3)c£eidóofi£ Sotwcml H.H. ADVERTEERDERS. BUITENLAND. BINNENLAND. jfit blad verschijn telken dag, uitgez. Zon- en Feesta. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze ageDten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Franco post f2.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- biad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijk© oummer6 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang. MAANDAG 20 SEPTEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 - LEEEEN, Irdarc. Telefoon 935. No. 3328 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 80 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.— 's Zaterdags overige dagen f0.75. In verband mat den vrijen Zaterdag middag op de zetterij van ons blad, be richten wij U hierbij, dat wij voortaan 's Zaterdagsmorgens 'BEE S3 advertenties meer kunnen aannemen, welke bestemd zijn voor liet nummer van dien dag. Beleefd verzoeken wij U daarom uiterlijk VRIJDAGSAVONDS uwe ad vertentiën aan ons bureau te doen aan bieden. Wij vertrouwen, dat, om teleurstelling te voorkomen, hiervan goede nota zal worden genomen. Hoogachtend. DE ADRSINISTRATIE. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Twee veikïaclsteri van den bomaanslag le New-York gearresteerd. Een er van blijkt krankzinnig te zijn. Een tweede bomaanslag werd gepleegd op rïe beurs te Genua, een derde op de beurs te Genève. Een conüiot tusschen Amerika en Japan. Japan is bezig met den bouw van tallooze (duikbeaten. Be Duitsche minister van financiën heeft rijn ontslag aangeboden. België. De veepest. Be „ïnaependance Bel-ge" verneemt van gezaghebbende zijde, dat de veepest schijnt ite zijn bedwongen, dank zij de krachtige maatregelen, die door de regeering zijn genomen. -c Duitschland Dreigende verkeersstaking te Berlijn. Jn Berlijn dreigt tegen morgen een al- gemeene verkeersstaking, waartoe Zater dagmorgen; in de commissie van den alge- imeenen tramarbeidersbond van Groot-Ber lijn is besloten en wel als protest tegen de benoeming van prof. Giese tot toegevoegd }kl van het Berlijnsclie Verkeensbestuur. De minister-j Tinrvmt fMlislag. Minister Wirth heeft Zaterdag aan den rijkspresident Ebert zijn ontslag aangebo den, omdat hij er geen kans toe zag aan de steeds grooter wordende eischen van de rijksambtenaren en de rijkswerkliedten (voldoening te schenken, en hij in geen ge- Val van nieuwe uitgaven wilde weten, zon der daarvoor de noodige dekking te heb ben gevonden. Voornamelijk- tusschen frVirth en Giesbert, den minister van 'pos terijen, en G-röner, den minister van ver keerswezen, moeten de meeningisverschil- jlen inzake de bezoldigingen groot zijn. In politieke kringen meent men, dat liet 'ontslag van minister Wirth geen verdere wijzigingen in het kabinet zal hebben. Net aLs Giesbert behoort Wirth' tot dep linker vleugel van de ccn/trumspartij. Engeland. De hongerstaking. 'Mc. Swiney, de burgemeester van Cork, (was volgens een bericht van Donderdag avond, toen, „vijf-en-dertig dagen zonder 'eten geweest". Hij wordt nu met alcohol ingewreven. Het heet nog altijd dat hij stervende is, maar dit is al een week ge leden beweerd. De „Sunday Times" oppert de veronder stelling dat de burgemeester yan Cork door zijn vrienden enl kenni-ssen wordt gevoed. 'De elf hongerstakers in de gevangenis ite Cork zijn vel over heen. De jongen on der hen, zekere Hentnesky, komt slechts af en toe bij en heeft al in geen dagen tot zijn familie gesproker». i Eet mijnwerkcxsconSlicL De onderhandelingen met de mijnwer- ikersleiders duren voort. De regeering heeft eenj speciaal scheidsgerecht ter algemeene behandeling van de eischen inzake loons- vlrhooging benoemd. Dit scheidsgerecht zal binnen een week of hoogstens binnen tien dagen tot een resultaat moeten! ko men. Berichten uit de mijndisricten mel den, dat de staking steeds minder populair wordt. Er wordt algemeen naar eenj-vriend schappelijke oplossing -verlangd Italië. Een tweede beursontploffing. Vrijdag om -2 uur is er een bom ontploft op de beurs te Genua. ïïr zijn geen slacht offers. De schade is aanzienlijk. De politie vernam, dat vier individuen, die uit een automobiel gestegen waren', de beurs op kwamen met een pakje, dat waarschijnlijk de bom bevatte. 'Er hebben talrijke arrestaties plaats ge had. De Paus len de aartlbex'ing. De „Osservatore" meldt: 'Pater Merighi, provinciaal, der Paters Franciscanen in de Vereeniigde Staten' heeft in naam van den Paus in de Italiaansche parochies, welke door de 'Franciscanen bestuurd worden, 500.000 lire bijeengebracht voor de personen, die door de aardbeving getrof fen zijn. Z.H. de Paus heeft d,eze som aan kardi naal Maffi, aartsbisschop van Pisa, ter ver. dealing overhandigd. Een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Een op vijf K.M. afstand van Mantua gelegen kruitmagazijn is ;in de lucht ge vlogen. 'Er zijn zeven -do-oden en' talrijke gewonden. Talrijke huizen stortten ineen1. De actie in de industrie. I Roode terreur. Hit Napels wordt gemeld dat een groep van zestig arbeiders in een conservenfa- brielc Vrijdag de andere arbeiders hebben gedwongen den arbeid neer te leggen. Zij heschen de roode vlag op het gebouw cn verklaarden de fabriek in bezit te nemen. De overige arbeiders, die de meerderheid vormde, vereenigden zich onmiddellijk om tegen het optreden der minderheid te protesteeren. Er ontstond een hevige vecht partij. Na het ingrijpen| der politie werden de arbeiders uit de fabriek verdreven, en werd de roode vlag onder het zingen' van. vaderlandsche liederen letterlijk vaneen gereten. De controle over de fabrie ken in beginsel door de industrieel en aanvaard. De bond van fabrikanten heeft een mo tie aangenomen, waarin de ontruiming aangerichte schade wordt geëischt, doch waarin de controle over de fabrieken, toe gepast volgens wettelijke bepalingen, in beginsel wordt aangenomen, mits de con trole de medewerking en de verantwoorde lijkheid van de verschillende partijen! in sluit en de noodige vrijheid van beweging niet wordt belemmerd'. Spoedig einde te verwachten? De „Vossische Zeitung" verneemt uit Rome, dat men algemeen van- opinie is, dat het conflict in de metaal-industrie spoe dig tot oplossing zal zijn gebracht. Eenige Turijnsche fabrikanten hebben reeds be- drijfsraden ingevoerd en daardoor de her vatting van den arbeid mogelijk gemaakt. Rusland. Be Russisch© juweelen. Kamenef 'heeft in een interview te Stock holm gezegd, dat de Sovjet-regeering in verschillende landen! juweelen heeft laten verkoopen. Hij zeide, dat hij evenwel met deze verkoopen niets te maken heeft ge had. De Russische kr-oonjuweelen, die ge nationaliseerd zijn door de Sovjet-regeering en dus naar Kamenef's oordeel een recht matig 'bezit uitmaken, zijn nog niet ver kocht, en zullen dit waarschijnlijk ook nooit worden. Zij worden imet goedvinden van het Russische volk in het Kremlin bewaard. Zwitserland. Een derde beursontploffing.1 De „New-York Herald" meldt uit Genève, dat er op de beurs een bom is ontploft. Er werd eenige schade aangericht, doch er waren geen slachtoffers. De politie deed huiszoeking bij een anarchist en. nam dy namiet, lonleil en bommen in beslag. Amerika. De ontploffing te New-York. Zekere Fischer, aangehouden in verband met de ontploffing, is gebleken krankzin nig te zijn. Hij heeft in zijn war laai ver klaard, dat de eerstvolgende bom voor pre sident Wilson bestemd is. Er zijn thans drie en dertig dooden ten gevolge van den moordaanslag. Amciikaansch-Japansck conflict. •In New-York overhandigde de (Japansche gezant Shidehara aan staatssecretaris Gol- 'ky een nieuwe nota, waarin fonmeel 'ge- ei sclit wordt, dat oyer de onrechtvaardige Californische rassenwetgeving zonder ver wijl onderhandelingen zullen! beginnen, opdat deze kwestie eindelijk eens opgelost wordt, meldt de „M-sb.". Tegelijkertijd eischt de Japansche regee ring, dat Washington preventieve maatre gelen tegen de voorgestelde wetten in Cali fornia zal nemien-, welke de bestaande ver dragen tusschen Japan en Amerika schen den. iVerder verklaart de Japansche nota, dat het 'uitblijven van een antwoord op de jongste Japansche nota als toestemming opgevat wordt. De Amerikaansche regeering zal ook de zer dagen haar protest-tegen de bezetting van 'Noord-Sachaleni door de Japanners herhalen. Wat de Californische landverhuizers kwestie betreft, verklaren ambtenaren van het staatsdepartement in Washington, dat een dergelijke kwestie niet in. een paar uur afgehandeld kan wordent {De kwestie is reeds 20 jaar aanhangig. iR-ed.) De bönde- regeering is niet in staat de Californische wetgeving te bein vlo eden, ofschoon zij na tuurlijk voor de daden van eiken staat ver antwoordelijk is. Zij kan zich daarom niet met deze aangelegenheid bemoeien, voor het Californische referendum heeft plaats gehad. 'Het staatsdepartement voegde er overi gens aan toe, dat de huidige crisis ernsti ger is dan die, waarmede Bryan in 1914 te doen had. Verder ds de Russische Journalist Brai- lovsky gearresterd. Aanleiding tot zijn ar restatie was een anoniem schrijven, dat onthelde, dat-lïij zich vlak vóór den aan slag in WalJstreet bevond en kort na het gebeurde opnieuw gezien werd, op fluiste renden toon sprekend tof, een drietal man nen, die opgewonden en! verheugd den 6^fs?,™acÈI*miet1'"8.c zaak te maifeiï*Ve' Kob ben. Door geheel Amerika wordt thans een anti-extremistische razzia gehouden. De arrestatie van „Big Bill" Haywood, leider van de International Workers of the World, is gelast. Japan. Slapte in het textielbedrijf. De „Kokumin Shhribun" meldt, dat ten gevolge van slapte in den handel te Osaka 700 textielfabrieken; zijn gesloten. Dienten gevolge zijn 50.000 arbeiders zonder werk. Nieuwe duikbooten. 'Admiraal ïmaizumi, de chef van de nieuwe school tot het opleiden van per soneel voor de duikbooten, verklaart, dat Japan bezig is met. den bouw van tallooze duikbooten en dat een school voor de uit sluitende opleiding van duikbootofficieren, en -manschappen noodzakelijk lis. Een spe ciaal gebouw zal daarvoor worden opge trokken. Byifesiiandsclie Berichten. Rcisgcnoo.ten van Amundsen vermoord. Volgens een bericht van den Noorschen vice-consul in Alaska zijn twee deelne mers aan de expe ditie van Arnundsen, Tessen en Knudsen, door bolsjewilct ver moord, toen zij in October van het vorige jaar aan de Siberische kust het 6c.hip van Amundsen verlieten, om belangrijke berich ten naar Noorwegen over te brengen Amundsen zelf bevindt zich met, zijn schip in-het ijs in de streek van de Noordkaap FEUILLETON. JAN MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S. J. Ean blanke 'hand verscheen boven aan het venster, en liet een, lange, dunne, buig zame twijg, die een zoeten, geur afgaf, naar Jan omlaag glijden. Maar eer de jonge man haar kon grijpen en vasthouden, kwam alo[seling een verdroogde ontvleeschde hand, die evengoed de poot van een harpy als de klauw van. een too verbaks kon zijn, onder uüt liet kelderluik je, greep den tak, trok dadelijk het kelderraampje weer dicht, en deed den grendel er op! Jan stootte een krassen vloek uit. Bo ven hoorde men een diepen zucht, en heel zachtjes en- voorzichtig, zonder hét. minste gedruisch te maken, ging ook daar -het vensterluik toe. Toean den volgenden morgen de eerste stralen der zon de kale bergruggen in goudgloed begonnen te kleuren, kwam er weer leven op den Erwten hof. Wel-clra openden zich de talrijke woningen, de na de andere, en bij dozijnen kwamen de mannen, nog half slapend, rekkend en geeuwend te voorschijn, om naar hun werk te gaan. Vrouwen en meisjes in nacht jak-ken en met hangende, verwarde haren, volgden spoedig, om in de open lucht toilet te maken. En daartusschen rolden en speelden havelooze kin dieren, en begroet ten met de dolste sprongen en allerlei stre ken den. nieuwen dag, begeleid door 't, niet zeer welluidend koor van moederlijke scheldwoorden, dat gestadig bij het mor genrood te zamen met den zang deT voge len omhoog steeg. Om zes uur was miaar een enkele deur gesloten, waar met zwarte verf een groote „4" was geschilderd. Eindelijk ging ook deze open. En een meisje van evjea over de twintig jaar, met,' donk-er glanzend 'haaT, een uitdagend wipneusje en groote fluweelzwiarte oogen, verscheen op ,,-het plat". Overigens geen- liefelijke verschij ning; nog tin haar onderrok, op versleten neergetrapte schoenen, het volle rijke hoofdhaar nog -tamelijk in de war. Maar zij was nu juist ijverig bezig, hare vlech ten in orde tie brengen, en- terwijl zij die lot een eenvoudige' wrong samenbond, liep zij paar een- d-er (talrijke bloeiende hees ters en vlocht zich- een- geérigeini bloemen- tak in het haar. Zoo getooid, ging zij -haar woning weer in-, en, sloot de deur van binnen. Ondertiisschen wds aan Ge deur daarne- ven een oud wijf verschenen, dat, een groote waterkruik in de beide handen hou dend, m-elt een zonderlingen lach het hieis- j-e in haar doen oplettend gadesloeg. Ile-t d£j huisbewaarster van het Erw-teu- aan de Siberische kust. De Russische regee ring deelde den dood der beide mannen me de, waarop Amundsen aanvoerde, dat een natuurlijke dood zijner gezellen was uitge-» sloten wegens hun uitmuntende bewape ning. Slechte oogsten. Volgens een verklaring van den voorzit ter van het Rijksgraanbureau en van de ■commissie voor volksvoeding zijn de voor uitzichten van den graanoogst zeer on gunstig. Waarschijnlijk zal het noodig zijn voor circa 10 milliard mark aan tarwe uit Amerika in te voeren. De Bolsjewistische courant Isvest-ia meldt, dat de voeding van Sovjet-Rusland door mislukking van den oogst in gevaar is geraakt. De buitengewone droogte heeft alle berekeningen doen falen. Het korenge- bied aan de Wolga heeft veel geleden; in geheele districten is de oogst niet eens ge noeg om te zaaien. Ook de hooi-oogst is mislukt, zoodat de veestapel met vernieti ging wordt bedreigd. Een poging tot lynchen gerechtelijk vervolgd. Een dertiental inwoners van Thorald ('Ontario) zijn gearresteerd in verband met een poging, oni een zekeren David Mc Neil te lynchen, die onder d'e verdenking stond een vijfjarig kind te hebben vermo-ord. De arrestanten werden in auto's naar de We-1- lond-gevangenis gebracht, in de stellige overtuiging, dat het geen ernst was met de vervolging. De regeering is echter een- an dere meening toegedaan, en heeft reeds niet minder dan 150 getuigen aan een ver hoor onderworpen. Groote brand bij Johannesburg. De imach-inegebouwen van de Knights- deep-goudtm'ijnen zijn door een brand vol komen verwoest. De- machinerieën, waar onder 400 erts-stampers, zijn daarbij ver nietigd. De brand is ontstaan door over belasting van de ketels. De blauwzuur-fabrieken, welke zich in de nabijheid bevonden, werden slechts na uiterste krachtsinspanning gered. De schade wordt geschat op 100,000 pond sterling. Door dezen brand zijn ongeveer 700 blanken werkloos geworden. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het wetsontwerp tot heffing vam een vermogcmsaanwasbelasting is ingetrokken. hofje, -een in het geheele stadskwartier De- roemde -kwakzalveres, die om hare „veel zijdige kennis van de geneeskunde" alge>- meen- de Salamanca'T) genoemd werd. Toen het jonge meisje verdwenen was, wrong de oude haar iueksengezichit in nij dige rimpels, en trok zich ook in haar wo ning terug. Deze woning was wel de hes- te en ruimste van den heelen Erwtenhof'. Zij bestond uil een groote kamer, een al koof, en een, onderaardsche /ruimte, een soort kelder, die zijn Lichiti kreeg door een kleine opening, gelegen juist onder het vierde raam aan Ge Bergstraat. Het duurde rriet lang, of de geloerde doc tores vertoonde zich weder op den hof. Ze had nu Laar kleed hoog opgenomen, zoo- dat de schreuwencl-bonte onderrok bijna gieheel te voorschijn kwam, en hare ma gere armen' staken -tot aan die ellebogen uit Ge opgestroopte mouwen. Zij sleepte een- mand vol waschgoed achter zich,én zette vlug twee waschku-ipen en een stam-- per klaar, vlak voor haar deur. /Toen sloop ze huichelachtig, als iemand, die e'en- slu- wen streek i-n- zijn schild voert, naar de nevendeur no. 4, legd-e haar mond aan het sleutelgat, en riep zoo hard ze kon: „Lief Marianne!,je, zou je me niet êen beetje willen, helpen, om de' waschmamt leeg te maken?" Haastig verscheen het jonge meisje weef 'op den drempel. Zij was nu geheel gö- De broodprijs. Door de werkgeversorganisaties in net. Bakkersbedrijf is de volgende bpe-n brief geriöht aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. „In uwe circiilaiine. rvan 11. September 1920 betreffende maximumprijzen, gericht tot die gemeentebesturen, wordt beweerd, dat in, verscheidene gemeenten voor w itte brood van het publiek |cen onredelijke prijs wordt gevraagd. Wij betreuren het, ten zeerste, dat aeze beschuldiging is geuit, zonder dac vooraf die besturen der werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf in de gelegenheid zijn geeest de onhoudbaarheid daarvan aan te toornen. Eén enkele besprekng toch zou Uwe Excellentie; de overtuiging hebben- geschon ken, niet alleen, dat het onderzoek op Uw last in -een viertal bakkerij-en ingesteld, niet ide conclusie wettigt, die daaruit ge trokken is, doch integendee, dat de nettoverkoopprijs van het w it- tebrood dooreen genomen slechts een matige winst laat.. Teneinde het -bakkersbedrijf in Neder land te zuiveren van dén blaam, clie door Uwe circulaire o.i. geheel onverdiend, daar op wordt geworpen, hebben wij het, noo dig geacht, den hper J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar in de bedrijfsleer en het boek houden taan de Technische Hoogeschool en de Nederlandsohe Handelshooge.school te verzoeken, in aansluiting aan- diens, mede te Uwer kennis gebracht rapport ven 15 Maart, 1920, inzake de broodprijzen op nieuw een onderzoek in te stellen paar den kostenden prijs van het wittebrood op heden." kleed. „Hemèlsche vader, vrouw Salamanca!" riep ze misnoegd, „schreeuw toch zoo niet. Houd je hand liever voor je mond als je praat.. Je maakt me anders mijn vader nog wakker." „Zoo slaapt «ome Tinais nog?" zei de oude terwijl ze een fijn lachje zette, dat Lief moest, lweten, en haa-r stem tob het zachte fluisteren dempte. „Hoe is het mo gelijk?" Maar 't is waar ook, jong gewjend, oud. gedaan. Toen uw vader nog een- jon gen was, izeide uw grdotrnoeder, die nu al lang in den hemel is, eiken morgen dien God gaf, tégen hem, als ze hem riep om naar zijn werk te gaan: „Wipes nu braaf jongen, en sta op." En dan antwoordde uw vader: „Neen, moeder, dan ben ik -liever niet braaf, en- blijf l'iggen." En hiji blee-f ook dikwijls genoeg liggen, t!ot de zon, hem i'n 't gezicht scheen." „Ja daar is niets aan tie- doen," ant woordde Mar inline lachend, en hielp de oude de wasch' uit de mand In de kuip doen. „Dat moet- man maar aanzien en geduld hebben; hij wordt wild als men hem te vroeg in zijn slaap stoort." De wasch was in de kuip en hét jónge meisje maakte nan&taRen om weer naar binnen te gaan. Maar de oude, dié zich al voorovergebogen had en hiaar smerige vod don in- het water heen en- weer schudde, "hield haar terug, terwijl ze mot goed gé- Herziening van de Gemeentewet. De Staats commissie tot voorbereiding van de herziening van de gemeentewet heeft gisteren haar werkzaamheden beëin digd en is uiteengegaan. BEZUINIGING DEFENSIE-UITGA YEN. De Haagsche redacteur van de „Msbd." schrijft: Als bezuinigingsmaatregel is de Min»" ter van Oorlog voornemens liet aantal niJ- ziekkorpsen bij het leger terug te brengc_ tot vier, dat is één per divisie inplaats var één per brigade, zooals tlrans. De oorvogsbegrooting voor 1921 wijst een eindcijfer aan van bijna 74 millioen. De begrooting voor 1920 werd vastgesteld op een eindbedrag van 50 millioen. Met de onlangs bij suppletoire begrooting voor het loopende jaar aangevraagde 35 millioeD voor militaire uitgaven maakt dit tezamen een bedrag van 85 millioen. In vergelijking hiermede is de begrooting voor 1921 dus il millioen lager dan die van het loopende jaar. De oorlogsbegrooting voor 1921 wijst 4 millioen hooger dan die voor 1920; van deze 4 millioen komt ongeveer 2,5 millioen ten laste van de zuiver militaire uitgaven. Yermogensaanwasbelasting. Ingetrokken i6 het bij Koninklijke Bood schap van 21 Augustus 1919 ingediende ontwerp van wet tot heffing van een ver- mogensaanwasbelasting. Vrouwelijk plaatsvervangend burgemeester. 0_ do wijziging van artikel 77 der Gemeentewet, hebben B. en W. van Oostzaan tot plaatsvervangend burge meester aangewezen de jongste wethouder in jaren, mevrouw W. A. Hofman—Poot L.). Sluiting ran de zitting der Station. Generaal. Zaterdag is op de gebruikelijke wijze de zitting der StatenMUcneraal gesloten in de vereeniigde vergadering van de heide Ka niers. De heer Ruys de Beerenbrouck, minister van binnenin ndsche zaken, hield de vol gende rede: Hare" Majesteit, de Koningin heeft mij opgedra/geni de zitting der Staten-G-eneraal in Haren -naam te sluiten. Het gemeen overleg met de Staten-Gene raai heeft tot onderscheidene wettelijké maatregelen' geleid, van welke de'voorzio- •ningen -ten bate der arbeidersklasse, -dé behartiging van de volksgezondheid -en- de zorg voor de volksontwikkeling- op d-en- zamen invloed zal blijken. De Koningin heeft mij opgedragen! U Haren dank te betuigen voor Uvv-en ij-ver Uwe toe-wijding aan 's lands belang. In naam der Koningin cm daartoe door Haar gemachtigd, verklaar 11c deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Gezantschap bij den H. Stoel. Naar „De Tijd" verneemt zal bij de a. s. Dinsdag in te dienen Staatsbegrooting wor den voorgesteld den t.ijdelijken gezante schapspost bij het Yaticaan om te zetten in een definitieven. Wie zich herinnert, boe Minister Gort van der Linden destijds reeds wees op het groot landsbelang, betrokken bij een ver tegenwoordiging bij den II. Stoel, iets wat blijkbaar door de Mogendheden meer en meer wordt ingezien, zal zich, alleen roedfc uit nationaal oogpunt, over dit voor stel slechts kunnen verheugen. R. K. Artsenvereeniging. 230 R. K. artsen, vormende de helft alle# katholiek-practizeerende geneeskundigen van ons land, zijn thans als leden tot bo vengenoemde vereeniging toegetreden. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren G. van Balen, Amsterdam; W. Bronkhorst, Apel doorn; W. Huddles ton-Slater, Rotterdam; P. van der Heijden, 's-Bosch; J. Joosten, Helden; E. van Romunde, Utrecht on als voorzitter J. Jorissen, Amersfoort. In Ne derland zijn thans 3454 dokters. ,,Msb." Yoorscliot op loon. Zaterdag heeft in het Centraal Bureau der Spoorwegen te Utrecht een groote bijj eeukomst plaats gehad van de vertegen- veLnsde argeloosheid, zoo voor zich heen, zeide: „Je weet fliniclers zeker ook al, Ma- ri-annötj-e, wat ik gehoord heb?" Marianne 'haalde met) een onverschillig gezicht de schouders op, zonder o-p die vraag te antwoorden. „Verbeeld je, gisteravond heeft mijn peettante Jea-nne-Lte Perdigon, mij verteld, dat. d>e kleine Rosa., de „d'ochter van de schoenmakersvrouwgiaait trouwen." „Dat is wat nieuws!" antwoordde Ma rianne, tnet een verachtelijk lachje. ,ZVJ -heeft immers al lang haar uitzat klaar, on haar moeder heeft haar aan. «tel bedde- goed, en tafel en stoelen gekodht,." De oude kwakzalveres zette 'een verwon derd' gezicht, alsof ze van dit alles niet hot minste vermoeden had' gehad en 'heel- iet^ nieuws hoorde. Toen bukte ze weer dito over hare wasch, om ze duchtig in te z-^i- pien, en bracht In&b dezelfde gehiGcheldp onnooz-el-heid van zoo ©ven de woorden uit? „Zoo! kind, dan -krijgen w© op het Hofj* wel drie bruiloften fegelijkl" 1) In de oude stad Salamanca beetoiïfl eenmaal de -beroemdste leerschool in geneed* kunde. Van daar deze spotnaam. ÏWordt vervolgd)/

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1