er op, dat zij iets goeds verrichten» door meer dan den vastgesteld en minimum-prijs te beta len. Het initiatief is er! Dat allen hel weten te apprecieeren! Namens den Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland, P. P. J. A. VAN DER PUT, Secretaris-Penningmeester. Uit de Auti-Rcv. Partij. Het Centraal Comité der anti-rev. partij heeft te Utrecht een vergadering gehouden met afgevaardigden der centrale anti-rev. partijorganisaties in de verschillende kies kringen. In zijn openingswoord gaf de heer H. Colijn een uiteenzetting van den algemee- nen wereldtoestand en van den toestand ia de anti-rev. partij, om daarna enkele go- dachten "Te ontwikkelen ter beantwoording van de vraag waarom, waarvoor en hoe door de A.-R. partij een bedrag van eea millioen gulden bijeengebracht moet wor den. Met groote aandacht werd deze uiteen zetting aangehoord. Dat daarin de goed| 6naren waren aangeroerd, bleek wel, toen na beëindiging van deze redo spontaan een couplet van Da Costa's strijdzang werd aangeheven. De goede geest was er dus ongetwijfeld. In de namiddagvergadering had do samenstelling van do organisatie ad hoe cn beraadslaging over de quota voor, de kieskringen plaats. Uit de rente van dat kapitaal zullen al die maatregelen bekostigd worden die het C. C. noodig acht: intense propaganda, het bijeenbrengen van materiaal voor die propaganda en voor een inlichtingendienst ten behoeve van onze vertegenwoordigers in Kaniers, Staten en Raden. Voorts zal da stichting van den Kuyperzetel aan de V. U. voor do beoefoning van het staatsrecht be langrijke uitgaven vragen. „N. H. Crt." FEUILLETON, JAN MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S, J. 8) Een ellendig mensch! Och Jan, wij kunnen niet beseffen, hoe nietig, hoe jam merlijk nietig de mensch is. Gij weet' met, wat de mensch is, gij weet, wat gij zij t-" Jan Miserie liet liét hoofd hangen. Hij pvoelde zich getroffen, doo»r de wedspre- kendheid van den monnik. ..De mensch is een stuk aardeen dechte aarde," ontwoordde hij eindelijk zacht en deemoedig. ••Dat is een waar woord, Jan! De mensch is aarde! Open eens een graf, als 8e den moed daartoe hebt, onderzoek het ^ns en gij zult uw woorden bevestigd zien. gil ccht&r afziet van het aardsche om- jjulsel, en let op den goddelijken geest, pQ adem des eeuwigen levens, die de 'chamen van vleesch en beenderen, zenu wen en spieren levend maakt, dan moet ge Creennen, dat de mensch, die zoo gering 18 dat hij niets beduidt, plotseling weder P°°t is en zach met God vereenigt! Waar- om dat? Omdat hij eene ziel heef tl" „Eorte ziel!" murmelde Jan zacht en '^denkend, terwijl het scheen, alsof 'er lunvarinaj door zijn lichaam ging,. Maar daar kwam op zijn gelaat, woder de uitdrukking van den twijfel, en hij zeide: „Een barbier, dien ik ken, zeide mij eens, dat hij noodt, hoe dikwijls hij ook aaai zieken eene aderlating gaf, bij de snede de ziel bemerkt heeft." „Die man sprak als een dwaas, Jan. Hij ontkent iets, omdat hij het niet gezien heeft. Heeft iemand ooit een woord ge zien! En toch bestaat het en ieder hoort het. Zoo ook is het met de ziel. Men kan haar voelen en hooren, men kan haar, om zoo te spreken, grijpen en taston, doch zien kan men haar niet. Wee, duizend maal weel over u en over alle ongelukkige menschen, indien wij gèen onsterfelijke ziel hadden. „Dan zou Job naar waarheid weekla gen: „De booze leeft frisch en gezond, rijk en gelukkig; de arme echter leeft met bit terheid in het hart, zonder eenige bezit tingen, doch beiden zullen slapen in de aarde en de wormen zullen hen bedekken. Neen Jan, God heeft den mensch een on sterfelijke ziel geschonken, die als een ko ningin heerscht over zijn wil, die hem de keus laat tusschen goed en kwaad,' die naar die keuze belooning of straf verdient en ontvangen zal. „En nu zeg ik u, daar is geen mon6ch, hij moge dan ook nog zoo slecht of godde loos zijn, die in zijn leven nimmer iets goeds gedaan hesftj omgekeerd: daar ia ook niemand zoo goed en rechtschapen, die nimmer gezondigd heeft. Gods gerech tigheid laat geen enkele misdaad onge straft, geen enkel goed weik onbeloond en nu zal het u wel duidelijk zijn, waar om dikwijls de booze op aarde voorspoed en geluk geniet. De reden daarvoor is deze, dat hij op aarde de belooni-ng ontvangt voor zijne goede daden, terwijl hij hierna maals de stiraf zijner zonden niet zal ont gaan. De rechtvaardige mensch daarente gen, lijdt dikwerf op aarde en boeti zijne fouten uit, maar hij blijft gesteund en ge sterkt, door de hoop op het eeuwig loon, dat hem wacht in den hemel. Daarom be staat er bij mij geem twijfel, dat een voortdurend samengaan van boosheid en geluk, hier op aarde een zeker toeken is eeneir eeuwige verdoemenis, en evenzoo een voortdurend samengaan van deugd en on geluk, een zeker leeken eener eeuwige za ligheid". Toen de Capucijn ophield met spreken, zag friij Jan scherp aan', om te zien, of zijn wocird indruk had gemaakt. Do gevangene echter keek strak voor zich en antwoordde niets. Toen ging de priester verder; wees hem op het ongelukkig leven der zondaars en hun droevig einde; op de goedheid Gods, die altijd, tot op het- laatste oogenbLik, den zondaair vergiffenis schenken wil, en vervolgde toen: „Geloof mij toch, Jan, voor God in zijne oneindige hecrlijkheijd be slaat er geen grootere vreugde, dan e-enen zondaar vergiffenis to schenken!" „God zij geloofd," nip Jan onwillekeu rig uit, medegesleept door de begeeste ring des priesters. „God zij geloofd", .riep Jan onwillekeu- aard en vouwde godvruchtig de handen. Beiden zwegen nu een poos; Jan Miserie was diep bewogen. Hij geleek op een mensch wiens 'oogen gewend zijn aan dik ke duisternis, en die opeens een helder stralend licht ziet, waardoor hij alle voor werpen in zijne naijheid duidelijk, en klaar kan onderscheiden. En de priester ging voort met Ja.n te on derrichten over de alomtegenwoordigheid van God* die alles kent, ook de geheimste gedachten van den mensch. Hij zeide hem, dat in Gods oog deu uiterlijke gaven ook de gaven des veerstands geen waarde heb- bein, doch alleen de goede meening en een deugdzaam hart. „Opdat gij duidelijk moogt inzien, hoe teeder God ook hen bemint, die wel arm zijn aan versland, maar rijk aan deugd, wil ik u een van die eenvoudige legenden verhalen, die juist door hare eenvoud zoo gemakkelijk door iedereen door jong en oud, begrepen worden.- Jan Miserie knikte goedkeurend, en de Capucijn begon nu het verhaal, dat dier volgt Daar was pans een arme weduwe, die slechts één zoon had. Die zoon beminde zij mc»*r dan alles wat zij bezat op deze we reld. Dat hind was goed, onschuldig on gehoorzaam, zoodat iedereen hem gaarne mocht lijden. „Doch één gebrek was er: zijne geestver mogens waren zóó gering, dat het niet mogelijk was, heim iets te leerem. Begjripa- vermogen bezat hij even weinig als geheu gen. „De moeder zond den knaap wel naar d* school, doch deze leerde daar niets. Zij liat hem late)- verschillende ambachten leeren* doch overal met hetzelfde gevolg: do par troons bespotten hem, en stuurden he ril spoedig weder henen. „Eindelijk zocht en vond de arme be drukte moeder troost en raad bij haren biechtvader, een zeer eerbied waar dagen en algemeen geachten kloosterling. ZIJ ver- zocht hem, bij zijne oversten te willen be werken, dat haar zoon als leekebroeder inl het klooster zou worden opgenomen. d« goede pater verhoorde hare bede, en ziin voorspraak bij de oversten had een gunstig gevolg.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1