A1b adviseur van (Jen R.-K. Voetbalbond ♦ti I. Aanshi-dom ineen ik ouders én jon geling.- n te moeien wijzten op het gevaar, hetwelk kantoor-voetbal met zich brengt. Op elk kantoor vindt men geloovigen en ongeloovigen, socialisten en Katholieken dooreen. Dit voortdurend contact in den arbeidstijd is van zelf gevaarlijk voor den Katholiek, maar het- wordt uiterst gevaar lijk voor hen, zoo na den werktijd dat ver- k' er wordt voortgezet en een voortdurende vriendschappelijke omgang wordt. Ze£ mij uwe vrienden en ik zal u zeg gen, wie gij zijt. Wilt gij kantoorvoetbal, organiseert u dan R.-K. In do zoogenaamd neutrale voetbalvercenigingen verliezen zeer velen juist door voortdurend vriendschappelijk verkeer hun H. Geloof. Liberale Unie. Heden en .morgen wordt te Amsterdam gehouden de algemeene vergadering der Liberale Urne. Do voorzitter, prof. mr. J. 'K. Hceres, hield hedenmorgen bij de ope ning een rede. KORTE KRONIEK, De Amsterdamsche boekdrukke rspa- troons hebben van den voorzitter van den Raad van Arbeid aldaar een schrijven ont vangen, meldende, dat hun arbeiders niet vallen onder dc verplichte verzekering (In validiteitswet), daar hun een loon gega randeerd is op een minimum van 2000. - Prof. J. Neelcmans te Delft heeft ont slag genomen als Raadslid en. zal worden opgevolgd door mevr. v. d. Mandele-Stein. Naar het „Linib. Dagbl." verneemt, heeft het- bestuur van het St. Josephhospi- taal, tot uitbreiding van deze inrichting, de Vroedvrouwenschool aangekocht voor 250.000. De 70ste opvoering van ,,De Paradijs vloek" zal hedenavond plaais hebben in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Door den minister van oorlog is be paald, dat ook voor het jaar 1920 de oefe ningen tot verhooging van 's lands weer kracht zullen worden gtehouden en zoo spoedig mogelijk behooren aan te vangen. Op eenige sigarenfabrieken in Noord- Brabant, die wegens slapte gesloten wer den, is -thans het werk hervat. Herwonnen Levenskracht zal te Apel doorn een R.-K. Sanatorium stichten. Het daarvoor bbnoodigde bedrag van 135,282 is beschikbaar gebeld door het Spaarfonds voor Bodemcultuur.. Bij Fricsche boeren zullen in de a.s. zomermaanden Oostemijksche landbouw- studenten geplaatst worden. Bij een veehouder te Purmerland doet zich oen geval van „sehurf" voor onder de paarden op 'het land. Waar de paarden loo- pen ia een waarschuwingsbord geplaatst. G'een audiëntie Woensdag als. bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. STADSNIEUWS. Vrsuw-SE-Vergaöerïnf}. Gisteravond waren in de Stads-Gehoor- za.il de Katholieke vrouwen opgeroepen door het Comité tot politieke voorlichting der Katholieke vrouwen. „Geachte collega's" aldus opende de voorzitter, de heer A. J. Oostdam, die ver gadering, er op wijzend, dat M ij allen col lega's moeten zijn in den strijd voor de goede zaak bij de a.s. stembus voor de ge in en t eraadsverki ezing. De voorzitter stelde vervolgens voor de epre-kster. mej. Post, Raadslid en direc trice der Kath. Leeszaal te Delft, en den spreker, kapelaan Janus, uit Warmond, den schrijver van „de zoo lezenswaardige apologetische artikelen in „Da Leidsche Courant". Rede mej. Post. Spreekster begon met er op te Mijzen, !h 1 kort geleden 't is, dat de Katholieke vrouwen over het algemeen niet dachten aan het kiesrecht. IFtet verlangen naar het. vrouwenkies recht groeide echter sterk aan de overzij de. En is er gekomen. Nu 't er eenmaal is. moet de Katholieke vro.r.v aan poli- ti k- doen. De vrouw moet onmiddellijk deel nemen aan de politieke actie; eerstens, omdat het nuttig is voor het algemeen be lang. In de vertegenwoordigende lichamen kan de vrouw veel doen door haar vrou welijke- kennis. In onze gemeenteraden Joggen de vrouwen de onvoldoende zorg bloot voor de zuigelingen, voor verschil lende v .rmtn van het onderwijs, enz. Spr. bejammert het, dat bij de distributie- *naafregelen de vrouw niet een woordje heeft kunnen meespreken. De vrouw moet daarbij echter niet op- n als ..geëmancipeerde", maar als v.afm-voelend voor de armen en ongeluk- fcigen. Vervolgens is de onmiddellijke deelna me aan de politiek ook in het belang van Me vrouwen zelf. Bij enkele paragrafen van de grondwet, bij enkele gemeente verordeningen kómen speciaal de belan- f •ui van de vrc.uw naar voren. Tegenover de "ni-'-t-ChrisleiiJke vróuwen in de verte- geri-.v, :i digirfg "moet klinken het woord de Ro Te ehts oid- weimge vrouv aan de politiek kunnen deelnemen, allen middellijk deelnemen, n. >id».l van liet stembiljet, pro- toont aan, hoe een moderne k .id van i.et gezin loo- aile van de echtgenoote en rnlijnt, gehuwde en ongc- - op eenzelfde lijn stelt en .nd i" .beid erkent. Men stelt 5 in de plaats van ouders- k. coding moet bij de S. D. am dp socialistische idee kind, hr; x< in staat en zonder ond pr. op het belang van het sclit een rechtsch bevind care. Als 't geldt het bij- beknibbelt men op sub sidies; men wil uit al het onderwijs den godsdienst weren. Ook om «?en gezonde sociale wetgeving is een rechtsch bewind noodzakelijk. Verder moet er door rechts worden ge- Maakt over de kunst, om de zedelijkheid te beschermen de reinheid te beschutten. Wij moeten,'aldus spr., door middel van het stembiljet verdedigen de H. Kerk, Die ons een goede Moeder is. In heel de geschiedenis der Kath. Kerk hebben mannen en vrouwen saamgevverkt, om de Kerk te dienen, op de volgens eiken tijd geëigende wijze. De Iverik heeft dik- wijls de vrouwen opgeroepen in haren dienst. Wéér roept de Kerk de vrouwen op! De vijand heeft zelf ons de wapens, het actie ve en passieve kiesrecht geschonken. En de vrouwen zullen nu optrekken, als 't haar gevraagd wordt, zich laten kiezen, in ieder geval gebruik maken van het actieve kiesrecht, om naast de mannen de vijan den der Kerk te bevechten. Spreekster toont in den breede aan hoe de Kerk den vrouwen vrijheid en gelijk schenkt, terwijl socialisme en -materialis me de vrouwelijke eer verguist; „sociali seering der vrouwen" wenscht men! Kan de vrouw bij de beschouwing van dit alles onverschillig blijven toezien? vraagt spreekster. En zij besluit met een warme peroratie tot de vrouwen, om lid te worden van de Kath. Kiesver., mee te strijden in het groote politieke leger. Na het applaus op deze litterair keurig verzorgde en goed gedocumenteerde rede en het dankwoord van den voorzitter werd het „Aan LT, o Koning der Eeuwen" ge zongen, waarna het. woord Mas aan den weleerw. heer kapelaan W. Janus. Rede Kap. Janus. Spreker wenscht den Roomschen vrou wen geluk met het vrouwenkiesrecht, 't Is Waar, dat wij liever een andere, een betere kiesrecht-regeling zouden wenschen, maar wij hebben de werkelijkheid te aanvaar den. Nu moeten wij ons niet blind staren op de mogelijk nadeelige' gevolgen van 'het vrouwenkiesrecht. Wanneer wij het voor- en nadeel verge lijken, dan acht spr. de voordeelcn veel grooter. Spr. roemt den ijver van de Rocraisehe vrouwen voor al het goede, haar propa gandistische kracht. Door het vrouwenkiesrecht wordt ons kiezerscorps wéér dan verdubbeld. Niet aflle vrouwen van rooden zijn rood. De vrouwen van de stakende havenarbeiders hebben onlangs hulp gevraagd aan de Ko ningin die 'hun mannen miskennen. (Ap plaus.) Zouden niet bij uitstek de vrou wen pal geschaard staan rondom de troon, vpn onze Koninginne. (Applaus.) Is het geen tijd, dat de .Christen-vrouw gaat mee-spreken in onze vertegenwoordi gende lichamen, om hoog te houden de zedeleer om de Christelijke idealen-te ver dédigen! Het vrouwenkiesrecht is een eisch dos tijd3, zegt spr. Van nu af is het niet alleen bidden voor dén goeden uitslag der politieke actie, doch bidden en werken, bidden en... versmaad worden. Als de vrouwen aan de socialis ten den nederlaag hebben toegebracht, dan zullen deze den vrouwen met smaad over laden. Daarop moet men \vel voorbereid zijn. Spr. schetst de taak, die de vrouwen te vervullen hebben. Eerstens, zij moeten allen lid van de Kath. Kiesvèreeniging zijn. Twcedens, zij moeten afgevaardigden kiezen. Derdens, zij moeten zitting nemen in vertegenwoordigende lichamen (n-ie,t al len, natuurlijk! zegt spr.) Ten vierde, zij nioetcn propaganda voeren. Dat kan, dat móét iedere vj'ouw, als is 't slechts in eigen beperkten kring! Om baar taak op politiek terrein goed te kunnen vervullen, moeten de vrouwen welen, waarom het gaat. 't Gaat niet om de personen, ook niet om hooger of .lager salarieering, ook niet om zeven of acht uur arbeid in de mijuen enz. De politieke strijd is een beginsel strijd. Daarop mqet, zegt spr., de volle nadruk Morden gelegd. Dan bewaren wij onze eenheid en daardoor onze kracht. Dan treft ook niemand bij zijn politieke actie desillusie, ontgoocheling! (Wat is politiek, vraagt spr. Politiek is de juiste keuze der middelen, Maardoor het doel van den staat hot beste M'ordt verwezenlijkt. De politieke strijd is derhalve een strijd om de meerderheid, om de macht, teneinde, naar eigen beginselen, het algemeen welzijn te bevorderen. Ver schillende partijen streven echter uitslui tend naar 't M eizijn van een of andere be paalde groep, zooals de S. D% A. P., de O economische. Bond, de Middenstands- partij, enz. Er gaa-t een groote scheidingslijn door alle politieke partijen: God al dan niet Heer en Meester op het terrein des open baren levens. Dat is de scheidingslijn van de antith ese. Christenen «enerzijds, pa ga- nisteen (heidenen) anderzijds. Zouden de vrouwen het mogen gedoo- gen. dat moedwillig God wordt miskend! Spr. toont aan, dat alleen de Godsdienst ware broederschap kan brengen onder de monschcn en wijst op de practijk van het socialisme o. a. in Rusland, 'Vaar „de mcnsch den mcnsch een wolf is". Het liberalisme heeft het volk zijn Gods dienst ontroofd. En het socialisme bestrijdt den Godsdienst. Spr. wijst op de afschuwelijke opvatting van de zedeleer ondeï de socialisten, en haalt uitlatingen aan uit den Leidschen Gemeenteraad, waar zij o. a. wilden pro- pageeren het moederschap der ongehuwde vrouw. In een enthousiaste, beeldrijke peroratie wekt spr. de vrouwen op, den politieleen strijd te aanvaarden voor de heerschappij van Christus. Luide toejuichingen volgden op deze met groote aandacht gevolgde èn geest driftige èn geestig? rede. Na den «.preker dank te hebben ge bracht, herinnerde de voorzitter aan de binnenkort weer te houden, zeer nuttige Ingezonden Mededeeüngen a 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. [q dessins Engelsche Dassen, Over- U hemden, Boorden, Manchetten, enz. 4717 H.A. TIMMERMAN, Hofl., N.-Rijn 46, Tel, 142 buurtvergaderingen voor de vrouwen en sloot deze goed-geslaagde helaas slechts vrij goed bezochte vergadering. In de gisteravond gehouden maandver gadering van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde werd in de eerste plaats vast gesteld het programma voor de jaarverga dering op Woensdag 9 Juni a.s. Hierna hielcl Mej. Johanna W. A. Naber uit Am sterdam eene voordracht over ,,De uitgaven der brieven van de Zweedsche schrijfster Frcderika Bremer." Te Haarlem slaagden voor he.t examen L.O. de dames J. C. Hemerik, M. J. Lafe- ber en M. A. Vell'ekoop. Apothekens-assitenten-examen 6e groep. Opgeroepen en geslaagd 4 candid aten, ,1.w. de dames E. de Hoogh (Delft), A. Vrie- lenk (Maassluis), en A. L. de Haan. ('s-Gra- venzande) en de heer G. E. X. Rühmann (Tjimahi, Java). De prijzen, welke door den Leidschen Voetbalbond ter beschikking gesteld zijn ter gelegenheid van het jubileum van L. F. C. zijn bij de firma A. Hillen aan de Princessekade tentoongesteld. Hedenmiddag kwamen op de Boom- markt twee wielrijders met elkander in botsing doordat één van hen, een jongen, verkeerd uitweek. Het scheelde weinig of deze kwam daarbij in het water terecht. Zijn fiets echter werd zoo goed als ver nield. Beide stangen van het vreem bra ken doormidden. De eigenares of eigenaar van 'het da- mosrijwiel, dat op 3 Mei jl. te Leiden werd gestolen nabij de wachtkamer van de N.-Z. Holl. tram, wordt verzocht zich bekend te makten op het politiebureau alhier. Gistermiddag te half een wilde op de Blauwpoortsbrug de 12-jarige H. K., wo nende in de v. d. Tasstraat op een sleepers wagen klimmen. Hij kwam te vallen, met het gevolg, dat een wiei van den wagen hem over de borst ging. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Hoewel niet ernstig gekwetst werd hij op advies van een der doctoren ter observatie aldaar gehouden. Een verslag van de jaarvergadering van „De Kaag" moeten wij uitstellen tot ons volgend nummer. MAANDAG-, Leiden, ledenvergadering Maria-vereemging, 8.30 uur, in het Pa ncratiu s-Patronaat MAAICJUAS. Leiden. 7.309.30 uur Naai en ver&telcursus St. Vincentiusge- bouw, Kerkgracüit, onderafd. R. K. Dioc. Vrouwenbond. DINSDAG. Leiden. Half 8 in „Prediker" ledenvergadering der afd. Heiden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Dit de Omgeving ALPHEN AAN DEN RÏJN: Distributie. Aanvragen om Reg. be- schuitbloem móeten zoo spoedig mogelijk en uiterlijk voor 10 Mei a.s. zijn ingezonden bij den secretaris y£tfj den Bond van Be schuit fabrikanten in Nederland Maurits- etraat 2, Dordrecht. Bon 7 van de Norniaalmargardnekaart is geldig tot en met 12 Mei 1920. Dq opgeplakte boterbons van 7e wteek moeten door de winkeliem worden ingele verd op Vrijdag 14 Mei a.s. vóór 12 uur v.m. Uitgifte van broodkaarten. Op vertoon der rantsoeneeringskaart zullen op onder staande tijden en plaatsen worden uitge reikt de broodkaarten van het 137e, 138e, 13Ö0 en 140e tijdvak Vakje 41 zal worden geknipt. Maandag 10 Mei 8.30—12 v.m. bij den 'heer G. de Bruin, Gouwsluis. Maandag 10 Mei 2.304 n.m. bij den heer W. Snaterse Hoorn. Dinsdag 11 Mei 8.30 v.m. bij den hfeer P. den Ouden Reijheveld. Dinsdag 11 Mei 10.3012 v.m. bij den heer II. Hasper, Vinkebuurt. Dinsdag 11 Mei 2.30i.30 nm. voormalig- Raadhuis, Hooftstr. Woensdag 12 Mei 9.3011 v.m. bij den. heer H. de Jong, 's Molenaars. Woensdag 12 Mei 2304 n.m. Lokaal Bun-nik, Aarlandcrveen. Vrijdag 14 Mei 8.3012 v.m. kantoor Bur genvacht voor bewoners Lage-Zijde. Vrijdag 14 Mei 2.304.30 n.m. kantoor Burgerwacht voor bewoners Ilooge Zijde met name beginletter AL. Zaterdag 15 Mei 8.3012 v.m. kantoor Burgerwacht voor bewoners Hooge Zijde mei namen be- gipleltter M—Z. Na de hierboven aangegeven dagen en urén heeft in geen geval uitreiking meer plaats. HAZERSWOUDE. Polderbestuur. Tot secretaris van den Omringdijk van de Drooggemaakte Noord- plas iis benoemd de heer A. Heestermans. Bedankt. Mr. C. S. van Dobben de Brnijn heeft bedankt als vooratter van den Ambachtspolder. Landstorm. In café Boers is een ver gadering gehouden door de plaatselijke landsloimcommissie, tot werving van man nen voor den Bijzonderen Vrijwilligcn Landworm. De vergadering werd gepresi deerd door den heer P. Ch. van der Vliet, die in plaats van den burgemeester, welke verhinderd was, de leiding op zich had ge nomen. Als sprekers traden op de heeren G. H. F. M. Ellerkamp, voorzitter van den Bond v. R.-K. Dienstplichtigen ,,St.-Joris" uit Rotterdam en luitenant Van Rees, van .'sGravenhoge. Hij sprak den wensch uit, dat velen zich zouden opgeven. Van de daarna openge stelde gelegenheid zich voor den V. L. S. op te geven, werd door ongeveer 20 jonge mannen gebruik gemaakt. De vergadering Was goed bezet. Het plaatselijk landstormcomité bestaat uit de heeren: Van der Meulen, burgemees ter; W. Slootweg, secretaris, IJ. de Bruijn, W. Lommerse, A. Heesterman, J. Timmer mans Pastoor de Vetten, ds. van der Vliet. H1LLEGOM. Verkoepirtg. Gisteren werden !ten over staan van notaris K. Langeveld alhier ver schillende perceelen (huizen) bij afslag ge veild. Zij waren geen van allen verhoogd, werden niet afgemijnd en alle opgehouden. WARMOND. Gemeenteraad Dinsdagmorgen 10 uren zal de gemeenteraad vergaderen. ROELOFARENDSVEEN. Een watersport. Door den heer Jac. Verhaar, scheepmaker alhier, is een motor bootje gebouwd, dat heden te water werd gelaten. Het geheel ziet er magnifiek uit; het is een echt luxe vaartuig. Door den heer Verhaar werd deze bouw onderno men met het oog op de uitbreiding van dte watersport in onze omgeving, vooral op het Braasemermeer. We hopen voor den ondernemer, dat deze eerete boot niet de laatste zal zijn, die .zijn werf verlaat, en wij meenen er aan te mo gen toevoegten, da.t het scheepje een prach tig geslaagd model is, wat dan ook al reeds door kenners op dat gebied onomwonden werd verklaard. VOORSCHOTEN. Tegen de revolutie. Gisteravond ver gaderde het comité van den Nationalen Bond tegen de Revolutie in het R. K. Ver enigingsgebouw alhier. De voorzitter, de heer Wijnmalen van Rosande, opende de vergadering, waarna de heer Zeegers, uit Den Haag, het spreek gestoelte betrad en eene inleiding hield over het doel van den Nationalen Bond tegen de Revolutie. Spreker besprak het groote revolutiegevaar, hetwelk ook heden nog bestaat en gevaarlijker is dan de po ging tot revolutie, 'die in 1918 is gewaagd, doch toen mislukt is. De revolutie zelf 'hebben de communisten en S. D. A. P.'ers niet verloochend, doch men wacht slechts op een gunstig moment. Daarna ti als spreker op Ds. Jansen uit -Den Haag. In eene zeer schoone rede besprak deze rede naar de bange oorlogsjaren, die achter ons liggen. Spr. riep alle aanwezigen op, zich te scharen onder de leuze: „Aan Oranje trouw", zich te scharen aan de zijde der regeering, om het monster der revolutie te bedwingen. Na de rede van dezen spreker verkreeg een der aanwezigen liet woord, die zijn vreugde er over uitsprak, dat een nieuwe strijder is opgestaan tegen het revolutie- gevaar, doch opmerkte, d'at de Roomsch- Katholieken sinds 11/2 jaar door hunne organisaties het verweer tegen de rovolu- tièbedreiging hebben opgenomen. Spreker besprak de werkwijze van het hoofdcomité van actie der K. S. A. en het advies, dat het hoofdcomité aan de R. K. organisaties ■heeft gegeven, waardoor het voor de R.- Katholiefcen voorloopig niet aan te raden is als lid van dezen Bond toe te treden. De heer Zeegers zeide zeer verblijd te zijn, dat deze zaak naar voren is ge bracht. Spr. zegt reeds verschillende con ferenties met de R. K. en Christelijke orga nisaties te hebben gehouden en vooral van de Roomsch-Katholieken een zeer royale medewerking, om de geschillen op te los sen, te hebben ondervonden.. Het is voor spr. zeker, dat, wanneer de statuten van den Bond klaar zijn en deze ter goedkeuring aan de R. K. en Christe lijke organisaties zullen zijn voorgelegd, in de toekomst zeer zeker samenwerking zal tot stand komen, om als één macht te kunnen weerstaan aan de misdadige po gingen, die zullen worden aangewend om de revolutie te doen ontbranden. Hierna sloot de voorzitter imet een woord van dank aan de sprekers deze ver gadering. Berichten reeds geplaatst in een groot gedeelte onzer vorige oplage. De terugkomst der Nederlanders uit Rusland. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is telegrafisch bericht ontvangen, dat op 5 Mei de volgende Nederlanders uit Rusland te Narwa zijn aangekomen en aanstonds aan boord van liet stoomschip „Ingestroom" zijn gebracht: J. Baan, met kind; Bowiet cn echtgenoo te; weduwe Brink; S. van den Berg, echt genoote en twee kinderen; E. C. ten Cat.e; C. Cool en echtgenoote; A. Cooymans; W. Dehe met vrouw en kind;'weduwe Eng- berts met drie kinderen; M. Scholl Eng- be,rts; C. Ilarmscn met vruow en drie kin déren; J. Hoek en echtgenoote; mevr. Gre- ter; weduwe Kosclike; mej. Kosters; W. Kunst en echtgenoote; Ds. H. P. Scliim van dejr Loeff; M. Mohr met vrouw cn drie kinderen; W. Peters met echtgenoote en kind; A. S. Fransen van de Putte en diens zuster mej. Fransen van dc Putte; J. Pos- thunia met mouw en kind; II. C. Quack mef vrouw cn vijf kinderen; E. A. Quack met vrouw en-kind; R. Quack met vrouw en twee kinderen; mej. Schakel; Consul Schmidt; weduwe Schmitt met kind; E. Smelt; Joan Smelt; Julius Smelt; Ni Smits mej. Stroucker; J. H. Cohen Stniart en echtgenoote; wed. Tüurstig; C. Vos met vróuw en twee dochters; J. Werff; J. M. Wërtheim; P. J. Wap en echtgenoote; Van Waveren met vrouw en vijf loinderen; We- sendorf met twee kinderen; Czeides en ecljtge<ncote. Een tweede groep, waartoe onder ande ren de heeren de Graan, Blees en Dorff en mej. Crielaers behooren, wordt binnenkort verwacht. ------ - Aan de Telefoon. Een lezer klaagt over de slechte straat, verlichting in het geannexeerde gedeelte van Leiden aan den Haag weg. In straten, als Nannie- en Maria GondasSraat brandt reeds'enkele avonden geen enkele lantaarn, zoodat het er 's avonds donkerder is dnn in dc mobilisatie jaren. Wat daarvan da reden mag zijn? Heden werd verder aan het Departement in Binnenlandsche Zaken telegrafisch bericht ontvangen, dat de „Lingestroom" met 103 Nederlanders gistermorgen uit Na'rwa is vertrokken. De gegronde hoop bestaat dat dezen in het midden van de volgende week in het vaderland zullen terug zijn. Is deze tijding eene verheuging voor de bloedverwanten der terugkeerende Neder landers, het bericht mag ook als een groot succes worden aangemerkt voor het stre ven van den secretaris-generaal in Alge- meenen Dienst, Mr. J. B. Kan, om deze aangelegenheid toit een goed einde te bren gen en diie zich, naar ons bekend is, zeer veel moeite daarvoor getroost heeft. Land- en Tuinbouw. OEGSTGEEST. Do belangstelling voor de gisteren luier gehouden veiling van in het gtewas te veld staande bloembollen was tamelijk grooft. Bij een goed gewas en goe de kooplust werden bevredigende prijzen besteed. We noteerden: D.T. Mr. van der Hoef 40 bedden 614, D.T. Vuurbaak 48 bedden 523, D.T. Imperator Rubrorum 20 bedden f 100, D.T. Schoonoord47 bedden 266, D.T. Venm. Riïllant 24 bedden f 104, D.T. Premier Roseberi-y 15 bedden 66, D.T. Boule de Neige 12 bedden 50, D.T, Theeroos 45 bedden f 517, D.T. Rubra Maxi ma 15 bedden 102, D.T. Le Matador 42 beddien f 174, D.T. Salvator Rose 63 bedden 438, D.T. Golden King 8 bedden 85, D.T. La Grandesse 5 bedden f 27, D.T. Lac. van Haarlem 3 bedden f 37, D.T. Anna Roozen 9 bedden f 77, D.T. Rose d'Amour 12 bed den 78, D.T. Lord Beaconsfiteld 9 bedden 36, E.V.T. Brilliant Slarl066 regels 868, E.V.T. Couleur de Cardinaal 1531 regels 526, E.V.T. Orange Brilliant 1730 regels f 208, E.V.T. Lady Boreel 1040 regels 173, D.T. Couronno d'Or 2400 regtels 566, D.T. Murillo 840 regels 140, E.V.T. La Reine 3284 regel9 f 120e E.T.V. Prins van Oosten rijk 3361 regels f 794, E.L.T Orange King 3300 regbls f 186, E.V.T. Pink Beauty 1800 regels 400, E.V.T. Rosse Luisante 15 bed den 134. Mond- en klauwzeer. Standi van het mand en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 18 tot en mét 24 April 1920. Aantal Provinciënveel be sla,gen- gemeen ten GiAoningcn 114 30 Friesland 317 29 Drente lö9 22 Overijsél ©3 18 Gelderland 133 43 Utrecht 1U Noo.MhHolland 302 64 Zuid-Heiland 425 93 Zeeland 26 Noord-Brabant '181 Limburg U° In het, geheele Rijk: 1949 427 Do Wéstlandschc De groenten-handelaren cp de West- landr-clie veilingen zijn zeer ontstemd over het feit, dat ook de agenten van de land- en .iuinbouwbond-cxporlvcreeni- gingen tot de, veilingen werden •toege laten. waardoor dn tuinders tri genoem de vereenig-ingen als verkoepor en koe por kunnen optreden, wol. een onei> wenschle concurrentie li i. in hel le ven roept. Op. sommige veilingen is de inkoop geslaakt, op andere zijn de concur zee reu de tuinders geboycot tuinders van de laud- en tuinbouw- bpnd-exporlvereeni'gingen meenen m him recht to staan en willen dan o<>k vin geen -scheidsgerecht weten. Eveii- wpl wordt getracht beide partijen tot elkaar te brengen. EenHenkrcos ter vocrbomiuq van malaria. [Men heeft reeds lang meenen op te merken, dal poelen, diie ware broeines ten voor muggenlarven zijn, ophouden muggen te leveren, wanneer zo bedekt zijn met een laag -eendenkroos; de lar ven kunnen don niet oan de oppervlak te komen en sterven door .verstikking Een Fransch onderzoeker, F. Rcg- naull, heeft gelegenheid gevonden, na dere waarnemingen hieromtrent Ie doen in de buurt van Ajaccio, waar vele modderpoelen zinó; die. welke bedekt Wjarcn met kroos, bevallen géén larven, terwijl andere, met helder wateropp<~r vla. groote hoeveelheden a.s. Anoplr- les bevatten. In enkele der laatste brac ld hij paarden- en koemest, vermengde het water aldus met rottende organi sche stoffen en zaaide er kroos op uit- De plantjes ontwikkelden zich snel. bedekten in korlen tijd het geheele Wateroppervlak en deden de lanen sterven. Ecu laagje petroleum op 't water dcct. zooals bekend is, gelijke diensten, maar waar 't overgieten, dat nogal eens herhaald moet worden, bezwaren heeft, kan hel zijn nut hebben, van de eigenschap van kroos gebruik te ma ken. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van S Mei 1920, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 768.2 Muenohen Langste barometcisiand: 745.0 Seydisfjord Verwachting tot den avond van 9 Mei Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Zuidelijke tot Westelijke wind; be trokken tot zwaarbewolkt, waar-.chijnh]» regenbuien, aanvankelijk zachter.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2