buitenland. BINNENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd.. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p". week, f2.50 p. kwartaal; bg onze agenten 20 ct. p. wo^k, f2.60 p. kwartaal.Franco p. post" f2.95 p. kwartaal. Het GeïilustreerdZondags- biad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cenl 11e jaargang. VRBJOAG 1 OCTOBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3338 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be- rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur en verhuur, koop en verkoop fl.— 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Polen maken nieuwe vorderingen, de Bussen maken nieuwe toebereidselen voor een hevig verzet. Toch worden er onderhandelingen ge voerd, zelis zou een wapenstilstand aan gaande zijn. Ben contra-revolutionair complot in Busland ontdekt De Belgische mijnwerkersstaking breidt zich uit. ir i Uitbreiding der mijnwerkersstaking. De mijnwerkersstaking in de Borinage (breidt zich uit. In Quaregnon is zij alge meen. Te Wasmes, Jemappes en Flenu staakt een" deel der mijn wenkers. Ook '.n andere plaatsen is een begin van staking. De motieven zijn solidariteit met de. me taalbewerkers en ontevredenheid over de inkomstenbelasting. Duitschland Om de aardappelen. 1 - Uit Mainz wordt aan 'het „Hbl," gemeld, flat 12,000 arbeiders uit Groot-Mainz een demonstratie-optocht gebonden 'hebben naar de verschillende dorpen in het dis trict 'Mainz. Zij eischten omvangrijke lege ringen van aardappelen legen 20 mark per hectoliter. De boeren stemden hierin toe. De betooging had overigens een rustig ver loop. Frankrijk Gevangenon uit Rusland tctug. Ue „Times" verneemt uit Stockholm: De JTansche regeering heeft de Sovjet- autoriteiten bewogen, de in Rusland ge hangen gehouden Franschen te laten gaan. Ongeveer tweehonderd Franschen zijn te Stockholm aangekomen. Zij verklaarden, dat er nog zeshonderd Franschen en onge veer honderdvijftig- Engelschen in Rus land zijn. Zij gaven een zeer sombere schildering van den toestand in Rusland en verklaarden, dat de Russische werklie den twaalf uur per dag in de fabrieken aan den arbeid worden gehouden. Engeland. De hongerstakers. De elf hongerstakers in de gevangenis te Cork zijn vandaag hun 51sten vastendag ingegaan ten minste wij nemen aan, dat zij vanochtend nog leven, nu zij reeds alle mogelijke, goed gestaafde en twijfelachtige bekende records geslagen hebben. Men ver zekert nog steeds, dat zij al dien tijd niets hebben gekregen dan gekookt water en af en toe een dosis van een geneesmiddel. Zon- wilde de achttienjarige hongerstaker Hennessy dat geneesmiddel niet hebben voor hij er zeker van was, dat de anderen middel hadden genomen. De dok zeggen, dat zij niet kunnen verklaren zij in leven blijven. Alleen staat vast de gevangenen uitstekend verpleegd .worden. Geen enkele heeft zich ook maai doorgelegen, hoewel zij niets meer doen dan liggen, om geen energie te verbruiken De temperatuur van hun lichaam wordt op peil gehouden door telkens nieuwe warme kruiken. Een gewoon menseh gebruikt, zoo als men weet, het grootste gedeelte van zijn voedsel, om zijn lichaamswarmte te onder houden en maar een klein gedeelte voor opbouw van nieuw weefsel, enz. De burgemeester van Cork zou vanochtend in de gevangenis te Brixton zijn 50sten vastendag beginnen. Volgens de laatste berichten, was hij nog altijd bij kennis en kon hij fluisterend spreken. Onlusten te Belfast. is er te Belfast weer hevig gevochten. De toestand werd verergerd door de duisternis, die er op straat heersch- foj te, nadat de lantaarns uitgedraaid waren. De onlusten begonnen, toen een patrouil lesoldaten van verschillende kanten bescho ten werd. De soldaten vuurden terug, met gevolg, dat twee burgers gedood en ■Tler ernstig gewond werden. Dok Londonderry was dienzelfden avond jet tooneel van strijd. De unionisten heb- 1 er o. m. een katholieke scheepstimmer man beschoten en gevaarlijk gewond. Polen, DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. 'euw-e Poolsche successen. Het Poolsch staf bericht van 29 Septem- er meldt, dat in de gevechten van den hij Lida en Papennia twee divisies ^en 12000 gevangenen hébben gemaakt fl jO kanonnen vermeesterd. De bolsjewiki i uchten in verwarring naar bat Zuiu. een bericht uit Warschau" wórdt n Njemen een g-ro-ote slag geleverd, |l, Kfo-raan I® 'Poolsche en 22 'Russische d-i- J?en deelnemen. Er werden 7000 bolsje- 1 gevangen genomen. p i e u w e oorlogsto eb ereidk seien der Russen. Helsingfors wordt aan het „Hbl." K. j ^at de Russische roode regeering .uitgebreide maatregelen neemt tot een krachtige .voortzetting van den oorlog. Uit Turkestan- en het gebied ten noorden van de Kaukasus zijn vier nieuwe leger korpsen naar het westfront gebracht. De emir van Bokhara heeft opnieuw 10,000 ruiters ter beschikking van Trotzki Laatstgenoemde houdt op het oogenblik met zijn ganschen staf te Minsk verblijf, waar een nieuw leger, het achttiende, wordt georganiseerd. Ook in 'Zuid-iRusland vinden omvang rijke troepenconcentraties plaats. De bols jewieken maken zich gereed voor den be slissende n slag tegen generaal Wrangel. Boedjenni zou het opperbevel over de troe pen in Zuid-Rusland op zich genomen he'bben. De vredesonderhandelingen. De groote tegemoetkoming van de Rus sische gedelegeerden op de conferentie van Riga heeft te Warschau wantrouwen ge wekt, aldus meldt de „N. R. Crt.". Men vindt, dat Joffe op handige wijze -er in ge slaagd is de belangrijke vraagstukken uit te schakelen, als bijv. het erkennen van de Russische Sovjet-regeering idoor Polen, de vraagstukken van de Oekraïne en Oost- Galicië, de volksstemming in Wit-Rusland, het Russische standpunt in het Poolsch- Litausoh oonflic-t. De Russische onderhan delaars -onderhandelen eigenlijk uitsluitend over een wapenstilstand -en over een af- bakeningslijn ten Oosten van de Curzon- lijn. Het wantrouwen, dat reeds in Polen bestaat, wordt versterkt, doordat voortdu rend- berichten over nieuwe Russische troepenconcentraties worden gemeld. Bo vendien .wijden -de bolsjewistische bladen, de ,,'Prawd-a" aan het hoofd, bitter weinig belangstelling aan hetgeen er te Riga ge beurt. Integendeel is er nog steeds in deze pers sprake „van de vernietiging van Po len en van de zegenrijke versterking van het Westfront." Trotzky bevindt zich sinds 10 dagen te Minsk en bezoekt van daaruit het -roode front, waar hij de soldaten -tot den strijd aanwakkert. 'Al deze feiten hebben te War schau een onaangenamen indruk verwekt. Wapenstilstand op i i 1. De „Evening 'Standard" verneemt uit ge zaghebbende bron dat de Russisch-Poolsche wapenstilstandsvoorwaarden binnen enkele dagen zullen worden onderteek-end. De vre desonderhandelingen hebben thans beslis sende vorderingen gemaakt. Door de ge allieerde regeeringen zijn inlichtingen ont vangen betreffende den tegemvoordigen toestand in Rusland in het bijzonder be treffende de levensmiddelen. Deze he ongetwijfeld veel bijgedragen ter bespoedi ging van de onderhandelingen te Riga. Het blad verneemt ook dat de wapenstilstand tusschen P-olen en Lifbauen- door de we- derzijdsche gedelegeerden te Suwal'ki, waarschijnlijk reeds is geregeld. De re- geering van Moskou heeft ter elf-der ure er in toegestemd de onzijdigheid van Li thane n te eerbiedigen. Rusland. C osi tra-r evolutions air complot in Rusland. De „Tstwest'ia", het te Moskou verschij nend blacl, meldt: Er is hier een contra revolutionair complot ontdekt. Oud-officie ren, die zich aangemeld hadden voor den dienst in het nood-e leger, hebben getracht het gebouw waar het Radencongres wordt gehouden, in de .lucht te doen vliegen. Italië. De ontruiming der fabrieken. ■Uit Rome wordt bericht, dat de metaal- arbeidersbeweging een naspel heeft te Turijn, waar -de-arbeiders verlangen, dat hier ook loon over de dagen, dat 'de fabrie ken bezet zijn geweest, wordt uitbetaald, hetgeen niet in de -overeenkomst bepaald is. Naar verluidt is besloten, om de metaal- fabrieken te Turijn andermaal te bezetten, totdat deze kwestie is opgelost. De voorzitter va-n den bond van indus trieeion heeft in verband 'hiermede zijn ontslag ingediend-. Buitenlandsche Berichten. Een onmensch. Te Nautzau in den kreits Fischhausen bij Koningsbergen heeft een 14-jarig meis je, de dochter van den grondeigenaar Fi scher, twee kinderen van 2 en 3 jaren met een touw geworgd. Na ontdekking van de misdaad verklaarde ze, deze mirdaad enkel uit lust tot moorden te hebben bedreven. Groote diefstal te Hamburg. Naar Wolff meldt, hebben zes gemasker de mannen de brandkast van het postkan toor te Hamburg leeggestolen, waarin zich een bedrag van 670,000 mark bevond. De razende dood. Het sne'lle autoverkeer, vooral op „rust dagen", heeft in Toronto den afgeloopen Zaterdag en Zondag ernstige ongelukken veroorzaakt. Twee kinderen werden -daarbij gedood en 9 ernstig gewond. Groote diefstal te Berlijn. In een huis aan den Kurfürstendamm te Berlijn is -een groote diefstal gepleegd. De weduwe van prof. dr. Adolf Baginsky bad- eenigen tijd geleden een nieuwe dienstbode gehuurd van een zeer liclitzim^igen levens wandel. Zoo kwam het meisje in aanra king met allerlei verdachte personen, die haar -aanspoorden, haar meesteres te be stelen Een ieer goede gelegenheid -daartoe bood zich yorigon Zondag aan toen de weduwe, en Je bij naar inwonende iilin- artist buiten de •/•md vertoefden. Bovendien w-as -ook de keukenmeid dien dag uitge gaan (Hel meisje liet toen heimelijk haar hand langers 'binnen en. -onthaalde hen rijkelijk. Daarna werden de tapijten opgerold, kunstvoorwerpen, pelterijen, sieraden enz. •in de koffers der weduwe gepakt. Tioen al les was ingepakt, riep het -meisje -den huis knecht en verzocht hem, de koffers naar buiten te willen brengen. Zij wendde voor, dat de filmartist ging verhuizen. In een „Droschke" werden ze weggereden naar het „Potsdammer Bahnhof'. De spoorbe ambten weigerden echter de koffers aan te nemen, daar ze niet v-oldoende gesloten waren. Daarna vertrokken de dieven, zon der verder eenig spoor "van, zich achter -te laten. Volgen-s het „Berliner Ta-geblatt", be draagt de schade anderhalf millioen mark terwijl een belooning van 150,000 mark is uitgeloofd aan hem, die de daders of h-et gestólen e -kan aanwijzen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Uitslagen van d-e etalage-tentoonstelling te Leiden. Er is Chineesche bloccn aangevoerd. De Melkrcgeling. De Nederlandsche Melkindustrie de Ver- eeniging, afd. melkvcrzorging heeft aan deD Minister een telegram verzonden naar aan leiding der melkregeling voor den a. s. win ter, waarin betreurd wordt, dat de Minister door middel van het Zuivelkantoor maxi mum straatprijs voor geleverde melk vast stelt. Hierdoor zal de prijs van ingekochte melk waarschijnlijk 20 cent moeten worden De Yereeniging zou gaarne den maximum inkoopprijs van 19 cent zien vastgesteld of indien dit bezwaar heeft, den maximum- straatprijs gebracht zien op 24 cent. Dat voor het bijleveren van melk voor tekort absoluut moet gezorgd worden spreekt van zelf. Het bestuur zou gaarne de bezwareD mondeling bij den Minister toelichten. Naar de „Tel." bericht, zullen de boereD in de provincie Zuid-Holland, 20 cent per Liter vragen in navolging van de provin ciale Veehoüdersbonden in Noord-Holland Utrecht en Gelderland. Vanwege, het secretaiTaaj, van het Alge meen NederL Vakverbond! wordt gemeld: Van -den Minister va.ii Landbouw werd o.m. geantwoord op het schrij-ven van het Algemeen Nederl. Vakverbond van 8 Sept. j.l. inzake den verkoopprijs vari de melk ■gedurende den a.s. winter. Dat door de melkveehouders in de pro vincie Zuid-Holland voor de a.-s. winterpe riode een melkprijs van 17y2 cent, per liter afgehaald boerderij of 19 cent franco stad noodzakelijk wordt geacht, -terwijl wat den Noord-Hollandse he melkproducenten aan gaat, deze de prijzen op lS.Vó en 20 cent per Liter meenen te moeten bepalen. De in vergelijking met den winter 1919— 1920 verlangde verhooglng, welke voor Z.-Holland iy> cent en voor N.-Holland 2i/ó cent per liter bedraagt, zou haar oor zaak vinden in de gestegen productiekos ten, waaronder arbeids-loonen een belang rijke plaats innemen. Terwijl nu ten vorigen jare de melk handel met een marge van 5y2 cent kon volstaan en in de groote steden op den. gel denden melkprijs van 20 cent per liter in den kleinhandel een bijslag van 3 cent door 'bet Zuivelkantoor werd verstrekt( wordt deze. marge thans onvoldoende ge acht en zal zij iin verband met duurdere exploitatiekosten der melkinrichtingen in de eerste plaa-ts een gevolg van de -hoo- gere loonen der transportarbeiders in de-n a.s. winter vermoedelijk 6 cent per li ter, moeten bedragen, waardoor ten slotte de kleinhandelprijs op 25 a 26 cent per li ter. zou zijn te sle 11 en. Intusschen wordt voor den a.s. winter een regeling getroffen, welke beoogt te be werken, dat de melkprijs voor den verbrui ker niet boven 23 cent per liter 9tijgt. Half melkrantsoeii. Ten gevolge van den te geringen aan voer en afwijkende qualitei-t van melk door het Zuivelkantoor geleverd, zijn de groote inrichtingen te 's-Gravenh-age ver plicht heden en morgen half rantsoen te verstrekken. Garantie van credieten aan boom kweekers en tuinders. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën, is, zooals reeds medegedeeld-, inge steld een algeme-ene centrale commissie van advies nopens het garandeeren van credieten aan boomkweekers en 'tuinders en zijn in die commissie benoemd: tot lid en voorzitter: A. H. J. Engels, te Leiden; tot leden: J. Barendse-, te Poeldijk; A.nt. van der Bom, te O u-den,bos ch; J. A. Domi- nicus, te "YVemeldinge; J. Feenstra, te Sap- pemeer; D. Frets, te Boskoop; W. D. Kees- sen Azn., -te Aalsmeer; H. Trienekens, te Venlo; P. Visser, te 'Bussum. Uitvoering Scheurwet 1918. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat de lijst der schadeloosstelling-en ingevolge de •Scheunvet 191S voor perceelcn o.a. in de gemeenten: Nootdorp, Pijnacker, Boskoop, BerkelWaddinxveen, Benthuizen, Zeg waard, B-leiswijk en Zoetermeer voor belanghebbende hypotheekhouders ten kantore van het-Prov. Productiekantoor voor de prov. Zuid;-Holland, Care! van (Bylandtlaan 10, 's-Gravenliage, van 11 tot en met 17 October 1920 ter inzage ligt op eiken werkdag tusschen 9 en 12 uur Vfoormiddags. Chineesche tarwebloem. Naar de „Tel." meldt, wordt thans in ons land tarwebloem aangeboden, afkomstig uit China, vanwaar vroeger nog nimmer tarwebloem naar Europa geexporteerd werd. Integendeel betrok China voorheen buitengewoon groote partijen tarwebloem van NoorÜ-Amerika, en wel in die mate dat onlangs eenige Amerikaansche meelmo- lens een afzetgebied in Nederland zochten omdat China niet langer als afnemer op trad. Wat de hier geoffreerde Chineesche bloem betreft, verneemt het blad, dat de kleur moo^ blank is en ook de bak-aard gunstig mag'genoemd worden, hoewel een vergelij king met de Amerikaansche Patentbloem in het voordeel van laatstgenoemde moet uitvallen. Dat nochtans voor de Chineesche bloem prijzen van ruim f 46 per 100 Kilo betaald worden, houdt verband met de bij zonder groote vraag naar beschikbare bloem. De Chineesche bloem wordt hier aange voerd in een tot nu toe ongekende embal lage, n.l. drie zakjes bloem a 50 Eng. pon den elk, die zijn saamgevoegd in één juten zak; zij worden aldus aan den bakker afge leverd. De aanbiedingen van Chineesche bloem hebben de regeering genoopt ook aan deze zijde inkoopen te doen. De oesierverz-ending vrijgegeven. Het Bestuur van -de Nederl. Vereeniging van Vischlia.ndelaren- deel-t mede dat -liet gisteren met een deputatie van Oester- kwee.kers een audiëntie verkreeg bij den Minister van Landbouw én dat deze mede deelde dat hij de verzending van oesters van gisteren af heeft vrijgegeven. Hulp aan de Oostenrijksclie zce-ofïieicrcn Men meldt aan de „N. Crt.", dat de ge- pensionneerde schout bij nacht der Oosten, rijksche marine Schanzer, zich eenigen tijd geloden tot de Algemeene Vereeniging vajj marine-officieren in Nederland had gericht, met het verzoek of, ter lenigifrg van den nood, waarin verschillende Oostenrijksche zee-officieren vei'keeren, niet een zeker aan tal hunner een tijdelijk verblijf in Neder land ten huize van Nederlandsche marine officieren zouden kunnen vinden. Aan dit verzoek is gaarne gevolg gege ven, zoodat thans een tiental Oostenrijksche marine-officieren gedeeltelijk te Nieuwediep. gedeeltelijk in Den Haag,^ een tijdelijk te huis hebben kunnen vinden. De gep. schout bij nacht Schanzer zelf vertoeft met zijn echtgenoote te 's-Graven- hage in het gezin van een hoofdofficier on zer marine. De vergoeding voor de volkstcllers. Te 's-Gravenhage heeft de conferentie plaats gehad tusschen het bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten en de deputatie uit de vergadering van alle gemeenten in Noord-Holland, onlangs on der presidium van den directeur van het centraal bureau voor de Statistiek in het stadhuis te Amsterdam gehouden. Bij mon de van den heer Boers, secretaris van Wor- merveer, werd uiteengezet, dat de rijksver goeding voor de volkstelling, door de ge meenten uit te keeren en bepaald op 12 cent per ziel, veel te gering is en dat dit min stens 20 cent moet zijn, in welk geval de gemeente toch nog een vierde der kosten voor hare rekening moet nemen. Na een warm debat waaraan door alle heeren in stemming werd betuigd met het voorstel- Boers om bij den minister op verhooging aan te dringen, opdat de gemeenten niet te zwaar zouden getroffen worden, verklaar de genoemd bestuur op zich te nemen deze zaak bij den minister te zullen bepleiten. Uitlevering gevraagd. De redacteur van de „Msb." te Brussel seint: - De Nederlandsche regeering heeft aan het parket van Brussel aanhouding en uit levering gevraagd van den autohandelaar uit Rotterdam, die beschuldigd is van af- troggeling van f 165.000 ten nadeele van een persoon uit Gladbach. Door de wichelroede. De vorige week is te Winterswijk op de terreinen van de landbouwwinterschool door de heeren kapitein Tengbergen en Sj. van der Meulen naar wateraders gezocht, zoc meldt het „Hbld." Beide'loopers zochten onafhankelijk van elkaar, de een 's morgens de ander 's middags, de heer TengbergeD met een apparaat van alluminium en staal draad, de heer Van der Meulen met een roede, bestaande uit hazelaar, berk- en wil gentwijgen. Door beide heeren werden twee water aders opgestoord. Boringen zullen thans moeten uitmaken of de aanwijzingen resul taten opleveren. Bij het onderzoek waren -tegenwoordig de directeur van het rijksbureau voor drinlL watervoorziening, de geoloog dr. J. T Steenhuis, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, en enkele genoodigden. Pensioen aan weduwen en weezen. Men schrijft ons: Onlangs heeft, in vele bladen een bericht gestaan dat te R- 'een weduwe de rente- kaart van haar overleden man 'had ver brand en zich daarmede een groote schade had berokkend n.l. een pensioen van on geveer 3.50 per week voor -hare kinder ren, totdat de jongste 14- jaar zou zijn eni bovendien nog baar eigen pensioen in de -toekomst. Dit geval heeft zi-ch inderdaad voorgedaan. Er wordt nog getracht, de we duwe te helpen, doch het is niet zeker, dat dit zal slagen. Wij wijzen er naar aanleiding van dit voorbeeld op, dat het voor iedereen, d'i« een sterfgeval au de familie 'heeft van be lang is na te gaan, of de overledene (hetzij man of vrouw) dn het bezit was van een ren lek aart. Zoo ja, dan dient -deze binnen' 7 dagen na het overlijden aan den Raad van Arbeid (portvrij) te worden ingezonden met hefc ren-teboekje en met mededeeling van het overlijden. De Raad. van Arbeid onderzoekt dan f er aanspraak op een rente bestaat «ut maakt alle daarvoor benoodigde 9tukken in orde. Gemakkertijker kan het toch niet. Wanneer dn de verloopen maanden vaiï 'het overlijden van een verzekerde geen be richt aan den Raad van Arbeid is gedaan en de rentekaart nog niet is opgezonden dan dient dit. alsnog direct te geschieden.. Laat niemand de helpende band die de Staat uitsteekt voor weezen en weduwen af-, wijzen of-over het hoofd zien. Dit kan niet anders dan groot nadeel op-i" leveren. R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. •In het gebouw der St. Jozefsgezellen-Ver-, eeniging aan de Maasstraat -te 's-Graven-i hage werd gisteren de jaarvergadering ge-s houden' van het R. K. Juvenaat in bet bis-, dom Haarlem, -onder voorzitterschap vanj Mgr. W. v. Stee. ,De voorzitter hield een openingsrede en besprak bet jaarrapport, waarna de pen-* ningmeester financieel verslag uitbracht. Hierna volgden mededeelingen voor* stellen. Op een vergadering der districtsbonden- is besloten tot oprichting van leiderscur- sussen. Voor het verkrijgen van sprekers voor deze cursussen wil het Juvenaat gaar-, ne voorlichting geven. Het St. Franciscus. liefdewerk werd -krachtig aanbevolen. Het patronatencongres belooft zeer grootsoli te -worden. Het plan is aan difl congres een tentoonstelling en een jon-, gensdag te houden voor de patronaatsjon-. gens van Het geheele land-. Congres en ten-, toonstelling zullen waarschijnlijk in Don Haag worden gehouden. De jongens zulleni thans ree'ds moeten beginnen te sparen om aan een jongensdag te kunnen deelnemen.. De voorzitter deelde verder mede dat een algemeen diploma -is ingezonden door pas toor-.. d. Hagen te Den Bosch. Dit diploma, in twee -kleuren gedrukt en goed getee-. kend, is bij pastoor v. d. Hagen te beko men. 1 De abonnementsprijs voor „Het Patro naat" wordt verhoogd tot f2.05, de prijs voor de „Jonge Wacht" wordt gesteld op fl.26. De „Jonge Waclit" zal aanmerkelijk verbeterd worden. De commissie van advies voor de pa- t ron a-afs te e ke n schol e n werkt niet bevredi gend, omdat het advies dier commissie ie weinig wordt ingeroepen. Het bestuurslid de heer Beekelaar hield een inleiding over het leerlingstelsel. Hierna was het woord aan -den heer J. A'. Sleijffers, president van het Liefdewerk Ambadhtsleerlingen te Den Haag, om te spreken over: organisatie en werking vaa ontwikkelingsclubs in patronaten. Vervolgens was aan de orde de verkie zing van een vice-president. De secretaris, rector N. LI. M. v. Reijsen, deelde mede, dat de voorzitter van plan was wegens hoogen leeftijd als zoodanig te bedanken. Z. D. H. de Bisschop heeft Mgr. v. Stee verzocht -nog eenige jaren aan io. blijven en om hem dit gemakkelijker t® maken voorgesteld een vice-president te benoemen, die hem zal ter zijde staan. Tot vice-voorzitter werd gekozen kape laan J. A. Ruhé. Tot candi'daten Aroor de functie van voor zitter, die aan de beurt van aftreden en terstond herkiesbaar was, werden aange wezen: Mgr. W. v. Stee, rector N. H. M. v. Reijsen en kapelaan J. A. Ruhé. Dit drietal zal aan Mgr. den Bisschop worden voorge dragen om daaruit een voorzitter te kiezen. Na een korte pauze werd te ongeveer 3 uur de vergadering voortgezet. Allereerst hield de weleerw. pater Aug. Strijbosch O .P., uit Schiedam een inleiding over: Oudersavonden in het patronaat. (Na 'de inleiding werd opgemerkt dooï rector v. Kampenhout, dat ook oudersavon den, waarbij de jongens niet aanwezig zijn, zeer veel nut kunnen hebben, omdat dan gemoedelijk met de ouders kan gesproken worden. Dit. is dikwijls ook voor de oudera zelf van groot belang. Over: het nut van congregatie vóofl patronaatsjongens, sprak vervolgens da zeereerw. rector de Groot uit Amersfoort. rBij de rondvraag wees pastoor Annegarm op de gevaren, welke aan de sport zijn verbonden en tot welke excessen de sporti soms leidt. De voorzitter sloot zich geheel bij dezent spreker aan en deelde mede, dat -het be stuur aan deze aangelegenheid zijn aan dacht zal wijden. Op een vraag van den eerw. heer Braak man, of ook het godsdienstonderwijs gesub sidieerd zal worden, antwoordde de voor zitter, dat deze zaak waarschijnlijk bevre digend zal worden opgelost. Kapelaan Jansen vroeg of de patronaten op de dorpen de patronaten in de stedenl niet zouden kunnen helpen om voor jon gens, die om liun constitutie in een vale in de buitenlucht moeten worden opgeleid, een betrekking te zoeken. Nadat nog eenige inlichtingen wareni gevraagd en door «het bestuur verstrekt', sloot de voorzitter, onder dankzegging en pa een opwekking tot nieuwen arbeidslusl

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1