BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving. ^it t!*d verschijnt eiken (lag:, uitgez. Zon- en FeestcL De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. *eek, f2.£5 p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. weck, f 2.40 p.kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Tan 40 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. A£/ 11e Jaargang.' Bureau: RAPENBURG JO WOENSDAG 19 MEI 1920. LEIDEN.' Irterc. Teteieon 935. Mo. 3217 Posibus tl. De vrouwen. Het resultaat van de verkiezing te Maas tricht is voor de Kath. partij gunstig te noemen. Terwijl het totaal aantal zetels in den Haad met 5 is vermeerderd (Te Leiden wordt het ten gevolge der annexatie niet uitgebreid, wat te Maastricht wel is ge schied.) is het aantal Katholieke Raadsle den met 9 gestegen, dat der socialisten met2 verminderd. „Het Volk" van gisteravond schrijft: „De uitslag van de eerste verkiezing met het vrouwenkiesrecht, gisteren voor den nieuwen gemeenteraad van Grooter Maastricht, is niet onbevredi gend." 't Is prettig als men nog lachen kan, wanneer men geslagen, en zelfs héél hard geslagen wordtDeze kunst verstaat blijkbaar de „Volk"-redactie! •De Katholieke Limburgsche pers juicht, .terecht over de overwinningwaarbij de socialisten zulk een gevoeligen klap hebben gekregenèn tengevolge van het wijs inzicht der vrouwen, die nu voor ■het eerst hebben meegestemd, èn ook dank zij 't feit, dat men blijkbaar in Maastricht spijt heeft gekregen van wat men het vo rig jaar heeft gedaan, nu men de ïësulta- len van liet optreden der socialistische Raadsleden heeft gezien. Mogen deze twee factoren ook in Leiden medewerken tot een goed resultaat der .verkiezing. Zeker, waar Katholiek Maastricht er ten gevolge der annexatie (van Katholieke dorpsdeelen) beter voor kwam te staan, daar is de annexatie (van vrij roode buur ten van Leiderdorp en Oegstgeest) voor rechtsch Leiden niet zoo heel gunstig Maar dat feit is toch niet in staat om bij 011S neer te slaan de verwachting, dat óók in Leiden op 30 Juni a.s. het resultaat der verkiezing bevredigend zal zijn! DE STAKINGEN IN FRANKRIJK GEëlNBIGB. Het mislukken ervan hoeft onecnigheid geschapen tnsschen de Vakbonden en de C. G. T. DE A.S. CONFERENTIE TE SPA. OVERZICHT. De Fransche stakingen zijn wederom op niets uitgeloopen. In een gisteren te Pa rijs gehouden vergadering werd besloten heden den arbeid te hervatten. Het optre den der spoorwegmaatschappijen, die 10,000 arbeiders uit de spoorwegwerkiplaat- sen hebben ontslagen zal de schrik er wel hebben ingejaagd. En de oude loonovereen- komsten zullen allicht gretiger worden aanvaard dan een uitsluiting. Is dit het geval met het spoorwegperso neel, ook met de andere vakmannen zal het wel zoo rijn. Het einde der stakingen de overige bedrijven is dan ook zoo goed als verzekerd, liet optreden der C. G. T., o. a. in een manifest, tegen het ingrijpen der regee ring, wordt echter -nog met ondank be loond. Immers tusscthen haar en de fede ratie van spoorwegpersoneel is een melk bare wrijving ontstaan. De extremisten verwijten de C. G. T. haar slap optreden. Zij geven elkaar de schuld van de groote mislukking. Dat mogen ze nu onderling dau ook uitvechten! Duitschland. Da Bekirsche Konjircgtepartij. De Beiersche Koningspar'! ij, welker ledental tot op.250.000 is gestegen, heeft thans haar eersten verkiezingsoproep ge publiceerd. Dezte belooft den kiezers de Bichting van een monarchie op grond van Kn volksstemming, alsmede het herstel van de staatsrechtelijke zelfstandigheid, in het kader van lie'ü Duitsche rijk. Een rede van den rijkskanselier. Rijkskanselier Muller hield te Neuron al's een rede als Rijksdagoandidaat der Beiersche meerderheidssocialisten, waarin bij zeide, dat de pogingen tot verscheuring van Duitschland zouden afstuiten op den ijzeren muur der Zuid-Duitsche arbeiders. Be-sociaal-democratie zou onder geen om- Handigheden een coalitie-regeering vor men met de rechtstfhe burgerlijke partijen. het voorbeeld der Sovjet-regeering vvek- 'e niet op tot navolging. De meening van Italië en Engeland met Intrekking tot de herstellingen, door Buitsdhland te verrichten en zijn vermogen 0!n te betalen, moest ook in Frankrijk doordringen. Socialisatie was in Duitschland onmoge lijk. zoolang niet ook in Engeland en frankrijk het socialisme invloed had ge degen. Het Kealsche Centrum. In een vergadering van ongeveer 700 Priesters, welke Maandag te Keulen ge houden is, is met alle tegen 4 stemmen d'volgende resolutie aangenomen: wn uit alle deelen van het aartsdiocees Keulen druk bezochte vergadering van de ^estelijkheid te Keulen dankt de cen- ■nsfractie in de Duitsche nationale ver- Nering en in de Pruisische landsverga dering van gansdher liarte voor haar prin cipieel en flink opkomen voor de rechten ('i vrijheden der Katholieke Kerk en ver wedt elke afscheiding van de cëntruma- to'tij. -1 .1 - Be Conferentie te Spa. Naar het „Hbld." meldt, zal de Duitsche regeering de Entente een financieel pro gram voorleggen, maar waarborgen eischen, dat de Entente den wederopbouw van Duitschland niet door nieuwe bezet tingen stoort. De wederopbouw zal aldaar eveneens nader besproken worden. Verder zal Duitschland eischen: verwij dering van alle gekleurde troepen uit de bezette gebieden; verbod van aanwerving voor het Vreemdelingenlegioen; bestraf fing van alle misdaden, die in liet bezette gebied door soldaten der Entente zijn be dreven. Op economisch gebied wordt o. a. ge- eischt: invoering der oude tolgrenzen aan de rijksgrenzen; het beletten van den uit verkoop van Duitschland; vergemakkelij king van het verkeer tiisschen de bezette en onbezette gebieden. Frankrijk. Amortisatie dor staatsschuld. Een aantal senatoren, onder wie Dou- mer, rapporteur van de financieele com missie, hebben bij den senaat een wetsont werp ingediend tot amortisatie van de Fransche staatsschuld. Dommer bedient zich hierbij van de amortisatiekas, die voorliet eerst in 1816 door baron Louis in werking is gesteld. Het 'beginsel van deze kas is als volgt: de staat koopt een zeker aantal obligaties op 'de open staatsschuld- mai'kt. In plaats van deze -obligaties te vernietigen, bewaart de staat ze in een speciale kas, waar zij ieder jaar met dë rente vermeerderd worden. Deze renten dienen op hun beurt voor het koopen van nieuwe obligaties en voor verder. Daar de vermeerdering vpn het kapitaal volgens een meetkundige reeks plaats heeft stijgt de waarde van de opgekochte schuld in korten tijd vrij aanzienlijk. Met een jaar- lijksch bedrag van 1 millioen komt men tot de berekening, dat een schuld van 200 milliard in 39 jaar geamortiseerd ,kan wor den. Het plan is dus te beginnen in 1921 jaarlijks op de algemeene staatsbegrooting e.en bedrag van 1 milliard te vragen, waar voor maandelijks obligaties zijn aan te •koopen, terwijl verder alle vrijkomende bedragen op de begrooting voor hetzv'fde doel zouden kunnen worden bestemd. „Vad." Rustend. De krijgswet afgekondigd. De „Associated Press" verneemt uit Moe/kou, dat in Centraal en Noordelijk Rusland de krijgswet is afgekondigd. Italië. Nitti kabinelshervonner. De koning heeft aan Nitti opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Armenië. Troepenconcentratie tegen Armenië. De Armeensclie delegatie te Parijs heeft een telegram uit Teheran ontvangen, w aar uit blijkt, hoe sterke Turksehe en Koerdi sche strijdkrachten tegen Armenië gecon centreerd worden. De Armeensclie regee ring ziet den toestand zeer ernstig in en heeft protesttelegrammen gezonden aan de geallieerden en aan de Perzische regeering, en heeft de Armeensclie delegatie ver zocht eveneens te protesteeren. „Tel." Amerika. Nationaal Maria-E-iligdeim. Naar uit Washington wordt gemeld, zal de eerste steenlegging van het nationale heiligdom, dat aldaar ter eere van de On bevlekte Ontvangenis wordt opgericht, op 23"September plaats hebben. Kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimore, zal de plechtigheid verrichten. Op genoemden datum zullen de aarts bisschoppen en bisschoppen der Ver- ecnigde Staten in Washington aanwezig zijn om de jaarlijksclie bijeenkomst bij te wonen van de „National Catholic Welfare Council". Al de prelaten zullen dus bij de eerste steenlegging tegenwoordig zijn. Strijd om do ICaiholioka school. In Michigan is op het oogenblik een wettelijke maatregel in voorbereiding, waardoor -de Katholieke scholen zullen worden afgeschaft. De Katholieken in Mi chigan hebben daarom een krachtige actie op touw gezet om de totstandkoming der wet te voorkomen. De bisschop van Detroit, mgr. Gallagher 'en de bisschop van Grand Rapids, mgr. Kelly, hebben comité's tot dat doel opge richt. Alle priesters van hel diocees Grand Ra pids zijn door mgr. Kelly „gemobiliseerd" en de bisschop heeft aan de geloovigcn van zijn bisdom een herderlijk schrijven ge richt, waarin hij den voorgenomen maat regel veroordeelt. „Msbd." Mexico. Convoci veroverd. Een bericht van generaal Obregon meldt, dat de revolutionnairen een aanval heb ben gedaan bij Finconda op een convooi van Carranza on dat ook hebben veroverd. Het bevatte groote kostbaarheden, geld, archieven, alles ter waarde va"n vele mil- lioenen en afkomstig uit de hoofdstad. Van het Vaticaan. Zaligverklaring Gemma Gala .mi. Vall een Passionist uit Mook bij Nijme gen ontving de „Msbd.' het volgend be richt: Mij, in verband met de a.s. Heiligverkla- De advertentieprijs bedraagt 22*^ sent per regel voor gewone adverteutiën; Zatefrdags 3Qccnt per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine Ad verten tien, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cent3. van 30woordos ring van den zaligen Gabriel van de Moe der van Smarten, te Rome bevindend, was ik dezen morgen, 10 Mei, de Sint Pieter- kerk gaan bezoeken. Welk was mijn verrassing aan den in gang der kerk een groot decreet van de H. Congregatie der kerkgebruiken aange plakt te vinden, waarbij de zaak van zalig en heilig-verklaring der Dienaresse Gods Gemma Galgani definitief ingeleid werd. Zooals men weet, was nog voor korten tijd een dergelijk decreet tevens toeken ning van den titel van „eerbiedwaardig". Het decreet is door de H. Congregatie op 27 April 1.1. gegeven en op 28 April, feest van den H. Paulus van 't Kruis, door den Paus onderteekend. Dien datum zal wel opzettelijk gekozen zijn; de H. Paulus van 't Kruis is de Stichter der Passionisten on der Passionistinnon, tot wier orde Gemma gelijk het decreet zegt, met heel haar hart behoorde. Buitenlandsche Berichten. Be smekkefeaak in Zwaden. Volgens bericht uit Stockholm heeft het gerechtshof te Trelleborg Zondag uitspraak gedaan in de smokkelzaak met de juvvee- leh van den prins con Wied. Zooals incn zich herinnert, werden deze juweelen bij Schonnen uit een vliegtuig geworpen. De beklaagden, gravin Wildenfeld-en dr. Karl Stockliausen, zijn tot een geldstraf van 50 kronen veroordeeld, terwijl de inbeslagne ming werd opgeheven tegen 'betaling van douanerechten van 250 kronen. Bom gevonden. Naar de Brusselsche redacteur van ds „Msbd." meldt, is in een der biechtstoelen van de kerk Finistere te Brussel Dinsdag morgen een 'bom gevonden. De politie heeft het gevaarlijk tuig weggehaald. Een nieuwe me^Hc(tfe van gevangenen- hefcuntfeliryg. De „Times" vernoemt van zijn corres pondent te Warschau, dat de IPolen ëen nieuwe methode hebben uitgevonden vooT de behandeling hunner krijgsgevangenen ten einde de 'bolsjewistische soldaten alles zins begeerig te maken zich over te geven. Polen heeft in het. gehteél ongeveer 30.000 bolsjewistische krijgsgevangenen gemaakt. Deze ontvingen in de kampen eerst een bad; daarna werden zij geschoren en gedu rende tien dagen ontvingen zij overvloedig te eten. Verder werden zij van sigaretten voorzien, ontvingen onbeperkte bewegings vrijheid, terwijl propagandistische vlug schriften onder hen werden verspreid. Na dat de kriisrsecvaTmr&en tien -cjo-cried gevoed waren, werden zij voorzien van een brood en een zak zout Ihet laatste is uiter mate schaarsch in isovjet-Rusland) en ten slotte werden zij bij het Niemandsland tusschen het Poolsche en bolsjewistische front in vrijheid gesteld. Polen denkt, dat die alduis goed doorvoede krijgsgevangenen, ingeval zij weer in het bolsjewistische h?- ger worden ingelijfd, alle middelen te baat nemen andermaal -de gasten van Polen te worden. De correspondent bezocht een krijgsgevangenenkamp en vond de gevan genen ten zeerste tover hun lot tevreden. Zij worden in Rusland ijverige propagandisten tegen het' bolsjewisme. Polen maakt in het algemeen een goed gebruik van zijn zoutmijnen om cV) gunst der Russische boeren te winnen en in de Oekraine normale toestanden te scheppen. De levering van zout' beweegt tevens de boeren tot teruglevering van graan. Door de grens van de Oekraine te sluiten belet de Poolsche overheid dat het land wordt overstroomd door graanspeculanten ien door gevluchte landheeren, wier verlaten land aan de achtergebleven boeren wordt ;egeven. „Tel." De Tweede Kamér heeft door aanneming van een amendement Scheur ar hof school toet'instituut uit da laser-onderwijswet laten vervallen, zoodet de gemeente in de kosten daarvan niet behoeft te Het voor'oopig verslag over hot wets ontwerp tot bestrijding van revolutionaire voelingen luidt gunstig. Be uiterste linker- :ijde maak ernstige bezwaren. Ds lesuren aan de gymnasia worden niet 1 September op 59 minuten gesteld. Melkvorderingswst. Volgens het „N. v. d. D." zal spoedig bij de Tweede Kamer een wetsontwerp wor den ingediend, waarbij aan de regeering de bevoegdheid wordt toegekend de melk te „vorderen", indien de melkvoorzicning in de een of andere gemeente niet geregeld geschiedt De bedoeling is dan dwingend tegenover de melkveehouders op te tre den, Kaas voor Tsjecho-Slowakije. Ho'll. Nb. meldt uit Praag: De Neder- landsche regeering heeft der Tsjechó-Slo- -waaksche regeering doen weten, dat zij be reid is der republiek tot 1 Augustus 5000 ton kaas voor te schieten. De republiek heeft de voorwaarden aangenomen, maar een eventueele uitbreiding vyan den termijn tot in September gevraagd. De regeering en de bevolking van Tsjechó-Slowakije koesteren een diepe dankbaarheid voor de hulp, welke juist op liet meest critieke oogenblik van de levensmiddelenvoorzie- ning wordt gebracht. De kaas zal per spe ciaal schip naar Tsj echo-Slow aki je wor den vervoerd, dat de transportkosten zal betalen. De transactie is ten einde ge bracht na een conferentie van den minis ter van Buitenlandsche Zaken Bones met den Nederlaridsclien gezant te Praag, inlandsdhe Rogge. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat de voorraad inlandsche rogge, welke nog bij de regeerings-cominis-sarissen voor de Rij ksgraan verzameling, in de verschil lende provincies aanwezig is. door de Re geer ingscomm iasarissen voor de grofroggv- broodvoorzienLng kan worden aangewend. Kosten Staatscommissie. De lieer De Vos van Steenwijk, lid der Eerste Kamer, heeft den minister van Fi nanciën er bij wijze van vraag aan herin nerd, dat hij drie maanden geleden be loofd heeft te doen narekenen, - wat de verschillende staatscommissies aan het land hebben gekost. Is, vraagt hij, de Minister nfi bij machte daaromtrent mededeelingen te doen? Keizer en kroonprins. •Op vragen van den heer Sdhaper betreffende liet besteden van geiden uit 's Rijks schatkist ten Ibciioevie .van dien -voormal) gen Duitschen keizer en den ge vozen kroonprins antwoordde de Minister van BinneilSanfdsehe. Zaken: Ten behoeve van den ex-koizor is urt 's Rijks schatkist nimmer eenig geld besteed voor be stemming a>s iin deze vraag bedoeld. Met be trekking tot 'den ex-kroonprins geldt hefoe-hte, "voor zooveel levens- of genohnidldtelen aangaat. (Da-ar-tegenen is te zijnen behoeve op uiterst bescheiden schaal een wotrng op «rot eiland Wier in gen ten 'laste van 's lands kas beschikbaar gesteld en ingericht. Op ontvangst van gasten cs daarbij niet gerekend. ■In totaal is uit hoofde als sub 1 bedoeld ten behoeve van dien ex-kroonprins f 14.501.98 1/2 uitgegeven. Het ligt in «ie bedoeling, zoolang de bestaande toestand voond'uurt, op dene elfden voet met soortgelijke uigaven) voort te gaan. Verkiezing te Meersoen. Te Mteerssen zijn gekozen 7 Kath., 3 dissi dent Kath. en 1 S. D. A. J. (De S. D. A. P. verloor 1 zetel). Steen aan Weenen. Het Comité uit de Vakccntralen tot Steun voor Weenen, bestaande uit de he eren E. Ivupers (N. Y. V., plaatsverv.), J. S. Rup- pert Jr. (C. N. V.), F. C. van Ingen Schenau (A. N. V.) en J. Th. Nijkamp (R. K. V.), kwam bijeen, teneinde de verdeeling vast te stellen van de gelden, welke na de laatste con trol eer ing waren binnengeko men. Totaal was er nog ingekomen ruim f 90,000, hetwelk als volgt werd verdeeld: N. V. V. f 54,0C0, R. K. V. f25,000, C. N. V. f10,000 en A. N. V. f7000. De boeken en bescheiden van den pen ningmeester werden gecontroleerd en in orde bevonden. Revolutionaire Woelingen. Het Voorloopig Verslag fs verschenen om trent het' weteonHworp houdende nadere voorzieningen tot bestrijding van revolu tionaire .woelingen. Verscheidene leden gaven hun verba zing er over Ite kannen, dat üit wetsont werp eerst nu, o«.maand geleden onge veer, is ingediend. In de afgeToopen jaren zijn er oogenblikken geweest, waarop liet gtevaar voor revolutie aanzienlijk grooter was clan thans. Vele andere leden konden zich met deze zienswijze niet vereenigen. Zij achbiën het een daad van wijs beleid der Regeering, dat zij eërst nu dit wetsontwerp indiende, omdat zij daarmede heeft' voorkomen, dat het niet ook maar eenigen schijn van recht als gelegenheidswet zou worden gedisquali- fiseerd. Op spoedigo behandeling van het wets ontwerp werd van verschillende zijden aan gedrongen. Ecnige deden, die in het ontwerp wel de gelijk een gelegenheidswet zagen, verklaar den zich tegen de voorgestelde bepalingen met kracht te zullen verzetten. He Reg. zal, volgens deze leden, ook met wets ontwerp niet aan de revolutionaire woelin gen kunnen raken. Het revolutionaire pröletariaat zal zich door de bedreiging der Regeering niet la- Ken weerhouden, het zal op den eens inge slagen weg voortgaan en hoe feller de te genstand de§ te ischerper zal zijn strijd zijn. Verschillende andere leden verklaarden zich met de in het ontwerp vervatte voor stellen al evenmin Ie 'kunnen verecnigen. Sommigen van hen wezte-n er op, dat de ontworpen bepalingen in hoofdzaak ge richt schijnen «te zijn tegen de communisti sche partij cn de adtie van personen, die tot baar behooren. Om deze te bestrijden heefit: de R'egeeringi naar hunne meening, een wettelijke regeling als de onderhavige ni-f noodig. In onzen bodem kan de com munistische plant geen wortel schieten. Zooclra onze maatschappij weer wat gere gelder functionneert, is er voor communis me geen plaaits meer. Buitensporigheden, die op het gezond ven-land moeten afsluiten, late men over aan de publieke opinie, zij zullen bij een volk als het onze vanzelf tot tegenspraak leiden. L03uren Gymnasia. Bij Kon. besluit is de lesduur aan de gymnasia bepaald op 50 minuten. Heit be sluit tretedt met 1 September in werking. BODEGRAVEN. Ook cor» belooning. Zaterdagavond von-k-n een twbetal jongelui een taseh wel ke bij nazien een groot bedrag aan geid bevatte. -De beide jongelui telden het be drag a en kwamen 'lol een -totaal van 80 duizend gulden. Nauwelijks hadden zich op weg begeven, ten einde aangifte vah' hunne vondst te do^n, toen van de richting Gouda een atuo in razende vaait naderde en bij het' zien der tasch stopte. Het ge vonden bedrag bleek van de inzittenden te zijn. Het. bedrag werd overhandigd terwijl de jongens tot belooning leen sigaret omvingen. Voorwaar een vorstelijke b-> looning voor zulk pon bedrag. Brandstoffen. Vanaf heden is vooK gaslooze gezinnon verkrijgbaar op de Zo merkaart op bon la 1 II.L. geklopte cokes a ƒ2.35. Op bon lb dito. De cokes is als voor den oorlog fijn geklopt. Gesnapt. Bij den heer v. d. B. te Nieu werbrug werd herhaaldijk ge!d vermist, waarvan de dienstbode werd verdacht. De zer dagen 'werd ten huizt^ van genoemde persoon een (onderzoek door de politie in gesteld. Bij dit onderzoek bleek inderdaad dat de dienstbode de daderes dezer diefstal len was. Bij het onderzoek was nog 110 in haar bezit. Op verschillende tijdstippen werden door haar groote en kleine bedra gen ontvreemd 'tot een totaal bedrag van 130. eenige sleutels, wel kV door haar pa troon werden vermist, werden eveneens in haar bezit gevonden. HILLEGOM. Eigen gebaufiv v. d. R.-K. Volksbond. Zondag is met het houden eener. feestver- gadering he't eigen gebouw van den R.-K. Volksbond, gelegbn aan de Hoofdstraat, over Hotel Sistermans, in gebruik geno men. Des morgens naderden de meeste Bedeu van den Volksbond tot de H. Communis-, terwijl in beide parochiekerken de Hoog mis voor de leden werd opgedragen e:» uit dankbaarheid voor het thans bezitter? van een eigen gebouw. Te 4 uur had de eerste feestvergaderinf plaats en, daar het gebouw op verre na niet aile Volksbonder kon bevatten', te 6 u, Ven herhaling daarvan. He't gebouw vvais keurig met planten, groen, bloemen, banieren en vlaggen g«^ sierd. Het beeld van Paus Leo XIII prijkta in groen, terwijl ook dat der Koningin aan wezig was. Aanwezig waren de geeste lijken der beiden kerken, en deputaties van de R.-K. Kiesvereeniging, Eensgezindheid, Gem. arbeiders, Spoor- en Trampersoneel, Posterijen, De Jlanze en hare vakafdeelin- gen, Kruisverbond en Mariavereeniging, R.-K. Patroonsv., Vrouwenbond, Sint Eli- sabethv. en het Kamerlid G.guiten e.a. De" heter A. Th. Murk opent de feest ver gadering met den chr. groet, 'beet allen welkom in bijzoznder den Geeslt. Advi seur van den Bond, kap. H. J. M. Niouwcn- huizen en deelt mede. dat Pastoor Mes we gens ongesteldheid verhinderd was deA) ,c6aü<riii.y l>jj u- vvwicn. veraei Hen »pr. de verschillende bestuurders welkom. Is spr. een toer, deze vergadering te mogen presideerc-n, c?e le in het eigen ge bouw. Na de -mobilisatie begint "t Kath. vereenigingsleven in Hillegom weer te bloeien, 't contrast is treffend: in"' deze plaats, waar nog voor zeer kort tegen God en godsdienst gesprokVn werd, waar de ro'ode vaan hoogtij vierde daar jirijkb 'thans t kruis van Christus in ons mid den. Dat ieder dan met hart en ziel mee- werke. dat 't nieuwe gebouw ons geen last, maar een lust zij; dat er de Ka'ih. eenheid tot groote daden voere op sociaal- godsdienstig en zedelijk gebied. Hiermee verklaart spr. deze fees'tvergadering voor gVopend. Uit volle borst werd nu gezongen „Aan U o koning der eeuwen." Daarna werd de feestrede gehouden door den Geest. Adv. Kap. Nieuwenhuizen, wel ke schoone rede luide werd toegejuicht. Pastoor Krook druk't nu zijn spijt uit, dat hij reeds weg moet. Toch hVeft de Pas toor tegenwoordig willen zijn als blijk van belangstelling in het R.-K. echt sociaal le ven van Hillegom. Alsnu trad als ispreker op de heer R. N. Loerakker. Spr. drukte zijn vreugde uit, hier een korte spreekbeurt te mogen vul len. Jaren hVefH- hij hier op sociaal Terrein gearbeid. Deze dag is z.i. een be teekenis- volle dag voor Rooinsch Hillegom. Vervolgens voerde nog kort het woord cte heer IJ. II. M. Balvers namens de cummi'S- sfe van Advies tot exploitatie van het gé- bouw. Ten slrj/tte sprak nog een oogenblik het Tweede Kamerlid G. Bulten én als lid van den Volksbond èn als belangstellende. Daarna bedankte de lieer Murk, de vee lschillende spiëkers, men zong 't „Wilhel mus" waarna deze uiterst goed geslaagde feestvergadering met gebed werd geëin digd. R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond hield de R. K. Kiesvereeniging ,.R. K. Kring" alhier een ledenvergadering ia café „Flora". De voorzitter, de heer J. H. M. Balvers, opent met den Chr. groet ca heet allen hartelijk welkom. Spr. dr"kö ■zijn teleurstelling uit over de betrekk-lij'k' slechte opkomst. Redenen zijn voor spr. eerstens liet groote vertrouwen der kiezers- leden in 't bestuur en tweedons de over-, gangstijd van het komen der Dames aan de bestuurstafel. Medegedeeld w erd, dat op de op 19 Maart te Leiden gehouden verga dering art. 30 (wijze van stemmen) is aangehouden. Een voorstel om uit deze- vergadering een commissie in die zaak t* benoemen werd niet aangenomen. Het nieuwe reglement werd bij eind stemming met algemeene stemmen aange nomen; krachtens dit reglement trad het bestuur nu af. De voorzitter bedankte d* bestuursleden voor het prettig samen wer ken cn in 't bijzonder den heer C. W. v. Maris, die als penningmeester reuzenar beid verricht heeft. Thans werd een nieuw bestuur gekozen. De uitslag was: voorzitter de heer J. H. M. Balvers; secretaris de'heer F. C. v. Lierop; penningmeester de heer C. \V. v. Mac 14;

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1