Tweede Blad. Woensdag 19 Mei 1820. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) 'Avondvergadering. Aan de orde komt een voorstel van B. en Y\\ tot verhuring van teen'strook grond 3 aan het Raamland aan Mevr. E. Roelofs- juta. De heer DE LANGE acht eer. huuroijs van 20 cent per vierk. M. voor dit terrein dat volgens den Dir. van Gons. Werken een v.aarde heeft van 7 a 10 per vierk. M te laag. Het is billijk de huur le -lellen op 50 cent waartoe spr. een amendement in dient. De heer A. MULDER kan met- di: voor stel niet meegaan. Hij acht het gelukkig dat met de bebouwing van dit terrein een btegin kan worden gemaakt en het zou hem spijten als door te hooge eischen de huur zou af stuften. De heer DE LANGE is van oordeel, dat juist bij uitgifte van het eerste stukje moet v orden opgepast niet 'te laag te gaan. De nu gevraagde prijs (staat gelijk niet eer. waarde van ƒ3.30 per vierk. M., wat veel te laag is. Den beer KNUTTEL W?vreemdt het dat B. en \V. voor dit houten gebouwtje we!- standseischen stellen terwijl op steenen gebouwen niet gelet wordt. De heer v d POT, we'll., antwoordt den heer Knuttel dat de zaak teel eenvoudig is, daar de gemeente hier eigenaar is -n in andere gevallen niet. Hij meen', dat tie lieer de Lange dwaalt. De genoemde prijzen zijn gedacht voor opgehoogden grond. Men kan wel' 50 cent vragen maar can is er kans dat het heele plan mhslukt. We krij gen nu een aardig begin met de exploita tie. De VOORZITTER erkent dat prijs is gedacht op 10 a 1? gulden. Men moet echter niet vergelen dat na afloop van de huur de gemeente eigenaar is van de op- hooging. De heer DE LANGE zegt dat het kwaad vechten is met B. en W. ais z? iets niet willen begrijpen. De VOORZ. ontkent .dit. De heer DE LANGE wijst er op dat de kos ten van ophooging van dft tererin gering zijn. Hij acht dit voorstel niet in het finan cieel belang van de gemeente. De heer KNUTTEL is niet overtuigd dat de heer de Lange ongelijk heeft. Da heer DUBBELDEMAN gevoelt voor wat de heer de Lange zegt. maar ook voor dte argumenten van B. en W. die daar een begin willen maken. De heer v. d. POT vreest dat deze be spreking niet is in 't belang van de ge meente die vaker moet koopen dan dat zij kan verkoopen. De Dieer DE LANGE staat op het stand punt dat de gtemeente zoo goedkoop moge lijk moet koopen en trachten wat zij ver koopt zoo duur mogelijk van de hand ie doen. Het amendement-De Lange wordt ver worpen met 15 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aan nomen. Thans komt aan de orde de -verorde ning regelende de jaarwedden van het per soneel aan de buitengewone school. B. en W. stellen voor de salarissen vast te stellen als de wet aangeeft plus een toelage van GOO. De heer DUBBELDEMAN wil de salaris sen bepalen op ƒ2200 tot een maximum van 4500 plus een toelage van 400. Spr. zegt dat de Rijksregeling nog niet in oveiteenstemrning is met de efcehen van het salaris salariscomité. Hij is voor die eischen in 'te willigen. Hij vertrouwt daarbij ook op de Katholieken en brengt in 'herinnering dat rector Möller op de salarisrneeting ie 's-Gravenhage ook deze bedragen heeft: ge noemd. De heer DE LANGE wijst er op dat dc afd. Leiden van den Bond van N. O. heel andere wenschen heeft. De heer D. stelt het wel voor alsof hij nu zoo precies weet wat een onderwijzer toekomt, maar spr. houdt zich in dit gteval liever, aan B. en YV. Hij wil echter vragen waarom B. en W. de toelage op GOO stellen terwijl de afd. slechts 400 vraagt. Overigens wil spr. meegaan met het voorstel van B. en W. wm^dnor we automatisch de veranderin gen in de wettelijke rerelinsr De hteer WILMER zegt dat de heer Dubbcldemah'van wat^yajimiddag gtebeijrde helaas niets heeft geleerd. B|ij heeft toen de lijmstok gebruikt maar heeft daarvan niet veel pléizier beleefd, ilij beroep zich hu op een geestelijke die een algemeene sdlaris- verhooging wenschelijk achtte, maar deze zou 't zekter als een dwaasheid beschouwen voor enkele onderwijzers een zoo groote uitzondering te maken. De lieer v. d. LIP wijst öp de eigenaar dige vorm waarin het voorstel teen mo tie is gegoten Het gevolg is o.a. dat het heele hoofd is vergeten. Wal nu de zaak zelf betreft, het goede systeem is aan ;e sluiten aan de Rijksregeling plus een toe lage voor 't bijzonder karakter van de school. Het personnel en de afd. van den Bond vragen trouwens niet anders. -De marge te op G00 gesteld omdat vroeger reeds 500 werd gegeven en het niet ge makkelijk is goede krachten te krijgen. De hteer KNUTTEL wil de loonactie van de onderwijzers steunen en beveelt daar, om de ihiolie aan. In het optreden van de afd. ziet 'hij afgunst en kortzichtigheid. De heer DUBBELDEMAN sluit zich hierbij aan. Leiden moet aan de Regee ring een voorbeeld geven. Met de teischen van den Bond heeft hij nieiis noodig. De heer SYTSMA: Ik zou ze maar te vriend houden. De heer DUBBELDEMAN: Och beste Aiind, jij bont allang uit de gratie. De heer DE LANGE heeft nog geen lust hier parlementje te spelten. De regeling van de onderwijzerssalarissen is een zaak van het Rijk en niet van de gemeente. De lieer WILMER vindt belachelijk de meenin dat dit beslui! voor de onderwij zers in 't algemeen van groot en invloed zou kunnen zijn. Voor de algbrneene sala ris-actie is het volstrekt waardeloos. Na nog eenige discussie wordt de motie- Dubbel-deman verworpen rndt 20 tegen 9 sVemmen. De verordening worclt goedgekeurd. Het volgende punt betreft de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare bewaarscholen. B. en W. (stellen voor: Hoofd 1700 rnax. f 2000, onderwijzeressen 1000 max. 1500. De le Öhdêrvvijzeres 50 meter. Voor kwee- kelinge.fi een bedrag van gemiddeld ƒ200 voor elke kweekelinge. Do hteer DUBBELDEMAN wil de onder wijzeressen geven 1400 tot 2000 on aan het hoofd daarenboven voor administratie ve 011 andere werkzaamheden een toelage van 300. 1 (Bedrag voor de kweekelingon wc-nscht hij te verdubbelen. De heer SYTSMA stelt voor de wedden "van de onderwijzeressen ie btepalen op 1200 tot 1700. Met het denkbeeld om het hoofd een toelage te geven kan hij zich wel vereenigen. De heer DE LANGE vraagt of het hoofd ambulant is en of men om hoofd te wor den een meer omvattend examen moet af- leggten. De heer OOSTDAM acht iet voorstel van B. er. W. wel een beetje aan den zui nigen kant. De heer v. d. LIP, weth., verdedigt de voordracht. Het is billijk' om aan iemand die als plaatsven', hoofd fungeert een ze kere toelage Ifce gteven. Wat betreft het am- bulantisme, do school draagt een heel an der karakter dan een gewone school. Er zijn geen bepaalde klassen maar er is meer een door elkaar werken waarbij het hoofd htecl den dag meedoet. Voor li&t hoofd wordt een afzonderlijk examen vereischt. Bij de bepaling van het salaris moet er mee worden gerekend, dat hier geen veel- be'etekend, inspannend werk gevraagd wordt. De heer v. HAMEL onderschrijft wat rlo weth. [heeft gezegd en steunt het voorstel van B. en W. De commissie van toezicht is evenals het personeel met dit voorstel wel ingenomen. De heer DUBBELDEMAN merkt op dat de taak van het peraonteel een zwaardere is dan bij hot- gewone onderwijs. De heer DE LANGE zegt dat dan zijn voorstel niet deugt. Voor het gewone on derwijs vroeg lui een aanvangssalaris van 2200. Dan moet het hier dus nog hooger zijn. Spr. ziet absoluut niet in waarom een meisje van 17 jaar nog boven een onder wijzeres aan teen gewone school moet uit gaan. De heer OOSTDAM zal hei voois-:el- Sytsma steunen. Maar dan moet ook het maximum voor het hoofd met 200 worden verhoogd. Spr. dient een desbetreffend amendement in. Nadat nog de heer v. d. LIP de voor dracht heeft verdedigd, worden da alge meene beschouwingen gesloten. Art. 2 wordt nu het eerst aan de orde ge&teld. De lieer DUBBELDEMAN verdedigt zijn amendement. De lieer SYTSMA het zijne daarbij ge- floor rion beer OOSTDAM. t>e heer DUBBELDEMAN nbemt dit 1 een „onderkniipera-amendeaien-t" en spreekt van zijn eigen voorat al ala ,,bij uit zondering pracUrsch" wat een aigtemeen gelach veroorzaakt. De heer v. d. LIP, weth., bestrijdt de amendementen. Bij de daarna gevolgde stemming wordt he't. amendement Dubbeldeman verworpen met 18 tegten 11 stemmate. De van den heer SYTSMA wordt met 20 tegen 9 stemmen aangenomen. Thans komt art. 1 van de hoofden aan de orde. Het amendement DUBBELDEMAN wordt verworpen met 18 tegein 11 stem men. Dat van den heer OOSTDAM wordt ver worpen met 19 tegen 10 stemmen. Bij art. 3 worclt het amendement-DUB- BELDEMAN orn alle kweeltelingen een toe lage van 400 te geven verworpen met 15 tegen 14 stemmen. De heer HUURMAN stelt nu voor de agenda niet verder te behandelen. Aldus besloten. Rcmctvraag. Vóór de rondvraag geeft de lieer v. d. LIP, weth., nog enkele inlichtingen om trent de muziektent. Vroeger zijn daar een eiike?o maal zanguitvoeringen toege staan maar later meenden B. en \V. dat het beter was geen vergunningen toe te staan omdat de tent zich voor zang min der leent en het voor B. eh W. niet ge makkelijk is op de stukken teen behoorlijke censuur toe te passen. De heer DE ZEEUW acht deze bezwaren niet gegrond. Beter is de zang zooveel mo gelijk in dte hand le werken zooals ook in andere plaatsen gedaan wordt.-' Hij hoopt dat B. en W. niet op dezen wég zul len doorgaan. De heer GROENEVELD acht censuur volmaakt overbodig. De heer KNUTTEL_eveneenis. Alle inge- ze'enten moten vrijheid liebbtn hunne mee nin gen te uiten. De heer «OOSTDAM meent dat het niet gaat de muziektent voor de socialistische propaganda te lafcen gebruiken. De heer DE ZEEUW stelt nu e'en mo tie vcor, waarin il$ Raad uitspreekt dat aan zangverenigingen gelegenheid moet worden gegteven in de gem. tenten uitvoe ringen -te geven en B. en W. uftnoodigt hunne toeslemming ai Lot te weigeren. De heer WILMER wijs'1 er op, dat uit de toelichting bij deze motie blijkit, dat men dte tent wil gebruiken om propaganda tte voeren. Hij meent, 'dait als alle richtingen dien kant uit willen zulks tot ongewenscli- te gevolgen aanleiding zal geven. Na cenige bespreking wordt deze motie aangenomen met 17 tegten 10 stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. HA MEL of 't mogelijk .is de kiosken waarvan een paar geblindeerd zijn te verwijderen. De VOORZITTER vreest dat dit zoolang de huur betaald word:, niet zal gaan, maar belooft een onderzoek. Verder dringt de htec-i v. HAMEL aan op een nieuwe uitgave van het adresboek. Ii. en W. zullen deze zaak overwegen. De beer DUBBELDEMAN vraagt of cr bij de molen niet meer toezicht' kan wor den uitgeoefend. Alles wordt daar ver woest: Do VOORZITTER zegt dat als de ouders niet meewerken er niet veel aan te doen is. De heer OOSTDAM vestigt nog de aan dacht van B. cn ftV. op den slechten toe stand van de Maresingel bij het abattoir. Daarna sluiting. Vorcenioing „Ba Ambachtsschool". Onder voorzitterschap van den lieer A. M. Touw bad lieden de jaarvergadering plaats van de Vereenigins „De Ambachts school". Zij werd bijgewoond, behalve door het personeel en de leerlingen aan de in richting verbonden, door cenige leden van den gemeenteraad en verdere belangstel lenden, terwijl ook de ouders der leerlin gen in geruimen getale waren opgekomen. De voorzitter opende de bijeenkomst, waarbij hij in de eerste plaats woorden van waardcerende herinnering wijdde aan de nagedachtenis van wijlen den heer G. Ysfti Driel, den medebestuurder, vroeger lange jaren voorzitter, onlangs zoo onver wacht door den dood aan de vereendging ontvallen. Verder wekte hij de leerlingen op tot ijver en plichtsbetrachting, en wekte hij dengenen op die aan het eind hunner stu diën waren gekomen, vast in te gaan op het doel dat zij zich hebben voorgesteld. Onze maatschappij tocli, zeide spr., heeft mannen noodig met werklust en werk kracht, en indien ge u daarvan doordringtr zult ge werken tot wei-zijn van de maat schappij en tot eer van de school aan welke ge uwe opleiding hebt genoten. Ook den ouders en voogden der gedi plomeerden vvei'den eenige woorden van gejukweivscïï toegesproken. De leerling P. den Ouden dankt in een frisch speechje den directeur voor wat deze /oor de leerlingen is geweest. Daarna bracht de secretaris, mr. >V. de Glorcq, het jaarverslag uit over 1919, waar aan het volgende wordt ontleend: Aan de plannen tot uitbreiding van de school kon nog geen uitvoering worden gegeven, doch er bestaan gegronde voor uitzichten dat thans spoedig daartoe zal kunnen worden overgegaan. Hierdoor zal gelegenheid worden geboden om nog een 25-tal leerlingen, in hoofdzaak machine bankwerkers en smeden, meer aan de school te plaatsen. Verder ligt het in het voornemen van het bestuur ora weldra de werkplaatsen van meer moderne werktui gen .en gereedschappen te voorzien. Over de resultaten van de opleiding aan de school van leerlingen voter het machi nisten-examen mag gunstig worden ge oordeeld. Tot heden slaagden alle leerlin gen. Dit gunstig resuLtaat heeft er waar schijnlijk toe geleid dart het bestuur van deze school door de regeering is uitgenoo- digd tot het inrichten van een avondcur sus tot opleiding van jongelieden tot het machinisten-examen. De "school behoort hierdoor tot een van de zes scholen die van de 64 ambachtsscholen hier te lande zijn aangezocht. De kosten van deze op leiding zullen geheel door het Rijk wor den gedragen. Twee der machinist-leerlingen werden uit het fonds, door oud-leerlingen gesticht, ter gelegenheid van hert 25-jarig bestaan der school, kosteloos voor het examen opgeleid en gratis van boeken en leermiddelen voorzien. Na het uitbrengen van dit verslag had eenc openbare le3 plaats, tot welker bij woning de belangstellenden werden uitge- noodigd. Vervolgens had de uitreiking plaats van de diploma's en de geschenken aan de leerlingen die den cursus met goed gevolg hebben afgelegd. De voorwerpen voor de verloting in een paar zalen tentoongesteld trokken zeer de aandacht, evenzeer de tentoonstelling van teekeningen en werkstukken, door de leerlingen vervaardigd. De vereenigmg heeft in het jaar 1919 ongeveer 20 leden en 4 begunstigers verlo ren, terwijl 21 leden toegetreden zijn. Verder kan worden medegedeeld dat de plannen tot uitbreiding werkelijkheid zijn geworden en met den nieuwen cursus de beide leerlokalen en het nieuwe machine- gebouwtje in gebruik kunnen worden ge nomen. De heer P. de Bruin, leeraar in het tuinwezen, teekenen enz., die ten gevolge van lichaamszwakte in 't begin van 1919 ontslag moest nemen, overleed op 1 Juli van dat jaar. Een woord van weemoedige hul'de wordt aan zijne nagedachtenis ge wijd. De portier, de hoer R. van der Heemst, vierde onder talrijke bewijzen van belang stelling op 1 Februari zijn zilveren ambts- feesft. De verecnigig heeft nu drie scholen on der haar beheer, t. w. de Ambachtsschool (dagcursus), de Vak-avondschool voor vol wassenen en de Machinistenavondschool. De Avondschool telde 190 leerlingen, t. w. 55 voor het timmeren, 22 meubelmakers 108 metaalbewerkers en 25 huisschilders. De Vakavondschool voor volwassenen werd bezocht door 155 deelnemers, t. w. 4 boekbinders, 7 behangers, 32 electriciens, 3 gasfitters, 30 metaalbewerkers, 8 meu belmakers, 15 schilders en 10 timmerlie den. Hun leeftijd varieerde van 20 tot en met 50 jaar. De Macliiuistenscliool werd bezocht door 14 leerlingen. liet onderwijs aldaar beslaat in Ned. taal, Engelsche taal, natuur- cn wiskundige vakken, lijn- en vak-teekenen en scheepswerk tuigkunde. De vereeniging telt 158 leden hij 22 be gunstigers. De rekeningen wijzen aan: die van de Ambachtsschool: ontvangsten f47.578.83, uitgaven f 43,025.65, batig saldo f 4553.18; Vakavondschool: ontvangsten f3902.34, uitgaven f4G01.46, nadeelig saldo f 099.12; Machimstenschool: ontvangsten f1035, uit gaven f 1084.91, nadeelig saldo f49.91. De leerlingen die .thans met diploma de school verlaten zijn: 2 5 metaalbewerkers, t w.: E. G. van Beukering, P. J. van der Walle, H. Knot Ier, A. J. Meijs, P. J. Bernssen, H. G. van Loon, M. Boom, P. J. de Gunst, J. P. Bousdbor, YV, de Roode, G. Lasondcr, N. Breedeveld, W. B. van Bemmel, D. Hil- verstein, M. Meinesz, T. C. Stuivenberg, F. H. Hermans, iH. F. de Wekker, J. C. Lambermont, A. de Bes. J. C. v. d. Ouweo- ten, C. van Duykercn, P. J. Baars, A. de Be3, H. Zaalberg; 15 timmerlieden, t. w.: C. H. No let, P. van den Bosch, AI. Barsema, A. Kriek, J. A. van der Werf, M. N. van Hees» wijk, -V J. K. van der Steen, L. Moolenaar» M. C. den Oudien, E. P. Mugge, P. N. Hoog- straaten, J. Matseaar, J. 't Hart, G. van Wijk, J. J. Lokker; 2 meubelmakers, t. w.: J. van Leeu wen en W. van Leeuwen; 1 schilder: G. Marseille. Overgangsexamens. Van de 3e naar de 4e klasse: A. de Bea, P. J. Baars, C. Lasander. Van de 2e naar de 3e klasse: M. Lager* man, A. de Bruin, G. E. Groenendijk, L. Ou'dshoorn, P. J. Arts, P. F. Mizee, W. Hoogstroailen, A. J. Langeveld, C. C. van Egmond, T. G. B. C. le P^ole, D. M. van Ewijk, C. H. Croex, A. J. Naber, H. Zirk- zee, P. Neuteboom, A. Kiel, T. P. de Ko- nink, C. van Rijs, G. J. Zeegers, J. Roos, YV. G. van Velzen, J. Sijpenstein, J. van Ulden, J. Hotegendoorn, P. v. d. Pompe, P. Leeuwen, K. de Vries, W. Kooreman, J. Gijbeis, W. Stoute, P. Karreman, P. Vogedensang, YV. v. Beek, YV. F. v. Wei- zen, D. v. d. Gevel, P. de Meij, A. Bonarius, C. lligter, C. Scboneveld. Voorwaardelijk: P. Tuit hof de Moet, J. v. Wijk, F. v. d. Veur, A. Dokkers, B. M. Vreeburg', P. II. Heus, W. Duk, P. Corba. Van de le naar de 2e klasse: YV. 3. Vis ser, A. Schouten, J. Roos, P. J. M. Fleur, C. v. d. Kraan, A. van Muijen, C. van Ylie^, P. J. Corver, J. W. C. v. d. Lof, N. Zang- hout, E. J. H. Alt, N. Neuteboom, J. Meij or, A. H. Ilooge.r,, A. W. H. de Bes, A. van '4 Zelfde, A. v. d. Oever, YV. A. v. Bruggen, YY'. van Zonnevetter, J. Singeling, H. J. v»«« Klaveren. G. J. Leusden, Th. Arts, J. C. Cos- ter, H. F. v. Noort, E. II. Haarlem, Th. Belt, C. P. v. Stijn, P. Oostei'om, W. Momber#, P. Oudshoorn, J. Crama, T. J. A. M. Drie^ sen, M. J. Arbonw, W. Schouten, M. van Dijk, L. M. v. d. YY'ijngaard. Voorwaardelijk: J. P. v. d. Poel, D. v. Burg, J. W. Zeegers, J. G. v. d. Pompe, E. Hoekwater, A. M. Petit, H. v. Rosse, O- Muske. Niet overgegaan 31 leerlingen. In de le klasse zijn geplaatst 63 le^ lingen. Sanctus Augusticns. In de Alaandagavond gehouden buiten-, gewone vergadering aan de R. K. Stucben- tenrereeniging „Sanctus Augustinus", wel ke door vele genoodigden was bezocht, hield dr. Gerard Brom, Unie-secretaris der R. K. Studenten vereen, in Nederland, een boeiende rede over „Het Keerpunt". In zijn inleiding wees spr. erop, hoe het mensclieuJevon «en leven is van voort* durende afwachting op de toekomst, een voorbereiding voor de eeuwigheid. Tot het laatste oogenblik blijft de mensdh in span* ining en streeft in zijn gedachten immer vooruit. Op dat ongeduld drijft 'smenschen levenskracht. Waar echter een voortduren de vooruitgang is geweest, daar kc.mt een overgangstijdperk en dit moet goed afge sloten worden. Het valt niet te miskennen, dat de tee kenen des tijds wijzen op een keerpunt. Dit keerpunt wordt niet gesteld door den mensch. Geen sterveling toch kan zijn doen eigenmachtig stellen. Do wereld immers is er niet voor den mensch, doch voor God» die zich genadig van den mensch wil be dienen. De geachte iuleider weidt verder uit over het liberalisme, dat dood verklaard is, maar tocli geenszins afgedaan heeft Wat, aldus spr., is de Leidsche Universiteit anders dan een haard van liberalisme? Ook met liet materialisme meent men afgerekend te hebben. Het is echter niet dood, doch vermomd. Men vindt liet ge organiseerd materialisme terug in het: socialisme. Dan wijst spr. op het Katholicisme, het universeele, complete, harmonische ge heel en haalt voorbeelden aan omtrent hot Katholieke leven in Italië uit eigen erva ringen tijdens zijn verblijf te Rome. Ilij roemt den apostolisclicn geest van den Ka tholieken Jeugdbond, waaruit de voorman nen ontspruiten voor de Katholieke be weging. Deze resultaten zijn niet de gevolgen van een directe overwinning, maar van een open strijd, die gevoerd wordt. De strijd gaat niet om een erfdeel, maar om het herwinnen van hetgeen verloren was. Spr. noemt het dan ook bepaald van beteeke- nis, dat de Katholieke studenten het eerst, zicli aansloten hij de Katholieke Interna tionale. Spanje verkreeg zijn eerste Ka tholieke Studentenvereentging door deze Internationale. Frankrijk, het oudste kind der Katholie ke Kerk, gedegenereerd tot op den laag- sten trap door alcoholisme en syphilis, heft het hoofd weer op. Ondanks de ac- tucele en levende krachten, die het bezit, is het toch machteloos tegenover zichzelf. Y'an Frankrijk toch gingen uit de Eucha- u e n Keizersdroom, Sindsdien berg ik mijn haat onder een bekend masker, zooals een slang zich ver bergt onder rozen. Sindsdien, lees ik in de plooien van ieders gelaat, Lucius Piso, ik bs in de uwen en fluisterde u toe: gij ziit een sarntenzweorder, neem Epicharis als deelgenoot e! Scaevius maande door een teoken de spreekster tot kalmte en fluisterde: S'iil, men wordt opmerkzaam, en riep luid: He, waardin, komt de kleine zangeres niet spoedig, wij worden het wachten moe. De eigenares der herberg kwam. op hem toe. Zij zal dadelijk komen, antwoordde 2ij gedienstig. Zie daar is Aldus reeds, dat longte mensch in die bruine togo, een aan komend koopman, hij „heeft zich de kleine tot bruid verkoren en bewaakt ieder haar van haar hoofd. Nu zal zii niet ver meer zijn. 'Inderdaad, liet aantal gasten in Loeu- sla's herberg was met een vermeerderd. Een jonge slanke man was met een korten (Foet binnengetreden en ging, zonder naar «-mand om te zien, naar den meest af- Bbbgen hoek van het lokaal. Een trek van ontevredenheid gleed over zijn gelaat toen iuj zijn gewone plaats reeds bezet vond om echter 'in het volgend oogenblik te wijken voor ct-n uitroep van vreugde, toen hij den jongeling herkende. Sporus! «riep hij. mag ik mijn oogen vertrouwen, gij hier, alleen, op (leze plaats, op dit uur? Doch ik wil niet verder vragen, maar u aan het iiart drukken, mijn jongen en de goden danken bij viel zich zelve in de reden vergetef mij, vader Alexan dres, de God van liefde, de eenig ware, fluisterde hij onhoorbaar, terwijl hij den jongeling omhelsde, die met gelijke harte lijkheid den groet van zijn ongeveer vier jaren ouderen vrfend beantwoordde. De waardin bracht wijn. Aulus zette zich aan Sporus zijde neder. E11 nu, mijn waarde, hernam hij, ver tel mij van tuw vaderland; Uvee jaren zijn het, sinds ik voor het laatet. met mijn patroon in het schoone Griekenland loefde; en de vreemdeling gastvrije opname vond in het huis uwer goede moeder. Zij leeft toch. en smaakt roet uw broeder nog een vreedzaam gteluk? Heftig drukte de jongeling Aulus hand. Zij is niet meer, zei hij zacht, de dier bare toeft in het rijk der schimmen. Arme jongen, zoo zij* ge alleen mei uw broeder? Alleten. heel alleen ook mijn broeder stierf. |Het gelaat van den jongeling werd bleek als was. Y'reeselijke gebeurtenis o spreek, ongelukkige vriend wal is de oorzaak van hun dood? Wat vohrt u, den verweesde, naar Rome? YY'aaroni bleeft ge niet in Hel las, altijd groene velden, met uw jeugd, uw onschuld? Mijn Sporus, vlucht Rome. het verdorvene, eer zijn ijdele schoonheid u omstrikt! Sporus lachte droef. Ik ken geen zucht naar zingenot, zei hij, de duisterste der godinnen leidde mijn schreden naar Rome en voert mij ter wraak. Naar wraak? Ontsteld (zag Aulus hem aan. Gij kind, met uw zacht gemoted, dat geen dier kon zien lijden zonder mede gevoel, naar wraak? Aulusvreemd klonk de stem van den Griek. Gij vraagt mij naar de oor zaak van den doocl van mijn moeder, mijn broeder? Weet dan, deze is Nero! Nero, de Cesar? YVat heeft hij gtedaan, de verschrikkelijke? Gij zult' het hooren. Op zijn reis door Griekenland trad de gekroonde goochelaar in Achaia ate Citharoede op. Het theater was geheel gevuld, zoo niet uit nieuws gierigheid, dan uit vrees dait! afwezigheid euvel geduid zou Worden en erge gevolgen kon hebben. Geen huis der stad dat niet een zijner bewoners zond, want Nero bézat de lijeten van alle inwoners en liet streng na gaan, wie het waagde te ontbreken, waar de beheterscher der wereld zich tot tooncel- speler verlaagde. Zoo streng was hij, zoo ijverzuchtig op zijn roein, dat er wachters waren aangesteld dio de behoorders moesten waarschuwen wanneer het toegestaan was bijval te betuigen; dat er de doodstraf op stond, zoo iemand den schouwburg verliet, tenvlji Cesar zong .moest Diomee, mijn broe der naar he1!; theater. Ilij ging, zij het ook met een zwaar hart, want onzë lieve moeder lag ernstig ziek, en ik waakte al leen bij haar sponde, doch zij drong er zelf op .aan dat hij gaan zou. Eenige uren waren verstreken toen hei lijden onzer moeder zoo lievig werd, dat zij het bewust zijn verloor. Ik riep om Diomedes en weer om Diomedes in den grootstcn angsft; want ik wist niet wal to beginnen. YY'etenend flag ik aan haar bed on smeekte, den goeden om redding; hulp liad ik niet, want alle buren en vrienden waren naar den schouwburg, alleen Ajax, de oude slaaf, was bij mij; hij- hoorde het schreien der zieke... zag mijn tranen. Plotseling was ook hij verdwenen en naar het theater gesneld. Hij kende de plaats, waar Diomedes zat, dicht aan den muur op de bovenste rij. Langs de buitenzijde klom hij omhoog, de oude man, tot hij mijn broteder bereikte. Juist zong do tyran een scène uit de razende Ajax wat wist de Lvbische slaaf van een keizerlijk verbod? Diomedes! Uw moeder gaal naar den Acheron len wil u zegenen voor zij sterft, fluisterde hij den nietsvermoedende in het oor. Een ruwe kreet ontsnap!!e Diomedes en klonk door liet theater, do heesche Slem van den keizerlijken zanger overstemmend. Nero wterp een grimrnigen l»lik naar boven die blik was een doodvonnis. Maar snel als het weerüchlt was Diomedes den slaaf gevolgd en gleed naar beneden. Hij snelde heen, zich niet bekommerend om Nero, waar het gold zich den zegen zijner ster vende moeder te verztekoren. De komst van haar oudsten zoon werkte als artsenij op do zieke. De dierbare sloeg de dogen op en wenkte one aan haar bed. Zegenend rust ten hare handen op onze hoofden... toen traden de trawantten van den tyran binnen en sleepten mcedoogenloos mij broeder var» de zijde der stervende moeder; zij sloegen hem in ketenen en voerden hem ter dood... Toen de deur zich achter hem sloot en het geluid zijner ketenen zich verloor... toen brak met een Vrcteklacht ook moeders hart... De jongeling zweeg, zij stem begaf hem, met moeite drong hij zijn tranen terug, liij wilde bterk, wilde een man 1 <1. Maar Aulus schaamde zich den tranen niet, die langs zijn gebruinde wangen vloeiden. (YVordt vervolgd.) J

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3