Ccidóche (2ou/*ant BUITENLAND. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feest! de Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5U p. kwaitaa'; bij onze agenten 2U ct. p. weck, fï.BOp. kwarlaol.FraiiM p post i2.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZoudags- biacl is voor tie Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijko nummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondageblad 10 cent 11e Jaargang.' VRIJDAG 16 JULI 3920. Bureau: RAPENBURG !0 LEIDEN. Int&rc. Telefoon 935.. No. 3272 Postbus 11 i»e advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 85 cent per regel, overige ilageD 30 cent. Voor mgezonden mede deelingen wordt liet dubbele van het tarief be* rekend. Kleine Advcrtentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en vei huur, koop en verkoop fl. 's Zaterdag a overige dagen f0.75. De nood in Duitschland. In de jongste hoofdbestuursvergaderiD.g [van het R. K. Huisvestings-Comité werden (droeve dingen meegedeeld over den groo tten nood, die nog in talrijke steden van Duitschland lieerscht. Vooral kenschetsend daarvoor was een brief van 'het „Katol. Ca- ritasverband" te Breslau, die van een ■eigenhandige aanbeveling van den Vorst- Bisschop van Breslau was voorzien, en [waarin hulp wordt gevraagd voor de Kloos-. iterzuslers, wien de middelen ontbreken om zich zelfs de weinige levensmiddelen te ^verschaffen, die de autoriteiten aan ieder [toebedeelen, „Een klooster van 130 personen aldus [wordit in het schrijven gezegd verzocht on? dezer dagen dringend om 'hulp, wijl anen ook niet voor slechts één enkelen maaltijd liet geringste meer bezat en geen geld had om iets te koopen. Een kinderasyl gaf in dezen verschrikkelijken nood zijn ieigen kleinen voorraad aan aardappels, hoewel het daardoor zelf groot gevaar loopt over eenige dagen eveneens niets meer te bezitten. Het slot van het klooster verbergt een (ellende, die niemand vermag te beschrij den. Men leeft meest van slechte gedroog de groente, die, alleen in pekelwater afge kookt, ter tafel wordt gebracht, want voor 'zoover de kloosters niet zelf tuinen hebben, kunnen zij de hooge prijzen voor versohè groenten niet betalen. Tengevolge van de ondervoeding lijden vele kloosterzusters aan longen- en beendercntuberculose. Zij sterven en men spreekt er niet over, zij zieken tloor en niémand kent hare ellende. iNiet eens de voorgeschreven geneesmidde len kunnen vele liuizen zich voor hunne zieken aanschaffen, wijl de middelen daar toe ontbreken. Men geeft het laatste wat men heeft aan zijn beschermelingen en lijdt zelf honger. Het lvart doet ons wee, wanneer wij .door zulke armen om hulp wórden verzocht, zonder te kunnen helpen. •En desondanks herhaalt zich dag voor dag hetzelfde 'treurige spel." Aan-ons Comité werd gevraagd levens middelen, levertraan voor de zieken, zeep pn olie te zenden. Maar wij smeèken u, smeeken u helpt spoedig! Zoo eindigde de brief. En het R. R. Huisvestings-Comité heeft geholpen. Dadelijk werden maatregelen getroffen om een wagon met eetwaren en geneesmiddelen naar Breslau te zenden. Doch daarmee is slechts één inrichting ge holpen. En ei zijn er zoovele die hulp be- hoeven, waar dezelfde ellende heerscht, als in bovenstaanden brief beschreven wordt. Komt, Nederlandsohe K t i, lieken, laat de christelijke charrtas, die gij zoo prachtig beoefent, ook weer tot uiung komen ten opzichte van deze noodlijdenden en stelt het R. K. Huisvestings-Comité, Centraal Bureau te 's-Hertogonbbsch, door uwe gif ten in staat om in gevallen als déze on middellijk hulp te bieden. 'Ons Comité verleent hulp waar het. die verleenen kan en voor zoover zijn midde len 'toereikend zijn. Doch zijn kas raakt uitgeput. Vorige maand werd een wagon aardap pelen naar Ludwighafcn gezonden. De secretaris van het Caritas-Verband aldaar zond daarvoor een dankschrijven. „O, ik wilde, schreef hij, dat gij getuige had kunnen zijn van dé verdoeling. Door de St. Elisabethsvereeniging van de vier parochies werden de aardappelen aan de behoeftige mcnschen1 uitgedeeld. Meer dan 400 gezinnen werden er gelukkig door gemaakt, maar daar het thans juist de tijd van den grootsten aardappel nood is, waren er nog honderden over, die ons met smeek* beden bestormden. Wij hebben vier inrichtingen, die eiken dag kinderen voeden. Twee dier inrichtin gen met 80 kinderen konden- wij echter in 't geheel niet meer bedenken. Protestan ten. die hier in 't geheel geen liefdadig- heidsverpleging hebben., en radicale 'socia listen kwamen bij ons en verzochten om gaven. Natuurlijk was het ons niet moge lijk aan al deze wenschcri Ie voldoen. Maar in de heele stad Lüd'.vig-hafen met thans 100,000 inwoners, voor 't allergrootste deel fabrieksarbeiders, heeft onze gavenverdee- ling den allerb.esten indruk gemaakt. De noodtoestand is hier zoo groot ten aanzien van levensmiddelen en duurte als mis schien in geen enkela andere Duitsche stad." De brief eindigt met een hartelijke dank betuiging en een verzoek om verdere hulp. Wie helpt er mee om het R. Iv. Huis vestings-Comité daartoe in staat te stellen? Ook de verzoeken orii kinderen onder te brengen worden steeds talrijker en drin gender, maar het R. K. Huisvestings-Comité beschikt niet meer over voldoende plaat sen. tZet de deuren van uwe gastvrije wonin gen nog eens wijd open en neemt die on gelukkige schepseltjes op. die er zooveel slechter aan toe zijn dan uwe eigen kin deren. Nog duizenden kinderen wachten in Duitschland en Oostenrijk hunkerend naar het oogenblik, dat de goede Neder landsohe Katholieken hen ontvangen zul len. Bespoedigt voor hen dat oogenblik, door u 'tot het opnemen dier kinderen be reid te verklaren. PERjSCOMMISSIE VAN IIET R. Iv. HUISVESTINGS-COMITE. 's-HERTOGENBOSCH. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Op de Conferentie te Spa nemen de Duit- schers aan 2 millioen ton steenkool jaarlijks te leveren, doch stellen voorwaarden. Of de geallieerden niet die voorwaarden genoegen zullen nemen is een open vraag. De dreigende houding der Duitshc mijn werkers in het Roergebied. België. DE CONFERENTIE TE SPA'. Het schijnt, dat de onderhandelin gen op den goeden weg zijn. Het schijntieder uur kan een telegram melden, dat er een kink in den kabel is gekomen. De Duitsche delegatie heeft het bemidde lingsvoorstel van den Engelschen eersten minister aanvaard en zich bereid verklaard tot de levering van twee millioen ton steen kool per maand. Het is Lloyd George ge weest, die tusschen den Fi-anschen eisch van 2,400,000 ton maandelijks en het Duit sche aanbod van 1,400,000, opklimmende tot 1,700,000 ton, den middenwég heeft voorge steld en getracht heeft de 'beide partijen tot een accoord tè brengen op de hoeveelheid van twee millioen ton. De Duitscliers hebben de levering van deze hoeveelheid echter verbonden aan zekere voorwaarden. Nu is het de vraag, of de Geallieerden deze zullen aan vaarden. Een dier voorwaarden is, dat'de steenkool berekend zal worden naar den prijs op de wereldmarkt, dus hooger dan ze in Duitschland ko9t. Hiervan willen Frankrijk en 'België niets weten, doch we derom schijnen Engeland en Italië het Duitsche standpunt te begrijpen en mis schien zelfs te verdedigen. De andere Duitsche voorwaarden zijn: dat de geallieerden genoegen zullen nemen met een zekere hoeveelheid bruinkool in plaats van steenkool; dat Engeland, indien Duitschland door force majeure genoopt, zijn verplichtingen niet kan nakomen, het aan de levering ontbrekende zal aanzuive ren en ten slotte, dat Engeland scheeps- ruimte afstaat voor de voedselvoorziening. Volgens Havas Reuter vinden de Geal lieerden deze voorwaarden onaannemelijk. Doch gisteravond zijn Millerand, Lloyd George en Simons bijeengekomen. Gezien de houding van Lloyd George in het steen koolgeding en 'het optreden van Simons, is er wel hoop, dat een accoord ten slotte toch nog zal worden verkregen. Duitschland. BEROERINGEN IN HET ROERGEBIFD. Een telegrar van Hue De arbeidersleider Hue, die uit Spa is teruggekeerd, heeft met het oog op den ern- ■stigen toestand iu het Roergebied het vol gende dringende telegram aan dr. Simons in Spa gezonden: Toenemende onrust der mijnarbeiders. Oorzaken; le. buitengewoon slechte voed selvoorziening. vooral ongenietbaar brood: 2e. heete temperatuur, welke intensief werk belemmerd; 3e. de berichten, uit Spa be- tréffende dwangmaatregelen ten opzichte van hot Roergebied. Ik verzoek u bij de verdéré onderhande lingen hiermede rekening te houden. (W»g.) HUE. Geen zwarte troelen naar de Roe r. Von Simons uitte tegenover Engelsche journalisten zijn voldoening dat de gealli eerden hadden besloten dat er, in geval het Roergebied zou worden bezet, geen zwarte troepen zouden worden gezonden. Millerand, Lloyd Georgë en Simons zullen vanavond weer bijeeji komen. De concertzangeres Claire Dux. C Th ire Dux, de bekende Duitsche con certzangeres, is gisteren te Berlijn met haar automobiel tegen een tramwagen gereden. De automobiel sloeg om: de-zangres. werd bewusteloos onder den wagen uitgehaald. Haar toestand is ernstig, maar niet on rustbarend. Éene 21-jarige vriendin, die ook in de automobiel zat, werd echter op slag gedood. Het incident te Berlijn. Volgens het ..Berliner Tdgebl." heeft de Fransche gezant in opdracht zijner regee ring protest aangetekend tegen de voor vallen bij het Fransche gezantschap. Dit protest heeft een schelp karakter. Alle ministers, die zich op liet moment in Berlijn bevinden, hebben aanstonds een vergadering gehouden,-waarvan imen mag aannemen, dat de Fransche nota het thema was. Vermoedelijk zullen ook de gebeurte nissen in Spa wel ter sprake v.ijn gekomen. De politie heeft een belooiytyg van 10,000 Mk. uitgeloofd voor de aanwijzing van len man. die de Fransche vlag van het gezant schap lieeft verwijderd. Frankrijk. De eerbiedwaardige Champagnat. In de zaal van het consistorie heeft in tegenwoordigheid van de superieurs-gene raal der paters Marislen en der Broeders van Maria en talrijke ander? aanwezigen de voorlezing plaats gehad van het decreet over de heldhaftigheid der deugden van den eërbiedwaardigen Champagnat. Pater Copéré, procureur der Ma ris ten, las in zijn kwaliteit van postulator een dank-adres aan den Paus voof, waarin hij herinnerde aan de betrekkingen van den eerbiedwaardigen Colin. In zijn toespraak wees de Paus er op, hoezeer de eerbiedwaardige gewerkt had om de zielen der kinderen te redden uit de macht der valsche profeten én herdacht hij de vruchten van zijn arbeid ten. behoove van de opvoeding der jeugd, alsmede zijn groote onderworpenheid aan den wil van God. - Ten slotte gaf de Paus zijn zegen aan de superieurs-generaal bovenbedoeld en al liun onderhoorige kloosterlingen. feuilleton: HET VOORNAAE5STE NIEUWS. De Duitsche staatssocretaris dr. Simons heelt verklaard niet ta weten, of kolen, voor uitvoer uit Duitschland bestemd, ter vrije beschikking zullen blijven. Steunbeweging vanwege de K. S. A. voor Hongarije. In dit nummer is opgenomen een uitge breid verslag van het voor Noordwijk zeer belangrijke feit der opening van de nieuwe waterleiding. Heden is te Aalsmeer de eerste steen ge legd voor het Klooster dar E. E. P. P. Car- melieten. In Maastricht is men in de socialistischs coöperatie overeengekomen den 8-urigen werkdag prijs te geven- De hooge melkprijzen. 'Als protest tegen de jongste melkprijs- venhooging heeft 'het personeel van het G. E. B.. in de Dijkstraat te Rotterdam «beslo ten zoolang die prijsverhooging blijft, geen melk té drinken. „Msbd." Spoalkaartenbelasting. In de „Staatsct." worden handelaars en winkeliers in speelkaarten, herbergiers, koffiehuis-, logement en sociöt.eithouders herinnerd aan hun verplichting tot het doen stempelen der bij hen voorhanden spellen kaarten vóór 1 Augustus 1320, on der gelijktijdige voldoening der belasting. De spellen kaarten kunnen tegen storting van liet verschuldigde bedrag op iéder ont vangkantoor der accijnzen ter stempeling worden aangeboden. Na 31 Juli 1920 is het voorhanden hebben van ongestempelde spellen kaarten in ma gazijnen. winkels koffiehuizen, herbergen, sociéteiten en dergelijke.inrichtingen ver boden, op straffe bij de wet bepaald. Een klacht. Aan den Minister van Onderwijs is door het hoofdbestuur van den Nederlandschen iBond van Vaksclioolleeraren en -leerar^s- sen dringend verzocht naar aanleiding da» het achterstallige salaris over 1920 voor een groot gedeelte en de extra maand sa laris nog niet is uitbetaald, zoodanig maat regelen te willen nemen, dat de besturen der Nijverheidsscholen in staat worden ge steld, uiterlijk den 21en Juli, dus vóór het •begin der vacantie, de toegezegde extra maand salaris uit 'te betalen. De Duitsch-Nederlandsohe crediet- en kolen-overeenkomst. Een correspondent van de „N. R. Crt." •heeft 'te Spa een onderhoud gehad met staatssecretaris van buitenlandsc'he zaken dr. von Simons, naar aanleiding van het credietverdrag iuet Nederland. De Minister verklaarde dat het nog volkomen onduide lijk is wat Duitschland aan leveranties zal kunnen volbrengen. „Wij weten niet, of kolen, voor uitvoer bestemd, ter vrije be schikking zullen blijven. Wij zijn in alle opzichten volkomen van de ententen af hankelijk. „Eerst de oplossing van de quaéstie, die uit het verdrag van Versailles voortspruit, zal ons de gelegenheid geven tot een over-, zicht, of onze verplichtingen tegenover de entente ons zullen veroorloven te leveren en wat zij ons zullen veroorloven te leve ren. Van onzen goeden wil om de verplich tingen, die het crediet-verdrag ons oplegt na te komen, kunt gij' echter overtuigd zijn." Steun aan Hongarije. Het Hoofdcomité van Actie der K S.A. heeft in zijn vergadering van 9 Juli beslo ten een Nationale Steun beweging te be ginnen voor Hongarije. Het zal deze actie voeren, om een daad van protest te stellen tegenover den door het I. V. V. geproclameerden boycot. Door middel van de Diocesane on Plaat selijke Comité's zal over bet geheel© land op ruime schaal gelden en goederen worden ingezameld, ora het Hongaarsche volk- te hulp te komen en te getuigen van de sympathie van Nederland voor dm volk dat fier de opeenvolgende tegenspoeden hèeft "gedragen. Do uitsluiting in de bouwbedrijven. Het bestuur van den Haagschen Bestuur- derbond besloot een algemeene spoed-- ledenvergadering uit te schrijven inzake de houding welke anoet worden aangenomen tegen het comité van actie uit de midden stands vereeniging en de werkgeversorga nisatie. Aan genoemde vergadering zal worden voorgesteld, om de winkeliers, leden van de Middenstandsvereeniging. te boycotten naar aanleiding van hun solidariteitsver klaring met de werkgeversorganisatie in zake het conflict in de bouwvakken. Verder zal in overleg worden getreden zoo mogelijk 'met den Coöperatieven Be stuurdersband of met de hier ter stede be staande coöperaties, om de leden van de organisaties, aangesloten bij den Bestuur- dersbond, bun inkoopgh te laten doen bij deze coöperaties. Het is teekenend schrijft de „Limb. Koerier" dat zooveel socialistische en syndicalistische uitgesloten bouwvakarbei ders" werk komen zoeken en vinden in Zuid-Limbürg. De meesten komen van Rotterdam en Den Haag. bieden zich bij de patroons in de mijnstreek aan onder het loon. Er zijn er die van 5 en 10 cent beneden het loon of 60 en 65 cent per uur willen werken, terwijl zij in het Noorden uitgesloten zijn omdat I 7,ij het, minimum van 90 cut waar zij Een Keizersdroom. 44) Zooevon vertelde mij Anicetus, de huis hofmeester, zijn zoo.n had spellende met an dere knapen ongeveer één uur van de stad in een verlaten steengroeve den ingang tot een hol ontdekt, voorzichtig door eenige gangen sluipend waren zij in een ruimte gekomen met vreemde beelaén. en teekenen versierd. Uit hun schuilhoek beluisterden zij heit gesprek van twee mannen, die be zig waren een altaar met bloemen te tooien waarop zich efcn van hout gesneden beeld van een gekruisigde bevond. Ongemerkt, zooals zij gekomen waren, keerden zij te- rag en verhaalden Anicetus hetgeen zij ge zien hadden, deze maakte mij er dadelijk melding van. Géén twijfel meer, of dat hol is een verzamelplaats der christenen, die .daar dezen nacht hun bijeenkomst zullen houden. Nero's oogen fonkelden. Dat is het, wat. mij ontbreekt, riep hij houd u gereed, Burrhus, met 'n uitgelezen schaar mij te volgen. Anicatus en zijn kna pen wijzen on.s den weg. Verrassen zuillen wij die christenen, als duiven in hun nest en als schouwspel zulten zij mijn RonYeinen dienen bij de spelen in het circus. Geef be- ïva da wilde dieren van nu af te laten ton geren, des te begeeriger zullen zij' naar de prooi zijn dde mijn keizerlijke genade hun bereiden zaP En nu, ging hij voort, be dwelming fix lust, verlicht het triclinium, laat dén wijn in stroomen vloeien, de pan- tominea) ons hun wildste dansen toonen. Nero \VU zich verlustigen, Nero wil verge ten. Christus, Lam Gods, zi? genadig op ons neder! Moeder der Goddelijke genade, verhoor ons, wij dte uwe voorspraak af- emeeken. Op vrome wijze klonken de stemmen der christengemeente in de diepe ruimte der ca tacomben., in. welks midden het met bloe- 'm!en omkranste altaar stond. In he,t afge- loopen jaar was zij sterk vermeerderd, de eens zoo kleine schaar der gcloovigen en menigeen zag men vol éerbied knielen, die nog voor korten tijd de secite der christe nen beschouwde als de som aller hooshe den. Er heerschte een feestelijke stemming en zelfs de trekken van den eerwaardige-n Alexandras schenen door een straal van vreugde verhelderd, toén. hij in priesterlijk gewaad te voorschijn trad en zich naar het altaar begaf. Knielend verrichtte hij zijn gebed, stond Jan op en wendde zich tot de vergaderden. Een blijde gebeurtenis heeft ons he toch 'haast nooit voor werken niet aan vaarden. De 8-urige werkdag prijsgegeven. Uit -Maastricht schrijft men aan „Hei Vad.": 't Boterde al lang niet meer tusschen be stuur en personeel van de S. D. A. P.'scht Coöperatie het Volksbelang. Vooral de balc< kers waren ontevreden over het meer dan kapitalistische regiem dat er «heerschte. Maandag was het bijna tot een staking gekomen. In de vorige week werden twee bakkers en een looper ontslagen, juist op het tijdstip dat door'het personeel een actie op touw was gezet voor loonsverhooging. Na langdurige, soms rumoerige besprekin gen gaf het bestuur aan de looneisclien, toe. op voorwaarde, dat 'het. personeel werd ingekrompen. Ook werd overeengekomen dan 8-urigen werkdag prijs te geven, cu; liever wat langer te werken. Nederl. Bakkersbond. De jaarvergadering van den Ned. Bak kersbond werd 14 Juli te Nijmegen gehou den, onder voorzitterschap van den heer Fred. C. Stahle. Tegenwoordig waren de N. V. Meelfabrieken der Nederl. Bakkerij, de N. V. Ned. Bakkerij Centrale en het Bak kerij- en Maalderij Station. De rekening van den penningmeester sluit in ontvangst en uitgaaf met f55,639; de begrooting voor 1921 loopt over f 58,800 (w. o. voor het druk ken der Bondscourant f36,000 staat uitge trokken). De penningmeester J. F. II. Wilmink van Amsterdam wordt herkozen, de heer F. C. Stahle als voorz. De contributie wordt be paald op f5 'sjaars. Uit 'bet rapport der N. V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij blijkt een omzet van f90,000,000; de N. V. Ned. Bakkerij Centrale bad een omzet van 1,1/4 millioen. De -heer II. Smitskamp sprak over de Col lectieve Arbeidsovereenkomst en hare be- teekenis voor het bakkersbedrijf, terwijl ten slotte de Kostprijsberekening voor den bakker" ingeleid werd door den lieer L. Santvoort van Deventer. Een suikerfabriek gesloten. Naar „liet Volk" verneemt, zal met in gang van September a.s.,«de bekende sui kerfabriek van Spakler en Tetterode, aan de Lijnbaangracht bij het Leidschcplein te Amsterdam, worden gesloten. De fabriek, die binnenkort juist 75 jaar zou bestaan, heeft gebrek aan grondstof fen, omdat de suikertrust haar alles voor den neus heeft weggekocht. Den werklieden is voorloopig een uit- keering van 10 weken loon 'toegezegd. Ilalf Augustus zal de directie met nadere voor stellen komen. De Katholieke Internationale. Op initiatief van het bestuur der Fede ratie van Diocesane R. K. Volks- en Werk liedenbonden kwamen Dinsdagmiddag in Den Haag een aantal vertegenwoordigers van R. K. organisaties bijeen, ten einde van gedachten' te wisselen omtrent de vven- schelijkbeid en mogelijkheid van een Ka tholieke Internationale. In de vergadering werd geconstateerd dat reeds verschillende organisaties elk op haar iterrein bezig zijn met'het aanknoopen en bevorderen van internationale betrek kingen. liet denkbeeld van ééne Katholieke In ternationale werd' dan ook algemeen toege juicht en een aan de vergadering voorge legd plan om in die richting te werken, vond aller instemming. Overeenkomstig dit plan zullen de katho lieke organisaties, in drie groote groepen ingedeeld, n.l. in sociale, charitatieve cru cultureele, internationaal contact trachten te krijgen of uit te breiden. Tot het instel len van groepscommissies werd besloten. Nadere mcdedeelingen hoopt men spoe dig te-kunnen verstrekken. Doctor Fr. Cassianus Hentzen O. F. RL Aan de Universiteit van Leuven promo veerde gisteren tot Doctor in de Politieke en Sociale Wetenschappen de Z.Eerw. Pater fr. Gass. Hentzen O. F. M., op een proefschrift: ,De politieke geschiedenis van het Lager Onderwijs in Nederland", een monumentaal opgezet werk. De promotie werd gepresideerd door prof. v. d. Heuvel, oud-Minister van Justitie en van België bij den H. Stoel tijdens den vereend, een féést van het reinste ge luk; twee paren, gij kent ze allen,- sterk in het heilig Geloof, villen zich vereenigen in den band der Christelijke liefde en trouw en vragen den zegen der Kerk. Heeft iemand uwer eenig bézwaar togen dezen band der zielen, die zich gevonden hebben in nood en beproeving; dat hij naar voren trede en spreke. Alles bleef stil, een onderdrukt gefluister ging door den kring der christenen, het klonk als een zegewensch. Komt dan nader kinderen, dat ik it vereenigte naar christelijk gebruik, ging Alexandras bewogen voort, opdat gij voort aan vereend moge staan in nood en dood, vereend in dit leven en vereend ook in de woningen ,der eeuwigheid! Zij traden uit een naast gelegen ruimte, de vier, wier lot zoo nauw aan elkander was verbonden; allen droegen witte klce- ién, de hoofden der bruidjes met? een wit ten sluiter omhuld en ten krans van Myr- then om het voorhoofd. Hand aan hand traden zij voor het altaar en knielden voor Alexandras neder, die zegenend de "handen op hunne hoofden legde. Een wilde lcreet van schrik verbrak plot seling de plechtige stille. 'Door nieuwsgie righeid gedreven, om d£ bruidsparen te zien, had de man, wien de wacht aan den ingang was apgeclragen zijn plicht verzuimd en de fees tel ij kg hai (.teling bijgewoond^ zoodat hij niet het waarschuwend te eken kon geven toen een groep in mantels ge hulde gedaanten langzaam en voorzichtig het pad afdaalde dat naar de hoofdruimte der catacomben voerde. Aan den ingang gekomen wierpen zij hun mantels af, zwaarden en dolken en de ijzeren wapenrustingen der Rome.insche krijgers schitterden voor de oogen der vér- baasde christenen. Nu wilden zij opsprin gen en hun heil in de vlucht zoeken; maar machtig én groot klonk hun de stem van Alexandras in de ooren, die hen vanaf het altaar vermaande. Zalig zijn zij dte vervolging lijden om het geloof. Zonder vlucht, zonder weer stand zij de lijdenskelk geledigd en de mar telkroon verworven. Nero! fluisterden de ontstelde christe nen, zich angstig aan elkander sluitend als schapen wanneer de wolf komt-." Ja, Nero, zeide de keizer hoonlachend, Nero, die zelf komt om het nest uiit te roeien, waar men godsdienst en staat tege lijk poogt te ondermijnen. Nero is het, die komt om mot zijn keizerlijken adem de leer -in de lucht, te bttazlpn die gindschc oude onsterfelijk waant. Zij is onsterfelijk, Caesar, antwoord de Alexandras vanaf hei altaar en aJ het bloed en do tranen, het leed en de jammer om harentwille door u gij uws gel ij kén vergoten, het is tot cement waarmede de tempel dér waarheid wordt opgetrokken van .welks ilinnen de kruisbanier zal wap peren wanneer Nero en zijn godén rceda iang tot stof zullen zijn vergaan. Meent gij? vroeg Nora schaterlachend. En zich toit do christenen kcerend, ging hij voort: .Weet gij, waarvoor ik u bastemd heb, aanhangers van Jezsu Christus? In deq strijd met de wilde dieren van- mijn circus zult gij drie dagen lang 'tot schouwspel die nen voor mijn Romeinen; doch ik wil gor nadig zijn voor degene die zegt: Ik verloo- chén Christus, verloochen hem die ons die dwaalleer predikit. Denkt aan uw levcnl denkt aan het leven uwer kinderen. Hij Liet zijn blikken over de christenen dwalen; maar aüler oogen 'hingen aarj Alexandras die met ten hemel geslagen blikken, de handen tot gebod gevouwen stond op de treden van het altaar; het wa# alsof een hemelscho lichtschijn zijn hoofd omgaf en weerkaatste op ieder aangezicht; doch vooral op het dubbele bruidspaar dat nog steeds voor het altaar vertoef dé, plechtig klonk tot van de lippen des pries ters: Wordt vervplgd),

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1