£eicbclie (Boibïotvt Pit, blacl verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5U p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. weck, f2.l>0 p. kwartaal.Franco p post° f2.95 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad ïs voor de Abonné's vennijgbaar tegen betaling van 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., metGexUustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang. Bureau: RAFENBUF.G !0 DINSDAG E3 JULI 1920. LEIDEft, Inierc. Telefoon 935. No. 3269 Posibus 11 De advertentieprijs bedraagt op Zaterdag cent per regel, overige dageD 30 cent. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Adverlentiën, van ten hoogste 30 woelden waarin betrekkingen worden aangeboden of geviaagd huur en verbuur, koop en verkoop fl. - "s Zaterdag 3 overige dagen f0.75. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE SPA. JDo stesnkolen-kwestié is nog niet opgelost. DE BEDREIGING VAN POLEN DOOR DE EGLSJSWIKI. Voorstel der Geallieerden inzake een wapenstilstand. België. DE CONFERENTIE TE SPA. Men is nog steeds over de steenkoolW«i« ring doende. De Geallieerden veria ••.gen 8,400,000 ton per maand. De Duitscliers wil den de helft geven. Stinnes oorspronkelijk zclifs minder, n.l. een millioen ton. Intussclien is er een ander geschilpunt gerezen. De Duitsche delegatie zou .een plan voor het voldoen der schadeloosstel- ding overhandigen. Zij weigerde dit, omdat de steenkoollevering nog niet geregeld is. Simons wees er op dat deze twee kwesties in nauw verband slaan. Zoolang Duilsch- üand niet weet over'hoeveel brandstof haar nijverheid zal kunnen beschikken, zoo-, lang kan het niet schatten, hoeveel en wat die nijverheid zal kunnen voortbrengen en hoe dus de schadeloosstelling geregeld anoet worden. Ten slotte heeft von Simons dan toch, op aandringen van Millerand, het Duitsche plan ingediend. Havas zegt 4at het erg vaag en onduidelijk is. De Berlijnsdhe correspondent van het ^Hbld." -telefoneert uit Spa gistenniddag drie uur; Gelijk ik u reeds berichtte, kwamen de Duitsche gedelegeerden hedenochtend te vergeefs ter conferentie. De Opperste Raad gaf er de voorkeur aan den toestand van 'Polen te bespreken en de beraadslagingen met de Duitschei's tot 's middags uit te stellen. Het veimoeden is echter gewettigd, dat ook de moeilijkheden, die met Duitsoh- r. land betreffende de koler.kwestie en de schadeloosstellingen gei-ezen zijn een on derwerp van de besprekingen van den Oppersten Raad uitmaken. Men hecht intussclien van Duitsche zijde 3iet grootste belang aan een, hezosk, dat minister Simons hedenochtend aan MiHe- rand 'bracht en wel op verzoek van Mille- irand zelf. Naar mij van ent«nteJzijde wordt mede gedeeld, besloot men in dit gesprek do nog [hangende quaestie^. hetzij door de Com missie van herstel, dan wel een Commis sie van deskundigen, verder te doen uit- twei'ken. De hoop, dat de conferentie hedenavond -Eou afloopen, schijnt terecht vervlogen te zijn. Zelfs, voor het geval, dat. Millerand imorgcn naar Parijs vertrekt, schijnt men zijne terugkomst nog te willen afwachten. IVan andere zijde beweert men echter, dat morgen, Dinsdagochtend, de conferentie gesloten zal worden. „Bo GuMen Sporen-slag". Vlaanderen heeft Zondag den Gulden tS'poren-slag gevierd. Ongelukkigerwijze is (het daarbij te Antwerpen tot hotsing met •de "politie gekomen. Er zijn mensclven ge kwetst en er is een doode gevallen. De bur gemeester van Antwerpen had verboden •dat er binnen de gemeente een betooging gehouden zou worden; zoo had deze plaats 'te Borgerhout. Het Laatste Nieuws meldt omtrent het gebeurde te Antwerpen het [volgende: Rond den middag verscheen in de Van iWesembeeckstraat een groep betoogers; de politie ging ze tegemoet en schoot met de revolver. - De betoogers gingen uiteen, stelden zich verder weer op. trokken over de Meir naar het Conscienceplein. De politie chargeerde en dreef do massa tuiteen; maar op de Groote Markt werd de politie overrompeld, tot versterkingen kwa men. Revolverschoten weerklonken. Einde lijk werd de Groote Markt ontruimd. Drie agenten werdon met stokslagen gewond; een betooger kreeg -een kogel in de izijdo, anderen kregen sabelhouwen. •Een 20-tal personen werden aangehou den. Schepene Strauss leidde persoonlijk de politte; ook generaal 'Mahien was aanwe zig. Te 7 uur is de gekwetste hunger, wiens inaam Van der Eeclc is, overleden. Deze tijding heeft in de stad een groote opschudding verwekt. Bolsjewieken gearresteerd. Volgens het „Petit Journal" hebben drie bolsjewieken de bureaux van het Verbond van V^kvereenigingen der Seine leegge plunderd; zij werden gearresteerd. Frankrijk. Keizerin Eugenie, f 'Keiizerin Eugenie is, zooals reeds gemeld, gestorven in het land, waar 'zij geboren is: Spanje. Het thans levende geslacht kende Frank- rij'ks gewezen keizerin, de eenmaal om haar schitterende schoonheid geroemde, slechts als een eemgszins legendarische, hoogbe jaarde vorstin, stil levend op een landgoed in Engelan'd meestal, of nog wat reizend aldus de „N. Rott. Crt.". Een enkele maal meldden de bladen dan in een tele gram van enkele regels, dat keizerin Euge nie hier of daar op het vaste lancl, té Pa rijs of in het zuiden van Frankrijk was aangekomen en in geïllustreerde bladen zag men wel de foto van een oud vrouwtje, soms op een stokje geleund en met een bril met donkere glazen op. Dat was dan de gewezien keizerin Eugenie van het luis terrijke hof van keizer Napoleon III, deze oude vrouw, die haar tijd overleefd had, dolend door Europa. In 1826 is Eugénie Maria van Montijo te Granada in Spanje als tweede dochter uit een oud-aristocratisch geslacht geboren. Haar vader was graaf Manuel Fernandez van Montijo, hertog van Peneranda, drager van de drie grande-waardigheden eerste klas van Teba, Bancs en Mora. Maria Ma- nuela Ivirkpatrick van Closebrun was de moeder van de toekomstige keizerin, dogr welke deze tot een Schotsche katOiolieke familie behoorde, die vluchten moest na den val der Stuarts en zich in Spanje ves tigde. Haar jeugd heeft Eugenie in 'hoofd zaak in FrankrijQc en in- Engeland doorge bracht, waar zij onder den naam van gravin Teba bijkans voortdurend met haar moeder vertoefde. Op de feesten, die Na poleon als Frankrijiks president op het Elysee gaf trok de bevalligheid van de jonge Spaansche algemeen zeer de aan dacht, waarschijnlijk ook van Napoleon, want toen hij later, keizer geworden ver geefs om de hand van verschillende prin sessen uit Europeesche dynastiën ge- vi'aagd had, koos hij de sclioone Spaan sche gravin uit om naast hem keizerin van Frankrijk te worden (1853). Van het schitterende keizerlijke hof werd Eugenie het schitterende middelpunt, begaafd als zij was. behalve met huiten- gewone schoonheid, met een uitnemend verstand. Bij afwezigheid van den keizer, tijdens den Italiaanse!)en veldtocht en in 70 voerde Eugenie als regentes het be wind over de zaken des lands. Eugenie was nog een jonge vrouw toen de debacle van. Sédan aan het keizerrijk van Napoleon III een einde maakte. De keiizer werd gevangen genomen, en de keizerin vluchtte weg uit Parijs, over Bel gië naar Erugeland. Dit land is sedert haar tweede vaderland geworden, waar zij na den dood van haar zoon, haar eenig kind, die in 1879 in Zuid-Afrika tegen de Zoe- loe's gesneuveld is, teruggetrokken leefde als gravin de Pierrefonds op een landgoed hij Farnborough. Het laatste hebben de couranten over keizerin .Eugenie geschreven, toen zij nu enkele weken geleden meldden, dat de 94-jarige vrouw een oog-operatie zou on dergaan. Italic. Be Intern. Zesliodenconfereniie te Genua. De internationale zeeliedenconferentie heeft 'het ontwerp aangenomen van de overeenkomst, waarbij de leeftijd van kin deren, welke aan boord van schepen wer ken, op 14 jaar wordt bepaald, alsmede een ontwerp, waarbij den zeelieden in geval van verliezen of schipbreuk een schadever goeding van twee maanden salaris wordt gewaarboiigd. De conferentie nam drie resoluties aan, welke den verschillende regeeringen zullen worden voorgelegd, en die 'binnen een jaar door de stalen moeten worden aangeno men, waarin wordt gevraagd den achturen- dag en de 48-urenweek te regelen, alsmede de invoering van een verzekering tegen werkloosheid op nationalen grondslag. De conferentie nam eveneens een resolu tie aan, waarin het internationaal bureau met de bestrijding van de werkloosheid wordt heiast, Polen. NOTA AAN BE SOVJETS. De 'Entente eischt eeni wapenstilstand. De geallieerden te Spa (hebben de sovjet- regeering voorgesteld om een wapenstil stand te sluiten met Polen op dezen grond slag,-dat de Polen binnen hun eigen gren zen terugtrekken. De wapenstilstand moet worden gevolgd door een vredesconferentie van alle randstaten. Indien de sovjet-regeering dit weigert of Polen binnen zijn eigen wettige grenzen aanvalt, dan zullen de geallieerden Polen volledigen steun geven. Een Buitscïi offensief in Opper-Silezië? Een door de Poolsche delegatie te Spa ontvangen telegram meldt dat er een Duitsch offensief in Opper-Silezië in voor bereiding is. Men kent niet slechts de offi cieren, die het offensief.zullen leiden, doch eveneens de punten, waarop het zal wor den ontketend. De Poolsch-Rucsischa osrlog. Uit [Warschau wordt gemeld dat de Poolsche troepen zich langzaam en onder tegenaanvallen op de linie ModocsnoPe- rysof terugtrekken. De pogingen van het roode leger om de Berezina bij Bobrinsk te overschrijden, werden afgeslagen. In de omgeving van Rofno wordt de strijd tegen de cavalerie voortgeze;. Bij Luck en Doebno levendige verkenniags- gevechten. In Podolië trekt-het leger van generaal Romer volgens het vastgestelde plan teinig. Tot opperbevelhebber van het nieuwe Poolsche vrijwilligersleger is generaal Hal- Ier benoemd. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld is öe terugtocht der Polen irüLitauen aan den gang. De Litausehe troepen bezetten de ontruimde gebieden onmiddellijk r.a het vertrek der Polen. Ook Wilna wordt in allerijl ontruimd. De Litausehe troepen staan op 18 K.M. van Wilna. 'Het is de bolsjewieken gelukt de B?re- sina hij Bobrinslc over te trekken. Argentinië. 503,000 ion graan-uitvoer. De regeering publiceert een besluit, het welk den graanuitvoer beperkt tot 500,000 •ton. De verschepingen zullen met prioriteit plaats hebben. Afrika. Bolsjewistische troepen tsgea Afghanistan? 'Er heerscht groote onrust dn Afghanistan in verband met berichten over het concen- treeren van groote 'bolsjewistische strijd krachten te Boekhara Merf en Tasjkent. Palestina. Een koninklijke boodschap. De Advisee- rendo Raad. De door bemiddeling -van Sir Herbert Sa muel te Jeruzalem uitgevaardigde bood schap van den Engelschen koning 'bevat o. a. de volgende zinsneden: ,,Ik wenscli u de verzekering te geven van de volkomen onpartijdigheid, waarmee Engeland zijn plichten a4s man'dataire mo gendheid eal vervullen en van het vaste vooi'nemen mijner regeering om de rech ten van ieder onder u vertegenwoordigd ras te eerbiedigen." De door Samuel aangekondigde door hem gepresideerden Adviseerenden Raad zal be staan uit tien leden, behoorende tot de ver schillende deelen des volks. Aan dezen raad zal in alle belangrijke aangelegenheden, de jaarlijksche begrooting inbegrepen, om advies worden gevraagd. Te" 's-Gravenhage is een comité gevormd ter behartiging van de belangen dar „nieu we armen." De instelling van een landbouwraad. FEUILLETON. Een Ksizersdroom. 41) Mof heel mijn Iziel neem iik dit geloof •aan, riep de jomge man, -zijin vriend onder brekend. Wijs mij nie§ af. Het is mij, ging hij kalmer voort, ais hacl ik in een droom reeds dat be&ld van 'den gekruist,en God gazi'on, als had mij een. zachte stem van Zijn. lijden., Zijn hef de verhaald. Wijs mij aiiöti terug, eerwaarde Vader, van, wien Aulus mij zoo dikwijls sprak. Ook uw trekken zijn mij niet vreemd, een zoeto weemoed vervult mij het hart, wanneer ik iu aanschouw. Alexandros reikte beiden de hand. Wees mij wetlkom als zoon en dochter, zei hij vriendelijk, wanneer ge bereid zijt mot ows te dulden eri .te lijden en ge zijt het, dat lees ik in uwe oogen. Wat ge u uit vroege» ttjd herinnert, Plautus, dat is de neiging eener edele zi'ol; liet goede zaad heeft daarin wortel geschoten door Aulus' zorg en het is haar als droeg zij reeds lang de kiem. Zie, Plautus, ook iik bezat eens een zoon van wien ik hoopte dat hij mijn üteun zou zijn in later ja-ren niet de dood naar de boosheid dc-r menschen heeft hem mij ontroofd en licht zal mijn oog hem nimmer wederzien; ik bied u zijn plaats aan Plautus, ik bied u de liefde eens vaders. Ja, laat mij u vader noemen, riep Plau tus; want nooit kende ik hem, die mij het leven gaf. Een armo philosoof vond mij als hulpeloos kind op het Forum en ontfermde zich over mij. Niets herinnert mij aan mijn vroegste kindsheid, dan- een stukje metaal dat den naam Laertus draagt. Laertus! de hoogo gestalte van Alexandros wankelde. O, algoede God, oen stukje goud! Aricia, ook gij werd mij door dat teeken weergegeven. O, als het kruis zich aan elkander paste, wanneer ik mijn lang verloren kinderen moest vinden op d^ze plaats. Bleek, bevend over al 'haar leden had Aricia haar kleinood te voorschijn ge bracht, ook Plautus nam met sidderende hand zijn heilige herinnering van de borst; beide 9tukken legdte Alexandros aaneen en zij vormden een kruis. Sella, Laertus fluisterde nzijn -lippen, en niet nauw hoorbare stem: Mijne kinde den! Door aandetening overmand, door ge luk overstelpt zonk do grijsaard langzaam op de treden amor het altaar ric.ler, ter wijl zijn kinderen vol eerbied nevens hem knielden. Ook de nog aanwezige geloov.igcn vouwden de handen in stom gebed, iedere ziel verhief zich- tot den Algoede, ieder oog blikte ten hemefl. Het was alsof d% adem Gods hen omzwdefd^ doordrong tot in de diepste schuilhoeken huns harten, hen op nieuw sterkend in het geloof en nieuwen moed schenkend om voor dit geloof te lijden en zoo het zijn moest te sterven. HOOFDSTUK XIV. Ruim een jaar was verstreken. Met too- veraebtige snelheid was. uit de puinen van 'het oude Rome een nieuwe stad verrezen, schitterend van goud en marmer, con Rome van Nero, die nu de rol van schepper speelde, nadat hij eerst in dien van verwoes ter bijval had afgedwongen. Het heerlijkste van alles in de nieuw herki'egen hoofdstad was ongetwijfeld het keizerlijk paleis, het gouden huis, temidden van uitgestrekte tui nen met fabelachtige pracht opgetrokken, waarvoor zelfs de meest'afgelegen provin cies hun kostbaarste schatten hadden inoe- te offeren. De spookjesachtige pracht van net inwendige spotte met alle beschrijving. In een der pronkzalen, waaraan de wanden met parelmoer waren bedekt, ver toefde. Nero. Waarheen hij het oog wendde, heerschte keizerlijke weelde en toch lag cr één trek van overzadiging en verveling op zijn gelaat dié hem de schatten eener wereld met de volmaakste onverschilligheid deed aanschouwen, terwijl het minste gerucht hem ddcd opschrikken? en een zenuwachtige trilling over zijn leden joeg. Het met goud doorwerkt: voorhangsel Van een socialistisch huiseigenaar (zie Binnenland.) De onderwijzers krijgen 200 gld. voor schot op de nieuwe salaris-verhooging. Uitvoer van vroege aardappelen. De N. U. 'M. brengt ter kennis, dat voor de week van 19 t/m. 25 Juli a.s. consenten voor eene beperkte hoeveelheid vroege aardappelen kunnen worden verkregen on der dezelfde voorwaarden als aan den uit voer van dit product gedurende de week van 12 t/m. 18 dezer zijn verbonden ge weest. Consen-taanvragen, vergezeld van de ver- eischte stortingen en waarborgen, moeten uiterlijik Donderdag 15 Juli des namiddags 4 uur ton kantore van1 voornoemde Maat schappij zijn' ontvangen. Later inkomende aanvragen worden niet in behandeling ge-, nomen. Opheffing uitvosrvorliod zeep en zeeppoeder. De Minister van Landbouw heeft tot na dere aankondiging met ingang van 10 Juli a.s. 'dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van zachte zeep en zeeppoeder. Pensioenwat reservaporsoneal. De Minister van Oorlog heeft op vragen van het Kamerlid Wijk betreffende de be rekening van hét pensioen van het reserve- personeel, dat tijdens de mobilisatie voort durend in werkelijken dienst is geweest geantwoord, dat in 1918 <de commissie voor de herziening van de Pensioenwetten voor land- en zeemacht 1902, is uitgenoodigd ook de herziening der reservewetten voor te bereiden en daarbij met den voortdurenden werkelijken dienst van het personeel reke ning te houden. Omtrent de beginselen en grondslagen, waarop- een eventueele herziening dier re servewetten zal steunen, kan de Minister nog geenerlei mededeeling doen. Voorschot onderwijzers-salarissen. Naar „De Tijd" verneemt, heeft de regee ring bij nadere overweging voldoende gron den gevonden om het bedrag van het voor schot op de te verhoogen wedden der on derwijzers, aanvankelijk gesteld op 150 gld., te stellen op 200 gld. Moge nu ook de uitkeering spoedig ge schieden! Een landbouwraad. Sedert de uittreding van de Katholieke Landbouworganisaties uit het Kon. Nederi. Landbouw-Gomit'é, welke uittreding dezer dagen geheel haar beslag heeft gekregen, bestaat er feitelijk geen lichaam, dat den lieelen boerenstand vertegenwoordigt. Ten einde toch voeling te kunnen krij gen met den gelieelen landbouw, stelt de Minister van Landbouw zich voor, een nieuw instituut te stichten, waarin alle hoofdorganisaties van den landbouw haar vertegenwoordigers zullen kunnen hebben. Dit instituut zal zijn een Landbouwraad. De Minister noodigt de* groote organisa ties uit een zeker aantal voormannen' voor den Landbouwraad aan te wijzen, welke aantallen zullen correspondeeren met de sterkte van liet ledental dier organisaties. De Minister zelf wijst den voorzitter aan. De formatie en bezetting van liet bureau, dat met den voorzitter de werkzaamheden buiten de vergaderingen en naar aanlei ding van de besluiten der vergaderingen verricht, wordt eveneens door den Minis ter geregeld; de kosten, daaraan verbon den, zullen door het rijk gedragen worden. Voor de nieuwe armen. In 's-Graven'hage is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt middelen te zoeken om de „Nieuwe Armen" in hun nood ter hulp te komen. Wij lezen in de Haagsche „Nieuwe Crt." het volgende: „Er is van meer dan één zijde gezocht naar middelen om den benarden toestand van een vrij breede categorie van mede burgers te verbeteren, die hun 'becsheiden inkomsten bij de stijgende duurte gelijk zagen blijven of zelfs minder zagen wor den in een tijd, die aan alle kanten leidde tot verhooging van salarissen en nu ooik pensioenen. Er wordt door deze nieuwe arm'en in. het geheim zeer veel geleden. Vooral zij, die 'hun bezit in Russische en Oostenrijksche fondsen- hadden belegd, zijn er vaak heel erg aan toe. De poging door een tweetal particulieren gedaan vooc eenigen tijd om daarin verbetering te bren-4 gen mislukte door gebrek aan medewei> iking. De uitslag van de prijsvraag van het „N« v. d. D." laat nog op zich wachten. Etf blijken zoovele denkbeelden te zijn gevern» tileerd, dat de jury die ze ernstig te onder zoeken heeft daarmee natuurlijk niet in een vloek en een zucht gereed kan zijn. Het verheugt ons dat inmiddels nu ook' van andere zijde gezocht wordt naar eeqi oplossing. Op uitnoodiging van den burgemeester mr. J. A. N. Latijn en onder diens eere*. voorzitterschap hebben de volgende dames en heeren zich tot een voorloopig comité, met den oud-minister W. J. Cohen Stuart als voorzitter, vereenigd, ter overweging wat in deze gedaan moet worden: bssè. Van de Capellen-Molewater, mevr. Cohen Ter- vaert-Israëls, mr. dr. R. W. Donker Curtius mevr. 'HeldringRasch, Willy Mariens, •mevr. MathonLutkie, mevr. Rego )t Êverard, D. M. E.de Ridder, W. M. Sch Jur-< •leer, mevr. SpanjaardCalisbh, mevr. TreubGroeneyk, mevr. Verbroek—Maro» nier, mevr. De VogelVan Eibergen Sant* hagens, 'E. baron van Voorst tot Voorst, mevr. WeertsVan St. Philipsland Druy- vc-stein, jhr. mr. E. B. E. F. Wittèrt aran' Hoogland en mr. B. J. D. Gabli. Wij hopen, dat deze commissie in ruime mate steun zal mogen ondervinden van1 alle zijden. Maar zeer in het bijzonder van de zijde van hen, die tengevolge van den oorlog hun inkomsten in buitengewone, mate zagen stijgen. Wij zien op het oogen- blik nog niet, dat deze oorlogsslachtoffers anders dan door materieele hulp kunnen worden geholpen, tenzij#door het middel, destijds door mevrouw "VVijnandts Francken1 aanbevolen; reductie wan de belastingen voor lien die bewijzen kunnen, dat buiten hun schuld, hun inkomen sedert 1913 is achteruitgegaan, maar wij hopen, dat .het comité of liever de vereeniging, die daaruit voort zal komen er in slagen zal ook an-i dere middelen aan de hand te doen," Zilveren Pontificaat van Mgr. II. v. d. Wetering. Van den kansel werd Zondag in de ker ken te Utrecht namens het Metropolitan kapittel meegedeeld, dat ter gelegenheid van zijn 25-jarig Pontificaat als feestgave van de Katholieken van het Aartsbisdom aan Z. D. II. Mgr. den Aartsbisschop, om daaz'over te beschikken, is ter hand gesteld een bedrag van f 42,300. De nieuwe burgeinesster van Batavia. De regeering hood, den heej* Van der Waerden het burgemeesterschap van Ba« tavia aan. Het aanbod werd aanvaard. Zoo- dra de Volksraad de desbetreffende Notai van Wijziging aanneemt, komt de benoe ming af. Een predikbeurt van Minister de Visser. ''t Dóet goed aan, te leizen, dat de Minister, van Oiiderwijs, dr. De Visser, ook nu en dan nog zijn ambt van predikant vervult (Dr. De Visser is, zooals men weet, dominé), Zoo heeft hij Zondag gepreekt iu de Lu-, 'thersche k?rk te Utrecht. 'De kerk was natuurlijk stampvol. Dr. Do Vi-ser predikte na voorlezing van de veer tien verzen uit Mattheus 7, naar aanleiding van Johannes 8 vers 15, dit in aansluiting op het voorgelezen schriftgedeelte. Met dit 'tekstwoord: „Ik oordeel niemand", al/uit gangspunt, ontwikkelde dr. De \4sser eenige zeer schoone gedachten, waarin hij der menschen gewoonte, om aanstonds op grond van vaak nietige redenen over an deren een vonnis te vellen, stelde tegenover, de opvatting van den Meester, die, alhoe wel ten volle tot oordeelen bevoegd, in schril conti-ast met Pharizeeëi's en Schrift geleerden, sprak, dat Hij niet wenschte to oordeelen. ZOO'N SCHALK! Ter voorbereiding van de demonsti'atie op 8 Juli waren te 's-Gravenhage sti'ooibil- jetten verspreid, waarin verzekerd werd, dat, de Regeering behalve een anti-revolu- 'tiovvet nog andere schandelijke dingen in haar mars voerde, o. m. ook een nieuwe Iluurcommissiewet, waardoor honderden millioenen guldens per jaar uit de zakken der arbeiders zouden worden overgeheveld' in die van de „huisjesmelkers". wercl een weinig ter zijde geschoven en lenig als een tijger sloop Tigelinus 4n de zaal. De vrouw is hier, o, heer, z.eide hij, die gij bevolen had te roepen; langs ge heime paden bra-cht ik haar in. het paleis, nu wachb zij uw bevelen. Met ongewone levendigheid stond Nero op. Laat haar onmiddellijk -.komen, beval hij, "en nog eens Tigelinus, zorg dat Sporus het vertrek niet betreedt zoolang die vrouw hier toeft; hij' behoeft niet, te weten dat Nero Locusta in des paleis des Caesars heeft uit genoodigd. Een spotachtige glimlach gleed over het bruine gelaat van den Moor. De groote Caesar vreest de berisping van feen knaap, mompelde hij, terwijl hij een achter het beeld van Keizer Augustus verborgen deur opende; Tigelinus moge blind en doof zijn maar de gunst van dien jongen wordt hem te gevaarlijk. Een oogenblik «later trad de meest be ruchte der giftmengsters van Rome over d'en drempel van het keizerlijk vertrek; een zwarte stola omhulde hare hooge gestalte, een zwarte met goudten sterren bezaaide sluier bedekte haar hoofd. Gij liet mij roepen, Nero, nam zij met haar diepe welluidende stem liet woord en gij ziet, ik kom, hoewel ik niet gewoon ben, vreemde huizen binnen te gaan. Alleen, voegde zij er met lichten spot aan toe, de machtige Nero, de gebieder eener wereld, die een wereld in vlammen op doet gaan, waagt Locusta niet te weerstreven. Het ware u.niet geraden, vrouw, ank. woorddo Caesar somber, hoed u voor al té grootcn trots tegenover Nero, hij kan. licht o,en oogenblik uwe noodwendigheid vergo ten en niets anders in u zien dan een trO'U sche weerspannige vrouw. Locusta lachte verachtelijk. Laat Nero mij aan zijn offers toevoe gen. Waardig gezelschap tref ik in de Ha- des: Britannicus, Agrippina en zij do ar me, ongelukkig^, die sterven moest om haar deugd, on wijl het lot haar bestcmcB had Nero's gemalin te neeten, ik spreek van Octavia. Toornig wierp de keizer een kostbare kris tallen beker Locusta naar het hoofd, di'a rustig een schrede terugweek. Zijt ge razend, vrouw, de doode/n te bezweren? Neem u in acht, ik ben in een stemming, waarin het van hier tot Gemont- sche trappen slechts ééne schrede is. Dooh wat zeg ik? ging hij zich bedwingend voort; halve waanzin spreekt uiit u, en waardeloos zijn uw woordenals uw kunst. Mijn kunst? Locusta's wangen kleurden zich als een gekwetst eergevoel waardeloos mijn kunst? (Wordt yeryolgd.1

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1