Tweede Blad. Uit de Omgeving. Vrijdag 28 September 1820 BifW^LAND. 'n Teakenenü oogcnblü! Een kleine episode van den 'Leidschen Katholiekendag zou ik hier nog gaarne vastleggen. Pater van, Gümekem had' a's toonbeeld <jor ware christelijke spaarzaamheid den Utrechtschcra Bisschop Sint Bernull gotee- kcnd, die alles, wal hij kon afzonderen, gebruikte tot herstel van het maatschap pelijk Leven in zijn bisdom, en) die dien ten. gevolge bekend is gebleven als bouwer van wel twintig kerken. Daarop reageerde Mgr. Callier in zijn slotwoord met de verklaring, dat hij zoo blij was, dat juist hier 'Sint Bern-ulf als toon beeld der ware Christelijke spaarzaamheid was gesteld. Mgr. gaf van zijn- 'bijzondere ingenomen heid met de keuze van dat voorbeeld geen verdere verklaring, maar de vergadering had diie verklaring ook niet noodig: een lach van begrijpen ging er door de zaal Dat noem ik een „teekenend oogenblik", want dat aanstonds begrijpen van die en kele aanduiding bewijst, dat het katholieke volk in ons bisdom meeleeft met zijn bis schop, die trots moeilijkheden den bouw van eert seminarie aanvat, en reeds zeven tien jaar lang, jaar in jaar uit, telkens op drachten1 geeft voor nieuwe parochiën, en daar vooreerst zeker mee zal moeten' door gaan. En dat meêleven- met onzen bisschop en met. zijn zorgen, dat geeft mij den moed om tot verlichting van een> dier zorgen, wederom den bedelnap omhoog te heffen. Men heeft het in Sint Bernulf zoo be wonderenswaardig gevonden, dat hij ker ken ^bouwde, men) heeft met zooveel in- sl&oiming begTepen, waarom onze bisschop aan dat voorbeeld zooveel waarde hechtte, dat mem nu ook zeker de daad laat volgen, en eens mild geeft van zijn uitgespaarde geld voor de arme nieuwe parochies van het bisdom van Haarlem. Men weet, dat ik vóór 31 Dec. nog een duizend gulden aan jaarlijksche bijdragen moet verzamelen': en dus begrijpt men,.. dat ik iedere gelegenllieid aangrijp om de hand uit te steken en te vragen: '„Wie helpt." De Redactie van Sint Bavo, Th. M. P. BEKKERS, Rector. Armhartige uitvlu ebt. Onder dit opschrift schrijft „Het Vader- lan-d": „Het Volk" tracht het feit, dat de S. D. IA. P. w&igerdo haar stem aan Fock te ge ven voor Kamerpresident, goed te praten, door de verklaring dat zij daartoe gedwon gen is door de onwellevendheid van de (Rechterzijde. En die onwellevendheid zou dan daarin bestaan dat de Rechterzijde aan de sterkste linksche fractie geen vice- voorzitter gunt De redactie van het hoofdorgaan van de S. D. A. P. moet wel zeker zijn van de totale onbekendheid van de lezers van dat Wad met de parlementaire gewoonten, om zulke dwaasheden aan den man te bren gen. Als er een Rechts kabinet achter de groene tafel zit, zijn np. 1 en no. 2 van de voordracht voor president mannen van de Regeeringsparlïj, terwijl no. 3 een man is uit de sterkste fractie van Links. En als Links een ministerie heeft gevormd, zijn no. 1 en no. 2 mannen van Links en1 wordt de derde plaats aan de sterkste partij van Kerhts gelaten. Had men dus thans den gewonen toestand, en was de president geen man van Links maar van Rechts, dan zou de S. ;D. A. .P. recht hebben op de derd? plaats op de voordracht, en meer niet Dus. zelfs al zou de S. D. A. P. vol houden, dat het feit dat No. 1 van de voor dracht niet tot de regeerïngsparij behoort, miets aan den adat behoort te veranderen, dan zou daarmee nooit gerechtvaardigd' worden haar stellen van een candidaat te gen Fock of Kooien, No. 1 en -No. 2 der tooi dracht, maar hoogstens tegen No. 3, Monté Verloren. 'Hot lange en korte van de historie is dan uok, dat de S. D. A. P. uit vrees voor Wijn- hoop, niet op een „bourgeois", heeft durven slemrnen, en' uit de demonstratieve wijze waarop hare leden in de Kamer Fock met zijne benoeming geluk v-nschten, zullen wij de vrijheid nemen op te maken, dat zij het zeiven allesbehalve aangenaam vinden, dat het booze oog van Lenins vriend hen tot. zulke kinderachtige onwellevendheden dwingt. Opheffing Kon. Nat. Steuncomité. Een bedrag van 5 millioen is op de bo- grooling van binnenflandsche zaken ge bracht voor subsidies aan gemeentebe sturen in de kosten van de armenzorg in verband met de opheffing van het Kon. Nat. Steuncomité. De 'kosten van steun verlening aan de uitgetrokken sigaren* makers enz. komen ook ten laste van deze post. Eerste Kamer. (De 'Eerste Kamer nam gistermorgen zonder discussie aan het gebruikelijke Adres van Antwoord' op de Troonrede. 'Na afdoening van enkele kleinere wets ontwerpen ging de Kamer uiteen tot Dins dag 5 Oct. Dan is aan de orde de behande ling van de L. O. wet. Kort, vóór Tiaar vertrek uit de Residentie heeft de Koningin gistermiddag te 2 uur ten Koninklijken 'Paleize ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer, 'belast met de aanbieding aan de Koningin van het Adres van Antwoord dier Kamer op de Troonrede. De Commissie bestond uit den voorzit ter, generaal baron van Voorst tót Voorst, en de leden der Commissie van Redactie van het adres: jhr. Mic'hiels van Kessenich, imr. van 'Basten Batenburg, jhr. mr. van der Maesen de Sombreff, d\Auma?e baron van ITardenbroek van ITardenbroek en jhr. mr. dr. De Gijselaar. In de vestibule van het Paleis werden aan de Commissie militaire eerbewijzen gebracht door een peloton Jagers, -waarvan de hoornblazers bij aankomst en vertrek der Commissie een eeremarsch bliezen. De voorzitter droeg den generaals-uni- form, de overige 'heeren de amhtscostuums als Eerste Kamerlid, behalve de heer De Gijselaar, die ïn het ambtscosluum van burgemeester gekleed was. ALKEMADE-. Volkstelling. Met de leiding van de volkstelling in deze gemeente is de- heer P. du iPau belast.. NIEUWKOOP. Drankbestrijding, Propagandavergade- ringen weet men in Nieuwkoop steeds prachtig te doem slagen. Zoo ook die op Maandagavond j.l. in het Patronaatsge- houw voor de R.-K. Drankbestrijding. De voorzitter, d'e heer A .H. A. Burck- sen, leidde na opening in den spreker van den avond, Dominicaner Pater Felix Ot-ten, uit Zwolle, om te spreken over de jepgd- orgamisatie in verband met het alcoholisme, waarbij het eerste doel zal zijn verdediging van de stelling, dat de jeugd een tder groot ste vijanden, bezit in helt alcohilisme. Spr. verheugt zich over'de behandeling "van dit onderwerp, daar hij als onderwijzer uit er varing weet, dat de beste leerlingen komen alleen 'uit, -drankvrije gezinnen. Onder leiding van den 'heer Ma^x, geeft de Harmonie ,,St. Cecilia" nu eenige num mers ten boste, waarna Pater Oltcn het woord verkrijgt. Spr. schetste in fijnen bloemrijken stijl de verhevenheid der jeugd, van het kind, door Christus geheiligd, door het oude heiden dom veracht en door het. moderife 'heiden- dom-trols de eeuw van het 'kind niet naar waarde geschat, waar de kinderzegen vaak kind'erlast beteekent. De opvoeding van het kind, met de beeltenis van God geschapen, der ouders toevertrouwd, steunt op de natuurwet, doch is, naar -een oud-schrijver, de kunst der kunsten. De opvoeding moet beginnen reeds lang vóór de schooljaren. De beste catechismus- bank'is de knie.der moeder. De opvoeding is drieledig, lichamelijk, verstandelijk en zedelijk, waarbij spr. voor elk nagaat de noodzakelijkheid, om haar te doen zijn al coholvrij, maar ook anti-alcoholisch. Hier bij moet de godsdienst voor hef. zedelijk ge deelte den krastst.room geven, tin het Evan gelie vindt men het kind geadeld door Jezus eigen woorden. Het fundament der opvoeding moet, zijn: een goede en krachtige regeling der harts tochten, deze moeten ondergeschikt ge maakt aan d'e rede en door deze in toom gehouden, zijn zij machtige hefboomen ten goede. En juist de alcohol werkt zoo sto rend en verderfelijk op de hartstochten Conclusie: geen alcohol aan kinderen, geen druppel, alle ouders maken 'hun kin deren lid der St. Ann a-Vereeni gin g en de ouders.geven het, goede voorbeeld. Een kind FEUILLETON. f 3,(6 JAM MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S. J, Vooral zijn uithangbord moest iedereen, uie het zien wilde, de beschaving en kunst van dezen leerling van St. Crispinus dui delijk maken. Dat wonderwerk rustte óp twee zuilen van gepolijst hout, langs de beide deurposten oprijzend-, en boven het Uithangbord zweefde een stevige engel, met holle wangen, die zich afmatte, om ter ^re der edele schoenmakerskunst, eenige lonen te ontlokken aan de loftrompet, die ia Ben regel slechts geblazen wordt voor deugd, heldenmoed of genie. Op het bord had het penseel van den schilder, (zonder eenigen twijfel geen Ve lasquez) een tafereel getooverd, dat iemand de haren te berge deed rijzen. De ruw-uit- gevoerde groep beteekende een rinncbcel- uige voorstelling der aanhangers eener toe komstige republiek in Spanje. Daar zag rocn n.l., in vrijheid gelijkheid en broeder schap, de waardige vertegenwoordigers der verschi]ieiK}e klassen eener selioenen-repu- hhek. Daar waren de fijne damesschoen Ij es, juut spitse (neuzen en hooge hakken, naast e plompe waterlaars; de breede reusach tige schoenen, die schijnbaar alleen dienen arten den een of anderen groeten heer, klie aan het voet.euv.el leed, naast de teere rooskleurige en met zijde versierde balschoentjes; de geweldige hooge rijlaarzen naast, de lieflijke moorsche muiltjes. Zij al len vormden slechts tie omlijsting; in het midden stond een paar vetfeeren, met ijzer beslagen, werkmanslaarzen. Blijkens eenige ■doorslaande bijschriften, redetwistte dit paar over burgerrechten .etc., ten zegevierde ten slotte over deze schoenen-republiek, als Caesar Augustus eenmaal over de Ro- meinsche republiek of Napoleon over de Fransche. Onder die voorstelling, een buitengewoon leerrijk beeld voor republikeinen van alle landen en tijden, had Mr. Lopez een op schrift, -doen aanbrengen met het bepaalde doel, om aan eiken voorbijganger 'de inter nationale betrekkingen kenbaar te maken, die hem en zijn beroep verbonden met de voornaamste landen van Europa. In groote, merkwaardige letters stond daar te lezen: Zapalos Souliers Schoenen Shoes Schuhe. Toch werd de voorbijganger nog meer in verrukking gebracht 'door een tweede bord dat boven het, eerste zijn plaats gekregen had. Twee kinderen, die in de Darwinis tische ontwikkelingsfeer zeer goed konden dienen als de zoo vurig gezochte tusschen- vormen tusschen aap en mensch, droegen 'dat bord aan een gouden koord, en in stralende gouden letters las men -daan leert meer met met zijn ooren. Denken aan het model: höt kindje Jezus tusschen zijn ouders. En dan zal het kind groot geworden, dankbaar dn hart en stem, den lof der ouders verkondigen en gelukkig zijn mogen wij vertrouwen hier en hiernamaals. (Geestdriftig applaus). De heer Burehsen, als d'e geheele ver gadering, diep getroffen door de zielkun dige en aangrijpende woo ui en van den ge- wijden. redenaar uit zijn -dank, en wil on derstrepen de woorden, dat het kind is het, edelste cn schoonste geschenk ons door God gegeven, en. wij, ouders, hebbenden plicht dat kind even schoon God terug /te geven. (Applaus.) Het bestuur der Maria/Vereeniging had voor (het vermakelijk gedeelte gezorgd, door 15 dames, drankbestrijdsters, met evenveel geduld als toewijding, 'het beleende drama in 4 bedrijven aan te leeren ,,Haar Offer". De 'rollen waren, alle in goede handen en werden zonder uitzondering uittsteicend ge speeld, volkomen het heerlijke drama, zoo vol van diep Roomsche tendenz en Room- sche levenswijsheid waardig. De avond werd voorts gevuld door de Harmonie en quatre-mains op de piano van Alt de fWit, en Mina Mounts, Aan verkochte d rankbestrijdings-lectuur werd ontvangen, f5.57, terwijl eén collecte ten bate der Hongaarsche kinderen 16.13 opbracht. Vrijdag- en Zondagavond zal de tooneel- en muziekuitvoering worden herhaald legen entrée's van. f 1.— en van 0.50, uitsluitend ten bate van de noodlijdende Hongaarsche kinderen. Tevens zal dan worden opgevoerd het komisch zangspel in 2 bedrijven: Mevrouw Kwikstaart-Al bedil, door 2 dames Kaarton /zijn dagelijks vork rij gbaar aan de zaal na de H. Mis en van 121 uur. van de Maria-Vereeniging. De Hanze. Woensdagavond werd in het Patronaatsgebouw ©ene ledenvergade ring gehouden van de Hanze-afdeeling St. Joseph voor Nieuwkoop en Noorden. Deze eens zoo bloeiende afdeeling wordt met ondergang bedreigd. (Heft dagélijksch bestuur, bestaande uit de heeren P. J. 'Pauelsen, S. Splinter en C. Bongenaar, nam ontslag en niemand der aanwezigen wilde ook maar een dezer function over nemen. Alle energie, waarvan onze 'Room sche middenstanders reeds zoo vaak blijk gaven, scheen verloren, trots het aanmoe digend woord van den weleerw. kapelaan Voorham. Ilopcn wij, dat de nog ziiting hebbende bestuursleden al het mogelijke zullen doen de vereenïging in stand te houden, vooral, nu wij leven in een; tijd, dat Roomsche organisatie op alle gehied zoo dringend noodig is. LISSE. Nieuwe weg. Het verhindingspad „Wa gendwarsstraat— Heerenweg" hij hakker Vermeer is dezer dagen voor (het publiek verkeer opengesteld. Een goede verbete ring. Machinale feacM. Rij de bloemisten alhier wordt thans voel gebruik gemaakt van de Freesmachine of Tractorploeg, Voor hen, die gewoon zij-n om dezen' tijd een extra dagloon te verdienen met. bollenland spitten, is dit nu juist geen welkome nieu wigheid! VOORHOUT. Voorzitter de Burgemeester, Tegenwoordig alle leden. De opening geschiedt met gebed, waarna de waarnemende secretaris de notulen voorleest. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken waaronder de mede deeling van den nieuwbenoemden secre taris dat hij op 7 November a.s. in dienst zal komen. 'Verder van de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank voor land- en tuinbouw, waarin gemeld wordt, dat de Tuindersver- eenigin'g van de f5000 voorschot, waarvoor de gemeente garant stond, f3500 heeft op genomen en daarvan nog slechts f2616 •heeft teruggestort. De gemeente komt voor een storting van f834 te staan. Men zal de zaken nog even; afwachten om dan de vereeniging voor een feit te stellen. Ook is door het niet nakomen aan do verplichtingen van een geldopnemer van een voorschot van de commissie voor steun van den (Middenstand de gemeente nog voor een afdracht van een garantie van f 180 komen te staan. De veldwachter vraagt huurtoeslag welk adres wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Thaiis wordt saamgesteld de voordracht voor zetters; aftredend zijn de heeren' J. H. v. d. Prijdt en P. v. Rijn, die beide worden herbenoemd, met als plaatsvervangers de heeren J. Hufner en L. Prins Gzn. Voorgesteld wordt den heer Verheul, ambtenaar ter secretarie, een gratificatie toe te kennen, van f 75. Wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten over de veldwachlere-sa'lariee- ring, doen B. en W. het volgende voorstel: flÊOO salaris met f200 als bode en deur waarder. 10 jaarlijksche verlioogingem van f50 <de betrokkene heeft 5 dienstjaren). Vergoeding kleeding f125, rijwiel f75, poli- tie-diploma (in zijn bezit) f50, kindertoe slag f 50 en de vacantietoeslag als reeds bepaald. Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Mededeeling geschiedde hierop dat het salaris van den secretaris van de Huur- commissie van f300, destijds door den Raad gevoteerd, door B. en W. is terugge bracht op f100. Wordt eveneens goedge keurd. De Vereeniging „Herwonnen Levens kracht" vraagt subsidie. De voorzitter stelt voor dat deze vereeniging eerst een reke ning en balans zal overleggen. Voor het opzeggen varneen hypotheek van de gemeente gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der vergadering wordt medegedeeld, dat hypotheek be doeld, doch niet nader genoemd, zal wor den opgezegd eu gebruikt zal worden voor den houw eener burgemeesterswoning. 'Voorgesteld wordt het comptab'iliteitsbe- sluit, reeds genomen in betrekking tot het aanwenden van de ruim f23,000 van oor logswinst-toeslag, voor aflossing van kas- geldleeningen, in te trekken en weer te bestemmen voorcrisis-aflossing en tot dekking van het tekort op de begroo ting. Aldus wordt besloten. Hierdoor wordt 'het opnemen van kasgeld voor de gemeente gemakkelijker en voordeeliger. Aan de orde is thans de behandeling van de begrootïng 1921. Algemeene be schouwingen worden niet gehouden. Voor de vergoeding aan de Raadsleden wordt voorgesteld f2 inplaats van fl.90 per zitting. De heer Van Werkhoven stelt voor het presentiegeld te bepalen op f 3.50. 'Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Voorgesteld wordt het salaris van den secretarie-ambtenaar te verhoogen met f 300. 'Over den toestand van de brandblusch- middelen was men niet zeer tevreden. Bij B. en W. wordt aangedrongen, hierin ver betering te brengen. Zulks wordt toege zegd. "De heer v. d. Laan wil een goede, andere spuit koopen; er moet 3 4000 gulden voor Uitgetrokken worden. De heer v. d. Voet stelt voor den post provisioneel f500 te verhoogen. De heer Roozem stelt voor f 1000; anders heeft men nog niets. De heer v. d. Laan is tegen die post; de spuit is slecht, doch hij wil geen lapwerk. De heer v. Werkhoven sluit zich aan bij het voorstel van den heer de Groot. Het is z. i. onverantwoordelijk den toestand te be stendigen. De heer Roozen voelt er veel voor, een goede oude spuit ovei' te nemen. De post, als op de voordracht voorko mend, wordt gehandhaafd. Het salaris van den gemeente-opzichter wordt met f300 verhoogd, dus op f500 ge bracht. ■Onderhoud wegen kost f3950. Het loon wegwerker wordt van f 1000 op f 1100 voor gesteld. De heer v. Werkhoven vindt het loon onvoldoende; wil er minstens f100 bijdoen. Na eenige besprekingen wordt be sloten het bedrag op f 1-100 bepaald te la ten. De heer v. Werkhoven wijst bij de post kaden en muren op het wegspoelen van de 'kanten bij de Dinsdagsche Watering. Het schilderen en restaureeron van de lo kalen (een van tie drie). Ook de O. L. S. brengt een uitgave mede van 10.50. De post verpleging van krankzinrpgen bedraagt ƒ3425 tegen ƒ2500 vorig jaar we gens verhooging der kosten. De heer v. d. Voet wil de |>osf. werkeloos heidsverzekering verhoogen als werkver schaffing voor productief werk. Het vorig jaar was het uitstekend gegaan, waarvoor alle hulde. De lieer v. <t Laan ziet. zulks liever door de organisatie geregeld. De heer v. Werkhoven komt. nog er tegen ep, dat, de heer v. d. Voet zegt., dat het werk in den vorigen winter niet altijd productief geweest, is. Op voorstel van den heer v. d. Voet wordt de post op ƒ400 gebracht. -Voorge steld was 300. De post assurantie wordt op voorstel van den heer v. Werkhoven verhoogd van 65 op 100. De kosten distributie worden geraamd op ruim 25.000. Bij de inkomsten nverd de huurwaarde vain de burgemeesterswoping bepaald op ƒ500. De teelgrond aan den" 's-Graven- damschen weg zal verhuurd worden voor 5 jaren (met bepaling, dat 'het bij verkoop voor bouwterrein bet op korter termijn zou worden opgezegd. Schoolgelden worden, geraamd op 3100. De Hoofdelijke Omslag wordt, geraamd op 31.000. De heer van Werkhoven wensoht een progressieve heffing van den HoofdL Omslag. De voorzitter zegt, dat hiervoor een commissie zou worden benoemd dTê een rapport uitbrengt over een oi ander» stelsel. Het voorstel tot het instellen van 'n commissie wordt, afgestemd. De heer v. d. Laan riet nu -tegemoet een afgerond voor stel van den voorsteller: anders blijft hij er tegen. Bij de rondvraag had alleen de heer uan der Voet- een vraag te stellen over hel) klappen uit de geheime vergaderingen. Spreker wilde nadere aa-n wij zingen doen in geheime vergadering, waarop de Raad in geheime vergadering ging. Bij heropening kwamen wij niets lieer te hooren; geen mededeelingen volgden en; de vergadering werd' 'definitief gesloten. WASSENAAR. Landverhuring. A.s. Maandag 27 Sopt. des avonds te 8 uur zullen ten Raadhui ze verschillende percoelen teel- en weiland- publiek verhuurd worden. Zie verdere bij*, zonderheden in de advertentie van a.s. Zaterdagavond. Aanbesteding. 'Namens de -R. K. Bouw- vereeniging „Sb Willebrordus" werd giste ren door architect J. Groenewegen aanbe steed de bouw van 51 arbeiderswoningen cn 2 winkelhuizen in het Oostdorp alhier. De uitslag was als volgt.: Hendrik A. den Hoef, Zevenhuizen, f383,000; L. Dekker, Zevenhuizen, f380,000; G. Berghoefs, Al phen a. d. Rijn, f360,000; P. Schuihverve, Rijswijk, f390,000; Gebr. Kokshoorn, Voor burg, f367,000; Gebr. Tersmette, Delft, f275,000; Joh. R. Zwolsman, Scheveningen-, f420,000; A. Noordijk, Den- Haag. f449,866; Jac. H. v. d. Meer, Delft, f372,000; Jan van Wielingen, Alphen a. d. 'Rijn, f3G4,250; Gebr. v. Es, Den Haag-Amersfoort, f 452,057; Nic. Brouwer, Scheveningen, f395,570; j, M. v. d. Vlucht, Rijswijk, f376,700. De be grooting was f386,000, terwijl de gunning werd aangehouden. Gemengde Berichten. Een politieagent, dïe in het genot- was van een «vrijen dag, stond als burger een élalage te bezichtigen van oen winkel aan de Hoogstraat te Rotter dam. Plotseling sprak een „heer" hem aan, welke Kn hem een vriend herkende uifc den mobilisatietijd, toen zij beiden gewaakt hadden voor de veiligheid van het vader land. De heer was van meening, dat zulk een onverwacht wederzien feestelijk her dacht diende te worden. De agent- rook lont, maar hij hield zich alsof hij het volkomen Vnet don man eens was. Daarom g-ing men samen naar een ban 7n het Hang om ce-n partij te biljarten. In de bar troffen zij een kennis van den „heer" aan, die in 'deze ontmoeting een aanleiding vond om een aardig spelletje te gaan doen. Hij bedoelde een variatie van heb bekende „een-twee-driie-klaveraas." De politieman stemde weer (oe, maar toch wilde hij niet om meer dan vijf gulden spelen. Toen hij den eersten keer had verloren, 'haalde hij zijn politiepenning voor den dag en ging over tot arrestatie van den „heer", die hem 'het eerst had Ontmoet. De ander wist zich uit de voeten te maken. De heer bleek t,e zijn 'de 24-jarige koopman H. C. B., hij is in het politie bureau aan de Groote Paauwenstêeg in be waring gesteld als verdacht, van poging lot oplichting. In zijn bezi-fc vond de politie een bedrag van 50.200 kronen en f 200. Vermoed wordt, dat deze kronen afkomstig zijn van den diefstal van BOO.OOO kronen, die een Ham- burgsch koopman eergisteren in een café aan den Schiedamschendijk afhandig ge maakt werden. „Msbd." T ij d ens onweerdat Woens dagmorgen boven Amsterdam woedde, is ■een melkrijder uit de Zaanstreek door den biksem getroffen en gedood. Woensdag heeft te Gouda een ongeval plaats gehad. Een oude be kende stadgenoot, de 89-jarige heer K., kwam, bij het drukke verkeer aia het dicht gaan van de brug over de Gouwe, in aan raking met een pelroleumwagcn, waardoor hij achterover sloeg cn 'dadelijk daarop kwam het wiel van een zwaar geladen kolenkar hem over de keel, waardoor hij terstond gedood werd. De moto rr ij dor Brugge m'a u-iit Groningen is bij Garmervvolde in bot sing gekomen met wielrijders, Viel en kreeg een hersenschudding .Ook de wiel rijders bekwamen ernstig letsel. W o e n s d a g i s i -n d e H e e r e n- Joseph Lopez, Mr. Schoenmaker. t Deze kleine uiterlijkheden te eken den het karakter van Mr. Lopez; al zijn doen en laten kwam daarmede overeen. Hij was het type van een kleinen burgerman, die, overal en al lijd, meer wil schijnen dan hij werkelijk is. Wel zou hij zelf 'het nimmer zoo heel ver brengn, dat begreep -hij zeer goed; daarom liet. hij aan zijn zoon de taak, om het gewicht en het aanzien der familie op te voeren tob de gewenschte hoogte. Zijn jongen mocht niet, evenals hij schoenmaker worden, maar werd bestemd voor den geestelijken stand. Lopez behoorde nog niet tot dat. geslacht welks opvoeding geheel doorgetrokken was van de goddelooze beginselen, die den weg bereidden voor de Spaansche revolutie van 1868. Hij «was een geloovig man, en, al ver eerde hij lin 'den priester niet de waardig heid zijner roeping, liij zag in hem toch iemand, die een hooge plaats bekleedt in de maatschappij. In zijne eerzuchtige droo- men zag -hij, dat er een weg was van de kloostercel naar den pauselijken troon, een weg, zeer lang, wejt is waar, maar toch reeds meermalen afgelegd door menschen, die u'it de onderste lagen des volks waren voortge komen. Bovendien, was de opleiding tot- den geestelijken itand goedkooper dan die voor andere hooger eambten; ook dat kwam kwam in aanmerkine. id e wijl de financiecle loe9land van den schoenmaker wel niet slecht maar locli verre vo,n schitterend was. inarie gezonden, om daar philosophie te siudeeren. Aanstonds begreep 'hij, dat hij, als student, en (oekomstig priester, ook zijn ui torlij ken mensch geheel moest ver anderen, dat hij nu -niet meer gekleed mocht gaan zooals vroeger, toen hij met gaten in zijn kousen en een gelapten broek ■rondliep, om vogelnesten uit te halen. Hij vroeg dus aan zijn vader een nieuw pak def t.ig pak, cn verkeeg dat ook spoedig. Dat pak zou hem noodlottig worden. Want nu gevoelde hij rich verheven boven zijn omge ving, en de kiemen van ijdelheid en hoog moed, die in zijn hart verborgen waren, kwamen spoedig tot volle ontwikkeling. De vader zou de eerste vrucht -daarvan pluk ken, en di vrucht zou hen waarlijk bitter genoeg er aken. Vader Lopez en zijne vrouw- hadden heel wat ui! hun mond gespaard, om hun zoon een duur lakensch pak en een deftige jas te kunnen koopen. Op -den Witten Donder dag zouden die zaken worden ingewijd, en de vader zou santen met -zijn jongen naar de kerk gaan. De vader sprong op van te vredenheid en fierheid, toen hij zijn prach tig uitgedosten zoon aanschouwde; 'de moe der stond haren 'lieving aan te staren met een teeedere bewondering, toen de veelbe lovende knaap, de vensleten kleedij zijns va ders ziejide, eensklaps uitriep: „Neen, ik ga niet met vader samen de straat op." „Jongen," diep de moeder ontsteld, „waö zeg je daar?" „Dat ik niet met vader op straat ga.' „Maar Waarom niet?" „Omdat hij te slecht gekleed is." Dat góng den vader als een dolk door het hart. Hij kon niets antwoorden, maar ging de kamer uit, om de uitbarsting zijnor smart niet le laten zien. Een beminnend hart wordt nooit zwaar der gewond dan door ondankbaarheid. Als het koude staal gaat de, ondankbaarheid door het hart, en laat eén wond achter, die slechts zeer moeilijk geneest. Maax als dat -staal wordt gebruikt 'door de hand van •een -zoon, voor wien men met vreugde de zwaarste offers gebracht heeft, dan i9 de uitwerking ontzettend: het staal is in ver gif gedoopt. Lopez was geheel in de war. Zijn zoon, zijn lieveling, zijn hoop en trots, om wien hij /toch dien kalen hoed en die bevlekte jas dragen moest, hij beloonde hem aldus: hij schaamde zich, met zijn vader gezien te worden. Slechts zeer langzaam kreeg tte schoenmaker zijn kalmte terug. Hij oven. dacht het gebeurde, en kwam op het ver standige Hdee, om de groote plannen, die hij had, ten late varen, zijn zoon van Tiet seminarie terug te roepen, en hem weder in de schoenmakers werkplaats te zetten, wel ke deze nooit had moeten verlaten.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3