In den Kabinetsraad moest Iflentourg op last van Buys bidden en toen, kreeg de Ko ningin van Ruys pen telegram: „Majesteit, slaap gerust. Idcnburg heeft gebeden." (Groote vroolijkheid.) De woorden' van de Koningin over den „polsslag van den tijd", begrijpen wij nu dan ook beter. Zij bedoel de: „Mijn hartje gaat van rikketik". (Uit bundig gelach.)" Nietwaar, dat moet een groot en hoog staand man zijn, die zoo weet te spreken. Eu groot moet ook zijn de partij die zul ke mensclien digt. Het Voorschot. ITofc Algemeen SaJaris-Comité voor onder wijzers had gisteren een onderhoud met der.' Minister van Financiën en schetste daarbij de teleurstelling, ontstaan door het afwijzend antwoord aan den lieer Ossen- dorp inzake voorschot op salaris. Bij d'e be spreking bleek de Minister bereid i-n; over leg met zijn ambtgenoot van Onderwijs nogmaals de toekenning van eer.' voorschot to overwegen, zoodra de Onderwijswet in de TwOede Kamer zou zijn aangenomer.'. Ufëwerking Vrouwenkiesrecht. D? Bond van Sociaal-Democratische Vrou wenclubs heeft den Minister van Bir.nen- landiïelie Zaken een adres gezonden, waarin er op wordt aangedrongen bij de wijzigin gen in de Kieswet ook een zoodanige aan te brengen, waardoor mogelijkheid g'eopend wordt, de vrouweijke kiezers zóó te doen stemmen, dat het aar.tal stemmen der vrou wen afzonderlijk op te maken is. In zijn toelichting zegt adressant, dat het van belang is te weten, hoe de uitwerking van het algemeen vrouwenkiesrecht is. Indien liet eene bureau in elk kiesdis trict enkel door mannen het andere enkel door vrouwen bezocht wordt, lijkt het derj Bond dat do berekening van den uitslag der verschillende stemmen het gemakke lijkst te verkrijgen is. Installatie Centrale Jeugdraad De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Tb. de Visser, heeft gisternamiddag to halfdrie den Centralen Jeugdraad in een der zalen van zijn de partement geinstalleerd. De voorzitter van den Centralen Jeugd raad, mr. A. baron van Wijnbergen, beant woordde de rede van den Minister. Kardinaal Pifll en het 6e Intern. Esperantisten-Congres. Z.Em. Kardinaal Piffl, Aartsbisschop van Weenen, is toegetreden tot het eere comité van het 6e Internationaal Congres der Katholieke Esperantisten (Den Haag 15—16 Aug. 1920). De Z.Eenv. heer Pastoor L. Poell te Ge- ■mert, voorzitter van het Congres, ontving het volgend schrijven: *- Weenen, 22 Mei 1920. Aan den zeer geachten Voorzitter van het voorbereidend comité van het Vie wereldcongres der Kath. Esperantisten in Den Haag. Mijn bartelijksten dank voor de vrien delijke uitnoodiging, om toe te treden tot liet Vie wereldcongres der Katholieke Es perantisten. Ik beantwoord daaraan des te bereidwilliger, als ik de_ zekere ver wachting koester, dat dit Congres ook de Kath. Esperantisten-beweging in Oosten rijk bevruchten en bevorderen zal. Terwijl ik den hooggeachten voorzitter verzoek aan de congresdec'.nemers mijn hartelijke groeten over te brengen, zou ik echter ook te gelijlter tijd in dankbaarheid do talrijke bewijzen van ware naastenlief de willen gedenken, welke de Katholieken van alle landen naar het verheven voor beeld van den Heiligen Vader aan ons zwaar beproefd Vaderland in zijn groots'ten nood gegeven hebben. Mogen de beraad slagingen van het Vie wereldcongres der Katholieke Esperantisten er toe bijdragen, om de Katholieken van de geheele wereld inniger te verbinden, opdat, zij zich allen in waarheid één voelen als kinderen der ééne Moeder, onze heilige Katholieke Kerk, en trouw samenwerken in den wereldstrijd tegen de machten der duisternis. In dezen zin smeek ik Gods rijksten zegen af voor de samenkomst van dit we reldcongres der Katholieke Esperantisten. w.g. f Fr. G. Kard. PIFFL. Dc ellende van Stiermarken. De reddingsbrigade in Graz heeft on langs een moeder met haar zuigeling ster vend uit haar armzalige woning gehaald, nadat ze beiden sinds verschillende dagen niets meer te éten gehad hadden. In het stadspark te Graz vond men een echtpaar in den ochtend opgehangen; deze oüders lieten vijf kleine kinderen na, waarvan de maandenlange honger hen tot wanhoop gedreven had. De woningcommissie van Graz berichtte, dat een gezin, uit zeven personen bestaande, in een enkel kelder gat opeengehoopt huisde, terwijl de kin deren op 'lompen sliepen, waar het gracht water doorheen sijpelde, ja zelfs meerma len 's nachts door een troep ratten werden aangevreten. Andere kinderen snuffelen in den afval naar etensresten, om die be- geerig te verslinden. De hongersnood drijft menig gepensionneerd ambtenaar tót het 'bedelen van brood of afgedragen kleeren. Honderd en negentig, grootendeels heel jonge, ziekenzusters liggen in Graz door de erge ondervoeding ziek aan beender- verweek ing of longtering. Studenten ver huren zich als kolendragers, als boeren knechts, als bureaubedienden, om hét al- lernoödigste levensonderhoud tot vol tooiing van hun studiën te verdienen. Ik kon zoo helaas nog doorgaan, lezer. Wil het mij daarom niet kwalijk nemen, ela't ik, met al deze ellende, die ik reeds zes jaar meeleef, vóór me, als bedelaar ver schijnen moet en u dringend smeek, bij uw edelmoedigheid ook het arme Stier marken. ook het lijdende Graz niet te ver geten. Iedere gave droogt tranen, s'lilt ■honger, laat kinderongen opnieuw stralen, geeft troos't en levensmoed. Giften worden por post gaarne verwacht 1 :j Prof. Bemelmans, Rclduc (L.), die zor gen zal. dat alles per omgaande naar S; iermarken gaat. Hartelijk dank voor ont vangen weldaden. Dr. J01IANN UDE, bQogleeraar te Gra? in Stiermarken, Damcs-ro'uaite voor andersdenkenden. Evenals het vorig jaar zal ook dezen zo mer, van 17 tot 21 Juli, in het Retraiten- huis Cenakel te Tilburg een katholieke damesretraite voor ontwikkelde anders denkenden worden gehouden. De leiding der geestelijke oefeningen hebben, gelijk het vorig jaar, de eerw. pa ters dr. Jac. van Ginneken S.J. en Willem Kamper S.J. op zich 'genomen. R. K. Vrouwenbond. Op 2 en 3 Juli e.k. (niet op 4 en 5 Juli zooals in sommige bladen abusievelijk werd vermeld) zal er in 't Cenakel te Til burg een sociale cursus voor vrouwen ge geven worden. Ofschoon deze cursus meer hijzonder bestemd is voor de leden van den Bosschen en Bredaschen Diocesanen Vrouwenhond, kunnen ook anderen er aan deelnemen. Degenen, die aan de bijeenkomst wen- schen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij mevrouw MutsaertsBijvoet, Tuize Tri- bergh, Bossche Weg, Tilburg. De aanmelding geschiedt door 't zen den van een postwissel van f 15 aan boven vermeld adres, waar ook alle mógelijke in lichtingen te bekomen zijn. We<> op hoj Nederlanersehap. Ir.gcdiend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet op het Nederlanderschap. In verband met de waardevermindering van het geld meent de Minister dat er termen aanwezig zijn om het voor naturalisatie verschuldigde bedrag te verhoogen. Voorgesteld wordt om bij een belastbaar inkomen van 3000 een bedrag van 200 te vorderen, terwijl voor elk geh'eel bedrag van 2000 welke het belastbaar inkomen van 3000 te boven gaat, het verschuldigde bedrag wordt verhoogd met 100 tot en maximum van 1000. Uit de Omgeving, ALPHEN AAN DEN RIJN: Gemeenteraad. De Raad der gemeente Alphen aan den -Rijn vergaderde gisteravond in voltallige zitting. Voorzitter de burgemeester. Hoewel de openbare vergadering tegen halfzeven was aangekondigd bleek, dat niettegen staande de heerlijke zomeravond de verga- derlust bij de leden er reeds zóó inzat, dat eer.' gb'heime zitting van circa een half uur ruim vooraf moest gaan, waardoor de open bare raadsvergadering eerst na zeven uur werd geopend. Geen moedgevend begin voor de pers! Toch is de vergadering vrij kalm en vlot verloopen, hoewel over enkele punten het spreken wat mebr bekort had kunnen wor den en ook op de stemming tijd te besparen was geweest. Na opening met gebed door den voorzit ter, ziji» de ingekomen stukken aan de or de, waarvan wij behalve goedkeuringen van Ged. Staten op reeds genomen raadsbe sluiten, de volgende vernielden': a. Een mondelinge Thededeeling van den burgemeester, dat, hij, in verband met gevoerde besprekingen op een vorige raads vergadering, in overleg is getreden met de Electr. Spoorweg Maatschappij over liet opendraaien) van de spoorbrug. Deze brug wordt óf te snel opengedraaid óf blijft te lang openstaan, wat voor 't ver keer zeei>tónderlijk is. De Maatschappij Weeft beloofd aan de be diening van deze brug aandacht te schen ken en zoo mogelijk, verbetering aan te brengen. b. Een schrijven varj de Commissie van Bijstand op de grondbedrijven waarin 'wordt gevraagd goedkeuring van het be sluit van de Commissie om het vischpacht- recht van een terrein- te gunnenaan d'en heer B. v. Wijk voor 10. Aldus goedgekeurd. c. Een jaarverslag van de Commissie v. Toezicht op de Ambachtsteekenscliool. Wordt ter visie gelegd. d. Een voorstel van den heer M. de Wolf betreffende de verbouwing van de school aan den Oudhoornsche weg. Besloten wordt B. en W. op te dragen dat in volgbnde vergadering te doen behan delen. c. Verzoek van den heer J. v. Geurts, aannemer van de werkzaamheden var; den gemeentereinigingsdiensb om een toeslag van ƒ500 daar hem wegens de verhoogde exploitatiekosten dit werk niet meer loo- nenö is. Naar B. en- W. om advies. f. Verzoek van het departement Alphen aan den Rijn van de Mij. tot Nut van 't Al- gemebn om een extrarsubsidie van de ge meente van 436.87 wegens een tekort door de verhoogde salarissen van Het on derwijzerspersoneel aan de Ambachtstee kenscliool. Alsvoren. g. Verschillende missives van de op de vorige raadsvergadering benoemde perso nen dat zij hunne Benoeming aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. h. Een verslag van de Gezondheidscom missie waarin uitvoering wordt gewezen op de gebrekkige maatregelen die er worden genomen betreffende de hygiëne in do ge meente, niettegenstaande het veelvuldig voorkomen var.' besmettelijke ziekten. De voorzitter zegt den gemeente-architect en den gemeente-opzichter Snel er op gewe zen te hebben, dat de reinheid in de ge- meer.'to extra zorg voreischt. De hfeer v. D ij k vraagt om dit ook den commissaris van politie aan te zeggen. De voorzitter wil in 't belang van de gemeentenaren ook hem over deze zaak spreken. Voorts verklaart bij dat, het gemeente bestuur zijn volle aandacht, schenkt.aan de sloot en. Waar het. mogelijk eai wenscheljjk is zullen die worden gedempt De heer v. Leeuwen waarschuwt te gen bet demper, van slooten, daar er geen einde aan is. Steeds zal het eindpunt van een sloot stinkende blijven omdat er geen waterververschir.g plaats ftteeft Het is veel beter om de slooten te spuien. De- raad gaat thans pver tot het behande len van de zaken op de agenda vermeld: 1 - Herstemming over het amendement van den heer Van Dijk op het voorstel van Ingezonden Mededeelingen a 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. H.A .Timmerman HOFLEVERANCIER. NIEUWE RIJN 46 B. en W. tot het beschikbaar stellen van localiteit voor kantooir voor den Raad van Arbeid. Dit amendement wordt met 87 stem man aangenomen, zoodat het gebouw aan de B ru gg est raat aan den Raad van Arbeid te Le-iden voor ƒ1 per zitting wordt ver huurd zonder gebiuik van licht en verwar ming. 2. Voorstel van B. en W. tot liet aan gaan van 'n geldleening van 40.000 hij de Gemeentecredietbank tegen éen koers van 67 pCt. met 6 pCt. rente. Dc heer Herngreen vindt het een kolossale som als wordt medegerekend dat Alphen nog ƒ39.400 van het Rijk uit de O.-W.-belasting ontvangt. Wat moet Al pen met al dat É&lcl doen? De voorzitter zegt dat het niet be kend is wanneer Alphen van het Rijk die 39.400 krijgt. Het kan nog wel 1921 .wor den. Thans is er een tekort aan kasgeld. De salarissen van het gemeente-personeel kunnen anders niet worden uitbetaald. De leen ing kan mooi met t te verwachten geld worden afgelost. Het voorstel wordt hierna z. 'h. st. aan genomen. 3. Voorstel van B. en W. inzake de uit-, gif te in erfpacht van grond aan de Coöpe ratieve Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn en Omstreken" inplaats van verhuur van dien grond. De heer Herngreen zegt dat het een sfci'op voor de gemeente lis, daar hij vreest voor de gasfabriek. Voor 25 jaar min stens is dat bedrijf thans aan handen ge legd. De heer v. D ij k nooddgt den 'heter Herngreen uit met een nieuw voorstel te komen. Deze is er echter niet toe bereid, daar liij er toch geen heil in ziet. De Voorzitter acht dat de zaak nog aan het oordeel van een commissie kan worden onderworpen. Hiertoe wordt be sloten. Tofc leden van' dez-e commissie worden be noemd de heeren v. Dijk, Herngreen en Rank. 4. Adres van den Ned. Chr. Bond van Personeel in publiteken dienst en van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel, tot nieuwe regeling van de dienst,voor waar den van de gemeente-werklieden, toeken ning van vrije kleeding en loontoeslag, met voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken. De 'heer D e W o 1 f zefi in den bretede zijn standpunt uiteen, daar bij meent, dat Hanze-Federatie. Gistermiddag had een bijeenkomst plaats van de onlangs op gerichte gewestelijke Hanze-Federatie, ge vestigd te Alphen aar.' den Rijn. Er werd een difinitief. uitvoerend bostuur gekozen, waarvan de samenstelling is a lis volgt): C. Y. Ponsioon, Alphen a. d. Rijn, le voorz.; A. Aengenent, Bodegraven 2e voorz.; J. B. v. Halderen, Alphen aan den Rijrj le secr., J. v. Schip, Zevenhoven 2e secr.; H. E. J. Bank, Hoogmade penningm. Daarna werd overgegaan tot vaststelling van een pro gram van actie. Ter vergadering was mede aanwezig de heer Chr. Jansen, directeur van het. Centraal Hanze Bureau uit Araster dam, dio teen uiteenzettir.g gaf omtrent het doel van 'n evtentueel te stichten Ilanze-ad- vies Bureau. Een suikeren kerk. In de wir.keltetalage van den heer Henri v. Vliet is tentoor.gte- steld een miniatuur afbeelding der nieuw te bouwen kerk der Ned. Hcrv. gemeente al hier Het geheel is uit suiker eigenhandig door den lieer van VTict vervaardigd en ont worpen naar een gips btecld van voor noemd gebouw, 't Is een fraai stukje werk, wat het bezichtigen zeker waard is. Op hol. Door het losraken van den zwing geraakte gisterenmorgen, aan de Lagezijde nabij Gouwsluis, twee paarden op hol, aangespannen voor een boerenwa gen van den heer Iv. De bestuurder, die door middel der leidsels de dieren trachtto te houden, -werd van den wagen geslin gerd doch bekwam gelukkig weinig letsel. Het tweespan holde intusschen zonder wa gen verder, totdat bij de fabriek van den beer v. Dijk een der paarden kwam te val len, waardoor zij tot staan werden ge bracht. Ongeluk. Gisteren werd het dochter tje van den melkhandclaar N. aan Gouw- sluis door een onbesuisdien motorrijder op zoodanige wijze aangereden, dat zij bewus teloos op den grond bleef liggen. Naar wij vernamen vervolgde de wielrijder dadelijk zijn weg, zonder zich over het voorgeval lene te bekommeren.. Inderdaad; 'n min derwaardig sujet! ALKEMADE. Re otitic atie. Het vervolg-verslag van de installatie van den burgemeester in ons 2de blad, is tot onzen spijt slechts gedeeltelijk gecorri geerd (evenals het verslag van den ge meenteraad van Oegstgeest). De welwillende lezer zal reeds zelf eeriige zetfouten hebben verbeterd. Zoo staat er: iSchriftuur-waarde wat moet zijn: Schrif tuur-woorden. Dat de commandant van de burgerwacht „Brand" wordt genoemd in plaats van Bon da is nog wel het ergste. BODEGRAVEN. G6meen/eraad. De raad dezer gemVen- te is ter vergadering bijeengeroepen op Maandag a.s. des v.m. 10 u. De agenda ver meldt, naar wij vernemen, een zeer groot aantal punten. Personalia. Naar wij vernemen is onze tegenwoordige stationschef de heer Jörg bevorderd tot statinschef le klasse en zal als zoodanig worden overgeplaatst naar Gteldermalsen. NOORDWIJK. Zijno Eminence Mgr. Tertian. De parochie van den H. Jeroen had op den feestdag van het Allerheiligst Hart het voorrecht, dat Zijn Eminentie Mgr. Ter- zian, Patriarch van Constantinopel, bij kortstondig verblijf alhier de H.' Mis ten 8 uur voor de geloovigten wilde opdragen. Z. K. 43. Prins Hendrik. Nadat Z. K. H. Prins Hendrik Donderdag te Katwijk den jaarlijkschen schietwedstrijd had bijgewoond waar hij den len prijs won. vertrok Prins Hendrik per auto naar onze badplaats. Z. K. H. bracht eerj bezoek aan •het Casino waar hij Werd rondgeleid) door den heer des Tombe, gedelegeerd Commis saris. De Prins toonde veel belangstelling voor de mooie tennisbanen erj de inrich ting van het Casino. ,$h het Palace-Hotel werd gedineerd en rfïl.- afloop daarvan bracht hij een bezoek aan de heeren J'hr. Greven en Jan van Kan in verband met de droeve gebeurtenis in November j.l. om hen persoonlijk hulde te brengen voor de toen verrichte daden van menschlievendlieid. Z. K. H. informeerde in het bijzonder naar de inrichting van het reddingswezen- alhier. Hiterna vertrok de Prirjs weder per auto naar 's-Gravenhage. WADDINXVEEN. Herbenoemd. Bij Kon. besluit is 'de heer P. A. Twist, burgemeester alhier, als zoodanig herbenoemd. Land- en Tuinbouw. Groninger blaarkop Rundvee-Stamboek. 'Nu en dan dringen van uit Holland verschil- flenlcfe geruchten tot mij door: ontevredenheid over den gang van zaken bij het G.B.RS1., critiek op de leden van het Hoofdbestuur, pro paganda voor aansluiting bij het N.R.St., enz. Welke van dfe geruchten waar zijn, weet ;k niet precies; het doet er ook weinig toe. De ondervinding beeft me reeds geleerd, dat aan praatjes welke ht 'i geniep worden rondipe- sürooidi, soms heel spoed'g, geloof wordt ge schonken, ook al kalt het leugenachtige er van gemakkelijk worden aangetoond, terwijl ik ook de moeilijkheid inzie, om teklen- personen die zich verborgen houden den strijd aan-te binden, en hunne ktetsprjpafjes en op niets berustende laster, den kop ini te drukken. De bedoeling vair, mijn schrijven is niet, om 't geen mii bij geruchte, of van betrouwbare fzijdei, bekend "is geworden, te weerleggen of te ilen te spreken, noch om dé sinistere bedoelin gen van enkele vijanden van onze zaak in het juiste licht te stellen. Zoolang in het geheim wordlt gewerkt met middelen', een beschaafd mensoh onwaardig, ben ilk niet van pkun hier tegen iets «te tlcen. Dit is ook niet noodig, daar ik er van overtuigd ben, dat zoogoed als alle leden van het GB.R.SL en ook die van de af- deelTp „HoUancT van elke geheime agitatie afkeerig zijn, zich hierdoor met om den- tuin laten leiden, doch 'het G.B.R.St. getrouw b5j- ven en rustig afwachten, hoe het in de toe komst hiermee zal gaan. 't Doet van di'.t schrij ven is, een 'korbe uiteenzetting te geven van den tegenwoordigen standi van zaken; het in zicht der leden zal hierdoor worden verbeterd. In de den 24en Februari j.l. toehouden buiten gewone algemeene vergadering is met 146 te gen 41 stemmen besloten niet over te gaan naar het NKEt. "Verreweg het grootste deel der aanwezige ,ied'en, was er dus abso'luu! niet van gediend, dat het G.B.R.St. werd' ontbonden en dat men zich zou aansluiten bij het N.R-St. De dhs'ag der stemming liet roebs aan duidelijkheid te wenschen over. De overgroote meerderheid1 der belangstellen/de ledfen, der fokkers van •het blaarkop vee, achtlte het voortbestaan van 'het G.B.R.St niet alleen gewenscht, doch. ook mogelijk. (Het- nieuwe (Hoofdbestuur bestaat, behalve uit de 'heeren Van Tol en Homan, geheel uit per sonen, die met de ikwösfie rniets te maken hebben gehad. Hen kan geen verwijt treffen, dan dat zij nog steeds van meening zijn, dat het G.R.St. bestaansrecht heeft, en dat bil dit stamboek de belangen der blaarkopfokkers vef'Eg zijn. IMcn behoeft slechts de geschiedenis van het Stamboek na tc gaan, om zich van de waarheid hiervan te over.t>uigcii. Tengevolge van de slechte finaiioieële poBiek van het vroegere be- s'tijur, leed' de kas een belangrijk verlies. Het spreekt van zelf dat het nieuwe I1.B. moes: beginnen met dit verlies te dekken. Dit kon _pemakkelijk doordat het personeel kon worden "ingekrompen. Het H.B. achtte het overbodig op dit momenlt voor de aid. „Holland" twee in specteurs aan. 'te stelten. Dat men den heer Se! der ijk, hoe ongaarne ook, zijn eer vol ontsfag moést geven, zal reder onbevoor oordeeld lid volkomen kunnen billijken, daar gekozen moest worden tusschen hem en den heer Bakker, die het -vorige jaar ter wille van het Stamboek zijn bedriK er aan had gegeven en naar Holland was verhuisd om daar a!s hoof di-i-ns pee teur werkzaam te zijn, en die ai zijn tijd en kracht voor het stamboek beschik baar heeft gesteld. Naar mij werd medegedeeld is de heer Sel- derijik thans aangesteld als inspecteur van het N.R.St. op een salaris van f 15 per dag. Dit lijkt heel mooi, doch ik weet niet of ik den heer S. met deze aanstelling kan föhciteeren. •Wat echter te denken van deze wijze van handelen van het N.R.St.? Terwijl in Gronin gen de aangiften voor opname in het NRSt. worden iiT.iewacht door den heer Hei de ma, kon'blijven gehandhaafd, wordt in Hofland de doe als inspecteur van hél G.B.R.St. onmogelijk heer Selderijk, dte wij noodgedwongen eervol hebben moeten oétsfiaan, tegen ons in Het veld •gestuurd en tracht meni door hem het G-R.St. leden af te halen. De lieer Wïbbens. 'rfoofd-inspecteur van het N.R.St. die die vergadering van 24 Februari heeft bijgewoond, weet dat hot overgroote deel der leden er nog met aan denkt, zich bij het N.R.St. aan tc sluiten. Dike poging om liet G R. St. te nekken moet mislukken. In zijn toelich ting der voorwaarden) voor overgang naar hot N.R.St.. zeidc de heer W. o.m: dat het N.R.S, neet om leden wenscht te berieücn. Mét de ab solute zekerheid voor oogen dat liet G.R.St blijft bestaan, en dat e'cke tweespalt onder de blaarkopfokkcrs, paait ten, koste en ten nadeele van dc fokkerij, worden thans door het N R.St. middelen aangewend, om liet G.B.R.St. leden af len; het roept de hulp in- van de oud-inspecteurs win het G.R.S., van wie de een reeds heeft ge toond (de heer liable ma) dat hij dit stamboek te halen, welke 'heel wat mmder zijn dan be;ic- abes behalve welgezind is. De 11.11, di(p 'bezig zijn een scheuring onder de fokkers van het blaarkopvcc te veroorza ken, schijnen niet. in te willen zien, dal zii do. fokkerij ten zeerste bertudceletu Ik beschouw hen tcnmfiisle niet voor zoo kortzichtig, dat zij \an-meening kunnen zijn, met hun ageeren het G.R.St, den nekloos lag toe te brengen 11e; spreekt vanzcülf, dat elke agitatie, v. d. tegen partij, voor ons een aansporinl," zal zijn, om ons des te moer in tc spannen, het G.R St. we der in dc positie te brengen, welke liet ru'in een jaar geleden had, en liet dezen voor dc toekomst te verzekeren. Ik kan mc voorstellen, en ik lean zulks bil lijken, dat er mcnschen zijn, dte de meeming zijn ttoeged-aan, dat in het N.R.S. alle veeslagen moeteni zijn verecnigd. Het getuigt m.ï. \an een weinig ruimeni blik, van zeer slechte tactiek om op dfiti oogienbliik te trachten' een overgang naar het NJR.Sk te bewerkstelligen. Het is een valsehe voorstelling der feiten, te beweren dar de toestand van het G.R.S. hopeloos is. De door het nieuwe H.B. ingediende begrooting over 1920, werd 'in de 13 April gehouden ver gadering (bezocht door ruim 100 leden), zen der 'hoofdei stemming goedgekeurd. Geeni ênlkele stem verhief erch er tegen. Den succes voor het nieuwe HjB. dat, verzekerd' van de medewerking en steun der ambtenaren, ook weet dat het de leden, die belangstefimg voor hét GR.S. toonen, achter zich beeft. Zal liet HjB. met opgewektheid en ijver zijp, zware doch mooie taak naar behooren verrichten, jfeit moet het in de eerste plaats verzekerd zibi dat de ledten vertrouwen er in stellen. N iar aainileiding van een vraag door een der k/cn in dé vergadering gesteid, werd van de zijde van het bestuur betoogd, dat de leden moestent wachten op de daden van het bestuur. Blijkt in de toekomst dat het G.R.St. geen bestaansrecht meer heeft), zeer zéker zal men het niet tot een debacle laten 'komen. Ook bij het Hoofdbestuur gaan de belangen der fokkers boven die van hét Stamboek. Het aantaQ fokkers van zv/art- btaarden is 'ttfet groot, integendeel zeer k'ein in vergelijking met dat) van Bont vee. Georgd- niseard' in een vereeri'k'ing, en wanneer een drachtelijk wordt samengewerkt, zal "het moge lijk zijn, de concurrentie met de bonten vol houden. Dit voorjiar is op de meest duidelijke wijze •uitgesproken dart de fokkers hunne belangen nog wenlschen toevertrouwd te zien aan. het 0. R.St.; is 'het nu niet meer dan ergerlijk, dat, terwijl dé nieuwe bestuursleden nog geen ze- iegieihieidi hebben gehad, om T geen door de [eigenaardige pblfüSek van liet vorige bestuur is bedorven!, weer te herstellen, direct alle rrro- gehjke middelen, welke niet nader behoeven te worden icekwalificeerd, wordien aangewend om het G.R.S. te benadeelen? De overgroots meerderheid der leden denkt- er niet aan het nieuwe HE. mt steek te laten, en zich bij 'hét NE.S't. aan tc sluiten. Een enkele malcon tent mag misschien gaan bedanken. De kerr» deS' fokkers van blaarkopvee b'ijft bij het G.R. St. daarop vertrouwen, de vergaderingen in Fe bruari en April zijn daarvoor de bewijzen. iDe blaarkop-fokkers kunnen gerust zijn; wanneer zij 'hot 'H.B. vertrouwen, en dit op hui; 9teup 'kan rekenen, dan zal 'het den tegenstan ders niet gëhikken, het met zooveel moeite en irispanmng -tot stand gekomen Stiamboek te vernietigen. Ten Sllotte nog een 'beleefd, doch dringend verzoek aan de leden, ook aan die van dc afd. ;;Holland": Laat niet beinv'oeden door hen die vijandig staan tegenover het G.R.S.; vraal-b eens aan het H.B. wat er waar is van de grieven welke men ten opzichte van ohize zaak 'heefk van dc fouten en gebreken wélke aan het stamboek kleven, voordat men zich 'laat overhalen. Zijn er klachten brengt deze ter kennis van bet bestuur, zij zullen- ernslcg word'en onderzocht; büjken ze gegrond te zij ru, dan zullen de noodigc verbeteringen wor den aangebracht. Verlangt gij een persoonlijk onderhoud? Ook hiertoe -is het bestuur steers gaaroc bereid. Dc afdeeling „Holland" is nog klem en kost 'het G.R.S. veel geld. '1 och wil en wij de afd, wiet gaarne mem verdwijnen. Het is echter ook voor de liollandschc blaark.fo'kkcrs van het al-icrgrootst belang dat zij blijft be staan. Bijna alle stamboekdderen die uit Gro- nrjtfcjen worden ingevoerd; zijn ingeschreven in hét G.R.S. De 'Hollandsche en de Groninger fokkers 'hebben een gemeenschappelijk belang. Zij hebben voor dezelfde zaak te strijden, ha- menwerking is noodig om ons prachtig veeslag te midden van het Friescb-Hollandsch Bonte te handhaven. Di't kan echter met inescliieiien wanneer de fokkers gesolieiden optrekken, en elkaar georganiseerd in verschillende stam boeken gaan- bestrijden; het aantal btaarkop- fokkers is daarvoor immers veel te klein. ELke tweespalt onder de fokkers is len na deele van dO fokkerij. Dc scheuri/og, waarop, sommigen .meenien te moeten aansturen, zal niet tot dlredt cbvolg hebben, de overvleuge- lirg van het G.R.S. door liét N:R,S, doch zal een groot voordeel opleveren voor een ttenee'e fokkerij van het Groninger Blaarkop- veeslag. Wanneer alle fokkers, leden van heft G.R St. dit) inzien, dan zullen zii er zich wel voor wachten, dit stamboek te verlaten. De belangen omzer blaarkop-fokkerij staan op 'het spel. Zui-lhorn, 29 Mei 192a O. E. SGHUIRINGA. an het Dag. Bestuur v. n, Gr. Bk R St.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2