Tweede Blad. BINNENLAND. Zaterdag I Mei 1920. Geloofsverdediging. f TWEEDE GRONDSLAG. God kan een bepaalden Godsdienst openbaren. Niet iedereen heeft, zooals de uitdruk king luidt, een hoofd als een ijzeren pot. yeel van hetgeen we hoorden of lazen gaat weer spoedig uit de herinnering weg; jvaiidaar dat repetitie en nog eens repeti tie de boodschap is en blijft. Dat geldt ook deze geloofsverdediging. Men moet niet vergeten, dat we steeds met ieder nieuw artikel voortbouwenbijgevolg dient de onderlinge samenhang der verschillende artikelen wel ter dege in het oog gehou den te worden. Wanneer ik dus nog al eens op het voorafgaande terugkom, dan is liet met de bedoeling niet mijn -lezers te iv'ervelcn, maar hun menschelijke ver geetachtigheid ter hulp te komen. Een heel goede reden, niet waar? Welnu dan, dewijl het Rationalisme be weert, dat een geopenbaarde, een boven natuurlijke Godsdienst onmogelijk is, had den we allereerst te bewijzen en bewezen we inderdaad, dat er noch van Godskant noch van 's menschen zijde een werkelijk geldend beletsel is, om op grond daarvan de mogelijkheid eener bovennatuurlijke openbaring te ontkennen. Slechts een wil lekeurig opgezette theorie kan dat doen, het gezonde verstand leert anders, zooals we zagen. Verder betoogden wij, dat een openha ring van Gods wege ons onmiddellijk of nfiddellijk kan geworden, d.w.z. God kan zijn wil aan iedereen persoonlijk verkla ren (onmiddellijk derhalve), of Hij kan dat doen door middel van een bepaald persoon m. a. w. door een Godsgezant. De (eerste onmiddellijke wijze schakelden we (terstond uit, wijl we ons bewust zijn geen bovennatuurlijke openbaring p o rs o oTi ll ijk te hebben ontvangen. Maar we hiel den vast aan de tweede wijze n. 1. door middel van een Godsgezant. Echter, zoo redeneerden we heel gezond, itc behoef slechts dan een Godsgezant te gelooven, ^indien deze zich legitimeert of izijn zen-" .ding bewijst door een wonder. 'De1 eenvoudige eerlijke mensch, waar- Rvan ik nog eens gesproken heb zegt: „Best, laten we dan maar eens gaan on derzoeken, de geschiedenis raadplegend, Of ooit iemand zich als Godsgezant heeft aangediend en zoo ja, of God ter bevesti ging van diens wettige zending een of an der wonder heeft gewekt" Hoe goed en juist deze opmerking ook moge wezen, moeten we toch dat onderzoek tot later datum uitstellen. Het is alweer de onge lovige wetenschap, het Rationalisme, dat ons daartoe dwingt. Wat is er <lan te öoen?Wel, men ontkent eenvoudig d e mogelij kh eid of minstens de k e n- baarheid van een wonder.. O, de Ra tionalisten weten het zoo goed, dat een jvonder, .indien 't. g°schiedt, het onwraak baar middel is om de Christelijke openba ring met zekerheid als waarachtige waar heid te erkennen! Daarom moeten de won deren uit de wereld geholpen worden en daarom verklaart men hooghartig en hoogmoedig, 't is dp gemakkelijkste ma- tier dat wonderen tot de onmogelijk heden behooren. Iïet ontstellende van deze heele geschie denis is, dat duizenden en duizenden zon der nader onderzoek .deze met Schijn van redenen omkleede bewering eener geloovige wetenschap tot de hunne maken en zoodoende zich van het Chris tendom verwijderen of verwijderd hou den. Indien men toch eens, louter volgend liet gezond verstand, deze rationalistische theorie, onl iaan van alle groote- en ge leerde woorden, wilde bekijken, hoe zou dan voor een ieder hare voosheid aan den dag treden. Doch genoeg daarover! La ten wij de mogelijkheid of onmogelijkheid jan een wonder eens onderzoeken. Wat is een wonder? Een wonder is een zinnelijk waarneem baar, d. w. z. een met de zintuigen waar te nemen feit of gebeurtenis, die de brachten der natuur te boven gaat en derhalve alleen God als oorzaak hebben kam De quaes tie is dus of zoo'n feit, zoo'n gebeurtenis mogelijk is, m. a. w.: Kan Cad een wonder doen? Kan God, indien *'ij wil, de wetten der natuur latend het geen ze zijn, den een of anderen keer op buitengewone wijze in den gewonen loop d?r zaken ingrijpen cn door zijn Almacht kis bewerketslligcn, dat anders nooit of anders nooit op die manier zou gebeurde lijn? fa zijn „Christus" een hoek handelend bver den persoon en het werk van Jesus Christus zegt C«. van Noort: „Voor iemand, die weet, dat er een God bestaat, onder leiden van de wereld en die de wereld jloor zijn vrijen wil gemaakt heeft, is de bewering, dat wonderen niet kunnen ge beuren doodgewoon onzin". „Doodgewoon onzin" -- zoo is het. Want men weet wel, JJ'at die bewering eigenlijk inhoudt? Denk u eens goed in: de ongeloovige weten- schap beweert zonder meer, dat God de Schepper der natuur, die met vrijen wil en dus totaal onafhankelijk dé natuurwet- .vaststelde, geen uitzondering kan ma- *-e|i op deze door Hemzelf bepaalde wet en regels. Om een voorbeeld ze noe- kn e en" God, die de geneeskracht schonk 3311 de verschillende kruiden, zou niet tonder middel daarvan plotseling iemand ^-unen genezen! Kan men wel oen dwazer Jjkcning verkondigen? En toch da: zegt et Rationalisme. Om zich uit de verlegenheid te redden, '"'ft men dan aankomen met het' pVaat- Ja, ziet U, als God telkens maar eeri -'Onder kan doen en derhalve voortdu rend uitzonderingen lean maken öp ïïe' He- staande natuurwetten, waar moet hot dan heen, dan looptalles in 't honderd, dan weten we op 't laatst niet meer, waar we ons aan te houden hebben. Het is wat te zeggen, niet waar? Doch de ongeloovi- gen behoeven zich niet zoo bezorgd te ma ken. Gerust, de oneindig wijze God zal de berekeningen der natuurkundigen door voortdurend ingrijpen niet in, de war stu ren. Hij schiep de wonderbare natuur, op dat ze Hem, hoewel onzichtbaar, zouden leeren kennen, zich zeiven het recht voor behoudend, om wanneer 't Hem goeddunkt op buitengewone wijze los van alle na tuurkrachten in te grijpen, opdat Hij daar door bijv. de waarachtigheid van zijn ge zant den mensch zou kunnen toonen. Ma-ar men ziet intusschen tot welke be spottelijkheden ze komen, als de beoefe naars eener ongeloovige wetenschap, nu niet aan het tellen, meten en wegen, maar aan het redeneeren en filosofeeren slaan. Men wringt zich in allerlei bochten en men praat zich en helaas duizende onna denkende anderen gemoedelijk de onre delijkste en onzinnigste din gen aan, louter en' alleen, omdat hun hoogmoedige geest (de rede is iminérs volgens het Rationalisme de eenige bron van kennis) zich weigert te onderwerpen aan God en Zijne openbaring. Nog een andere uitvlucht! Men is be zorgd, dat door de erkenning der "moge lijkheid van een wonder Gods Onveran derlijkheid in het gedrang komt. M. a. w. indien God een wonder deed zou Hij niet onveranderlijk zijn! Nu nog mooier, alsof God niet van alle eeuwigheid kan hebben bepaald, welke uitzonderingen Hij bij ge legenheid zou maken op de door Hem vastgestelde natuurwetten. De lezer ziet, dunkt me, thans duidelijk, van welk gehalte de bewering is ,-dat God geen wonderen zou kunnen cloen. „Dood gewoon onzin" is 't, zou prof. van Noort zeggen. En wat zegt de beruchte J. J. Rousseau? Luistert: „Deze quaest.ie op zetten zou in en in slecht zijn, als 't niet dwaas was. Iemand, <lie deze vraag (of God een wonder kan doen) ontkennend beantwoordt, zou men te veel eer aan doen, als men hem strafte: ware ge noeg hem op le sluiten." yv. p. j. JANUS. (Warmond. Kapelaan. Uit de Pers. - GEEN VOORNAAM ANTWOORD. 't Wordt den laatsten tijd weieens voor gesteld, alsof de Katholieke Kerk naarstig aan het hengelen is, naar het zieltje van dr.. Frederik van Eeden. In een interview heeft de veelbesproken man onlangs kennis gegeven, dat zijn vrouw en kinderen Katholiek worden, maar hij zelf is nog zoover niet, al ver bloemt hij zijn sympathie niet voor hét machtig instituut, dat in de chaotische geestesverwarring van onzen ti;d de arme wereld nog wat te bieden heeft. Gelukkig heeft Frederik van Eeden nog zelfkennis genoeg om te begrijpen, dat de Kerk geen luide Hosanna's zal aanheffen, als hij nog ootmoed genoeg vindt om open lijk tot Haar toe te treden. De vreugde en dankbaarheid zal dan geheel aan den kant van Frederik van Eedcn moeten zijn, meent De Maasbode terecht. ,,'t Gaat met beroemde bekeerlingen w-eleens als met schoonzoons, die de familie eer last dan vreugde brengen, overtuigd als zij zijn van eigen, voor treffelijkheid en de eer, welke zij de familie aandoen. Dr. Frederik van Eeden, die ver schillenden dominé's in den lande verontrust heeft door zijn coquettee- ren 'met. de Katholieke Kerk, heeft on langs zijn zestigsten verjaardag ge vierd. De hulde, hem toen gebracht, is ge geven de omstandigheden, niet onver deeld sympathiek geweest. Een dichter en denker van de sta tuur van dr. Frederik van Eeden, een 'voorman zelfs van de geestelijke bewe ging van '80, die nu op het laatst van zijn leven een zekere zwakheid voor de Katholieke Kerk gaat toonen, kan in de oogen van de vaderlandsehe cri- tièk onmogelijk langer een waarlijk groot man zijn. En zoo waar, wij zijn geneigd voor dit geval de critiek gelijk te ge\en, ge zien wat v. Eeden thans naar aanlei ding van zijn feest in de groene „Am sterdammer" publiceert. De Groningsche Sigarenfabriek de Pio nier zond den zestigjarige het volgende, te legram: „Sigarenfabriek de Pionier wcnscht u geluk op zestigsten verjaardag. Hoopt dat u den strijd tegeri het para sitisme met onverflauwden ijver zult voortzetten en dat persberichten over mogelijke toetreding tot een reactio nair instituut als de Roomsche Kerk overdreven of verkeerd voorgesteld zijn". Het Bestuur. En Frederik van Eeden antwoordde daarop: „Weesf niet bezorgd, brave vrienden!" Ziet, dat is nu geen voornaam ant woord van dr. Frederik van Eeden, niet groot, zelfs niet gentlc-man-like." Als ridderlijk man had hij door een troepje sigarenmakers het „reactionair in stituut" niet mogen laten beleedigen, waar zijn eigen vrouw en kinderen een veilig onderkomen zoeken. Verjaardag Prinses Juliana. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana de elfde herden king van haren gehoon Mag boo\i de Koninklijke Resident'?! weder het altoos yroohjkö schouwspel van, >:ele vlagden. ön'pi'oolcl uit de geHou'werf van' Rijks-, Pro vinciale- en Gemeente-dienst, uit 'alrijke particuliere woningen, vooral in het cen trum der -stad en de internationale vlag gen uit de gezantschapsgebouwen. Als steeds, waren ook w eder de beugels van de motorwagens der Ilaagsche Tramw eg- Maatschappij gepavoiseerd in de Neder- landsche-, Oranje.-, Mecklenburgsclie- en stadskleuren.. Het Lange Voorhout prijkte in den on- veranderlijken feesttooi: een veelkleurig bevlagd middenpad en vóór elk der beide hoofdtoegangen tot deze allée, de gebrui kelijke frontversiering, met het naamcij fer J. En toch ontbrak er ditmaal iets, toch moest heden een zeer groote factor voor de feestvreugde, welke reeds zoovele jaren op nationale feestdagen in dit cen traal gelegen stadsgedeelte haar hoogte punt bereikte, gemist worden, n.l. de op wekkende muziek. Tengevolge van een op vrij onverwacht gekomen besluit van het gemeentebestuur gegrond, naar het ge rucht wil, op het feit dat op den -jongsten verjaardag van Prins Hendrik, de groote grasperken zeer hadden geléden door een weinig ontziend publiek, werd de mu ziektent, waar 's middags en 's avonds de Residentie-Harmoniekapel uitvoeringen zou geven, plotseling weer afgebroken en naar het veraf gelegen Newtonplein ver plaatst, waar thans derhalve het buiten- concert werd" gegeven. Dit is werkelijk jammer, vooral ook hierom, wijl de Prin ses, zooals aan duizenden lop nationale feestdagen gebleken is, gaarne eenige uur tjes doorgebracht bij de Koningin-Moeder tijdens zulk een muziekuitvoering vlak te genover Haar Paleis en zij zich dan en kele malen met haar grootmoeder aan een der vensters van koningin Emma's woning placht te vertoonen, waarhij de vorstelijke personen dan natuurlijk har telijke ovaties w erden gebracht. Misschien houdt ons stadsbestuur daar een volgende maal wel eens rekening mee. Ten Paleize Noordeinde, zoowel als in het Paleis van de Koningin-Moeder lagen registers van gelukwensching gereed, waai op den gelieelen dag door druk ge- feekend werd door civiele en militaire autoriteiten, enz. Koningin, Prin3 en de verjarende Prin ses gebruikten het middagmaal bij de Ko ningin-Moeder. IDes avonds was er feestverlichting aan de gebouwen der ministeries, terwijl ditmaal ook de „Witte Sociëteit" op liet Plein illu mineerde. De schoolkinderen hadden vrijaf en aan de Departementen van Algemeen Bestu ui trad na 1 uur een vrije middag in, terwijl verschillende stedelijke instellingen ge heel of gedeeltelijk gesloten-waren. Suikerkaart. De mini's?ér van landbouw maakt bekend dat in liet- tijdvak van Maandag 6 tot Zon dag 9 Mei geldig zullen zijn de bons no. 30 on 31 der Rijkssuikerkaart. Boter. De minister van landbouw, nijverheid on handel heeft bepaald, da't- van do boter, be reid door producenten, die zich (schriftelijk hebben verbonden tot nakoming van ver plichtingen, zal mogen woren uitgevoerd 40 pet. der productie over de week van 18—24 dezer. De Melkprijs. „De Haarlendsche Melkhandel" heeft be sloten. geen liooger prijs voor de melk te betalen dan 13 cent per liter, geleverd aan de inrichting. Daar do veehouders 14 cent eiischen, verwacht men een conflict. Argent ij nsefi Vleesch. Woensdag its -de regeeringscommi-ssie, be last met hét onderzoek naar de hoedanig heid van Argentijnsch vleesch, maar Bue nos -Ayres vertrokken. Indien het onder zoek uitwijst, dat de keuring in Buenos- Ayres goed is, zal do invoer van Argen tijnsch vleesch naar Nederland aanmerke lijk vermeerderd worden. Zomertijd o: J. Een ieder weet, dat de boeren veel be zwaren hebben tegen den zomertijd. In „De Tijd" doet nu pastoor Sloet, uit Abcoude, een ander voorstel. „Zijn er misschien overwegende redenen voor het handhaven van. een zomer- en een wintertijd, clan zou het z.i. beter zijn da1!- m'eri voor dén winter den West-Europee- schen tijd (Gróenwichtijd) invoerde en voor den zjamer den Midden-Europeeschen (Duilsclien 'tijd). Da"! zou door de reductie van ben uur tot 40 minuten de bezwaren 'tegen den zomertijd al heel wat verzach ten. En.lin den winter zouden de 20 minu ten van 'later opstaan enz. (kantoor-, school-, kerktijd), ook in betrekking tot de 'iijdvereffenlng tusschen waren en middel baren zonnetijd, des morgens aardig wat Hchtbesparing aanbrengen. 't Is eigenlijk (niet goed te begrijpen, zoo besluit deze schrijver, waarom Nederland met zij unieken Westertoren-tijd als luS- tschen vier muren rnoet ingekluisterd zitten tusschen de volken van Europa, die (op Rusland na) allen den zone-tijd (niet zonne tijd!) hebben aangenomen. Öf is dat- een manier om ons interessant te maken?" De quc&siid aan do GssfajbioCc. Naar wij vernemen is 'thans definitief besloten, dat de werklieden die aan de gas fabrieken te 's-Gravenhage het werk -heb ben neergelegd niet meer in gementedienst zullen worden teruggenomen. Een uitzon dering zal worden gemaakt voor enkele werklieden voor wie bijzondere oms'tandig- lieen konden gelden. Deze zullen indien het mogelijk "is weer wedren aangenomen. Het totaal aantal ontslagenen bedraagt aan de fabriek aan den Trekweg 48 en a'an dc-n Loosöuinseheweg 6. Nöd. R.-K. Bond van Dienctjiliciiiigen ,,St.-Joris." Het Hoofdbestuur van dien Bond heeft he: vo'.jend ontwerp-program aan de afdecbngen gezonden. He: zal worden behandeld op de Jaarvergadering, die Zondag ló Mei te Utrecht wordt gehouden. in w E r p - P r 5 s r a De N. R.-K. Bond van Dienstplichtigen „St. Joris" stelt 'zich ten aanzien» van het militaire vraagstuk op den grondslag van het Pauselijke Vredesprogram. Zoolang de internationale toestand afschaf fing van de gewapende landsverdediging niet toelaat, acht de Bond het noodzakelijk, dat ge streefd worde -naar een reorganisatie der weer macht, die zonder de kracht daarvan aan te tas ten, gaat in de richting van bezuiniging. De per soonlijke en -gel'dlelijke lasten, die aan de bur gers tot dit doel worden opgelegd, dienen zoo vee! mogelijk beperkt te worden. Een rechtvaardige en nienschwaardige behan deling; worde den dienstplichtigen gewaarborgd1. Op de eerste plaats worde er naar gestreefd, den tijd, gedurende welke de dienstplichtige ont trokken is aan het gezinsleven, zooveel mogelijk te bekorten. Waar het kazernestclsel, vooral op zedelijk gebied, tot tal van misstanden heeft geleid, acht de Bond het noodzakelijk, dat indien eenigszins mogelijk de kazernes worden afgeschaft. In gehoorzaamheid en trouw aan de wettige regeering, vraagt de Bond met vrijmoedigheid haar aandacht voor zijn streven, dat den Bond de volgende maatregelen doet vragen: ii. Goede geestelijke verzorging van de dienst- plichtigeuf. <a. door het aanstellen van garrizoensaalmoe- zeriers; b. door a3n de militairen een geregeld kerk bezoek toe te staan, voor zoover de dienst zulks .niet onmogelijk maakt; c. door ook aar. gestraften) cn loopende zie ken kerkbezoek op Zon- en Feestdagen toe te staan; naleving ert uitbreidiiib der bestaande be- paiigen'; d. door gelegenheid te geven tot het bijwo nen van militaire retraiten. 2. Krachtiger steun aan de Militaire Tehuizen, ook door ruimer subsidicering. 3. Gelegenheid tot ontwikkeling der dienst plichtigen door cursussen, 'buiten dienstverband gegeven. Aanmoediging van avondvakonderwijs met fi- nancieelen sieun door het Rijk. 4. Legering zoo dicht mogelijk in de nabij heid der woonplaats. Yerleenea van 4S uur verlof per maar.d met vervoer voor Rijksrekening naar_de woonplaats. '5. Behoorlijke huisvesting, doelmatige Wee ding en goede voeding der dienstplichtigen. 6. Maaltregeieij tot bevordering der reinheid in de kwartieren. 17.. -Afschaffing van alle corv-aediensten voor .de -dienstpliolitigen. 8. Beperking van den wachtdienst tot het volstrekt noodige. 9. Grondige ert a'.geheeie reorganisatie van den Militairen Geneeskundigen Dienst. Verpleging in burgerziekeuinrichtingen naar de gezindte. 10. Herziening der militaire rechtspraak. Op- schor riisg 'van krijgstuchtelijke straffen in geval van beroep. 11. Afschaffing van het blijvend gedeelte. 12. Wettelijke voorziening voor tijdelijke en voor aÜgehóele invaliditeit iu en door den dienst ontstaan. 13. Krachtiger steun bij werkloosheid van de dienstplichtigen bij terugkeer in liet burgerleven. 14. Behoorlijke salarieering van alle dienst plichtigen. Toekenning van een toelage aai: ben,, die als blijvend gedeelte onder de wapenen blij ven. 15. Afschaffing van de. herhalingsoefeningen. 16. Erkenning van de organisaties der dienst plichtigen door de troepencominandanten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Donderdag. H'ujde avondvergadering werden (atil-ereersfc versdiil'leiiide kleinere .ontwerpen afgedaan. Daarna wordt voortgegaan met de begroothg van de posterijen, de -telegrafie en de telefonie. De Minister van Waterstaat vervolgt zijne rede en bespreekt daarloij in den breede de re geling van den Zondagsdienst. Deze kan niet geheel worden gemist. In een coutiiuibedrijt' is de Zondagsdienst onmisbaar, maar deze dienst zal zoodanig beperkt worden ais tegenover, het publiek verantwoord is. Op Zondag is één bestelling voor dc grootere steden voldoen,de, op het platteland kan volstaan wor den met gelegenheid te geven tot afhateiK var brieven. Spr. vertrouwt, dat, als gevolg van den vrijen Zaterdagmiddag, het aantal stukken op Zondag '.e bestellen allengs zal verminderen, zoodat la ter .de Zondagsbesteliing kan wordeiv afgeschaft. Spr. verdedigt de overname van de gemeente lijke telefoonnetten door liet rijk in het belang van een rationeel gebruik. Hierna komt spr. tot de klachten over. den diienst. Hij herinnert er daarbij aan, dat in Nov. 1948 de.toestand van-het bedrijf verre van roos kleurig was. De magazijiiv oorraden waren on voldoende; eerst in Mei 1919 kon er eenige ve:- be'erlng komen. Al het mogelijke wordt gedaan om den ach terstand voornamelijk op de groote kantoren in te halen. Dat gaat natuurlijk geleidelijk en het is niet mogelijk allen- tegelijk te helpen Boven dien ontbreekt het aan technisch geschoold per soneel. Ten'aanzien van het postverkeer doet zich de moeilijkheid voor van -het beperkte treinverkeer, zoowel in 'binnen- ais buitcniiand. Daardoor ontstaat dikwijls ophooping van breven-post, hetgeen algemeen stagnate verwerkt. Dc klacht van het lange wachten aan de loketten, onder zoekt spr. gaarne. Hei is echter riet mógelijk ze alle te voorkomen. Nog verschillende andere klachten bespreekt 'de minister; verschillende misstanden zijn te wijten aan de bijzondere omstandigheden, waar onder -de dienst lijdt; ook komt het voor dat door het publiek zeer wordt overdreven. De heer Teenstra (V.-D.) heeft uit hetgeen de minister heeft voorgelezen verbomen, dat bij dc post en telegrafie alles voortreifelijk is; de klagers alleen deugen niet, die geven overdre ven. voorstellingen en misschien de Kamerleden ook. Spr. komt krachtig op tegen 's ministers voor nemen ten aanzien van de Zondagsdienst op Het platteland en in kleinere plaatsen. Moeten de menschen dan maar zelf een afliaaidien-st or- gariseeren, wat -de post behoorde te doen. De heer Van Bercsleyi} (V.-D^ zegt dat 's ministers rei3e diende Om aifes góed té pra-r ten. De lieer Weitkump (C.-H.j dient van repliek'; hij Is het niet eens met den hoer Teepstra en zegt dat de meesle'bladen voor liet platteland niet op Zaterdag, maar op Vrijdag verschijnen, Hij dient een motie in, waarin wordt gezegd, Jat' liet isolement van het platteland zooveel moge lijk behoort te worden opgeheven. De 'heer Snicenk (A.-R.) repliceert. Hij té voklaan over de beperking van den Zondags* dienst om reiigiensé en economische redenen. De heer Van Stapele (S.'D.A.P) zegt dat aan! het hoofdbestuur -niet meer aanwezig zijn men schen, die op de hoogte zijn van den modernen tijd; zij zijn verambtenaard; men doet er nets dan adminislreerea De Minister zegt dat meiv kom verkeerd be-< greop. Maar' niet alles kan in eens goed gel* maakt worden. Men late spr. cn den dirccteur- gceraai den tijd. Men moet geduld hebben. Dem lieer Teenstra verwijst spr. naar -hetgeen' dó heeren Weitkamp en Smcenk gezegd hobben. Er moet inn eik geval geiegcrthekl gegeven worden- tot het afhalen van brieven. Het wefsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. De vergadering wordt gesloten. LUCHTVAART. De Holland—Indië-vUJoht. Het nieuwiste. verkeersvliegtuig, dat eeni ge woken geleden de Nederlanclsche Vlieg- tuigenfabriek „Fokker" verliet ie, zooals bekend, door de fabriek ter beschikking gesteld van do Nederlandsche Regeering voor den tocht Holland-Indië. Het toestel krijgt voor deze reis een be manning van drie personen, twee bestuur ders, die elkaar gedurende de vlucht kun nen (aflossen, en een mecanicien, de luite* nants ter zee H. Nieuwenhuiis en K. Door man en den korporaal der marine Gron- delle. Reeds ge rui men tijd geleden troffen deze hunne voorbereidingen, de luitenant ten zee Doorman vertoefde gedurende eenigen tijd lin Engeland om de noodige gegevens wat betreft landingsterreinen, enz. te ver zamelen, terwijl de korporaal Grondelle aan de fabriek zich met behandeing van den motor vertrouwd maakte, Het vliegtuig is op het oogenblik onder gebracht in een van de hangears van hetf vliegkamp Schiphol. Het zal vóór dat de tocht wordt aangevangen door den heer Fokker zelf gedemonstreerd worden aan 'de Staatscommsisie voor viiegwezen, handel en verkeer. Nadat het toestel door de fabriek wa3 afgeleverd, heeft het op het vliegkamp Schiphol herhaalde malen gevlogen en bewezen te voldoen aan de ware eiischen welke aan zulk een moeilijken tocht gesteld worden. Het toestel tis oorspronkelijk gebouwd om met een betrekkelijk gering aantal P.K., dus een gering verbruik aan benzine en olie, een groot gewicht mede te voeren* Door het aanbrengen van een extra-tank is het toestel geschikt- gemaakt om gedu rende elf -uur aan één stuk te vliegen, waar door de te doorvliegen trajecten, met een groote reserve voor tegenwind, gemakke lijk afgelegd kunnen worden. Voor den tocht zijn natuurlijk een groot aantal kaarten noodig. In gewone vliegtui gen "zijn deze kaarten laistig te manipulee- ren, omdat de bestuurder of de waarnemer - ze dn zijn ©middellijke nabijheid moet heb ben. Bij dit vliegtuig worden de dikwijls zeer groote kaarten gemakkelijk onderge bracht in de cabine, welke oorspronkelijk voor zes personen is ingericht. De waar nemer bevindt zich met de kaarten in de gesloten cabine, dus volkomen beschut to gen wind, regen en koude, waardoor hij do te sturen koersen op zijn gemak kan af zetten en controleeren. De meest moderne Tiavigatie-inistnimen- ten zullen in het vliegtuig aangebracht worden. De motor is voorzién van eeoi in richting waardoor hij op 4000 M. hoogto nog zijn volle vermogen ontwikkelt. Daar door kan duts geprofiteerd worden van den minderen luchtweerstand en van even tueel gunrtige luchtstroom-ingen op dia hoogte. Bij -gewono motoren vermindert het vermogen steik met het toenemen van clö hoogte, omdat het in de cylinders opgezo gen gasmengsel zooveel ijler wordt en do schroef in ijler lucht werkt. Het verder beschikbare nuttige gewicht wordt- gebruikt voor het medenemen van proviand en drinkwater voor tien dagen (met het oog op een noodlanding in afge legen- streken), wapens, een reserve lucht- schroef, reserve rnotor-onderdeelen en de noodige gereedschappen. Het groote slijgvermogeri van de ma chine veroorlooft haar de Fransche Alpen zonder moe]te te passeeren. Als eerste dagreis wordt gedacht Holland— Pisa, wel ke laatste plaats een vliegkamp bezit. Waarschijnlijk zullen belangstellenden nog in de gelegenheid, gesteld worden hei toestel voor vertrek naar Indië te Anvrter- dam te bezichtigen. Uit ds Omgeving. ROELOFARENDSVEEN. Polc'snvergaBerirng. Alhier had de vergadering plaats van ötemger. Ingelan den van den V'ecnder- en Lijkerpolder bui ten de bedijking. Vooral was van 9 tot II uur de gelegenheid opengesteld voor da verkiezing van de 2 aftredende bestuurs leden D. v. d. Meer iJ.Gtn en J. C. Bontje, waarvan de uilslag was, dat eerstgenoem de met bijna algemeene stemmen werd herkozen, fcerwijl in de plaats van J. C. Bontje met groote meerderheid van stóm men werd gekozen de heer W. v. d. Zwofc Fzn., welke onder dankzegging voor heb in hem gestelde vertrouwen dezü benoe ming aannam. Hierna opende de voorzit ter de heer S. van Rui'ten Dzn., de verga dering, en, nadat door den secr. de notu len waren gelezen, kwam aan de orde vaststelling der rekening over 1919. Hier uit bleek, dat do inkomsten bedroegen f 5174,09 en dc uitgaven 51G0,26i/->. Alzoo sluitende mdU een batig isaldo van li.töyfr. De .begrooting voor 1929 sloot met oen U> diag aan inkomsten en uitgavon vau

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 7