jjii blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. Pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voqr Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij onze agentenlS ct. p. we«.k,f2.40p. kwartaal.Franco poet°f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- biad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling jou -10 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderüjko jummersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang; WOENSDAG 28 MEJ 1920. Bureau: RAPENBURG 10 - LEÏBEN. Interc. TeleJoon 935. No. 3222 Postbus 11. De advertentieprijs bedraagt 22ty2 cenl per regel voor gewone adver ten tienZaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele vau het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden „LeiderT's wensch vervuld. Op het Congres der S. D. A. P. is er vaak gesproken over de befaamde „socialisatie". Ruiterlijk werd erkend, dat de afdeelin- gen het desbetreffende rapport nog niet onder de knie hebben. Maar zooveel had den ze er toch wel van gesnapt, dat ze in zagen, dat de arbeiders er niet veel beter pp zouden worden! Een stukje uit het verslag: Een ander (afgevaardigde) was te leurgesteld, omdat de medezegging schap der arbeiders, hij de methode van socialiseeren door de S. D. A. P.- commissie voorgestaan, wel heel ge ring is. De fabrieken krijgen, (behalve een technisch leider, een raad van be heer; maar die wordt niet door de ar beiders, maar door de Volksvertegen woordiging benoemd. En Leiden schoot zoo uit den hoek: Leiden wenscht tempoversnelling, zoodra het proletariaat de politieke macht heeft verkregen. Verder vraagt deze afgevaardigde voor.de arbeiders vrijheid in de bedrijven., zoodat zij niet meer onder voogdij staan gelijk in de kapitalistische bedrijven het geval is. Zij moeten invloed kunnen oefenen op de bestuursmaatregelen. Wat „L e i d e n" betreft 't kan z'n in krijgen, 't kan z'n wensch vervuld zient Inderdaad! Maar dan moet „Leiden" propageeren: let 'Katholieke Bediijfsradenstelsel! Dat schenkt den arbeiders „vrijheid" in tfe bedrijven, „zoodat ze niet meer onder [voogdij staan." DAt eisclit, dat de arbeiders „invloed kunnen uitoefenen op de bestuursmaat regelen". Dat erkent voor de arbeiders het recht „medezeggenschap" bij loon-bepaling, prijs-vaststelling, enz. Of „Leiden" al dan niet „tempo-versnel ling" wenscht voor de socialisatie, het Ka tholieke Bedrijfsradensysteem haalt dat tempo iwel in! Socialistische Wethouders Daar is op het roode congres ook weer gepraat over het al of niet aanvaarden yan wethouderszetels. Schaper, Vliegen, Bonger waren er voor. JJonger zeide o. m. deze rake woorden: „Als wij iets kunnen veroveren, die nen wij ook de daarmede gepaard gaande verantwoordelijkheid te aan vaarden. Praten over de dingen is vool eenvoudiger dan ze te doen." Ondey de tegenstanders waartoe ook j 't dan ook min of meer sphinxadh'tig Troelstra behoorde 6tond vooraan mr. y. Eek van Leiden. Men vreest, -zoo zeide hij, bij weige ring van wethouderszetels, voor verlies ■van kiezers. Maar wij moeten de ar beiders duidelijk maken, dat onze eischen beter langs anderen weg kun nen worden doorgevoerd. Den verstandigen arbeiders zal ïr. v. Eek dat echter niet zoo gauw wijs maken! Ten slotte werd een voorstel uit Amster dam dat de S. D. A. P. niet zal deel uit maken van 't college van B. en W., „tenzij :ij verzekedd is, dat in dat college een meerderheid bestaat voor onze socialisatie- politiek als eerste punt vnn een uit te voe ren urgentieprogram" met groote meer derheid verworpen. Ingediende amendementen van Den Haag I, II en III «n Leiden van Purmerend (Bcrgum en Voorst vervielen hierdoor. Intusschen zal de S. D. A. P. in Leiden wel wachten met het aannemen van een wetihouderszetel, totdat er de gewensclhte meerderheid is Moge zij dan blijven wachten! BUITENLAND. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. De economische bepalingen van hot Vredesverdrag onuitvoerbaar. Waarvoor de schadeloosstelling noodig is. HST OFFENSIEF DER BOLSJEWIKI. DE TOESTAND IN IERLAND. OVERZICHT. Een belangrijke uitspraak in Duitsch- land's -belang mogen we wel noemen het oordeel der financieele deskundigen van de commissie van schadeloosstelling. Deze 'hebben n.l. medegedeeld, dat de economi sche bepalingen van Ihet vredesverdrag onuitvoerbaar zijn en dat het geheele ge deelte, dat daarop betrekking heeft, moet worden herzien. Reeds dadelijk is hiertegen oppositie merkbaar van Fransche zijde. Millerand verklaard dan ook, dat de vaststelling van 't totaal bedrag van het geen Duitschland moet betalen een schen ding noch een herziening van het vredes verdrag beteekent, daar deze vaststelling krachtens het verdrag op zijn laatst 1 Mei 1921 moest geschieden. Hij heeft verder uiteengezet hoe men gekomen is tot het bedrag van 120 milliard. Frankrijk heeft 52 milliard voor den heropbouw van de ver woeste gebieden en 58 milliard als kapi taal voor de uitkeering van pensioenen, in totaal 110 milliard te eischen. Met dit bedrag komt overeen de 66 mil liard mark in goud welke als aandeel van 55 pet. bij een betaling van 120 milliard mark in goud door Duitschland aan Frank rijk zullen komen. Engeland krijgt, zooals bekend, 25 pet. en de overige 20 pet. moeten verdeeld worden tusschen België, Servië en Italië. België geniet reeds als vergoe ding voor de schending van zijn neutrali- tèit het privilegie dat de Belgische oor- logsleeningen bij de geallieerden door Duitschland moeten worden terugbetaald. De premier Qieeft gewezen op de noodzake lijkheid van het behoud van de eenheid onder de geallieerden, daar deze alleen een waarborg is voor de uitvoering van het vredesverdrag van Versailles. Oostenrijk. Do eischen dor boeren. H. N. bericht het volgende uit .Weenen: Ten einde tegemoet te komen aan de eischen van de boeren om kien prijs van het graan te verhoogen van 200 tot 1000 kronen per 100 K.G., heeft de regeering op nieuw een bedrag van 300 millioen kronen toegestaan. Nu deze eischen zijn ingewil ligd hebben de boeren een nieuwe agitatie op touw gezet, welke ten doel heeft de re geering te dwingen het begins-el van re quisite tegen gereduceerde prijzen toe te passen op textielproducten, leder en andere artikelen, waaraan ide boeren behoefte hebben. De landbouwvereenigingen eischen bet recht om aan particuliere handelaren te verlcoopen en verlangen, dat een einde zal worden gemaak t aan het verbod van verkoop van oorlogsmateriaal, dat is uit gevaardigd, toen de Italiaansche soldaten zich verzetten tegen het vervoer uit Wie ner Neustadt van een groote hoeveelheid vliegmateriaal, welke door de regeering aan een maatschappij was verkocht. De commissie van controle beeft nu aan de regeering toestemming gegeven om voort te gaan met het omzetten van grondstof fen, welke voor oorlogsmateriaal gebruikt zouden zijn, in vredesgoederen onder toe zicht van de regeering. Frankrijk. De „val" van den president. Omtrent den „val" van president "Descha- nel valt niet veel meer te melden. De President is er wonder boven wonder goed afgekomen. De correspondent van de „N. 11. Crt." te Parijs merkt op, dat een volko men gelijk ongeval vóór den oorlog aan Senator Prabier overkomen is. Ook deze sloeg uit een coupé-raam cn bezeerde zich evenmin noemenswaard- Overigens behoeft Deschanel's val gelijk de correspondent te Parijs zegt, niet al te veel verbazing te ver wekken. De ramen in den presidentieelen trein zijn heel groot opdat de President, wanneer hij ergens langs komt,, door dé bevolking altijd goed gezien kan worden. Bovendien zijn er beelemaal geen dwars- stangen om tegen uitvallen te beschermen voor de ramen aangebracht. Het is begrij pelijk dat als men, voor zulk een raam staande, het evenwicht verliest, er gemak kelijk uitvalt. Millerand heeft aan vertegenwoordigers van de pers verteld, dat hij Decshanel aan geraden had op het kasteel Rambouillet, het zomerverblijf van de presidenten van de Republiek, wat uit te gaan rusten. Een welgemeende raad, want al is Deschanel er mooi afgekomen, dé val uit de trein, de wandeling in den nacht langs den spoor dijk en al de emoties, die het ongeval on getwijfeld heeft meegebracht, zullen den vier-en-zestig jarige ten zeerste aangegre pen hebben. Fransche gezant bij den H. StoeL Gabriel Hanotaux, de bekende historicus, is benoemd tot permanent gezant der Fransche republiek bij den Heiligen Stoel. Spoorwegstaking voortgezet. De bond van spoorwegarbeiders heeft of ficieel medegedeeld, dat de spoorwegsta king zou worden voortgezet. ParijsWeenen. Uit Parijs wordt gemeld, dat tusschen Fransche en Duitsche vertegenwoordigers van spoorwegmaatschappijen een overeen komst is geteekent, volgens welke een di recte sneltreinvëilbinding zal tot stand wor den gebracht van ParijsOstende over Keulen, Frankfurt naar Berlijn, Warschau, Praag, München en Weenen. Engelana. Verhooging van huur. Het wetsontwerp betreffende de beper kende bepalingen op verhooging van huur en renten van hypotheken, dat Donderdag in het Lagerhuis zal worden ingediend, is thans bekend gemaakt. Deze wet heft de bestaande huurwetten op, dooh heeft slechts betrekking op huizen waarvan de huurwaarde vóór den oorlog niet hooger was dan 105 pond sterling voor Londen, 90 pond voor Schotland en 98 pond voor andere streken. Er wordt een vermeerde ring van huur van 6 pet. toegestaan vooi1 huizen, waaraan verbteringen zijn aange bracht vóór den oorlog en een verhooging van 8 pet. indien de uitgaven voor ver bouwing en verbtering worden gedaan na dat het wetsontwerp zal zijn aangenomen. Er wordt echter een, verhooging van 25 pet. der huur van vóór den oorlog toege staan, indien de huurder verantwoordelijk is voor de herstellingen, die noodzakelijk aan het huis verricht moeten worden. De Sinn Feiners. Maandag is Peter Kelly te Aghabad hij Roscommon doodgeschoten door 20 gemas kerde mannen op klaarlichten dag. De mannen klommen daarna op het dak van het gerechtshof van het graafschap en hesohen daar de Sinn Fein-vlag. De toestand in Ierland. Reuter seint uit Dublin, dat de toestand aldaar zeer ernstig is geworden. In de cen trale, die de kracht levert, voor het werk aan de havens, heeft het personeel ook gestaakt, omdat de kranen door soldaten bediend worden. De eeinwachters hebben ook den arbeid neergelegd: de stations zijn voor het meerendeel gesloten. Het staken de spoorwegpersoneel is aangesloten bij den nationalen bond; het bestuur van den bond zal Donderdag te Londen over den toestand beraadslagen. 'Het personeel van -dén North Western spoorweg heeft het werk neergelegd. Het weigerde de lading van de boot uit Holy head te vervoeren, omdat er revolvers voor het kasteel van Dublin aan boord waren. Tengevolge van die staking kon de boot niet terug naar Holyhead. Honderden Ame- rikaansche toeristen kunnen nu niet ver trekken. Later is, naar Reuter seint, eeh accoord gesloten met het stakende spoorwegperso neel, waarbij dit zich verbindt heden weer aan het werk te gaan. Het zal echter geen munitie vervoeren. Zweden. Mijnwerkersstaking. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat twee duizend Zweedsche mijnwerkers het werk hebben neergelegd. In vakkringen houdt men rekening met de mogelijkheid van algemeene staking. Rusland. De Communistische aanhang. De „Moscow Pravda" deelt mede, dat vol gens de allerlaatste officieele statistieken de communistische partij in sovjet-Rusland niet meer dan 600,000 leden telt. Van deze 600,000 worden er volgens hetzelfde blad slechts 120,000 beschouwd als „betrouw bare communisten". HET OFFENSIEF DER BOLSJEWIKI. Volgens te Kopenhagen ontvangen be richten hebben de Bolsjewiki liet Poolsche front aan de Dwina op enkele plaatsen doorbroken en zijn op sommige punten 60 K.M. opgerukt. De Russische handelsdelegatie heeft een telegram ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de Polen op het geheele front terug trekken en dat de Bolsjewistische legers een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal en levensmiddelen hebben buitgemaakt. Volgens berichten uit Teheran wordt de ontruiming van de stad voorbereid. Alle maatregelen tot besoherming van de vreemdelingen zijn genomen. De Roode Garde heeft het bombardement geopend. Amerika. Het yerwoesiè gebied in Frankrijk en B«£„. De Carnegie-stichling voor den vrede heeft besloten 500,000 dollar beschikbaar te stellen voor het herstel van de verwoeste gebieden in Frankrijk, België en Servi. Dezelfde stichting heeft op aansporing van een Fransch comité 100,000 dollar be stemd voor de bibliotheek van Leuven. Er mag niet gestaakt worden. President Wilson heeft zioh uitgelaten over de staking on'der de mijnwerkers'in de anthracietterreinen. De president heeff een ultimatum gericht zoowel aan de mijnwerkers als aan de directies. Hij ver biedt dat er gestaakt wordt. Mochten de besprekingen tusschen de werkgevers en de werknemers niet tot een resultaat lei den, dan zal de president zelf een com missie benoemen, die het geheele vraagstuk zal bestudeeren, er moet intusschen wor den doorgewerkt. De gevolgen der prijsdaling. Men seint uit New-York aan de „Daily Telegraph": Alhoewel men in sommige gevallen een prijsvermindering van 30 tot 40 pet. heeft waargenomen, is het gemid delde deL daling 15 pet., en het is enkel Vrijdag dat men te Chicago tarwe en an dere eetwaren heeft zien neertuimelen. Door paniek bevangen verkochten de speculanten de stocks voor om het even welken prijs. De voornaamste oorzaken der daling zijn: lo. De verstopping op de spoorwegen; 2o. het besluit van. het publiek om niet meer te koopen voor hooge prijzen; 3o. het be sluit der bankiers om ge>en geld meer te leenen en alle kredieten voor speculat'e- doeleinden in te vorderen. Wall Street vreest dat de beweging, hoe heilzaam ook voor de nafië, te ver zal gaan «en een paniek zal uitlokken, die nadeelig zou zijn voor de nijverheid. Mexico. De dood van Carranza. Een officieel telegram uit Mexico, te New-Yorlc ontvangen, bevestigt het bericht over den moord op Carranza tijdens zijn slaap. De generaals Carranza en Molina zijn de eenige gedooden. Carranzo is volgens een Reuter-bericht uit Mexico, gisteren ter aarde besteld. Ver scheidene personen uit Carranza's omge ving zijn in hechtenis genomen toen de begrafenisstoet naar de hoofdstad trok. Huerta. Reuter seint uit de stad Mexico, dat het congres Adolfo de la Huerta tot president ad interim heeft gekozen. Relletjes in Rome. Na een optocht van studenten, ter vie ring van Italië's intrede in den oorlog, be klom een troep van driehonderd studenten de groote trap van het tentoonstellingspa leis in de Via Nationale. De politie ver dreef lien van daar. Eenige buitenstaan ders schoten op de agenten, die het vuur beantwoordden. 4 agenten werden ge dood, 2 ernstig gewond. Eén burger gedood, 9 gewond. Een pacifist gedood. De kapitein-luitenant Paasclie, de be kende Duitsche pacifist, is op zijn landgoed, dat door soldaten werd bezocht, om een Buitenlandsche Berichten. onderzoek in te stellen naar wapenen, door, dezen doodgeschoten. Brutale banknpol Zes gemaskerde mannen hebben Maan* dag de Eerste Nationale Bank in Finley* villem, een voorsthd van Pittsburg, 'bet roof'd. Zij ontsnapten in een auto met hon derd-vijftig-duizend dollars waarde-papie- ren en vijftienduizend dollars gereed geld. Dreigende staking van aansprekers. In Londen dreigen de aansprekers met staking. De leden der „Funeral Workers Associa tion" zijn ontevreden. Ze moeten zelf hun ihooge zijden hoed, liun zwarte kleeren, handschoenen, kortom hun heele uitrus ting betalen en ontvangen nog minder loon dan de straatvegers, wier praestaties zij beneden de hunne stellen. Ze eischen 25 pet. loonsverhooging, die de begrafenis ondernemingen weigeren toe te kennen. Woensdag zullen ze een deputatie naar het bestuur van de verecniging van hun werkgevers zenden, als dit niet helpt gaan ze naar den minister van arbeid, en baat ook dit niet dan zullen ze staken. Wat er dan van de begrafenissen in Londen terecht moet komen, is een open vraag. Wellicht zijn er onderkruipers te vin den, die in gehuurde kleeren het werk van de aansprekers willen verrichten. Wild-West bij Berlijn. Een buitengewoon brutale roof-aanval wend door een Berlijnsche inbrekersbenda ondernomen hij den burgemeester van Baaren (Oost-Havelland). Zondagnacht ver schenen verschillende, met karabijnen en pistolen gewapende mannen bij den bur gemeester en deelden mede, dat zij do voorhoede waren van een rood leger cn daar ingekwartierd moesten worden. De* bürgemeester geloofde 'hen niet, maar daar men juist op dat oogenblik van verre marsch-muziek hoorde een vereeniging uit de buurt trok met muziek naar een Pinksterfeest liet de burgemeester de mannen in zijn woning. Ze vielen hem aan en haalden de kasten leeg. 50,000 Mark en levensmiddelen werden op een kar geladen. Toen verscheen de schoon zoon van den burgemeester, die andere dorpsbewoners had gealarmeerd. De roo- vers schoten op de boeren, maar troffen niemand. Met hun geschiet maakten zij het dorp wakker, doch het gelukte hun toch met den wagen het dorp uit te komen. Ze werden echter door zes mannen uit Baa ren achtervolgd en ten slotte bij Tegel in het ibosch ingehaald. Toen waren er nog slechts twee mannen op den wagen, dio konden worden gearresteerd. „libld." Groote brand te Havre. Zondagavond is een geweldige brand uitgebroken op de havenkade te Havre, waarvan de schade op opgeveer tw aalf millioen francs wordt geschat. De oorzaak van den brand is tot dusver nog onbekend. Het vuur brak uit in het achterschip van den Transatlantischen stoomer „Lamcn- tin" en sloeg over op een lading kisten rhum, vanwaar het een loods aantastte. Toen breidde de brand zich met groote he vigheid uit. Twaalfduizend fusten olie werden een gretige prooi der vlammen. Een Zwitsersch vlieger verdronken. iDe Zwitsersche vlieger Taddeoli, die mededeed aan de wedvlucht te Romans- horn, is in het meer van Konstans gevallen e"n verdronken. Toevallige arrestatie. Te Kopenhagen is een Berlijner aange houden, die door visscthers voor den Duit- schen Kroonprins werd aangezien. Na on derzoek kwam men tot de ontdekking, dat de gearresteerde een schilder was, die zich te Berlijn had te verantwoorden wegens diefstal van edelsteencn ter waarde van verscheidene millioencn. Roovcrswork. Roovers zijn den grafkelder van veld- maarschalk von Moltke binnengedrongen en hebben daar wat van hun gading was meegenomen. Pogingen om de lijkkist open te breken zijn echter mislukt. 'n Goed kersenjaar. De kerscnoogst in Wurttemberg is zóó overvloedig als hij nog nooit geweest is. Men verwacht een opbrengst van 11/2 a 2 millioen K.G. De regeering wil trachten dé vruchten geheel aan de bevolking ten goede te doen FEUILLETON. Een Keizersdroom. De vreemde scheen ben oogenblik getrof fen. Het is hier de plaats nieti om meit u tft redetwisten, oude, zeide hij. Alexandras hKit gij*? Waiti is uw stand, waar is woning? k Op den Avenlijnsdhen heuvel, heer, heb ik een bescheiden huisje, de opbrengst van mijn tuin voorziet in mijn kleine behoeften. De vreemdeling boog het hoofd en wend- de ïich om. i Nu verliet do grijsaard met het meisje j en de blinde de taveerne. De zonderlinge gast trad nu op den jon gen Sporus toe en nam nevens hem plaats. Ais tem marnieren beeld, als ben meester werk van Phidias lag de jongeling daar, de daap had hem overmand. Een droom scheen zijn geest tte omvangen, want een glimlach speelde om zijn lippen. Lieve moeder, mijn broeder, lispelde ™j. ik zal Spoedig bij u zijn, dan zullen wij ®et oogstfeest Tieren, Dionysos vroolijk Dij ontwaakte en zijn oog viel op den vreemdeling, die zich over hem boog. Gij zijt een Griek, knaap, zei deze, ineens in het Grieksch. Ik houd van uw en ben nog slechts weinigb ui'en in Rome, vermoedelijk met hetzelfde doel als gij, den triumphiocht van den giooten Ne ro bij te wonen, die zich in uw vaderland de lcroon der Olympiërs verwierf. Een bittere glimiach kruide des jonge- lLngs lippen. Gij hebt het geraden, vreemdeling, zei Sporus, om Nero's Triumph He zien kwam ik naar Rome, heel mijn ziel smacht naar dbn dag van morgen. r Dan vereert gij hem wel, den verheven imperator, d'at gij nog zoo jong die verre reis ondernaamt om den beheerscher der wereld in al zijn majesteit te bewonderen. Zijt ge in gezelschap van uw vader, uw brobder? Ik ben alleen, mijn vader toeft in het schimmenrijk, mijn broeder moest sterven, omdat hij het gezang van den goddelijken Nero onderbrak, toen een slaaf hem be richtte dat onze moeder sterven ging. De vreemde zag hem doordringend aan. Wellicht had hij 'hem genade geschon ken. wanneer gij om zijn leven had ge vraagd, zei hij. Het uur van zijn vbrgiïjp was ook het uur van zijn dood, en ook het doodsuur van mijn moeder, antwoordde Sporus. Nooit zag mijn oog den imperator, om hem te kennen die mij tot wees, die mij broederloos maakte, kwam ik naar Rome. Is hij in het puiper gehuld, des te beter, dan zie ik 'hem in zijn lievelingskleur, de kleur des bioeds. Ge zijt zeer stout, knaap, waarlijk gden Romein zou zich een taal veroorloven als gij, meende de vreemdeling, want overal sluipen de satellieten dos keizers. In het paleis van don Senator evengoed als in de hut van den bedelaar, allen luisteren naar het woord, dat overgebracht in klinkende munt wordt omgezet voor hen en noodlottig is voor den arg'elooze. Leer dit Rome en haar bewoners kennen, knaap, eer gii over den keizer oordeelt. Alleen een volk van slaven maakt r-?n heerscher tot it'yran. Meent ge wellicht, dat zelfs in deze' herberg Nero niet gehaat wordt, en toch let op, het kost slechts een wmk, en zijn naam wordt den goden go- jijkge=delö. iara\>lig. ik btn in goed-in luim, en zal het u tooiT.. Hij klopte hef Mg op '5c sternen tafel. Hola. wijn hier, oude. riep bij luid. Ik kom uit verre .ande.i cm Nero's triumph .e aanschouwer, en wil rp zijn welzijn drinken. Op h°t heil van den eersten ci;ha- v-o'c. d n n\ \:nm.ir bij de Olympische sBring wi.in mi de laalste denarius mij uiili denb uidel springt. Gij*zijt aHeni mijn gasten, hij rri N\r.> het meest, die h m ter eere de meeste bekers ledigt. Falerner, hier de druif van den Vesuvius, oude niets is te "kostbaar. Een algemeen gejubel begroet de woorden van den spreku-, kruik op kruik werd aan gesleept, cl? wijn vloeide in stroomen, luid? lofprijzingen op Nero waren op ieders lip pen. De vreemdeling lette scherp op Sporus. Diens lippen sloten zich vast op elkander zoo dikwijls Cesar's naam genoemd werd; geen beker roerde hij aan, en onwillig wees hij Locusta's zuster terug, wanneer zij met de amphora kwam om zijn beker opnieuw te vullen. Immer 'hooger steeg de vreugde, liederen klonken door de stilte van den nacht, 'er cere van den triumph, de maje steit van Nero. Toen sprong de vreemdeling op, zijn oogan gloeiden. Ja, hij is verheven, riep hij, naast, boven de goden staat de'groote Nero, zelf een god van aardo en 'hemel. Wat dankt gij den goden? Niet, als uw bestaan op aarde, wat den groolen' Nero? Goud, eer en wijn, hier, en kletterend vloog een handvol goud stukken onder de menigte, hier is goud'. Breng wijn, wijn tot den laatster, droppel uit uw vaten. Als den tweede Dionysos brengt Nero u een nieuwe gouden eeuw; roept met mij: Evoë Nero Dionysos. Evoë Nero Dionysos, juich ten en brul den de beschonkenen, hoog boven do goden staat de goddelijke Nero. Evoë Nero Dionysos. Sporus sprong overeind, zijn gelaat wa3 verwrongen, zijn oogen schoten vuur. Ellendiger), riep hij. Dronkaards, heeft de wijn u verblind, 'heeft tooverij uw ver sland verduisterd? Een god, Nero? Laut mij één woord in uw herinnering roepen, één naam en uw razernij zal verdwijnen, uw tong verstommen: Bilrannicus is die naam. Sinds wanneer vermoorden de go den hun broeder? Een kreet als van een wild dier steeg uit de borst van den vreemdeling. Hij maakte een beweging als wilde hij zich op den jongeling storten; doch op hetzelfde oogenblik scheen hij zich te beheerschen Britannicus, mompelde hij, leek. op. hem. Luid brak hij nu het zwijgen dat op Spo rus' worden was gevolgd: Luister niet naar hem. Wat weet dia Grieksdhe knaap van onzte zeden? Wat van Britannicus' einde, dan ellendige verzin sels? Maar Nero, de Cesar Dionysos leott. Meer goud, meer wjjn voor u, roept hem heil. Valsch zijn de Grieken, brulde Nauti- lose de stamgast, ook deze jongen is 'hett, Opzetten wil hij ons tegen den imperator, wee hem, zoo hij 't waagt. Heil Nero, die ons goud gheft en wijn, Evoë Nero Dionysos, juichte het in rond. Wee Rome, wee, klonk liet somber van des jongelings lippen in het waanzinnig gejoel. Zwijg, Grieksclie slang, of ik stop u den mond, schreeuwde Nawtilus, zich op. den knaap werpend. (Wordt vervolgd);.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1