Uit c!q Omgeving Dit voorstel van B. cn W. is in de ge meenteraad te Haarlem behandeld. Verschillende amendementen werden in gediend De eisch van prcmicvrij pensioen werd door B. en "W. overgenomen en een amen dement, om aan de nieuwe loonei terugwer kende kracht te geven tot 1 Mei 1920 werd aangenomen. Indien de tramdirectie deze regelin niet aanvaardt, beslissen Gedeputeerde Staicu. Net), kath. congres tot .bestrijding van het alcoholisme. Na een H. Mis in de kathedraal, waar pater Borromcus dc Grceve een toespraak hield,is gister om half 12 in het Casino te 's-Hcrtogcn- hosch de openingsvergadering gehouden van het derde Nederlandsche katholieke congres tot bestrijding van het alcoholisme. Aanwezig waren het dagelijkscli bestuur, vertegenwoordigers van dc vijf diocesen, de inspecteur van het onderwijs, de directeur- generaal der volksgezondheid, ecnige buiten- la ndsche afgevaardigden* en tal van geeste lijken en autoriteiten. De heer J. Zoetmulder (Heerlen), voorzitter, sprak een welkomstwpcrd. Tal van autoriteiten hadden brieven van belangstelling gezonden. Vervolgens werd bet woord gevoerd door den heer van der Steen namens de Bossche R.-K. Drankweer, den vertegenwoordiger van den minister van arbeid en dien van den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, alsmede door ecnige vertegenwoor digers van verschillende organisaties. Om kwart voor een had do ontvangst door het gemeentebestuur ten stadhuize plaats. Hier waren ter verwelkoming aanwezig de wethouders SchefTers, Krijgsman en van Meerwijk, benevens een aantal raadsleden. Namens het gemeentebestuur verwelkomde de loco-burgemeeoter, wethouder J. A. M. Schcfiers de deelnemers aan het congres. Hij wees erop, dat dc katholieken inzake de drankbestrijding met moed cn ijver de hand aan den ploeg hebben geslagen, zoodat de pogingen wel met succes bekroond moeten worden. Dat de actie succes heeft, blijkt uit een statistiek van processen-verbaal wegens open bare dronkenschap in Den Bosch. In 1901 werden opgemaakt 1-190 verbalen, wat ge leidelijk is afgenomen tot 393 in 1918; in 3919 een kleine vermeerdering. Verder verklaarde hij, dat bet gemeente bestuur gaarne medewerkt tot voorkoming en beperking van het drankmisbruik, waarbij bij opsomde wat het daartoe deed. Van de verbetering der volkshuisvesting verwacht de gemeente ook veel cn zoo zullen op de uitbreidingsterreinen werklooze sigarenma kers, in de noodschool vertrouwd gemaakt met bet bouwvak, aan den woningbouw worden tewerkgesteld. Ten slotte zegde spr. allen steun van de gemeente toe" en eindigde onder het uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen van het congres. Daarop nam de voorzitter de heer Zoet mulder het woord, die uiting gaf aan de voldoening hier ontvangen te worden en dankte voor de woorden van den heer Scheffers, daarbij de hoop uitsprekende, dat 's-Hertogcnbosch evenals van de waterin- vloeden moge vrijkomen van de alcoholin- vlocden. Hierna werden verfrisschingen aan geboden. Om half drie ving.de eerste algemeene vergadering aan waarbij deZeexeerw.-Zeergel heer A. vau de Vennc, directeur van Rolduc het onderwerp „Jeugd" inleidde. Aan dc rede is het volgende ontleend: Van groote beteekenis is de alcoholvrije opvoeding. Zij biedt evenwel onvoldoende waarborgen voor de toekomst, omdat de drankverleiding zoo groot is. Tevens is noodig de anti-alcoholische op voeding, welke positief tegen den drank en de drinkgewoonten ingaat. Niet alleen op bevel of uit aangekweekte gewoonte moet de jeugd de geheelonthouding beoefenen, maar uit overtuiging; bet kind moet weten waarom, het groote nadeel ken nen van den drank en de groote voordeden «Ier onthouding; het kind moet deze lief krijgen omdat zij zijn karakter staalt en de gelegenheid biedt veel goed te doen uit liefde tot God en den evenmensch. Alleen als de onthouding overtuiging is, zal het kind den denkbeelden der drankweer trouw blijven en meedoen aan de bestrijding van het alcoholisme. Wil de drankbestrijding voor de jeugd zelf en voor de algemeene actie tegen den drank blijvend vruchten afwerpen dan moet de jeugd georganiseerd worden en wel in afzonderlijke jongens- en meisjesbonden waaraan zich later (na den 16-jarigen leeftijd) nog een aparte organisatie aansluit van jonge propagandisten, alles echter als ouderafdee- lingen van plaatselijke Kruisverbonden en Mariavereenigingen volgens de ideeën neer gelegd in het jeugdrapport van Sobriëtas. Een priester uit Stiermarken bracht hierna een groet ui(; Oostenrijk over en •dankte voor hetgeen Nederland, voor de Weensehe kinderen doet. Hij wees verder op de solidariteit in de drankbestrijding onder alle geloofsgenoot en in het buiten land. Om 5 uur werden vier sectievergaderin gen gehouden. In die voor de Mariabondcn leidde mej. A. Mooijman uit Den Haag in: De drank bestrijding en de hedendaagsche vrouwen beweging (R.K. Vrouwenbond.) Een barer stellingen luidde: Alcoholisme en zedenbederf nemen beide voortdurend ioe en vertooncn wisselwerking. Het zeden bederf wordt zeer in dc hand gewerkt door onbehoorlijke kleeding. Hef, ligt derhalve op den weg der drankbestrijding, dat zij de actie steunt die tot het behoud der goede zeden behoorlijke kleeding propageert. Voor de Priester-Kruisvei bonden sprak dr. Aliens en dr. Dirkx, deken te Bavel. In de sectievergadering der R.K. onder wij zers-dranldbeslrijders hik ld het Tweede Kamerlid G. Bulten uit Zilk bij Hillegom een inleiding en verdedigde daarin een drietal stellingen, waarin 't alcoholgebruik ccn gevaar wordt genoemd voor goede ten bevredigende resultaten van het schoolon derwijs en de schoolopvoeding, middellijk tengevolge van bet alcoholgenot <fer ouders, onmiddellijk tengevolge van het gebruik door kinderen. Pater Henricus Cap. sprak voor de Nat. R K. Vereeniging van geheelonthouders onder Xed. Spoor- en Tramwegpersoneel personal van Van Gend eh Loos over S' Franciscus en St. Raphaël. In de algemeene zitting in" Casino des av nds !e.8 uur hield de heer M. Krijgs man, wethouder von den Bosch een in leiding over ..Loon en arbeidsduur". Bij goedgevormden arheidsstand kou en ?al betere bcloöning en verkorting van arbeidsduur meerdere welvaart bren gen. Maar 'evenzeer bestaat, er een groote waarschijnlijkheid, dat, bij een niet op hooger plan gebrachlen arbeidsstand, een betere belooning en een verkorting van ar beidsduur de gelegenheid tot het doen van het kwade kan vergroolen, aldus betoogde spr. De avondvergadering werd o.m. bijge woond door liet volledig collegte der ge meente 's-IIertogenbosch en opgeluisterd door den prijzenswaardigen zang van en kele liederen door liet koor van St. Jacob, onder leiding van den heer Jos. van Mac- kelenberg. Eeuwfeest Alberdingk Thijra. Nadat Vrijdagochtend a. s. te 8 uur in het kerkje van het Amsterdamsche Ba gijn hof een zielemis zal zijn opgedragen, heeft te 11 uur op het graf van professor doctor Josephus Albertus Alberdingk Thijm op het R. K. kerkhof ,,De Liefde", Bilderdijk- straat nabij de Dc Clcrcqstraat, de plechtig heid eener kranslegging plaats door het Uitvoerend Comité der Alberdingk Thijm- herdenking. Deze plechtigheid, waarbij alle belangstellenden en ook de verschillende vereenigingen worden genoodigd, wier ge schiedenis-met de nagedachtenis van Alber dingk Thijm verbonden is, zal een streng eenvoudig karakter dragen. Lij regenweder 'kunnen belangstellenden zich in het tegen over het kerkhof gelegen St. Andreaspatro- naatsgebouw vereenigen. De honderdste geboortedag zelf van J. A. Alberdingk Thijm zal dus in allen een voud worden herdacht, terwijl een gedach tenisviering in het Stedelijk Museum den kelijk in de volgende maand zal gehouden woVden. «Tijd." THIJM-HULDE. Namens dc Kath. Wetenschappelijke Ver. letterk. afdeeling, schrijft pater Jac. van Ginneken S.J.: „Op 13 Augustus a. s. viert Joseph Al berdingk Thijm daarboven ondermaan- sclie traditie wis getrouw zijn honderd sten geboortedag; en wij hier beneden, wij vieren dat mee niet slechts door toosten schuimend van ééndaagsche opgetogenheid, maar door blijvende inleving in Thijm's idealen vooral. „Z ij nlevensdoel is het geweest: den adel der katholieke geesten die Nederland heeft geteeld te doen stralen in schoonbeidsgloed, en daardoor liefde te wekken. „In dien stijl ondernemen wij dus op zijn feest: de uitgave eener reeks artistieke kouter feitsels van katholieke Nederlanders die er mochten zijn! „B[et eerste tiental zetf Thijm zelf te mid den van zijn tijd- en strijdgenooten: het geslacht onzer vrijmakers. „Laat ieder zich nu voor het luttel be drag van vijftien stuivers de weelde koo- pen: Thijm te mogen eeren en navolgen meteen. „Dan zullen wij zorgen: door telkens nieuwe tientallen deze' Thijm-hulde durend te handhaven." Wij ontvingen het bovenbedoelde eerste tiental, 't Zijn tien portretten met scherp korte-biographiën. Ze zijn keurig uitge voerd door „Ars Catholica, zijn heel mooi om bewaard te worden, doch kunnen ook elk als briefkaart worden verzonden, 't Zijn portretten van: Cornelius Broere, dr. W. Cramer, Mgr. Joannnes Zwijsen, Minister Jan Baptist van Son, Mgr. dr. Il J. A. M. Schaepman, Mgr. J. Smits, Jhr. Leopold van Sasse van Ysselt., Dr. W. J. F. Nuijens, Mr. J. L. A. Luijben en na tuurlijk Jos. Alberdingk Thijm. Kent ge niet al deze groote Katholieke mannen?Een reden te meer om de bedoelde tien kaarten in koperdiepdruk a 75 cent te bestellen bij „Ars Catholica", Aloëlaan 53, Leiden, of bij den boekhan del. Een lastige gemeenteraad. Als bijzonderheid mag wel gelden, dat de burgemeester van Almkerk, na herhaal de pogingen, mede met behulp van Gede puteerde Staten, echter zonder succes, zich genoodzaakt ziet zijn verhoogd salaris, volgéns de nieuwe Koninklijk goedgekeur de regeling, over 1919, langs gerechtelij ken weg te vorderen, daar de raad halsstar rig blijft weigeren te doen uitbetalen. De burgemeester heeft reeds een actie te gen de gemeente ingesteld. KORTE KRONIEK, Het vierde R.-K. Middenstanidscongres ds nu -definitief bepaald op 20, 21 en 22 Sep tember- Te Hengelo besloot de Raad tot oprich ting eener gemeentelijke steenfabriek, welke vermoedelijk tot stand zal komen in samen werking met de gemeenten Ensched'é. Almelo en met de Centrale Bouwmaterialen-Voorzie- ninfei te Den Haag. B. cn W. van Delft stellen den Raad voor den prijs van liet gas van 17 op 20 ct. te brengen. De gemeenteraad1 van Dantumadeel vaardigde voor den Zondag het tapverbod tit en tevens de sluiting van alle caté's op dien dag, 's middags te 4 uur. In de badplaats Hindeloopen word: lie •tapverbod ingevoerd van Zaterdagmiddags 12 tot Maandagsmorgens 10 uur. De gemeenteraad' van Zuid-Scharwoude kwam terug op zijn besluit om de kermis droog te. Weren. Met 4 tegen 3 stemmen werd nu goedgevonden, dat het verbod om sterke dranken te tappen eerst zal ingaan 's avonds Gemengde Berichten. Woensdag kreeg iemand te Eindhoven, di^ reeds des morgeus in s.uat van dronkenschap verkeerde, zoo'n hoogloo- pende ruzie met zijn schoonzuster, bij wie hij in den kost was. dat hij haar een diepen mes steek in de zijde toebracht. Haar toes'and is levensgevaarlijk. De dader die vluchtte, is gearresteerd en. ter beschikking gesteld van de justitie te 's-Hertogenbosch. De fel e m e e n t e Zutfen is niet gelukkig met haar Raadsleden. In de raadsvergadering van gisteren- zijn de raads leden) Koning, Zwaan en Siegers geschorst wegens handelingen, in strijd met art. 24 van de gemeente-wet, volgens hetwelk een ge meenteraadslid- om. niet aan de gemeente mag leveren; Een kranig vrouwtje moet da: geweest zijn waarvan uit Ede het volgende wordt gemeld: Gisteravond liet en 85-jarige alhier logee- rende dame zich per automobiel naar de Car- leys-vliegschool brengen en vroeu* aldaar, tot aller verwondering een vliegtoditje te mogen mede maken. Volgaarne werd aan haar verzoek voldaan en door middel van bij het toestel geplaatste trappen klom het oudje met behulp van an deren in het toestel. Weinige oogenblikken later zweefde zij boven Ede in het luchtruim. Een: dergelijk feit kwam zeker wel nimmer voor. B ij de wed M. de W. van H. te -Eindhoven (Gestel) wordt een neef ver pleegd, diiè reeds herhaalde malen geld had i?eleen!d aan haar zwager, den. schoenmaker B. de W. De weduwe had dozen hierover Zon dag onderhouden, hem wijzende op zijn flinke verdiensten. Doch dit onderhoud schijnt slecht bloed gezet te hebben. Woensdagmorgen kwam de hevig verbolgene haar opzoeken en bracht haar onverwachts met een mes een he vige verwonding in den buik toe, waarna hij de vlucht nam. De politie werd' direct in ken nis gesteld' van het voorgevallene en de mare chaussee toog direct op zoek naar den dader. -Gistermorgen is in den Wilhelminasinfeiel te Breda het lijk opgevischt van een tot dusverre onbekend manspersoon. In de omgeving van Heerenveen heeft het Maandagnacht erg ge onweerd. Te Oudesehoot zijn 2 paarden, ie Kartlijik en Oudesehoot koeien dood geslagen. Er viel heel veel regen. v Een 5 -jarig jongetje is op den weg van Valkenburg naar Maastricht overreden en gedood door een woest rijden den auto. Deneelfden avond hebben de- mare- chausee en rijksvc-ldwacbt op dien weg niet minder dan 17 autobestuurders bekeurd we gens ie hard rijden. Een ou d-v ldeger schrijft aan het Persbureau V.D.: Zond alp jl. zijn te Zandvoort passagiersvluchten gehouden. De Engelsche vlieger Duke en ook een Neder lander deden er aan mede. Er was geen lan dingsterrein afgezet en er werd opgestegen en gedaa'-J op een gedeelte van het strand, waar veel voetgangers wandelden en kinderen- speelden. Een óiid-luitenant-vlieger, di'e toevallig ter .plaatse was, maakte de politie opmerkzaam op 'het zeer groote' gevaar voor het publiek; De politie verbood hierop liet houden van de pas sagiers-vluchten en de burgemeester bemach tigde het verbod. Ojidanks dit verbieden ging men kalm dioor met de gevaarlijke vertooning en er werden dan ocik een heer en ecri dame aanfe'ereden, dip hun beklag bij de politie in- die2>Jeïu Dc .bcirg-eifrCOSter WUrklaariie echter niet bij machte te zijn om verder in te grijpen wegens hot ontbreken van een luchtvaartwet. Zoolang deze dwaze passagiersvlupbten blijven voortduren is het voor het publiek uiterst ge vaarlijk het strand van de gemeente Zant- voort te bezoeken. Te Oostzaan is sinds eenigen tijd' de verkoop van sterken drank en alcoholbüudjenden anderen dan sterken drank behalve bier, eiken dag van 8 uur 's avoads tot 6 uur 's morgens verboden. Men was nieuwsgieri|;i hoe dit tapverbod mer de kermis zou werken. En dat is niet meegevallen. Aan het tapverbod werd nu niet bepaald „de hand gehouden". Er waren kermisgan- .gers met een flesch jenever en een glaasje in hun binnenzak. Een sterk staaltje is wel dit:. Toen de burgervader 's avonds eens de ronde deed om te zien- op welke wijze zijn burgers 'kermis vierden, en hoe het met. het tapverbod ging, ontmoette hij etjnige „ge achte"' ingezetenen, die een ilesch cn- een glaasje bij zich droegen en hun burgervader een ..slokkie" aanboden. Een orgeldraaier uit Wieesp is gistermiddag nabij Hakkelaarshek door een auto aangereden. Hij liep icwfctsjren OP. terwijl zijn orjfel ini. elkaar werd gereden. Na door dr. Ankersmit te Muiden te zijn ver bonden. werd hij door dezelfde auto thuisge bracht. De Duitsche Commiezen hebben Maandagnacht onder Spock bij Dinx- perlo 27 paarden in beslag genomen, die uit ons land:-naar Pruisen waren gesmolcikeld. Gisternacht is de stoe- lenfaibriek der firma Colle, in de Zandstraat te Culemb.org, afgebrand'. Alleen het gebouw is verzekerd. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen heeft aan den hoogeerw. hooggel. heer H. Everts eervol ontslag verleend als professor aan het Groot Seminarie en heelt in zijn plaats benoemd den zeereerw. hooggel. heer dr, J. Keulcrs. RECHTSZAKEN. Zedenmisdrijf. Voor het Gerechtshof te 's-Gravcnhnge zijn gisteren met gesloten deuren behandeld de zaken van D. O. koopman te 's-Gravenhage door de Rechtbank te 's-Gravenhage, veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens het plegen van ontucht, (een van de zaken be treffende het-zedenschandaal te 's-Gravenhage. Naar inen verneemt heeft het Openbaar Ministerie in deze zaak, nadat twee genees- heerendr. Deknatel en dr. Gerritsen waren gehoord nopens den toestand van bekl-'s geestvermogens, gevorderd voorwaardelijke veroordeeling en plaatsing van bekl. in een sanatorium. In een tweede zaak betreffc-r.de zedenmis drijf, de zaak van J. A., te 's-Gravenhage, veroordeeld door de Haagsche Rechtbank tot 1 jaar gevangenisstraf' wegens het geven van gelegenheid tot het plegen van ontucht, werd bevestiging geëischt van de veroordeeling. De uitspraken zijn bepaald op a.s. Vrijdag. SPORT. WIELRENNEN. Huldiging Peelers* De Hollandsche amateur Wielerkampioen Peeters is na zijn terugkomst van de Olynpi- sche spelen te Antwerpen, in deil Haag op grootsche wijze gehuldigd. ALKEMABE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag te 2 uuf. Voorziller burge meester L. Vosters. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der twéte voorlaatste ver gaderingen worden na een wijziging van den heer Verweij vastgesteld. De notulen der vorige vergadering (volgens 'besluit in dite, vergadering worden de notulen niet meer gedrukt) worden onveranderd goed gekeurd! Het eerste punt vermeldt aanvulling der politieverordening, n.l. betreffende de drankwet, het zitlten of liggen langs wegen ten het rooken door kinderen. De drankwet wordt in dier voege aan gevuld, dat het verboden is personen be neden de 16 jaar toe te laten in lokalen, waar sterke drank wordt verkocht, alsmede 't verkoopen aan die personen. Zonder be spreking goedgekeurd. Verder is het aan personen van beiderlei geslacht, behalve inditen zij gehuwd zijn,- verbodeh te zitten of te liggen langs den openbaren weg. De heer de Koning wilde dit ook bepaald zien voor gehuwde personen met het oog op de vernieling van de graskanten. De Voorz. merkte h. o. op, dat iemand dan niet. ge rechtigd is op zijn eigendom te zitten of te liggen. De heer Rodewijk wilde dit ook van toepassing doen zijn op gehuwde personen om ergenis te voorkomen. Begrijpelijker wijs werd ook hierop niet ingegaan. Deze aanvulling werd eveneens zonder wijziging goedgekeurd. Tenslotte zal het verboden zijn aan kin deren heneden de 14 jaren toe te staan le rooken of rookartikelen te verkoopen. Goedgekeurd. Aan de orde is thans 'het voorstel van B, en W. tot regeling der jaarwedden van gemeen Cev-eldvvacht,era, conci'erge feflt bode) van het Raadhuis. De Voorzitter doet mededeeïing van de algeheele reorganisatie van het politieper soneel. Dit bestaat thans uit 4 veldwach ters en 2 nachtwachten. B. en W. stellen thans voor den chef-veldwachter, du Pau en den gemeente-veldwachter Post. met in gang van 1 Jan. 1921 eervol ontslag te ver- léenen als zoodanig en te benoemen respec tievelijk als congierge en bode van het Raadhuis. Eveneens stellen zij voor eervol ontslag te vorleenen aan de nachtwachten A. Schakenbos en P. Vlugt. Ter vervulling dezer vier vacatures zullen twee andere veldwachters worden benoemd. De ï'egeling der jaarwedde-voor dé veld wachters is dan als volgt: chef-veldwachter f 1600f 2600, veldwachters f 1400—f 1800, beiden alzoo 4 2-jaarlij'ksche verhoogingen van f 100. Verder hebben zij vrije woning of bij gemis daarvan f 150 huishuur per jaar; voor kleeding f 100, voor onderhoud rijwiel f 50, voor bezit politie-diploma met aant'eekening f 50 zonder aantcekening f 25 De heer de Jong vraagt of deze regeling niet de kostbaar wordt voor de finoncieele draagkracht der gemeente, doch de Voor zitter antwoordt, datl hem als hoofd der politie een goede handhaving der orde al leen gewaarborgd is bij een algeheele reor ganisatie van het politiecorps. De heer de Koning zou'liever rekening -gehouden zien met de grootte van het gte- zin en kindertoeslag geven. De Voorzitter antwoordt echter, dat het loon zoodanig moet! wezen, dat ook groote gezinnen ervan kunnen rondkomen. Op het" ocgenblik heb ben de veldwachters geen groot gezin, cn indien het later noodig mocht blijken, kan hierin worden voorzien. Z. h. s. wordt de geheele verordening hierna goedgekeurd. De concierge geniet een jaarwedde van f 800, de bode f 700, beiden met, genot van vrije woning of f 150 huishuur, laatste tevens f50 voor vergoeding rijwiel. Beide verordeningen worden z. h. s. goedgekeurd Aan de nachtwachters Schakenbos en Vlugt wordt met eervol ontslag eten "gratifi catie toegekend van f 50. Z. ih. s. wordt aangenomen het voorstel tot het verleenen van een premievrij pen sioen voor de gemeente-ambtenaren en werklieden in dienst der geme-ente. In verband met de vele werkzaamheden der wethouders, stellen B. en W. (de Voor zitter) voor tofc het toekennen van een pen sioen aan de wethouders. Hiertoe was reeds in Nov. 1918 besloten, doch tot heden werd er geen uivoering aangegeven. De heer Verweij bestrijdt de meening van den Voorz. waarbij de heer de Jong zich gedeeltelijk aansluit. De heer v. Dooven verdedigt 'het voorstel van B. en W. Na re- en dupliek wordt het voorstel van den heter Verweij om geen pensioen toe te kennen aangenomen met 54 stemmen. Voor stemden de heeren Bouwmeester, v. d. Geest, Los, Verweij en de Jong. De beide we tb. onthielden zich van stemming. Het voorstel tot onderhandsche ver huring van de 4 woonhuizen met erf, tuin grond en schuur van den heer N. L. Rode- wijk wordt» z. h. s. goedgekeurd. Tot lid der schattingscommissie, Vaca ture F. H. v. Wichen, wordt benoemd de heer L. Vosfèrs. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim voor de buurtschap Roelof- arendsveen, in verband met, op verzotek verleend eervol ontslag aan den heer J. Zwartelé wordt benoemd de heer L. Ver leun. Het voorstel tot uitbetaling van een be drag van f 1000 aan den ingenieur 'J. G. Bijl voor het maken van eten ontwerp voor de nieuw te bouwen brug over de Ring vaart te Nieuw-Wetering wordt z. h. s. goedgekeurd. Het kohier schoolgeld 2e kw. 1920 wordt vastgesteld op f 454.90. Hierna geschiedt wijziging der begroo ting 1920 Ier aanvulling van etenige posten. Het suppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f 44. Het voorschot aan de woningbouwver. eeniging Alkemade wordt verhoogd hiel f 406.73. Tot. leden van het college van zetters worden ter voordracht aan den Comm. da Kon. benoemd J P. Straathof en P. Koks hoorn, beiden aftredende tot plaatsvervan, gers, J. J. de Koning en A. Bouwmeester in de vacature C. v. Hijsen: J. N. Los, t0: plaatsvervangter E. Rodewijk. Tot lid der schattingscommissie, vaca) ture Bonda, wien als zoodanig eervol ont slag wordt verleend, wordt benoemd dt iheer J. N. Los. Aan mej. v. d. Velde wordt wegens huwelijk op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres met ingang van 1 October. Voor kennisgeving wordt aangenomen hef, antwoord van den Alg. Ned. Wife'l. rijdersbond bp het verzoek om een subsidie van f 1000 voor de brug aan de Nieiuvc Wetering. Dito eenige door Ged. Staten teruggéi zondert gtoedgekeurdje raadsbesluiten. De rekening van de „Gemeene Armeni te Rijpwetering sluit met een voordetelig saldo van f 999.28. Bij de rondvraag brengt do Voorzillef de politieverordening ter sprake betref fende het sluitingsuur der café's. De Voor zitter zegt, dat dit gesteld is op half elf, doch dat hem werd medegedeeld, dat 4« Raad dit. had verlengd tot elf uur. Bij in. formatie bleek 'hiervan echter niets waar te zijn, zoodat het sluitingsuur op half elf ge- handhaafd blijft. De heter v. Dorren brengt de electrische verlichting nog ter sprake. De Vporzilteï deelt mede, dat. in het contract is vastge- !egd, dat de lantaarns Juli en Augustus -niet branden. Wordt echter besloten de verlichting zoo spoedig mogelijk [ot stand te brengen. Nadat de heer Verweij den Voorzitter nog etenige inlichtingen gevraagd had over de electrificatie van den Haarlemmermeer, poldter en De Kaag, sluit de Voorzitter do openbare vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. PGrsonslra. Met, ingang van 15 Oc tober e.k. is'btenoemd tot hoofdonderwijzer te Bavel (Ginneken) de heter J. M. van der Poel, onderwijzer aan de R.K. Par. School alhier. Correofie. Bij de vermelding van de gehouden aanbesteding van den bouw van 14 arbeiderswoningen, ten behoeve van de Bouwverceniging j,Alp'heiï's Belang", verzuimden wij abusievelijk te noemen don laagsten inschrijver, met name G. Gesmarf en Zoetemeier te Alphen, welke in sen reven voor f 79.347. HAZERSWOUDE. Ktap vast een paart?. Gisterenmorgen kreeg de arbeider Jac. S. een klap van een paard. Hij werd zoodanig tegen zijn haaf getroffen dot bij zletx onder geneeskundig^ behandeling moest stellen, en hij zijn ar beid de eerstvolgende weken niet ral kun nen verrichten. NCCRBYi'UK. Gemeojxieraatf. Maandag a.s. 's na middags half drie komt de Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. l'nCWtJKERHOUT. Vcc'b - Zondag speelde N.V.C. Itegeö Hillegom II. Op het terrein van laatstge noemde wist N.V.C. tot nog toe dc over- .winnaar te zijn. Zondag moest zij echten den wedstrijd verliezen met 42. Wil N. V.C. I. een flink elftal blijven, dan zal zij zich nog veel moeten oefenen. OEGSTGEEST. Jubileum. Vandaag werd in intiemeii kring het feit herdacht, dat Martina Franse, voor 12^8 jaar bi; de fam. a as Ingen Schenau op „Het Witte "Huis" ia dienst kwam. VOOBSGHGTEN. Naar- cae Weef. Hedenmorgen vertrok ken van uit Huize Bijdorp, het Dominica- uessenklooster der Eerw. Zusters alhier, twee Zusters Dominicanessen naar Aruba in West-Indië. De Eerw. Zusters zijn: Zuster Cherubina in de wereld gcheeten mej. A. Esser ten Zuster Nichevera in de wereld geheeten mej. A. Sprokkel. Lqatstr genoemde Zuster is afkomstig uit Cura cao, waar zij is geboren. De Zusters ver trekken per stoomboot Sluivezand uit Am sterdam, tegelijk met eenige Paters, dfó ook de reis naar de iWèst aanvaarden. LBSSE. R.K. VolfcsfoG'&Mf. Gisteravond hield dB afdeeling van den R.K. Volksbond oen goedbezochte vergadering in het bon cisge bouw. De Voorzitter betreurde een geringe deelname aan de processie naar „St. Ie- roen te Noordwijk op St. Petrus en Paulus. Hij vroteg vervolgens aller medewerking voor de belangrijke agenda. Wederom werden enkele nieuwe leden geïnstalleerd. •Onder de ingekomen stukken was lift rapport van de verificateurs, dat de zake» van hun penningmeester in de beste orde waren bevonden. In samenwerking nfe* de Chr. Besturenbond was aan de Brand- stoffencommissie verzocht, om niet nu reeds alles aan de bezittende klasse af t« leveren, doch te zorgen dat ook de minder- bedetelden in de a.s. winter zwarte brand kunnen bekomen. Voorts was aan den Raad wederom verzocht om een toeslag op. de brandstoffen. Aan de orde was thans een voorstel van het bestuur lot contributieverhooging f het aanstellen van een plaatselijke vrijgf stelde. Afgtezien van het laatste is contri butieverhooging toch noodig, aangezien dfl financieele verbetering van de afd. hord noodig is. Nadat de Voorzitter het nut van een plaatselijke vrijgestelde nader had uit eengezet slc-lde hij namens het bestuur voor, dat zij die de 8 maal per week ver- t schijnende editie van de Volkskrant ont vangen, eeni contribulieverhoogi/ig zni-O" betalen tot 14 cept, en zij, die de Volleskranj

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2