BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fecsld. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5U p. kwartaal; by onze acenten.20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Franoo p. post" 12.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- biad is voor de Abonné^s vercrijgbaar tegen betaling van 50 ct. p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang. WOENSDAG £4 JULI 1920. Bureau: RAPENBURG 10 - LEIDEN. Inierc. Telefoon 935. fw No. 3270 Postbus 11 De advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 3D cent. Voor ingezonden nlededeeiingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertenticn, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd hum en verhuur, koop-en verkoop fl. - 's Zaterdag 4 overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit - ;e bladen Y Aangenaam! De 'Russische sovjet-regeering heeft aan 1de Duitsche onafhankelijken itien program punten voorgelegd, waarmede zij zullen moeten accoord gaan, om tot de derde OMoskousdhe internationale te kunnen toe treden. In lo. kan men lezen wat demoratie be- fteekent: le. De dictatuur heteekent het weg jagen van de bourgeoisie door een re volutionaire voorhoede, in tegenstel ling tot de opvatting, dat men eerst de meerderheid moet hebben bij de ver kiezingen. Door de dictatuur krijgt men de meerderheid en niet door de meerderheid de dictatuur. Precies als Troelstra: (De stemmen niet tellen, maar wegen! En waarin de dictatuur bestaat? Luister: 2e. De dictatuur heteekent heb toe passen van geweld en terreur. In duidelijker woorden behoeft 't niet ge zegd! 'Wij verstaan 't zoo! En wil men nu nog weten, hoe de vrij heid zou zegevieren in den ideaal-staat van Diet'socialisme of communisme? De 6de voorwarde zegt het. wederom aller- duideüijkst: 6e. Vrijheid van drukpers en verga dering zou 'beteelcenen, dat men de bourgeoisie het recht geeft de open bare meening te Vergiftigen. 'Aangenaam! De 'Duitsche onafhankelijken vonden blijkbaar niets ergs, niets aniti-socialistiscli of anti-democratisch in deze voorwaarden. Ze hebben ze niet aanvaard, alleen en uitsluitend om het laatste punt, hetwelk 'luidde: 10e. De onafhankelijken moeten zich vereenigen met Spartacüs. Over deze kleinigheid' (het verschil tus- schen hen en de Spartacisten is inderdaa 1 niet zoo die-el groot) zouden we nu ook maar zijn heengestapt!....'.. BE CONFERENTIE TE SPA. Duitscliland's voorstallen in zake de stcen- k co Hovering leiden ïot ©an ernstigsn toestand. Fock, Wilson en Maqlinse zijn ijlings naar Spa ontboden. Er is een aanslag op Hindenburg gepleegd. België. DE CONFERENTIE TE SPA. Hier v-olgt kort en, naar we mee nien, duidelijk het resultaat van de gisteren gevoerde .onderhandelingen. Duitschland heeft zijn voorstel betreffen de zijn maximum-prestaties in kolenleve ringen gedaan. De Entente heeft verklaard, dat zij dit voorstel, gelijk de voorzitter De lacroix zicli uitdrukte, volkomen onvol doende acht en heeft daarop de conferen tie niet alleen geschorst, maar tevens ©ogenblikkelijk de maarschalken Fooli en f\Yilson dringend naar- Spa teruggeroepen. Natuurlijk heerscht zoowel in het En tente- als in het Duitsche kamp de noodige opwinding. Misschien melden ons telegrammen op heden wat zakelijk nieuws. Omtrent de commissie-vergaderingen van gisteren meldt Havas-Reuter: De Duitsche deskundigen, inzake de steenikool-qaestie hielden 's ochtends een 'bijeenkomst, waaraan de geallieerde colle ga's, op verzoek der laatste, officieus deel namen, om kennis te nemen van de rede nen, welke de Duitsche regeering er toe noopten om het cijfer van 2,400,000 ton, door de commissie van herstel vastgesteld, voor de levering, niet 'te aanvaarden." De Duitsche deskundigen voerden tel kens dezelfde argumenten aan, n.l. 'moei lijkheid om in het Roergebied meer arbei ders 'te brengen en te huisvesten, de sta kingen en onlusten en de onvoldoende voeding. De Duitsche deskundigen deden het voorstel tot levering van 1,100,000 ton maandelijks, van heden af, vervolgens na dat de economische toestand van Duitsch land verbeterd zou zijn, 1,400 000 ton vanaf 1 October 1920 om ten slotte het cijfer van 1,700,000 ton te bereiken vanaf 1 October 1921. (En vervolgens eischen zij van nu af van de geallieerden, dat deze aan Duitschland voor elke ton steenkool, die hun geleverd •zou worden, 50 fres. zullen bestemmen voor den aankoop van levensmiddelen voor de mijnwerkers. Een corr. van de „N. R. Crt." seint d.d. gisteren uit Spa: De zitting werd als hopeloos opgegeven en een tijd voor een volgende bijeenkomst •werd niet bepaald. Van ententezijde is men te hard van sta pel geloopen om werkelijk indruk te ma ken. Men heeft maarschalk Foch telefo nisch ontboden, die morgenochtend reeds om 9 uur verwacht wordt, en te gelijker tijd heeft men ook om den lEngelschen maarschalk Wilson, die in het bezette ge- hied is, getelegrafeerd. Dit lijkt ook weer zoo'n plompe wijze van intimideeren, dat men er heel licht mee over het doel kan hebben heengesclioten. Onder de Duitsche industrieelen leelc mij vanavond een stemming voor taaien tegen stand te heerschen. De grondslag voor een, voor alle betrok ken onfeilbaar noodlottig conflict lijkt ook J^ager, als mep: bedenkt, dat heel h&fc geschil eene kwestie van loven en bieden is, een zuiver handelsconflict, waarbij geen al te grooten afstand ftusschen beide par tijen bestaat. Er kan hier echter heel gemakkelijk eene ongelukkige atmosfeer ontstaan, een om mekeer ten kwade is volstrekt niet on waarschijnlijker dan de groote ommekeer 'ten goede, die Zaterdag plaats vind. De stemming was hier vandaag toch al slechter. De bladen zijn iets prikkelbaar der geworden tegenover de Duitschers en de zelfbeheersching der eerste dagen is aan het verdwijnen. De Duitsche journalisten hebben eene aanmaning gekregen zich niet meer na 11 uur 's avonds op straat te vertoonen, die zoo terug werd gezonden. De stemming is op dit oogenblik weer zeer onaangenaam. Laat men het conflict nu aan den senen kant uitvechten door Stinnes met zijne on verzettelijkheid en aan den anderen kant. door Foch met zijne militaire argumenten, dan valt er weinig goeds te verwachten. Intusschen zie ik nog lang geen reden waarom de conferentie ook niet over dit doode punt zou heenkomen. Het is niet de eerste crisis en de wijze waarop aan beide zijden met bluf .wordt gewerkt is niet ge schikt om ons al te pessimistisch te stem men. Duitschland. Hindenburg aangerand. De „Hannoversche Kurier" meldt: Gister avond drong een 20-jarig man 'de woning van veldmaarschalk v. Hindenburg bin nen. Toen deze zijn 'huisknecht wilde roe pen, wierp de indringer zich op v. Hinden burg en er ontstond een hardnekkig ge vecht. De aanvaller trok zijn revolver en loste een schot op den veldmaarschalk, evenwel zonder hem te raken. De bandiet wist zich ten slotte los te rukken eja te ontkomen. Vermoedelijk behoorde hij tot een bende, die teen inbraak wilde plegen in de villa van v. Hindenburg. Polen. De Poolsch-Russische oorlog. Het bericht van den generalen staf meldt: Na een ernstig gevecht heeft de vijand Minsk bezet. Het 66e regiment infanterie der bolsjewisten, dat achter ons front op trad, is vernietigd. Een officieel Poolsch bericht (van welken datum wordt niet meegedeeld, doch klaar blijkelijk van voor den val van Wilna, dus waarschijnlijk van 11 dezer. Red.) m eldt, dat de Polen in de streek ten Noorden van Wilna den.-stI4jtiUegerr '±e -rijrnirteïIJKëCa- 'alerie voortzetten. Tengevolge van de he vige aanvallen der bolsjewiki in het Noor delijk deel van het front en de streek van Wileika, waaraan de Poolsche afdeelingen heldhaftigen tegenstand hebben geboden, weren deze gedwongen het front langs de Wilj.a op te geven. Ondanks herhaalde Poolsche tegenaanvallen heeft de vijand Pon ia lisje en Wiatsyn bezet en nader t hij Molodetsjno. China. Burgeroorlog. De wrijving tusschen pro-Japansche en andere groepen heeft zich tot op de pro vincie Kiangsu uitgebreid. In het district Shanghai is de staat van beleg afgekon digd als voorzorgsmaatregel tegen de (mo gelijkheid van ongeregeldheden, daar de in strijd zijnde militaire gouverneurs van Kiangsu en Chekiang de spoorlijn op 30 mijl van Shanghai hebben doen opbreken. Volgens berichten te Londen uit China ontvangen, is.de toestand aldaar ernstig. De strijdkrachten der beide paitijen tellen ettelijke 1000 man en staan op een paar mijlen afstand tegenover elkaar te Ting- jing, 55 mijlen ten Z.W. van Peking. Te Peking is de staat van beleg afgekondigd en er heerscht een paniek. Buitenlandsche Berichten. Een schrijffout. Uit het onderzoek naar de ontploffing op 27 Mei j.l. in de universiteit te Munster, waardoor tien studenten gedood en nog 20 gewond werden, is, naar verluidt, gebleken dat het .ongeluk is te wijten aan een schrijf fout bij het overschrijven van bet voorle zingsjournaal, waarbij men in het voor schrift voor de samenstelling van de voor het experiment benoocligde ingrediënten „gram" in plaats van kubieke centimeter" bad geschreven. Vredeswerk. De Riheinmetall, een machinefabriek 'te Dusseldorp-Derendorf, die evenals Krupp vroeger oorlogstuig maakte, legt zich thans, ook al evenals Krupp, toe op het maken van locomotieven en spoorwegmaterieel. Zij heeft onlangs haar eerste locomotief, een machine voor goederentreinen, met vijf gekoppelde assen, afgeleverd, tegelijk met 30 goederenwagens. De fabriek, die de laat ste jaren ongeveer 50,000 arbeiders in dienst had, heeft al haar werkplaatsen voor het maken van vreedzame goederen weten in te richten. Behalve spoorwegmaterieel levert zij ook landbouwwerktuigen, telma chines en dergelijke, emailwaren en stalen huizen. Men hoopt in de afdeeling voor spoorwegmaterieel tot een jaarlijksche af levering van 400 groote locomotieven en 3000 goederenwagens te komen. De fa briek heeft al 150 locomo'tieven en tal van wagons gerepareerd. Smokkelen. Bi/ de spoorwegen in de strook langs onzg Nederlandsche grens wordt ernstig geklaagd over den overlast dien men van de smokkelaars en hamsreraars onder vindt. Verleden week traden deze lieden in zulke massa's op, dat ze de stations en de treinen bestormden en zonder betalen medereisden, zonder dat liet spoorwegper soneel bij machte was er iets tegen te doen. Te Wezel kwamen treinen uit de richtin gen Emmerik en Bochqll aan, die overvol waren; de passagiers zaten zelfs op de tree planken en hoven op de wagens, (maar bijna geen enkele had een kaartje. Nu. is de politie overal versterkt en hoopt.men op verbetering. De uitvoer van kaas zal worden verbo den. Ingediend is ©en wetsontwerp, regelende de aanslagen in de directe belastingen. Uitvoerverbod van kaas. Naar de „Msbd." verneemt, is spoedig een ministerieele beschikking te ver wachten, waarbij de algeheele uitvoer van kaas wordt stopgezet. Invoer in Duitschland. 'Eieren en eierproductcn, zoomede harde kaas (Goudsche, .Edammer, enz.) doch geen z.g. Weichkase, mogen zonder invoerver gunning uit Nederland weder in Duitsch land worden ingevoerd. Da Rijks-kclendistiibutïe. De „Tel." verneemt, dat de heer Frowein voornemens is eerlang ontslag te nemen als leider van de kolendistributie nu blijkt, dat deze crisis-instelling nog enkele jaren zal gehandhaafd moeten blijven. Vcoriaopige aanslagen in da directe belastingen. Ingekomen is een wetsontwerp in zake het opleggen van voorloopige aanslagen in de direct belastingen. Als eon gevolg- van de omvangrijke taak, die de oorlogstijden op de ambtenaren der belastingen hebben gelegd, is met betrek king tot de vaststelling der aanslagen in neïschillende directe belasting'n aanzienlij ke vertraging ontstaan. Door de aanstelling van tijdelijke hulpkrachten is het slechts ten decJe gelukt aan dit bezwaar het hoofd te bieden. Daarom is de mogelijkheid om voor loopige aanslagen op te leggbn, waartoe het wetsontwerp strekt, wenscheüjk. Als basis voor den voorioopigen aanslag wordt genomen de aanslag over het vorig -fcrtrhi5cmgr~jaar. Op den voorloopigen aanslag zullen de voorschriften betreffende invordering van toepassing zijn. Eveneens zullen er de opcen ten op gelegd worden, die aan den definitie- ven aanslag verbond1.1 n zijn. Maar reclame is niet toegelaten en evenmin behoeft aan spraak op ontheffing te bestaan Als de omstandigheden van den belasting plichtigen sedert .den laat sten aanslag een zoodanige wijziging hebben ondergaan, dat de volgende aanslagen aanzienlijk lagter zal zijn, of wel, dat een aanslag geheel achter wege zal blijven, wordt ter beoordeeling van de administratie de invordering be paalt tot het vermoeit ik verschuldigde be- drag Contact tegenover boycot. De Hongaarsche gezant aan ons hof heeft in zijn land overal het telegram bekend ge maakt. dat de Unie van R.-K. Stud'entenver- eenigingen hem te rechter tijd toezond en dat aldus luidde: „De Katholieke studenten van Holland protesteeren des te krachtiger tegen den boycot, omdat van den eenon kant het b'e- suit daartoe in 'hun eigen land, maai- vol strekt niet door hun volk genomen is. en van den anderen kant het edele Hongarije blijkbaar de roeping heeft om de barbaairsch beid van bet bolsjewisme te breken, zooals het vroeger Europa redde van de Turken.'' Extrauitk&ering voor 's Rijks personeel gevraagd! In eene bestuursvergadering van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst is besloten tot de Regee ring het verzoek te richten óm vóór den komenden winter aan aille ambtenaren, beambten enz. een. extra-maand salaris toe te kennen met een minimum van twee honderd gulden. S peorv/egperson cel. Gisteren hadden vertegenwoordigers van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen een onder houd met den Minister van Waterstaat over de vertraagde invoering en de toe passing der gewijzigde bepalingen inzake dienst- en rusttijden voor het. spoorweg personeel. De vertegenwoordigers wezen er op, dat éénheid in de toepassing der bepalingen tot zeer groot nadeel van 'liet personeel ontbreekt en dat huns inziens de juiste rubriceering der bureaux en stations on der de verschillende artikelen van het Kon. Besluit 1S72 veel te wenschen over laat-. De Mnister wees er op, dat de wijzigin gen in de bepalingen zeer belangrijk waren; dat geoefend personeel, speciaal in de ambtenaars-categorie, slechts ge leidelijk beschikbaar komt, en daarom het personeel wat geduld moet hebben. Op verzoek der vertegenwoordigers zeide de -Minister te zullen overwegen om de kennisgevingen van de directie omtrent de rubriceering dey bureaux en stations zooals die voorloopig zijn vastgesteld be nevens de verleende ontheffingen van de bepalingen ook ter kennis van de organi saties te brengen. jyerder deelde de Minister mede, dat be rekening der overuren zal plaats vinden vanaf 1 Juli 1920, volgens de definitieve indeeling der bureaux en stations, ook al was het station of bureau voorloopig an ders ingedeeld geweest, tenzij veranderde omstandigheden van den dienst zelf tot de gewijzigde indeeling aanleiding gaven. Bij de berekening der overuren zal, behalve met vast loon, ook'met de toelagen reke ning gehouden worden. Metaalbewerkers. De te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers heeft de volgende motie aangenomen: Kennis genomen hebbende van de be sluiten van den Metaalbond en de negee- renvde houding van dat lichaam, welke het minimum-uurloon (hoewel dit stelsel in alle branches van den aiheid regelmatig functioneert) als een maatschappelijk kwaad veroordeelt en het uur-inkoimcn- stelsel, hetwelk de solidariteit der arbei ders vermoordt., handhaaft en daarmee liet oud'e klasse-standpunt van „zaken zijn za ken" blijft huldigen, wijst de arbeiders op de groote nadeelige gevolgen, welke daar uit voor de arbeidersklasse voortvloeien; protesteert tegen de houding van den Metaalbond die op de conferentie van 21 Mei in iDen Haag slechts de arbeidsvoor waarden dicteerde en elk overleg uitsloot; zich verder uitsprekend over de houding der zustei'-organisaties, betreurt het in deze, dat. een overleg is gepleegd tot het ontwerpen van een gelijkluidend program van actie; keurt suf de houding der IvathChrist, en Neutral© osganisaties, die reeds alle prin cipieel© eischen als minimumloon en 45- urige werkweek, tegenover den Metaalbond hebben prijsgegeven. besluit de agitatie tot doorvoering van de gestelde eischen met alle ten dienste staande middelen onverzwakt voort te zetten. Telefoon AmsterdamDen Haag Rotterdam. Naar Aneta verneemt, zal de nieuwe te lefoonkabel AmsterdamiDen HaagRot tendam in October in gébruik worden ge nomen. Een aanmerkelijke verbetering van 't verkeer wordt daarvan verwacht. Thans wordt de afwikkeling van gesprekken ten zeerste belemmerd door gesprekken betref fende speculatie in vreemde valuta cn er bestaan geen voorschriften, die de tele foonlijnen voor het gebruik hiervan ver bieden. Do winkelsluiting te Haarlem. --Ren commissie-uit-den gemeenteraad heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de vraag of liet overweging verdient de verordening op de winkelsluiting te be machtigen of te wijzigen. Haar (bleek, dat patroonskringen de wensch naar hand having van den 'bestaanden toestand be stond, terwijl de organisaties van winkel personeel de sluiting op 7 uur des avonds wenscheüjk achten. De commissie gaf, bij wijze van (middenweg, den Raad in over weging het sluitingsuur op hafacht te be palen. Daartegen verzetten zich in een adres aan den Raad een aantal neringdoen den, die hunnerzijds een comité van actie benoemden en breed gemotiveerd zet 'dit comité uiteen de bezwaren zoowel tegen 7 uur-, als tegen halfacht-sluiting. De communisten en de gemesntewinkels.' Tn de „Tribune" komt B. C>(olt.hof) in ver zet tegen de motieven, die de Amsterdam- sche communistische raadsfractie er toe brachten, de voordracht betreffende de uit breiding van het aantal viscliwinkels te verwerpen. De schrijver meent, dat die motieven hebben geleid „tot besluiten, die niet stroo- ken met de algemeene lijn onzer politiek. En het schijnt ons niet twijfelachtig, dat die algemeene politieke lijn wijst in do richting van overheidsbeheer der levens middelenvoorziening." Het kan niet op den goeden weg liggen, de organen, die wij later zullen noodig hebben, te vernielen of hun ontwikkeling te belemmeren. En daarom hebben wij", aldus de „Tri bune". den indruk, dat onze Amscerdam- sche fractie ditmaal niet op den goeden eg is geweest." Bedorven bessen. Reuter seint aan de „N. R. Ct." uit Lon den: Dertig ton zwarte bessen, bestemd voor de bereiding van jam, zijn te Huil vernie tigd, omdat ze bedorven waren, naar men zegt het gevolg van het'gebruik van ver keerde vaten voor het vervoer van Neder land naar Engeland. Het visschersbedrijf. De „Vissclierij Ct." merkt op, dat nauwelijks is het vrije handelsverkeer met Duitschland weer mogelijk, oi de energie van de particu liere vischhandel.i*cn. Hollandsche zoowel als] Duitsche, kom; to: uiting. Dezer dagen rolde de eerste wagon visch van IJrmiïden af D. IJmuider firma's zijn bezig hun cude rela i. weder aan 'te knoopen. vele Duitsche fini: vroegen reeds iwodcr offerte aan. Het is te hopen, dat de IJmuider trawler' nu spoedig weder naar zee ter visscherij gaan, Te hopen voor den handel, de reede; :j' en bovenal voor de (honderden eni honderd'.; werkeloozen. Een ernstig bezwaar blijft de kolenprij: Zooals die thans is. kan het bedrijf niet loo- nend worden ui;gcoefend. Het is alleszins gemotiveerd. dat de Regee- jing door het geven van een subsidie per ton kolen, de reederij zoo goed als de tramweg maatschappijen in staat stelt het bedrijf tr te oefenen. Reeds bracht de „Staatscourant lipt 'bericht, dat zelfs aan de binncnlandsche beurtvaart, die voor de voedselvoorziening vaart, subsidie op de steenkolen zal wbtoen. gegeven! Moet dan de vissdherij. die direct voor voedselvoorziening bijdraagt, niet des t?S eerder gesubsidieerd? Ontevreden vergunninghouders. De vergunninghouders in de stad GrcH ningen bobben besloten, allen, die medewerk* ten aan het verkrijgen van een „dropte kermis" te boycotten en wel door geeise zaken te doen niet: 1. de raadsleden, die zeli zaken hebben en voor eene droge kermis gestemd hebben; 2. de winkeliers, die in de blauwe week een z.g. blauwe etalage gehad hebben; 3. de bewoners der huizen, aan welke ia de blauwe week de doeken met de bekende opschriften waren gespannen; 4. alle firma's, die in het blaadje „De Dro-i ge KroesT adverteeren. Al deze personen worden in een circulaires door de kasteleinsvereeniging verspreid, met name genoemd. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Afwezig de heen J. van Leeuwen Jz., zonder kennisgeving. Voorzitter de burgemeester, de heer P, Wap; secretaris 'de heer H. Smeets. De notulen van het verhandelde in de* vorige vergadering worden voorgelezen; door den. secretaris en daarna door den' Raad onveranderd' goedgekeurd en vastge-i steld. Ingekomen stukken. De volgende inge komen stukken worden voor kennisgeving aangenomen: 1. Proces-verbaal van de op 7 Juli 1926 bij den gemeente-ontvanger ge - dpne kasopname. Er bleek in kas te zijn oen bedrag van f29,794.53. 2. Dankbetui ging van de wed. J. Corbeau, te 's-Graven- hage, voor clcn verleenden toeslag van 40 pet. op haar pensioen. 3. Mededeeling goed keuring begrooting, dienst 1919. 4. Idem ioedkeuring van het kohier schoolgeld over ie kwartaal tot een bedrag van f 02.50. 5. Lüem goedkeuring raadsbesluit tot beta ling uit den post onvoorzien van 1919. 6. Ged. Staten Zuid-Holland, mededeeling dat de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger dezer gemeente zijn gebracht resp. op f 2200, f 2000 en f 1050. 7. Ccmmfssaris der Koningin in Zuid-Holland mededeeling dat benoemd is lot lid der Gezondheidscommissie J. Hengeveld Jzn., 1 Alp'hen aan den Rijn. 8. Rijksbetaal meester 's-Gravenhage, mededeeling dat aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald f 2988.44. 9. Ontvanger Directe Belastingen.' Leiden, idem dat is uitbetaald f848.34 en f 485. 10. Tegen de toegezonden concept verordening van den Grooten Westeind* schen Polder bestaan geen bezwaren. 11. Overeenkomstig het praeadvies van B. cru W. wordt de motie Van den Raad der ge meente Termunten, om -bij de regeering aan te dringen op verhooging van den af- irek noodzakelijk levensonderhoud, voor kennisgeving aangenomen. 12. Op voor stel van B. en W. wordt, afwijzend beschikt op een verzoek van den Bond van Ge meenteveldwachters om aan het politje- pérsoneel een extra maand salaris toe te kennen en de jaarwedde te bepalen van f 16C0 tot f2400 benevens vrije bovenklee- ling en wapenen, vrije geneeskundige be handeling, vrije woning, premievrij pen sioen cn vrij rijwiel. 13. Naar aanleiding van een verzoek van C. Renes e. a. tot-her- stol van de torenklok, wordt besloten twee wijzerplaten aan te brengen met twee wij zers, alsmede bet uurwerk te doen reparee- ren cn schoonmaken, hetgeen zal kosten volgens begrooting f385. Verzoek Woningbouwvereeniging „St, Joseph". B. en W. stellen den Raad voor, gelet op het uitgebracht rapport der Wo ningbouwcommissie; op het verzoek der Woningbouwcommissie, afwijzend te be schikken. De heer Wesselingh meent uit 't voorgelezen rapport der commissie, dat. er geen voeling is gehouden met het bestuur. Ier Woningbouwcommissie. Hij meent toch dat de vereeniging toch zoo maar niet een verzoek zal indienen zonder dat er werkelijk woningnood is en zegt dat men mar aanleiding van de resultaten der wo ningtelling toch maar niet afwijzend op •en dergelijk verzoek kan beschikken'. Zijn ïpinie in de vorige vergadering was dan ook dat de te benoemen commissi - in over- 'eg zou treden met de Woningbouwver eniging en nu dit niet is gebeurd, stelt hij alsnog voor dat de commissie dit doet. De heer van Bennekom steunt het ver so ek van den heer Wesselingh, zoodat het ■en voorstel wordt. De heer de Gi-aaf, lid der woningbouwcom- nissie, zegt dat ook aanvankelijk bij hem het plan had voorgezeten om met de wo-> uingvereeniging te confereeren, doch toen de commissie besloot om op "liet verzoek afwijzend te beschikken en aan de ver eniging den raad te geven "om een nieuw plan in te dienen in overleg met de com- missie, kon hij zich hiermee vereenigen. De heer Stadhouder merkt op dat hij er der tijd reeds op aangedrongen heeft om ii raadslid te benoemen in het bestuur, i r vereeniging. Ito heer Los is er voor om eerst dit plan r ie werken, dan kan later op een tweed© 'i'k beslist worden. Om de vereeniging n raadslid toe te voegen vindt hij wel it sterk, want zoolang als de vereeniging cn geldelijken steun van Rijk en ge- i: 'ente geniet, is bet bestuur dier vereeni ging geheel de baas. Den lieer Wesselingh doet bet genoegen vernemen dat ook de heeren der com- i issie een overleg met de vereenigkig •n schel ijk achten en bet spijt hem dat zulks niet is geschied. Hi/ wil daarom als*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1