BINNENLAND. it; FweecJe Blad. Zaterdag 3 Juli 1920. Geloofsverdediging. 1 DERDE GRONDSLAG. God hesit een bepaalden Godsdienst geopenbaard door Christus. Uit de Evangeliën, wier geloofwaardig heid en betrouwbaarheid wij te voren hebben onderzocht en vastgesteld, hebben [wij aangetoond, dal, Jezus Christus waar lijk een Godsgezant is geweest. Omtrent .dit punt is geen redelijke twijfel meer mogelijk. Immers de Evangeliën verha len ons, dat Christus niet alleen gezegd Jheeft door God gezonden te zijn, maar ook •dat 1-Iij zijne goddelijke zending door be sliste wonderteelcenen heeft bevestigd. Nu gaan we weer een stapje verder. Ik lio.op dat de trouwe lezers dezer rubriek me hij kunnen houden, anders laten ze 't mïj maar eens weten. |\Ye redeneeren logisch door en' vandaar 'dat wij thans de vraag aan de orde s'el len: Wat volgt er uit het feit, uil het* ge schiedkundig vaststaande feit, dat Jezus Cchristus Gods gezant was? Het is een zeer ge.wichtige vraag, die we daar gesteld bobben. Ln indieo v\ ij deze „geloofsverdediging" niet voor Ka tholieken, maar voor menschen, die tot nu toe ver van liet Christendom verwij derd stonden, schreven, dan zou voor dergelijke lezers thans bet ernstig oogen- blik zijn aangebroken, waarop zij een be slissing zouden moeten nemen. Want wanneer zij de waarheid van al hetgee/i wij tot nog toe hebben behandeld moeten erkennen en dat kan niet anders dan moeten zij op dit oogenblik Christen worden. Het is immers zoo duideWjk mo gelijk, dat men onder geen enkel beding zich mag onttrekken aan den plicht om dien Godsdienst, welke ons van Godswege door een vvaarachtigen Godsgezant is ge openbaard, te belijden en aan te hangen. O zeker, de mencsh, die immers over een •vrijen wil beschikt, kan weigeren dien Godsdienst te beoefenen, maar hij mag het niet doen. Onze redelijke natuur zegt ons toch, dat wij God onzen Heer en Mees ter moeten gehoorzamen. Wannger wij dus Gods wil duidelijk hebben leeren kennen, dan mogen we ons daartegen niet verzetten, maar moeten we zonder uitstel Diens wil opvolgen en volbrengen. Welnu, door Christus is ons Gods wil beieekend, duidelijk en klaar. Aan ons derhalve de plicht den Christel ijken gods dienst te beoefenen. En nu doet 'het er nktt toe of die Godsdienst welke een samen stel is van theoretische en practisclie waarheden, m. <a. w. een samenstel van geloofspunten, -en zedelijke voorschriften nu doet het er niet toe, zeg ik, of die Godsdienst ook geloofswaarheden omvat, iweïke ons verstand te bovien gaan. Ook (die onbegrijpelijke en ondoorgrondelijke [waarheden, gewoonlijk geheimen genoemd, (moéten door ons gewillig worden aanvaard zonder den minsten twijfel. Het kan zijn, dat een ongeloovige wetenschap, die meent, dat er voor haar geen geheimen bestaan kunnen, zich daaraan ergerthet doet or niet toe. Indien ze ons door Jezus Chris- itus worden geleerd, dan is het de waarheid. Och, men begijpe dat toch goed! Ons ge loof moet redelijk zijn, zeker, en het Chris telijk geloof is redelijk. Doch om redelijk te gelooven, is het niet noodig, dat wij de ge loofswaarheden van den Christelijken godsdienst begrijpen en doorgronden kun nen. Integendeel! Gelooven, hetwelk een aannemen is op gezag van God, sluit juist het begrijpen en doorgronden uit. Om re delijk, werkelijk redelijk te gelooven, is het noodig en voldoende, dat we inzien, hoe liet gezag van God, die als Oneindig Vol maakte niet liegen en bedriegen kan, borg staat voor de waarheid dier onbegrijpelijke geloofswaarheden of geheimen. Welnu, wanneer het Christelijk geloof derhalve geheimen omvat, die boven 0113 verstand gaan, dan mag dat voor niemand een reden zijn zich van den Christelijken godsdienst af te wenden; want het feit, dat ze ons door Jezus Christus als waarachtig Godsgezant zijn geopenbaard, waarborgt •ons met goddelijke zekerheid de waarheid dier geheimen. Ik vertrouw, dat mijne lezers hoven- staande redeneering hebben begrepen en zullen billijken. We gaan thans weer ver- der! En dan vestig ik voor alles uwe aan dacht op een heel buitengewone «aarheid, welke wij in de prediking van Christus vinden, n.l. Ghristus' Godheid. Jezus Christus, dien wij in ons vorig arti kel als Godsgezant leerden kennen, was i een mensch, maar Hij was ook God. Hij was God en Mensch tegelijk, of, zooals het Christelijk geloof het uitdrukt: Hij was de God-Menscli. Uitgaande van een ellendig vooroordeel, waarover wij reeds gesproken hebben b;j ile behandeling Van den tweeden grond slag, wilen de Rationalisten van een Christus, die God en Mensch tegelijk is, niets weten. Christus, zoo zeggen ze, is een. mensch, een zeer hoogstaand, een ideaal mensch, de edelste mensch, die mis schien ooit op aarde heeft geleefd, maar God? neen, dat is Ilij niet. Zeker, moet men toegeven, Hij heeft Zich wel God ge noemd, maar dat moet men niet zoo let terlijk opnemen. We komen hierop later terug. Allereerst toch wil ik mijn lezers een heel interessant feit mededeelen. Ik zeide, dat de Rationalisten in Christus louter een mensch willen zien, maar llem als zooda nig hemelhoog schatten en waardeeren. Dat doel o. a. heel bijzonder de beroemde Rationalist Harnock, reeds meermalen door mij genoemd in zijn „Wesen des Christenthuèis", een boek waarin II<ir- nack ons den Christus naar zijn opvattin gen teekent. Welnu, dat boek. waarin Christus' Godheid vlakweg geloochend "wordt, werd voor Dr. Albert von Ruville, Professor aan de Universiteit te Halle a. S., merkwaardigerwijze de aanleiding iot zijn bekeering en zijn geloof in Christus' God heid. De bekeerde Hoogleeraar verhaalt ons dit zelf in zijn bekeeringsgescliiedenis, getiteld: „Mijn terugkeer tot de Heilige Kerk". We lezen daar het volgende: „Zoo las ik in den zomer van 1901 Harnack's „Wesen des Christenthums". Voornamelijk trof mij in dit boek de verheven opvatting, welke de schrijver over den persoon van Jezus Christus zich had eigen gemaakt en mede deelde. De leider der vrijzinnige godgeleer den, de diepgaande en zekere vorscher kende onzen Heer een. wezen toe, een ka rakter en heteekenis ver liet aardsclie overtreffend." Daarna gaat Ruville aanhalingen doen uit het genoemde Werk van Harnaek als de volgende (het is dus Harnaek die dit schreef): „Een straal van licht verandert 'smen- schen innigste zijn." ,tZijn Evangelie kan door niets worden vervangen en is in staat zich geweldig in breedte en diepte te ontwikkelen." „Het gaat hoog uit boven de twistpunten aller tijden." „Hij ver richtte vele wonderbare daden, voor de meeste waarvan tot op heden nog geen na tuurlijke verklaring gevonden is." „Zon der wetenschappelijke opleiding genoten te hebben, zonder zielestrijd te hebben door gestaan, heeft Hij een machtige, buitenge wone leerkracht ontwikkeld en een vloed van waarheden geput, alleen uit Zijn rijk gemoed." „Volkomen rustig van gemoed leefde Hij in een godsdienst van welken Hij zelf de kern schiep, terwijl Zijn voelen en denken in bestendige betrekking met God stond.".„Geen der profeten kan met Hem worden vergeleken wat betreft vrije en blijde gemoedsstemming." „Zijn pre diking werkte de hoofdgedachte steeds vol komen uit en liet ze desondanks onuitput telijk schijnen. De eeuwen vermochten niets tegen haar oorspronkelijke frisch- heid." „De verschijning van Christus is en blijft de eenigste grondslag van alle ze delijke beschaving." Hoewel men uit deze uitlatingen den on- geloovigen Rationalist proeven kan, zoo als-we dien ontmoet hebben bij de behan deling van den tweeden grondslag, zijn ze toch zeer merkwaardig. Ruviile trok er terecht deze conclusie uit: „Als de de ongeloovigen gedwongen wor den zich zoo'n beeld van deri*Christus te vormen, als Harnaek geleerd door de .Evangeliën gedwongen is in Christus een persoon te zien. bovemneruschelijk, vrij van alle aardsche zwakheden, begaafd met de schitterendste hoedanigheden en vaij. over troffen heteekenis, dan verklaar ik (Ru ville): „Deze Christus is meer dan een ge woon mensch"." Zoo is het dan ook inderdaad. De lofprij zingen van den ongeloovigen Harnaclc kunnen niet gelden van een gewoon menscli en waarlijk zij gelden ook niet van een gewoon mensch. Want de Evangeliën bewijzen zonneklaar aan iedereen die niet vooropzet, dat Christus geen God kan wezen. dat Christus waarachtig God is. Daarover zal ons volgend artikel han delen. W. P. J. JANUS. Warmond. Kapelaan. Uil aannemerskrlngen. In de voortgezette vergadering van den Ne- tierlandschen Aaitiiemersbond werd aangeno men een voorstel-Amsterdam, om bij de rijks- ciepartèmenten stappen te doen ter verkrijging van de bepaling, dat aannemers mogen in schrijven voor *<n bepaalde som onder voor waarde, dat b ij t u s s c h e n t ij d- sche verhooging der loon en ten hoogste 0/4 der meerde re ik 0 s t e n aan d.é* n aamempr wordt vergoed. Het hoofdbestuur nam over een ingediende motie om stappen te dot"- o p d a r gun ning aan den laagsten i n- schrijver verplichtend wor de fges«teld. Besloten werd. het Hoofdbestuur te machti gen zich in verbinding te stellen met de han delaren in bouwmaterialen, om den boycot van hen die niet meewerken, om de uitsluiting zoo streng mogelijk te handhaven. Volkstelling. Op de. vragen van den beer van der Waerden, betreffende het uitstellen der volkstelling torjj 1930 heeft de heer Ruys de Beei'enbrouck, Miniister van Binnen- landsche Zaken, geantwoord: Aan de Commissarissen der Koningin is advies gevraagd in hoeverre in deJegen- wóordige omstandigheden de volkstelling wellicht minder noodzakelijk wordt geacht ter correctie van -de bevolkingsregisters. Uit dén aard der zaak.bestond daarbij te vens gelegenheid om de moeilijk heid onder de. oogen te zien, welke voortvloeit uit de bezwaren om go- schikt personeel tie vinden voor de tel ling en de bewerking van de gegevens in de grootere gemeenten. Op enkele .uitzon deringen na, adviseeren de Commissarissen vóór uitstel. Nadat ook heb mede gevraagde oordeel den Centrale Commissie voor de Statistiek zal zijn ingekomen, zal worden nagegaan of de motieven, welke tegen uitstel van de volkstelling zijn in te brengen, den door slag moeten geven. Mocht uitistel g'ewenscht voorkomen, dan zullen do Staten-Generaal in de gelegenheid gesteld worden zich tij dig daarover uit te spreken. Achterlijke volksgroepen. Het Volk" troost zijn lezers na de plaats gehad hebbende nederlaag te Lei den, waarhij de Soc.Dem. Arbeiderspartij twee Raadszetéls verloor en de Communis ten nog rnaar eventjes den kiesdee'ler haal den. Het blad meent n.l. ook, dat de vrou wen zulks op haar geweten hebben! En die zullen, evenals de Maastrichtsche, bij nader inzien wel gewonnen worden. En, om ze al dadelijk voor het socialis me in te nemen, maakt „Het Volk" ze uit voor ongeschoolde wezens én deelt ze in hij de „achterlijke ydlksgroepen". De mannen, daarin zit je ware kiezerspit. Was ook niet Pietje Puk uit de Lëidsche buurt een man, toonbeeld van een kiezer, die zich warm liep voor het fijnste lid? Maar clie Leidsche vrouwen: achterlijk goedje, hoor! „Tijd". De prijsstijging der levensmiddelen in de mijnstreek. In verband mei de nog steeds stijgende prijzen der levensmiddelen in de mijn streek, hebben de besturen van den Chr. Mijnwerkersbond en den R. K. Werklieden- bond zich heden telegrafisch 'tot den -Mi nister van Landbouw gewend en verzocht om in verband met die abnormale stijging in te grijpen. Een onvolledige gemeenteraad. Te N.-Sclians ging Woensdag de aange kondigde raadsvergadering niet" door. Drie leden waren aanwezig, de communist en twee S. D. A. P.'ers. Er is verder één S. D. A. P.-vacature. Het bleek, dat.de beide afwezige S. D. A. P.'ers hun mandaat hadden neergelegd. En candidaten voor al die S. D. A. P.-vacatu- res zijn er niet. Uit dsn Haarlemschan Raad. De drankbestrijding. De Haarlemsche Raad heeft met 17 to gen 13 stemmen aangenomen een voorstel 1 om de Rechtsgeleerde Commissie uit te noodigen, te onderzoeken, of het mogelijk is, bepalingen te maken, waarbij het ver strekken van sterken drank in het klein in vergunningslokaliteiten verboden wordt op Zondag, behalve des middags van 12 tot 2 uren. Een dergelijk voorstel ten op zichte van den Zaterdag, uitgezonderd de uren tusschen 9 en 2 uren, werd verwor pen met 16 tegen 15 stemmen. Eveneens werd met 17 tegen 13 stemmen besloten tot een verbodsbepaling voor den tijd1 op werkdagen vóór 9 uren. des mor gens. Verworpen werd echter met 18 tegen 12 stemmen een verbodsbepaling ten op zichte van de uren na 9 uren des avonds op werkdagen. Voorts werden de nieuwe wijken droog gelegd, in zoover, dat daar geen nieuwe vergunningen meer gegeven zullen wor- den. Een tramstaking to 's-Gravenbage - voorkom-en. Zooals men weet, dreigde er te 's-Gra venhage een tramstaking. Tussehen- B. en W. en de H. T. M. is nu echter overeenstemming verkregen voor de voorwaarden van de tariefsvërhooging tot 10 cents op de grondslagen, door B, en W. aangewezen. De prijs der abonnementen zal zijn f 8 in de maand voor één lijn en f 12 in de maand voor het heele net, met dien verstande, dat deze prijzen zullen worden verhoogd,- in dien, nadat de tariefsvërhooging tot 10 ct. een jaar heeft gegolden, de ontvangsten der H. T. M. uit het gewone reizigersverkeer en de abonnementen een verlies aandui den. liet personeel zal de gevraagde loonsver- hooging erlangen. In de Raadsvergadering van a.s. Maan dag zullen voorstellen in dien zin worden behandeld. 6e Intern. Kath. Congres van den Intern. Kath, Esp. Bond. Het Congresbestuur van ,,Nia Sesa" mocht wederom verschillende bewijzen van instemming ontvangen met de Kath. Es- peranto-beweging in het algemeen en met hei a.s. Congres in het bijzonder. Het ont ving o. a. het volgende eigenhandig schrijven: Kopenhagen, 17 Juni 1920. „Esperanto is zeker een krachtdadig middel voor de Katholieke actie in de ge heels wereld. Daarom beveel ik- de studie van Esperanto aan alle Katholieken aan, •die daartoe tijd. en gelegenheid hebben. En het zal ook een eer zijn, toe te tre den. als Eerelid van het Vie Congres in Den Haag. den 1516 Augustus 1920. (w.g.) f JOHANNES VON EUCH, Bisschop van Anastasiopolis, Ap. Yic. van Denemarken en Finland. De confec'iefabrikanten klabsn over last, van Duitsehland ondervonden. Waar zoowel het Nederlandsclie publiek als de winkeliers wel eens gegronde klach ten heeft geuit over onze confectiefabri- kanten, daar kagen deze nu op hun beurt over de bejegening van Duitsche zijde hun aangedaan. Aan de Tweede Kamer is door den Lan- delijken Bond van Confectiefabrikanten een adres gericht waarin er op aangedron gen «wordt om alvorens het wetsvoorstel to.t verleening van 'n crediet van. 200 mil lion aan Duitsehland aan te nemen, de Nederlandsche industrieelen, bijzonderlijk die in textiel en confectie; te hooren. Deze industrieelen, aldus het adres, hebben zich ernstig te beklagen over de tallooze moei lijkheden en bezwaren, en de ongeoorloof de financieele lasten van Duitsche zijde aan haar opgelegd bij export barer pro ducten naar Duitsehland, 'terwijl de Duit sche concurrentie met een luttel invoer recht van 5 pet. en vrijwel zonder moeite in ons land importeert naar believen. Te genover liet belangrijke' financieele voor deel dat dit wetsontwerp aan Duitsehland belooft, moet, naar -de meening van den Landelijlcen Bond van Confectiefabrikan ten een behoorlijke faciliteit voor den Nederlandschen import worden verlangd. Aciie tegen de wasscherijen. De Haagsclïe afdeeling der Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen heeft besloten, een actie te beginnen in verband met de scher pe conditiën der Haagsche wasscherijen. De bedoeling is, eerst, overleg te .plegen met de besturen der bij de trust aangesloten wa.sscherijen en daarna zoo noodig maat regelen te nemen .tot een boycot en plan nen te bestudeeren, om de Haagsche huis vrouwen te helpen. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Verhoogiixg der tarieven voor het gebruik van gemeentegrond. De Commissie van Fabricage deed B. en W. teen voorstiel over te gaan tot herzie- l van de tarieven, geldende voor het imgebruik-geven van gedempte slooten bin nen de gemeente gelegen, waarop de vter- ordening, regelende de heffing van- een plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en -bezittingen niet van "toepassing is. De Commissie van Fabricage meert f, dac met het. oog.op de gestegen huur- en koop prijzen, een verdubbeling van deze tarieven alleszins gemotiveerd is; een meening waar bij B. en W. zich geheel aansluiten. Ver hooging van het tarief brengt tevens do vvenschelijkheid mede van herziening dèr recognities voor het gebruik van gronden langs de Haarlemmertrekvaart/ buiten de gemteonte, geregeld bij besluit van den Raad van li Januari 1897. Dit laatste be sluit -stelde voor de gronden langs de Haar- lemmerürekvaart afzonderlijke tarieven vast, in afwijking yan dat van 30 Januari 1896. Met do Commissie van Fabricage zouden B en W. ook deze bedragen met 100 pCtj verhoogd willen zien.: Nog zij opgemerkt, dat dte vergoedingen/ die berekend worden voor het'gebruik van werken of bezittingen der gemeente, hui- ten 'haar territoir liggend, bij gtemeld: Raadsbesluit van 18% gesteld zijn op do- zelfde 'bedragen als opgenomen in de ro cognietieverordenïng, welke natuurlijk al- lteen van kracht is voor het' gebruik van werken en bezittingen in de gemeente ge legen. Dit 'beginsel behoort, naar de meening. van B. en W., te w'orden behouden en in \tl Der vaststelling aangeboden (besluit is dan ook een dergelijke bepaling opgenomen. Op grond van liet bovenstaande geven B. ten W. thans in overweging om, met in trekking van de desbetreffende besluiten van 30 Januari 1896 cn 14 Januari 1897 de hierbedoeUie tarieven te wijzigen. Groentenmarktcn. In antwoord op een door de Duurte- Cominissie aan B. en W. gestelde vraag inzake hot in het leven roepen in dez'e ge meente van groentenmarktien, ten einde door die markten de kleinhandelsprijzen van de groenten te drukken, hebben B. en W. aan de Commissie bericht, dat zij om trent deze aangelegenheid he£ advies van de Commissie voor het Marktwezen hebben ingewonnen, welkte Commissie van oordeel was, dat het instellen van een nieuwe groentenmarkt geen aanbeveling verdient. Genoemde Commissie wees er in haar rapport op, dat -er tlhans te Leiden reeds voldo'ende gelegenheid bestaat tot het mark- iten met groenten, waar de verordening verschillende groentenmarktien kent. Dat de mecete dier markten zoo goed als ver- loopen zijn, wijt de Commissie, aan de om standigheid, dat het publiek zich, liever dan zich naar de markten tte begeven, de groen ten door de venters laat thuis bezorgen. Opleving der markten zou slechts kunnen plaats Lebben, indien het publiek in deze van houding! veranderde, hetgeen echter niet te verwachten is. Het instellen van een nieuwe markt zou dari ook geen gunstig resultaat opleveren weshalve de Commissie adviseert daartoe niet over te gaan. Intus- schen meent de Commissie dat wellicht aan het 'beoogde doel zou zijn tegemoet to komen, door verplaailsing van de algemceno markt; welke thans des Zaterdags van 2 11 uur des namiddags in de van dev Werf- straat wordt gehouden, naar de Boter-, do Vischmarkt cn de Koornbeuns. De zienswijze van de Commissie voor het Marktwezen werd door B. en W. gedeeld, terwijl ook zij meenen door verplaatsing der algemecric markt te handelen in den door de Duurte-Conunissie aangegeven zm.. B. 'en "NV. hadden daarom, mede naar aanleiding van een daartoe tot hen go richt verzoek, besloten, om, bij wijze van •proef, als plaateen waar des Zaterdags van 4 to.t 11 des namiddags to algemeen e markt zal worden gehouden, tijdelijk aan te wij zen de Viscluuarkt, de Botermarkt en da Koornbeurs. V/oningbcfiw. Door de woningbouwvereeniging „Ona Doel" zijn een drietal bouwplannen inge diend. Twee dier- plannen betreffen resp. don» bouw van 43 woningen, "2 winkelhuizen cm 1 badhuis -en van 50 woningen en 2 win kelhuizen op -een terrein in üv-t verlengde van de Julianas'.-' aat, «terwijl het derde plan betrokking heeft op den bouw van een 45-tal woningen en 2 winkelhuizen op een terrein nabij den Hoogen Rijndijk. De beide plannen aan us JulianastraaÊ kunnen, althans voorloopig, nog niet tot uitvoering kom. Voornamelijk in ver hand met de groote bezwaren, welke do rioleering van ui; stadsdeel bij verdere he wing oplever:. Bovendien zou ook de kostprijs der ontworpen woningen waar- schijnüijk te hoog worden. liet plan Ilooge Rijndijk achten B. eni W. daarentegen wel voor uitvoering vat baar. Met liet oog op die uitvoering is echter aankoop van den voor den bouw en d'en straataanleg benoodigden grond noo dig. Indien de gemeente daartoe reeds thans besluit, is de uitvoering van het FEUILLETON. Een Keizersdroom. Stil was het op het) water waar slechts een paar visschersschuiten langzaam voort dreven. Stil ook op 'het strand», waar en kele versitrooide hutten de viisschers en schippersfamilies toil woonplaats dienden. Dezelfde vreedzame rust 'lag ook over de marmeren villa waar de moeder des keizers haar wrok over de zelfstandigheid van baar zoon verborg. Doch die adelijke eenzaamheid drukte zwaar op den werkzamen geest er* wils krachtige vrouw, de verveling deed haar het gevaar miskennen en de waarschuwing van enkele oprechte vrienden den spijt, nam zij de uitinoodiging des keizers aan, die .Tigelinus haar had overgebracht. Nero had zijn moeder een vleienden brief geschreven; hij smeekte haar hem niet lan ger haar wijzte raadgevingen te willen ont houden en naar Rome terug tie keeren. Een door hem gezonden schip zou haar naar zijn paleis overbrengen, waar de verzoening op feestelijke wijze zou worden gevïerd. stralend van vreugde had Agrippina de uitnoodiging aangenomen, want het! streel de haar heerschzucht, dat do machtige, die wereld en de goden itfiÉsegrde, zich dee moedig aan haar voeten zou buigen en 0111 vergeving smeeken. Haar oog werd ver blind door de .rijke gie schenken, dite Nero haar zond, door den glans van het vaar tuig dat op de golven wiegde; haar oor misleid cloor de slaafsche huldebetuigin gen van Tigelinus, van wien zij wist dat hij des keizers echo was en de onderdanige ■toewijding van den ruwen Burrhus, die aankwam op den morgen voor den dag, waarop zij haar triump tocht zou aanvaar den. Langzaam gleed ben eenvoudige vie- schersboot aan den prachtgondel voorbij, waarop zich Alexandres bevond, en mei ware vereering zag de jonge op naar het eerbiedwaardig gelaat, dat door het zon licht als met een glorie was omstraald. Hoe verheugd zal Aricia zijn, u te zien, zeide hij, toen zij het stlrand naderden, met verlangen heeft zij uitgeziten naar uw komst, daar zij hoopte dat ge haar nieuws van Aulus brengt. Geen glimlach heeft haar gelaat! verhelderd, sedert zij vernam dat hij gevangen genomen is. O, ware toch de samenzwering geslaagd, ging hij voort, had een goedgterichte dolkstoot een einde gemaakt aan het leven van den tyran. Wel licht! ware ook voor ons een betere morgen aangebroken, en was he-t onder Nero's op volger niet meer noodig geweest, voor on-te kleine gemeente, in nacht en verborgenheid te yluchteiL Gij moogt den dood van een mensch niet wenschen, antwoordde Alexandros zacht verwijl tend, a-1 is li ij nog zoo slecht. Wil God hem vinden, Hij kan hem treffen op ieder uur, op ieder'e plaats. Doch zeg mij, zijn de broeders nog immer trouiv in het geloof, sinds ik hen verliet, wandelen zij nog in den geest des Verlossers. Zij bleven trouw, zoo het zijn moet lot in den dood, en verlangen naar uw zegen,, eerwaarde vader, opdat dte ze hen opnieuw stlerk'e en bevestige. De oude Otto zal spoedig sterven, maar het schijnt, alsof hij nie\t kan heengaan vóór gij hem de hand op liet hoofd gelegd en bij hem gebeden hebt. Tot hem is mijn eerste gang, riep Alexandros levendig: Maar wij zijn aan het strand en daar is uw woning, waar uw vrouw en Aricia ons wachten. De gast veroorzaakte u ioch geen moeite die ik u zoo ongenood zond? O heer, Aricia is het licht van ons huis, zij is zoo goed, zoo zacht, en heb zaad des Christendoms, door Aulus haar in het hart gelegd, schiet) wortel en groeit op. Vol aandacht luistert zij wanneer ik haar vertel van hej: lijden van den Gekruisigde, van de gezegende Maagd van den eenen waren God, zoo verheven en toch zoo barm hartig, zoo vol genade. Haar ontbiteekt de heilige hoop, doch lï} ia christin in den geest. t)p het feest van 's He eren verrijzenis zal haar dat ge luk ten deel vallen, beloofde Alexandros. Ga nu, en zeg haar da>t zij onbezorgd kan zijn om Aulus; een vriend," machtig aan het' hof van Ntero, waakt over hem. Ik zal haar zelf deze tijding komen bevestigen, zoodra ik Otto's laatsten gang heb ver- richit en do scheidende ziel door de H. Teerspijze had gesterkt. De visscher was aan land geraapt en bond de boot aan een paal vast, terwijl Alexan dros met teen vriendelijken groet zich naar den stervenden christenbroeder spoedde. Intusschen was het levendig geworden op heil prachtige vaartuig, dat Agrippina naar Rome moest overbrengen, de zeilen wer den gehescheri, de in saffraangele zijde ge- kleede roeiers stonden gereed met hun ebbenhouten riemen en alles wteès er op dat een spoedige afvaart te wachten was. Ook in de keizterlijke villa heerschic grootte drukte; reeds werd de etoet opge steld die de moeder van Nero naar '6 vaar tuig geleiden en haar gevolg moest vor men. wanncter zij vol schitterende majesteit het paleis van haar zoon zou betreden. De liooge vrouw vertoefde nog in haar kleedkamer, onder de handen barer sla vinnen, om zoo mogelijk de schoonheid die de natuur haar verleend had, door kunst- "matige middelen te verhoogen; want" poe der en kosmetische zalven 0111 dte frischheid- .der huid en den glans der haren beter te doen uiilkornen, mochten bij het toilet eener voorname dame der oudheid nimmer ont breken. Eindelijk was Agrippina gereed, en trad, zij uit de marmeren zuilenhal naar bui ten in de keizerlijke pracht. Eten witlte, met edelgesteenten bezette stola viel over een tunica van goudatof; een mantel van purpe ren wol omhulde haar majestueuze gestal te en het hoofd was versierd met teen dia* deern, fonkelend van edele steenen. Een kreet van verbazing begroette haar trots en fier zag zij in het rond, niels dan gebogen hoofden, en waar er ben zich op- richtte, straalde een blik vol bewondering. •Ook Burrhus en Tigelinus wisselden een blik, toen Agrippina zorgeloos den vergul den draagstoel besteeg, die haar naar heil strand zou brengen. De stoet zeitte zich in bteweging en krom kolde langs den oever en de armzalige hut ten der visschers als een gouden slang. Schuchter en eerbiedig tegelijk zagen de strandbewoners het kleurrijke schouwspel aan "en Agrippina dankte mot een genadig lachje voor hun onderdanige groeten. Zij was in een welwillende stemming, want zij ke.rde immers als overwinnares in den strijd met haar zoon terug: Nero zelf had haar geroepen en de wereld zou daarvan gewagen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 7