®e£cid^cW6ou/roiil BINNENLAND. blad verschijnt eiken dag, uitg*z. Zon- en Feesta. L Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, itiden 19 c'- P. *cek. f3-5u P- k»rK bij T°°r openten 20 ct. p. wov.k, f2.60 p. kwartaal.Franco <>nZe st 12-95 p- kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- ?i 5 is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling V, Ï0ct n.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke immers'6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang. MAANDAG 13 SEPTEMBER ÏÖ20. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. tëo. 3322 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdags 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt liet dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertontiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.'s Zaterdags overige dagen f0.75. De Katholiekendag. In Leiden zal dan morgen de achtste Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem worden gehouden. Vanavond' arriveert Z. D. H. Mgr. A. J. Cahier ten huize van den Hoogeerw. ,HeeT Deken, wiens gast Mgr. vanavond en mor gen zé1 zijn Wij mogen voorspellen, dat de Katholie kendag van morgen niet de minst-geslaag de zal wezen in de rij der bot nu toe gehou den Katholieke dagen! Althans, de opkomst belooft schitte rend te worden. Het totaal aantal leden van de Katholie kendagen bedroeg ongeveer duizend en het uitvoerend Comité van dezen Katholieken dag heeft) ermeer dan 70 0 leden weten bij te werven. Difc is ongetwijfeld een resultaat, waarover men zich mag ver heugen. Bovendien zijn er nog verscheide- ne toegangskaarten voor alle bijeenkomsten verkocht, zoodat de grootte Sladsgehoor- vol of... meer dan vol belooft to wor den. 't Is verblijdend, dat er blijkbaar zulk leen groofce belangsteling is voor het onder werp van dezen Katholiekendag: ,,De kwa len van onzen lijd en de drie geneesmidde len daartegen." Gebed' Arbeid Spaarzaamheid. Ziellier de drie geneesmiddelen' tegen de kwalen van onzen tijd, die op de afdee- lingsvergaderingen zullen worden bespro ken, terwijl pater dr. v. Ginneken S.J. op de algemeene vergadering deze besprekin gen zal samenvatten. En de honderden zullen na deze dag weer uiteengaan over heel het Bisdom en bet daar gehoorde en geleerde allereerst trachten om tie zetten, met. Gods hulp, in de practijk van het eigen leven, en 'het pro- pageeren onder anderen Een reden voor het talrijke bezoek aan de alg. vergadering is ook ongetwijld de te genwoordigheid en het vermanend en op wekkend woord van onzen beminden Bis- ichop. Alleen reeds de tegenwoordigheid van den Kerkvorst geeft aan die vergadering Roómsche kleur en gloed en bezielt de menigte met dankbare en eerbiedige geest drift).Dankbaarheid en eerbied jegens den Bisschop, van wiep wij weten, dat Hij is de drager van zoo zware vader-zorgen voor zijn diocesanen, dat Hij is bekleed met het hoogste geestelijk gezag in het dio- :ees. Zoo staan wij dan aap den vooravond m de Katholiekendag tie Leiden, die door vela Katholieken uit stad en omgeving (hein} als lid hétzij op een door hem ver- kregen toegangskaart) zal worden bijge woond, maar die door npg meerderen, die'door allen in den geest zal worden meegcicciu Het Uitlvoered Comité doet het verzoek, om ter eere van het bezoek van den Bis- sïlrop, ter eere van den Katholiekendag te •vlaggen. Wij houden ons er van over tuigd, fat dit verzoek als overbodig mag worden beschouwd. Morgen, de vlaggen ui tl BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Hevige gevechten aan het PoolschRus sische front. De hongerstaking in Ierland duurt voort. De toestand in Opper-Siiezië ernstiger. Duitschianti De overstroomingen in Zuid-Beieren. De overstrooming-en in Zuid-Beieren hebben voor meer dan 100 millioen mark 6chade aangericht. Te Ending zijn heeie straten ingestort. Er werd tijdens de pa- miek, die door de overstroomingen ont- veel geplunderd. De politie heeft karrevrachten gestolen voorwerpen <in beslag genomen. De toestand in Opper-Silezië ernstiger. 'H. N. verneemt uit Berlijn: Uit ver-, schillende gegevens meent men te kunnen opmaken, dat de Entente het houden van bet plebisciet in Opper-Silezië wenscht te berichten uit Opper-Silezië luiden wederom zeer onrustbarend. Vele arbeiders Demen hun ontslag, aangezien zij niet met de Poolsche arbeiders kunnen samenwer ken. Het gevaar voor een' Poolschen oproer wordt, wederom dreigender. Uit een van grensplaatsen, wordt gemeld, dat de 'Fransche bezetting uittrok en de handha ving der orde overliet aan de zoogenaam de referendumpolitie. Nauwelijks waren zij vertrokken of de kerkklok wend geluid signaal, waarop alle Polen hun huizen verlieten en wapens verlangden.. De wa pens, die eerst waren weggevoerd, werden aan de Polen teruggegeven. De angst voor opstootjes had ten gevolge, dat vele ("Uttschers vluchtten. Engelanti. De toestand in Ierland. De hongerstaking te Cork. »Westm. Gaz." schrijft: Donderdag as bet 4 weken geleden, dat de 11 hon- 2?aikers *n gevangenis te Cork voed- begonnen te weigeren. Practisch is hun estand onveranderd'. Velen van hen ngen slapelooze nachten door. Tien ge- m p ^ïjn nog niet in verhoor geno- damé-if." van Ilen> Hennessy, viel Donder- fcroer 'toen zUn ouders en bezoek waren, in zwijm. Kort daarvoor had hij verklaard, dat hij zich zeer zwak gevoelde. Thans is een andere gevangenisdokter uit Engeland aangekomen, die naar Du blin Castle heeft geseind, dat Hennessy stervende is. Politiebeambten gedood. Woensdag te middernacht is een politie beambte doodgeschoten op het spoorweg station van Gal way. Drie zijner aanvallers werden eveneens doodgeschoten. Te Tallow zijn Woensdagavond vier po litiebeambten in een hinderlaag gevallen. Twee hunner werden doodgeschoten, de beide anderen gewond. Polen. DE RUSSISCH-POOLSCHE OORLOG. Hevige gevechten aan den Boeg en in Galicië. 'Een draadloos telegram van Vrijdag uit Moskou meld't: Ten Zuid-Westen van Grodno werden plaatselijke gevechten geleverd. Ten Wes ten van Brest-Litovsk in de streek van het station Wabinka zijn gevechten aan den gang'. In de streelcs van Wlodawa en Wla- dimir Wolinsk zijn onze troepen in gevech_ ten gewikkeld, ten eincle de aanvallen van den vijand' te breken, die op sommige pun ten naar den rechteroever van den Boeg was overgestoken. In d'e streek van Lem- berg hadden verbitterde gevechten plaats, om 't bezit van den sector van Boesk. Wij maakten gevangenen en veroverden ka nonnen. In de streek van Rahatyn zijn hevige ge vechten aan den gang. In den Krimsector bezetten onze troepen verscheidene plaat sen, 35 werst ten Zuiden van Oekof. Het Poolsche Legerbericht van Zaterdag meldt: In de streek van Suwalki hebben onze troepen Seijui en Krasnopol heroverd. Ten zuiden van Brest-Litovsk hadden schermutselingen plaats. Bij Karnlonka was de vijand er in geslaagd de Boeglinie te forceeren, doch hij werd' tot pen haasti gen terugtocht gedwongen. Wij hebben na verbitterde gevechten ORahatyn en de linie van de Guila-Lipa, die wij eenige dagen aan den vijand moesten overlaten, weer bezet. Langs de 'Dnjepr heerscht rust. De onderhandelingen. De Russische handelsdelegatie heeft, een telegram ontvangen, dat d'e Russisch- Oekrainsche handelsdelegatie heden naar Riga vertrokken is. Italië. Een valkaan-- in- actie. Een telegram uit Spezzia méldt, dat op een der .hoogste punten van het Capuane- gebergte eenikrater zich geopend heeft. Rookwolken en vlammentongen .zijn uren ver zichtbaar. Overal hangt een zwavellucht en men hoort een geweldig lawaai uit het binnenste van 't gebergte. De aardbeving. De buitenlandsche bladen geven nog eeni ge bijzonderheden omtrent de aardbeving, waaraan wij nog het volgende ontleenen: Fivizzano, het eens zoo bloeiende stadje, gelegen tegen dé helling van de Appenijnen is slechts een groote ruine. Vele inwoners zijn begraven onder de puinhoopen en een hartverscheurend gekreun en geroep bereikt de ooren van de overlevenden, welke met koortsachtigen haast werken ten einde de lichamen van hunne bloedverwanten, dood of levend, van onder de ruines van hunne huizen te voorschijn'te brengen. Op bet geheel gebarsten plaveisel liggen de huizen in vormelooze hoopen en overal vindt men overblijfselen van verpletterde en vernielde meubelen, gebroken glas en merkwaardig gespaard gebleven huishou delijke kleinigheden. Nagenoeg het eenige gebouw, dat nog overeind staat, is de kerk, welke door een toeval aan de algemeeue ruine ontsnapte, terwijl een aangrenzend huis instortte, waarbij het postkantoor en de geheele fa milie van den postdirecteur, bestaando uit 8 personen, werd bedolven. Slechts één jon gen ontkwam. Koning Victor Emanuel heeft zich bij het vernemen van het onheil naar de geteister de streek begeven en hielp persoonlijk bij het reddingswerk. Gekleed in zijn veldgrij- ze uniform ging hij rond en hielp overal waar maar mogelijk was. Hij bezocht elke wijk van de stad en ging overal gebouwen binnen, niet achtend het gevaar der wan kele muren, welke bij een nieuwen aardschok naar beneden zouden kunnen komen. Toen de koning een oude vrouw zag bij een puin hoop, snikkende: „Mijn kleinkinderen, mijn kleinkinderen", vroeg hij wat er met hen gebeurd was en vernam, dat de geheele fa milie bedolven was, waarop hij de oude vrouw beloofde naar de kinderen te zoeken. „De Madonna zegene u. U is werkelijk de vader van uw volk", fluisterde de oude vrouw. De koning informeerde verder naar don toestand, waarin de overlevenden van den ramp verkeerden en toen hij vernam, dat sommigen in 36 uur niet gegeten hadden, verdeelde hij de provisie, welke hij bij zich in de auto had. Te Frigotti werd een priester bij het be dienen van de mis door vallend metselwerk getroffen. Zijn handen en aangezicht wa ren met bloed bedekt, doch hij beëindigde eerst vol toewijding en plechtig den heili gen dienst, voordat hij naar zichzelf omzag. Minder fortuinlijk was de eerwaarde'va der Riccardo Bruscoletti te Castansalvo, welke gedood werd door het instorten van de kerk bij de bediening van de mis. Te Toppa moesten de overlevenden met geweld van de instortende huizen worden verwijderd, daar zij beslist weigerden het dorp te verlaten, dat het graf van hunne gezinnen was geworden. Er zullen nog vele dagen moeten voorbij gaan voor den omvang van den ramp be kend zal zijn. Het is nog niet mogelijk te bereketien hoeveel honderden menschen ge dood zijn en hoeveel duizenden gewond. Het aantal doodoti bedraagt tot nu toe 327, doch het is onmogelijk om het juiste aan tal op te geven, daar nog vele lijken onder de puinhoopen bedolven liggen. Naar ge meld wordt, liggen 500 gewonden in de hos pitalen te Spezzia en nog 300 worden naar Lucca vervoerd, terwijl nog anderen ver deeld worden over tenten, welke in de vel- Er zijn genoeg gewillige handen voor het reddingswerk, doch levensmiddelen, ver bandlinnen en medicijnen zijn schaarsch en vooral is er groot gebrek aan ijs, voor de vele gewonden, die aan wondkoorts lijden. J Transport is zeer noodzakelijk daar duizen den in de open lucht kampeeren. Uit Rome wordt nog gemeld, dat in het bijzonder getroffen zijn de provincies Luc- ques, Florence en Sienne, doch het natuur verschijnsel is waargenomen tot in Enulie en Ligurië. Een groot aantal dorpen, waar van eenige verscheidene duizenden inwo ners telden, zijn totaal verwoest en men gaat voort, de slachtoffers van onder het puin vandaan te halen. Na den tweeden schok, welke 25 secon den duurde, verspreide de verschrikte me nigte zich in de straten onder het uitstoo- ten van kreten van wanhoop en schrik. Te legrammen bevatten het verhaal van ver schrikkelijke tooneelen waarhij personen in doodangst zich uit de ramen wierpen. De Zwiflsersche bladen vernemen van de Italiaansehe grens, dal ^ef, aantal slacht offers, door de aardbeving veroorzaakt, honderden bedraagt. Het aantal gewonden is t.ot) 350 gestegen. In het Var-gebied in Frankrijk hebben de bewoners Dinsdag ook de aardschokken ■waargenomen. Op de bovenste verdiepin gen hunner huizen werden vele voorwer pen omvergeworpen. Ook te Genève vielen •schilderijen van den muur en vele pendu les stonden plotseling st.il Als vermoedelijke oorzaak der aardbe ving wordt door de centrale voor onder zoekingen over aardbevingen te Jena een nieuwe inzinking in den Oosteiijken 'hoek der omranding van de golf van Genua aangegeven, welke een diepe breuk in de aardkorst vormt. De tweede aardschok, welke in den nach't van Woensdag op Donderdag gevoeld werd en niet minder dan 25-seconden duur de, heeft vooral de próVincies Lacca, Flo-" rence en Sienna geteisterd en wederom vele slachtoffers geëischt. Kardinaal Maffi heeft) een bezoek aan de zwaarbeproefde landstreken gebracht. Circa 20.000 menschen in de stad Fiva- dano zijn dakloos tengevolge van de aard beving, De doodenlijst is iets kleiner dan men vreesde. Dit wordt hieraan toege schreven, dat er reeds ïen vorige dag een kleine aardschok was geween en dab de bevolking, vreezend voor een herhaling, den nacht onder den vrijer hemel had doorgebracht, zoodat-slechts enkelen onder het puin der instortende- huizen den dood hebben gevonden Volgens een bericht uit Rome zijn de wereldberoemde marmergroeven le Carra ra, die 180.000 ton mar,til-r leverden per jaar, bij de aar.dbevmg nagenoeg geheel verwoest. De gangen /ij') ingestort en hc-t geheel is nu een Jjahierd van steenblokken en aardklompen 7000 arbeiders zijn hier door werkloos geworden. De omtrek van de Pontinische Apenijnen is thans één puinhoop. Verscheidene plaat sen aan den straatweg Florence-Bológna zijn ontzettend verwoest of gedeeltelijk ver nietigd. In Pistaja is de prachtige koepel van de kerk der Madonna Delia Umilca in een vormloozen puinhoop veranderd. In Pisa veroorzaakte de schrik door de ontzettende aardbeving raeer slachtoffers dan de aardbeving zelf. Bologne is net teo- ncël van een onbeschrijfelijke paniek. Men zegt, dat het aantal do oden circa 1000 bedraagt In Riagio del Emilia zijn niet minder dan 12 gemeenten door de aardbeving ge troffen en met den aardbodem ge lijk gemaakt. Zwaar geleden heeft ook het A'pcn dis- tri.ct Lunigano, waar in 8 gemenenten nog slechts weinig huizen overeind staan. De communistische actie. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Rome, dat de opheffing van de staking in de metaalindustrie vertraagd wordt d'oordat de arbeiders thans weer den' eisch gesteld hebben, dat de bedrijfsraden controle in de fabrieken zullen uitoefenen. 'Een eisch, dien de industriëelen niet willen inwil ligen. De Katholieke fractie besloot in die Kamer een voorstel in te dienen om de arbeiders door het geven van aandeelen en controle in de bedrijven te doen deel nemen in het bezit en het bestuur van de bedrijven. Boitenlandsche Berichten. Vergiftiging. Zeven arbeiders, werkzaam in een leger- arsenaal bij Baltimore, zijn dezer dagen na het gebruik van vergiftigde alcohol, die voor militaire doeleinden gebruikt wordt, overleden Een kat en een dievenbende. Naar uit New-York aan de „Times" ge meld wordt, heeft men in het nabijgelegen Hoboken op echt Amerikaansche manier de verblijfplaats ontdekt van een dieven bende, bestaande uit 19 personen, alsmede van een partij verfstoffen ter waarde van 840,000 gulden, welke door deze bende uit opslagplaatsen te Hoboken was gestolen. De ontdekking geschiedde als volgt. Een .detective liep langs de haven te Hoboken om onderzoek naar den diefstal te doen, toen er een kat op hem toe kwam, die met zijn kop langs zijn broekspijpen streek. Hij merkte daarna, dat het dier door die aan raking een oranjekleurige streep op zijn pantalon had achtergelaten en dit bracht den scherpzinniger) speurder op bet denk beeld, de kat te volgen. Het dier verdween spoedig in den kelder van een leegstaan 1 huis, niet vèr van de haven. Daar vond de detective niet alleen de gestolen waar, maar ook de bende, die zich aan den dief stal ervan had schuldig gemaakt. Theodoor Roosevelt op avontuur. Luitenant-kolonel Theodoor Roosevelt is Donderdag tot driemaal toe bijna veron gelukt, en toch ontsnapt. Toen hij per vliegtuig een tocht wilde maken van Jop- lin '(Missouri) naar Turga, ging de machine er van door met Roosevelt er in, vóórdat de bestuurder in het toestel had plaats genomen. (Roosevelt kon nog juist bijtijds uit de machine springen, die kort daarna met groot geweld op den grond neerbotste en diep in den bodem sloeg. Een tweede toestel, dat Roosevelt 'be steeg, kwam ergens in de boomon terecht. 'Voor de derde maal verkeerde Roosevelt in groot gevaar, toen op zijn verderen tocht het toestel, waarin hij gezeten was, door hevige sormen werd overvallen, zoodat de bestuurder al .zijn vliegersbehendigheid moest aanwenden, om ongevallen .te voor komen. Kinderen als inbrekersbende. De politie in de Ver. Staten ontdekte een inbrekersbende, die slechts uit kinderen bestond, die echter reeds 50 inbraken had den gepleegd, en daarbij meer dan 100,000 dollar aan juweélen en zilver hadden buit gemaakt. Na een hongerstaking van 43 da jen gestorven. In de gevangenis van Poftville is een neger na een weigering van voedsel gedu rende 43 dagen gestorven. De neger was ■tot 28 jaar gevangenisstraf veroordeeld, welke straf hij onrechtvaardig vond, wilde liever verhongeren, dan ge rende zijn geheele levert in de gevange nis zitten. De autoriteiten Heien hem zijn plan kalm uitvoeren. Papieren costumes in de Amerikaansche fabrieken. Engelsclie fabrikanten hebben groote hoeveelheden papieren costumes aan Ame rika geleverd, welke in de 'Amerikaansche fabineken door de arbeiders worden ge dragen. De costumes kosten tusschen 47 'Am. cents er1 dollar. Men schat dat ze ongeveer 8 tot 10 weken gedragen kunnen worden, waarna ze als oud papier verkocht zullen worden. Een reusachtige smokkelarij van para dij svo gel voeren. De politie te New-York heeft een com plot ontdekt, hetwelk tot nu toe reeds voor 1 mill, -dollar paradijsvogel, veeren uit Noord-Afrika in Amerika heeft binnenge smokkeld. Doodelijk ongeluk in een kolenmijn. Een doodelijk ongeluk, ten gevolge van grove onvoorzichtigheid, beeft dezer da gen in een kolenmijn te Cuesmes (B.) plaats gehad. Een 16-jarig jongmensch, André Hugé genaamd, had 'zich tot een •pro ef kam er, waart oe de toegang verbo den was, toegang verschaft. Toen hij den wachter bemerkte, week hij plotseling te rug, waardoor hij door een juist passeeren. de lorry gegrepen werd die hem mee sleurde. Hevig gewond werd de jongen gevonden en ondanks de goede zorgen die men aan hem besteedde is hij aan de be komen verwondingen overleden. G-ele-koorts-epidemie. In Senegal heerscht een ernstige gele koorts-epidemie. Het bezoek van prins Leo paid van België aan Afrika zal derhalve niet dorgaan. Dynamietontploffing in Peru. De „Times" meldt. uHLima: Zes duizend kisten dynamiet aan boord van schepen in de Callaobaai ontploften Vrijdag, we gens zorgelooze behandeling. Dertig per sonen werden gedood en een paar hon derd gewond. Duizenden vensters werden vernield, zelfs tot op 12 K.M. van de plaats verwijderd. De centrale spoorwegwerken •in de haven werden ernstig beschadigd. Ingesneeuwd. Vier gymnasiasten uit München, die in de Mieminger bergen op excursie waren, zijn daar door een sterken sneeuwstorm overvallen en doodgevroren. Tot nu toe is een hunner lijken gevonden. Christenmoordeu in China. Volgens door de autoriteiten ontvangen berichten is een bloedbad aangericht onder de Chiffeesche Christenen in het Weiyeung- distirict. Soldaten, met machinegeweren ge wapend, hebben de dorpen overvallen, vrouwen neergeschoten, den Chineeschen Christenrleeraar uit het) kerkgebouw ge sleurd en dezon vermoord. De dorpen wer den onder vuur genomen en de inwoners verdreven en gedood. De regeering te Canton had te voren or der aan de troepen gegeven de Christenen en vreemde)ingn te sparen. Banditisme ie Schaar beek. Woensdagavond, schrijft ,,Le Soir", hebben te Sehaerbeek (B.) een tweetal bandieten zekeren heer Reyckaert, die zicli van zijn bezigheden naar zijn hotel aan de „Rue du Progrès, wilde begeven, aange vallen en beroofd. Het duo, bekend met, de gangen van dezen heer, had zich in een der vele nissen in de buurt van het hotel schuil gehouden. Toen de heer Reyckaert passeerde, werd hij plptteeling beetgepakt., door één der kerels ter aarde geworpen cn door den ander zóó hevig met vuistslagen in het aangezicht bewerkt, dat- hij het be wustzijn verloor. Toen hij na ij enigen tijd tot) bezinning gekomen was, bemerkte hij door zijn aanvallers van zijn portefeuille met bankpapier te zijn beroofd. Meer dood dan levend wist het slachtoffer van dezen bandietenstreek nog liet naast bij zijnde politiebureau te bereiken om van het >o- beurde kennis te geven. Van daar werd de ongelukkige in zorgwekkende toesl.and naar het ziekenhuis St. Jan vervoerd. Da daders, wier signalement bekend is, heeft men nog niet gevat. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Do Eerw. Zusters niet verzekeringsplich- tig verklaard. De oprichting van de Studentenhuis ta Leiden De invoer van haring in Duitschland. Invoering wintertijd. De invoering van don wintertijd (nor malen tijd) zal in ons land op 27 Septem- ber a.s. geschieden, in België en in het (bezet gebied op 26 October a.s. In verband met vorenstaande zal ook op 26 October de winterd'ienst op de Nederlandsche Spoorwegen een aanvang nemen. Vrijwillige Landstorm. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een suppleboire 'begrooting van 1920 ingediend. Daarbij is o.m. aangevraagd f 303.400 voor kosten van werving voor den vrijwilügen landstorm. Melk. Aan „Het Volk" ontleenden we het be richt, dat men te bevoegdcr plaatse ecu verhooging van den wintermelkprijs niet onwaarschijnlijk achte, maar het daar naast niet uitgesloten oordeelde, dat ook voor het aanstaando winterseizoen een bij slag door het zuivelkantoor zou worden verstrekt. Het blad rectificeert nu zijn bericht en meldt nader, dat Minister Van IJsselstein niet weder een bijslag door het zuivelkan toor zal laten verstrekken. Door het zuivel kantoor zal melk worden bijgeleverd. De Noord-Hollandsche Bond van Melk veehouders zal de volgende week een alge- meene ledenvergadering houden, tot het vaststellen van den melkprijs voor den a. s. winter. Het bestuur zal voorstellen den prijs te bepalen op 20 cent per liter franco stad. Ook de L. T. B., met wien het bestuur hierover vergaderde, wil een zoodanigen prijs vaststellen. Men acht dezen prijs noodzakelijk in ver houding met de productiekosten en ook met het oog op de hooge kaasprijzen, waardoor, het kaasmaken voordeeliger zou zijn dan het „zoetmelken". Het invoerverbod van haring in Duitsehland. De berichtgever van de „Msb." te Berlijn seint ons d.d. 11 dezer: In den laatsten tijd wordt in de Neder landsche pers Duitschland beschuldigd m het haringvraag8tuk geen eerlijke houding te hebben aangenomen. In Duitschland heeft zulks veel opzien gebaard. In goed- ingelichte leringen verzekert men dat de be richten in de Nederlandsche pers voorko mend geheel bezijden de waarheid zijn. Heb is waar, dat Duitschland nog 1,5 millioen, ton haring van Holland moet afnemen, maar dit zou volgens de overeenkomst eerst na de ratificeering van de credicfc- overeenkomst met Nederland plaats heb ben. Dat deze overeenkomst nog niet is ge ratificeerd, is niet Duitschland's schuld. Het zou liever heden dan morgen de over eenkomst teekenen, maar eerst moet on nog tusschen Duitschland en Nederland met een derdo mogendheid van het vaste land in do hoofdstad van laatstbedoeld land een slothespreking plaats hebben (dit land kan alleen Frankrijk zijn. Red. Msb.). Dat deze samenkomst nog niet heeft plaats gehad, is wederom Duitschland's schuldi niet. Overigens is het nog de vraag, volgens de Duitsche opvatting, of Duitschland ver plicht is, de haring van de vangst 1919 op to nemen, of dat het haring van den nieuwen oogst kan cischen. De duurte. AI9 staaltje van de duurte in Nederland meldt de ,,Deli-Ct." dat een eigenaar van een kledingmagazijn te Medan, die mei verlof in Holland is, kort geleden telegra fisch toezending verzocht van twee colbert- costumes, aangezien deze veel goedkoopeu waren dan de overeenkomstige kwaliteit) in Nederland. En de stoffen voor djrge'tj"- ke cosluums zijn eerst uit Europa in In- dië ingevoerd! Een ander had een schrijfbureau uit ln- dië meegenomen en bestelde dezer dager» nog net zoo'n, bureau, omdat eer* dergelijk stuk werk in Nederland ongovrsec 'het dul* liele kosten uioest.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1