Jk Utah önt* Tweede Blad. Uit de Omgeving. Woensdag 9 lam SS20. Uit de Pers. ROOD KAPITAUSME. De Gelderlandier deelt een en an der mede ever de intieme verhouding van. enkele Nederiandsche so c i a a l-d?mraten met „bet kapitaal": „Zoo is de Haagsehe wethouder, de heer A'borda, sterk gein ter esse erd bij de N. V. de Lint en Co., in bouwmaterialen, en die- industrie keerde het vorig j aar 23,5. pet. divider'.! uit; dit jaar over het vergrootte kapitaal l i pet, Mr. Troelstra zit in het assurantie-bedrijf; hij is n.l.-directeur der Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij Neerlpndia met een bru'to-premie-ontvangst van meer dan {100,000, waarvan ongetwijfeld een behoor lijk bedrag zal overschieten. Een andere leider, de Amsterdamsche wethouder, de heer Wibaut, is commissaris van Alberts Houthandel te Middelburg. Een eaa'k die de volgende dividenden gai in de laatste 10 jaren: 10, 8, 9, 11, 11, 10, 10, 19, li, 10 en 12 pet. en die mede zeer be hoorlijke tantièmes verdeelt. Nu moet ge eens opletten, wie het eerst de bouwbedrijven of den houthandel 'n lijn gemeente socialise eren «al: de Haag- èchc of de Amsterdamsehe wethouder." „Humfelds Financier beweert, dat he: êocblisatie-rapport der S. D. A. P., hetwelk de bedrijven opnoemt, welke voor sociali satie in aanmerking komen, niet vermeldt het houtbedrijf en het assurantiebedrijf STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Avondzitfcteg. Aan de orde is liet prae-advies op bet voor ste! van mevr. Dubbel desnarTrago inzake de verstrekking van schoolkiidenfoeding en -kloed t<:«. Mievr. DUBBELDEMAN protesteert tegen de wijze waarop deze zaak is behandeld. Gedu rende 4 a '5 maar 'en is dit puetii steeds naar achteren geschoven Men zou er dol van wor den. Wat B. en W. ded-en is sabotage van liet voorsiet. Mfet genoegen beert zij overigens gezien dat Kwee voordeden zijn bereikt, rik liet verstrek ken van voedsel ook in den zomer en de be- sch:kbaarstel!rng van kleecrint. Dat B. en W. het met haar eens zouden zijn, bad zij wel ver wacht Toch is gemeentelijke voorziening de eenige manier om heit karakter van bedoeling te ontgaan. Het parSicuteer initiatief lieert schipbreuk geleden, wat spr. met enkele be richten uit bet jaar 1918, die zij voorleest, tralht aan te toonen. De Raad moet nu uitmaken Jat het kind recht heeft op voeding van ge meentewege; dat moet het kind voelen. Verder wenscht spr. dat de schoolarts zal uitmaken weike 'kinderen voor* voeding m aan merking zuSen komen, terwijl berop op eene comm. moet openstaan. 'Bij de beoordeeUrag van het gezinsinkomen mag voorts geen rekening worden gehouden met de 'inkomsten van de kinderen. liet :s volstrekt niet noodig dat de lanteren 2/3 of meer van hun loon aan hunne ouders af dragen. Spr. dringt op aanneming van haar vooi stel aan. De heer WILMER zegt dat liet standpunt van mevr. D. niet het zijne is. Hij is ook overtuigd dat het kind recht heeft op be hoorlijke voeding. Maar hij is 't er niet mee eens dat ieder die het kind liefheeft, ook moet zijn voor gemeentelijke voeding. Dit het feit dat iemand liefde heeft voor het kind, volgt nog volstrekt n et, dat hij ook voor gemeentelijke voeding moet plei ten. Mevr. D. heeft er B. en W. een verwijt van gemaakt dat ze niet met een voorstel voor gemeentelijke voeding kwamen. Spr. herinnert er echter aan dat de communist Colthof in den Haagschen Raad een voor stel deed van een gelijke strekking, welk voorstel verworpen werd met alleen de communiatisehe stemmen voor. De heer Albarda (soc.-dem.) heeft toen een redevoe ring gehouden, die ook door een van onze wethouders kon worden gehouden: Hij zeide o. m.: Gemeentelijke exploitatie cis niet steeds het het te. Hieruit blijkt dat niet alle soc.-dem. van incening zijn dat schoolvoeding per se van gemeentewege moet geschieden. Alleen wanneer particulieren 't niet goed deden zou er voorde gemeente reden zijn om in te grijpen, maar met geen enkel woord is aangetoond dat dit Mer het geval is. Alles vat roeit. D. van de voeding gezegd heeft komt hierop neer, dat er gebrek aan geld was: Er waren wel enkele aanmerkingen, maar dat zon -ook 't geval rijn geweest als de gemeente het deed. Tn geen ienkele plaats zijn zboveel aanmerkingen 'gemaakt als in Amsterdam, waar cle gemeente heü doet. Al de bezwaren die hier, genoemd zijn worden volkomen weggenomen door list voorstel van B. en W. Spr. jincht hef toe dat B. i;n W. met een verhoogde sub sidie zijn gekomen. De heer DE LANGE zal zijne liefde voor het kind op een andere wijze demonstree- ren dan mevr. D het deed. Hij wil aller eerst opmerken dat als hier sabotage is gepleegd dit van socialistische zijcfe is ge daan, toen met zoo groofe breedsprakig heid de salarisvoorstellen werden behan deld. dat men haast zou denken 'dat er ob structie in hef spel was. Mevr. D. beroept zich op een artikel dat echter geschreven werd in 19-18. Toen was er haast geen eten, noch voor kinderen, noch voor volwasse nen. (Mevr. D.: Hebt u er wat van ge merkt?-) De heer De Lange: Zeer veel. (Mevr. D.: Niet zooveel a!s de schoolkin deren.) De heer De Lange: Zoodra u mijn huisarts wordt wil ik u daarop antwoor den. Spr. is het er heelemaai niet mee eens -dat schoolvoeding een recht is en geen gunst. Een kind heeft recht op voeding, maar niet uit de gemeentekas. Als de ouders niet voor hunne kinderen kunnen zorgen, rust op hen de plicht daarvoor an dere wegen te zoeken. Het is hem. dan ook beleend dat de kinderen van Chr. ouders liefst, niet profiteeren van geld uit de ge- .meentekas. Spreker steut het voorstel van B. en W. om het voor&fel-roevr. D. te verwerpen. Of hij ook zal steu nen het voorstel om de subsidie sterk te verÏLQQgj&H, weet hij nog niet. Met den lof door den heer Wilmer aan B. en W. ge bracht kan spreker zich niet vereenigen. De heer HEEMSKERK zegt dat mevr. D. heeft gezegd dat hij als kindervriend, voor haar voorstel zal moeten stemmen. Hij moet haar echter die illusie ontnemen. Hij zal er niet voorstemmen. Er is hier, waar de Vereen, haar taak behoorlijk vervult, absoluut geen reden gem. exploitatie in te voeren. Mevr. D. wil dat de Raad het zal doen, maar dan kan niet. Hij kan een commissie benoemen, zegt men. Juist, maar die kan er ook niet altijd bij zijn. Zulk werk. kan veel beter worden, gedaan door mensehen die vrijwillig zulk een taak op zich nemen, dan door een Raadscommissie of door ambtenaren. Spr. zal met het voor stel van B. en W. meegaan. De heer v. STRALEN betreurt het ad vies van B. en W., waaruit hun onwil dui delijk blijkt Hij wil het particulier initia tief niet geheel uitsluiten, maar deze be langrijke zaak mag niet aan particulieren worden overgelaten, wat hij met voorbeel den tracht aan te toonen en waarover hij zegt beter te kunnen oordeeten dan de Ver. „Schoolkindervoeding" en B.- en W. incluis. De heer OOSTDAM zegt dat wat van de overzijde gezegd wordt op hem ten deele den indruk maakt van koude drukte. Men spreekt alsof er nooit wat voor kindervoe ding werd gedaan en nu nog moet worden begonnen. Toen spr. echter 30 jaar geleden voor de klas stond in een Katholieke school nog wel was daar reeds kinder voeding. We hadden daar volstrekt geen socialisten voor noodig. Al dat gepraat is dan ook niets dan koude drukte. Het eenige waarom het hier gaat is of de ge meente de zaak al of niet zelf Ier hand zal nemen. Er is hier met veel minachting over het particulier initiatief gesproken, maar zelf tast men noc' in den zak. Van particulier initiatief bemerkt men 'bij de socialisten nooit iets. (Heftige inte- rupties.) Als ze zelf in de zak moeten tasten, zijn ze niet thuis. De heele bedoe ling is zooveel mogelijk uit de gemeente kas te graaien. Spr. is tegenstander van alle mogelijke overheidsbemoeiing, wan neer dat niet beslist noodzakelijk is. Hij wijst op Rotterdam, waar de onderwijzers, die heeten te blaken van liefde voor bet kind, er voor bedankten toen ze iets voor de voeding moes'en doen. Spr. wil het par ticulier initiatief zooveel mogelijk steunen. De heer KNUTTEL wil het vooTstel- mevr. D. steunen, maar niet omdat hij zoo veel vertrouwen heeft in de wijze waarop het zal uitgevoerd worden. Voeding en kleeding door particulieren blijft altijd een liefdedienst, waarbij zelfs een onderzoek naar de omstandigheden van de ouders wordt gedaan. Men wil bij de ouders zelfs het verantwoordelijkheidsgevoel opwek ken! Spr. wil dat alles niet. 't Moet een F-fc.UlLLE.TON. Een Keizersdroom, 16) Plotseling zwefeg de redenaar, midden -in een bloemrijken zin. Nero rees op en zag half toornig, half verrast naar den hoofd ingang der zaal, want het zware purperen voorhangsel tusschen de marmeren zuilen week terzijde en in majestueuze houding trad A'grippina de zaal binnen, alleen haar vrouwen waren op haar wenk in het xvoonvert.rc-k achtergebleven Eer. gemompel! ging door dc- vergadering. Ieder oog richtte zich op Nero, al9 wilde vuen in zijn trekken lezen, of men de moe der Jes keizers begroc-ten mocht of haar zwijgend terugwijzen. Agrippina verstond die stomme taal. Een vluchtige, verachtelijke glimlach speelde °ni haar lippen, de oogen vast op haar zoon gericht, doorliep zij vol waardigheid te zaal in haar volle lengte en hief den voet op, om de treden van den troon te hoatijgen. Nero's gelaat was zonder eenige uitdruk king gebleven; heit scheen, alsof hij wilde af wachten, wat komen zou. Nu echter, nu Ao'vippina, in plaats van zooals hij gehoopt lad in eerbiedige houding hern haar groet je brengen, de treden van den keizerstroon zonder een uitnoodiging af te wach- recht zijn. Een beroep op de slechte ?oe- sfanden in 1918 verwerpt hij. In Rusland, waar de toestand vee! erger was, heeft men op groot e schaal het beste wat er te krijgen was aan de- kinderen gegeven. (De heer Oostdam: ze sterven bij massa's. De beer A. Mulder: dat fcvam door overvoe ding.) De beer Knuttel: LT weet er niets van. Hebt' u niet gelezen wat b.v. Engel- sche journalisten schreven. Spr. heeft ech ter Rusland niet noodig. Het is een eisch van recht dat de kinderen worden gevoed niet op een koopje, niet zuinig Hoeveel het kost komt er niet op aan. De heer STJTSMA heeft vele jaren op verhanging van subsidie" aangedrongen. Vroeger was de subsidie zeer gering. Do Raad gevoelde er niet voor en spr. kan zieh dat van iemand die staat op het standpunt van den heer De Lange inden ken. Hij heeft tlians% echt-er andere stem men gehoord. Spr. zou het betreuren als da Vereen, werd uitgeschakeld Met het standpunt dat niet naar de kosten moet worden gevraagd, kan hij zich niet ver eenigen. Onderzoek, blijft noodig, daar an ders zij die 't niet noodig- hebben er van zouden profiteeren. De loonen van vele ar beiders zijn nu veel beter geworden. (Me vrouw D.: U weet er niets van.) De toe stand van. de arbeiders is de laatste jaren verbeterd, wat ook. hit de voeding merk baar is. (De heer D.: U weet er niets van.) Spr. wil het particulier initiatief blijven steunen. De heer v. d. LIP fweth.) reageert eerst op het verwijt dat "aak is verdaagd. Men sprak zeifts van- sabotage, maar rpen zal toch begrijpen, da.? B. en W. er geen belang bij hebben of dit voorstel een paar weken eerder of later wordt behandeld. Spr. wijst ook ap de groote breedsprakigheid waardoor de agenda niet kon worden afge werkt. (De soc. intornirnpeere-n voortdu rend. Vooral Mevr. D. doet zeer zenuwach tig.) De heer v. d. LIP: Och. hou toch eens je mond. De VOORZITTER hamert. De heer v. d. LIP bespreekt nu de vraag of gem. exploitatie noodig is- en wijst daar bij op den Soc. Dern. wethouder De Zeeuw- te Rotterdam die verklaarde niet overtuigd te zijn dat het per sé van de gemeente moet ui tg aam. De Soc. w&nschen dat de gemeen te de geheel e zaak in handen zal ne men, maar steekhoudende argumenten zijn daarvoor nie? aangevoerd. Men zegt dat het particulier initiatief schipbreuk heeft gele den, maar b e wezje n werd het niet. Ar gumenten werden niet aangevoerd. Er is aanmerking op gemaakt- da? controle wordt uitgeoefend. Maai" dat zal ook bij gem. ex ploitatie iloodig zijn. Er is gewezen dp het gering aantal kinderen dat van de voeding gebruik maakt, maar da#- bewijst niets an dera dan dat de toestand van vele. arbeiders verbeterd is. Spr. wijst op Amsterdam, Waar bij gem. exploitatie -de klachten niet van de lucht zijn. Hier ie dat niet het ge val, maar ook al was hier niefc alles in orde dan zou er toch nog geen reden zijn de Vereen, op zij te schuiven. Een bezwaar te gen gem. bemoeiing is ook de groofe exploi tatiekosten. In Rotterdam waar 125.000 subsidie werd verleend zou eigen exploita tie kosten 223000, plus 40.(160 voor in richting. Dat zijn uilgaven waarvan het kind niet profiteert. Alles pleiü er 'voor da Vereen, nie? uit te schakelen, maar op den zelfden voet voort te gum. Mevr. DUBBELDEMAN repliceert en zegt o.a. dat ook andere zulten die nu door particulieren worden behandeld onder gem. beheer moeten komen. Nadat mevr. DUBBELDEMAN en de heeren DUBBELDEMAN. DE LANGE, WILMER, v. STRALEN en SIJTS- MA hebben gerepliceerd, de lieer v. GRU TING zich heeft uil gesproken voor het particulier initiatief in deze, wethouder v. d. LIP het voorstel van B. err W. ander maal heeft verdedigd en de VOORZITTER een slotwoord heeft gesproken, wordt hèt voorstel van B. en W. aangenomen met 20 tegen 9 stemmen, die der sociaal democraten en den heer Knuttel. De VOORZITTER wil nu behandelen het voorstel inzake, de reorganisatie van de H. B. S. voor Meisjes. Verschillende leden hebben echter be zwaar, vanwege den korten tijd die ter be studeering is gegeven; waarom dit punt wordt aangehouden. De verordening betreffende het toelaten van kinderen bij licatbeeldenveiiiiooning'en wordt goedgekeurd. Eveneens wordt, aangenomen de verorde ning op bet rijden van vracht-auto's. De heer DE LANGE vroeg vooraf een be sliste verklaring da'.! B. en W. zullen zorgen dat niet èn de Spanjaardsbvug en de Lei- derdorpsche brug voor het verkeer met vrachtauto's worden afgesloten, waardoor het gebeele vrachtverkeer ten Noorden van Leiden zou worden stop gezet. De VOORZITTER, weth. BOTS cn dfl andere wethouders verklaren dat deze zaak hunne vofle wndadiï heeft. ~r~c~ Da heer DE LANGE wil dan een afwach tende houding aannemen. Het ForensenJcoliier voor de pLaatselijko directe belasting wordiï onveranderd vastge steld. De andere agenda-punten worden aan gehouden. Bij de rondvraag vestigt de heer SIJTSMA de aandacht, op dar slechten toesföbnd van de Maria-Gor.dastraat en omgeving, waar dfe menschen o.a. ook van licht verstoken zijn. De heer v. STRALEN vraagt of het niet mogelijk is dat B. en W. bij de staking bij de firma Van Ulden bemiddelend optre den. Be lieer HEEMSKERK zou een onder zoek naar de noodzakelijkheid van de brood- prij?verhooging wenschelijk achten. De VOORZITTER zegt bet laatöte toe. In zake het contract naet de firma Van Uilen zullen B. en W. niet voorstellen bii den Raad' komen. Waill de wegen betreft, door den heer S. genoemd, hieraan worde ge werkt. Nadat de heer v. STRALEN nog enkele onverstaanbare opmerkingen beeft gemaakt sluit de Voorzitter de vergadering. ALKEMADE. Gisteravond kwam de Raad in. spoed- eischende vergadering bijeen. Voorzitter: de heer P. Th. Broekhuizen, loco-burgemcester. Aanwezig alle leden. 1. Beëediging gemeente-secretarie. •De voorzitter zegt ongeveer h.et vol gende: „Het oogenblik is thans aangebro ken waarnaar wij reeds lang verlangend hebben uitgezien, het oogenblik n.l. waar op Alkemade een afzonderlijken secretaris heeft. Jarenlang zijn de ambten van burge meester en secretaris vereenigd geweest en hebben wij de bezwaren daarvan gezien. Ik wensch den heer Delen hartelijk geluk met zijn benoeming en ik hoop dat het hem gegeven moge wezen vele jaren het ambt van secretaris waar 'e nemen, overtuigd als ik ben dat hij steeds zijn plicht zal doen. Ongetwijfeld zal hij de medewerking van zijn superieuren ondervinden.. Hierna legde de heer Delen in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af en nam vervolgens het woord ongeveer als volgt sprekend: ,Jh dank den voorzitter zeer voor zijn waarde erende woorden. Ook dank ik den Raad die mij tot het secretarisambt van deze belangrijke gemeente heeft geroepen. Ik .weet dat Kt ambt mij zware verplichtingen op legt. Het is nu tocb heel iets anders dan een jaar of tien geleden. De bemoeiingen zijn sterk uitgebreid. Van sociale wet geving wist men destijds nog weinig, een paar uur per week werden daarvoor ver- eischt. Ook de financieele vraagstukken vragen de aandacht. Wetten en voorschrif ten eischen dikwijls diepe studie en goede voorbereiding. Ik hoop dat de- heeren later zullen kunnen getuigen dat ik mijn ambt trouw heb vervuld. De eeden. die ik zoo even heb afgelegd beschouw ik niet als zinledige formulieren, maar ik hoop ze te houden zooals het een goed Christen be taamt. Het zal mij n'et gemakkelijk vallen om mijn ambtvoorganger te evenaren, doch ilc hoop met. de bekwame en actieve mede werking van mijn personeel mijn ambt naar béiiooren te vervullen". 2. Benoeming onderwijzeres O. L.-School te Kaag. De voordracht luidde: 1. Mei. A Sweerts te Leeuwarden, 2. Mej. C. Goudkade te Boskoop, 3. mej. J. de Groot té Nieuw-Ven nep. Benoemd wordt no. 1 mot 10 stemmen, 1 van onwaarde. De heer P. de Jong had te voren ge vraagd of aan de dames gevraagd was of zij geneigd waren bij het aangaan van een huwelijk ontslag te nemen. De voorzitter zeide dat het met 'gebeurd was. het geeft toch niets. De heer Verweij zeide ook wel te gelooven dat het weinig effect sorteert, maar zou toch de vraag gesteld willen hebben. De heer de Jong meende dat het afleggen van zulk een belofte later toch wel invloed zou hebben bij Ged. Staten. De heer de Koning zeiide nog dat het bij vori ge sollicitaties toch wel gebeurd i3. In 't vervolg zal het dan ook weer plaats heb ben. III. Dit punt was bij abuis op de agenda gezet. Het betrof de benoeming van een tijd. onderwijzeres te Ndeuwe Wetering, wat niet door den Raad behoeft te geschie den. Benoemd is mej. Schil. IV. Inhaling en installatie burgemeester. Hiervoor gaat de Raad dn besloten zitting en de voorzitter gaf den verslaggever den. welgemeenden en verstandigen raad maar niet op den uitslag te wachten, daar bet wel lang duren zou. BODEQRAYEH. i,B. V. V." Zondagmiddag gaf dc Voet balver. ,,B. V V." een vriendscbappe- lijken wedstrijd tegen A. S. C. te Alphei» aan den Riji> Na eSa» vrij vlug spel der ,,B. V. V. Combinatie" wist deze de cver wining te behalen em de gasten met een 40 nederlaag naar huis il'e zentieu. To 4 uur had een ontmoeting plaats tus schen een combinatlic uit ,,B. V. V." II en Olympia IV van Gouda. liet spel der Olym- pianen was onberispelijk waartegenover B. V. V." een uiterst; saai spel leverde. Het gevolg van dit spel onzer plaaXsgenooten bleef niet uit zoodat Olympia reeds voor de rust den stond op 30 in haar voordeel wis? te brengen. Na de rus£ wist- „B. V. V." zich vooinamelijk op efen verdediging van haar doel toe te leggen waarmede zij wist te be reiken dat de stand zich niet verder wijzigde ca het einde kwam met een 3—0 overwinning voor de Mainv-wMflten. Te water. Zondagnacht kwam een auto in matige vaan den Goudschen Straatweg afgereden moC bestemming voor de richting Leiden. Blijkbaar heeft de bestuurder zoo lang op den daar ter plaatse aanwezigen wegwijzer zitten turen dat liij dé tegenover liggende sloot niet bemerkte, waardoor hij pardoes het water inrcad. l>e inzittenden, een 3-tal studenten, kwamen met een nat pak vrij. De auto werd dnor den aannemer K. op het droge gebrnchc, waarbij bleek dat deze licht beschadigd was. KATWIJK AAN DEN RIJN. TtïfrtTmuY.-ver, Katwijk en O. Gister avond vergaderden de leden der Tuinbouw- ver. Katwijk en O. in hotel de „Roskam". De voorzitter, de heer J. v. d. Perk, opende de vergadering waarna de notulen werden gelezen door den heer Jac. Wasse naar, secretaris. Deze werdén goedgekeurd. Na behandeling van enkele raeetetteelin- gen en ingekomen stukken kwam aan de orde de vraag, wanneer met veilen van in hoofdzaak, eerst vrcfcge aardappelen een aanvang zal worden gemaakt. De mcf/flin- gen hierover waren veiKchillend. De meesten waren van oordeel dat door het. koude weer der laatste dagen geen voldoende beschot gerooid zal worden. Ook waren er die (teze week een begin wensch ten te maken. Be sloten werd te gaan veilen Donderdag 10 Juni n.m. 2 uur. Tevens werd besloten om het rooien van aardappelen in manden toe te laten, doch het gewicht hiervan niet te garandeeren. Voor zakken wordt een uni form gewicht van 35 K.G. vastgesteld. Het bestuur raadde aan zooveel mogelijk te rooien in zakken en niet in manden. Ook werden de leden' er op attent gemaakt dat ze door den mandenknecht alle zakken moe ten laten overstempelen, omdat voor 1920 een ander is genomen. Dat* om het inlege ren van zakken van 1910 te voorkomen. Dan wijst de voorzitter er op dat door verschillende voorschriften van het Rijks kantoor in de vorige jaren het reglement niet gehandhaafd kon worden. Van die lastpost zijn we verlost- dus zal het bestuur vooral het reglement, waar het spreekt van verplicht veilen, voortaan onverzwakt handhaven. De vereent ging moet hebben goede leden en alleen goede leden. Die dit om de een of andere reden, of voorwendsel niet zijn kart;-moeten maar bedanken. De vergadering gaa!' hiermede accoord, nadat de heer G. Zandbergen het afsluiten van contraeten bepleit hóeft. Het bestuur mag ook dit volgens reglement rt-iet toelaterf, doch in exceptioneel» gevallen beslist hok bestuur. Het gaal dus niet op in vergade ring besluiten te nemen over gtevallen die zich zoowel niet als wel kunnen voordoen. HeC statiegeld van zakken wordt vastgesteld op ƒ0.50 dat van manden op ƒ1.50. De voorzitter zegt dat naar aanleiding vain het in vorige vergadering genomen be sluit, om aan de gemeente subsidie aan te vragen, heil; bestuur een onderhoud heeft ge had met den burgemeester. Naar aanlei ding hiervan moet hij de vergadering ver zoeken dit verzoek aan 'het gemeentebestuur nog uit te atollen tot b.v. dit najaar; dan kan zoo noodig dit verzoek nog gedaan worden. Doch het wenschelijkst zal zijn, in dien eenigszins mogelijk, de zaken te rege len zonder subsidie. Ook o.m. omdat onwil lekeurig het gemeentebestuur de neus in de zaken der Tuin bouwvereniging moet gaan steken en in openbare vergadering al les moet gaan behandelen. Als voorsteller kan de heet N. Bos er zich bij neerleggen, echter ook dan alleen, als zoo noodig dit najaar nog het verzoek kan gedaan wor den. Ook de vergadering gaat 'hiermee ac coord. De hher D. Mn nee vraagt,, naar aan leiding van zijn voorstel in vorige vergade ring om het afzetgebied in het buitenland te helpen vergrooten, waar toen hot be stuur er op wees dat het Centraal Bureau van de veilingen in deze richting werkzaam was, of hierover a! iets kan worden mcege- dteekl. De. secretaris zegt dat cle commissie, i benoemd door genoemd Bureau voor dit ten nu fonkelde weer die toornige blik, waarmede hij zijn moeder bij haar komst begroet had. Doch slechts een oogenblik, men moest niet zien dat Agrippina's bon ding hem ertjerde; zich 1o' een vriendelij- lten glimlach dwingend, daalde hij twee tre den af om zijn moeder de hand te reiken, haar hiermede uitnocdigend aan zijn zijde plaats te némen. Dit scheen het toeken te zijn waarop de vergadering wachtte. Luid klonk cle kreet: Lang leve Agrippina! Heil de moeder, die ons Nero schonk voegden er eenigen voorzichtig aan toe, die beter in de trekken van den imperator vermochten te lezfcn. Na een oogenblik pauze, nam Nero het woord. Ik dank mijn moeder, zeide 'hij, dat zij zich de moeite geeft, den van een roemrij ken tocht teruggekeerden zoon, haar moe derlijken groet en zegén te brengen. Ik had mijn schreden tot haar gerichr, na het. ein digen van deze bijeenkomst, waar gewich tige staalzaken behandeld worden, te érn stig en te zwaar voor een vrouwenoor of te vatten voor een.vrouwenzin. Agrippina bleef onbewogen. Toen Claudius zich nog keizer noemde van het Romeinsche rijk, toen Nero, rnijn zoon, nog don raad fijner moeder naar waarde schatte, rustte, meermalen het wel en wee van don staat in mijne 'handen. Ik wist niet, dat een kort verblijf Nero in Grie kenland voldoend» was ooa cie moeder van Caesar in den Senaat en bij den troon van haar zoon tot een vreemdeling to maken. Hadden de goden het leven van Brtiannicus gespaard, hij had zijn oor voor het woord der stiefmoeder niet gesloten. Bvitannicus is dood, gun zijn man nen rust, keizterin, riep Nero. U wil ik ech ter op uw verwijt antwoorden: geen gebrek aan achting is hét, waarvan gij mij durft beschuldigen doch ik wilde u verrassen. Een verrassing, die gij deel en zult niet het volk van Rome. De Griekeche lauweren die 'hun keizer won in de ede?.: kunst, laten mijn Romeinen geen rast. Zij smeeken mij, volk en Senaat, om ook hun een proeve van mijn kunst te gunnen, en ik heb besloten dien wénsch te vervullen. Het theater, dat mijn voorganger, Augustus, bouwde, wordt gereed gemaakt om Caesar te ontvangen, daar wil ik acht dawn na heden Rome ver zamelen en de gekétende Prometheus zin gen. Heil den Keizer, klonk de vreugdekreet der Senatoren. Onbeweeglijk als een standbeeld stond Agrippina, terwijl Nero den troon verliet en de aanwézigen zich in de verschillende zalen en 'hallen van heb paleis terugtrok ken om zich aan den tiiornphtochl, dc? kei zers aan te sluiten. L' Ier en zoon bleven alleen. Agrippina nam het '.ers; liet woord. Heb ii: g mé gefeoo* i oeg zij met ge dwongen ka linie, of moet ik wenschen dat de goden mijn oor met doofheid slaan? Niet genoeg, dat Rome's keizer, de beheer- scher der weheld zich door betaalde (solda ten laat toejuichen, omdat 'hij in ongelij- ken strijd veel groot er kunstenaars sloeg, die zich uit vrees voor wraak lieten over winnen; niet genoeg, dat hij don ouden, heerlijken triumph tot een kluchi verlaagt, wil hij zelf zich aan het oordeel van het pltebs prijs geven in sehaamteloozo gebaren? Wil om de gunste van het volk bedelen, een zanger mei de keizersdiadéein in het kei zerlijk purper? Nero, reedis deze triumph is een smaad voor u en uw geslacht. Waar zijn de krijsgevangenen., door uw dapper heid gemaakt? Waar de zegeteckenen dor gewonnen provinciën, die den wagen dor triumphators zullen voorgaan? Waar de buit, de schatten gronds? Niets, o, Caesar, niets voert uw nakomeling op zijn tocht door Rome mee dan zilveren lieren en gou den kransen in lichtzinnig spel verworven. Nero, ik bezweer u, laat hei genoeg zijn, ging zij voort op zachten toon, zooals men nauwelijks van dc trotsche, heerschzuclitige vrouw verwachten mocht, luister naar het woord uwer moeder, luister, Nero. Maar Nero luisterde niet, de "pathetische woorden van Agrippina troffen wel zijn oor. niet zijn hart. Hij had, terwijl zijn moeder sprak, zich den tijd verdreven door de beeldwerken op de marmeren wanden te haar. Mijn moeder, zei hij, ik heb een ver zoek aan u. Gij, die altijd 'WO goed, zoo op- lel Lend. zijl, zult het mij niet weigeren Agrippina zag hem getroffen aan. \V» dat zijn antwoord? Mag ik u dezen middag in den tuin b« bfeschouwen; nu wendde hij zich lachend tot zoeken. Gij ontvangt, ik weet het, een jong1» zangeres wier talenten rnij gisteren in ver rukking brachten, en die Épicharis bcyoleri heeft, hier te komen. Gij weigert rnij mijn wensch iiiei? hoop ik. Doch nu, vaarwel, ging 'hij voort, zonder het antwoord af to wachten, daar is Anicctus, alles is voor dca triumphtocht gereed, tot weerziens, edcTo moeder, ga, en darik de goden, dat uw zoon zijn triumph houdt op Augustus' gouden wagen. Ilij isnelde heen. Uit Agrippina's borsl steeg een onderdrukte angstkreet. Hij heeft geen woord van toorn, hij be graaft de gramschap in het diepte zijner ziél. Agrippina. u dreigt gêvaa-r. Uw uiif nadert. Met vlugge schreden ging zij de zaal op en neer.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3