BINNENLAND. pjt blad verschijn telken (fag, uitgez. Zon- en Feeata. ^Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, r Leiden 19 ct. p. week, f 2-öU p. kwartaal; by y -«enten 20 ct. p. weck.f 2.60 p. kwartaal.Franco post f2.95 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- P; j j8 v0or de Abonne's verkrijgbaar tegen betaling 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang. VRIJDAG H SEPTEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Inlcrc. Telefoon 935. No. 3326 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cenl per regel, overige dagen 30 .cent. Yoor Iqgezondea mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl. - 's Zaterdags overige dagen f0.75. ycNadere toelichting. Met belangstelling hebben wij Dinsdag den Katholiekendag de rede gevolgd, door prof. Veraart gehouden over den "iW belangstelling om die helderheid in indeeling en de klaarheid in zeggen, en „iet liet minst ook om de op diepe ver standelijke overtuiging berustende geest drift voor de diaor de Bedrijfsradlen geprac- tiseerde Katholieke solidariteits-leer. poch dén passage in die rede heeft ons meer dan het andere gesprokene getrof fen enbevreemd. De spreker verklaard)© n.l. dat in onze Katholieke politieke partij weinig wordt medegeleefd met de a-ctie der Ka tholieke sociologen en «economen; voor liet BedrijfsradenstelselEn hij uitte de vrees, dat, als bij de a.s. begrooting in de Tweede Kamer d'oor de S. D. A. P. de so cialisatie wordt naar voren gebracht, van Katholieke zijd© niet"s daartegenover jou worden gesteld Hier wordt een zeer ernstige klacht en .een zeer zorgwekkende vrees geuit! Wij willen niet spreken van een verwijt of be schuldiging. Zijn die klacht en die vrees gemotiveerd? ziehier de vraag, welke wij wenschen te stellen. Zulks zou kunnen] geschied zijn door feiten, welke zich in het Parlement heb ben voorgedaan. Maar er is niets, wat ons deze veronder stelling aannemelijk maakt. Of Is misschien naar de meeniing van prof. Veraart de sociale actie voor de Be- drijfsraden dn het stadium gekomen dat zij door een politieke actie, door een daad van politiek beleid, door een wetsvoorstel of een motie b.v., moet worden gestut en1 omhoog gestuwd? Doch dan hadden wij ■zulks toch wel eens in woord of .geschrift Yan prof. Veraart vernomen! Of is misschien in het Parlement, waar het pas gaf, niet gesproken over ons Be- drijfpradenstelsel. Doch zulks is wel ge schied; en, als 't niet op een wijze mocht zijn gebeurd, welke a<an de verwachtingen ran prof. Veraart volkomen heeft beant woord, dan kan daarin toch nog geen reden liggen voor uitlatingen, als door prof. Ver aart. gedaan op den Katholiekendag. !Een ander motief voor de gegrondheid van prof. V.'s klacht en vrees zou kunnen liggeru in de personen, die eenI actief deel uitmaken van onze Katholieke poli tieke actie, met name onze Katholieke Ka merleden en op de eerste plaats ook onze Katholieke ministers. Maar ook deze veronderstelling lijkt' ons Onaannemelijk. Er zijn toch meerdere Katholieke poli- fei, die van het Bedrijfsradenstelsel op de hoogte zijn en daar ook bewijzen van heb- hen gegeven. En zijn er ook niet, die de grondgedachte daarvan hebben gepropa geerd en ingeleid, voordat prof. Veraart aan de actie deelnam? Welnu, onder de hier bedoelden) zullen er toch ook wel zijn, die naar prof. Veraart's meening te genover de social isafie-phantasiën der S. A. P.'ers in het 'Parlement onze positie ve sociale en oeconomische actie met over. tuigende kracht kunnen verdedigen? Onze conclusie is deze: Iedereen moet prof. Veraart het reclü erkennen om „harde waarheden" .te. zeg gen oo'k degenen, wien 't aangaat -moe- feil dit kunnen verdragen - als die „waar heden" duidelijk worden gedemonstreerd; als ook met de kwaal de geneesmiddelen .worden, aangewezen; als men ten slotte daarna niet in vage vermoedenb blijft lasten. Pat prof. Veraart dan ook een nadere foeliichfcing zali geven op zijin j.l. Dinsdag te Leiden gehouden bewering, mag zeker worden verwacht. Bil! TEN LAND. EET VOORNAAMSTE NIEUWS. Nieuwe rcpeoringscrisis in Duitse lil and te wachten dear het optreden der meer- öerheidssocialisten. De Engelsclie eiijnwerkersstaking afge wend? De president der Fransche republiek, Deschanel, gaat heen. Millorand weigert een candidatuur; hij steunt een Candida- tuur Jonnart. Duiischland Een Duitsche nota over de Poolsche agitatie in Opper-Silezië. De Duitsche gevolmachtigde voor het plebisciet gebied in Opper-Silezië heeft ge neraal Lerond, den voorzitter van de com missie der geallieerden te Oppeln, een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Duitsche regeering in het bezit is van Poolsche documenten, welke een nieuw bewijs leveren voor het voornemen om door middel van een geheime Pbolsche strijdorganisatie Opper-Silezië met geweld te bezetten. Volgens deze stukken is het heele stem- mingsgebied verdeeld in negen districten, welke onderverdeeld in 74 kringen. Iedere kring beschikt tenminste over een sitorm- afdeeling en een ma chinege we eraf deeling van ieder 10 man, die de kern vormen voor infanterieafdeelingen. Den len Juli 1020 telde deze organisatie 11.7G3 hoof den. Daarnaast bestaan eveneens in 'kringen in gedeelde hulporganisaties, zoogenaamde sokols. Tot dezen behoort eveneens het verhand van de troepen van Hal Ier, dat begin Juli reeds 2000 man telde. De leiding van de heele organisatie be rust bij een opperbevel, dat zijn zetel heeft te Sosnowice op Poolsch gebied en dat tot taak heeft, zich met de Poolsche overheid te verstaan. De taak der organisatie be staat in het zich in bezit stellen van de voornaamste fabriekscentra in de distric ten Tarnowitz, Beuthen, Hindenburg, Kat- towitz en Pless. In totaal rekende men half Juli hiervoor 10,000 man noodiig te hebben. In nauw verband hiermee staat eeni plan voor een opmarsch, volgens welk de op Poolsc.h gebied gereed staande strijdkrach ten zich dp het daarvoor bestemde «ogen blik meester zouden maken van het heele stemmingsgebied. In een order van 11 Juli 1920 wordt last gegeven, dat aan de aangeslotenen) moet worden voorgespiegeld als zou het doel der organisatie het afwenden van een Duitsche overrompeling zijn. Ten) slotte wijst de nota er op, dat de Duitsche regeering betrouwbare gegevens bezit nopens de in Voorbereiding zijnde Poolsche actie en dat het ernstig noodlot, waarvoor de commissie der geallieerden de verantwoordelijkheid zal dragen, niet meer van het stemmingsgebied afgewend kan worden. De havenstaking in Hamburg. De stemming over het. al dan niet voort zetten der staking in de haven heef tot re- sulfaat gehad, dat 4700 stemmen tegen en 2350 voor de staking werden uitgebracht, waardoor de arbeiders dus hebben ver klaard' genoegen) te nemen met de loons- verhooging ad 3 mark per dag. Hierdoor behoort de staking tot het verleden. Nieuwo rageeringscrisis? De binnenil-andsche politieke toestand vertoont op het oogenblik een zekere, span ning en verscherping, veroorzaakt door de kwestie van «de uitbreiding van de basis der rijksregeering naar links. De besprekingen overeen evénltueele toe treding van de meerderheids-socialisten tot 't regeeringsblok duren steeds voort, zonder dat het tot dusver gelukt is, de aan_ gelegenheid zelf de oplossing nabij te bren gen. Hongarije. De -moordenaars van Tisza. De krijgsraad te Boedapest heeft twee van de moordenaars van Tisza, Stephan Dobs en Tiber Sztankowsky, ter dood ver oordeeld. Alexander Huettner werd tot 15 jaar zware kerkerstraf en Eugen Dago Wilhelm tot. drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Frankrijk. Het aftreden van Deschanel. De berichten met betrekking tot. het af treden van Deschanel vereenigden alle te Parijs aanwezige afgevaardigden in het Palais Bourbon, alsmede talrijke journa listen. Met betrekking tot. den datum, wel ken Deschanel in overeenstemming met de regeering zal kiezen ohi zijn besluit aan het parlemerit kenbaar te maken, zijn de meeningen verdeeld. Sommigen waren van oordeel, dat er geen! aanleiding be stond om overhaast op te treden en dat het de voorkeur zou verdienen, de tweede helft van October voor het bijeenroepen der Ka mers af te wachten; de meerderheid be toogde evenwel de noodzakelijkheid, de mi_ nistercrisis snel op te lossen, en voorspel de dat het congres van Versailles tegen) het einde van de volgende week zal bijeenko men. Allen zijn het er over eens, dat de prësidentieele verkiezingscampagne als geopend 'kan worden beschouwd. De zenuwziekte van Deschanel blijkt een micromanie te zijn, die zich in krachlsuit- putting uit. Sedert zijn plannen tot aftre ding is een verbetering ingetreden en lijkt het hem, alsof een zeer groote last van de schouders is genomen. Naar Havas seint geeft de „Temps" van gisterenavond nog de volgende bijzonder heden over Deschanel: Tot verleden! week toe scheen zijn toe stand te beteren; hij werd langzamerhand weer gezond en men hoopt, dat hij binnen kort zijn ambtsbezigheden zou kunnen hervatten. Verleden Vrijdag deed zich ech ter een nieuw incident voor, waarover men eerst nu eenige inlichtingen krijgt. Om 6 uur 's morgens had de president /.ijn kamer verlaten >en! zich in het park be. geven; bij het kanaal wisselde hij eenige woorden met een visscher en wandelde toen verder. Plotseling zag de visscher Deschanel midden in het 'kanaal staan; ge lukkig is d'it daar niet zeer diep; het water reikte hem tot de horst. Het incident heeft geen gevolgen gehad, maar de president en zijn familie houden het er voor, dat men niet meer met een) spoedig herstel mag rekenen. Verschillende bladen brengen in ver band hiermede met omzichtigheid naar vo ren, liet spoorwegongeval op 23 Mei, toen de president des nachts uit den trein viel. De regeering, seint Havas-Reuter, zal zijn constitutioneele taak geheel vervullen. Millerand en alle ministers wenschen, dat het parlement een\ nieuwen president zal benoemen, welke de autoriteit bezit, waar mede een president der republiek begiftigd moet zijn. In de huidige omstandigheden .spreekt de parlementaire meening zich uit ten gunste van Millerand, welke bijna al de stemmen op zich zou vereenigen. Men hoopt, dat Millerand zijn weigering om zich candidaat te stellen zal intrekken. Ook over eenj Candida tuur Jonnart, oud gouverneur van Algiers, wordt gesproken. Millerand, over deze mogelijkheid onder vraagd, heeft, geantwoord dat de keuze van Jonnart, indien men tot een presidentsver kiezing moest overgaan, uitstekend zou zijn Engeland. Tegen de werkeloosheid. In Engeland maa'kt men plannen-, om in den komenden winter arbeid te verschaf fen aan werkeloozen, want, afgezien) van het dreigende mijnwerkersconfliet, ziet het er dreigend uit voor de Engelsche indus trie. Men schat het aantal werkeloozen in den aanstaanden winter op minstens 200,000, doch de mogelijkheid is volgens de „Daiily Tel." niet buitengesloten, dat dit zal stijgen tot een halif millioen! De directeur-generaal va.n het. departe ment van verkeerswezen) heeft than9 een plan "uitgewerkt, om de werkeloozen aan den arbeid' te stellen bij het aanleggen en verbeteren van wegen, omdat daarbij de bezwaren tegen het gebruik van onge schoolde arbeiders, het minste zijn. De toesiand in Ierland. 'Amerikaanscli e interventie afgeslagen. NTaar Engelsche bladen melden, heeft de Engelsche regeering de aangeboden Ainc- r-ikaansche tusschenkomst in de Iersche quaestie geweigerd. Gewapende burgerwacht contra Sinn Fein. De regeering heeft haar plannen vol tooid voor een-organisatie-van een vrijwil lige burgerwacht in Ierland. Goedgezinde burgers zouden in onbcperkteni geta'e wer den aangenomen on de overheid te hei pen bij het bewaren van rust en orde. I11- •tusschen, heeft 'het p an >c.n zulk een go- wapen-de ïburgenvarit in Ierland groot» Oi_; ust veroorzaakt. Ernstige ongeregeldheden verwacht. Het „Journal" verneemt uit Londen, dat men ter gelegenheid va-n den dood van den burgemeester van Cork, Mac Swiney, ern stige ongeregeldheden verwacht; mer| heeft de vrouwen der in Ierland dienst doende Engelsche officieren aangeraden, naar En geland te vertrekken. Dit is een uiterste voorzorgsmaatregel, dien mem zelfs on langs in Mesopotamië overbodig heeft ge acht, toen het land bijna in openlijken op stand was. Een militaire patrouille verraste een, troep S'inn Feiners, die een politie-bureau te BalleniLough (graafschap Roscommon) wilde aanvallen. Drie der aanvallers wer den gedood. De mijnwerkersstaking afgewend? De kolencrisis is een nieuw stadium in getreden. De „Daily Telegraph" zegt, dat de om standigheden1 beslist ongunstig geweest zijn voor dat deel der mijnwerkerseischen, die betrekking hebben op de vermindering van den prijs der steenkolen. Het publiek heeft van den beginne de zwakheid en on oprechtheid ervan doorzien. De cijfers be trekking hebbenjde op de kosten en winsten van de productie, diie Dinsdag gepubliceerd zij-n, hebben doen zien hoe zwak de basis was, waarop de mijnwerkers hun eischen Tonden. Langzamerhand hebben de be wijzen zich opgestapeld, dat de mijnwer kers vrij onverschillig zijn ten aanzien van dit gedeelte van hun ei ach en dat zij er tegenzin in hebben om onder eenige om standigheid te staken. In arbeiderskringen is men van meening da't men zal besluiten -de „politieke" eischen) te laten vallen en zich te concentreeren op de eischen betreffende loonsverhooging en dat de stakingsquaestie waarschijnlijk zal worden uitgesteld met de bedoeling, dat een nieuwe stemming zal worden uitge schreven Holen. Rusland eischt Poolsche ontwapening. Joffre, d-e chef van de bolsjewistische vredesdelegatie te Riga, heeft aan een cor respondent van de „Daily Chronicle" ver klaard, dat de sovjetregeering zou vast houden aan den oorspronkelijkcn eisch tot vermindering van het Poolsche leger, als waarborg .tegen toekomstige aanvallen. Italië. De aardbeving. De berichten, welke in het buitenland1 over de aardbeving verspreid zijn zijn slerk overdreven. Het officieel vastgestelde aantal do-oden bedraagt 174. De verwoes tingen beperk'enl zich tot kleine plaatsjes, over het platteland verspreid. De regeering heeft alle noodig maatregelen getroffen. Arbeidsconflict. Naar Havas uit Madrid seint -is de toe stand veel ernstiger geworden. De onder handelingen tusschen arbeiders en werk gevers zijn afgebroken. Men hoopt, dat. de regeering de twee partijen weer tot elkaar zal brengen. China. Boycot tegen Japan. Particuliere berichten uit Ts'jingt-ao ma ken melding van een anti-Japansche boycot. Uit drie district-em worden aan randingen van kooplieden gémeld. Van het Vatieaan. Da nieuwe Encycliek. Een particulier telegram uit Rome meldt aan de „Msb.": Een speciale uitgave van de „Acta Apostolicae Sedis" bevat de reeds aange kondigde pauselijke encycliek ter gelegen heid van het herdenkingsfeest van den dood van den II. Hieronymus. De encycliek draagt een) zuiver godsdien stig karakter. De Paus prijst het leven en het werk van den heilige en vult de aan wijzingen aan, welke door Paus Leo XIII omtrent de studie der geschriften van den heilige gegeven zijn. (j Buiteniandsche Berichten1 Nieuwe petroleumbron in Australië. Men schat, dat er op het oogenblik uiü de nieuw aangeboorde bron te Ro-ma 10 millioen kubieke meter petroleumgas is gestroomd, waaruit 500 gallons benzine kuruiem worden gewonnen, De regeering heeft alle verzoeken om concessies ge- weigerd. Bandietenstreek. In het stad-je Bassen-beim, aan den BovenyRijn, is tijdens -de kermis een ban-» diet eem balzaal binnengedrongen. Na het electrisch licht -te hebben uitgedraaid, vuurde hij 14 revolverschoten op de tal rijke aanwezigen af. Een jonge man, die 50. maanden krijgsgevangen had gezeten, werd gedood, een vrouw zwaar gewond-. De dader i-s ontkomen. Vergiftiging. iBij het vernietigen van gasgranaten te Breloh op de Luneburgerheide zijn, door dat de wind plotseling draaide, drie perso nen door de vergiftige dampen gedood). Tal van anderen zijd meer of minder ern stig ongesteld. Parijs zien! Drie 'kleine meisjes van Bastia op Cor sica, van wie de jongste 6 en de oudste 8 jaar i-s, zijn gevonden in het achterruim van het te Marseille aangekomen s.s. Cor tes II. Toen haar verteld werd, dat zij weer naar huis teruggezonden zouden worden, antwoordden zij: „We zijn juist, weggegaan omdat we zoo graag Parijs wilden zien". HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Naar gemeld wordt, treden de bepalin gen der Arbeidswet botreffende fabrieken en werkplaatsen in de tweede helft van October in werking. De Minister van Arbeid heeft de cara* missie van advios in zake da toepassing der Warenwet geinstalloerd. Bijslag bruinbrood. Naar wij vernemen-, blijft de bijslag op het bruinbrood dezen winter nog gehand haafd. Hat invoerverbod van baring in Duiischland. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Te bevoe.gdcr plaatse was gister ochtend -nog niets bekend van een) ophef fing, door de Duitsche Regeering van het) invoerverbod op Hollandsche haring. De Berlijnsche correspondent van het „Hbld." telefoneert: Naar ik uit betrouwbare bro-n verneem, hoopt, de Duitsche regeering in de quaestia betreffende den aankoop van Hollandsche haring spoedig een voor beide partij-en be vredigende oplossing te vinden. De bekentde leider der mijnwerkers en Rijksdagafgevaardigde Hue is bij de Duit sche -regeering in het belang eener voor spoedige oplossing der thans nog bestaan de moeilijkheden met eon -voorstel ge komen. Voorts verneem ,ik. dat een thans in Den Haag toevend Duitsche regeeringsver- tegenwoordiger met de Nederlandsche regeering over het vraagstuk der haring zal onderhandelen. Da inwerkingtrading van de Arbeidswet. Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." verneemt, zullen d'e bepalingen van- de Arbeidswet, betrekking hebbende -op fabrieken en werkplaatsen, in den loop van de tweede helft van October in wer king treden. Het inwerkingtreden dezer bepalingen ia vertraagd, doordat verschillende drukwer ken, welke in grooten getale noodig zijn) voor de uitvoering der wetsbepalingen, zoo als arbeidskaarten-, arbeidslijsten, -cn|z„ niet eerder kunnen worden afgeleverd. Op den d-atum van het inwerkingtreden der genoemde bepalingen: van de Arbeids wet 1919, komt de Arbeidswet 1911 te ver vallen. FEUILLETON, JAN MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S. J. 1) HOOFDSTUK I, Re „Erw-tenhof" was en is -nog neden yoor de levendige en volkrijke stad H. in Andalusië, wat voor Madrid eenmaal het Sroote en beruchte, ,,mensohenpakhuis" Tocame Roque geweest is. Beiden stelden e.an soort ,,Arke Noach's voor, waarin teker niet altijd in- vrede en eendracht - aantal vrijgezellen, /echtparen, huisge- «nnen, ja heele stammen huisden, een massa menschen van allerlei slag, in rijke verscheidenheid van beroep, leeftijd ten kar vakter, niets met elkander gemeen hebben de dan dezelfde gemeenschappelijke wo- nillo! en dezelfde hi-tter armoede. Maar onder één opzicht is er verschil tusschen beide verblijven van opeengehoopte ellende. In de hoofdstad: zijn zulke „huurkazer nes door de overbevolking, door de duur- e van dep grond en door de hebzucht der U19bazen, armzalige toevluchtsoorden ge)- orden, Waarin de arme bewoners geen lukje van den helderen -hemel zien, en slagen gebrek lijden aan licht en lucht, ndalusië daarentegen omvatten dig zoogenaamde ,,Corrales" („hofjes" kouden wij zeggen) een meestal vrij groote open ruimte, met goed, helder water in over vloed, en tuintjes vol weelderige wijde bloemen; een flink stuk van den heerlijken blauwen hemel blijft daardoor open, en de zuiver!© gezonde buitenlucht ntroomt, met de verwarmende stralen van Gods vrije zon, ongehinderd de woningen van armoe en ellende binnen. En hier wordt de lachen de zonneschijn door geen gordijn of zonne scherm opgevangen, maar frank en vrij de vroolijk, als een goede, liefhebbende vriend, -treedt, hij binnen, goat tot in de uiterste hoeken, er omhelst en kust die ar men, door het geluk onterfd hun warmte en leven instortend, zoodat ook over hun ge laat een straal van vreugde zweeft en dat schoone gebed hun naar de lippen stijgt: Gezegend- zij het zonnelicht, Gezegend Hij, die 't zond, Een smalle ongeplaveide, wieg, door mu ren ingesloten, voerde naar den „Erwten hof". Midden door het pad, over de ge- heele lengte, liep een geul, waardoor het vuile wa-t.er voortdurend afvloeide naar het r.iool van de hoofdstaaf. Ter linker zijde verhief zich die munr van een grooten, -dicht bevolkten, varkensstal, en aan den anderen kant een paardenstal, zóó verval len, dat hij zeker niet meer gebruikt werd. Aan hef. einde van dit, vrij sombere, nauwe pad, deed zich echter, onverwacht, een geheel ander gezicht aan den bezoe ker op. Hij kwam dan in een prachtige, door weelderige wijnranken -met een loo- verdak gedokte laan, en aan het eind opende zich voor de verrastl© blikken een mooi, ruim hof, waarin een overvloed van bloemen hem begroette, 'half tuin- half veld bloemen, overal opschietend, waar ze maar genoeg aarde, water en zon vonden; alsof de olgoode Voorzienigheid het zich ten taak gesteld had, schoonheid te geven aan den -bodem, dien 's menschen voe-t betreedt. Langs den uitgestrekten hof lagen de lange gebouWen met hunne talrijke wo ningen, die bijna overal een net aanzien 'hadden. Ze waren regelmatig verdeeld, zoowel in de benede:,n- als in de bovenver dieping. (Beneden trad men van buiten aan stonds de woningen in; vóór d,e bovenwo ningen, liep over de geheele lengte een balkon, met een houten hekje (afgesloten. Natuurlijk was van dit hekje meestal wei-t nig te zien, want, de bewoonsters gebruik ten liet'in den regel, om daarop alle moge lijke kleedingstukken te hangen, in de meest verschillende graden van reinheid, gewassohene en dii© nog gewasschen moes ten worden; en daarbij stonden op de vlak ke leuning voorwerpen uit do kleine huis houdens ijzeren potteji, pannen en kan nen en zelfs nog ander vaatwerk, van meer in-tiemen aard heel vreedzaam bij elkander. De ,,Erw-tonhof" had tweó lange gevels, die samen een rechten hoek vormden. De eene lag aan de Bergstraat, de andere, die nog verlengd werd door den muur van een koeienstal, aan de A-ntoon Maarten- straat. Aan beide zijden zag men een me nigte van vensters, groote, kleine, breede, smalle, hooge e-n lage, zonder eenig plan, heel onregelmatig aangebracht. In geen enkel venster waren ruiten, maar allen wa ren van tralies en luiken voorzien. Het, waTbijna middernacht, en de diep ste stilte lag over den Erw-te-nhof. Geen enkele lichtstraal drong door de tallooze vensters, en niet het geringste gedruisch verried de aanwezigheid van de honderd drie en -twintig mcnschelijke wezens wel geteld die door deze muren werden om sloten. Sliepen zij wellicht niet allen den slaap der rechtvaardigen, dan toch zeker dien der vermoeiden. Slechts een verlaten kat of een .vluchtende kater zwierven in de dakgoot rond, en streelden het oor door hun welluidend weegeklag en nachtge zang! De zeer bescheiden Erwtenhof werd toen reeds ons verhaal speelt in Maart 1867 vorlich-t door gas, dat door een schrijver ,,de adem der beschaving" genoemd is, zon der te bedenken dat, eoo het als licht ver licht, toch als adem minder aangenaam riekt! Op den hoe-k slak een ijzeren arm uit den ttnuur, met een lantaarn, die haar bleek licht in de beide stralen zond, zon der dat haar verste uitloopers het licht der volgende lantaarn bereikten. De ge meenteraad, die toen zeker uit dompers" bestond, was uiterst karig op 't pu-nt van licht en klokke twaalf werden, alle lan taarns uitgedraaid. Na middernacht word; alle zorg voor de straatverlichting alleen overgelaten aan 't zilveren licht der maan". Plotseling klonken uit de Bergstraat door de duisternis vaste, zware stappen, als van iemand, die in hot geheel geen haast heeft. Langzaam kwamen zij nadert en piader, en eindelijk ko-n men, bij hejj licht van de lantaarn, de gestalte van een m: "'cr schei den, die op den -Ei'wtenhof aa, .-I. Toen hij den hoek bereikt had, stak hij even langzaam het zijpad over,: en bleef vlak onder de lantaarn staan, met) dein rug tegen een overoud kanon, dat daar; als 'hoeksteen in den grond was gezet. Het was waarlijk geen bevallige trouba dour met lui't en mantel en vederhoed, dia zich daar door de stralen van het moderns gas Hert beschijnen. Het was een eenvoudi ge gewone boer, met zware ve-tleeren laar zen aan de voeten, een glapte broek, eem smerigen versloten- gordeldoek (zooals mem) in Spanje draagt), een grijs buis, met zwar te lappen versteld, (en eem ronden vilten) hoed, diep in de oogen getrokken. (Wordt vervolgd).. v .L

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1