S)e ^cietaclxc Oou/ta-nt BINNENLAND. bjgdverschijDtelken <fag, uitgez. Zon- en Feeetd. n- Abounementsprije bedraagt, by vooruitbetaling, Lr Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; by 1, «rreDten 20 ct. p. wtvk, f2.60 p. kwartaal.Franco fpoji f2.95 p. kwartaal. Het GeïIlustreerdZondags- fcVjs v00r de Abonné'e veiarygbaar tegen betaling I 50 ct.p.kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijks Emmers ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 128 Jaargang. VRIJDAG 15 OCTOBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3349 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 3U cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Adverteutiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huui en verhuur, koop en verkoop fl. 's Zaterdags overige dagen f0.75. lit nummer beslaat uit twee bladen HET VOORNAAMSTE NIEUWS, gogen zal de staking der Engelsche flower kers beginnen. jjoyd George bindt den strijd aan. De weering zou, indien zulks noodig mocht Ijken, de stakers liever laten uithongeren oe te geven. anti-bolsjewistische actie in Rusland Hit voort. pe delinitieve vrede tusschen Polen en uland spoedig te verwachten?, Duitscbland. De staking in het ccurantenbedxijf geëindigd. fit Berlijn wordt gemeld, dat de gis- ;n gevoerde onderhandelingen, over de iing in het krantenbedrijf tót een, ver- lijk. hebben geleid. Na langdurige l>e- nislagingen, waarbij de scherpste pun- verschil wat verzacht werden, is sloten dat alle employés weer aan het rk zullen gaan. De stakingsdagen zul- i\oor 75 pCt. worden uitbetaald, terwijl >r de betaling van het resteeren'de ge- ille beslist zal worden "door een solieids- echt. Bovendien is loonsverhooging toe. ian. Een vergadering der stakende plpycs zou van morgen over deze voor- !ea beslissen. Keurt de vergadering ze dan zou men om twaalf uur weer het werk gaan. erder wordt nog bericht, dat men in voege tot overeenstemming gekomen lal aan de jongste employés een loons- iooging van 15 pCt. wordt toegekend, ke verhooging volgens een bepaalde opklimmend, ook aan de overigen zal jeven. De stakingsdagen zullen irloopig met 70 pCt. worden betaald, couranten komen vanmiddag weer uit. Een belangrijke rooL polit ie te Frankfort heeft een pa ten- ontdekt, waarbij een waarde van ij« millioenen betrokken. De che- le fabrieken Griesheim, Electrom en Itw van dezen groep, hadden de docu- jitcn betreffende haar patent-aanvragen oen octrooi-bureau gedeponeerd. Een «esse stal ze op aanstichting van wrloofde, die ze in het buitenland' verkoopen. laten der maatschappij deden zich toeptva vAor. waardon»- bezette gebied weer in het bezit i van de documenten. Tevens werd hand gelegd op de secretaresse, haar looide en nog drie medeplichtigen. Katholiekendag te Dusseldorf. Mg en Maandag heeft te Dusseldorf fchitterendi verloopen Katholiekendag to gehad. Door schoon herfstweer be- jgd, vormde het glanspunt wel de Idige feestoptocht der Katholieke len en vrouwen, die ten getale van »rdan 50.000 waren te zamen gestroomd hun aartsbisschop, Mgr. Schulte, te lügon. Meer dan drie uren duurde het, de stoet was voorbijgetrokken, lurna hadden in 18 groote kerken en in drukbezochte vergaderingen als, waarin werd gesproken over de slewcnde kracht der Katholieke Kerk. .nat den eersten dag betreft. Üktweeden dag werden onderwerpen ie schoolkwestie en de Christelijke aitas behandeld. Frankrijk. Staking van porceleinarfceiders. Di porceleinarbeiders van Limoges (Pa- in staking gegaan. Woensdagmor. was de staking, die 8000 man omvat, Sttneon. Engeland. IE STAKING DER MIJNWERKERS NEEMT MORGEN EEN AANVANG, fear Reuter seint is het resultaat van mijnwerkers-referendum als volgt: voor taanvaarden van het voorstel der mijn- 181,428 stemmen; er tegen 035,093. Officieel wordt medegedeeld, dat de sta ll morgen, Zaterdag, zal aanvangen. «•ar officieel wordt medegedeeld, heeft Nationale Conferentie van mijnwerkers- ageerden met 154 stemmen tegen 27 •foton, dat de termijn der stakingsaan- •üging Zaterdag zal afloopen. Het uit end comité had dit besluit aanbevolen 'fins de groote meerderheid van stem- door de mijnwerkers uitgebracht te- '0 aanvaarding van de voorstellen der wigenaars om de loonsverhooging te aseeren op productie'verhooging. Het be- oitzal worden medegedeeld aan den -eer. minister. e der leiders z ij n e r n. ongerust over de mo- fijke gevolgen van het 11 en besluit. Zij bekennen, dat "'Publiek de staking algemeen vijandig "'"d is en zij onder deze omstandigheden kans op succes heeft. Voorts vreezen jljjl'1 dat de slaking een volkomen scheuring j-Ja mijnwerkersfederatie teweeg zal bren. Terugslag op de metaal- n ij v e r h e i d. Taodra het bericht over liet doorgaan van r mijnwerkersstaking in (Cleveland en rehire bekend was, werd er eon aan- P®? gemaakt met de voorbereiding van duiton der fabrieken. t, De uitwerking van het besluit. In de districten waar do leiders tot een compromis bereid waren, hebben deze bet heft uit handen verloren. Het voorstel, de quaestie aan een scheids gerecht voor te leggen, werd zonder stem ming afgeslagen. Lloyd George bindt den strij d aan. Het besluit der conferentie werd de re geering per brief medegedeeld. Het ant woord van Lloydi George laat weinig hoop over. Hij heeft de handschoen hem toege worpen, aangenomen, daar hij op de po gingen der regeering wijst om tot een com. promis te komen, en herinnert aan de re- geeringsvoorstellen die door de arbeiders verworpen zijn. Ilij besluit met te zeggen, dat hij weet, dat het geheele volk bereid is, om het leed, dat. zal voortvloeien uit dit besluit der mijnwerkers te dragen, terwijl de regeering nog seeds bereid is om een oplossing te zoeken. Hij betreurt het, dat zijn voorstel len geweigerd zijn. De vertegenwoordigers der arbeiders noemen het antwoord van Lloyd George een propagandamiddel tegen, ver het volk, dat niets nieuws bevat. Lloyd George heeft in het antwoord er erder nog op gewezen, dat de staking aan de industrie groote schade toe zal bren gen en der grootste ellende over geheel Europa zal brengen. Want een algemeene werkloosheid zal er het gevolg van zijn. De regeering onverbiddelijk Uit officieuse bron bericht men, dat zoo dit noodig mocht blijken, de regeering die stakers uit zal hongeren Zij zal in geen geval wijken, voordat de nood de stakers tot toegeven heeft genoopt. Men vreest voor het uitbreken van andere stakingen in meerdere takken van in dustrie. De toestand in Ierland. Een hevige ontploffing. Te Tintern in het graafschap Wexford is een huis door een hevige ontploffing vol komen vernield. Zeven personen werden gedood, vijf gewond, twee worden vermist. Men gelooft algemeen, dat zij bezig waren met het nemen van proeven met bommen. Rusland. Gaat Hongarije Wrangel steunen? De „Az. Est" meldt, dat graaf Horthy met Wrangel een verdrag heeft gesloten, waar bij bepaald is, dat Hongarije Wrangel zal steunen met troepen; in het bijzonder met artillerie. De anti-bolsjewistische actie. vy cu* 1 i - staat van beleg. Uit Warschau wordt gemeld: De „Kurjer Warzawski" doelt mede, dat de Russische regeering1 een aantal divisies van het Poolsch-Russische front teruggenomen heeft en naar verschillende districten, o. a. paar Tomsk gezonden heeft, om de aldaar uitgebroken contra-revolutionaire bewe ging met wapengeweld te onderdrukken. De Raad der Volkscommissarissen voor den arbeid en de nationale verdediging heeft de mobilisatie gelast van alle burgers in Sovjet-Rusland die tot de lichtingen 1880, *87 en '88 behooren en roept alle Russische arbeiders op voor de verdediging van den kou en Petrograd in staal van beleg heeft verklaard. De officieele „Prawda" in Moskou be richt, dat de Sovjet-rege'ering 12 Russische gouvernementen, waaronder die van Mos kou en Petrograd, in staat van beleg heb ben verklaard. Te Smolensk. Uit Riga wordt gemeld: De „Resjlca Sla- wa" deelt mede, dat de opstandige bewe ging in Smolensk een grooten omvang heeft aangenomen. Twee duizend soldaten werden gevangen genomen en 800 gefusil leerd. Het klooster werd in een gevangenis herschapen, evenals talrijke scholen en ge bouwen. Negentig percent der gevangenen zijn arbeiders en loeren. De opstand der soldaten is naar Minsk overgeslagen. aanvallen, ben ik overtuigd, dat heel Italië zal opstaan voor de' verdediging van onze Adriatische heerschappij en de regeering zal dwingen mij te steunen." Dreigende ministercrisis? De „Secoio" spreekt van de mogelijkheid, dat Giolitti spoedig zal aftreden. Hij zou opgevolgd worden door den president van de Kamer, Micola. Volgens de „Corriere della Sera" heeft de Nationalistische groep van het Parle ment zich uit het meerderheidsbloc van de Kamer teruggetrokken en zal hij het kabi- net-'Gioliiti niet meer steunen. Behalve de Nationalisten zouden ook de Rechtsche Li beralen, die in de Kamer een sterke fractie vormen, niet meer achter het kabinet staan. Portugal. De arbeidsonrust. De directeur en de onderdirecteuren van de Portugeesche spoorwegmaatschappij zijn gevangen genomen. De dienst op d'e lijnen in het Zuiden en Zuid-Gosten is bijna weer normaal, terwijl het verkeer op de andere Jynen zich herstelt. Buiteniandsche Berichten. Een tragische dood. Eenigen tijd geleden werd te .Parijs druk gesproken over een diefstal van tweepaar- len kolliers ter waarde van meer dan twe6 millioen francs, ten nadeele van een jonge Parisienne, die te Vichy kennis gemaakt had met een keurig uitziend gentleman, die later bleek een gauwdief te zijn, die er met haar paarlenkolliers van door ging. Dit avontuur heeft een dramatisch slot gehad. De jonge dame was door het ge beurde zoo overspannen geraakt, dat zij in voortdurende angst verkeerde van te wor den bestolen of vermoord. Zij bezwoer haan dienstbode haar toch geen oogenblik al leen te laten, maar zij had rust noch duun en haar toestand werd met den dag erger. Op een ochtend bleef de deur van haar slaap kamer gesloten en toen de dienstbode, vree- zende dat er iets erg gebeurd was, de poli tie waarschuwde en deze de deur opende vond men de ongelukkige badende in haai bloed, dood in haar kamer liggen. De Ierschc hongerstakers. Woensdag is weer een bulletin versche nen over den toestand van den burgemees» ter van Cörk. Er staat in, dat hij er stellig slechter aan toe is. Hij.is veel zwakker en meer uitgeput. name specialisten en dokters geïnterviewd over het wonder van zijn „hongerstaking". Zij zijn vrijwel allen van oordeel, dat do man gevoed wordt en weigeren te gelooven, dat een sterveling het zestig dagen buiten eten in den een of anderen vorm stelt. Een specialist liet uitkomen, dat zelfs de Indi sche fakirs, dae het vasten tot een kunst hebben verheven, niet in staat zijn, om lan ger dan vijftig dagen te vasten.- Aldus de dokters. Dat Mc Swiney en de elf andere „hongerstakers" gevoed worden, is trouwens dozer dagen al erkend. De vroegere hongerstakers dronken niets dan leidingwater en sterven of werden op het laatste oogenblik vrijgelaten. De tegen woordige stakers krijgen en drinken drui vensap en geestrijke vochten. Druivensap is natuurlijk, wat men pleegt te noemen, eten en drinken tegelijk. Er zijn genoeg voorbeelden bekend van menschen, die ge- ruimen tijd op vruchten het leven gehouden hebben. In de schil van de druif zit niet zoo zeer voedsel als wel in het nat met de drui- vensuiker. Men zou dus kunnen zeggen dat do twaalf Sinn-Feinsche stakers een druw venkuur doen en tegelijk als „spaarmiddel alcohol gebruiken. Polen De definitieve vrede binnen twee weken verwacht. De Poolsche vredesdetegat.ie verwacht, dat de definitieve vrede tusschen Polen en Sovjet-Ruslandi bihneni twee weken zal worden geteekend. Zwitserland. De Russische delegatie geweigerd. De Zwitsersche Bondsraad heeft don Russisohen godelegeerden voor het Zwit- sersche vakvereernigingscongres den toe gang tot het. Zwitsersche grondgebied ge weigerd. italië. D'Annunzio. Volgens een telegram uit Fiume aan de „Times" weigert d'Annunzio zich neer te leggen hij de beslissing in de onderhande lingen over de Adriatische kwestie, als deze niet zijn volle goedkeuring wegdraagt. In een interview verklaarde hij: „Indien de IUliaansche regeering besluit tot ontrui ming van eenig gebied, zal ik terstond dat gebied gaan bezetten. Daartoe staan mij voldoende troepen ter beschikking. Bovendien is het bekend, dat de Italiaan- sche troepen, die thans de streken van Istrië en Dal mat ië bezet houden, zullen weigeren de regeering te gehoorzamen. In ieder geval zal ik binnen zes dagen, nadat het bericht van het terugtrekken der re geering mij bereikt, handelend optreden on indien de Joego Slaven mij dan zouden het voornaamste nieuws. Audiëntie van Postpersoneel, van den dir. gen. P. en T. en van Rijkspersoneel bij mi nister Ruys. De laatste zegt toe dat uiterlijk Maandag a.s. publicatie is te verwachten van d8 salarisregeling. Bolsjewistisch geld voor de socialistische pers. Lager Onderwijswet. Naar „De Tijd" verneemt, is de La ger Onderwijswet -verleden Zaterdag door H. M. de Koningin geteekend. loonregeling rijkswerklieden, Bij beschikking van den 'Minister va Oorlog van 5 October 1900 is een nieuwe loonregeling voor burgerwerklieden vast gesteld; welke zal ingaan op 1 Januari 1920. De regeling is gegrond op de volgende beginselen: a. De werklieden zijn verdeeld in volwas, senen en jeugdigen. Als volwassenen wor den! beschouwd zij, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt of overschreden. b. De werklieden zijn ingedeeld in toon groepen. c. Voor elke Toongroep is een minimum- en een! maximum-tijdloon vastgesteld. d. De loonen worden, indien ijver, ge schiktheid en gedrag daartoe aanleiding geven, periodiek verhoogd. De periodieke loonsverhoogingen houden voor de vol wassen werklieden verband mètden dienst tijd, oor de jeugdige werklieden niet den leeftijd. e. Alle werklieden genieten weekloon. uren. .Het loon van werklieden, wier nor male werktijd minder dan 46 uren per week bedraagt, wordt vastgesteld op zoo veel 46ste dealen- van het weekloon als het Dit loon geldt voor een werkweek van 45 aantal uren bedraagt, gedurende welke zij arbeid verrichten. f. Vrouwelijke werklieden, die niet-ge- schoolden arbeid verrichten, zijn in afzon derlijke loongroepen ingedeeld; overigens ontvangen vrouwelijke werklieden dezelfde looneni als de mannelijke arbeiders van de categorieën, waartoe zij behooren. g. De standplaatsen der werklieden zijn ingedeeld in klassen. Voor elke klasse zijn afzonderlijke loonbedragen vastgesteld. Voor heb genot van woning wordt op het tijdloon een aftrek toegepast van 15 pet. Heeft de inwoning ten doel de bewaking van het gebouw, dan bedraagt de aftrek 10 pet. Voor het genot van vuur eni licht wordt 3 pet. afgetrokken, voor dienstkleeding de waarde der kleeding voor den werkman. 'Zondagsarbeid boven den normalen we- kelijkschen werktijd wordt vergoed met -een loonsverhooging van 100 pet.; Zondags- arbeid binnen den normalen wekelijkschen arbeidsduur van 45 uren» met 25 pet. Voor Zondagsarbeid langer dan 2 uur is de toe slemming van den minister noodig. Overwerk wordt beloond als bepaald in het Arbeidsreglement voor werklieden in 's Rijksdienst. Voor het weduwen- en wee- zenpensioen wordt 7 pet. van het loon ingehouden. Boven1 en behalve het loon genieten de werklieden, die per week minstens 30 uren arbeid in dienst van het Rijk verrichten, hij wijze van tijdelijke toelage een bedrag van fl perweek voor ieder hunner kinderen beneden 18 jaar. Aan werklieden, die belast zijn met zeer vuile werkzaamheden, of met arbeid, aan welken bijzonder gevaar voor leven of gezondheid is verbonden, kan een toelage van f2.25 per week worden verleend. Het aantal gemeenten-klassen is drie, dat der loonlclassen zes (ongeschoolde werklieden, werklieden met eenige ge oefendheid, werklieden met meerdere ge oefendheid, gewone vaklieden, meer be kwame vaklieden, vaklieden met bijzonde re bekwaamheid). In loongroep 1 is het minimumloon in gemeenten der 1ste klasse f27.90, het maxi mum (te bereiken na 5 jaar) f32.40- ge meente 2e kl. f27—f31.50; 3e kl. f 36.10 f30.15. Loongroep 2: Ie kl. f29.75—f33.75 2e kl. f28.36—f32.40 3e kl. f27—f31.05. Loongroep 3: le kl. f30.60—f35.10; 2e kl. f39.70-f 33.75: 3e kl. f 28.35—f 32.40. •Loongroep 4: le kl. f32.85—f38.25; 2e Tel. f 33.75—f 3915; 3e kl. Loongroep 6: le kl. f38.70f44.10; 2e kl. f 37.35—f42.75; 3e kl. f36—f40.95 Rijkspersoneel bij minister Ruys. De tijdelijke voorzitter van den raad van ministers ontving gisteren achtereen volgens in audiëntie, deputaties van den federatieven Bond van personeel tiin open baren dienst, van den Centralen Bond, van Neder!. P. T. T.-personeel en van den Centralen NederlAmbtenaarsbond. De deputaties stelden den minister de vraag, welke de plannen der regeering zijn, ten opzichte van de salarieering van het rijkspersoneel. De minister antwoordde dat uiteiiijk Maandag a.s. publicatie van die plannen is te wachten. Op de verder door de twee eerstbedoelde organisaties ge stelde vraag of en zoo ja welke maatrege len de regeoring tegenover de stakers zal nemen, meende de minister liet. antwoord schuldig te moeten blijven met. het oog op de a.s. interpellatie in de Tweede Kamer. De duurtebljslag aan het spoorweg personeel. De directie heeft bepaald, dat aan de lioogere ambteparen een uilkeerimg in eens zal worden gegeven van 400 voor ieder. De poststaking. Met ingang van 16 November is aan de he eren TL Frecn, H. van Giessel, A. v. d. Baan, A. J. Sipman, W. Assink, D. J. Be- verloo, J. G. v. d. Jogt en H. M. Roos, allen bestuursleden van den C. B. P. T. en onder teekenaars van het manifest, waarin het personeel werd opgewekt ..zijn plicht te doen", d. w. z. lijdelijk verzet te plegen, vol gens aangegeven regelen, beëindiging van de dienstbetrekking opgezegd wegens on geschiktheid voor den dienst. Het „Hbld." vestigt er de aanlacht c.p dat de heeren niet zonder meer op straat worden gezet, daar zij volgens de wettelijke bepalingen recht hebben op eeire in billijk heid te bepalen uitkeering in eens, ten be drage van ten minste zeveni en ten hoogste zeventig maal de bezoldiging, die' op den dag, waarop de dienstbetrekking eindigt, per' dag genoten werd, voor ieder vol dienstjaar, dat sedert de indiensttreding, in dienst van het staatsbedrijf is doorge bracht. Vee- en vlccschkeuring. Eerlang zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van een openbaar examen, om tot een cursus in vee- en vleeschkeu- ring te worden toegelaten. De gemeenten en de plaatsen waar de cursussen zullen worden gehouden, wor den nader bekend gemaakt. Aanmeldingen voor 1 Nov. bij den hoof<K inspecteur bij het Staatstoezicht op da volksgezondheid dr. (H. C. L. E. Berger, Laan van Nieuw Oost-Indië 107, 's-Graveiu. hage. Nedorlandsch Historisch Instituut. De Romeinsohe correspondent van „De Tijd" schrijft: Mgr. Dr. A. Hensero, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut, is sedert eenige dagen te Rome teruggekeerd en werd door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. De secretaris van het Instituut, dr. Hoo- genwerf, vertoeft voor eenigen tijd in Eni geland voor onderzoekingen, zijnen werk kring betreffend. Het nieuw bijgevoegd lid voor de archeo logie, dr. Leopold, bevindt zich reeds in Italië, waar hij in verschillende steden da oude kunst bestudeert. Chr. Bureau voor Sociale Adviezen. Naar het „Hbld." verneemt, komt prof. Slotemaker de Bruine met 1 November aan het hoofd te staan van het dan te Rotter dam in het gebouw „de Samaritaan" aan de Linker Rotte kade te openen christelijk bureau voor sociale adviezen. Het secreta riaat van dit bureau zal worden waarge nomen door den heer J. T. v. Hilfien. Prof. Slotemaker zal voorloopig ook het hoog leraarsambt te Utrecht nog blijven waar nemen. Een meevaller. In de Dinsdag gehouden raadsvergade ring van Leeuwarden is op voorstel van B. en W. besloten slechts 9/10 deel van den Hoofdelijken Omslag over dit jaar te innen, omdat de opbrengst in sterke mate is mee gevallen! Z. H. de Paus en de Kath. Esperantisten. De ZeerEervv. Heer Franc. Meslan, te Gottwei, leider der redactie van 't interna tionaal R.-K. Esperantisten-Orgaan ,,Es- pero Katolika", ontving het volgende schrij ven: ZeorEerw. Heer, Z. H. de Paus heeft welwillend en gaar ne zich verwaardigd de laatste afleverin gen te aanvaarden van het tijdschrift. „Es- pero Katolika", welke gij Hem uit ijw naam en uit dien der andere schrijvers hebt aangeboden, bevonden als Hij heeft, dat gij u een allerbest doel hebt voorge- De .Verheven Opperpriester verheugde zich zeer over uw eerebewijs aan Chris tus' Stedehouder en wenscht u van harte geluk, terwijl Hij u den verschuldigd en dank brengt. Allen voorspoed u intusschen wenschend, voornamelijk opdat gij de meest overvloe dige vruchten moget inoogslen tot Gods eer en 't nut der zielen docxr 't werk waar gij u aan wijdt, geeft Hij u liefderijk den Pauselijken zegen, opdat d.ie u onderpand zij der hemelsche goederen en teeken zijner vaderlijke welwillendheid. Nu ik d-it ahes overbreng, betuig ik u de gevoelens mijner hoogachting, met wel ke ik ben en mij verheug te blijven Uw zeer toegenegen Kardinaal Gasparri. R. K. Volksuniversiteit. te 's-Gravsnhage. Gisteravond heeft de officioele en feeste lijke opening plaats gehad van de Roomsch Katholieke Volksuniversiteit te 's-Graven- Allereerst werd het woord gevoerd door den hoer Jhr. E. B. F. F. Witlert van Hoog land. De Eerw. Heer prof. Groenen, seminarie Warmond, hield de feestrede. De communistische pers. Naar uit zeer goede bron aan de „Rolt." is snedegedeeld, worden verschillende com munistische organen in Nederland door buitenlandsch kapitaal (Russisch) ge steund. Men noemde 't blad De Conim. On derwijzer, De Tribune, De Jonge Commu nist en do Nieuwe (mosgroene) Amster dammer. Naar het blad verder verneemt ;s het ook niet onmogelijk, dat straits met bui tenlandsch geld de sociaal-anarchistische pers 7al worden gesteund, hoewel dez-e den communisten geen al te goed hart 4r,A- draagt. Aan het verleenen van sl den dan zekere voorwaarden v< worden ten opzichte van do revolutionnaira propaganda rn de Vrije Socialist. toe- zou- erbonden LUCHTVAART. Kwcekexscrodiet. Eervol onlslagen met dank is verleend aan mr. D. Fock als lid-voorzitter der Re- géefclngscommissie- voor kweekerscrediet en benoemd als zoodanig is mr. H. C. Dres- selhuys te 's-Gravsnhage, thans lid. Dc melkuitvccr naar Duitscbland stopgezet Uit Arnhem wordt aan de „Tel." be richt, dat de dagelijksche melkzendingen voor rekening der Nederlandsche regeering naar het Ruhrgebied sedert j.l. Zaterdag zijn stopgezet, in verband met de moeilijk heden, welke de melk voorziening in ons eigen land de laatste weken ondervond. Vliegongelukken. Het lot van den Finschen officier, die den lOden September met een Italiaanschen mecanicien in een vliegmachino van laan naar Finland was vertrokken, en van wie men sindsdien niets had gehoord, is thans bekend. Hun lijken zijn gevonden op een helling van do Tödi (een berg in Zwit serland). De vliegmachine was verpletterd en lag bijna geheel onder do eneeuw be dolven. Drie vliegtuigen, welke door lin.ana in Italië gekocht werden, om tegen het roode leger te gebruiken, verongelukten op weg naar Finland, toen ze de vorige maand door d£ lucht via Zwitserland, Finland wilden bereiken. Een machine viel op een; gletscher, twee in het meer van Zurich*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1