Tweede Blad. Zaterdag 8 Mei 1920. Geioofsverdediging. TWEEDE GRONDSLAG: Gcd kan esn bepaalden Godsdienst openbaren. Nog hebben wij met hert, Rationalisme niet afgerekend. Zooals de lezer zich her inneren zal, houdt ons op dit oogenblik de quaestie bezig of een wonder het goddelijk teek-en waardoor ops de wettige zending van een Godsgezant wordt ge waarborgd mogelijk en k en baar is. De bewering dolt een wonder onmoge- 1 ij k is, hebben wij dein vorigen keer.-teniet gedaan, door er op te wijzen, hoe onzin- aiig he,t is te meenen, dat God, die de wet- Éen der natuur krachtens vrije keuze en (vrijen wil vaststelde, niet huiten die na tuurwetten om iets itot stand zou kunnen brengen. Maar nu komt (de rationalistische we- Itehschap aandragen met haar vermeende onkenbaarheid van liet wonder. Toe gegeven, zegt men, dat voor zoover het God betreft een wonder mogelijk is, dan zijn we nog niets gevorderd. En als ge dan ver wonderd vraagt: Waarom niet? dan krijgt ge dit 'interessante antwoord; „Omdat- wij aiaoit kunnen weten of datgene, wat de ge- Qoovigen een wonder believen te noemen, ook inderdaad een wonder is." Daar zitten we derhalve voor een nieuwe moeilijkheid, kort en goed, zoo,als we bo" ven reads aangaven genaamd: de on- lienbaarkeLd van het wonder. Ofschoon men reeds zal hebben begrepen, wat daar onder rte verstaan valt, gaan we itoc-h, tot [volkomen goed begrip der opwerping, deze met een voorbeeld toelichten. Veronderstelt eens, dat hier of daar op een enkel woord van iemand, die zich bij zijn medemcnschen als Godsgezant aan meldt, een blinde van zijn blindheid gene zen wordit. Verschillende vertrouwbare ge- ituigen bevestigen deze wondere gebeurte nis en staan er voor in, dat die mensch, lelie vrofrer niet zien kon, ineens door dat pr.kel woord ziende is geworden. Zullen nu de Rationalisten deze gebeur tenis ontkennen? Neen, ten minste in U algemeen gesproken niet. Dat gaat ,oolc /trouwens niet aan, waarneer zoo'n gebeur tenis door verschillende geloofwaardige personen wordt bevestigd. .Maar wat ze oiMkennen, is het wonderdadig ka rakter dier -gebeurtenis. Ik zeide, dat in 't algemeen gesproken de ongeloovige Wetenschap dergelijke goed gedocumen teerde gebeurtenissen ais gebeurtenissen niet zal ontkennen. Dat zou ook al rte ge makkelijk en al te doorzichtig zijn. Toch wordt het somtijds gedaan. Expres kom ik hierop terug, want we moeten af en .toe eens laten zien met we-lik een onwil sommi gen onzer tegenstanders zijn bezield, wan neer.'t er om gaiat 't .bovennatuurlijke te er kennen. De eischen die sommige ongeloo vige n durven stellen, -willen zij genogen zijn een wonderbaar feit, ik zeg niet als •wonder, neen louter en alleen nog a I s feit of a 1 s g e b e u r -t e n'i 6 rte erkennen, grenzen gewoonweg aan 'het onbeschaam de. Een gewoon, onbevooroordeeld, ernstig imensch zal het voldoende - vinden, dat de getuigen, die zeggen te hebben gezien, dat een blinde op een enkel woord plotseling 7'i-nde is geworden, beschikken over een normaal gezond verstand en normaal ge zonde zintuigen, om dit feit te kunnen constate eren. Maar -niet aldus een Chris tus-hater als bijvoorbeeld Voltaire, en hoe pelen zullen hem napraten on nadenken. „Men moc-ht wenschen", aldus Voltaire, „om een wonder goed te kunnen vaststel len, dat het gebeurde in tegenwoordigheid tvan de academie der wetenschappen van, Parijs of van de Koninklijke (wetenschap pelijke) Vereenigin'g van Londen en van de geneeskundige faculteit, bijgestaan door een detachement van het garde-regi ment om de volksmenigte in bedwang te liojjden, die door haar nieuwsgierigheid- de. werking van het wonder zou kunnen beletten". Iemand, wien iik aan dezen dwazen en on beschaamde -eisch van Voltaire herinner de., zeide mij: „Ja, men proeft en tast daaruit den onwil om te ge-loov-en." De le zer zal het met dit oordeel eens zijn, want waarom en met welk recht zal men, om te kunnen en te mogen getuigen voor liet Waarlijk gebeurd zijn -van een wonderda dig feit, meer en hooger eischen mogen of m ie ten stellen, dan voor elk ander zinne lijk waarneembaar feit. Men behoeft toch geen lid eemer wetenschappelijke vereeni- ging of oogarts te wezen, om te kunnen (Vaststellen dat een blindgeborene plotse ling ziende wordit. Zaoiets te eischen is vlakweg onzinnig en zij die naar de wijze (Van Voltaire zulke onredelijke voorwaar den stellen, geven daardoor blijk van kwa- den wil te zijn. Een wonder is een met de zintuigen waar te nemen feit, gelijk alle andere geschiedkundige gebeurtenissen, Is het voor een gewone geschiedkundige Gebeurtenis voldoende, dat degenen die er voor getuigen, het hebben waargenomen met normale hersenen en normale zintui- r-gen, dan is het dus ook voldoende voor ,een wonderdadige»gebeurtenis. Men mag de waarde der getuigen niet verminderen, i omdat het om een wonderbare getuigenis Gaat. Juist andersom eigenlijk, want een Wonderdadig feit wordt allicht juist om 't ongewone ervan des rte beter en des te feiiorper door de getuigen waargenomen. M anneer wij derhalve 1-arter ons zullen f wei'oepen op de geschiedenis, welke ons dit - dat wonderdadig feit mededeèlt, dlan mogen wij dat feit niet ontkennen, omdat wi.i zelf of Voltaire met zijn aanhang er m bij tegenwoordig waren, neen, dan «êbben wij ons alleen af te vragen, of zij die het ons a.Ts geïuigen me'decfeelen, ge zond van verstand en zintuigen waren. En blijkt dat werkelijk het geval rte zijn, dan moeten we die 'wonderbare gebeurtenis eenvoudig als werkelijk geschied aanvaar den. Aldus oordeelt eveneens de beruchte J. J. Rousseau, wanneer hij zegt: „Een ver standig mensch; die getuige is van een on gehoord feit, 'kan getuigen, dat hij het 'ge zien heeft en men kan hem daaromtrent gelooven." Ik hoop met het bovenstaande weer eens duidelijk te hebben laten zien, hoe onre delijk en hoe onwillig redelijke menschen kunnen worden, wanneer er sprake dreigt te komen win een bovennatuur-lij'kie open baring. Iloe is het spreekwoord ook weer? Liever onredelijk dan Paapsch? Warmond. [W. P. J. JANUS. In ons vorig, artikel, alinea 5, moet in plaats van „geloovige wetenschap", gelezen worden „ongeloovige wetenschap". Uit de Pers. HOE MEN STORM ONTKETENT. De Residentiebode schrijft: E'en nieuwe Zondagswet waarom jaren lang geroepen is, werd nu voorgesteld en nauw was het ontwerp gepubliceerd, oi er werd een storm tegen ontketend. Op tal van liberale redactiebureau's en andere verhevenheden zijn menschen met longen gekropen 'en ze blazen met bolle wangen. Het windje -zwol reeds itot bries en als straks aÏÏe voetballers hun adem laten wer ken, zal het storm zijn. Het schouwspel is niet weinig verma kelijk. Vooral, waar de sporï, ais de wet' is aangenomen, nog altijd evenzeer moge lijk zal zijn, mits ze uit liefhebberij ge schiedt, zonder geldwinning; waar toch cle ware sport voor dient. Vooral waar (s spelen met een entreeheffing mogelijk blijft als de Gemeenteraad het. noodig oordeelt. Vooral waar er toch ook nog altijd zoo iets is als de eisch tot Zondagsrust, zoodat de honderden, die nu op Zondag nog. harder möeten zwoegen dan door de wetek, ooü eens tot Zondagsrust komen. Hoe klein en- laf staat tegenover dit alles de schetterpartij der bolle wangen over Engelschen Zondag ,,dag van ver veling" enz. enz. Het groote sociaal- belang der Zondagsrust blazen de heeren miet. zoo heel Jicht omver. Wij spreken in dit verband natuurlijk niet eens over Zon dagsheiliging, die bij driekwart van Neder land vooraan staat en nu door de extra vagante sport bedorven wordt. Het recht is voor allen, niet alleen ne gatief, maar ook positif, zoo oreert een der bestrijders. Juist, maar daarom moeten ook allen, zoo eenigszins mogelijk, in de gelegenheid gesteld worden om Zondags rust te genieten. De belangen der sport behoeven daar allerminst onder te lijden, 't Zijn juist de meer dan overdreven beroepswedstrij lei, die de sport, mét name voetbal, in dis- crediet brengen. En voor zoover er werke lijk zulke wedstrijden noodig zijn, kunnen die heel gevoeglijk naar den Zaterdag ver legd worden. Het zou al te mal zijn, als met een paar groote woorden vanwege de sport de Zon dagsrust, die van zoo ontzaglijk sociaal belang is, zou werden opgeofferd. UNIE EN HUWELIJKSWETGEVING. De Tijd schrijft: De Commissie, door de Liberale Unie ge vormd om te onderzoeken, welke wijzigin gen wenschelijk zijn in de Nederlandsche huwelijkswetgeving, is met haar rapport gereed gekomen, dat door „De Vaderlan der" wordt gepubliceerd. Het is van den echt ouderwe-tschen Unie-geest doordee- semd. Immers behalve eenige redelijke wenschen, die med'e door de christelijke partijen worden voorgestaan en te gelege ner tijd door dezen ook wel verwezenlijkt zullen worden, wil het consequenties, üie rechtstreeks voortvloeien uit d'e verkeerde vrijzinnige opvattingen der veidiouding van man en vrouw. Dwars tegen de na tuur in, moet „het beginsel der gelijk waardigheid van vrouw en man" worden geproclameerd, niet van gelijkwaardigheid ten aanzien hunner verantwoordelijkheid jegens God en diens geboden, maar van het hun toegekend gezag jegens elkander en den huiselijken kring. De man mag niet meer het hoofd der echtvereeniging zijn, voor gehoorzaamhgid der vrouw aan den maxi heiet geen grond te bestaan, zij behoeft hem niet te -volgen, en de wet moot haar gelijkgerechtigd niet slechts erkennen, doch het belang van het ge zinsleven eischt, dat „de ontbinding van het 'huwelijk gemakkelijker wordt ge maakt", en zelfs als maar „één der ech'l- nooten blijvend de overtuiging heeft, dat het huwelijk een misgreep was, behoort ontbinding daarvan te kunnen volgen'", enz. enz. Eerst heeft liett liberale beginsel op so ciaal, gebied den chaos voorbereidt, door ervaring niet wijzer geworden zal het thans, door roman en verdwaasde belle- trie geholpen, hetzelfde probeeren in do verhouding der geslachten onderling. HET M.U.L.O. Over liet werdiwenen M. U. L. O. sohrijt.f 'de (A--R,) Nieuwe L e i clr sche Courant o-m. het volgende: Het meer uitgebreid lager onderwijs ziooals wij dat nu kennen is deze weck ten doode opgeschreven. Een beslissing-, cïie wij niet kunnen toejuichen, en cïie naar wij vreezen niet zal zijn in het belang van liet onderwijs. 't Is met deze zaak eigenaardig gegaan- Oorspronkelijk had de Minis Ier ande re plannen, llij was voornemens het o'iitgebreid lager onderwijs onmogelijk te maken maar met de uitgesproken bedoeling om dan het M- U. L. O. Ie beier aan zijn dioci te kunnen doen be an Iwoorden. riotseling werd echter liet roer om geworpen. Ka aflocp van de schriftelijke behon- 3'eïïng van het on cfcrwij's-onlv,rcr p, werd oen nota van wijzigingen ingediend, waarbij het M- U. L. O- in 'den tegen- woordjigen vorm met één pennestreek wordt vernietigd. Wij zullen nu krijgen de scholen voor gewoon lager onderwijs en daarnaast de kopscholcn met een drie-jarigen cursus, waarin dan uitgebreid lager onderwijs kan worden gegeven. Het is wel merkwaardig*, dat deze be langrijke zaak, die in onderwijskringen zeer veel slof heeft opgejaagd, in de Tweede Kamer nauwelijks de aandacht vermocht te trekken. Bij de mondelinge behandeling wa ren, alsof hel een punt van-zeer onder geschikt belang was, slechts enkele leden aanwezig. Toen het echter op stemmen' yaan- kwam was zoo goed als heel de kamer op het appél en werd een motie van den hc-er Snoeck Henkemans om het M- U- L. O. in zijn tegenwoondiigen vorm te handhaven, met overgroote meerder heid verworpen. Een besluit dat wij van harte be treuren. Het 3VI. Ü- TJ. O. was opgekomen uit het leven -en de snelle groei en do uit roeiende res ul kal en hebben bewezen, hoezeer er aan dit onderwijs behoefte was. Het i's ons dan ook nog sleeds een raadsel waarom Minister de Visser het noodzakelijk ac.hlle dit onderwijs te stuiten. Pe argumenten in de Kamer aange voerd schijnen ons een zoo hard von nis Rioi lo rechlvaardüge.n. De Minister betoogde dat' met name op hel platte land allerlei misbruiken voorkomen en dat soms 80 k 90 pet. van de leerlingen naar huis worden gezon den om aan hol kleine groepje mulo- leerlingen volle aandacht te kunnen schenken. TIc( kan zijn. maar het. komt ons voor dat dit hooge uitzonderingen zulb-n zijn. In elk geval <"-p een goed ingerich te M. U. T< school met een dioorloc*- pend leerplan, waaraan één gedachte ten grondslag ligt, zal zooicts niet zijn voorgekomen en niet kunnen voorla»- men. Hoe dit zij. or is niets te-ren wanneer de Minister zegt dat dergclijken mis bruiken de kop moet worden inge deukt. Maar is 't nu verstandig» om met bet- badwater ook liet kind overboord te werpen? Een ander argument, was, dot de re sultaten van het onderwijs in de Ne- derlandsche taal zoo- nedroevend slecht zijn. Nu valt er op dit gebied zeker niet. te roemen. Maai- alweer, mag dit op reke ning van het. M. U. L. O. worden ge schreven? Of is het n:et juist voor een de ei aan dlit onderwijs'le danken dat we kmgza- j mei-hand vooruitgaan? En eindelijk was nog een grief dat alis gevolg van de tegenwoordige regeling voor de. kinderen van boter gesitueerde ouders meer subsidio uit 's Rüks kas wordt ontvangen. Ook deze voorstelling schijnt ons niet geheel juist. Misschien dat ook beter gesitueerden van de bestaande regeling eeirgszins geprofiteerd hebben, maar een van de mooie kanten van het M. U. L. O. iis juist dal vooral de minder goed gesi tueerden daarvan kunnen profileeron. En 't. zijn naar Vrij'vree zen juist, die menschen. vooral in de kleinere* plant- sen, die door de nieuwe regeling gedu peerd .worden. Het gevolg van de nieuwe wet zal waarschijnlijk zijn dat. bet ond'erwijs op het platteland en in kleinere plaat sen achteruitgaat daar liet in lal van plaalsen zoo goed als onmogelijk zal zijn een voldoend aantal kinderen voor een goed ingerichte kopseho<ol te vin dien. Uit de Omqevinq HILLECQM. Meer tfsn 30 jaar! De -heer S. Uiten- daal heeft eervol ontslag gevraagd Uit zijn functie van kerkmeester der Parochie van den H. Martinus. Dit. is hem op de meest eervolle wijze verleend, onder dankbetui ging voor alles wat hij in die funelie heeft) gedaan. Thans is in zijn plaats benoemd de heer J. Uitendaal, de zoon van den afgetredene. Moge hij de voetstappen zijns vaders druk ken en Hillegom daarvan de vruchten "plukken. Heel Roomsch Hillegom uit zeker den wenseh, dat- de heer Sijmen Uitendaal, een -man vol arbeidzaamheid en eenvoud nog eenige jaartjes in gezondheid en rust moge doorbrengen. KATWIJK. Vroeg Voorjaar. De vroege aardappe len staan in het gewas over het algemeen zeer goed. Het rooien zal, buitengewone slechte weersgesteldheid buitengesloten, wel 14 dagen vroeger kunnen aanvangen, dan gewoonlijk, de kans voor afvriezen is over een week wel zoo ongeveer buitengesloten. Vingen de veilingen normaal aan, variee- ilende van 17 tot 24 Juni, verwacht wordt, ■dat deze nu wel zullen kimmen beginnen in de eersite dagen van Juni. Ook do vroe ge peen op den kouden grond, staat er zeer gunstig voor en is minstens 14 dagen vroe ger dan vorige jaren. NÜORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Tegenwoordig -de leden L. M. v. Noort, E. Oostdam, A. H. v. Noort, C. v. Eeuwen en J. Geeriings. Afwezig de -heeren Warmerdam en Heems kerk, de laatste met kennisgeving. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter open: de vergadering me: ge bed. Aan de orde K; L_( Ingcïcömero stukÏÏcrt. Mededeeling wordt gedaan van verschillende besluiten en verordeningen, welke door de Kroon of Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Directeur van het Postkantoor -te Sqs- sen-heim, wordt op voorstel van B. en W. be stolen om de hetft van het verschuldigd- 'bode loon voor het bezorgen van telegrammen buiten den kosteloozen kring voor rekening der Ge meente te nemeh. De voorzitter legt over de balans en de winst- en verliesrekening van- het Levensmidde- 1-enbedrijf over liet le kwartaal van 1920. Daar uit blijkt, dat Biet verlies over deze 3 maanden -bedraagt f 830.31. De voorzitter ligt toe dat dirt verlies hoofdzakelijk is te wijten aan het door de gemeente verschuldigd 1/10 tusschen denp.n- en verkoopprijs van het regeeringsmeel. II. Adres van het gemeentebestuur van Scha- gen inzake medezeggingschap bij burgemees tersbenoeming. Op voorste! van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. 311. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een betooning voor denj correspondent der arbeidsbemiddeling.. Op voorstel van B. en W. wordt eene tege moetkoming van f 50.— toegekend, ingaande 1 Jan. 1920. IV. Adres .van het. gemeentebestuur van Voor schoten om adhaesie te betuigen aan zijn ver zoekschrift tot afschaffing van tolleiu Wordt op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. V. Adres van verschillende Draiikweercomi- té's om verlaging van het maximum aantal ver gunningen te bevorderen. De voorzitter zegt dat gelukkig het 'aantal vergunningen in de gemcenite beduidend minder ns dan het toegelaten maximum. Dit is een ge- wenschle toestand en waar fc verwachten is dat deze toestand zal blijven bestendigd, zie spre ker er geen heil in om het maximum van bo ven af kunstmatig te beperken, want dan ont- ■staa-t soms vergunningeifzwendel en frauduleus gebruik van sterken- drank in- verlofslocaliteiten, welke laatste niet aan een maximum gebonden Zijn. B. en W. stelien daarom voor het adres voor kennisgeving aan te pemem De heer van Eeuwen kan zich met de be schouwingen van den voorzitter niet vereeni gen. Hij meent dat aan Biet drankmisbruik zoo veel mogelijk beletselen moeten worden in den •weg gelegd, totdat we komen aan de totale af- scliajfbiig van den drank. Hij stelt daarom voor, liet maximum te verminderen en te bepalen op 11, zijnde het aantal vergunningen dat thans beslaat. De heer A. H. v. Noort kan zich met de be schouwingen van den heer van Eeuwen ver- eenigem Hij zou echter het maximum dat thans 17 bedraagt op 13 willen bepaald zien. Het voorstel van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen slemden de heereiu van Ecuwen en A. H. y. Noort. VI. Adres van den Nat-ionalen Bond van Plaatselijke Keuze, om adhaesie te betuigen aan Biet, terzake van Plaatselijke Keuze.in de 2de Kamer ingediend wetsontwerp. De voorzitter zegt dat B. en W. adviseeren het adres voor kennisgeving aan te nemen. Spreker zegt dat het wel wat druk loopt met de verzoeken om ad-haesiebetuiging en gelooft dat die adhaesiebetuigingen slechts eenie zeer betrekkelijke waarde hebben. Afgescheiden daarvan vin-den B. en W. de idee van Plaatselijke Keu-ze, zooals in Biet aanhangig wetsontwerp wordt voorgesteld, niet sympa- tfrek. De heeren van Eeuwen en A. H. van Noort kuj/i.-cM zich hiermede niet vereenigen en vin den dat hel instituut van plaatselijke keuze goed werk Iran verrichten en het drankmisbruik zal -doen afnem.en. Het voorstel van B. en W. daarna in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen slemden de heeren A. II. v. No-ort en van Eeuw-en. Vil. Adres van d-e verbunninghouders om ge durende den zomertijd het sluitingsuur één uur te verlaten en van 10 op l'l uur te brengen. De vcozitter zegt, dat dit adres waarschijn lijk zijn ontstaan te danken hoéft aan de om standigheid, dat thans aan het sluitingsuur streng d-e hand wordt gehouden. B. en W. zijn van oor- ded, dat liet geen bezwaar oplevert om aan het verzoek der vergunninghouders te voldoen, doch alleen gedurende de maanden- Juni, Juli en Augustus. De heer Geeriings vraagt of B. en W. cr bezwaar tegen hebben dat zoolang als de zo mertijd duurt liet sluitingsuur een uur wordt ver laat. De voorzitter zegt dat B ert W. niet verde- meenen te kunnen gaan dan in het evenvermetd voorstel aangeduid. De heer A. H. v. Noort zegt dat hij erkent dat het m-o-eiiijk is voor de kasteleins om mid den in den zomer om 10 uur te sluiten. Toch moet hij zich verklaren- tegen- het voorstel van B. en W. Spreker weet (e goed, hoe veelvuldig het voorkomt dat huismoeders met ongeduld op de thu'skomst van den man zitten te wachten, dat hij meent niet verantwoord te zijn wan neer hij het voorstel van B en W. steunt. De heer van Eeuwen sluit zich hierbij aan. De heer Oostdam zegt dat hij in de vergade ring van B. en- W. reeds heeft gezegd, dat hij verlating van het sluitingsuur ongewenscht vo.il Hij persisteert tihans bij dit standpunt. Het voorstel van B. en W. om het slui tingsuur gedurende Juni, Juli en Augustus op 11 uur te brengen, wordt daarna verworpen mei 2 tegen 3 stemmen Tegen stemden de heeren Oostdam, van' Eeuwen en A. H .v. Noort. He; sluitingsuur blijft derhalve op 10 uur bepaald-. VIII Adres van de gemeenteambtenaren om de pensioensbijdragen voor rekening der ge meente te nemen- De voorzitter zegt dat B. en W., gezien den minder -gunstigen financieelen toestand der ge meente, adviseeren het adres voor kennisge ving aan te nemen. De lieer Geeriings zegt, dat hij er wel wat voor voelt, dat het hooger personeel de pen sioensbijdragen vetgoed krijgen doch \<Z' de ■politie en de wegwerkers, die-meer verdienen dan liet staudaardioon vindt hij het niet zoo -zeer nood:g. De heeren van Eeuwen en van Noor', kunnen zich\ met deze beschouwingen n et vereenigen. Zij zijn van oordeel dat als vrijstelling van de betaling van pensioensbijdragen wordt gzgeveti -het lager personeel daarop zeker zooveei rcelitl heef; ais het hooger. Bovendien wordt oc - kend, dat de wegwerkers meer verstenen dan hei standaard-oor. De voorzitter sluit zich hierbij aan en is van oordeel, dat de vrijstelKng moet worden gegeven of niet gegeven, maar dat het niet aangaat be paalde calegoriën daarvan u i :e siuiten. Het voordel van B. en W. wordt vervolgens bij acclama'.e aangenomen. Bij de rondvraag beklaagt zich de heer Geer iings er over, dat de Raad- wegens afwezigheid van het raadslid-Warmerdam, steeds onvoltal lig is. Hij vraagt of tn dezen ongewenschtcn toestand geen verandering kan komen. De veo-- zitter zegt dat hij Bioopt dat de heer Warmer dam weer spoedig de vergaderingen zal kunnen bezoekera. Daarna wordt de openbare vergadering' ge sloten en overgegaan wordt in geheim comité ter boliandevng van suppletoir kohier hoofde lijke omslag NOOTDORP. R.K. Kiesvereeniging. De R.K. Kies- vereeniging te Nootdorp hield Dinsdag» een algemeane vergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Op deze vergadering waren ook alle ki'esgerechtagdo dames uit- genoodigd. De eere-voorzilter, de ZeerEerw. lieer pastoor, opende de vergadering en 'heette allen welkom, bizonder de dames en dem spreker van dezen avond, den heer K A. Moerel van Oude wal er. De secretaris lag de notulen welke onveranderd werden goedgekeurd en de pastoor dankte don secretaris voor diens juiste redactie. Hier na kreeg de heer Moerel het woord. Hij zette uiteen- hoe het vrouwenkiesrecht wa3 ontstaan en wat een machtig wapen- het is voor ons, Roomschen. De snedige opge wekte woorden ontlokte somtijds een uit bundig gelach. Het volgend punt der agenda was goedkeuring der gewijzigde statuien. Werd zonder stemming aange nomen. Hierna was aan do beurt verkie zing van een geheel nieuw bestuur. Vijf der aftr. leden stelden zich wederom beschik- maar. De pastoor adviseert ook minstens twee dames in het bestuur zitting itc doen 'hebben. De uitsclag was dat de vijf af- tredender herkozen werden alsmede mej. M. Mooijman Wed. en mej. M. Bakker, die beide haar benoeming aan namen. Het verkiezen van een voorzitter werd tot een volgende vergadering aangehouden, daar het intusschen Itien uur was geworden. De paaloor bedankte den spreker voor deze schooro woorden en sprak er zijn vreugde over uit, dat het bestuur hen had uitgekozen, waarna óe vergadering door hem gesloten werd. VOORSCHOTEN. Spaarban't. Op de spaarbank Hei lige A-ntonius van Padua" is gedurende de maand April inghlegd de som van f 315.20 en terugbetaald 486.10. WARMOND. Het Groene Kruis. De alhier gevestig de afdeeling vergaderde Donderdagavond in café ,,De Zon". De heer de Vries presideerde de verga dering en deelde mede, dat de roden waar om deze dit jaar zoo laat werd gehouden. Sïn waarom de voorziAer dr. Walenkamp afwezig was, gelegen was in do droeve sterfgevallen van des dokters familie. Na dit openingswoord las do heer de Vries de notulen en bracht het jaar verslag uit. Hierin werd vermeld, dat hot ledenial was toegenomen tot 220 en 42 m.a- lén artikelen uit het magazijn waren ver strekt. Ook wais nog aen bijdrage ver strekt. van /CO voor aanschaffing van een- in valide-wagentje, dat, als het niet -meter noodig zou zijn, weder aan de vereeniging zou komen. De hierop gtedane rekening en verant woording gaf voor eindcijfers ontvangsten inclusief vorig saldo, groot 175,88, 404.971/8, ui-tg. ƒ193,91, alzoo voordeelig saldo 211.0G'A. Do begrooting 1920 werd goedgekeurd met ƒ410 voor uitgaven en gelijkcijfer voor ontvangsten. Goedgekeurd werd ook de verhanging salaris magazi jn-houder tot 50 en een gra tificatie van 22.50 voor vorig jaar. Bij dte verkiezing van een lid van be stuur vacature v. Dijken, die geen hernieu wing van zijn mandaat) meer wenschte, werd gekozen de heer A. 'Oudshoorn. Voor de stemming mei'kte deze nog op dat er m het bestuur naar zijn mteenirg ook iemand van den werkenden stand plaats moest ne men. De heer Oudshoorn kreeg eclvW bii 2e stemming toch de volstrekte meerderheid, en nam ook de benoeming aan. Aan de orde was de rondvraag. Do heer Koppers, vond, dat het m ken van busjte9 over alle leden, die deze leveren kunnen, moest verdeeld worden waarmede de vergadering kon accoord, gaan en met» welke opmerking rekening zou 'worden, ge houden. Sociale berichten. R.-K. Drankbestrijding. Dezte week hield de Commissie tot Drank bestrijding in en door de school in het bisdom Haarlem, hare jaarvergadering in liet gebouw der Zita-vereeniging te Lei- d en, onder leiding van den voorzitter, den heer W. J. van Darn, hoofd der R.-K* school t.e Ouderkerk a. d. Amstel. Do sccretaresse-penningmeesteresse, mej. M. de Koning van Leiden, brachrt haar, jaarverslagen uit. Hieruit memoreeren wa de pogingen, aang'cwend bij de Bisrchoppe- lijko Inspecteurs bij het R.-K. onderwijs in het, bisdom Haarlem, om door hun in- vloed bij- het onderwijs een bescheiden plaatsjo te doen inruimen aan de bestrij ding van het alcoholisme. Op de uitnoodiging van Sobrietas om voor de neven vergadering der R.-K. onderwij- zensdrankbestrij.Iers op het 3e Ned. Kath. Congres Kot bestrijding van het Alcoholism* op 10 en 11 Augus'us te 's-Hertogenbosch te houden, een afgtevaardigde naar beo Congres te zenden, werd de beer II. Hui]- hers, van Delft, als zoodanig gekozen»

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 7