DH bind verschijnt ellcen. dag, ultges, Zon- en Feestd. DeA'ponnementsprys bedraagt, by vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. weck,f2.60p. kwartaal.Franco p. post° 12.95 p. kwartaal. Het GeïliustreerdZondags- blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondageblad 10 cenfc 11e laargaag." Bureau: RAPENEJJRG 10 DINSDAG 20 JULI 1920. LESDEW. Interc. TeOeloon 335. tëo. 3275 Postbus 11 De advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 85 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubb'ële van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen jvorden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl. 's Zaterdags overige dagen f0.75. buitenland. het voornaamste nieuws. De bolsjewieken dringen door in Bessara- foië. De Eoemeensche regeering heelt do algemeens mobilisatie gelast. 1 In Slowakije wordt actie gevoerd voor af scheiding van Tsjecho^Slowakije of tot het verkrijgen van autonomie. Letland zal met ingang van 1 Augustus alle vreemdelingen uit het land zetten. j Hevige onlusten in Ierland. Spoorwegongelukken in Engeland en in Spanje. België. Kard. Mercier aan zijn geestelijkheid. •Kardinaal Mercier zou aan de geestelij ken van zijn bisdom liet lezen van het jVlaamsch blad „Ons Vaderland" hebben [verboden. „Msbd." Buitschlatid. Het porseleinen gsld. Men seint uit Leipzig d.d. 16 dezer aan ld? „N. R. Crt.": De regeering van het Duitsche rijk is van plan om van liet porseleinen geld voor een [bedrag van M. 60 millioen in de-fabrieken rvan Meissen te laten vervaardigen. De Sak sische minister-president Bpck, de minis ter van financië Reinliold, en de minister [van justitie iHannisch hebben in verband met dat plan persoonlijk een bezoek a-an de porseleinfabrieken gebracht. Het nieu we geld zal slechts als noodgeld dienst doen en later worden ingetrokken. 'Er zullen alleen stukken van kleine waarde, Itten' hoogste tot een bedrag van 5 mark [Worden uitgegeven. Oostenrijk.' De Italiaanse!*® bezetriug geëindigd. In een officieele mededeelin-g van de ïtaliaansche regeering aan Oostenrijk iwordt verklaard, dat de bezetting van OostenrijkBch gebied door Italiahnsclie [troepen een eind neemt ten gevolge van ide bekrachtiging van het verdrag van Saint-Germain. Engeland. pyoc;—r- siuu-Feia-moord te Cork. - Een twaalftal mannen traden Vrijdag avond om 11 uur de club van het graaf schap Cork binnen en schoten kolonel Smyth, den politie-commissaris, dood, wel ke in de rooksalon zat. De politie-inspe'c.- tteiir werd bij het schieten licht gewond. DE ONRUST IN IERLAND. Men seint ons u'it Londen: Gisteren zijn te Cork hevige onlusten uit gebroken. Er is gevochten tusschen gewapende Sinn Feiners en militairen. Een lion dertal militairen en burgers is gewond. Een burger is gedood en velen ver- flkeeren in stervensgevaar. Door burgers werden bommen geworpen. Be stad is door militairen omsingeld. Rusland. Stem ovenvin raimg van generaal -Wrange!? Volgens een draadloos N. T. A.-bericht uit. Lvon maakt „Svenska Dagbladet" mel ding van een overwinning van generaal Wrangel op de boisjewiki. Wrangel zou SO,000 gevangenen hebben gemaakt en 60 kanonnen, 3 gepantserde treinen en 20 [Vliegtuigen hebben vermeesterd. Da vrede met Lithauen. - Het verdrag tusschen Lithauen en Rus- Hand bevat o. m. de volgende voorwaar-, den: De 'Russen zullen alle dokumenten en ar chieven, die vroeger zijn weggevoerd, we der aan Lithauen teruggeven. Lithauen zal, met het oog op -de door dit land geleden oorlogsschade, worden vrijgesteld van de 'betaling der Russische staatsschulden. (Rusland zal aan Lithauen een oppervlakte Overlaten), welke 100,000 H.A. bosschen be- [vat, die bestemd zijn om geveld 'te worden FEUILLETON. Eon Keizersdroom. 47) De Lanista gaf het teekten, de strijd begon. De dolk fonkelde in de hand van den Germaan, het zwaard' in die des Gal liërs; bliksemsnel kruisten zij de klingen, als slangen wentelden zij over den zand grond. De hartstocht was ontbrand, de leerzucht ontwaakthet gold te over winnen of--te sterven! Met starren blik, den adem ingehouden, eag het volk .to'e, alleen bij een bijzonder handige beweging van een der strijders, iVplgdiQ bijval. Reeds kleurde het bloed uit 'diepe wonden de aarde en nog stondten beiden overeind. Een oogenblik gaf de .Galliër zich 'bloot, aanstonds stiet de Germaan hem met zijn drietand ter aarde ën zette hern den dolle op de keel, ten [fceëken, dat zijn leven den overwinnaar was toegevallen, de getroffene lag bewus teloos, prijsgegeven aan den genadestoot. Hoe hahet! schreeuwde het volk, het was Qq kreet wanneer een der strijders doode-lijk- gewond nederzeeg. Doch naast zijn offer zonk ook uitgeput door bloedverlies de overwinnaar ineen. Hoe habet, brulde liet volk nogmaals. Maar toen de Lanista vroeg of het ,flö£>d, of genacle schonk gtrekte zich hand, en 3 millioen roebel in goud betalen. Ver der verplicht Rusland zich tot levering van spoörwegmaterieel in verhouding tot het geen Lithauen noodig heeft en het zelf kan aanmaken, Polen Be opmarsch der boisjewiki. Uit Warschau wordt gemeld, dat de bols- jewiki hun opmarsch op alle fronten blij ven voortzetten. Aan het Noordfront ge schiedt de opmarsch met een snelheid van ongeveer 2 tot 30 kilometer per dag. Lyda is reeds Zondag gevallen hetgeen, uitgaan de van den val van Moloetschno, een voor uitgang naar Warschau beteekent van 150 •kilometer, terwijl tevens de gelegenheid be staat, om, beschermd vanuit Lyda, de Nje- rnen over te trekken. De van Minsk opruk kende strijdkrachten bedreigen reeds Nowgorodek, niet ver van het Oginski-ka- naal. Overigens hebben de boisjewiki de Oost-Galicische grens nog niet overschre den, doch rukken rne't groote snelheid aan op Ivo wel. Over een wapenstilstand is nog verder niets bekend. Letland. Uitwijzing van vreemdelingen. 'Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit Stock holm gemeld: Letland heeft besloten ten gevolge van d'en a'lgemeenen eeonomischen nood alle buitenlanders zonderonderscheid van nationaliteit met ingang van 1 Augus tus uit te wijzen. Tsjecho-Clowakije. Onrust in Slowakije. De Slowaaksche afgevaardigden in het T.-S. parlement hebben besloten de auto nomie voor Slowakije te eischen. Roemenië. De bolsjewieken in Ressarabië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de bol-s- jewieksche troepen in Bessarabië zijn door gedrongen. Dë Roemeensche regeering heeft de alge- rneene mobilisatie gelast. Turkije. Het vredesverdrag met Turkije. l~~T Uit Londen wordt. d.d. 17 Juli gemeld: ,.Het antwoord der Bondgenooten op de Turksche nota betreffende het Turksche vredesverdrag, weigert de k'lausules inei 'betrekking tot Thracie, Smyrna, de Syri sche grens en Armenië te wijzigen. Ten opzichte van. de Dardanelles hebben - de Bondgenooten besloten 't Turksche ver zoek om het recht te erlangen, een gedele geerde in de Dardanellen-commissie te benoemen in te willigen. Zij hebben tevens een aantal kleinere concessies gedaan, zoo als de intrekking van de voorwaarde, waar bij Tui'kije aan de Bondgenooten alle Turk sche stoomschepen, tot een inhoud van 1600 ton, afstaat. Het antwoord verklaart, dat wanneer Turkije weigert het verdrag 'te teekenen, en het niet in staat is zijn gezag in Ana- tolië te herstellen, de Bondgenooten tot een herziening van de regeling betreffende Konstantinopel zullen overgaan, en de Turken eens en voor al uit Europa zullen werpen. Den Turken is een termijn tot 27 Juli ge geven om te teeken'en."- ;j Perzië. Een ultimatum aan Rusland. De Bolsjewisten in Perzië hebben de re- geering te Teheran een ultimatum van 48 uur gesteld, om, hetzij' af te treden of de Russische Sovjet-regeering te erkennen en toe te stemmen in een wijziging der rë- geering volgens het Sovjet-systeem. De regeering te Teheran heeft in liet ultima tum toegestemd en naar Moskou getelegra feerd, dat zij een vertegenwoordiger voor de onderhandelingen zendt. De Bolsjewis ten in Tabris, daarvan in kennis gesteld, sloten een wapenstilstand. -Een Bolsjewis tische missie is naar Teheran vetrokken. De Sjah heeft geweigerd af te treden. China. De val van den president aanstaande? De troepen van Tsjtli hebben hun tegen standers een zware nederlaag toegebracht; 6000 van laatstgenoemden zijn naar Peking teruggetrokken, waarvan de poorten geslo ten zijn. De val van president Toean Tsji Joei is, naar uit Peking wordt geseind, zeer waar schijnlijk, daar Woe 'Pei Foe in militair opzicht volkomen in de meerderheid is. BuitenSandsche Berichten. Geheimzinnige moordenaar. Te Parijs is door de politie zekere Gerard Debonnair, een nieuwe Landru gearres teerd. Evenals deze beleende „blauwbaard" maakte hij er zijn werk van om uit geld zucht vrouwen om het'leven te brengen. Verscheidene moorden en moordaanslagen worden hem ten laste gelegd. Officieel is hij agent van een levensver zekeringmaatschappij, maar tevëns heeft hij een loterij be drijf in een café, waarmede hij per jaar ruim 40,000 frs. verdient en doet aan muziek, letterkunde en schei kunde. Twee vrouwen, waarmee hij relatie had, zijn na het gebruik van likeuren gestorven, terwijl bij twee andere dames zich herhaal delijk vergiftigingsverschijnselen voorde den, nadat zij hem bezocht hadden. Bij een onderzoek in zijn woning ontdek te de politie twee fleschjes met cholera- en typhusbacillen. Toen hem op deze vreem de dingen werd gewezen, antwoordde De bonnair: „Mag ik dan niet een weinig aan wetenschap doen?" Gebleken is, dat hij bovengenoemde vrou wen voor een hoog bedrag bad verzekerd, terwijl hij zich zelf tot erfgenaam had ge maakt. Door den dood van een zijner slachtoffers verdiende hij' op deze manier, volgens de -inlichtingen der justitie, frs. 150,000. Spoorwegongeluk in''1 Engeland. Men seint ons d.d. heden, uit Londen: Twee en half mijl van Bolton zijn twee personentreinen op elkaargekropen. Beide machines werden ernstigj- beschadigd.- Ze ventien passagiers raakten bekneld, drie personen werden gedood 'en vele gewond. In totaal werden 30 personen ter behande ling in ziekenhuizen opgenomen. Spoorwegongeluk in Spanje. Bij een aanrijding tusschen een perso nentrein en een goederentrein in de om geving van Barcelona werden twintig per sonen gedood. Een ophefmakende rechtzaak. Een zekere Alfred Noblecourt, die door de rechtbank te Coï'beil 'wordt vervolgd wegens moord en diefstal te Bruyères-le- Chatel, heeft aan de justitie verklaringen afgelegd, die, wanneer zij gegrond blijken <te zijn, een buitengewoon opzienbarend karakter dragen. Hij zou door een officier met een „mis sie" naar Zwitserland gezonden geweest zijn, welke missie niets meer of minder be helsde dan de uitlevering der Frans oh e verdedigingsplannen voor den Cliemin-des- Dames, aan den chef der Duitsche spion- •nage, tegen een bedrag van anderhalf mil lioen francs. Later heeft Noblecourt te Bruyères-la- Ghatel in een vlaag van woede een inwo ner van Bruyère," Emile Piètre, een grijs aard van 78 jaar, vermoord. Tijdens het verhoor over dien moord heeft Noblecourt de „sensalioneele" verkla ringen afgelegd. De moordzaak werd daarop verdaagd en de rechterlijke macht stelde- een onderzoek in, dat door de militaire justitie wordt voortgezet. Ontploffing la Saaralbon. In het munitiemagazijn van Saaralben, waar zich -ongeveer driehonderd houten •barakken bevinden, waarin gasgranaten zijn opgeslagen, is Zondag een ontploffing ontstaan. Het meerendeeLder bevolking is reeds naar dorpen in de buurt gevlucht. Het Fransche infanterieregiment nr. 135 is aangekomen om hulp te verleenen en ongeveer 200 spoorwagens zijn naar Saaral ben' gedirigeerd om zooveel mogelijk te redden. De waarde der munitievoorraden wordt op circa honderd millioen geschat. Bolsjewisten ia Brussel? Een dertigtal personen deden eergister- aan hand uit met d$n duim naar beneden ten Iteeken dat de doodsteek moest gegeven worden. Een zwaardslag en het. leven der kamp vechters was geëindigd. Slaven sleepten met ijzeren haken de lijken naar het lij kenhuis. Na een korte pauzte kwam nieuwe af wisseling. De Retiarii of netwerpers ver schenen, gewapend met een drietand en een net, hetwelk zij hun .tegenpartij over het hoofd' zochten te werpen om zijn be wegingen te verlammen. Ook bij d'eze. kampspelen vlood het bloed in stroomen. Maar reeds verlangde de bloeddorst des volks naar den kampspelen vloot het bloed hun niet onthouden worden. Gladiatoren op strijdwagens met zwaard en knods, anderen te voet met dolk en speer vormden spoedig een bloedig klu wen, worstelend en moordend, en met ieder nieuw offer klonk schriller en hard vochtiger het juichen der ontmenschte toe schouwers. Zelfs Nero's gelaat, verheldor- de, met zichtbaar genot volgde hij het tooneel door een fijngteslepen smaragd, waardoor zich alles in een zacht groen licht Vertoonde. De arena bood een btAld van dood' en verwoesting, waar men het oog richtte; helmen, zwaarden, afgeiükt-> ledematen en bloedplassen in yreeselijken chaos; daarbij het geschreeuw en gehuil der strij ders, liet gekletter der w npc-nen, de aan sporende'kreten der tocscin invers. Een beeld van ontzetting. Wie moest men mieter beklagen, de offers van teen blinde waan of een menscliheid die oververzadigd van genoegens haar vreugde met liet roofdier ceelde? Doch ook dit gruwzaam vermaak liep ten einde, en terwijl men de dooden voortsleepte en de wapens bijeen zocht, voerden, om het publiek bezig te houden, dwergen, oude vrouwen, blinden en mis vormden een potsierlijk spel uit met hou ten wapens. Evenwel, de vróolijkheid die anders deze voorstellingen wekte", wilden heden niet komen; wat steeds luider en woester klonk het gebrul der wildte bees ten uit de kooien in hun ooren en herin nerde aan het vreeselijk naspel dat nog wachtte. Lang zou dat wachten niet duren. Plot seling scheen de bodem der arena te be wegen, en zonk hij langzaam in de diepte, om weer. omhoog tc rijzen als teen natuurlijk woud met liooge hoornen, mos en struiken, dat de geheel» ruimte vulde. Vreedzaam en stil* lag liet daar, geen mensch of dier vertoonde zich daarin, al leen 'een paar vogels, die hoog aan den rand van het circus hun nest hadden, vlo gen over en sprongen, zingend van tak ■tot tak. nacht een poging om het vliegkamp 'te Brussel binnen te dringen, waar groote voorraden benzine en vliegmachines'voor handen- zijn. De indringers vielen de schild wachten aan met revolverschoten. Na een hevige fusillade kwam er versterking, zoo dat verscheidene aanvallers konden wor den gevat. Een schildwacht is gekwetst, en meerdere „indringers werden gewond. Hevige hagelstorm te Poitiers. Zondag heeft een zeer hevige hagelstorm gewoed in 'Poitiers, tengevolge wparvan de ie er mooie vensters van de Kathedraal zwaar beschadigd zijn. Hoo men in Amerika op whiskey broedt. Vóór de Vereenigde Staten waren droog gelegd, was de invoer voor eieren uit Ca nada naar Detroit zeer gering. Doch in den laatsten tijd heeft de eierenimport verba zingwekkende afmetingen aangenomen. Seen boot, die het meer overstak, of de 'la ding bestond voor een groot deel uit eieren. Een dezer dagen- gebeurde liet, dat een boertje met een mand „kipeitjes" aan wal stapte en e enige stappen verder door een taxi werd aangereden, met het ongelukkig gevolg, dat de heerlijke „eitjes" over de harde keien rolden. De omstanders die- ver wacht ten, dat de straat weldra "okergeel zou worden gekleurd door het kostbare eistruif, zagen tot liun groote verbazing een kleurlooze vloeistof uit de hagelwitte doppen vloeien, welke zich door zijn voor Amerikaansche neuzen verleidelijken geur verried. Het was n.l. whiskey, en het boer tje was een gewiekste smokkelaar. Noodweer in Duitschland. Boven Munchèn-Gladbach en andere plaatsen van het gebied, links van den Rijn zijn Zaterdag en Zondag ongewoon zware onweders losgebarsten. De veroorzaakte schade wordt op vele millioen'en mark ge schat. De oogst is in vele gevallen, wanneer hij nog te velde stond, door hagelslag ge heel vernield. De fruitoogst kan als geheel vernietigd worden beschouwd. Door den hagelslag zijn in Munchen-Gladbach dui zenden vensters vernield. Arbeiders, die op het veld werkten, liepen ernstige verwon dingen op. In de textielfabrieken zijn door het binnendringende water groote hoeveel heden materiaal en grondstoffen vernie tigd. Bovendien zijn de machines door het water voor een deel zoozeer beschadigd, dat de bedrijven moesten worden stopgezet. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. In hot St. Bavogesticht, Katholiek krank zinnigengesticht, te Noordwijkerhout hooit gisteren oen ernstige brand gewoed. Broodkaarten. De d'irecteur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt 'bekend, dat het. 144ste broodkaartentijdvak loopt van 21 tot en met 29 Juli a.s. Kaas. De minister van Landbouw heeft be paald, dat. met ingang van 4 September. 1926 geen kaas ten uitvoer zal worden toe gelaten dan voorzien van een der daarvoor voorgeschreven Rijkskaasmerken. Dit is echter niet van toepassing op ge kruide kaas met een gewicht boven 15 K.G. en op zachte of gemalen kaas in blik. Uitvoer van vroege aardappelen. De N. U. M. 'brengt ter kennis dat zij weder consenten kan endossèeren vopr den uitvoer eener beperkte hoeveelheid vroege aardappelen gedurende de week van 26 Juli t/m 1'Augustus e.k. Aan deze end esse ering zijn verbonden dezelfde voorwaarden als die voor de en- dosseering van consenten voor uitvoer van genoemd product gedurende de week van 19 t/m 25 dezer, met dien verstande noch tans, dal de te. stellen zekerheid wordt ver minderd van f200 tot f50 per 10.000 K.G. Consentenaanvragcn en de daarmede verband houdende stortingen en waarbor gen moeten uiterlijk Donderdag' 22 Juli e.k. des namiddags 4 uur, ten kantore van voornoemde Maatschappij zijn ontvangen. Visch veer Frankrijk. „Visscherij Crt." verneemt, dat bin- Icder oog wachte in gespannen aan dacht. Daar openden zich wederom de deuren van het middengebouw en paarsgewijze, hand aan hand, de oudsten voorop, betrad dë christengtemeen Ie den doodaanbren- genden grond. WeL was hun gelaat bleek en schemerdë een vochtige glans i.n hun oogen, die zich hemelwaarts richtten, al3 waren zij reeds ontrukt- aan de aarde en haar weedte kwelling. Het gebrul, waarmede anders de komsfc der ter dood gewijden werd begroet, was thans niet zoo luid, nu de kleine christen- schaar de arena betrad. Zelfs de meest bloeddorstige werd overweldigd door de majestueuze kalmte en menig oog -rustte meewarig op hot grijze zilverhaar, op de blonde lokk'e-n der witgekleede maagden en het ficië, moedige gelaat der krachtvolle mannen. Zij brachten niet d'en gebruikelijken groet aan den keizer. Saamgödrongen, als zocht de eten troost en hulp bij den ander, stonden zij gela- •ten bijeen. Ach, tusschen hen stonden ook de beide zwaarbeproefde paren, die elkander had den gevonden om te samen in den dood te gaan. Den arm om Metella geslagen stond Plautus, hand in hand, wachtten Aulus en Aricia hun lot. En toch, geen doodsangst was het wat uit hun oogen nenlcort het Fransche invoerverbod op visch zal worden opgeheven. Kalveruitvosr. De „Vee- en Vleeschhandel" verneemt,, dat de uitvoer van nuchtere kalveren spoe< dig wordt verboden. Dat alsdan begonnen wordt met export van vette kalveren en schapen toe te staan is niet onwaarschijn lijk. Engeland en België zouden wel koo- pen en onze Regeering overweegt door een zeer beperkten uitvoer het den handel mo gelijk te maken de buitenlandsche relaties! weer aan te knoopen. Melk- an broodprijzen. De bakkers te Delft hebben de prijzen van het witte brood ingaande Maandag 19 dezer met 3 cents per 800 gram verhoogd; het kleine brood met 1 cent per stuk. In den loop dezer week zal de melkprijs op 20 cents per liter worden gebracht (tlians 18 cents per liter). De melkleveranciers op Walcheren, heb ben den melkprijs gebracht van 15 op 17] cent. 'Als protest tegen de stijging van den •melkprijs hebben velschillende personee- len- van" groote instellingen te Rotterdam, zooals van Handelskamer, Politiebureelen, Scheepvaartkantoren en anderen, collect tief besloten geen melk meer te nemen. Doorroei naar Hongarije van „Liefde gaven". Tot een doelmatige actie, welke steun aan Hongarije verzekert, heeft het R. K. Huisvestingscomité, in overleg waarmede het Hoofacomité van Actie en de aangeslo ten R. K. vereenigingen de steunbeweging hebben opgezet, een telegram verzonden aan de Oostenrijksclie regeering Op het telegrafisch verzoek: „Kan de Re- geering garandeeren, dat liefdegaven voor Hongarije, door het R. K. Huivestingscomitó afgezonden, ongehinderd doorgaan", kwam als antwoord binnen: „De Regeering ga randeert ongehinderden doorvoer naar Hongarije van „liefdegaven", door het R. K, Huisvestingscomité afgezonden." Reeds zijn op verschillende plaatsen Steuncomité's opgericht en is door mede werking der R. Iv. Vereenigingen de steun- inzamel'ing begonnen. Ned. R. K. Esperantistenbcnd. Bovengenoemde bond heeft te Nijmegen, zijn jaarvergadering gehouden. Wij moeten een verslag dezer vergade ring tot ons volgend nummer uitstellen. MMetensÊandscongrcs. 7)e deelnemers aan li'et heden en morge. te 's-Gravenliage te houden congres vau den Middenstandsbond vèreemgden zich gisteravond in de bovenzalen van ,,De Kroon", waar zij werden ontvangen door de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeni- ging, wier voorzitter hen toesprak. Nadat de lieeren eenigen tijd bijeen wa ren geweest begaf het gezelsliap zich. ge bruik makende van den door de directie van het Kon. Zoöl. Bot. Gen. aangeboden vrijen toegang tot d'en Dierentuin, naar he't concert, gegeven door de staf muziek van het 4e Reg. Infanterie te Leiden. Een internationale tentoonstelling. De- minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de heer H. A. van IJsselsteyn, de minister van 'Arbeid, mr. P. J. M. Aal- berse, en de burgemeester van Amsterdam, de lieer J. W. C. Teilegen, hebben het eere voorzitterschap aanvaard van de interna tionale tentoonstelling voor het hotel-, res taurant- en lcoffiehuisbedrijf (I. T. II. R. E.. K. A.), die einde Augustus iti bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden geopend. R. K. Bond van Woningbouwvoreenigingen in het Bisdom Haarlem. Dezer dagen vergaderde de R. Iv. Dono van Woningbouwvereenigingen in bel Bis dom Haarlem ter vaststelling der statu ton en verkiezing van een defintief bestuur. Behoudens enkele wijzigingen werden dt ontworpen statuten, aangenomen en werd? met algemeene stemmen besloten de Bis schoppelijke en Koninklijke goedkeuring; er op aan te vragen. Als bestuursleden werden gekozen de lieeren Mr. A. Tepe te Leiden, J. J. Buijs, G. van Lingen, belden te Amsterdam, en M. L. A. Klein te Haarlem, terwijl het Cen- sprak, het was, als droeg hun hoofd reeds den onvergankelijkën martelkroon-, als straalde van hun voorhoofd het. drievoudig symbool van Geloof, Hoop 'en Liefde. Nu gaf de oud'ste der gemeente., een eerwaardig^ grijsaard, een teek-en en al len zonken op hun knieën, en als uit één mond steeg- een hymne, vol vertrouwen op Christus den Verlosser, ten hernel. De deuren werden opengeworpten; met1 vreeselijk gebrul, wijdgeo,penden muil en scherpen tand sprongen zij vooruit, da woestijn- en woudbewoners, de hongerigte roofdieren, wier begeerte naar menschen- bloed zou worden gestild. Hooger steeg 'heb lied der christenen, doch werd overstemd1 door hefc gebrul der dieren, dal zelfs de toeschouwers op hun veilige plaals deed beven. De Atlas had zijn leeuwen gezon den, Indië haar tijgers, Afrika buffels en olifanten; in breede kronkelingen schoof de reusachtige boa vooruit met glinste rende oogen en wijdopengesperde kaken. Dat. was een wilde jacht in het groenö woud. Reeds vloeide Biëfc warme, roode men- schenbloed. Reeds trof de machtige beren klauw en wU&rp 'de olifant een edel lichaam; als een speelbal In de lucht om 't het vófc* gend oogenblik te ver treden, wanneet slang of tijger den buit niet bemachtig- dep. J[Wordt, .vervolgd? J

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1