buitenland. BINNENLAND. Uit de Omgeving. Mar, „i piad verschijn telken dag, uitgez. Zon- en Fceata. ne Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, or Leiden 19 ct. p. week, f 2.50 p. kwartaal; bij ze agenten £0 ct. p. wevk, f2.60 p. kwartaal. Franco post f2.95 p. kwartaal. Het GeïJlustreerdZondaga- id is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ran an 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijko umniers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang; WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3318 Postbus 11 ï)e Advertentieprijs bedraagt op Zaterdags S3 cent per regel, overige dagen SU cent.Voor Ingeronden mededeelingen wordt het dubbele van het tariet be- rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huui en veihuur, koop en verkoop fl.— 's Zaterdags- overige dagen fO.To. C;t nummer bestaat uit twee bladen. het voornaamste nieuws. 0 vredesonderhandelingen tusschen toien en Rusland vinden wederom vertra- CKlfcl' Berichten uit China wijzen op een groot i°; oj-jseltekort ca hongersnood. De rust in Italië nog niet weergekeerd. gen aardbeving goestingen aan. in Italië richtte ver- Polen. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLCC. De onderhand e. li ;i gen. Dooi" de vertraging 'in liet vertrek der oolsclie gedelegeerden zullen de vredes- |a nderliandelingen wederom vertraagd 'orden. Gistermorgen' ging het. gerucht, dat sclïitschertn een nieuwe nota naar War- cliau gezonden had, waarin verklaard fórdit, dat de door Polen aan de Russische edelegeerden toegezegde faciliteiten, voor •at den vorm betreft, door de regeering an Moskou onvoldoende geacht worden, 'erder gaande waarborgen worden thans ecischt. Dit is eeni der redenen, waarom het. ver- i'elc is uitgesteld. Ken andere reden is, dat Ie Poolsche onderhandelaars zelf nog niet *6! ;ereed zijn. Heden zullen echter, zoo hoopt jij non, de vastgestelde punten cn directie- ven voor de te voeren onderhandelingen iet parlement zijn voorgelegd. •De te Warschau gearriveerde gevól- naclitigde van generaal Wrangel, generaal Bakarof, heeft een lang "onderhoud gehad net den chef van de in de Poolsche hoofd stad vertoevende militaire missie der En- ente. Hij bracht ook een bezoek aan den Dinister van huitenlandsche zaken, prins apieha. Interviews met persmannen weigerde do generaal. Intusschen is toch bekend gewor- len, dat Makarof namens Wrangel een ge meenschappelijk offensief tegen sovjet- Rusland had voorgesteld, waaraan ook de troepen van Petljoera zouden deelnemen. Dat werkelijk de vrede .tusschen Polen- en 'Ruslandi tot stand komt, gelooft de ge- Deraal niet. Met den Poolschen minister van oorlog, die zich op 't óogenblik in Posen bevindt, Wlien na diens terugkeer, verdere bespre- f&gea plaats hebben. Engeland. De burgemeester van Cork. Het' congres te Portsmouth vraagt om v r ij 1 a t ii ai g. Het vakvereehigingscongres ite Ports mouth werd gister geopend. Er was een record van het aantal deelnemers, n.l. 950 gedelegeerden, welke 6,5 millioen leden [vertegenwoordigen. liet lid van het Hoo- gerhuis Thomas, hield de openingsrede als voorzitter, welke- geen betrekking had op de dreigende mijnwerkers-staking. Het congres nam een motie aan, welke lerzocfrt om de vrijlating van den burge meester van Cork. Kans op v r ij 1 a t i n g van den burgemeester xr a n Cork. De Zwitsersche correspondent van de „Daily News" meldt, dat Lloyd George ver klaard heeft, dat in alle telegrammen, hij ontving met het verzoek den burgemeester van Cork vrij -te laten, (toe spelingen gemaakt worden op het geven van waarborgen, dat de moorden pp de 'politie in Ierland zouden ophouden. Als kea dergelijke waarborg zal worden (gege- Ven, meende Lloyd George, dat de regee ring bereid zou zijn niet alleen den bur gemeester vrij te 'laten, maar ook alle an dere hongerstakers. Uit de telegrammen, welke hij had ontvangen van de zijde der ïersche regeering, is gebleken, dat jzonder ieen dergelijke waarborg een regeering in Ierland onmogelijk zou zijn. Sinn Fein en de honger stakers. De geneesheer, die de hongerstakers in gevangenis vail Cork behandelt, heeft leen dreigbrief gekregen, waarin hij wordt dangemaand binnen 24 uur Cork .te verla- *cn> daar hij anders op drastische wijze zal Worden gestraft. Frankrijk. Nog hang voor een Buitscïien aanval. Op een dejeuner te Meitz aan Millerand Foch aangeboden verklaarde de eerste dat Frankrijk in de laatste eeuw drie in vallen had moeten doorstaan en zich niet een vierde mocht blootstellen. Daar door werkt heel 'Frankrijk. Daarvoor is Elzas-Lo(haringen de grenswacht. Italië. Een communistische proefneming. Wij hebben reeds een paar berichten ge had over de arbeidersbeweging in het Mi- laneesche, die ten doel schijnt to hebben de fabrieken te onteigenen. Aan een telegram uu Milaan aan de „Daily Telegraph" ont kent het „Vad." nog het volgende: Proef, die de Milaneesche metaal I>e- erkers met het communisme nemen, gaat tra T iuci(lenten zijn gang. Blijspel en hM vT1? -Zijn er beide in gemengd en op v,. tudigo oogenhlik laten de patroons hon arbeiders doet maar begaan, zooals men met onverbeterlijke jongens op school; men wacht tot ze vdelen, welke kwade ge volgen ook voor hun zelf hun fouten zullen hebben. Ongeveer 160 fabrieken uit de streek zijn nu in bezit genomen door de arbeiders; in alle zijn er minstens 200 man aan den arbeid, in sommige zelfs verschei dene duizenden. De communisten geven zich veel moeite om te doen gelooven, dat de d'ingen nu al zijn zooals in Rusland, dat er zooiets als een revolutionaire regee ring is on dat zij voortaan alleen voor hun eigen .voordeel zullen werken. Zij hebben er een groot en echt kinderlijk genoegen in geschept om alle deuren en vensters en schoorsteencn der fabrieken met roode vlaggen te versieren. Hier en daar begint men echter te ontnuchteren. In de meeste fabrieken is er door de would-be commu nistische leiders order gegeven om zooveel mogelijk- te produce eren. Er moet nu in al de fabrieken meer voortgebracht wor den dan onder het regiem van het gehate kapitalisme, zoo werd besloten, maar het lastige van het geval is, dat er heel wat meer mannen zijn, die zich geroepen voe len te bevelen d'an die lust hebben om te gehoorzamen. De ingenieurs en verdere leiders zijn natuurlijk niet teruggekeerd naar de fabrieken. 'Na eenige uren arbeids begon men gewaar te worden, dat een fa briek zonder technisch personeel feitelijk geen fabriek meer is. Er komen ook geen grondstoffen meer aan, al houden de .arbei ders de wacht hij de stations om te 'zien, of er wellicht iets komt voor de fabrieken. Er wordt dan ook vrijwel niet meer gepro duceerd; koopers bieden- zich niet meer aan en de brandkasten blijven leeg. IWaar de arbeiders besloten hebben de fabrieken niet meer te verlaten, ziet men er den .heelen dag vrouwen en kinderen naar toe trekken om eten naar hun man nen en vaders te brengen; 's avonds komen ze nog eens terug met maiyassem en de kens geladen. Daar er geen geld voorhanden is en er gisteren dus geen loonen zullen uitbetaald zijn, denkt de correspondent, dat de heele communistische beweging Maandag wel roemloos zal geëindigd zijn. De fabrikanten van hun kant zijn ook bij elkaar gekomen en hebben besloten, dat er geen loonen zullen betaald worden voor de dagen, dat de fabrieken bezet zijn geweest, dat de arbeiders elk afzonderlijk en collectief- aansprakelijk zullen gesteld worden voor de aangerichte 9chade cn dat er geen verplichtingen voor mogelijke ar beidsongevallen zullen erkend worden. Ten slotte hebben zij het publiek gewaar schuwd, dat de firma's geen verplichtingen zullen erkennen, welke-in naam der ar beiders, gedurende den tijd, dat zij zich ■meester .waanden van de fabrieken, zijn aangegaan. Aardbeving. Gistermorgen te vijf minuten voor ach ten werd te Milaan en te Genua een vrij hevige aardbeving gevoeld, die vijf secon den duurde. De aardbeving herhaalde zich vanmor gen in Toscane en was 'zeer hevig te Castel- xinovo di Garfagnana, -Pi-eve Fosciana, Caktiglione di Garfagnana en Ville Gole- mandina. Er zijn eenige slachtoffers; er is hulp gezonden. Nader wordt gemeld: Langs de geheeïe Cote d'Azur werd een aardbeving waargenomen. Te Rome wer den eveneens schokken gevoeld. Het centrum der aardbeving lag in de provincie Massa, waar verscheiden dorpen schade leden, o. a. Fdozzano srlla Massa en Coteversilla ernstig. 'Later wordt nog gemeld, dat het plaatsje Villacollemandia geheel is vernield; in verscheidene dorpen is zeer ernstige scha de aangericht. De arbeidersonlusten. De arbeiders der metaalindustrie hebben 't voorstel van Labriola, betreffende de in stelling van een- gemengde commissie vah de hand gewezen. De minister van Finan ciën Möda heeft een nieuw voorstel ge daan. De industrieelen hebben zich bereid verklabrd den arbeiders tot aan de oprich ting van de verbruiksvereeniging tegemoet te komen. Meda stelde voor, dat de arbeiders 10" pet. toeslag zouden krijgen totdat de ver- eeniging is geconstitueerd en- dat de arbei ders daarna de voorgeschoten bedragen te rugbetalen. Indien de werkgevers op dit voorstel ingaan dan zou het conflict zijn opgelost. Intusschen is de toestand nog onveranderd. Spanje. Da arbeidersbeweging. De leiders van de socialistische en syn dicalistische arbeiderebonden hebben in .een manifest de leden opgewekt om de interne grieven terzijde te zetten en sa men ite werken om de regeering te dwin gen tot het herstel van de grondwettige waarborgen. Verder wordt gewezen op de belemmering, welke de onderlinge twisten veroorzaken) in den strijd van het prole tariaat tegen1 kapitalisme en regeering. Turkije, Opmarsch der nationalisten. Uit het Zuiden komen de volgende be richten: .de opmarsch van de Turksche na. tionalisten in het gebied van de Zwarte Zee duurt voort. Een eiland in de Zee van Marmora jwerd door de troepen van Dje- mal bezet. De Turken bedreigen Heracleia. Tusschen de Fransche'troepen, die tot het ontzet der stad aanrukten en de nationa listen is het tot een gevecht gekomen, Damascus bedreigd? Aan de Ehgëlsche bladen wordt uit lAIexandrië gemeld, dat de Arabieren in het gebied van Hauran onderling tot over eenstemming zijn gekomen1 tot het doen van een aanval op Damascus. Gezegd wordt, dat de Fransche troepen die naar bovengenoemd gebied werden gezonden, dezer dagen verslagen zijn en dat Damas cus thans wordt verschanst. Daar ter plaatse bevinden zich thans 12,000 man troepen. De Druscn houden zich onzijdig. Ook wordt beweerd, dat de Arabieren een fètwa hebben ontvangen van de Wahabis, waarin beloofd wordt alles waarop de .Franschen aanspraak maken, wat door de Arabieren wordt geïnterpreteerd als de plundering yan ,de stad. China. Een onafhankelijke republiek Zuid-Chlna. De toestand in Zuid-China is erg troebel, niettegenstaande de actie van de Anfoe- of proiJapansche partij. De partij van Oanton heeft zich bij. Anfoe aangesloten om een onafhankelijke republiek van het Zuiden te Sjoeng-king ite stichten. Hongersnood. Uit Tientsin wordt gemeld: Tal van be richten uit H-onau, Shantoeng en Zuid-. Chili spreken van een geweldig voedsel tekort in die streken. De magere oogst van verleden jaar, ge volgd' door de mislukking van den oogst van dit jaar, doet een ontzetten-den hon gersnood verwachten. De geteisterde gebieden hebben een be volking van 20,000,000 zielen. Reeds thans zijn er duizenden inwoners, die van hon ger omkomen. Geheele families plegen, tot wanhoop ge. dreven, zelfmoord; anderen verkoopen hun kinderen, om althans dezen van den dood te redden en zich zelf eenig voedsel te kun nen verschaffen. Het vee moet bij gebrek aan voedsel worden afgemaakt. De bewoners emigreeren Noord- en Westwaarts; teneinde in betere streken aan den d/ood te ontkomen. Waar aan het einde van den zomer de toestand reeds zoo onrustbarend is, ver wacht men, den komenden winter, een hongersnood zóó ontzette-nd. als sinds 40 jaar in deze streken niet meer is voorge komen. Mexico. Alvero Obregon president. 'Officieus ontvangt men uit Mexico het bericht, dat Alvero Obregon tot president is gekozen, naar het schijnt -met groote meerderheid. De suiker-voorziening. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Ravesteijn betreffende het nemen yan maatregelen in verband met de schaarschte aan suiker, heeft de minister van Landbouw, 'Nijverheid en Handel ge antwoord dat er inderdaad voor een drie tal weken in onderscheidene gemeenten dos lands moeilijkheden in zake de suiker- voorziening hebben bestaan. Den minister bereiken echter thans geen klachten meer in zake de suikervoorzie ning. De melkprijs. Het Dag. Bestuur van den öond van Melkveehouders in de P-rov. Z.-H. en de Melkcommissie van den L. T. B. in Z.-H. vergaderden Donderdagmorgen in Den Haag, ter bespreking van den te stellen melkprijs gedurende dezen winter. Beslo ten werd op de a.s. vergadering van die Bonden den leden te adviseeren den melk prijs op 19 cent fo. stad te brengers waar door de melk zonder toeslag van het Zui- velkantoor of de Regeering in de drie groote steden zeer goed voor 25 cent per Liter verkocht kan worden. De melk is -dan 11/2 cent per Liter duurder, dan de vorige wintercampagne. BfC haringinvorr ïn Buitschïand. De „Vissc'herij Crt." bevestigd het bericht van het „Hbl-.", dat vóór 1 Januari, wellicht zeer spoedig, de haringinvoer in Duitsch land vrij komt. Aardappeïenmeel door dsn minister van Landbouw opgekocht? Uit kringen, waar men het. weten kan, meldt men aan het ,/N. v. h. Noorden'", dat naar aanleiding van de berichten dat de Minister overweegt, wederom aardap pelmeel in het brood te doen vermengen, kan worden medegedeeld, dat Z. Exc. eenige weken geleden circa 200,000 maal 103 K.G. aardappelmeel van een deel der boerenaardappelmeelfabrieken heeft ge kocht tegen een prijs, wel'ke nu ongeveer f3.50 per 100 K.G. te hoog k. De koop geschiedde enkel op het loos alarm om trent misoogst der tarwe in 'Amerika en zonder de verschillende aardappelmeelfa brieken, die nog groote voorraden' hadden, te laten concurreercn. Indien de Regeering het niet kan gebruiken, doch moet ver koopen, heeft zij hierop een verlies van ongeveer 7 ton te hoeken. De opening der Staten-GensraaL De stoet, waarmede de Koningin zich Dinsdag 21 dezer naar de grafelijke zalen zal begeven ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal, zal nog den kleineren omvang hebben welke er sedert den mobilisatietijd aan gegeven Was. Grootvorstin "Wladimir. f Te Con tree ville 'is overleden de groot vorstin Marfa Paulowna. De grootvorstin WAS .een halfzuster van Prins Hendrik, De Prins is uit Den Haag naar Co-ttreé- vi-lle vertrokken. Nu wijlen Grootvorstin-Weduwe Maria Alexandrina Elisabeth Eleonora, Hertogin van Mecklenburg-Schwerin werd geboren te Ludwiglust 14 Mei 1854 en bereikte dus den leeftijd van 66 jaren. Zij huwde 28 Au gustus 1874 te St. Petersburg onder den naam Maria- Paulowna met den inmiddels overleden Grootvorst Wladimir-Alexan- drowitch. Pauselijke onderscheidingen. Zijlne Heiligheid de 'Paus heeft, bij schrijven van 15 Aug. j.l., met het gouden Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" be giftigd: mevrouw Ch. Ruijs de Beeren- brouckv. d. Heijden van Doornenburg, mevrouw baronesse van Voorst tot Voorst Hanlo, mevrouw R. B. LedeboerDrie beek, mevrouw do u air. J. van Nispen tot SevenaerHekman, mevrouw 'L. Regout Everard. Voorts mocht mej. W. Kraemer het gou den eereteeken „Bene Merenti" van Zijne Heiligheid ontvangen. Het zal aan allen, die op eenigerlei wijze aan de „Haagsche Missievveek" hebben deelgenomen, een heerlijke voldoening geven, dat. hun moeizame arbeid voor het schoonste LiefdeAverk op zoo'n treffende en spontane wijze is bekroond in de Pau selijke onderscheiding, aan voornoemde dames verleend. «Tijd". De Alb. Thijm-tentoonstelling. Gistermiddag is in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam na een toespraak door den voorzitter van het Uitvoerend Comité ter viering van 'het eeuwfeest van dr. Jos. tA'lberdingk Thij'm, dr. J. F. M. Sterck en na een gedachtenis-rede door den1 heer M. A. P. C. Poelhekke de 'Alberdingk Thijm- tentoonslelling geopend, welke een veer tien-tal dagen voor het publiek zal worden opengesteld. Deze tentoonstelling is een bezoek over waard. Zij geeft een welkome toelichting op de vele Thijm-iana, welke in den laat- sten tijd verschenen zijn en zij doet ons te vens den strijd begrijpen, welke deze Emancipator der Katholieke Beweging •voor ons gestreden heeft. Uit de sigarenindustrie. De Ned. It. R. Bond en de Ned. Bond van Tabaksbewerkers hebben de firma gebr. Bots Co., sig. fabr. te Valkenswaard (N.-'Br.), verzocht do bepalingen van hel eollectief contract ma te komen, daar an ders op 13 dezer A'oor deze fabriek met hare 130 arbeiders de werkstaking zal wor. den afgekondigd. R. K. Dloc. Tuindersbond in het Bisdom Haarlem. 'Op de gisteren ie Haarlem gehouden ver gadering van den R. K. Dioc. Tuinders- bond werd tot voorzitter gekozen de heer J. Groen, in de vacature van den heer Mar- rewijk, die wègens ongesteldheid deze functie niet meer waar kan nemen. Uit den Haagse ben Raad. De Haagsche gemeenteraad heeft giste ren een verordening tot wijziging der po litieverordening inzake het vliegen, aan genomen, waarbij het is verboden lager dan 250 meter te vliegen. Het voorstel van B. cn W., om een sub sidie van f 60,000 te geven aan uitvoerin gen van kunstwaarde, maar dan de belas tingen op de bioscoop-voorstellingen- te brengen op 25 pet., werd eveneens aange nomen. Uit den Rottordamsclien Raad. B. en W. (ook de socialistische leden1 van het college) 'hadden den 'Raad voorgesteld een loonsverhooging voor het personeel der R. E. Tramweg Maatschappij, samen .te gaan met een verhooging van het tarief. Na langlurige -bestrijding is het voor- 6tel aangenomen, waarbij de communist v. -Ravesteijn .tegenstemde. De -loonen zullen nu bedragen voor: klasse A f30—f33; klasse B f 31.50—f 34.50; klasse C. f33—f36; klasse D f35—f38 en klasse E f37f 40. De conducteurs zijn in gedeeld in klasse C, de wagenbestuurders in klasse D. 'Zoo spoedig mogelijlc zal een tarief van 12 1/2 ets. per rit op de stedelijke lijnen der Maatschappij worden ingevoerd, met verplichting voor haar tot verkoop (van 1 Januari 1921 af ook in de tramwagens) van couponboekjes, recht 'gevende op ten min ste 10 ritlten op de stedelijke lijnen, tegen den prijs van ten hoogste f 1.10. KATWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Afwezig de heer C. den Duik. Ingekomen, is een schrijven: van de Kamer van Koop handel en Fabrieken- meldend dat de ge loofsbrieven van 'het nieuw gekozen lid de heer Jac. Wassenaar in orde bevonden zijn. De begrooting voor 1920 wordt in dien zin gewijzigd dat een bedrag van f31,049.T9,5 als batig .-saldo van 1919 ge bracht worditi op de begrooting van 1920, omdat dit bedrag uitgegeven is voor werk zaamheden gedaan in 1920. De (voorloopige gemeenterekening wordt op voorstel der comm. met het nazien dezer rekening belast, goedgekeurd in inkom sten met f032,002.83, uitgaven f606,277.75,5, batig saldo f25,725.07,5. B. en W. stellen A-oor de nummering der huizen te Katwijk aan den Rijn voortaan straatsgewijze te doen plaats hebben. De Brandstoffen-Commissie District Leiden, In verband met de vele vragen» zoowel aan het bureau als aan de handelaren, be treffende intrekking der geldigheid van de bons 1, 7 en 8 wordt alsnog bekend ge maakt, dat deze maatregel alleen noodig was met het oog op de productie 'der Gas fabriek. De productie is niet voldoen/de om voor 25 September a.s. op alle bons 'te blij ven afleveren, zonder de aflevering op-bon XY in gevaar te brenigen. Waar bon XY per, 25 September wordt geannuleerd terwijl de overige bons na 1 October wederom worden geldig verklaard, moet de afleve ring op bon XY den voorrang- hebben- en de geheele Septemiber-productie in gascokea voor deze bon blijven gereserveerd. Ongerustheid betreffende aflevering op de bons 1, 7 en 8 behoeft du9 niet te be staan, daar de aflevering slechts tot na I October wordt uitgesteld en nader zal worden gepubliceerd. Tevens wordt in overleg met. den handel bepaald, dat voor den handel geenerlel verplichting bestaat om op de thans gel dige bons van het 'minimum-rantsoen voor 25 September aflevering te doen, \Aranneer Èestellingen daarop niet. uiterlijk Zaterdag II September a.s. in het bezit van den handelaar zijn. Vooral degenen, die op bon XY nog geen brandstoffen hebben betrok ken, worden hierop attent gemaakt. Zij, die ep bon XY in plaats van grove cokes parelcokes Avenschen te ontvangen, kunnen op deze bon bij den handel parel- cokes betrekken. 8324 De Directeur van het Brand- stoffenhureau, KRAMER. Leiden, 4 September 1920. nummering van heden, welke doorloopend) is door de geheele gemeente, i9 nog door- loopend. Bij nieuwgebouwde huizen of nieuw gebouwde wijken levert dat veel be zwaren op. De straten moeten dan ook allen van een naambordje worden voor zien. Dit is nu niet overal het geval. Een en ander zal voor de nieuwe volkstelling gereed moeten zijn. fEen tweetal vvegen; zijn bekeaid onder een onjuiste naam. Zoo is de naam vau het Zwartesve-gje eigenlijk Achterkerkweg, en van de laan bij J. Heemskerk, Acbtersteeg. Wordt besloten hiertoe oyer te gaan. Aan de orde is: Voorstel tot verhooglng der subsidie aan de Visscberijschool. De heeren N. Pariewliet en AP, Meerburg plei ten voor hoogere subsidie en tevens voor een nog toe ite kennen bedrag over 1919, ■naar aanleiding A'an een tekort over 1919 aan deze school. De heer De Ruijter Zijlker zegt dat hij nergens -uit heeft kunnen con- staiteeren dat de Visscherijschool aan B. cn W. onsijmpathiek zijn en nergens kan uit bewezen worden, 't Gaat er echter maar om of het over 1920 of over 1919 en 1920 gegeven moet worden. De heer R. Ouwe hand zegt dat het Avel treurig zou zijn dat men, al9 alle verzoeken niet direct toege staan Avérden, hieruit zou -moeten opma ken dat de Raad een cvereeniging niet ge zind is. Spr. zou echter wel willen zien een rekening der Visscherijschool over 1919. Of b.v.. de leerlingen schoolgeld betalen en hoeveel. En of de winst der gemaakte net ten door de kweekeÜngen in de 'boekhou ding als winst der school zijn opgenomen. Zonder eenig overzicht i'3 hij tegen toeken ning der subsidie. Na lange discussie wordt de subsidie over 1920 toegestaan. De voorzitter zegt dat dit over 1919 evengoed in volgende vergadering behandeld kan worden. Het boekjaar is toch afgesloten. Al zoo wordt besloten. Hierna volgt punt 5: Voorstel tot verlen ging van den termijn van ontruiming van onbewoonbaar verklaarde AA'oningen. B. cn W. stellen voor dit voor de panden Kerk steeg GO en 64 toe te staan. De Gezond heidscommissie adviseerde dit voor het perceel Duinpad niet te doen omdat dit) geen woning is. De heer De Klerk vraagt waar de menschen dan in moeten bij dezen Avoningnood. De voorzitter zegt dat voor gesteld kan worden ook voor dit pand den. termijn te -verlengen. De heer De. Klerk doet dit voorstel. Aangenomen. Tot leden in de commissie voor de be drijven worden gekozen de heeren Dr. de IRuijter Zijlker en, C. den Duik. Tot leden' in de commissie van Fabricage worden gekozen de heeren J. v. d. Perk en. P. Meer burg. Alle deze heeren waren aftredend'. Tot leden in de reclame-commissie Hoofd. Omslag werden gekozen de aftredende le den de heeren A. v. -Paridon en N. Parle- vliet en Av-ordt tevens als derde lid gekozen de heer A. de Klerk. Hierna is aan de orde de verordening, regelende den rang cn -de bezoldiging der ambtenaren ter secretarie. Voor'de behan deling van dit punt wordt eerst ongeveer: drie kwartier vergaderd met gesloten deu ren. Na heropening zegt de voorzitter dat het voorstel der commissie ds het salaris van den hoofdcommies vast te stellen op' f2800, commies 3/4 van dit salaris, adjunct le klasse 3/4 van 't salaris van commies en zoo vervolgens. De heer L. Kruit stelt voor het aanvangssalaris van hoofdcommies te bepalen op f3200 en verder voor de andere functionarissen ook het 3/4 stelsel. Lange discussies worden hierover gevoerd. Hed voorstel der commissie wordt aangenomen met 2 stemmen' tegen, die van de heeren L. Kruit en 'D. Ouwehand Az. Komt nog in behandeling vaststelling salaris van adjunct-commies 3de klasse. Vastgesteld op aanvangsalaris van f 1250. Tijdens deze besprekingen sprak de hoe* R. ÓuAvehand er zijn misnoegen over uit dat Ged. Staten den Raad niet bevoegd hebben verklaard om het salaris van se-

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1