,ls kitais üsmbI." Tweede Blad. Woensdag 2 Juni 1920. Sociale berichten. R.-K. Vakbureau. (Vervolg.) De controle-commissie, dio niet tegen woordig was, had een schriftelijk rapport ingezonden, waarin tot goedkeuring van het financieel verslag werd geadviseerd. 'Na uitvoerige discussie werd de penning meester van zijn beheer gedechargeerd. Bij de bespreking van 'het beleid van 't bureau werd gc!<!aagd over te weinig lei ding van liet (bureau bij de actie inzake de Wie rkloocsl iei dsvc r/eker in g Door den voorzitter en den secretaris werd het beleid verdedigd. Het ren te vraagstuk wordt in een com missive onderzocht. Uirtvoerig werd het beleid van het bu reau voor de propaganda van het bedrijfs- stelsel verdedigd. Uiteengezet werd dat dit vraagstuk nog niet tot een volledige- oplos sing in eigen kring werd gebracht. Toege zegd werd oneerdere voorlichting omtrent dezo vraagstukken in het tijdschrift van het bureau. De middagvergadering werd bijgewoond door de Twteedo Kamerleden C. J. Kuiper en Henri Hermans, eerstgenoemde en do heer H. Schutte als vertegenwoordigers van de federatie der diocesane werklie denbon (fcn. Bij enkele candddaatstellin.g werden- her kozen als voorzitter de heer J. van Rijze- wijk, aTs redacteur de heer C. J. Kuiper en als bestuurder van de vakjeugdorganisatie de heer A. H. Smulders. Besloten werd de vacature van bestuurder voor de statistiek niet ite vervullen. Aan het scheidende bestuurslid, den heer P, J. Hazevoet, werd een telegram gezon den, waarin hem dank werd gebracht: voor de diensten, aan de organisatie bewezen. De voorstellen van het bestuur tot wijzi ging van het huishoudelijk reglement be treffende de ui.fkeermg bij staking en uit sluiting bedoelden de vorming van een re servefonds naasPliet Weerstandsfonds. Iede re aangesloten vakbond stort voorwaarde lijk in het weerstandsfonds een bedrag, be rekend naar een bijdrage van 3 cent per week voor volwassen leden en 2 cent per week voor adspirant-leden (beneden de 10 jaar). Van deze contributie wordt een cent por lid en per week gestort in een reserve kas, waaruit niet uitgekeerd, mag worden dan nadat de gecombineerde hetstüursver- gadering op voorstel van het bestuur daar toe besluit. Het reservefonds zal it'ot 40.000 worden opgevoerd. Uit het weerstands- fonds wordt aan in strijd zijnde vakbonden per staker en uitgestotene teen wckelijksche Bom van /5 voor .elk lid en van ƒ3 voor elk adspirantlid uitgekeerd. Na een langdurige discussie werd beslo ten, ide leeftijdsgrens voor de leden te bren gen op 18 jaar. Het bestuursvoorstel, om de extraheffing bij conflicten boven ide verplichte bijdrage to beperken tot 3 cents per week voor vol wassenen en 2 cents voor adspirantleden. welke heffing alleen zal -plaats hebben in dien de omvang van het conflict dit noodig maakt, werd aangenomen. Aangenomen werd verder het feestuurs voorstel om het recht op uitkteering te doen 'ontstaan 14 dagen na het uitbreken Van een staking of 7 dagen na het begin van een uitsluiting, als 5 pet. van het ledental der organisatie bij staking of uitsluiting its be trokken. Voorts werden zonder stemming aangenomen benige bijzondere bepalingen ten aanzien van stakingen of uitsluitingen. Een commissie werd benoemd, die aan de volgende gecombineerde bestuursvergade ring vooirstellen doen ten einde tot een op lossing te komten in het grensgeschil tus- schen Handarbeiders en zuivelbewerkers. Besloten werd de aangenomen besluiten ten aanzien van weerstands- en reserve fonds te doen ingaan op 1 Juni. Hierna werd de vergadering gesloten. Vandaag zal een bezoek gebracht, worden aan Ihet sanatorium Bbrg en Dal van Her wonnen Levenskracht. R-':zr* ij-a'wsMtggga1y Gemengde Berichten. IB ij liet pootjebaden te Stad aan 't Haringvliet zijn eergisteren avond verdronken de '9-jarige Gecrtruida Cornelia Keijzer en de 7-jarige Jan G hij seis FEUILLETON. Een Keizersdroom. 12)' .Viij kan ik u in het oog zien. Heer, en zend.;: gij mij weg, na u trouw gediend te hebben als eerste in uw huis, weet dan, dat ge mijn leven verwoest, met ruwe hand twee harten, vaneen scheurt, die er naar streefden door liefde pn trouw uw ouder dom gelukkig te maken. Metella was opgestaan en jstreklc smee- kend de Landen naar haar vader uit. Do goden hebben u het geheim ont huld, zeide zij, dat ik u «eerst morgen, op den sterfdag mijner moeder wilde openba ren. In haar naam, tin naam mijner goede, lifeve moeder smeek ik *i, breek het hart niet van uw kind. De roerende bede zijner dochter, dc her innering aan zijn gestorven gade scheen niet zonder (invloed lo zijn op Festulus. Milvius echter brak in oe.n schaterlach uit. Voorwaar, zei hij, dat had ik niet kan nen donken, toen ik om Metölla'9 hand vroeg, dat (reeds e'en andere neiging zich van het hart van het schoone meisje had meester gemaakt; alleen beschouw ik 'het els een vluchtige g.ril, dlie MLlvius wel spoe dig uit. haar herinnering zal bannen. Nooit! riep feet meisje 'hcfliig. Plaulus (ik mijn hart verpand. Wil Milvius nog Het meisje was een ecïugst kind; tie? jon getje was tijdelijk aldaar gelogeerd. Zijn ouders kwamVn met hun vaartuig juist de haven binnen toen hun kind word opge haald. Dit is het tweede kind dat dezen schipper door verdrinking ontvalt. Er lieerscht groote verslagenheid cn deel neming in d'e kleino gemeende. Op den Zuidwal van de Texelsche rede ds de Zwee'dsche driemast motorschoemor Magnhild, met een lading hout, komende van Christianla en be stemd naar Crevelines (Frankrijk), ge strand. De gezagvoerder van het schip verzocht assistentie aan den te Nieuwediep gevestigd en sleep-, hulp- en bergingsdienst van «het Bureau Wijsmuller, waarop dade lijk een sleepboot ter assistentie aan den te Nieuwediep gcvesltoden zonden. Er bleek evenwel meer eleepkracht noodig te zijn, waarom ook de sleepboot Drente te hulp kwam. Met vereende krachten, gelukte het het gstrande schip veilig in de haven, van het gestrande schip veilig in de haven van In pand 37 aan de St.-L a u- rensslraat -te Rotterdam heeft zich een ge val van gasverstikking voorgedaan. De red dingsbrigade werd gewaarschuwd, omdat rncn een sterke gaslucht waarnam, dis in dit pand kwam. Nadat men zich toegang had verschaft, vond men den artist M. J. D. 37 jaar oud, dood te bed. De pogingen de levensgeesten op te wekken, hadden geen resultaat. Een gaskraantje stond open. Opden zolder van de fa briek in chemische producten van den heer van Hasselt in de Almondestraat te Rotterdam, is gieter na middag brand ont staan, tengevolge van zelfontbranding bij het malen van een poeder, dat mei che mische stoffen vermengd moest worden, schrijft ,,N. R. Ct." De chemicus, dr. J. F. B. van Hasselt, uit de Dranjelaan, die trachtte den brand dn den aanvang te blus- schen kreeg brandwonden aan hoofd en handen. Buitenzorg (Java) werd op een morgen omstreeks half negen in rep en roer gebracht door een zeer onge woon bezoek; een pootig wild zwijn sjokte op een sukkeldrafje langs den Hospitaal- weg. Geheel van streek door de voor hem vreemde omgeving en het misbaar der verschrikte voorbijgangers rende het een erf op en caramboleerde tegen een oude dame op, die rustig met haar plantjes be zig was. Lichamelijk letsel bekwam deze laatste gelukkig niet, want hef ongure dier draafde dadelijk door naar de buren en zocht daar een wijkplaats, in het kippen hok. Aanstonds wierp een heldhaftige be diende de deur dicht, doch de gevangene, danig in het nauw gebracht, baande zich een uitweg dwars door het ijzergaas van den wand, om daarna een geweldige con sternatie te veroorzaken onder de school jeugd der 1ste school. Gelukkig liep het de lokalen voorbij, doch drong binnen in de kamer van den schooljongen, wiens kind danig door beten verwond werd. Verder door de inmiddels gewaarschuwde politie dienaren en het noodige publiek opgejaagd nam het dier zijn weg door den Binnenweg over het erf van den assistent-resident naai den Plantentuin, waar hij eindelijk door de kampongbevolking bij de Tjiliwoeng met. lanssteken werd afgemaakt. In totaal werden vier menschen ver wond en in het hospitaal behandeld: ,,Hbld." Op de Prins Hendrikka- de te Rotterdam zijn aangehouden drie matrozen, die zakken, welke waren gesto len uit het schip „Neptunus", vervoerden naar het huis van den koopman W. C. aldaar. Een zak bevatte een partij mor fine ter waarde van 50,000 mark. Ook de koopman C. is gearresteerd. De morfine, bestemd voor den chemicaliënhandelaar R. op den Goudschen Singel, is in beslag genomen. Naar het „Va d." verneemt grijpt de droeve zedezaak te Den Haag, waarin Vrijdag een vonnis zal geveld wor den, nog steeds om zich. Wij zeiden „een vonnis", omdat pas de eerste groep vau verdachten voor de rechtbank is geweest. In Juli komt de tweede groep aan de beurt. Maar a de arrestatie van beide genoemde groepen, zijn helaas al weer nieuwe ver dachten aan den Pompstationsweg opge sloten. Het bestuur der V e r e -e- niging tot bevordering der'belangen van slechthoorenden vestigt, nu het toer-seizoen weder begonnen is, nog eens de aandacht op de rijwielschilden voor dooven cn liard- hoorenden. 'Dezo schilden, rood en wit gekleurd, voorzien van het merk van den A. N. Wr. B., worden bevestigd "aan de achtervork boven het spatbord en hebben 'ten doel achteröprijdenden opmerkzaam te maken op het gehoor-defect van den betrokken moeite doen om een meisje dat hem plech tig verklaart, nooit zijn vrouw te kunnen worden? J&ker zal hij! antwoordde Milvius, een dienaar, die in zelfoverschatting het oog richt op de /dochter zijns meesters, is geen medeminnaar dien Milvius vreest. Plautus ontstak in toorn. Ellendeling, riep hij, alleen een slaaf kan zoo smadelijk denken. Neem uw rijk dommen, Festulus en geef ze den eersten den bésten; laat ons slechts onze liefde. Hem echter, den voormaligen slaaf, die zijn vrijlating alleen aan lage vleierij zijns meesters dankt, zal ik 'hier niet antwoor den om wille van u en Metella. Arm ben ik, maar vrij, nooit boog mijn nek zich onder het slavenjuk, al ware dat juk ook verguld. Festulus haastte zich den woordenstroom, die don ivrijgelatene niet aangenaam klonk, te stuiten. Al woorden genoeg, zei hij, men moet nooit dbn hartstocht doen ontvlammen, want onbluschbaar is zijn gloed en zeiden genezen de wonden, die hij slaat. Ik zal nieS overhaast handelen; men zal mij geen vader noemen, die onbedacht het ge luk van zijn lcind verwoest. Ilc zal overleg gen hoe te handelen en de goden zullen mij bijsiaan. U echter, Plaulus, wijs ik, tot ik beslistheid heb, uit mijn huis on i»iet eer der zet ge eten voet ovor mijn drempel vóór ik zelf u roep, Ik ken u, en daarom porder wielrijder. Het Kesïuür verzoekt vriende lijk doove en hardhooronde wielrijders bij het inhalen voorzichtig te passeeren en •hen niet rakelings voorbij te snorren. Te Sittard werd een drie tal personen gearresteerd, verdacht van het geven van gelegenheid tot misdrijven tegen de zeden. De poliitio dóet een uitgebreid on derzoek. Bereids werden 30 personen ge hoord. Minstens een 50-tal meest jeugdige personen moeten ïneer of minder bij het ge val betrok en zijn. Tijdens een onweersbui, die gisteren over de streek bij Terneuzen hing, werden in een schuur van Vanasker op de Axelsche Sassing vijf personen door den bliksem getroffen, die daar tarwe donschten.'(Da toestand van J. Simons was zocr ernstig. Zaterdagavond h'eeft te Rotterdam een groot aantal mannén en jongens een aanval gedaan op een met bri ketten en steenkool geladen trein der Ned. Spoorwegen, die juist den overweg aan de Slaghekstraat passeerde. Groote hoeveel heden briketten en htconkolen werden ge stolen. De assistent-chef bij de spoorwegen, de heeir G. T. Z., beeft mot een met scherpe patronen geladen revolver vier schoten op de bende gelost. Allen zijn echter ontkomen. Toen veehouder Jacob Sietema in het Laagland te Wartena, Zater dag met een praam met vee de opgehaalde klapbrug passeerde, viel de klap naar be neden en weïxl Sietema zoodanig getroffen, dat hij eenige uren later overleed. De ket tingen, waaraan dc brug hing, waren ge broken. De Haags ch'e afdeeling van de Vereeriiging 'tot Bescherming van Dieren schrijft in Dierenbescherming: Visch levend schoonmaken is een onnoo- dige wreedheid. Bij schol, bot en degelijke verdoove men eerst 't bewustzijn door een hevigen slag (met een Immer of den plat ten kant van een bijltje) op de hersenen. Naarmate men met grootere visch te ma ken heeft, moeten de werktuigen zwaarder zijn. Daarna snijde men met een zeer scherp mes op een steunvlak (een plank b.v.) in-eens den geheelen kop af, niet al leen het uiterste gedeelte (mond en oogen). •(Eerst daarna beginne men. schoon te maken. Bij paling is hel afhalen moeilijk, als de kop is afgesneden. Men beginne in ieder geval eerst weer op dezelfde wijze te ver- dooven door een zwaren slag, die den kop verbrijzelt, of wel men geve door den ge heelen kop een diepe kruissnede, dóór en dóór. De spierbewegingen blijven dan nog voortduren, maar het bewustzijn is weg. Zet nimmer mosselen, garnalen of kreeft met koud water op; deze langdurige mar teling is onnoodig. Kreeft kan men eerst dooden door met een smal mes in den -der den staartwervel de ruggegraat af te snij den. Mosselen en garnalen werpe men in hard kokend water. Laat nooit visschen, die levend bewaard moeten worden, droog liggen; dit is een marteling en bederft de visch. Laat niet toe, dat kleine vischjes, die niet voor voedsel kunnen dienen, gevan gen worden. Op de Nieuwe Oosterbe- graafplaats te Amsterdam bad gistermor gen in tegenwoordigheid van eenige poli- tie-autoriteiten cn veel belangstellenden de onthulling plaats van het monument op het graf van den vermoorden agent Draad. We zagen daar den hoofdcommis saris A. J. Marcusse, de commissarissen II. J. Versteeg en J. A. Tinliolt, de hoofd inspecteurs J. H. Quanjer en L. Hoogen- boom, eenige inspecteui-s en tal van leden van het Amsterdamsch politiecorps. Er waren twee vaandels, namelijk van den Amsterdamschen Politiebond en het Man nenkoor „Euterpe", dat vóór de plechtig heid een aanvang nam, het „Ecce quo modo moritur" inzette. De hoofdcommissaris nam toen het woord en zeide, dat het Amsterdamsche politiecorps er prijs op had gesteld een blijvende gedachtenis te stichten op het graf van den agent Draad, die in den nacht van 18 op 19 April het leven verloor. Deze gedachtenis bestaat in een zuil, die ge plaatst is op het graf, dat eveneens door de corpsleden is aangekocht. Spr. stelde het op prijs, dit graf te kunnen overdra gen aan de familie. Het zal een bewijs' zijn, dat Draad de achting had van het geheele corps dat op den dag der begrafenis zijn sympathie op ondubbelzinnige wijze ge toond lieeft en met de familie heeft meege leefd. De aanblik van het monument moge voor Draad's nabestaanden den troost schenken, dien het corps heeft willen brengen. Na deze woorden trok do heer Marcusse den witten doek weg, die het monument voor het oog der aanwezigen had verbor gen. ik dat go het mij béloofl bij do wrekend'e goden, die, 'den meineed straffen. Ik (beloof hel- u, antwoordde Plautus droevig, met gebroken hart verlaat ik dezte plaats "en loch vol dank omdat gb mij de eenige gavo laat, die de vertwijfelde voor wanhoop behoedt; dc hoop. Marcas Festulus vaarwel, Metella, liefste, Plautus gaat, doch zijn ziel blijft hier. Hij boog en drukte eerbiedig een kus op de blanke, tceite vingers van het meisje, groette nog eens Festulus en Verliet dan langzaam het huis. Stoot hem niet van u, vader, riep Me tella vleiend, met hem wijst ge den goeden genius van uw huis de deur en d.uisterp de monen treden ongehinderd over den drém- pel.. Ei, zoo, staat uw huis nitet onder de hoede der Penaten, wier beelden van goud em elpenbeen uw vader geld genoeg hebben g'ljlco&t, (plop Mil-vilus 'Lachend, wetes blij., Metella dart Festulus nog zoo toego.vend was voor den knaap. Geloof mij echter, mijn liefde... Het meisje wierp den spreker een blik vol stomme verachting toe. Mag ik in huis gaan, vader? vroeg zij. Ik bevoel 'het u zel&s, en ge trekt u bri- middelijk in uw vertrek terug, en verldat het niet zonder toe? at. Metella knikte zwijgend. Zonder Milvius nog een Wik te schenken, schrtted zij long- Het Is een afgeÜWt'to zuil op voeTstuk", waarin de volgende woorden gegrift staan:. -Aangeboden door het" Amsterdamsch! Politiecorps, Fred. J. Draad, geboren: te Assen 22 Febr. 1892, overleden 19 April 1920. Het woord werd nog gevoerd door het bestuurslid der afdeeling Amsterdam, den heer Van Weerden, den voorzitter van den rechercheursbond, den heer.ICuster en den voorzitter der huldigingscommissie, den heer De Groot, die allen dankte, die er toe hadden .meegewerkt, deze blijvende herin nering op het graf plaatsen. Nadat een broeder van -den overledene had bedankt, zong het koor het afscheids lied: „Goeden nacht". „Tel." De bejaarde heer M. te Kerk rade had ziioh naar de regenput begeven om een kam water te scheppen. Daar hij bui- tenfeewoojilareg weg b'ieef, ging zijn vrouw hem opzoeken en vond hem t-ocn voorover lig gen co de put. Door inmiddels toegeschoten buren werd hij met een haak naar boven ge haaid, doch do levensgeesten bleken reeds ge weken te zijn. In 1917 werd het schip „Laurentic" aan de kust van Lincolnshire door een Duitsolien onderzeeër getorpedeerd. Het schip, dat gezonken was had ongeveer zes mii- lioen pond in goud aan boord. Verleden jaar werd reeds de helft van die waarde door dui kers maar boven gebracht eit thans is men be zig liet overige gedeelte tc redden1; binnen kor ten- tijd hoopt men den geheelen schat weder vei rig aan wal te hebben. Bij den heer R. pao den Noordendiik te Dordreoht werd in den tuin een door hem sinds enkele dagen vermiste postduif neergezet. Men had hot beestje, vermoedelijk uit wraak, geheel roodgeverfd, ook over de oogen, zoodat het hbnd wt\d en ook aan de .vleugels mishandeld, zoodat hot- wel niet meer gal kunneiv vliegen. (De politie heeft de zaak «in onderzoek 'B ij don veehouder D. te Haarlem, heeft een groote rat een groo. aan tal volwassen kuikens des nachts uif het hok gehaaid eu mede naar zijn hol gestoept. Toen het hol werd opgegraven vond men er de •overblijfselen van de kuikens en een aantal eier doppen. Letteren en Kunst. Nedorl&ndscli Katholiek Danta-Gomité. Onlangs kwam in het „Kasteel van Ant werpen" te Utrecht het Nederlandscli Ka tholiek Dante-Comilé onder voorzitter schap van prof. dr. J. V. de Groot voor de eerste maal bijeen. Na een korte uiteenzet ting van de beteelcenis der Dante-huldiging gaf de voorzitter het; woord aan «den lsten secretaris Lr. B. II. Molkenboer, die mede- deelingen deed over het ontstaan en de uitbreiding van het Comité. Door het Ita- liaansclie iioofdcomilé te Ravenna hij monde van pi*of. dr. G. Stanghetli daartoe aangezocht en op 't voorbeeld van do Franscho, Spaanscvhe en Belgische comi té's, is er naar gestreefd ook Katholiek Nederland op waardige wijze ia de inter nationale hulde aan den grooten katholie ken dichter en wijsgeer te doen deelen. Dicnsvolgens is het. voorloopig bestuur er in geslaagd een eere-comité te vormen, dat aldus is samengesteld: Eere-voorzitter: Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht; Eere-leden: H.H. D.D. H.H. Mgr. A. J. Callier, Mgr. -L. Schrijnen, Mgr. P. Hop mans en Mgr. A. F. Diepen, 'Lud. Theiss- ling, generaal van de Dominicanen te Ro me; de ministers jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- rebrouck, mr. P. J. M. Aalberse, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, buitengewoon Nederlandscli gezant bij den II. Stoel te Rome; Mgr. prof. dr. mr. W. Nolens en de Hoogeerw. paters Simon Bennebroek, proviciaal van de Nederlandsche Francis canen te Weert, Mag. B. D. VAn Breda, provinciaal van de Nederlandsche Domi nicanen te Huissen cn dr. Rud. van Oppen- raay, assistent-generaal van de Sociëteit van Jezus te Rome. Het Algemeen Comité bestaat uit een groot aantal dames en heeren, bekende kunstenaars op allerlei gebied. Na de bespreking van dc plannen der Nederlandsche Katholieke Dante-liulde, welke binnenkort zullen worden medege deeld, werd het voorloopig bestuur bij ac clamatie als definitief vastgesteld. Het Uit voerend Comité bestaat diensvolgens uit: prof. dr. J. V. de Groot, Amsterdam, voor zitter; M. P. A. C. Poelhekke, Nijmegen, onder-voorzitter; Lr. B. H. Molkenboer, Kuissen, le secretaris; prof. dr. J. Hoog veld, Culemborg, penningmeesterpoir. G. Brom, Nijmegen, 2e secretaris. zaam naar binnen. Met fonkelend oog zug de Vrijgelatene baar na. Gij wordt «loch -mijn vrouw cn duur zult ge dit uur 'betalen, mompcldo hij tus- schen .de tanden. Festulus nam op de bank plaats, die zijn dochter verlaten had en noocLigde Milvius naast, hem plaats te nemen. Dat zijn vadersmarten, zei hij, ik moet toegeven dat. ik slechts ongaarne Plautus uit mijn huis zag vertrekken. Hij to'as nog eten kind, toen Thrasymachos, een oude philosoof die tot de cliënten van mijn huis behoorde, hem bij mij bracht. Hij had hem als hulpeloos wicht in een hoek van het forum gevonden en uit medelijden opge nomen.'Ik nam hem aan en* kor: hem later als schrijver gebruiken. Hij was trouw en aanhankelijk en klom van (rap tot trap tot de eerste van mijn huis. Wol weid ik de wederzij dsche neiging der jongelieden ge waar want mijn oog ziet scherp doc-h ik wist hem door de hoop, eens de echtge-- noot mijner dochter te worden, steeds nau wer aan mijn belang te binden. i Dat noem ik de sluwheid van een ech- Con koopman, eprak Milvius lachend. Maar, ging hij ernstiger wordend voort, en zijn gelaat verried een- zekere angsti, ging gij niet wat te ver in uw vertrouwen? Hebt gij den jongen het geheim meeigtedeeld, dat ons allenmet één nauwen band vereent en waarvan Scaevius de ziel is. dan lijn wij KERKNIEUWS. Dinsdag 8 Juni za'. de ZeerEerw. Zeer- gel. Pater Modestus Truyen, Ord. Carm.., directeur van de R.K. Middelbare Handels school te Oss, zijn vij f-en-twintig-j artg priesterfeest vieren, INTRONISATIE VAN HET H. HART. Men schrijft ons Het mooie boekje: „Aan de Vrienden van het H. Hart", dóór Pater Joachim s.s. c.c., is in elk gewenscht aantal gratis verkrijgbaar aan hot adres: Huize „Regina Coeli" te Scheveningon. Help gedurende de Junimaand de In- tronisatie bevorderen, waarvan Paus Be- nedictus zegt: „Gij kunt geen geschikter werk voor daze tijden bevorderen". LUCHTVAART. Van Rome near Tokio per vüegluig. De vliegwedstrijd RomeTokio is gewon nen door Masiero; de tweede aankom?jda was Ferrarin. W assenaar—Londen gelijk wij gisteren onder Stadsnieuws reeds «meldden arriveerden alhier twee ge demonteerde vliegmachines met bestem ming voor Wassenaar. Zij werdt-n vervoerd naar het vliegveld van de Koninklijke Luchtvaartvereendging, gevestigd te Den Haag, genaamd „Maaldrift." Naar wij thans vernemen zijn deze vlieg machines bestemd voor den reeds vroeger vermelden vliegdien-st WassenaarLonden. To verwachten is dat deze vliegdienst spoeuig za! aanvangen. Land- en Tuinbouw. De kersenoagst te Uden verwoest. De kersenteelt, die voor de gemeente Uden (N.-Br.) een voorname bron van in komst was ('t vorig jaar werd voor f130,000 kersen aan de veiling aldaar ge leverd) wordt thans tot totalen ondergang gedoemd door het voorkomen van een rupsje, bekend onder den naam van Trek- made van den kleinen Wintervlinder, welk rupsje voor een tweetal jaren het eerst werd opgemerkt in een boomgaard van de heeren D. cn v. d. P. in de Bits wijk cn thans zich zoodanig over het heele dorp heeft verspreid, dat het geheele gewas van dit jaar zoo goed als mislukt is. Men is thans, op voorlichting van Rijkstuinbouw- leeraren, bezig met de uitroeiing dezer rup- senplaag door middel van inspuiting der boomen, o. a. met Avenaris carbolinetim van Spatcholz uit Amsterdam. Dit middel werkt uitstekend, -maar moet vakkundig worden toegepast, daar het anders voor mensch en dier zeer gevaarlijk is. Lant\bcuw4vAis)houJt?9tf:ool voor meisjes. Te Venray is een landbuow-lniishoud- «school voor meisjes èn jongedochters ge opend. De hoeren en êe O.W. Do Kring 's-Hcrlogenbosch van den Noord-Brabantsche Christelijken Boeren bond, in algemecne vergadering bijeen te 'ö-Bosch, heoft de volgende mo-tie aango- nome-n: Gehoord de ernstige klachten harer af- deeliingen omtrent dc onbillijke en haar in ziens onrechtvaardige heffingen van Oor logswinstbelasting van vele boeren; verklaart met algemeen e tstemnvm zich met deze belasting-heffingen niet 'e kun nen vereenigen; dringt er bij het Hoofdbestuur van den Noord-Brabantschen Crnslelijken Boeren bond op aan ten spoedigste stappen te doen, welke kunnen leiden tot verbetering in dezen, cn beslui/ten deze motie ter kennis te brongen van do Ministers van Financiën en van Landbouw, Nijverheid en Handel en te plaatsen in Mo voorna armst o dagbladen. Be&svueahe kersen. De keirsenverkoopingeri in de Betmve#zijn de vorige week 'aangevangen. De oogst valt over hei' algemeen nog al mede al is de overvloed niet zoo groot als de verwachting was. Er werd besteed 1012 tot 15 per K.G. op hel hout; daarbij komt dan nog 5 cent plukloon por K G. Verwacht wordt een detailprijs van 20 tot 25 cent per pond dank zij den dure lusschenhandel. Wetenschappelijke Berichien Een nieuwe plaoiaet. De astronomen van de. feterrewacht te Barcleona hebebn één nieuwe kleine pla neet ontdekt welke Alfonsina is genoemd. geen oogenblik zekei voor verraad, en zijn tong te doen verstommen moet de eerste zorg zijn. Plautus is geen verrader, al wist hij het, antwoordde Festulus. Doch wees onbe zorgd, geen woord heb ik hem toevertrouwd want reeds Lucius Pfeo en Scaevius zijn mij tc onbedachtzaam voor samenzweerders, en reeds rte veel weten z ij van de btedoelde on derneming. Mijn heele bestaan Ls een voort durend sidderen voor ontdekking. Ik ver- wensch den dag. waarop ik rnij, in hot vooruitzüchj Scaevius rijkdommen tte be- heeren, liet verleiden aan die onzalige samenzwering deel te nemen. Een onbe dachtzaam woord, een wenk is voor den argwanenden rtyran voldoende ons allen Ln het verderf te storten Dat bob ik zelf ook reeds gedacht, ant woordde Milvius met eten blik van verstand houding. WortJ baat mij Scaevius gunst? Wat het vooruitzicht ma zijn dood erfge naam te worden van den Mnderlooze, wan neer Nero mijn hoofd en erfenis tegelijk oecrnt? Maar wat te doen? Lucius Pi so ia Scaevius vriend en het vleirt den onbedui- dendon man de ziel eener samenzwering te zijn. Wij kunnen niet tonig en dubbel Bijt gij aan mij gebonden. Ja, bnaar het is mijn eenag Wind, on gaarne dwing ik haar tot een huwelijk, meende Feefutua, CWordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3