I'olon van 'deze Kinderen Hierin niet Eegré- $>en zijn. was niet bekend. Sedert do vorige opgave is liet aantal dos gestegen met 5345 3056 mannen, 2289 vrouwen). liet grootste aantal vormen de Duiischers, n.l. 59,321 (32.418 mannen, 20.903 rouwen), vervolgens komen de Belgen met 52,003 (24,043 mannen, 27,300 vrouwen), daarna de Franschen met 9854 (1429 man nen. 5125 vrouwen) en tem slotte de Engel- s-hen met 4598 2922 mannen, 1076 vrou wen). Werkloosheid in December 1919. Van 394,287 georganiseerde arbeiders wa ren er blijkens het in afl. 6 van hét Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek opgenomen overzicht, 9 pet. werkloos en wel gemiddeld 4.7 dagen per week en per werklooze. Het indexcijfer be droeg 7.1 (in December 1918 en December 1917 resp. 10.9 en 7.9). Voor zoover dienaangaande opgaven zijn ontvangen, werd aan tegen werkloosheid verzekerde personen, die werkloos waren, over December 1919 volgens de bepalingen van liet reglement der werkloozenkas een bedrag uitgekeerd van 1230,900. Hiervan werd f53,300 verstrekt aan leden van den den 'Alg. Diamantbewersbond. Aan bijslag op.reglementaire uitkeeringen en aan uit- keering aan werkloozên, die geen recht op uiikeering meer konden doen gelden, werd krachtens de Werklocteheidsverzeke- ringsnoodwet f349,700 verstrekt, terwijl aan vverkloozen, die nog geen recht op uitkee- ringkonden doen gelden f533.700 werd uit gekeerd. D© werkloosheid in de diamant-industrie. Donderdagmiddag vergaderde de Am sterdamse-hé Juweliersvereeniging tot voortzetting -der behandeling van 't verzoek Tan liet bestuur van den A. N. D. B. om een huif millioen beschikbaar te stellen Tuov de w erklooze diamantbewerkers. Het vcoj>tel van het bestuur luidde: een ui;roerig schrijven ie richten aan het be stuur van den A. N. D. B., waarin wordt •medegedeeld, dat afwijzend op liet verzoek is beschikt» terwijl ook de 3 pet. vacantiè- toeslag niet verder zal worden betaald. De vergadering ging accoord mei het voorstel van het bestuur. Sociale berichten. Aciie in de metaalindustrie. In het orgaan van den Ned. R. K. Me- taalbew erkersbond lezen we dat besprekin gen hebben plaats gevonden tussclien de Katholieke, Christelijke en neutrale werk- nemersoiganisaiies eenerzijds en den Alg. Hond anderzijds om te komen ton samen werking in zake de vakactie, Resultaat word nog niet bereikt. Gisteren werd we derom vergaderd. Alle tcekenen, zegt bet blad, wijzen op strijd. Wanneer staking en wellicht straks de uitsluiting komen, dan is zulks, volgens het blad, te wijten aan de starre houding, welke de Metaalboncl aan- dtling lijkt, absoluut negeert. r«o organisatie dor R. K. Molenaars, Graan- en Meelhandelaren on Meelfabrikanten. De R. K. Bedrijfsraad' VIII, meelfabrica ge, gehoord de ter vergadering van 11 Juni 1930 gedane mededeeling dat door de Con tactcommissie tussclien de Grootwerkge- versorganisatien en de Middenstandsorga- nisaticn is vastgesteld: a. dat liet bedrijf van molenaar, *en/of graan- en meelhandelaar zal worden gèor- ganiseerd als middenstandsbedrijf; b. dat het bedrijf meelfabricage zal wor den georganiseerd in grootbedrijf; c. dat de tusschenbedrijven zich naar eigen keuze kunnen organiseeren, hetzij als- middenstandsbedrijf, hetzij als groot bedrijf; in aanmerking nemende den eigenaardi ge n toestand, waarin het bedrijf van mo lenaar en,of graan- en meelhandelaar en Jk-t bedrijf meelfabricage zicli bevinden: immers: in lier bedrijf van molenaar en/of g-raan- en meelhandelaar is geen of nagenoeg geen georganiseerd personeel; er zijn nog slechts twee R. K. meelfabri kanten Roomech-Ivatlioïiek georganiseerd; besluit: aan den Coniralen Raad van Bedrijven, aan de Algemeene Bedrijfsraden voor liet Grootbedrijf en voor bet Middenstandsbe drijf, aan bet Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Hanzebond van Molenaars ■raan- en -Meelhandelaren, en aan den Fabricksarbeiders(ster3)bond „Si. Willibrordus" het volgende mede te deelen: A. De Bedrijfsraad acht) liet wenschelijk dar, de bedrijven van molenaar, graan- en nieelliandelaar en van meelfabrikant tij delijk gecombineerd worden georganiseerd, waarvoor dan is aangewezen de bestaande Ned. R. K. Ilanzebond van Molenaars. Graan- en Meelhandelaren; B. Naar het oordeel van den Bedrijfsraad is het noodzakelijk, dat door voormelden Bond stappen worden gedaan opdat zoo spoedig mogelijk alle R. K. molenaars, graan en meelhandelaren/ van ons land lid zijn van voormelden Bond; C. Voorts acht de Bedrijfsraad lieiti noo- dig dat deze Bond aan zijne leden de ver plichting oplegt, geen ander dan georga niseerd personeel in dienst te nemen, even tueel te houden; D. Ter bevordering van het sub B en C gestelde acht de Bedrijfsraad het wensche lijk. dat in alle plaatsen van ons land, waar ongeorganiseerde molenaars, graan- ci meelhandelaren gevestigd zijn of waar leden van den Boncl met ongeorganiseerd personeel arbeiden, eene intensieve propa ganda te voeren." Deze propaganda moet uitgaan ook van de Arbeidersorganisatie, wat betreft de ar beiders, maar vooral van den voornoem den Hanzebond voor wat betreft de onge organiseerde molenaars, graan- en meel handelaren. De Bedrijfsraad geeft mitsdien aan voor melden Bond beleefd in overweging, om daarvoor aan te stellen een bepaald propa- Ingezonden Mededeelingen a 60 cent per regel, Zaterdags 70 cent. MA IS ON „LUXE", BREESTRAAT 32. 0004 RUIME KEUZE: BYCIITERIEË1, LEDERWARE! en ACHTERSPELDEN gandist, die dan onder de leiding van den secretaris-adviseur van voormelden Bond deze propaganda krachtig kan ter hand nemen. E. Eindelijk acht de Bedrijfsraad: het noodzakelijk, dat ten spoedigste stappen worden gedaan om cle nog niet R. K. geor ganiseerde R. K. Meelfabrikanten aan te zoeken, zich in den zin van dit besluit R. K. te organiseeren. Gemengde Berichten. Het hoof dbureau van p o- litie te Amersfoort werd dezer dagen ge alarmeerd door liet volgende onrustbaren de 'telephoonhericht: „In den trein uit, Hilversum-, die over 8 minuten te Amersfoort binnen komt, heeft een berooving plaats gehad. Verzoeke ar restatie vóór bet betreden van liet perron door de reizigers." In dolle vaart fietsten de- rechercheurs naar het station, om de maatregelen te ■treffen. De trein arriveerde en de coupé's bleven gesloten. Nieuwsgierige hoofden uit elk raampje. Eng, met een treinxoover te hebben gereisd! Maar interessant. De bewuste coupé werd spoedig ontdekt. Geen bloed, geen lijken, wel 'n paar bananen schillen op den grond. Wat was geschied? Een meneer was op reis ingesluimerd. En hierbij waren wat mooie gele vruchten, bananen uit z'n zak gewipt en op den grond gevallen. Zijn me dereizigers waren hongerig. Ze raapten twee bananen op en zetten er de tanden in. En alsof de reizigers de tanden in z'n vleesch voelde," zoo ontwaakte hij en zag de wandaad. De anderen aten door met siiiaak. Toen li'eeft de meneer bij het eerst volgend station de politie gewaarschuwd "en treinroof gesignaleerd. De rechercheurs meesmuilden. Dé coupé's gingen open cii de speurders freewheelden de stations straat wieer af naar de omgéving van de Kei. (Aniersf. Dagbl.) Gistermorgep he eft in de Vrólijkstraat ie Amsterdam in een door vier gezinnen bewoond liuis een brand gc- vo'ed, waardoor de bovenste verdiepingen en de zolderverdieping zijn uitgebrand. Het vuur is ontstaan op de tweede ver dieping, waar het gezin woonde van Aan- dewiel, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en een commensaal. De laatste was half zés opgestaan en is thee gaan zetten in de keuken 'op het gas; men ver- ze de brand veroorzaakt is, doch zeker-' 'heid was hieromtrent,nog niet te verkrij- gén, doordat do bewuste persoon onvind baar was, nadat men hem kort na bet uitslaan van. de vlammen, die met om zettende'snelheid om z.ich lieen tastten en ook de derde vérdieping en den zolder aan tastten, zagen de'achterburen de bewoners in radeloozén schrik in nachtgewaad op de waranda's vluchten. Sommigen lieten zich langs de palen naar beneden glijden; aderen durfden niet en vlogen het- huis weer in. Op de derde verdieping woond- de politie-agéht Jansen met gezin, be staande uit hem zelf, vrouw en twee kin deren. Boyendien had hij nog een commen saal en twee logé's, die op zolder sliepen. Eén hoog woonde het gezin van Schaik, waartoe ook drie kindéren behoören. Ge lijkvloers was éen komenijswinkeltje. Het mag een wonder heetten, dat deze menschen met veel kleine kinderen, in hun slaap door dé vlammen verrast, zich heb ben kunnen redden. Géruimen tijd duur de bet, vóór er zekerheid w as, dat er geen. enkel slachtoffer viel <te betreinén, daal de kinderen bij verschillende, buren on derkomen hadden gevonden, en men niet wist waar hen te zockén. De beer Aandc- wiel-is zelfs nog in het huis teruggegaan, omdat hij nog een zijner 'zoontjes mistte; het doorzoeken van het bedje moest hij op geven itocn de vlammen hem in het ge zicht sloegen en zijn haar verschroeiden. Zoo goed als zeker scheen het hem dat het kind in de vlammen was omgekomen, tot dat hét een half uur later bij buren gevon- dén werd. Het m'eerendeel der bewoners heeft zich door de branddeur op den zolder gered; anderen zijn gevlucht langs de trappen. De bewoners waren slechts laag verze kerd. De brandweer was bet vuur spoedig meester. STADSNIEUWS. VLINDERDAG. De zomer zingt in de bloéiende w.eelde- velden. Duizenden sclipone bloemen hef fen het blijde bi on dp hoofd. Vlammende gladiolén en statige lelies, rozen Sn heel het rijke kleurengamma en honderden bloemen in itulnen en bosschen en velden, bloemen, waarvan ik den naam niet- ken, maar bloemen toch die blijheid brengen en vreugde in het soms donkere leven,. En boven de bloemen zwevén lichte vlinders in het stralende lichrf) van Gods zon. Blank sommigen als witte rozenblaad jes, die *uit louter vreugde zijn weggevlo gen. Gele en bruine en roode met wonderte leekening. en weelde van kleuren. Koolwitjes en Vanessa's, Aurelia, Pauw oogjes en Koninginnepageè én hoe zij al heeten mogen in de namen, die de men schen uitdachten om ze naar hun schoon heid aan te duiden. Blijde gaan ze van bloém tot bloem als lichte zonneboden. Blijde dansen ze in het strolende licht. Hun leven lijkt 'een lied van: löüfer vreugde. Vlinders: levenslust, gezondheid. En nu denk ik aan veel kinderen en jonge meisjes en mannén. Meschen die ook droo- men van vlinders en bloemen en zon. Menschen, die ook als vlinders vol vreug de zijn wilden in den bloeienden zomer. Maar ik weet er zoo veel, die geen kracht méér hebben om te jubelen en- te zingen, die geen levenslust méér kennen. Ik weet er zoo veel, die maar moede glimlachen om wat bloemen en zon. Ik weet er zoo véél „kindekens van den dood". Ik weet er in de dorpen, in alle stroken van ons land. En ik weet er in de steden in de donkere groote steden, waar de hon- derdduizénden de zon niet meer zien stra len en de eindelooze blauwe lucht. Weet ge, dat de wiitte dood .in het vo rige jaar 12.000 menschen levens vroeg in Nederland? Weet ge, dat djit vierduizend meer is per jaar dan voor den oorlog? Ach, we behoeven niet fue zeggen, hoe het komt. Ik noem alleen maar ondervoeding vier jaar lang en overbevolking door wo ningnood voor hoeveel jaren nog! Maar wij gunnten die menschenoffei's niet aan den witten doodt Wij willen ons volk niet lalten «sterven aan tuberculose. Wij willen redden die tienduizenden mannen en vrouwen, wij willen ze redden voor hun 'gezin, voor hun kinderen. En ons hart bloedt van medelijden met die duizenden kinderen niet alleen van het buitenland, maar van ons eigen land, kinderen van ons eigen volk, die naast ons sterven aan tuberculose, en die te redden zijn, als ons volk w i 1. „Herwonnen Levenskracht" opent, de zer dagen het Sanatorium „Berg Bosch" -te Apeldoorn, dat plaats zal bieden voor 240 patiënten, wat kan dit grootste Sana torium van Nederland, enorm veel goeds doen, levenskracht doen- herwinnen aan honderden lijders, gélu kterug brengen in honderden gezinnen, als ons volk w i 1. De Katholiéke arbeidersbeweging, waar van „.Herwonnen Levenskracht" een in stelling is, heeft reeds de daad gesteld van wekclijksclie contributie. Maar er is machtig veel geld voor noo- dig. En daarom komt H. L. ook dit jaar weer aan heit. volk van Nederland éen gift vra gen. Zondag 18 Juli is de V linderdag, ook voor Leiden. Dan moeten honderd duizenden vlinder tjes uitvliegen door stad en landt Dan'moeten de gouden vlindertjes neer strijken op de revers van alle gekleede jassen én alle colberts en jacquets en op alle witte en rose blouses dei- dames. Dan moeten we ons blij voelen als vlin ders, blij om de goede daad van onzen steun voor df tuberculosebestrijding. De vlinderdag brenge onze honderden lijders op den weg naar gezondheid, le venslust en levenskracht! UECtlTSZft&EH. Onverwachte vrijspraak. Een Amsterdamsch koopman, die een kar met brandstoffen begeleidde, zonder dat de lading door een behoorlijk vefvoer- bewijs was gedekt, wercl indertijd door een inspecteur van de brandstoffcncommissie aangesproken, die hem beval de lading naar het politiebureau te brengen. Deze inspecteur beweerde later, dat de koopman weigerde aan het bevel te voldoen, dat hij hem daarop arresteerde (waartoe bij als onbezoldigd rijksveldwachter de bevoegd heid had) en dat de koopman'zich bij die. gelegenheid verzette, door te stompen, en te slaan. De koopman werd vervolgd, doch, of schoon het procesverbaal van den inspec teur, zijnde op zijn ambtseed opgeriiaakt, reeds volledig bewijs van het feit kon verschaffen, Werd de ontkennende beklaag de Donderdag door de rechtbank vrijge sproken van 't hem tén laste gelegde. De eiseh was 14 dagen gevangenisstraf geweest. Wetenschappelijke Berichten Een belangrijke uitvinding. -Een jong vischkooper en -zouter uit Grimsby, mr. Frank Craft, 55 Eleanorstreet, heeft een uitvinding gedaan die zegt hij in de heele vissobi'erij-industrie e.en ge weldigen ommekeer zal kunnen brengen; hij beweert door een tot dusver geheim procédé, zonder het gebruik van zout, van chemische praeparaten of van óénig ander kunstmiddel alle soorten van visch zóó te kunnen prepareeren dat ze gedurende een onbepaald aantal jaren goed blijft, zonder door éénig klimaat aangetast te worden, en dat ze den vollen smaak, de volle voedings waarde enz. behoudt zonder dat het noodig is ze in eenige verpakking te conserveeren. Dat,wil wat zeggen! Een Engelsch vakblad, dat, van deze uit vinding melding maakt, vertelt, dat de lieer Croft een man is van veel kennis, die al merkwaardige proeven heeft, gedaan. 'Als bewijs voor de deugdelij'kQieid van zijn uitvinding heeft hij in zijn bezit visch, die zeven jaar lang verscji en goed is be waard, en waarvan hij garandeert dat hij ze in den natuurlijken staat waarin ze ver keerde, toen ze te Grimsby aankwam aan dé markt, weer kan terugbrengen dcor ze eenvoudig te weeken gedurende een dag of drie in versch water. En niét alleen viersche visch, maar ook en vooral overgebleven visch en visch- afval („glut") 'kan op deze wijze geprepa reerd w orden en .levert dan voor den'land- böuw een meststof, die onbepaaldcn tijd kan worden bewaard en die een ongeëve naarde bemestingswaarde heeft. De analyse hiervan wijst aan 10.05 vocht. 9.10 nitro- geen. 11.05 ammoniak en 29.47 oplosbare ka'lkpihosphaten. Een ton van dit praeparaat heeft een uitzet-tings vermogen in vochtigen grond tot 250 ton, en het grootste voordeel van al (en ook gevaar, zoo het niet met zorg wordt toegepast} is, dat slechts kleine hoeveelhe den noodig zijn om op den akker 'de heil zame uitwerking ervan te bewerken. De bewerking van de visch volgens dit systeem is uiterst eenvoudig. Om later ge geten te worden wordt de visch schoonge maakt en geheel van been, kop, graat, in gewanden enz. ontdaan. Dan wordt de ge heime behandeling toegepast, waaruit de visch droog en stijf, maar overigens juist als versch tie voorschijn komt. Dan wordt ze kunstmatig gedurende drie dagen ge droogd en is dan zóó hard, dat ze met een hamer zelfs niet kan worden stukgeslagen. Als men de visch dan maar droog houdt, kan ze niet meer bederven. Voor handelsdoeleinden Wordt de harde visch in molens met stérke drukking fijn gemalen als meel, ien ook idit .kan droog onbepaald lang bewaard blijven. In water geweekt, herneemt de visch Iha'ar natuurlijken vorm en is dan direct gereed A-oor het gebruik om te koken of te bakken. Een kabeljauw van 8 pond, aldus behandeld, levert twee pond gedrooglde visch, en deze methode is zóó goedkoop, dat het visebmeel kan w,orden geleverd in den handel met behoorlijke winst voor 8 stuivers het EngelscBie pond. wat dan zoo veel is als 4 pond visch tegen 2 stuivers het pond. De uitvinder, mr. 'Croft, heeft op zijn v;n- ding patent genomen in alle landen en weijsclht vooral de Engelsche markt, Grims by liet allereerst ervan te laten profiteeren. Wij zijn benieuwd zoo schrijft de Vis- scherijcourant, waaraan wij het boven staande ontleemen om van deze vinding, die, als 'alles wat hierboven is beschreven, in de practijk wordt vervuld, inderdaad een omwenteling in de visscherij-industrie kan brengen, nader te ihooren. Ingezonden stukken. Builen reran ticoordcliikheirl der Bed) Geachte Redaotie, Bij deze verzoek ik een kleinte plaats ruimte in uw veel gelezen, blad; bij voor- baat mijn hantelijken dank. Naar aanlei ding van het verslag van de gtemeenilé- raadsvergadering te Zoeterwoude moet ik den heer Les eens vragén, of hij mij ook zeggen kan, welke avonden het na ehén nog volop leven «was in het café aan den Verlaaitweg; aangezien ik mij niet kan her inneren, dat het café ooit tot elf «uur opten is geweest. Of denkt d<e heer Los soms, dat hier te Zoeterwoude geen politie-toezicht is en doit ik als caféhouder maar vrij en franc kan sluiten wanneer ik wil. Neen, mijnhe'er -Los, dan hebt u liet glacf. mis, want wij stonden lot nu toe ook wel dege lijk onder politietoezicht, al dacht u mis schien van niet. Verder dank ik den heer Los voor de reclame, die liij voor mijn ca fé aan den Verlaat weg heeft gemaakt, aangézien er dikwijls menschen onopge merkt het café voorbij reden, die nu ook weten dat daar een café is. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend voor "de verleende plaatsruimte, JOH. LUBBE, Caféhouder aan den Verlaatweg. Zoeterwoude, 16 Juli 1-920. NIEUWE UITGAVEN. „Over de burgerlijke kleeding der Priesters in het Bisdom Haar lem", door J. C. v. d. Loos. aclilige spïeuk een aansporing toï stein! aan de missiën brengt. De verspreiding van dezen werkelijk fraaien kalender, die slechts 1.kost, mogen wij aanbevelen aan allen die do mikste-act'ie willen steunen, aan allo Katholieken. Alleen bij massa-verkoop kan door den Priester-Missiebond op winst voor d-e missiekast worden gerekend. De penningmeester van don Priester- Missiebond, Prof. Dr. Jan Smit. te Rijsen- burg en de uitgeefster „Ars Catholica", Aioelaan 53, Leiden, bezorgen op zeer ge makkelijke voorwaarden een flinken voor raad van deze 'inderdaad mooie kalenders* Kalender 1921 der S{.-Jozef-Ver. Mis sie der Zusiers van het gezelschap C. M. C. Ook al een Missie-kalender. Gocdkooper (ƒ0.25), eenvoudiger uitgevoerd, doch evenals de vorige keurig -verzorgd door „Ars Catholica." Wij wenscben 'n ruime verspi'eiding van harte toe èn om bat goede- doel (steun der missie) èn óm der Kalender zelf. De prijs, welke zéér gering is, 'is daar voor zeker geen beletsel. Leven van de Heilige Margaretha Maria Alacoque, 'beschreven door haar zelve. Authentieke tekst uit het Fransch vertaald door Paler Joachim S. S. C. C. Uitgave Firma W. v. Eupen, Boxtel. Met groqte zorgvuldigheid is bijeenge gaard, wat do heilige vcrcersPr van Jé- zus' Hart over haar zeve heeft- getuigd. Buitengewoon interessant is daarom dit ,,henigen-leven-", hetwelk de h-iligé zelf voor ons plaatst in hare eigene persoon lijkheid. Do uitgave is keurig; het boek leest pref- lig doordat «het in hoofdstukken of paragra fen is verdeeld, waarbij telkens wordt aangegeven, waarover wordt gehandeld. Land- en Tuinbouw. Varkens coedkooper? Men schrijft uit Boxmeer aan de ,.GeM.": Hoe het komt weet men niet, d'ocli alhier cn in de omgeving is de prijs der vette var kens in de laatste dagen zeer dalende. 'rhans wordt maximum besleed 75 ct. per levend pond. Be oogst. De hooioogst is in de oostelijke streken van ons land algemeen prachtig verlóopen. Bij het mooie •zoineiweer is een groote hoeveel heid hooi binnengehaald, dat va1: uitstekende quajiteit blijkt te zijn. De hooipriizen zijn in vergelijking met die van het vorige jaar v.tt 25 tot 56 pCt. gedaald. En het regenachtige weer, met afwisselende warmte,- heeft den jlroei van het tweede gewas gras zeer bevor derd- Ook de weilanden staan buitengewoon goed. Het vee verkeert dan ook in uitstekende conditie, zapciat -de melko-pbremgsi meer da» middelmatig is. 'Niettemin blijven de melk prijzen over 't algemeen 18 ct. per L..— zeer hoog. terwijl cle prijs der boter nog dezer- dagen tjjtp 15 ct- per pond zijn gestegen let' f 1.40 -per halve K.G. -Ook'cle, vleeschprijzeu rijzen voortdurend. Met het maaien d'er rogge zal reeds in ver schillende stréken op het eind der volgende week een be;|in worden gemaakt. De oogst vaa dit hoofdproduct onzer zandgronden zal zonder twijfel zeer goed zijn; de halmen en aren zijn bniïengwoon flii;-k ontwikkelt! en Je laatste zij» rijk-lijk gevuld met feime korrels. Toen ik eens de eer had een vergadering te leiden, waarin pater Borremaeus de Greeve als spreker zou optreden, vroeg deze mij van te voren: „Zal ik komen in mijn zwarte jas of in mijn habijt?" Natuur lijk liet ik ZijnEerw. volkomen vrij, mij al lesbehalve geroepen achtend een uitspraak te doen of zelfs maar een wenk te geven, waarop de pater besliste: „Dan kom ik in mijn habijt; dal is mijn uniform". Door gelijken geest werd pastoor J. C. van der Loos bezield bij T-schrijven- van boven vermelde brochure, waarin Zijn Eerw. een- pleidooi voert voor het dragen van de toga, ook in 't openbaar. Hij moet niets hebben, zelfs niet in stadswijken, waar onopgevoed volk woont, van „liet kleed eener Duitsc-he of Engelsche geeste lijkheid, dat bovendien, omstreeks de helït der 19e eeuw, nagenoeg ook de dracht onzer Hollandsche predikanten was". Z. i. is dat „geen geestelijk kleed, cloch 'n wereldsch costuum met een kerkelijk halsboord; lee- lijk van vormen om zijn doodnuchter pandjasje en fladderende broekspijpen, en bovendien in strijd met ons nationaal ver leden." «Inzonderheid ook om betgeen pastoor v. d. Loos in verband met zijn onderwerp op diept uit dat nationaal verleden, is zijn brochure lezenswaard, terwijl weldadig aandoet de overtuiging, waarmede hij pleit voor het goed recht onzer geestelijkheid „om zich in het burgerlijke leven te klee- den als priesters der R. K. Kerk." Ilij wijst dan o. a. op het voorbeeld der Eeivv. Zus ters en- Broeders en eindigt met het woord van pater"Denifle aan Ilamack: „wij kloos terling-en) dragen ons habijt alleen in be schaafde landen." Zoo min als toen pater De Greeve mij bovenbedoelde vraag stelde, zal ilc mij nu vermeten partij te kiezen. En zulks te min der wijl de Eerw. schrijver mededeelt „dat zooals gemompeld wordt bisschoppe lijke voorschriften aangaande de kleeding der .priesters in het burgerlijke leven te wachten zijn." Interessant mag ik de brochure intus- sclien wel noemen. O. Missie-Kalender anno 1921. Uitgavte van den Priester-Missiebond. Door d'en Priester-Missiebond in Neder land (voorzitter Mgr. de Aartsbisschop) is uitgegeven een Missie-kunst-kalender voor het jaar 1921. Dez'e i-s uitgegeven- door de Uitgevers-maatschappij voor religieuze kunst- „Ars Catholica" te Leiden en be staal uit 28.bladen .in koperdiepdruk, ver sierd met reproducties van beroemde schil derstukken portretten en forto's uit de mis sie, terwijl Jeder blad in éen klare en kern- Kalender der week. ZONDAG. ACIITSTE NA PINKSTEREN. 2e .Gebed v. d. II. Camilius, 3e Gebed van H.H. Symphorosa en Leer Zeven Zonen: Credo, praef. v. d. II. Drie voudigheid. MAANDAG, il. VINCEXTIUS A PA 1*1-0. DINSDAG H. HIERONYW E> ATI'.MILIA- NÏ'S. 2e Gébed v. d. II. Margarita. WOENSDAG. II. FREDJRICl'ïS. 2: Gebed v. d. H. Prascedis, 3e A. Cur.jüs. DGNDSRDAG. II. MARIA MAGDALLNA, DE BOETVAARD1GE c do. VRIJDAG. II. APPOLL'NAHIS 2e Gebéd v. d. H. iborms ZATERDAG. VlGll.JE v d. II. H. EER.i Yd'lll/-. 5e ''bid v. h. VIGILIE, v. d II. (hiK-ima, 4e voor ('cu piur. laatste i vaugeiie v an het 'Vigiiie. Burgerlijke Stand. LEIDEN. 15 Juli. .Geboren: Helena Cornelia, d v. -T. P. Mar li no f en D. C- J. I-Iollanls Jac-'bu? z. v. C- II- Overduin en A. Th- Schat man Johanna, d. v- -L Favier cn J- Ta ^•elaar Anlonia Gee" Lr. WHii-. d. vaiv A. van Ilarleve-lt cn F- G- A. Pierlot Johannes, z- v. J. Bakker en' J. Yiasveich Oncl-ertro'iiwd; R-. M- J. MinnebO; jm. 27 jaar en II- E- B"'uens jd- 24- jaar J. den Hollander jm. 22 jaar cn M- A- Zoet jd- 21 jaar J. F. Hajrdeweg ded. 56 jaar en E. J.' Loi'onzen jd. 38 jaa"' A. Pavf mentier jm- 32 jaar en II. II. Wo-iff jd- 35 jaar T. II. J. Haan jm. 24 jaar en Th- C- Fles jd- 13 jaar - Th. Pil, Slik- voort jm. 24 jaar en G. Verhagen jd. 19 jaar P- I- Bakker jd- 37 jaar en J. E- Schrijver jd. 31 jaar P. J. Pleij jk 21 jaar en I-I. G. Bergers jd. 26 jaar E. G- Hoenc-veld jm. 34 jaar en C. Co^see 29 j. Overleden: Gerrit Meerloo, on.gef. m- 54 jaar. 16 Juli. Geboren: Lena Johanna d. van K. Berkhout en E. C. M. v. d. Reijden. Cornelia Petronella, d. van G. 1'A-mie en A. P. M. Jong. Johanna Elisabeth, d. van G. Thiel en A. Planken. Pieter Ja cobus, z. van P. J. Pont en A. v. d. Werff. Ondertrouwd: H. P. v. Lent jm. 36 j. en P. C. v. d. Velden jd. 35 j. E. Blauw- broek jm. 26 j. en N. E. de ITaan jd. 23 j. P. de Jong jm. 23 j. en W. F. Hofkes jd. 22 f

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 4