Seidócliê (2ou/£anfc BUITENLAND. BINNENLAND. j)it hind verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feeatd* i Po Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, r Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. weck, f2.40 p. kwartaal.Frauco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de A bonne's vemrijgbaar tegen betaling van 40 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang." DONDERDAG 6 MEI 1920. BureauSTEENSCKUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3207 Postbus tl' De- advertentieprijs bedraagt 221/2 cent por regel voor gewone advertentiën; Zaterdags SO cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbelevau het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ea verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van S0woorden De Zondagsrust, YVij hebben onzen lezers Dinsdag een overzicht gegeven van bet wetsontwerp tot wijziging van de inderdaa'd verouderde Zondagswet. „Het Volk" as over diit wetsontwerp bijster slecht te spreken. Dat moet het blad zelf weten, en bet zal tenslotte zich wel moeten schikken in het onvermijde lijke... Er is echter iets potsierlijks in de irial-contenterigheid van „Het Volk". „liet blad schrijft: „Het wetsontwerp tot invoering van de Zondagsheiliging (het directe doel is: de Zondagsrust, Red. L.Crt.), hoewel ingediend door een Katho- Jiek minister, gaat uit van een Calvinis tische gedachte". En verder: „Het is vol strekt onjüist. dat „de" Christelijke levens beschouwing de indiening van dit wets ontwerp zou vereischen". 't Wordt nog fraaier: „Het is echter het tegendeel van 'de waarheid, dat de Zondagsheiliging tot de eischen van „de" Christelijke levens beschouwing behoort." Kan het gekker? „Het Volk" zal n.b. ons willen zeggen, wat Calvinistisch en wat Katholiek is!En de Zondagsheili ging behoort volgens „Het Volk" niet tot de eischen van de Christelijke levensbe schouwing!! Aan dergelijke dwaasheden moet men eigenlijk geen woord verspillen! Alleen dit naar aanleiding van het gepraat over: Zondagsheiliging. Directelijk beoogt het wetsontwerp, zooals wij boven zeiden, niet de Zondags 'heiliging, maar de Zon- idagsrust. De regeering wdl het niet-Chris- feliike deel van ons volk niet opdringen de Zondagsheiliging, maar het wil heel het volk schenken in meerdere mate dan let nu toe de Zondagsrust. Dat intusschen het wetsontwerp niet zulk een „dwang" inhoudt, niet de Zondag zoo „stil" maakt, als „Het Volk" het wil voorstellen, blijkt reeds 'bij een vluchtige lezing ervan. Aan een"*artikel van „Het Vaderland", dat eveneens met een beroep op de vrijheid zich tegen het ontwerp hef- g verzet, ontleenen we: Men wordt telkens wel opgeschrikt door zeer stringente bepalingen, maar de' schrik duurt nooit lang. Wie b.v. art. 9 bekijkt, en daarin leest, dat het op Zondag verboden is eenjge open bare vermakelijkheid te houden, daar aan deel te nemen of daarvoor gele genheid te verschaffen, en dat deze wet onder openbare vermakelijkheden "begrijpt: alle tentoonstellingen, vertoo ningen, opvoeringen, uitvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers wor gden toegelaten, voelt eene koude ril ling over zijn rug oopen, maar zijne rust komt terug, als hij de slotalinea van dat artikel leest: „De gemeente raad kan bij verordening voor de uren na den middag op het verbod van diit artikel uitzonderingen toestaan." Wij gelooven dan ook, dat allen, die kalm over de strekking van het wets ontwerp zullen nadenken, een „koude ril ling" bespaard zal blijven. En dit nog even speciaal aan .het adres van „Het Volk" vooral voor vele arbeiders (in den meest Uitgebraden ain) ®tl de invoering der voorgestelde wet een zegen zijn voor hen zelf en hun gezin- EEN NIEUW DUITSCH MEMORANDUM. De uitlevering der schepen. 350,000 ton voor Duitschland gevraagd. Noodlottige scheepsrampen in de Zwarte Zee. OVERZICHT. De Duitschers komen niet een nieuw memorandum bij de Geallieerden en wel betreffende de uitlevering der schepen. .Wij meenen hieruit veilig te kunnen con- cludeeren, dat Duitschland door de knel lende bepalingen van het verdrag aan banden is gelegd. De Duitsche delegatie te Parijs heeft aan de Commissie- tot Herstel in dit memoran dum aangetoond, hoe groot de invoer van de voor Duitsehlands economisch leven noodzakelijke grondstoffen vóór den oor log was, en hoeveel deze invoer na den oorlog tengevolge van de bepalingen van liet vredesverdrag is verminderd. Voor het transport van deze grondstof fen zouden als het vredesverdrag strikt Wordt uitgevoerd, 700,000 ton sclieepsmim- te te kort komen. Daar men denkt, de helft van-de hoe veelheid grondstoffen op een andere wijze te kunnen aanvoeren, komt het memoran dum tot de conclusie, "dat, om de vernie tiging \an het economisch leven van Duitschland te voorkomen, vooreerst aan Duitschland 350,000 ton moet worden ge lalen. De volgende regeling wordt thans in het pmorandum voorgesteld: le. De uitlevering van de nog in het be- 2|t van Duitschland zijnde vrachtschepen van meer dan 1G00 bruto-registerton, wordt twee jaar uitgesteld. De Duitsche regeering schadevergoeding geven voor de waar devermindering welke deze schepen gedu imde dezen tijd ondergaan. Lj ^'at ^en scllePen boven de 1000 ton betreft, verklaart de Commissie voor Her- zich tevreden te zullen' stellen met di reeds uitgeleverde schepen van deze tfootte. 3e. Voor zoover, tengevolge van het aan 'Jitschland laten van de schepen, die 5 1 en 2 genoemd zijn, de bedoelde •000 ton niet wordt bereikt, zal cle ont wende scheepsruim tg aangevuld wor den door de uit Zuid- en Centraal-Ameri- ka naar huis terugkeerende schepen,' on der de voorwaarden, die sub. 1 genoemd iworden. 4e. De Commissie voor Herstel woiklt verzocht, volmacht te geven aan de Mari time Service om over de uitvoering van deze voorstellen met de Duitsche scheep vaartcommissie, welke zich thans weder naar Londen begeeft, te onderhandelen. Aan het slot van. het memorandum wordt er met nadruk op gewezen, dat, als aan Duitschland de gevraagde scheeps- ruimte niet wordt toegestaan, het econo mische leven en de binnenlandsche orde van dit land op een dergelijke wijze zullen worden verstoord, dat de vervuiling van de verplichtingen tof herstel ernstig ge vaar zal loopen, «en zelfs onmogelijk kan worden, België. Geen kleinigheid! De Fransche regeering heeft, naar wij vernemen, bij de Belgische een rekening van 400 millioen francs ingediend, wegens- de kosten gedurende den -wereldoorlog door haar gemaakt voor de Belgische vluchtelingen. De Belgische regeering schijnt met deze nota van den grooten allié eenigszins in de maag te zitten en de zaak tot nu toe geheim te houden. Frankrijk. De kathedraal van Reims. Denemarken geeft 1 millioen voor den herbouw van de kathedraal van Reims. De commissie te Kopenhagen heeft aan den Franschen gezant een cheque van 1,032,918 francs overhandigd, de opbrengst van een inschrijving in Denemarken. BuitenlandscSie Berichten. Groote naphtaöronnen aangeboord. De bladen roeiden, dat er zulkfe rijke napthabronnen zijn aangeboord op 3 tolt 5 plaatsen in 2 Slovaakssche laaiden, dat des kundigen van oordeel zijn, dat zij Slovakije geheel onafhankelijk van den petroleum- en ■naphtainvoer uit Polen, Roemenië en Amerika maken. De napbia is van uitste kende kwaliteit. Een bisschoppelijke gift. Onlangs heeft 'kardinaal Nava, aartsbis schop van Catania, zijn zilveren bisschops jubileum gevierd. De geloovigen van net diocees overhandigden mgr. Nava bij deze gelegenheid een som van 10.000 lire, welke de bisschop echter terstond aan een ar- mengaöthuis schonk. De kardinaal gaf ook een feestbanket, waaraan de armen en weezen der stad aanzaten. Mgr. Nava be diende deze gasten zelf, welk voorbeeld door de hoogste kerkelijk^ en civiele auto riteijlen werd gevolgd. Roof benden. De „N.R.GL" verneemt het volgende uit Elberfeld: „Het voorbeeld van Hölz, den roover- 'hoofdman uit Saksen, maakt school! Een aantal roode gardes, die uit het be zette gebied afgeschoven waren, kwam de vorige week per trein naar Elberefeld. Een tweehonderdtal stapte aan het stallion Rheinbeek uit en maakten aanstalten het station „vreedzaam" He bezetten. De gewapende arbeidersweer maakte 'oen einde aan diifc spel, bezorgde den heeren een onderdak voor den nacht en hield de stations veiligheidshalve bezet. DDt bedrijf was spoedig afgespeeld, om dat de rooden ongewapend waren. Een dëel van hen wist echter aan wa pens te komen naar het 'heet in Dussel- d'orp en gewapend met twee machine geweren, handgranaten en een menigte munitie, die op een wagen meegevoerd werd, trok een bende van 40 man naar Kahlfurt aan de Wupper. Over de brug te gaan was door de aan wezigheid ëener Engelsche pairoelje on- wezigheid ëener Engelsche pa troel je onmo- het brandschatten van alleenstaande boe renhoeven en eischlen in het gehucht Kald- furt gratis middageten. Hun plannen gingen echter verder. Ze wilden Remscheid bedtormen en de gind- eche arbeidersgevangenen bevrijden. Van daar zou dan via Elberfeld de bë vrij ding van het Bergsche land komen. Dit plan werd niet. onder stoelen en ban ken gestoken en dus spoedig bekend. Uit Elberfeld, Kronenfeld en Remscheid kwamen afdeelingen der stadsweer, uilt Remscheid bovendien een deputatie van het comité van actie. Dit wilde de zaak door onderhandelen in orde brengen, doch de anderen haddon genoeg van helt: revolutie-spelen en omsin gelden de benden in de bergën. waar ze zich spoedig moeeten overgeven." Scheapsramen in de Zwarte Zee. Volgens een draadloos bericht uit Mos kou zijn 14 schepen met vluchtelingen uit Zuid Rusland in de Zwarte Zee door een storm beloopen en vergaan. De.opva renden zijn, voor zoover men weet, allen omgekomen. Kolenlanen ontdekt. In de nabijheid van Weencn zijn rijke kolenlagen ontdekt, waaruit men het ge- heele verbruik der stad meent te.kunnen dekken. Smokkelaarscomplot ontdekt. De politie te Weenen heeft aldaar een groot middelpunt van smokkelaars ont dekt, dat zijn vertakkingen had in alle hoofdsteden van Europa. Te Weenen wer den op groote schaal valsche passen on documenten voor diplomatieke koeriers gemaakt. Drie jonge. Hongaren, die in het bezit waren van valsche Amerikaansche koerierspassen zijn in hechtenis genomen. Men heeft vastgesteld, dat er op groote schaal geld en koopwaar werd gesmok keld en voor een waarde van millioenen in beslag genomen. Massa-ontslagname. In Worcestershire hebben 1100 onderwij* zers hun ontslag ingediend, omdat de on- derwijsoverheid de salarisschaal, die een commissie had opgesteld, niet in wilde voeren. ACADEMIE EN RESOLUTIE. Hét aanbod van verschillende studenten óm, wanneer de voedselvoorziening ooit gevaar mocht loopen, persoonlijk de regee ring bij te sffaan met handenarbeid, is door den Bond van Revolutionair Socialis tische Studenten in een manifest beant woord. Groote woorden over proletariaat 'en kapitalisme doen daarbij gewillig dienist; en wat bewijzen niet kunnen leve ren, moet de verbeelding bewerken. „Wee nen, de millioenènstad, Stervende, econo misch en cultureel, zij ons een waarschu wend voorbëeld." Is Weenen soms de be lichaming van het kapitalisme, waar om Moskou dan niet van het proletariaat? De revolutie heeft zich trouwens ook over Boedapest onltfermd en over Weenen zelf! Het gevolg is in beide steden de chaos. Maar revolutionnairen 'overschreeuwen alle klachten met verwijlt en; zij voorspel len juist verwarring, wanneer zij den boel niet in de war kunnen sturen. Dan „gaan wij onverbidd'ellijk naar den chaos, naar den ondergang." Heeft ooiJfc een vos schijn heiliger de paasie gepreekt? Nog krasser durven zij de feilen miskennen: „Stralend is het voorbeeld van Rusland, het eerste land, waar de productie werkelijk eene is voor de gemeenschap, waar winst en rente afgeschaft, zijn". Ja, stralen doet Rusland als ëen land, dat in laaien brand slaat; de productie is er werkelijk voor de gemeenschap, want algemeen zijn de producten van de revo lutie: ellende, verwildering, verdrukking: en winat en rente werden indërdaad afge schaft," sinds liet volk niets meer te winnen heeft; en de talenten er zonder renlle begra ven blijven. Geen Jeer zoo. blind,; geen bijgeloof zoo dweepziek als het bolsjewisme. Na een bloedige ondervinding van twee jaren be lijden deze revolutionairen nog: „Zoo moet gij het alternatief zien: óf onverbiddellijk afglijden naar den chaos en wegpinken in volslagen ondergang, óf machtsgrijping van het proletariaat, met vóór ons een ont wikkeling, economisch en cultureel; als nooit te voren." Hopen wij, dat weinig studenten zich verder laten meesleepen door deze ver achting voor de werkelijkheid, en wen- schen wij de universitaire jeugd een beetje critiek op zulke krachttermen in de ruim te! Maar te vreezen valt, dat het voorbeeld van zoo'n Bond van Revolutionaire Stu denten tenminste op ongevormde geesten onder de arbeiders verbijsterend werkt. Tijdig heteft do Unie van R.-K. Studenten- vereenigingen dan ook haar organisatie sterk genoeg gecentraliseerd om een eigen .secrüiariaat te stichten, waaraan dr. Ge rard Brom en mr. C. Prinzen naast den moderator prof. Groenen ook den socialen geest helpen vormen. De oriëntatie van onze intellectueele krachten verdient allen steun, omdat bij academische leiding in de goede richting het hëele volk is gebaat. De broodkaart. ■Een vergadering van aHe Rotterdamsche werkgevers in liet bakkersbedriji heeft den in - nisier van landbouw, een telegram gezonden in verband met diens plannen om de broodkaart te handhaven en om te kort komende bloem bi! te leveren tegen lioogeren prijs. De vergadering verklaart zich eenstemmig ten sterkste tegen de ze ouuoodfge dwangmaatregelen tegenover pu bliek en bakkers. De regeeriiïg is zelf de schuld aldus verder het telegram dat het publiek geen waarde meer aan de broodbons hecht; herhaaldelijk is opJiefiing der distributie toegezegd, waarvan het gevolg is, dat de bakkers met den besten wii der wereld de bons niet meer van de klan ten kunnen omvangen. Alle controle van overheidswege op de af gifte der bons door de Verbruikers^ is reeds lang achterwege gebleven, wat insgelijks de na leving der regeling heeft belemmerd. Dringend wordt uwe excellentie daarom ver zocht, ten spoedigste te besluiten de brood kaarten in te trekken, in geen geval aan oe bakkerij duurdere bloem te leveren, daar zij dit niet kan «betalen, wegens veel te lagen maximumprijs van de meest gebruikte broqtt- soort. De vergadering vermoedt, dat belanghebben den buiten het bakkersbedrijf er voor zich waar de aan hechten de brooddistributie te deen voortduren, doch het publiek is alleen gebaat bij ophefiing. Rdgoeringsbloem voor Besdhuitbereiding. Uitsluitend aan bakkers, die gewoon zijn beschuit te bakken, zal, indien zij dijt wen schen, het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, regceringsbloem ten behoeve van de beschuitbbreiding verstrek ken. De verstrekking zal gelden voor onge veer 36 dagen, aanvangende 17 Mei. Aanvragen om bloem uiterlijk 10 Mei te richten tot den secretaris van den Bond van Beschuitfabrikanten in Nederland, Mauristsstraat 2, te Dordrecht. Kleine landbouwbedrijven op v/oesten grond. De Minister van Landbouw. Nijver heid en Handel maakt! bekend1, diat ter bevordering- van de totstandkoming- van kleine landbouwbedrijven op woe sten grond> van staatswege kredieten kun nen worden verschaft. Het voornemen bestaat, "de voorschot ten voor het beoogde doel onder dte noo dige waarborgen voor naleving van de financieele verplichtingen, voorshands uitsluitend! te geven aan gemeenten of rechtspersoonlijkheid! hebbende veree- nig^ngen van algemeen nut en stichtin gen- Verzoeken om inlichtingen kunnen gericht worden tot de leden der .com missie van advies inzake de ontginning van woeste gronden. Zetede internationaal R.-K. Esperantisten- Congres. Den Haag 1 5—1 6 Aug. 1 9 2 0. Deze congressen "hebben alleen tot doel Katholieke onderwerpen te bespreken tus- schen Katholieke Esp rant is ten van ver schillende nationaliteiten. Esperanto "elf is daarbij alleen en uitsluitend congrestaai, dus het middel om met elkaar van gedach ten te wisselen. Behalve vergemakkelij king van het verkeer,wordJt' ook door niets meer de verbroedering bevorderd, dan dat zij, die anders ais vreemden en achterdoch- tigen tegenover alkaar komen te staan nu in dezelfd'p taal als gelijken mat elkaar ongedwongen kunnen spreken en elkaar verstaan, als waren zij eigen landgenoo- ten. Pastoor Lambert PoeJl te Gemert werd benoemd toiü voorzitter van het congres door den voorzitter van den Internationa len Kaliolieken Esperantisten Bond, pas toor Parker in Ierland, met de opdracht het verdere congresbest uur samen te stel len. Het Congresbest uur van „Ons Zesde" Is als volgt: Voorzitter: pastoor Lambert Poell, te Gemert, Vice-President van den Intern. Kath. Esp. Bond. Vice-voorzitiers: Kapelaan Wouter Lutkie té Gemonde (N.-B.) en de heer P. Heilker, te Hoofddorp, President van „Nedcrlan- da Katoliko." Secretaresse: Mej. Zr. Mathilde Borret Den Haag. Secretaresse-Penningmeester. J. N. J. Smulders, geneesheer-directeur van „Hui ze Assisië" te Udenhout. (Directeur van de internationale N.V. „Espero Katoliko".) Voor inlichtingen over het Congres kan men zich wenden Itot bovenstaande per sonen of tot het algemeen adres van het congres: Dro. Smulders te Udenhout. Noodkreet uit Essen. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Te 's-Gravenliage is van de Verein Esse- ner Kinderhilfe telegrafisch bericht ont vangen, dat er te Essen GOO 'kinderen zijn, meest oorlogsweesjes, die zelfs aan ëen ka rig middagmaal niet kunnen worden ge holpen. Men vraagt aan Nederland hulp teneinde deze stakkertjes voor ondergang te behoeden. Het bericht zal onmiddellijk worden doorgezonden naar philantropi- sche vereenig in gen, in het bijzonder die voor kinderhulp. P. J. Raaymakers. De heer P. J. Raaymakers, oud-secrefa- ris-generaal der Rijksverzekeringsbank die ïo 's-Gravenhago door een ermstigë onge steldheid (acute darmbloeding) werd over vallen, 'gaat, naar men aan de „Msb." meldt, steeds zoo in beterschap vooruit, dat hij vermoedelijk binnenkopt, zijn werk zaamheden als voorzitter der staatscom missie voor de salarieering van het ge meente-personeel zal kunnen hervatten. KORTE KRONIEK, Als een bijzonderheid mag zeker ver meld worden, dat men in den polder „De Beemtser" reedis aan het hooien is. Dat Is toch wel vroeg! Te Groenlo bedroeg het gebruik van «sterken dank onder een bevolking van nog geen 3800 zielen over 1919 29.935 L. tegen 21.041 L. in 1918. Tot adjunct-directeur van het Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort is be noemd de heer P. v. d. Lijn, hoofd van onderwijs aan genoëmde inrichting. Dr. H. J. Manschot te Winterswijk, oud-lid der Prov. Staten en lid van den Raad, is 71 jaar oud, plotseling overleden. Sociale berichten. GONGRBS A. R. K. A. Op den tweeden dag werd de heer Von Frytag Drabbe met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. Tevens werden tot bestuursleden herbenoemd de heeren mr. J. M. S. A. Simons en L. J. Litjens, terwijl gekozen werd de heer G. V. B. Revenaar, te 's-Hertogenbosch. In de vacature-A. Ver dijk werd aangewezen de heer Naninck te Tilburg. Ter vergadering werden verwelkomd prof. Veraart en Mgr. dr. Poels. Prof. Veraart leidde het onderwerp in: „Rechtspositie der a-mbtenaren van R. K. Btaindpunt beschouwd". Bij het nieuwe wetsontwerp vreest hij, dat de organisatie weer lang op zich zal laten wachten. Spr. wenschte dat de A. R. K. A. moge medewerken tot het verkrijgen van meer bevrediging. Er volgden besprekingen over de bepa ling van het standpunt der Arka betref fende standsorganisatie. Na discussie werd besloten de uitspraak vasn het Episcopaat af te wachten. Er werd geklaagd over den inhoud van het orgaan. Er zal worden getracht het Brandstoffen-Commissie District Leiden. De Directeur van liet Brandstoffenbu* reau maakt bekend, dat met ingang van heden wordt geldig verklaard: Bon 1 (la, lb) van de zomerrantsoen- kaart (gaslooze gewinnen) en dal de óp deze k9art genoemde handelaar gemachi tigd is hierop af te leveren 1 eenheid van (2 H.L.) ongeklopte cokes tegen den prijs van f2.20 per H.L. of afgehaald geduren de «de 3 werkdagen volgende op den dag dezer beschikbaarstelling ad f2.10 per H.L. Degenen, die de cokes geklopt wenschen te ontvangen, zullen hiervoor f020 per H.L. kloploon moeten betalen. Voor de buitengemeenten gelden dé prijsverhoogingen, zooals deze op de «maxi* mum-prijslijst zijn aangegeven. De Directeur voornoemd, KRAMER. Leiden, 6 Mei 1920. De Commissie maakt bekend, dat zij heeft besloten de Stedelijke Lichtfabrieken wederom als handelaar voor do Gemeente Leiden te erkennen en degenen, die vóór de Distributie hunne brandstoffen van deze Fabrieken betrokken, daartoe ook •thans in de gelegenheid te stellen. Degenen, die in verband met dit besluit' als klant* op de Lichtfabrieken wenschen overgeschreven te worden onder verplich* ting de rantsoenen geheel in cokes te ont* vangen, kunnen onder insluiting van hun* ne brandstoffenkaart hun verzoek daartoe bij de Commissie indienen. Daar tot heden slechts de zomerrant* soenkaarten werden uitgereikt, heeft deze kennisgeving alleen 'betrekking op hou ders van deze kaarten en zullen 'houders van minimum-rantsoenkaarten deze over schrijving op de Lichtfabrieken pas kun nen aanvi'agen nadat de kaarten, die thans voor uitreiking gereed liggen, in de week van 2529 Mei zijn uitgereikt. De Brandstoffencommissie vn., P. E. BRIöT, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. orgaan hooger op te voeren. Met algemee ne stemmen werd tot hoofdredacteur her kozen de heer H. C. Bongenaar. De contributie voor beden der Arka werd vastgesteld op 50 cent per lid en per maand De voorzitter benoemde tot leden voor de controle-commissie voor 1920 de voor zitters der afdeelingen Delft en Leiden, tot plaatsvervangende leden de secretaris sen dezer afdeelingen. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Den Ilaag. Breedvoerig werd betoogd, dat ernstig door de A. R. K. A. moet gestreefd worden naar premievrij pensioen. Bij de rondvraag werden nog eenige aan gelegenheden besproken, waarna de voor zitter de vergadering sloot. Gemengde Berichten. Een dag of tien geleden werden op den Koningin-Wilhelminaweg te Voorburg, die bestraat wordt, ettelijke duizenden steenon gestolen. De politie deed onderzoek en toen gister morgen de straatmaker wederom eenige duizenden klinkers miste, werd onmiddel lijk in de richting van Rijswijk, waarheen een spoor ging, gezocht. De Rijswijksclie politie hield twee voerlieden aan, die ieder een wagen met steenen reden. Zij bekenden de steen op den Koningin-Wil helminaweg te hebben geladen, doch dit zou geschied zijn op last van hun patroon. Deze laatste, een expediteur te 's-Gra- venhage, is met zijn twee knechts ter be schikking der justitie gesteld, nadat hij bekend heeft, gisteren en ook de vorige week opdracht tot het wegnemen te heb ben gegevpn. In een van de treinen die van Utrecht naar Rotterdam vertrok, nam eergisteren een „verpleegster" plaats. Toen zij gezeten was, vonden de andere reizi gers dat.die verpleegster er al heel weinig rouwelijk uitzag, en vooral tiaar handen waren van zulk 'n afmeting, dat het zeer, dubieus werd geacht of men wel met een Sieusche pleegzuster te maken had. Er werd een politieagent bijgehaald, die twijfelde óók, zat wat met liet geval ver legen en nam securiteitshalve de juffrouw mee naar het bureau. Daar bleek, dat het een mijnheer was in verpleegsterscos* tuum. Hij was te dezer stede in de kost geweest bij een familie, die hij óók in de waan had weten te brengen dat ze met 'n jongedame te doen hadden; en aangezien men mede lijden had met de jonge vrouw zondek middelen van bestaan, voorzag men haar van onder- en bovenkleeding, kocht vooö haar een spiksplinternieuwe uitrusting voor pleegzuster, hoedje met witten rand, langen sluier, zwarten mantel enz., allea en alles bij elkander voor meer dan hon« derd gulden. Het „meisje" had verteld da$ ze een betrekking zou aanvaarden te Rot terdam en om haar voort te helpen had dq familie, bij wie ze in pension was, haar van al het noodige voorzien: boezelaar^, drie nieuwe japonnen, manchetjes, boord* jes, keurig ondergoed, alle3 eerste kwa liteit. Het politieonderzoek" bracht wel groots ontnuchtering: het was 'n man geweest! Het heet in den volksmond: ,,IIet zal j<3 gebeuren." Dat zegt óók de familie, wia het over* komen is. Die zit bovendien met een vol ledige garderobe van een verpleegster, alles fonkelnieuw, Men liad. om alles op»

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1