BUITENLAND. BuitenEandsclie Berichten. BINNENLAND. ÏHt blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5u p. kwartaal; by onze aeenten 20 ct. p. we^k, f2.60p. kwartaal.Fra.ico p. post5 f2/J5 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonnë's verkrijgbaar tegen betaling van 5Uct. p.kwórtaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent A-* 11e Jaargang: WOENSDAG 21 JÖLI 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEBOEN. Interc. Telefoon 935. No. 3276 Postbus 11 De advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor ingezonden mededeelingcn wordt het dubbele van bet tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.— 'sZaterdag3 overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen Vrije concurrentie. jYVij hebben reeds meermalen gewezen op ie en schaduwzijde van liet organisatie-leven rvan dezen tijd. En ook. in ons Bedrijfsra- idenstclsel wordt hiermede rekening ge- jhouden. Wij bedoelen liet niet te loochenen feit, flat een individueel sterk doorgevoerde organisatie in een bepaald bedrijf nadee- lige gevolgen kan hebben voor. de prijsbe paling der artikelen. I-Iet Bedrijfsradenstelsel wil dit verkeerd gevolg van de op zichzelf nuttige en noo- dige vakorganisatie keeren door hoven de Bedrijfsraden te stellen een Consumenten- Baad of een Verbruikers-Baad of hoe ge dit college ook noemen wilt, welke ten opzichte van de besluiten der Bedrijfsra- flen, speciaerl inzake de prijsregeling, een [voegdheid zal hebben, die is te vergelijken met de macht van 'Ged. Staten ten opzich- ite van gemeenteraacls-hesluiten. Maar zulk een in hoogste instantie prijs- iregelend lichaam bestaat er nog niet; ook fle Bedrijfsraden zelf zijn nog slechts in wording. En toch mag het misbruik ma- (ken der organisatie, om te liooge prijzen Ste berekenen, niet langer worden, geduld. Daar moet weer komen tot op zekere (hoogte een vrije cohcurrentie! Tot op zekere hoogte, zeggen we. Want ihei elkaar-doodconcurreercn wenscht geen [verstandig mensch meer terug. Maar als de concurrentie al te veel van haar vrij heid verliest, dan treedt er in het zakenle ven een ongezonde toestand in. Ter illustratie hiervan kan o. i. wel die- men het volgende, wat wij dezer dagen in het „Hbld." lazen: Men weet, dat de drukkerspatroons in Nederland zich onderling bij con tract verhonden hebben geen werk, dat een ander vroeger deed, uit te voeren tenzij tegen een prijs minstens 5 pet. hooger dan bedongen was door den geen die het vroeger deed. Waartoe deze maatregel leidt, leert "het vol gende: Onder het zoogenaamd beschermd of geblokkeerd werk behoorde een jaar verslag van een weldadigheidsvereeni- ging, dat naar de meening van bestuur ders te veel geld kostte. Bij navraag bij een anderen drukker bleek dat deze het wel goedkooper zou kunnen leve ren, maar hij mocht dit niet, wegens zijn overeenkomst. Toen heeft een der bestuurders zich tot het buitenland ge wend en het daar laten uitvoeren tegen een prijs, -die bij normale valuta even hoog zou zijn geweest al die welken de tweede drukker vroeg, maar die nu •nog niet de helft bedong van dien prijs. En de verzending had nu ook plaats uit het buitenland, al weer wegens de valuta nog goedkooper dan zij hier zou gekost hebben. Dat zijn echter bijkomende, tijdelijke I omstandigheden. Maar, zooals gezegd, ook bij normale valuta zou de prijs in het buitenland lager zijn geweest en dit werk den Nederlandschen werkgevers dus zijn ontgaan. I- 't Is waar: de „vrijheid" is maar al te I lang een mooi woord geweest om te dek- F (ken 'n onderlinge kleingeestige en haat- (wekkende bestrijding van middenstanders, K die zooals men dat zegt elkaar niet I 'het licht in de oogen gunden. Maar de groote middensiandsorgariisa- I ffies mogen er toch voor zorgen, dat er niet K vervallen wordt in het andere uiterste! In het belang niet alleen van het publiek, EK ^och °ok van den middenstand zelf worde I er gewaakt eerstens tegen liet maken van I te hooge prijzen ir. 'n enkele branche (de t middenstand als geheel of in het algemeen I beschouwd staat daaraan zeker niet schul- I digi en vervolgens tegen het te streng I reglementeeren of uniformeeren van de I prijzen. Tot op zekere hoogte: leve de vrije con- fcurrentiel HET VOORNAAMSTE NIEUWS. In België dreigt «ion lulnislsr-crisis, om- flat socialisten en liberalen tegen het vrou wenkiesrecht zijn. De wet op den achturenfiag door de Bel- gische Earner aangenomen. Er dreigt en groote stalling in do mijn streek van Essen. Engeland dreigt met het afbreken der (onderhandelingen over de handelsbetrek kingen als de bolsjewieken in Polen bin nenvallen. Hevigo gevechten in de omgeving van Peking. Onrust in Ierland. Om wenteling splanncn in Duitschland. België. j De wet op den achturendag. De Kaaner heeft met 141 tegen 13 stem men het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij in de nijverheid de achturendag en de (Werkweek van 48 uur wordt ingevoerd. 1 Da kahinetskwestie om het vrouwen- w kiesrecht. I De Belgische Kamer is met de grond- 5v<. ^herziening op liet doode Duot aange komen. Het gewijzigde art. 47 van de grondwet bepaalt, dat alle mannen van af hun een en twintigste jaar het kiesrecht voor Kamer en Senaat zullen uitoefenen. Die wijziging werd in eerste lezing door de heele Ivamer aangenomen, maar toen kwamen een aantal Katholieke Kamerle den met een amendement, waarbij ook aan de vrouwen kiesrecht werd verleend. Dit amendement werd verworpen. De Katholie ken of althans de meerderheid onder hen legden zich daar niet bij neer; wanneer gij ons geen enkele concessie wilt doen in zake het vrouwenkiesrecht, zoo zeiden zij tot de liberalen en socialisten, dan zullen wij bij de tweede stemming over art. 47 in de oppositie gaan en zal dit art. flus de twee derden der stemmen, die noodig is voor een grondwetsherziening, niet ver krijgen. Daarmede kwam dan zelfs het ge lijke en algemeene stemrecht voor de man nen weer in gevaar. Er werd dan besloten, dat men de stemming veertien dagen zou uitstellen en intusschen naar een oplossing en een compromis zou zoeken. De veertien dagen waren gisteren verstreken en fle op lossing is nog steeds niet gevonden. Men heeft de stemming opnieuw tot over acht dagen uitgesteld en Delacroix heeft ver klaard, dat de tegenwoordige regeering zich zal terugtrekken, wanneer er geen compromis tot stand komt. Duitschland. Nieuwe geruchten over een rood leger. De „Lok. Anzeiger" meldt, dat van ra dicale zijde systematisch gewerkt wordt aan de organisatie van een leger met bolsjewistische strekking. Deze organisatie heef.t evenwel niet in het openbaar plaats. Oogenschijnlijlc hebben er alleen oefenin gen plaats van sportvereenigingen, doch metterdaad zijn die sporloefeningen niets anders dan exeycities met handgranaten. De politie, die van een en ander op de hoogte is, heeft hevel gegeven er mede op te houden, doch de leiders der z.g. sport clubs hebben geantwoord, dat de politie met. hun oefeningen -niets heeft te maken en dat van militaire oefeningen geen sprake is zoolang de leden niet met de wa pens in de hand in het openbaar verschij nen. Ten slotte heeft het liniksradicale bestuur der organisatie er voor het oog een einde aan gemaakt, doch in het geheim gaat al les door. Het blad meent, dat men alleen op hevelen cn instructies uit Moskou wacht om openlijk op te treden en de thans sluimerende plannen voor een nieu we revolutie in werkelijkheid om te zetten. De mijnwerkers. Het Bochumsche blad „Bergwei-kerzei- •tung", liet oude orgaan der mijnweitkers- vereeniging, beweert, dat wat de -Entente verlangt onmogelijk en onuitvoerbaar is. In Spa heeft macht gezegevierd over recht en ook daardoor -wordt de 'toestand on houdbaar gemaakt. De kolenquaestie is alleen te regelen met medewerking van de arbeiders, die er niet aan denken zich in slavernij te laten binden om aan de wen- schen der geallieerden tegemoet te komen en hun prestatie te verheogen. Men is bereid te werken, zooals dit vroeger ook geschiedde, maar van dwangarbeid wil niemand weten. Ongeveer alle vereenigingen van mijn werkers in het Roergebied hebben moties aangenomen in denzelfden geest. Bctoeging van arbeiders te Barman. Te Barmen hebben de mijnwerkers een reusachtige betuoging op 'touw gezet tegen de 10 pet. aftrek van het loon, tegen de plannen tot loonsvermindering door de Rijkswet op de gelijkmaking der loonen, en vóór een daling van de prijzen der le vensmiddelen. Aan de betooging hebben 25 tot 30,000 personen deelgenomen. Er werd een scherp gestelde motie aangenomen, waarbij ver klaard werd, dat de eischen der arbeiders, indien zij niet ten spoedigste werden ver vuld door een algemeene staking van de arbeiders in het Wupperdal zouden wor den afgedwongen. iEr is een beweging gaande onder de ar beiders in de staatsmijnen in de streek van Essen. Hoewel de leiders alles gedaan hebben om een staking tegen te houden, heeft de syndicalistische hond zich -thans aan het hoofd der beweging geplaatst en eischen geformuleerd, die op een loontoe- slag van 100 in plaats van 50 pet. neerko men. In de mijn Hercules is reeds een staking uitgebroken, zoogenaamd, omdat de kolen, die de arbeiders voor éigen ge bruik krijgen, een slechter soort zijn dan die waarop zij reGht meenen te hebben. Een conferentie van de bedrijfsraden van alle mijnen in "het district Essen is bijeen geroepen. De begrafenis van prins Joachim. Gistervoormiddag is het stoffelijk over schot van prins Joachim in Potsdam voor- loopig ter aarde besteld. Alle prinsen van den bloede, die zich in Duitschland bevin den, waren tegenwoordig. Verder de maar schalk Hindenburg, generaal Lydendorff en vele andere officieren en legeraanvoer ders, zoo ook een deputatie van de orde der Johanniterrridders, waartoe de prins eveneens als lid behoorde. De keizer, de keizerin en de kroonprins hadden bloemen gezonden. Oostenrijk. Dreigende werkloosheid. De president der Oostenrijkschc regee ring, staatssecretaris Mayer, heeft de vrees geuit, dat de werkloosheid in de komende vier maanden wa-Joe vxl toenemen, daar Oostenrijk door den slechten stand der va luta en de daaruit voortvloeiende hooge productiekosten niet meer exporteeren kan 'en tengevolge daarvan op een stilstand zij ner industrie moet rekenen. Hij sprak de hoop uit, dat de commissie van herstel eindelijk met het reeds "toegezegde crediet en met- grondstoffen helpen zou. Polen Het offensief der rooien. In de streek van de Lida hebben de bolsjewiki na hardnekkigon strijd de stad Lida bezet. De bolsjewiki doen een hard- nokkigen aanval op de voorsposten aan de Stoyr en verzamelen zich voor een aanval in de richting van Kowel. Rusland. Aantwoord aan -Engeland. De Britsche regeering heeft ui: Moskou antwoord ontvangen op haar voorstel tot een wapenstilstand tusschen Rusland en Polen. Het antwoord is zeer uitvoerig en zegt dat. ofschoon de Sovjet-regeering geen enkele natie of groep van naties het recht toekent tusschenbeide te komen in haar geschillen met Polen, zij nochtans bereid is een wapenstilstand toe .te staan indien Polen daarom vraagt. Er is niets, wordt er aan toegevoegd, dat Rusland meer ver langt dan den vrede. Met betrekking .tot de onderhandelingen ter hervatting van den handel -tusschen Rusland en Groot-Britannië, waartoe de voorwaarden door de Sovjet-regeering zijn aanvaard, verneemt de „Evening Stan dard" dat Krassin naar Londen terugkeert en uit Moskou naar Reval is vertrokken, waar hij zich zal inschepen op een Brit sche torpedojager. Krassin is vergezeld door 2 of drie voor name economische deskundigen onder wie Kamenof. Afbreken der onderhandelingen. Het bovenvermelde antwoord der Sovjet- regeerimg op de voorstellen der geallieer den tot het sluiten van een wapenstilstand werd gisteren door het Britsche kabinet besproken. Het werd algemeen als onbe vredigend beschouwd. Een nieuw antwoord is dezen nacht verzonden. Men beschouwt Tsjitsjerin's antwoord als zeer dubbelzin nig, men acht het daarom gewensclit om definitieve uitleggingen te verlangen. Indien de Bolsjewiki Po len binnenvallen zullen de onderhandelingen voor de hervatting der handelsbe trekkingen worden afge broken. Engeland. De onrust in Ierland Een bende van veertig tot vijftig man viel Maandagavond vier politiebeambten aan, die met een auto uit Galway kwamen. Er volgde een geveeld, waarbij twee poli tiebeambten werden doodgeschoten. De an deren schoten tot hunne munitie op was, werden overmand, geblinddoekt en terug gezonden naar Tuarn, waar onlustc-n uit braken onder een deel van de militairen en de politie. Naar beweerd wordt zou de politie de stad hebben geplunderd en in de huizen hebben ghschotjen. Het1 stadhuis brandde af. Kr waren geen slachtoffers. Italië. Mislukking der intern, zeeliedonconferentie te Genua. De internationale zeelieden-conferentie te Genua is met een fiasco geëindigd, voor namelijk (tengevolge van de obstructie der Engelsche regeering, constateert de „N. Crt.". Het weekblad „The New Statesman" vindt, dat deze dan ook maar de verant woordelijkheid moet dragen voor de mis lukking van het voorstel voor een 48-urige werkweek. De opgestelde overeenkomst is er niet doorgekomen, tengevolge van het ontbreken van een enkele stem welke de 2/3 meerderheid had moeten vol maken. Daar de Ver. Staten niet op de conferen tie aanwezig waren, was Groot-Britannië de eerste maritieme natie, maar hoewel da kleinere zeevarende landen, en ook onze eigen koloniën, in vele gevallen bereid waren de 48-urige wecflc te erkennen, na men de regeeringsgedelegeerden een vast besloten standpunt in tegen dit voorstel. De quacstie zal wel niet van de baan zijn. De zeelieden in dit en andere landen zul len blijven volharden in hun eisch voor wettelijke beperking van de arbeidstijden, en de gebeurtenissen te Genua zullen siechts hun pogingen versterken om dit opgenomen te krijgen, in de Hours of Em ployment Bill, welke nu voor hot parle ment is. De conferentie slaagde alleen, wat be treft twee overeenkomsten van mindere beteekenis n.l. over de werkeloosheid en het verbod van kinderarbeid aan boord van een schip. Doch de bijecnlkomst, als giheel, was een mislukking. China. Opstand. Uit Tientsin wordit gemeld, dat hevige gevechten langs den spoorweg Peking Moekden hebben plaats gehad tusschen de tegenover elkaar staande troepen. Odk is er gevochten tusschen Peking en Pao Ting Fu. De troepen van Anhui zijn in het bezit van Peking en hebben met goed gevplg de vijandelijk© troepen teruggeslagen. De telegrafische en telefonische verbinding •tusschen Peking en Tientsin is verbroken en alle treinen zijn tegengehouden. Er worden buitenlandsche troepen gebruikt om de verbinding tusschen Peking en de zee te handhaven. De vreemdelingen in Peking veiikeeren niet in gevaar, daar van heide zijden is overeengekomen, het leven en de eigendommen der vreemdelingen te bescherqaen. Men vreest, dat er in Peking zelf ook gevochten zal worden. Aanzien lijke versterkingen voor de troepen van Chilili zijn aangekooien. Er heerschte groo te ongerustheid in de hoofdstad, daar er berichten zijn gekomen van tegenslagen voor de verdedigers der stad, die, naar gemeld wordt, uit liet «zuiden terugtrek ken. Naar verluidt, zijn de tsoldaten huiten de poorten der stad drie dagen zonder voedsel geweest. Portugal. De nieuwe regeering. Volgens een bericht uit Lissabon zou.An- 'tonio Granjo, de leider der liberale partij, erin geslaagd zijn een kabinet samen te stellen. Amsrika. Bezuiniging van de spoorwegen. 2 1,0 00 arbeiders ontslagen. De finanieele correspondent van de „Ti mes" te New-York seint aan zijn blad: De Pennsylvania Railway Company ont slaat met het oog op bezuiniging ongeveer 21,000 leden vau haar personeel, Nog an- Door de lucht ontsnapt. Dezer dagen is een man, die door de po litie gezocht werd en op wiens arrestatie zelfs een belooning gesteld was, met be hulp van een vliegmachine van Londen •naar Parijs ontsnapt. De polity had in structies naar alle zeehavens en stations gezonden, iriaar aan de luchtstations had zij niet gedacht. De man kwam te Croydon, de Londen- sche luchthaven, aan, toen de vliegmachi ne naar Parijs juist vertrokken was. Hij Bestelde toen voor veel geld hij scheen met bankbiljetten te kunnen gooien een- speciale vliegmachine, wat hem, waar hij een goede pas had, na veel moeite gelukte. 24 uur later kwam een detective bij het luchtstation en toen hij vernam, dat zijn man ontsnapt was, toonde hij zich uit eist teleurgesteld. „Wij hadden alle treinen al onderzocht, zeide de detective, en de sche pen hadden bevel gekregen hem niet te vervoeren." Een volgende maal zal de waarschuwing ook wel 'to: de luchtposten gericht worden. Bs moord op de Russische vorsten-familio. Wij hebben onttangs mededeeling gedaan an een bericht, melding malkend van den moord op de Tsarina. Te Parijs is thans naar de „'Matin" meldt, een boek verschenen, getiteld La dernière Tsarine, door Charles en Henri Omessa, die zich tijdens de omwenteling in Rusland bevonden. Van een gewezen ge heimen koerier der Tsarina, Alexis Dobro- witz gelieeten, hebben zij daar mededee lingcn ontvangen over een samenzwering, welke ten doel had de .keizerlijke familie uit de handen der bolsjewiki te bevrijden. Dobrowitz, die er in geslaagd was, onder een valschen naam luitenant van de roode garde te Ekaterinenburg ie worden, kwam te laa'. om zijn souvereinè te redden en moest bij den schrikkelijken moord mach teloos toezien. Volgens Dobrowitz werden de tsaritsa,- de tsarewitsj en de grootvorstinnen door de moordenaars naar een nabijgelegen bosch gebracht, waar een brandstapel werd gemaakt en aangestoken. Daarop volgde een afgrijselijk tooneel. Soldaten, matrozen en de menigte, waaronder ook vrouwen, nog wreeder dan de anderen, duwden de rampzalige slachtoffers in de vlammen. Telkens wanneer dezen terugdeinsden, werden zij met bajonetten vooruitgedre ven. Grootvorstin Tatiana 'trachtte drie maal den brandstapel te ontvluchten en zonk eindelijk doodelijk gewond voor de voeten van haar beulen ineen. De tsarina die den tsarewitsj tegen zich' aan gedrukt hield, ging met vasten stap bijna auto matisch naar den brandstapel en ver dween met haar kind in vlammen cn rook. Ik sloot de oogen vertelde Dobrowitz maar de lucht van brandende lichamen verstikte mij, en ik viel op de knieën, ten prooi aan onuitsprekelijke wanhoop. Ernstige brand. Te Colne (Engeland) heeft een «.mstlge brand gewoed in de Swanfield-mojen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat binnen korten tijd een groot gedeelte van het gebouw in de asch werd gelegd. De schade beloopt 130,000 pond sterling. Brandstoffen-Commissie District Leiden. Daar met het oog op de prijsverhooging per 1 Augustus van groep B van deze groep vele aanvragen binnenkomen ter behan deling in de maand Juli vestigt de Di- cteur van het Brandstoffenburau er de aandacht op, dat aanvragers, die op behan deling dor aanvragen door het Bureau en aflevering door den handel tegen den thans geldenden prijs aanspraak wen- schen te maken, moeten zorgen dat dez© aanvragen op uiterlijk Dinsdag 27 Juli bij, het Bureau moeten zijn ingediend, de bij betaling aan het Bureau en inlevering der. toewijzing bij den handelaar op uiterlijk Donderdag 29 Juli a.s. moet hebben plaats gehad. •Aanvragen, die niet voldoen aan deze be palingen, komen niet voor behandeling in de maand Juli in aanmerking. De Directur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 21 Juli 1920. 70G1 HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Voorloopig worden geen uitvoervergun ningen voor kaas gegeven. Een debat over do tuherculose-bestrijding in de Prov. Staten. Kaasuitvcer stopgezet. Do Minister van Landbouw maakt be kend: 1. dat, met het. oog op de prij-verhoo- g-inpr op de kaasmarkten, ten gevolge van de steeds benemende vraag- Voor het buitenland, behoudens do reeds too- gezegde consenten v r kaas, voorzoo- pi# verder© uiUWvêUOinningen worden afgegeven, zoodat eene hoeveel heid kaas, gelijkstaande met de geheele productie van af begin Juli t°t October, ter beschikking zal blijven van cle bin- nenlandsche behoefte; 2. clAt afgifte van de reeds toegezegde consenten zoodanig zal worden geregeld, dat'de export van de voorraden, waarop deze uitvoervergunningen belrejchinsj lv-bben. over geruinien tijd zal worden verdeeld; 3. .dat. indien in verband met de pr-o- ducti'e en de binnen lands che voorzie ning in October weder .vergunning tot uitvoer kan worden verleend!, de N. U. M. daaraan voorwaarden zal verbinden die t- z. t zullen word in bekend ge maakt. De boycot. Herhaaldelijk hebben „Het Volk" en de heer Fimmen zich beroepen op liet gezag van liet Engelsche. rapport-Wegwood, om. den boycot tegen Hongarije als iets rede lijks voor te stellen. Thans heeft de genoemde Britsche ar beidersgedelegeerde in een brief aan het Hongaarsche blad „N'emsets Uszag" open lijk de bewering gelogenstraft, dat hij vóór den boycot tegen Hongarije zou zijn. „De Britsche arbeiderspartij, schrijft hij heeft zich met deze quaestie in het geheel niet beziggehouden. Persoonlijk- veroordeel ik zelfs den boycot van Honga rije. De boycot immers aldus Wegwood berokkent den arbeiders schade en is zeer onverstandig: hij verscherpt ook de animositeit onder de volken van het voor malige Oostenrijk-Hongaarsche rijk." IWa.t zeggen „Het Volk" en de heer Fim men van deze logenstraffing? „Tijd." Sociale cursus ie Woerden. Van 3 tot 6 Augustus wordt Hoor den R.K. Diocesanen Vrouwenbond uit het Bis dom Haarlem voor de tweede maal een Sociale Cursus georganiseerd in het Pen sionaat der Eeivv. Zusters Franciscanessen te Woerden. Het programma luidt voor den eersten dag: Politieke voorlichting door Mr. G Kropman en Jeugdorganisatie door prof. C. van der Burg. Den tweeden rlag: Eigendomsrecht, Prof. J. Aepgenent, De taak der vrouw rncb betrekking tot de openbare zedelijkheid, Mej. (Dr. Marg-Baers, en practische oefc>- ning onder leiding van den eersten sproker Den derden dag: Vakorganisatie Prof. L. van Akent Hultp dn de. huishouding, Mevr. M. Bredius-OlHerbeek, en practische oefening onder leiding van den tbrsten spreker. Tot sluiting II. Mis en conferentie over inwendig leven en Sociale actie door Past. II. Hoosemans. Moge deze cursus weer een succes wor den zoo mogelijk grooter dan het eerste jaar. Aanmeldingen worden ingewacht bij Mej. M. van Kahnthout. Magdalenastraat GoVs, onder bijvoeging van het pension f 12.50 voor leden, en f 15 voor nioMeden van den R.K. Vrouwenbond. Een Duilscbe verklaring over dc knlen- leverantie en het iuilliocnon-crcdiit. Ile.t N.II.-bureau seinb ons uit Bo/lijn d.d. 19 Juli": Op Wcrzop'k der Nederl. rege©- ring zal de Duitsche regeering spoedig een verklaring publieeeren betreffende de over eenkomst over do kolenlevernntie cn het crediet van 209.000.000 gld. Daarin zal de Duitsche regeering verklaren, dat zij er niet aan denkt, de door haar voorgangstec gesloten overeenkomst te Desavou eereo, doch deze naar haar 'beato krachten uit fte voeren. Zij zal c? echter op wijzen zoonis door on3 o.m. reeds is meegedoeld dat de uitvoering er van niet enkel in haar handen berust, doch dali hot in hoofdzaak do Entente is, die zal hebben te beslissen over de uitvoer baarheid der overVenkomst. Onze neutraliteit. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de burgemees'.ers met aandrang doen uitnoodigen er op toe te zien, dat geen bioscoopvoorstellingen gegeven worden, kwetsend voor staatshoofden of gewezen staatshoofden. Met hot oog op de moeilijkheden van in ternationalen aard, die uit zulke verto ningen zouden kunnen voortvloeien, doet de minister de aandacht vestigen op de hooge noodzakelijkheid, dat in dezen bij voortduring een pauwJfcttQud toezichj wpxdt gehouden,

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1