BUITENLAND. pit fclrifl verschijnt eiken dag, uitgez. Zon» en Feeatd. Pc Abonnementsprijs bedraagt, bu vooruitbetaling, TOor Leiden. 17 ct. p. week, f 2.2ö p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. week, f 2.40 p. kvvai taal.Franco poet" f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags» is voor de Abonné's versrijgbaar tegen betaling 10 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijko nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. p. po« blad 11e Jaargang; ZATERDAG 22 MEI 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. NO. 3220 Postbus 11. Dc advertentieprijs bedraagt 221/,. cent per regel voor gewone ad verten tiën.;Zaterdags 80cent per regel Voor ingezonden mededeeiingen wordt het dubbele vau het tarief berekend. Kleine Adveitenticn, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. Wegens het Pinksterfeest zal „De Leidsche Courant" Maandag niet verschijnen. PINKSTEREN. Sursum Corda Omhoog de har ten, omhoog uit de sfeer der kleine din gen van iederen dag, om te vieren het Stich'tingsfeest der Kerk, het geboortefeest der Eene, Heilige, Katholieke en Apostoli sche Kerk, wier kinderen wij zijn De kennis dezer heilige uitverkiezing, dezer genadevolle bevoorrechting, moet ons hart doordringen van een diep-doorvoelde dankbaarheid, moet onzen geest over stromen met het goudene licht van zon nige blijheid! Wij kennen de waarheid Wij zien er rondom ons zoovelen. ver dwaald in den doolhof v an de zonderling ste dwaa-lleeringen, zich in allerlei bochten wringen, orn voor de levensproblemen een oplossing te zoeken, en, ach, het blijkt hun dan telkens weer, dat de lieden gevonden waarheid de dwaling van morgen is. Gelijk in de oude fabelleer de afgod Sa- iurnus zijn eigene kinderen verslond, zoo vernietigt, door alle eeuwen lieen cle geest der wereld telkens weer het wankele ge timmerte van allerlei systemen, die hij eerst met geestdrift heeft opgebouwd. Telkens weer biedt een verder gevorder de „beschaving" nieuwe waarheden aan en telkens weer laten duizenden zoekers zich vertdinden door het lokkend klatergoud, (totdat zij na korten tijd, wanneer het ver guldsel i9 vervlogen, liunne hoofden en harten weer leeg en arm gevoelen, door lift gemis aan de kennis en het bezit vau de waarheidMaar, in de verblindheid van liun geestesleven, gaan zij hun smach tende zielen dan toch weer opnieuw voe den niet de krachtelooze spijze van leu gen, totdat zij eindelijk weggeteerd zijn in onverschilligheid of vertwijfeling Wij kennen de waarheid Moet niet ieder onzer een siddering van dankbaarheid doorvoelen-, als hij, zich vei lig wetend op de rots van Petrus, de zwie pende golven van het moderne heidendom hoort beuken, overal rondom hem the.en, tegen'de wralkke dijken onzer hedendaag se lie samenleving Wat er ook moge gebeuren, wat er ook moge vallen, daar blijft heerschen in onze ziel, daar blijft staan, onbewogen en fier, ia het diepste leven van ons eigen ik, de zekerheid de zekerheid, dat wij dienen onzen God in waarheid, dat wij zijn kinderen Góds, erfgenamen van een Eeuwig Rijk 'Erfgenamen van een Eu wig Rijk! Ja, de zon van een eeuwig h e i d s- geluk moet voor ons breken door de don kere wolken, die dreigend heel de wereld omspannen houden laat toch voor ons de eeuwigheid s-belofte, nu vooral op hel Stichtingsfeest onzer Kerlc, doorglan zen in zonnigen gloed al die bekommer nissenal die angsten van dezen tijd... De Kerk, wier kinderen wij ons nutgen heeten, blijft in eeuwigheid; hier is izij strij dend, in den hemel zegepralend! Wij zijn nu kinderen der strijdende Kerk. - wij kunnen met haar zegepralen in eeuwigheid! Wij kennen de waarheid Leeft de II. Geest in de Kerk, Hij leeft ook iu de kinderen der Kerk. De heilige A'igustinus vergelijkt zoo schoon de wer king van de ziel in de organen van liet McnseheJijk lichaam met de werking van den II. Geest in de ledematen der Kerk. Üe weilking van de ziel is niet voor alle liciiaamsdeelen dezelfde; 't oog hoort niet, 't oor ziet-niet, de tong ziet niet, het oor ®n het oog spreken niet en toch leven zij; het oor leeft en ook de tong; elk onzer le dematen heeft een bijzondere en eigene functie, en toch is het leven aan allen ge meen. Zoo is het ook in de Kerft Gocls: door ssrmuigen harer kinderen doet de Kerk Wuuderen, door anderen verkondigt zij de baarheden des geloofs, in anderen be waart zij de maagdelijkheid, in weer ande- ft'ü de echtelijke zuiverheid; allen ver richten zij eigen en bijzonder werk, en lodi leven zij op gelijke wijze leven zij •toor de genade des Heiligën Geete,3. Het leven van een trouw kind der Kerft, leeft in en door haar genade, volgens haar wik en wenschen, is boven-mensche- hjk schoon, doortrokken van een hemelsch- vmheven waardigheid! In de over-laaien'de schittering van het alles-belichtend «°omse!i geloof is de menschen-waarde grootseti! Dat wij heden volkomener mog.in begrijpen en dieper mogen voelen d0 vér-strekkende beteeltenis dier blijde en machtige waarheid, dat wij zijn de tem- Pd des Heiligen Geestes! Da: zal zijn ons Pinksterfeest! Maar in onze vreugde zullen' wii dan Diet vergeten de les, die de heilige Augus tus ons geeft, als hij zegt: „Indien ge pet leven des Heiligen Geestes wilt bewa- '"n. bewaart dan ue liefde, bemin: ie barheid, verlangt de eenheid V Daar en hier. Naar ,,Het Volk" bericht beeft cle meer derheid in de. financieels commissie uit den Utrechfechen Raad. onder .welke meer derheid twee sociaal-democra ten, zich vereenigd met de voordracht van B. en W. om bij de belastiing heffing af te Ibrckken voor ongehuwden f 300, voor gehuwden f 750, voor kinderen 1Ó0 gld. Waar laatst in den Leidschen Raad er op werd gewezen, dat een sociaal-democraat in den' Utrechtschen Raad had voorgesteld 850 voor gehuwden, blijkt nu dat die be doelde S. D. A. P'er nog zelfs verder gaat dan andere partijgenooten! - B. en W. van Leiden stelden voor, (en de Raad heeft aldus besloten) ƒ500 voor ongehuwden (evenals B. en W. van Utrecht) 700 gld.- voor gehuwden (B. en W. van Utrecht f 750) slechts 50 gld. moer! en 100 kinderaftrek i(gblijk aan •heb voorstel (te Utrecht). Daar gaan de sociaal-democraten er met mede.H i e r schreeuwen.ze luid uit hun quasi-verbolgenheid en quasi-ergernis. Maar daar dragen zij in het col lege van -B. en W. mede verantwoordelijk heid. Hier niet De moraal ligt dik genoeg op deze fei ten, om verder commentaar overbodig te achten! Men onthoude liet voor cle a.s. verkie zing. HET OPTREDEN DER ZWARTE TROE PEN IN BUITSGHLAND LOKT HEVIGE PROTESTEN UIT TEGEN DE FRANSCHE REGEERING. DE GEVECHTEN IN RUSLAND. HONGARIJE BEDREIGD? Duitschlanl DE ZWARTE SCHANDE IN BEZET DUITSCHLAND. ii\ de Nationale Verga dering zijn Don derdag de interpellaties der verschillende fracties, behalve de onafhankelijken, nopens het gebruik van gekleurde Fran- sc'h'e troepen in het bezette gebied ge houden. Koester, -de minister van 'buiten- landsohe zaken zei o.a.: Ondanks de pro testen orlc uit liet buitenland, was gister avond nog geen .enkel gekleurd soldaat uit het bezette gebied teruggetrokken. Te Worms liggen nog wee regimenten Sene- 'aleezen, te Ludwigsliafen, Germerslieim n in andere plaatsen nag 1G regimenten ;ökleurde.droej)en. Algerijnen, Tunesiërs eu Marokkanen. Wij willen ons van alle overdrijving onthouden, maar juist daar om moeten wij het in liet openbaar duide lijk ma'ken, dat liet overfn'ëngen van on geveer 50.000 man troepen van vreemd ras in het hart van Europa een misdaad jegens geheel Europa is. De voortdurende geweldplegingen, de vermoording van on schuldige burgers, de aanranding van vrouwen, meisjes en jongens, de geweldige toeneming van de prostitutie met alle noodlottige gevolgen er vau. het oprichten van bordeelen tot in de kleinste stadjes, zijn uitingen van een politiek van Frank rijk jegens Duitschland^ welke men slechts kan karakteriseeren als een niets ontziende voortzetting van den oorlog in vredestijd, een oorlogvoering, die. zooal niet ten doel, dan iqch ten gevolge heeft, dat bet lichaam van liet Doitselie volk in liet Westen een blijvende besmetting tege moet ga. De Duitsche regeering stelt vast, dat niet alleen in Duitsciiland, maar ook in het onzijdige buiienland mannen en vrouwen aan dezen zwarten waanzin, zoo als een Zweedsch blad liet noemt, hun aandacht beginnen te schenken. Ik dring er bij de Franschen op aan. c'iit zij deze zwarte troepen zuil engaan ontbinden. Wij moeten de openbare meening van Europa en van de lieele wereld wakker schudden voor deze schande in liet Westen en ons tot den Volkenbond wenden, of deze mis schien geen middelen vinden kan om op Frankrijk den noodigen invloed uit te oefenen, ten einde de zwarte troepen weg te nemen, De minister van buitenlandsclie zaken raadt Frankrijk aan. de veelbesproken ontwapening te beginnen met de zwarte troepen. Als de Franschen zeggen, dat er onder de zwarte troepen meer tucht heerscht, dan antwoordt de minister namens het heele. Duitsche volk, dat als de bezetting voort moet duren men de mindere tucht der blanke troepen gaarne op den koop toe zal nemen, ais men maar zoo spoedig mogelijk van de zwarte plaag bevrijd wordt. Ivöster wees op het beginnen van de eco nomische onderhandelingen te Parijs en zeide, dat men niet mag spreken van een economische samenwerking en economi sche eensgezindheid in Europa' en daaraan mee kan werken, zoolang terzelfder tijd de politieke gevoelens van een der partijen met voeten getreden worden. Belgische schanddaden. 1 De Duitsche pers publiceert documenten over de schanddaden cler Belgische bezet tingstroepen in Rijnland. In bet internee- ringskamp Rheindahlen werden Duitsche burgers, die totaal onschuldig waren, ge durende maanden opgesloten en door de Belgische gevangenis-opzichters mishan deld. De pers eïscht, dat de rijksregeering de berichten over de Belgische gruweldaden in alle talen zal publiceeren. Rooverst-srreur. De corresp. van de „Tel." deelt mede, d»'„ uil Maagdenburg bericht wordt, dal iu liet stadje Ermsleben een zekere landar beider Kulin een dergelijke terreur uit oefent als Hölz in Voigtland. Kuhiv beeft den bezitter van een riddergoed, een ze keren baron Von Knigge, vermoord, maar ondanks het feit, dat de justitie te IIalle weet, dat hij de moordenaar is, Loopt hij tooh vrij rond. In den geheelen omtrek zijn arbeiders compagnieën-bewapend eu men vreest een belemmering der verkiezingen. De schade aan de spoorwegen in het Ruhrgobied. Naar de spoorwegdirectie mededeelt, is gedurende de politieke onlusten in het Rulirgebied in de dagen van 20 Staart tot 6 April door berooving en beschadiging van spoorwegbruggen, stationsgebouwen enz. een scliade veroorzaakt van 20,520,000 mark, waarvan voor ca. 18 millioen mark alleen aan wagons. Consulaten heropend. Het Engelsche en het Iiaüaansche con sulaat te München zijn gisteren heropend. Hongarije. De Papiersctoarsehte. Het nijpende gebrek aan krantenpapier, da;, over de geheel e wLreiü heerscht, \is in Hongarije bijzonder acuut geworden. Sinds 14 Mei verschijnen alle bladen te Boedapest nog slechts met bladzijden. En met dit rantsoen kunjgen z- het nog drie weken volhouden. Is -er dan geen uitkomst gevonden, dan koiiK-n de meeste journalis ten, zetters en ander personeel op straat te .staan en verschijnen er eenvoudig geen karten meer. Aldus doelt bet Hongaarsche Persbureau lons mede. „Yad." Ecu dreigende aanval? De „Wiener Mittag Ztg." verneemt uit Boedapest, clat alle Hongaarsche bladen gisternacht van offieieele ^ijde de mede- deeling hebben gekregen, da» Tsjeclio-Slo- wakije en Zuid-Sla vie aan de demarcatie lijn troepen concentreeren. De Serviërs zijn druk in de weer om bij Baja loopgraven aan te leggen. •Deze troepenconcentraties dragen een zeer ernstig karakter en ïh Boedapest heerscht dan odk een uitermate opgewon den stemming. Het Hongaarsche blad „Ssosa'" schrijft naar aanleiding van deze berichten: Zeke re naburen, die van de verwarring der re- olutie gebruik maken orn laudroof te plegen, schijnen weer op buu uit te gaan, ditmaal echter zullen zij op een krachtig sterk gewapend «taatswezen stuiten, ge reed om alle aanslagen of - „Ilbld." Engeland. Niet nle Baatpte oorlog. Veldmaarschalk Sir Henry Wilson heeft op de jaarvergadering van de Union Jack Club gezegd, dat men beweerd had, dat Engeland tón oorlog was gegaan om ee.n bind aan,alle oorlogen te maken Dat was niet zoo, zei de de veldmaarschalk; wij gin gen ten oorlog voor ons bestaan. Er was gezegd, dat cr na den jor.gsten oorlog vrede zou zijn, doch er is geen vrede. Er zijn, aldus Sir Henry Wilson thans tus- sc'lien de twintig en dertig oorlogen aan den gang. Er was gezegd dat de oorlog ben eind aan den oorlog zou maken, doch dit was niet zoo en kon ook niet. De veldmaarschalk hoopte, dat ieder, tot welk wapen liij ook behoorde, alles zou doen -om geschikt en gereed te zijn voor den komenden tij 1. „Behalve in Augustus 1914, hebben ons land en ons lijk u nim mer zoo noodig gehad als thans. Wij le ven ii> moeilijke en gevaarlijke tijden en ons (meesterschap ter 2Le, te land en in de lucht wordt in verschillende deelen der wereld .aangevochten. Ik hoop, zoo besloot Sir Henry, dat gij deze waarschuwing als gij wil' zult willen aannemen van een •heel oud soldaat, die wbet wat hij zegt." „II bid.' Voor groote gezinnen. Het ministerie van volksgezondheid van N. Z. Wales heeft beloofd een wet in te dienen, waarbij moeders van meer dan twee kinderen een subsidie zullen krijgen, doordat er bij een bank voldoende geld zal werden gedeponeerd om liet loon van den man op zes pond per week te brengen. Italië. Een valsch alactn. Donderdagnacht, aldus de „Tel." heep te Rome een merkwaardig incident plaats gehad. Tégfen elf uur verspreidde zich het gerucht; dat Beppino gedurende eten nacht' de ministeries en het parlement zou heb ben bezet met behulp van eenige honder den aamènzweerders. Er werden omnid-. dollijk uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen en detachementen politie en ka- rabiniers bezetten den omtrek van de mi nisteries, het parlement en het Quirinaal, doch er deed zich geen enkel incident voor. Blijkbaar gold liet een politieke rna- noevre, welke met de kabinetscrisis ui ver band stond. Rusland. Naderend cinda van ds Sovjct-repabliok? Volgens berichten uit Kopenhagen is de Russische sovjet-regeering bezig, liaar al gemeene politiek te wijzigén, ten einde een volledige ineenstorting van het economisch leven in Rusland te voorkomen. De regeering der sovjets wensclit de handelsbetrekkingen met liet buitenland weder aan te'knoopen. Lenin zou Trotzki en Djerdjinski ervan overtuigd hebben over te gaan lot een democratisch regime. De buitengewone commissie heeft de macht verloren en het bestuur bevindt zich thans in handen van meer bevoegde per soonlijkheden. Het program van Lenin zou onder meer het eigendomsrecht en den vrijhandel erkennen. Volgens geruchten, die in Londen in om loop zijn, zou het eigenlijk beheer zich in handen bevinden van generaal Broessillof. Dit zou een gevolg zijn van de 'groote macht der reactie in Rusland, te voorschijn geroepen door liet Poolsclie offensief. Indien deze geruchten waarheid bevat ten, dan schijnt ook de Russische revolutie uit te loopen op een militaire dictatuur. Dc Russisch-Poolsche gevechten. Onder het vreeselij'ke Poolsclie geschut vuur hebben de sovjet-legers een breuk in het Poolsehe front bewerkt van 75 werst breedte, wat gemaakt heeft dat de Poolsehe troepen in een paniek vluchtten. Het Rus sische leger heeft 18 dezer Dima, Plassa en Glubokoe' heroverd, de Beresina geforceerd, Beresina bezet en enorme hoeveelheden oorlogsmateriaal en levensmiddelen buit gemaakt. Het Oekrainsche roode leger is een succesvol tegen-offensief begonnen in de districten Cherkaszy en Zvenigorob, dat nu krachtig vordert. De bolsjewiki liebben een aanval op Kryzcnpol ondernomen; zij werden 20 K.M. teruggedreven. Overmachtige vijandelijke troepen heb ben negen maal ten Noorden van de Bere sina aangevallen. De derde vijandelijke divisie werd teruggeslagen met verlies van 500 gevangenen. Sterke vijandelijke troepenmachten poog den de Beresina te forceerén, doch werden teruggeslagen. Japansche overwinning. De Japanners hebben het bolsjewistische leger ten Westen van Sjita een zware ne derlaag toegebracht. De roode troepen zijn in vollen terugtocht op Iskoetsk. De Volkenbond. Hongarije aanvaardt de vredesvoorwaarden De leider van de Hongaarsche delegatie heeft verklaard, dat zijn regeering de vre desvoorwaarden aanvaardt. Het verdrag zal te Versailles geteekend worden De datum der teekenigg zal door den minis ter van- buitenhuidsche zaken werden vastgesteld. Buitenlandsche Berichten. Omnibussen te Berlijn. Uit Berlijn verdwijnen nu de laatste omnibussen, die vroeger in grooten getale •de stad in alle richtingen doorkruisten. Bij dag ten minste. De instelling van de nachtomnibussen, die als bet tramver keer stilligt, de nachtwandelaars naar huis brengen, blijft voortbestaan. 29 kinderen verdronken. Naar „Berlingske Tidende" meldt, heb-< ben in de buurt van Wiborg in Jutland, door liet omslaan van een boot, 29 kinde ren, die op een pleizaervaart waren, het leven verforen. BINNENLAND. Het ledental der S. D. A. P. daalt aan merkelijk. Te Utrecht vereenigen zich de socialisten met een belasting-verordening, dio onge veer dezelfde is als die, welke verleden week te Leiden is aangenomen. In den Rotterdamschen gemeenteraad is de herziening van dc loonregeling der ge meentewerklieden ten einde gebracht. Wat een paar laarzen fwaard is. De te Kuszeg verschijnende Ganser Zet- iung schrijft: De boeren van Köszeg weigeren eenvou dig liet Hongaarsche bankpapier als be taalmiddel aan te nemen en daardoor is or in de stad een officieel gV-.rcgelde ruil handel ontsstaan. Zoo is bijv. de prijs voor een paar hooge laarzen bepaald op 400 K.G. 400 K.G. «aardappelen, of 300 K.G. mais, of 400 'lït'er melk; maar ook voor 10 K.G. vet of 120 K.G. (peulvruchten kan men een paar nieuwe laarzen krijgen. Ernstig .spoorwegongeluk. Tengevolge van een treinbotsing tus- schan Krakau en Jaroslaw zijn 40 personen gedood en 50 gewand. Een cordate vrouw. Mrs. Efoabeth Kelly, 'de ip een der honderd en zoovesl zijstraten van de Sevcnt Avenue te New-York woont, is "niet voor een klein ge ruchtje vervaard. Miar echtgenoot was trou wens indertijd brigadier bij de stedelijke pp li nie. Een dezer dagen kwam zij 's middags 'ihuis, gebukt "onder den last van taJooze ,/boddschappen" en trof in de keuken een man aan, d'e haar niet een pistool bedreigde. Zou- icier zich te bedenken gooide mrs. Keüy haar pakjes op den grond en wierp zich op den in- dicnger. Aanvankelijk was zij hom de baas, maar hij wist zich los te werken, rende de trappen af en de straat op. Mrs. Kelly zette •hem achterna eni na een dolle jacht van enke le kilometers wist zij, geholpen door een lal- cijkd bclangstculendie mcMgiic «tanned, vrou wen. kinderen en honden, den inbreker te van gen. De poïiëie. die op dit oogenhlik ten too- neele verscheen, nam den man vatr- haar over en de kwieke vrouw keerde naar haar keuken en de liiiishoudefcjke beslommeringen terug. Lcvensmiddeïeiiprijzcn in Moskou. In het offieieele orgaan van den Oppersten1 SRussischen Economi'schen Raad, die „Ekono- 'rnffs^ioizkajli. Zj>r/\ '(liet ccouomfsoh loven) komt een statistiek voor, betreffende de prij zen der voornaamste levensmiddelen en ge bruiksartikelen. Deze prijzen zijn op den 16a!en ftVWart oip de markten van Soeoharewka, Ochotiiyi, Rjad en Smolensk, in d/e sovjet Moskou, betaald. v Brood kost per Russisch pond (d.i. 4 ons) GOO roebel boter 3000, suiker 2000, nardappe- fetl 70, spek 16i}0, grutton 260, tor we meet' 450 k;n varkensvleesoh 1200. Voor een &i betnalt 'men 140 roebel, voor een haring 800 en voor 'ecu gans 7000 roebel. De kleedingprijzen zijn a'. even hoog. Een paar schoenen 15000, een jas 15000", een da mesmantel 3000, een hemd 600 en een paar kousen 600 roebel. a Niet minder dan 400 roebel telt men neer voor één pond zoep, en wie zich de luxe van 'oen sigaret Wfl verschaffen, moet daarvoor 8 noobdl betalen. Een doosje lucifers is slechts ite krijgen voor 80 roeibol Uit de statistiek Wijkt verder, dat goduren- Je de laatste elf maanden de prijzen der Ie- ivensniid'de'.eii zijn gestegen met 1800 pet., du van gebruiksartikelen met 1500 pc:. Men zou 'zoo zegg.en cfat iedereen mfïüonair nioct 'zij om iu het leven te blijven, en muitimlÜionair om een dragelijk en tnensohwaardig bestaai: te feideu. ACHTERUJTGANG. In „liet Volk" deelt de secretaris der S. D. A. P. mede, dat 'liet aantal nfdeelings- leden der partij op 31 Mrt. 1920. 4G.195 te gen 47.870 aan liet eind van hot1, vorig kwartaal bedroeg „Dit is", zoo schrijft de heer van Kuykhof, „dus weler een terug gang en wel met 1675 leden." Uit hei overzicht van het verloop der ge westelijke en stedelijko federaties vinden wij slechts van één enkele een toename van 25 loden, tie /andere 14 vertoonen al len truggag. Medegedeeld wordt, dat do oorzaak hoofd zakelijk ligt in 't groote aantal afschïjvin- gen wegens bedanken. Hulpvsrloening in Hongarije. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een "telegram uit Boedapest van Bugnier, den vertegenwoordiger van liet Internationaal Raode Kruis, Kienast, consul-generaal van Zwitserland, Gregerson, consul-generaal van Noorwegen en Fleinsch, consul-gene raal van Denemarken en Zweden, waarin zij verklaren, dat de Nedeiiandscbe con sul-generaal Fledderus bij dc verdeeling ■der Nederlandsche zendingen op de meest correcte wijze zonder onderscheid van stand of geloof te werk gaat, en dat zijn workzaanTiiéid algemeenc waardeering vindt. (Dit naar aanleiding der lasterlijke be weringen van Hollandsche socialisten.) Het R. K. defensierappert. De R. K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage, heeft Donderdagavond na langdurige discussies, zonder stemming, oen motie aangenomen, waarin wordt be treurd, dat de vereeniging de tijd ontbro ken heeft voor een grondig onder/nek van liet rapport der defensiecommissie uit den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskies- kringonganisaties, 'doch waarin nochtans als bet oordeel der vergadering wordt uit gesproken, dat een uitspraak over de conclusies van liet rapport, voor zoover die de landsverdediging betreffen, los van de in het rapport gegeven toelichting, in verband met liaar tijdelijk karakter, ter bondsvergadering van 29 dezer in het algemeen mogelijk is en nuttig kan zijn; dat echter zelfs een algemeene uitspraak over de conclusies betreffende de verdedi ging van Indië, welke van zeer ver strek- kenden aard zijn on te eencnmale in strijd met het tijdelijk karakter der voorstellen an de commissie, zonder voorafgaand nauwkeurig onderzoek niet mogelijk is. Voorts bevat de motie liet besluit lot instelling van een commissie, welke lot taak zal liebben, het rapport van dc de fensiecommissie te bestudeeren en van het resultaat van baar onderzoek rapport uit te brengen aan bet bestuur der Rijks- kieskringkiesv'erecniging en de algemeene ergadering; te machtigen den afgevaar digde ter bondsvergadering de conclasies der defensiecommissie betreffende de landsverdediging te aanvaarden, onder bet in de motie gemaakte voorbehoud, cn de conclusies aangaande de Indische defensie af te wijzen, cn eindelijk bet verzoek aan de bondsvergadering, een commissie in te stellen ter nadere bestudeering van de Indische conclusies, hierover vóór 1 Augus tus 1920 rapport uit te brengen en het bondsbestuur op te dragen, vóór 15 Augus tus 1920 een algemeene vergadering te beleggen waarop men zich zal uitspreken over de nadere conclusies inzake do ver dediging van de koloniën. 4 Uitvoer. 1 Van de boter, bereid door producenten die zich hebben verhonden tot nakoming der verplichtingen, zal mogen worden uit gevoerd 60 pet. der productie van 916 Mei j.l. Uit den Rotterdamsdben Raad. Bij de beliandoing van do loon-voorstel- lon werd aangenomen een amendement- Heijkoop (S.-D.) om de loonen te bepalen op j/ 30—/ 40 mot 24 tegen 20 stemmen. Voor stemden de s-d., de communist en do Katholieken Stulemteijer, Nivard, Hon driks on Iloebe. De hoer Schouten (A.-R.) trekt zijn amendement in zake dan kindertoeslag in. Het amondement-v. Ravestoijn (C.P.l in zake ben hooger loon voor (le vrouwelijks werklieden wordt verwoi-pen met alleen do stem van den heer v. Ravestéijn vóór. Het amendement-Heijkoop c.s., om den loonen terugwerkende kracht te geven tut

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1