Jk Utah U." Tweede Blad. Uit de Pers. Uit de Omgeving. Vrijdag 58 Juni IS20. DE CRISIS SN DE BOUWVAXKEN. Wij lazen in De Maasbode: Nauw heeft 't economisch leven zich her steld van de wekenlange staking der ha venarbeiders. .of een nieuw conflict van nog groot or omvang en ingrijpender bctee- konis staat voor -de deur: het lijdt schier geen "twijfel meer, dat binnen eenige da gen het gekloete bouwbedrijf zal worden stilgelegd. Aan de steeds hooger opgedreven eischen van groote groepen werknemers, die van do „verdrukte" uit vroegere jaren riu de uitbuiter» zijn geworden, zij hebben het in hun macht te verdienen wat ze willen zal op den duur door de werkgevers niet kunnen worden voldaan: en ook het alge meen belang vordert, dat tegen misstan den als deze, waarvan het. groote publiek de dupe wordt, maatregelen worden ge troffen. Ir.tusschen* laten dc rood-geschoolde ar beiders niet af. En Ihefc wordt meer en meer duidelijk, bij de exorbitante eischen welke zij stellen, dat hui: sti'even in dezelf de- richting gaat als dat der stakende trans portarbeiders: he-t is hun niet louter te doen om het „meroschwaardige bestaan", dat dubbel en dwars werd bereikt, maar hun oogmerk ligt verder; zij wenschen een zijdig de wet te stellen, den werkgevers- si and uit te schakelten en tot- socialisatie van het bedrijf te geraken. Het spreekt vanzelf, dat de Katholieke en Christelijke bouwvak-arbeiders aan zulk ut reven niet meedoten; zij hebben dan ook bet aangeboden contractloon aanvaard. Dit zal echter niet kunnen verhinderen, dat tegenover de overige werknemers, die het conflict tot een politieke actie opbla zen, de strijd hard tegfen hard zal worden uitgevochten. Tot groote schade «van de maatschappij, die toch reeds zoozeer de mi&serres van den woningnood ondervindt en, wier belang bij een goede volkshuisvesting koud-weg wordt genegeerd door dteze politieke avon turiers. FAMILIETWIST. De Tijd schreef dezer dagen: Het loopt met de behandeling der anti- revolutiewet wel gcheeü anders dan men aanvankelijk had verwacht. Niet slechts sociaal-democraten en communisten, maar ook vrijwel geheel de vrijzinnige pers tee llende verzet aan tegen liet ontwerp, aan stonds na de indiening. En ook het Voor- loopig Verslag gaf vrij duideüljk te ver staan, dat de Linkerzijde tegen hot ontwerp stemmen zou. Inmiddels begonnen echter Pers en Ka merlede# te ontwaren, dat de vrijzinnigen in het land allerminst met die houding in genomen waren. Evengoed als de men- schen van rechts, wenschten ook de vrij zinnigen, dat ons land tegen de ellénde van revolutie zou bewaard blijven-, en zij juich ten het van harte toe, d-at de Regeering -tij dig de noodige maatregelen nam, ten einde hem te kunpen straffen, die ons land aan de revodutieramp ten jjrooi zou w illen overleveren. t. Werd een moeilijk geval. De vrijzinnig-democraten hielden voet bij stuk, doch* vrij-liberalen en unie-libera len begonnen èn in de pers èn in de Kamer zooveel mogelijk still ekens bij te draaien. Toch bleef «dit bij de geestverwanten -ter linkerzijde «niet onopgemerkt, en de ont stemming erover steeg ten top, toen amen dementen werden ingediend, die in het wezen van het ontwerp niet de minste ver- -andering brachten, doch -slechts dienen moesten om het vóór stemmen der libera len schijnbaar te rechtvaardigen. En zóó leidde de discussie over de arti- Icelen niet gelijk men verwacht zou heb ben tot een polemiek tusschen.de Regec ring en de Linkerzijde, doch tot een hefti- gc-n familietwist links, vooral gevoerd tusschen de heeren Marchant en Dressel- huys. In krasse bewoordingen werd door den heer Marchant namens de Vrijzinnig-De mocraten den liberalen verweten, dat zij. toen de vrijzinnigen in den lande ten deze bleken achter de Regeerïng te staan, hun draai hebben genomen, en nu nietsbeteeke- nendë scbijnamendemonten indienden om ïr-mr .'en indenk -fa-wekken, alsof zij het ontwerp hadden gewijzlg». frr.-n pas hadden vóór gestemd. De heer Marchant had gelijk, voor de liberalen was 't niet pleizierig zóó aan de kaak te worden gesteld, 't Genoegen was. aan de ztfde van Minister Heemskerk, die de ruzie bekeek, en inmiddels zijn ontwerp v'eSfig «de haven zag binnenloopen. Daf de Minister toeschietelijk was jegens de schijn-amendemonfen behoeft wel niet ge zegd; het nietsbetekenende er van kwam er nog beteT door aan 't licht. BODEGRAVEN. Gemeenteraad^ De Raad dezer gemeente kwam in ver gadering bijeen. Aanwezig alle leden. Ingekomen zijn: Dankbetuiging van den Rijksveldwachter De Haart voor de ver leende gratificatie. Van Ged. Staten een staat van vergoeding voor het lager onder wijs. Idem het goedgek. reglement op de heffing van begrafenisredhten. Idem terug gezonden reglement v. orde van d'en Raad. Idem afwijzende beschikking op de recla mes op den II. O. van H. Koning en W". Reine. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Voorts is ingekomen een schrijven van Gecl. Staten betreffende de huurwaarde van het woonhuis van hoofd der sch-ool A, welk bedrag door B. en W. is vastgesteld -op f250. Volgens advies van den district schoolopziener is -een bedrag van f350 nog niet te hoog te achten. Ged. Staten stellen voor dit bedrag te stellen op f300. Aldus wordt besloten. Besloten wordt, ingevolge verzoek van het Prov. Comité der Drankbestrijding het aantal vergunningen, hetwelk tluins 13 be draagt te verlagen. Ingekomen is een adres betreffende den verpleegde A. Schouten, verpleegd worden de in Bloemendaal, roet -het verzoek de ver goeding in de verpleegkoslen met 50 gld. te verhoógien en de helft bij te dragen in de kosten voor kleeding. Besloten wordt na ampele bespreking f50 extra te verstrek ken zonder meer. Van -de heeren J. M. A. Moons en A. Koe nekoop, bestuursleden van „Het Groene Kruis" te Nieuwerbrug, is een adres inge komen houdende verzoek eenige subsidie te mogen ontvangen voor genoemde ver- eepiging. Dit adres wordt gemotiveerd op grond dat reeds tweemaal tevergeefs werd gevraagd om subsidie, terwijl dit heide keeren werd geweigerd. Adressanten wij zen er op dat omliggende gemeenten reeds bijdragen. B. en W. stellen voor een -be drag van f25 te verstrekken. De heer Ru- tin-g, zich verheugend in het voorstel van B. en XV., had gedacht dat B. en W. dit bedrag wel -hooger zouden hebben gesteld en stelt voor het te stellen op f40. De voor zitter memoreert dat ook in Bodegraven bet Groene Kruis is en derhalve ook hier kan worden aangeklopt, waarvan de bewo ners van Nieuwerbrug ook gebruik kun nen maken. D-e 'beer Mouris acht f25 vol doende. De lieer Ru ting wijst er vervolgens nog op. dat genoemde vereeniging ook bij draagt in de kosten der wijkverpleging. De heer Van Dijk- wil dit voorstel wel steunen doch wenscht de vraag te stellen: is er waarlijk wel zooveel tekort? Immers een subsidie is om een -tekort te dekken. De heer Rating loan alsJLild geen cijfers geven; er zijn echter schulden. Deze subsidie wordt niet gevraagd om er een potje van te maken. Het voorstel van den heer Ruling in stemming gebracht wordt met 9 tegen 3 stemmen aangenomen, die van de heeren P. Batelaan, Van der Marei -en Mouris. Vervolgens komt aan de. orde een adres van de ambtenaren der gemeente, houden de verzoek de pensioenbijdrage voor reke ning der gemeente te nemen. <De heer Ru ling wenscht dit punt te splitsen en de pensioenregeling voor eigen persoon en die voor weduwen en weezen afzonderlijk te behandelen. De heer Van Dijk brengt B. en W. dank voor de wij-ze waarop «deze zaak wordt aangepakt.. Hij acht het, een ouder- we-sche gedachte om de ambtenaren deze storting te doen betalen. Spr. acht de pen sioenstorting een ingehouden loon. De 'heer Ruting zal voor weduwen en weezen niet voor stemmen, omdat het Rijk zulks ook niet doet. Wanneer wij een goed' loon uitbetalen aldus spr. dan is het zeker overbodig de weduwen en weezen van de ze storting vrij te stellen. De lieer Beijen aclit. het. niet gewenscht hier .zoo zuinig te zijn. Het voorstel van den heer Ruting wordt niet gesteund, waarop het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van het Bestuur der Zuidzijderpolder is ingekomen een mededeeling dat het bedrag van f 100 vergoeding voor duikeren te ge ring is. Het verzoekt hiervoor een vergoe ding van f200. B. en W. ziju van mec-iiing dat aan dit verzoek moet worden voldaan omdat de onkosten voor de pohlers ook veel hooger geworden zijn. Na eenige be spreking wordt bet voorstel van het Dag. Best. aangenomen. Van do federatie van Burgerwachten te Alphen a. d. Rijn is een veraoek ingeko- men om subsidie voor een aan te leggen schietbaan. Het Rijk zal een aanmerkelijk deel der kosten vergoeden; echter moeten ook de omliggende gemeenten medewer ken. B. cn W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, terwijl de voorz. op een vraag van den heer Stapper mede deelt, dat ook de burgerwacht van deze gemeente aan deze schietbaan Itan mede werken; de afstand is echter groot. Reeds voor eenige jaren hebben plannen bestaan om op de Wiericherschans een schietbaan in te richten-, maar in verband met den te grooten afstand is hierop niet ingegaan. Bet voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Door Burggraaf, arbeider bij de gemeen te, is een adres ingediend waarin deze te kennen geert dat zijn salaris bij 12 dienst jaren 21 bedraagt, terwijl dat van zijn collega bij 2 dienstjaren hetztelfdc is. Adres sant verzoekt zijn salaris te brengen op f25 met terugwerkende kracht tot Januari en een toeslag; over dit jaar van 100 gld. B. <en W. achten liet gewenscht deze zaak bij de begroeting te benandelen. De heer Stapper wijst er op dat de laatste salaris- verhooging is vastgesteld in de verwach ting dat de levensstandaard zou gaan da len; dit is echter niet het geval, de prijzen zijn steeds gestegen. Spr. stelt voor het sa laris van Burggraaf, Boerefijn cn Blijleven te brengen op f23 met ingang van 1 Juli en over het afgeloopen halfjaar een. toe slag te verstrekken van f50. De heer B. Batelaan wijst er op, dat bedoeld adres door Burggraaf alleen is ingediend; blijk baar heeft deze de andere werklieden niet kunnen mede krijgen. Spr. wenscht het voorstel van den heer Stapper te steunen. De heer Van Dijk meent dat een huishou ding van een inkomen van 25 gld. abso luut niet kan bestaan. De omliggende ge meenten zijn inmiddels ook reeds veel en veel hooger en nu stelt spr. de vraag;, is Bodegraven een goedkoope gemeente? Dit moet spr. ontkennend beantwoorden. Spr. geeft vervolgens een staatje van de aller noodzakelijkste levensbehoeften en bere kent dat een gezin met 3 kinderen hier voor f26,42 nesdig heeft. Nu wenscht Stap per wel het bedrag te brengen op 23 gld., doch dergelijke bedragen zijn te laag. Spr. wil dit bedrag, stellen op 25. Toeslagen kunnen de goedkeuring van spr. niet weg dragen; dit zijn lapmiddelen. Spr. wil aan zijn voorstel tenslotte terugwerkende kracht Verleeaien tot 1 Jan 1919. Van verlaging der prijzen gelooft spr. niet veel. En hij voorspelt, dat wij binnen enkele jaren 50 gld. aan de gemeentear beiders moeten uitkeeren. Wat betreft de opmerking van den beer Veerman betref fende de capaciteiten der werklieden, wil spr. volkomen beamen dat er arbeiders zijn die hun loon niet waard zijn, terwijl er ook zijn, die oen dubbel loon verdienen.. Wan neer men biermede rekening zou willen houden, zou men een minimum loon moe ten vaststellen met verhoogingen voor een goed vakman. De voorz. meent in antwoord op de vraag van den heer Veerman te moeten zeggen, cïat. de werklieden hun -arbeid goed ver richten. Nimmer zijn klachten -hieromtrent ingekomen. De heer v. d. Marei wijst er op dat. er een eind moet komen, aan al deze loons- verhoogingen. 'Wanneer men zoo door blijft gaan hebben de begrootingen geen waarde meer. Betreffende de .prestaties gelooft spr. dat geen aanmerkingen zijn te maken; Blijleven laat zich echter herhaal delijk ia biet publiek zeer ongunstig uit over den Raad en 't dage lij ksch best. Spr. wil hiertegen in het publiek een woord van protest uiteb; dergelijke dingen moe ten nu uit zijn. De beer Batelaan meikt op dat het rekensommetje van den lieer Van Dijk niet. opgaat, aangezien Burggraaf geen kinderen heeft cn daar tegenover vrij huishuur cn meerdere emolumenten. Spr. wil zijn voorstel om over het eerste half jaar een toeslag van f 2 per week te geven handhaven. De heeren Van Dijk en wet houder Batelaan treden vervolgens in dis cussie, welke discussie (ten sl'otte door den voorz. gesloten wordt. Nadat de lieer II. Batelaan nog heeft aangetoond dat vele kleine middenstanders geen f25 per week verdienen, terwijl zij tenslotte aan deze loonsveibooging toch moeten mode beta len, worden de resp. voorstellen in stem ming gebracht. Het voorstel van den lieer Van Dijk wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen die van don voonsteller en dc hee ren Beijen, Stapper en Clau^huis. ITet van een Romeinsc'u burster, die echter bij lange nog geen Lucullus was in verkwis ting. In de minder rijk versierde nevenzalen van hot triclinium werd het langzamer hand levendig; wel was het tafelgerei van minder waardevol me.tnal, de rustbedden eenvoudiger en waar zaken van waarde het oog of ook wel de band streelden, wa ren slaven in rijke kleedij opgesteld, die toezicht 'en orde moesten houden. Ilier zaten de cliënten van het huis, de schaar van voorname btedelaars en ldap- Ioopens, Jie zich in dienst stelden van tien rijken burger, die hun daarvoor met ge schenken beloonen en hun (steeds honge rige maag- vullen moest. Hun ambt1 WQA dan ook wel gewichtig. Tengevolge van hun half onvrij en staat was 'het hun verboden zich an de witte to ga te klteeden, -want slechts de vrije burger van Rome had het recht die te dragen. Reeds bij de morgenschemering verdron gen zij zich voor dc deur van hun patroon, ieder om zijn aanhankelijkheid levendiger te betuigen,dan hij zelf. Bij iedere gfelo- genheid, bij gerechtszittingen en optochten moftst dc cliënt zijn patroon vaügen tot meerder aanzien van diens persoon bij on lusten en oproeren was hij tot bescherme ling van het huis aangewezen. Steeds moest hij op een wenk van zijn heer aan wezig zijn als deze van zijn dienst wensch- voürstel van den .heer Stapper wordt aan genomen met 6 legen 5 stemmen, die van de heeren Ruting, B. Batelaan, Mouris en de beide wethouders. Van bet bestuur der Haimor.ieveiteeni- ing W. V. K. is eén adres ingekomen om een subsidie van 200 tot het geven van zomërconcerten des Zaterdagsavonds. B. en ,W. achten het gtetwei.scht op deze zaak niet in 6e gaan doch zulks over te la ten aan het particulier «initiatief. De heer van Dijk is er yoor dit adres te steunen lom dat' ir- deze gemeente niets tut vermaak aanwezig is. Hetgeen thans kan komen, zou door weigering -op dit adres wederom verdwijnen. De gtemeente Bodegraven doet niets tot bevordering van vermaak voor de jeugd en de ouderen. Spr. juicht bet toe dat men door pan dit adres gevolg te geven de.concentiatic zal in de hand werken. Spr. vraagt voorts lm verband hiermedte of B. en W. met voorstellen zul len komen tot beschikbaai stelling van speelterreinen voor de kinderen. De heer Beijen acht het eveneens gewenscht de ge vraagde subsidie te verstrekken, zoo noodig het gevraagde bedrag te halveeren. Spr. geeffc vervolgens op een vraag van den •voorzitter een uiteenzetting der onkosferj welke aan deze concerten verbonden zijn. De voort ziet niet ini welke extra-onkosten met een dergelijk concert gepaard zijn.^e beer Clauslruis steunt liet voorstel Beiien. Spr. wil echter eten anderen dag bepaald zien. b.v. Woensdag of Donderdag. Spr. vernacht van den Zaterdagavond ongere geldheden. De hteer P. Batelaan is van mee ning dat W. V. K. ger.oeg vrienden heeft en het btenoodigde bedrag gemakkelijk zal bekomen. De heer Claushuis kan zich met deze zienswijze niet vereenigen aangeziferj ieder hiervan profiteert terwijl het niet gaat herhaaldelijk bij dezelfde personen aan te kloppen om steur.'. De hteer Veer man zou liever een bedrag willen geven wanneer t>p Zaterdagavond geen concert werd gegeven; hetgeen de voorzitter doet opmerken dat dit niet. aan de orde is. Het voorstel van den heer Beijetn in stemming gtebracht wordt verworpen met 74 stem men die van de heeren Heusdens, y. Dijk, Beijen en Claushuis. Hierna is aan de orde een adres van be woners der Brugstraat waarin wordt ver zocht, ir. verband met het drukke automo biel verkeer, de hoofdwegen in clezo gte meente stofvrij te maken. B. en W. kun nen zich volkomen vereenigter. met dit schrijven. Het automobielver keer is zooda nig toegenomen dat dc opdrijving van -stof een ware plaag "is geworden. Tot heden is echter herhaaldelijk gesproeid, waarom de voorz. voorstelt deze zaak aan B. en XV. over te iaten. Het stofvrij maken van wte- gen is reeds herhaaldelijk toegepast; deze methode kest echter groote sommen, ter wijl zij toch niet afdoende is. Aldus beslo ten. Var.' de vroegere - gemeente-ambtenaren Oosterkerk, JSausanthaler, v. d. Kieft en de wed. Blazbr "is een adres ingekomen waarin wordt betoogd dat in verband met de vroegere lage loonen ook hun pensioen zeer laag is te noemen; adressanten verzoe ken daarom een toeslag van 40 pCt. op hun pensioen te mogen ontvangen. B. en W. hebben idteze zaak besproken en aangezien Sausenthaler reeds toeslag ont vangt en Oosterkerk bovendien ook vrij wonen geniet stellen B. cn W. voor deze zaak bij de bcgrooting te behandelen. Al dus wordt besloten. Op een verzoek van Ged. Staten tot bij draging aan de -politieschool te Hilversum wordt afwijztend beschikt. De staat van schoolgelden van de scholen A. B. en C. wordt gesteld in handen van het Dag. Be stuur. Besloten wordt inzake een ontvan gen schrijven van den Minister van L. N. en H.„ te ad viseer en zoo spoedig mogelijk tot opheffing der bruinbrooddistributie over te gaan. Van «Ged. Staten is terug ontvangen het raadsbesluit, waarbij werd besloten zoo noodig tot het voeren van oen proces. Ged. Staten verlangen dat hierbij het schrifte lijk rapport van den Raadsman zal worden overlegd. De voorz. deelt in verband zuet deze zaak mede dat na gehouden confe renties werd besloten voor te 6tellen te be sluiten tot verkoop van het tentein in Oud- Bodegraven en met dn. associatie Gouda/- Bodegraver} een. contract aan te gaan waarbij in pacht zal worden verkregen een hoeveelheid grond tegen een restitutie van 15 cent per M., met de clausule dat min stens 6 maarden te voren kenniis moet worden gegeven van eventueelc opütegging. De hteer van Dijk verheugt er zich over dat beslolcrj is tot verkoop van den grond. De heer Siapper vertrouwt, dat B. en XV. zuller. blijven uitzien naar teen «ter rein; dit moet een noodmaatregel blijven, aangezien; de Goudschc Straatweg toch een onzer wandelwegen is. De lieer v. d. Marei wil even memoreeren, dal door van Dijk is te gtebniik to maken. Ja, tzclfs zijn slaap was niet verzekerd, wanneer de meester, meer dan verzadigd van allerlei genoegens heiri tot tijdverdrijf bij zich verlangd. Voortdurend onderwerp van stillen spot voor de slaven spijsden de cliënten aan af zonderlijke tafels, waar-hun liet overschot van den disch des meesters, of wel teen eenvoudig bijzonder voor hen bereide, kost iverd voorgezet. Ook moesten zij reeds lang aan wazig zijn voor de buisheer met zijn gezelschap liet .triclinium btetrad, om den patroon met heilwenschen te ontvan gen. Ook in de cliën'enzaal van Scaevius wa ren alle plaatsen ingenomen, terwijl de aangrenzende eetzaal nog gehteel ledig was. Slechte één persoon wandelde van tijd tot tijd langs de talrijke kostbaarhe den, die hij mei hebzuchtige blikken aan schouwde, op en neer. Deze man was M i- vius, de eerste in het huis na den bezitter zeiven. Hier moet een eind aan komen, mom pelde hij ontevreden, de vrucht zal rij pen, ja, rijpen, maar voor mij en het ver mogen van ScaeVius, deri zwakkeling, die mij vteel te lang leeft cn Festulus' schooft© dochter zullen dc zoete kern zijn. Verwerp mij in uw dwazen trots, o Metalla en klem u vast aan den bedelaar Plautus, wanneer 'het om lijf en leven u'.vs vaders gaat. zullen 1 wij eteris zien, of gij dc hand van Milviua, verklaard, dat do gemeente zulk een stro# aan 't terrein in Oud-Bodegraven had; dil is echter niet het geval, aangezien de ge meente terugontvangt hetgeen voor dil terrein ie uitgegeven; eerj strop ie het der halve niet. De heer van Dijk merkt, op, dat, wanneter dc vuilnisbelt in Oud-Bode graven ware gebleven, dit zeer zeker een strop zou ziji- geworden. Ook thans be schouwt spr. het zoo; immers wel wordfi terugontvangen het bedrag voor liet ter rein, maar de onkosten van verplaatsing der schutting, den raadsman» der gemeen te etc., zijn uitgaven, welke 'door dit ter rein veroorzaakt werden. Op een vraag van den heer Beijten geeft de voorz. een overzicht vaft het verloop der zaak na de laatste vergadering. De heer Ruting me moreert-dat alios iriet vanzelf is gegaan en memoreert de tegenwerking der gemeente Zvvammerdam. Spr. had teen dergelijke te genwerking van een naburige gemeente niet verwacht. Voorla brengt spv. dank aan B. en W. voor hei (gevoerde Ier- wijl hij liet vertrouwen uil: at de gemetente er nog eens in zai slagen een terrein aan den Rijn in eigen bezit ie bekomen. Hel voorste! van 'L. cn XV. wordt hierop zonder h. s. aangenomen. Dc heer B. Batelaan wenscht dat aan de pers zal worden verstrekt en in het ver slag zal worden opgenomen hetgeen aan het slot van de inlichtingen van B. en W. is geschreven aangaande bet adres van de gemeente Zwarnmerdam efj waaruit blijkt! dat bij onderzoek is gebleken, dat de vele klachten aangaande de tot standkoming van de asch- en vuilnisbelt zijn te redu- cecreri tot een die van den hdpr Vink die intijds zijn bezwaren heeft Ingediend, het geen door de gemeente Zwarnmerdam ver zuimd is. Tevens wordt hierin aangetoond, dat Zwarnmerdam toelaat dat op een ter rein (irj OucRBodegraven een asch- en vuil nisbelt wordt ingericht, dat de luehtSildaar wordt verontreinigd door tal van mest- schuiften, door het houden van varkens, door het toelaten dat.aldaar eer.' werk plaats van vuurmakers met. gebruik making van naphtaline is ingericht, tenz. enz., waaruit volgt, klafe Zwarnmerdam zelve maar bepalen moet welke waarde aan haar klacht is tte hechter:. Hierna komfc aan de orde een zeer be langrijk punt der agenda, n.I. de •verbin ding met Gouda.«De Voortritter deelt rnedc, dat door de Mij. „Amovam" t.e 's-Graven- «hage aar. de geemcentte Bodegraven--Reeu- wijk en Gouda een voorstel its ingediend tot het instellan van een autod;enst Bode gravenGouda. De met genctemde genieen- ten gehouden conferenties hebben n i eb niet veel resultaat gehad, de gemeenten vinden het niet gewenscht niet de Mpij. „Amovam" .een vennootschap op te rich ten B, en XV. hebben echter de zaak hlij vim a aangepakt en een conferentie met de Mpij gehoucm. De informaties zijn alle zeer gunstig. Uit een toegezonden uiteenzetting zijn de 'heteren allen met de voorwaarden op de hoogte. De gemeente is verplicht een drietal autobussen aan te schaffen tegen een totaalprijs van 45090 gulden, H'erdonr zoude een dienst tot stand komen vnn tO ritten per dag in beide richtingen. Dezte dienst moet kosten 65 ets per K.M. terwijl het in de bedoelir*g ligt een tarief te bef fen van 60 cent per ril. De onkosten zou den hierdoor bij een vervoer van 10 perso nen reeds gedekt zijn. Spr. hteeft. bel ver voer echter gelijk gesteld met bet vervoer per tram gedurende 'bet laatste jaar waar bij 74000 pöTsonen vervoerd werden. Snr. is van oordeel dat dit thans nog belangrijk hooger zal worden. B. en XV. kunnen zich met de regeling vereenigeft- doch vragen of nog meerdere inlichtingen van techni- schen aard worden gewenscht waartoe eerj conferentie met de maatschappij zou moe ten "worden gefhouden. De heer Claushuis meent dat het aan te bevelen is dat de gemeente het beheer in eigen har-den neemt. Spr. acht om te be ginnen 2 autobussen voldoende en wenscht deze dan in gemeente-exploitatie te ne men. De voorz. merkt op dat B. Pr: W. niet deskundig op dit gebied zijn. Voorts wil spr. aan 'het gesprokene nog toevoegen dat do gemteenten Reen wijk en Gouda zich bereid (hebben verklaard tot verstrekking van subsidie. De heer Heusdcns vraagt hoe de associatie Gouda—Bodegraven tegen over dit plan staat. Do voorz. merkt op, dat 'dezo een dergelijke exploitatie niet kan beletten, 'hoogstens kan eer. maximum ge- wiclit worden vastgesteld. De heer B. Ba- tolaan verheugt er zich over dat, B. en XV. deze zaak hebben ter hand genomeg aan gezien Bodegraven vrijwel geïsoleerd is thij dn tcgtenwoordige verbindingen. Spr. is echter van mcenimg dat dc Raad aan 'Ie verstrekte inlichtingen niet voldoende hceflVoorts -zou spr. gnnnv zien, flat. B. o n XV. verdere besprek in •An uui ■Aiimvam ui »i wn ij den cei.igen die hem nog redden kan, durft, af tc wijeen. Hij brak zijn alleenspraak af; want <lo goudcloorstikte voorhangsels die den in gang der eetzaal infslofen, w.' Vni terzijde er. de nomcnelalor wiens ambt, hel was, met luider stemme den naam en do titels ilor genoodigden te noemen, riep: Lucius Piso. Op den tribuun volgden spoedig de ove rige gasten, die 'irj naam van Scaevius door Mitvius werden ontvangten en begroet. Men wist, dat de lieer des huises gewoon was niet eerder te verschijnen, voor alle gcr.ood'gden bijeen waren. •Ook Aulus was gekomen, hoewel met een zwaar hart. De uitnoodiging van den rijken Scaevius nog op hot laatste oogen- bj'ik af te «laan, achtte hij ongepast. Zijn ged.ochten dwaalden in tusschen ver van dit'weelderig gastmaal, naar Aricia, die in clcn vroegen morgen rnel den ouden Aiexandros Rome had verlaten. Wel wist hij het geliefde meisje veilig in haar nieu we asyl, en was de afstand ook niet zoo groot (dat het hem ónmogelijk was ljaar l« ontmoeten, doch het gerucht dal Agrippi- na haar verblijf van Rome naar haar land huis aan het Thyreeneche meer overbracht baarde hem toch zorg, want niet ver van de keizerlijke villa lag hot huis waar Ari cia bij teen christelijke familie een bescher mer..) ak gevonden had. FE-UILLETOESi. Een Keizersdroom. Zij (hadden het terra» bereikt. Van aile zijden stroomden de gasten naderbij tot het gastmaal des keizers dot den f eestelij ken dag zou -bte&luiten. De plaats waar Agrippina tnet haar vrouwen vertoefd had, lag verlaten. Het heette; dat de moeder van dten Caesar, beleedigd, omdat haar zoon den inhoud vnn de boodschap uit Spanje voor haar verborgen hield, bevel had gegeven tot de afreis naar haar villa aan 't Thyreensche meer. HOOFDSTUK VIII. Het huis van Scaevius was een der rijk ste burgerhuizen van Rome. Marmer er: goud waren bij den bouw niet gespaard, en meesterwerken van allerlei soort sier- deh zalen en halleii'. Salve." do oud-Ro- Zneiwschen groet, stond .in kostbaar mozaik A>p den drempel; de hond, die met den deurwachter aar. den ingang de wacht placht te houden, was zinnebeeldig door een in zilver gedreven kettinghond ver vangen, er. de tallooze schaar van cliën- Jeri werd niet, naar de gewoonte der voor name Romeinen, met snauwen door dot huistiran ontvangen. Scaevius was even rijk als milddadig, kinderloos, zonder erfgenamen, .tenzij zijn vrijgtelatcne Milvius, die hij bijna als een zoon behandelde. Deze Milvius had hem namelijk bij het baden in zee, toen 'Hij door een kramp werd overvaller.', gered, een redding waaraan trouwens niet het min ste gevaar verbonden was. Het fctehoÓTde tot de zwakke zijden van Scaevius zich een r.aam ,te willen maken en voor zeer in vloedrijk door te willen gaan. Zijn huis was het kostbaarste, zijn slaven waren de beschaafdste, zijn maaltijden liet weelde rigst. Voor het feestmaal van heden waren bij- -zor.dere toebereidstelen getroffen. In het triclinium stond de tafel reeds gedekt; het was een eetzaal waarvoor Nero zelf zich nauwelijks zou behoeven .te schamen: de achterwand werd geheel ingenomen door &n grooten kristallen plaat, die als een spiegel het beeld van het gezelschap te- rugkaatste, de zijwanden waren van de meest verscheiden marmersoorten, terwijl kostbare schilderijen, kunstrijke bteelden er: ze-idzamc «planten, niseen en tusschenruim- ten .vulden. De tafel zelf was met goud züver en kristal als het ware overladen, amp horen en candeiabrcs van massief goud en -met edelgesteente beztej, de rustbanken van satdelhout met we. ^wellende kus sens van purper. Zoo was de tafel weelde

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3