Tweede Blad. Vrijdag 30 April 1920. Uit de Pers. DS PLAATSELIJKE KEUZE. Het Huisgezin schrijft: Van het wetsontwerp tot invoering van plaatselijke keuze kan men, aan de hand van het voorloopig verslag, niet met ze- kerheid zeggen, dat liet door de Tweede Kamer zal worden aangenomen, evenmin, dat het zal worden, verworpen; Vele leden zijn er tegen', vele andere le den zijn er vóór. •Het eene „vele" kan iets zwaarder van gewicht .zijn dan het andere. Toevallige afwezigheid van enkele leden kan de schaal naar de eene of de andere zijde doen overslaan. Wie tot lieden niet voor drankbestrij ding gewonnen was, moet het thans wel «ijn, nu de oorlogsjaren de zeden hebben verruwd en het stoffelijke een bovenma tigen invloed gegeven; nu meer dan ooit, jivil de huidige en de toekomende tijd aan de dalende lijn een einde makenj nuchte re zin noodzakelijk is. Of men' daarom naar hot wapen der plaatselijke keuze grijpen moet vóórdat het uur daarvoor gekomen schijnt? Er zit een element van dwang in, dat ook drankbestrijders tegen de borst kan stuiten en de stemming onzuiver maken. Drie vierden der bevolking leggen aan één vierde hun wil op en schrijven de.wet ivoor. Een wet moet meer wortelen in de ze iden van een volk, dan dat zij de zeden naar een wetsvoorschrift fatsoeneert. Een wet, die tot het invoeren van -plaat selijke keuze gelegenheid biedt en in de practijk slechts schaars plaatselijke keu ze ingevoerd zag, zou een vreemde wet schijnen; Toch hebben wij van deze wet nauwe lijks betere verwachtingen. In de meeste gevallen zullen drankbe- strijdersvereenigingen huiverig zijn om tot een voorstel tot invoering van plaatselijke keuze liet initiatief te nemen. Zulk een voorstel zou in de plattelands gemeenten, veruit de meeste in getal, eon onverkwikkelijken strijd ontketenen. Een zuivere stemming zou men zoo goed als nooit krijgen. Ook is de zaak niet zoo simpel als ze lijkt. Met het uitbannen van alle drankgele genheden is de drank nog niet uitgeban nen. i Het nog grooter euvel van den clandes- tienen drankverkoop zou veel driester dan thans den kop opsteken. Meer dan van een wet, die meer radi caal-democratisch lijkt dan zij werkelijk is, verwachten wij van het bewerken van de openbare meening, van het inheien van betere begrippen, van het bijbrengen van juister inzichten. Het schijnt haast, of men liet de drank bestrijding, of de drankbestrijding zich zelf, te gemakkelijk wil maken; geen drankgelegerüicden, dus geen drank, dus ook geen drankbestrijding meer. Late men zicli hoeden voor een illustie en niet beginnen met wat de sluitsteen kan zijn. Een vrijwillig drooggelegde gemeente is stellig geen mindere dan een andere, maar een drooglegging bij stemming is een •twijfelachtig goed. KATHOLIEKE LIEFDEZUSTERS. Naar aanleiding van het gesprokene in den Leidschon Gemeenteraad over dc Katholieke liefdezusters lezen we in „D e T ij d": Tijdens de revolutionaire woelingen in het Roergebied verschenen an de achterhoede van het roode leger zwer men zoogenaamde Roede-Kruis-zusters die in werkelijkheid! lichtekooien ble ken t.e- zijn. kien herinnert zich nog de beschrijvingen, door l'i'berale dagblad correspondenten gegeven, van de ze- dcnschandalen en de openbare erger- >ni^on dier wijven. Ofschoon „De Tribune" ook' deze uitspattingen mitsgaders de gruwelen, welke de vrouwelijke hyena's aan weer" Soozc gevangenen pleegden, trachtte to vergoelijken, kon men zelfs in socialis tische bladen -den afschuw lezen, door de „armee in vrouwenkleeren" in cle •beschaafde wereld verwekt. FEUILLETON. Gestrafte hartstocht. „Dank u, lieer!" antwoordde Tiido, „maar de wegen zijn toch -zoo slijkerig, de hemtel ie nog zoo bewolkt, ilc zou het niet gaarne wagen, mij op weg te begevbn; wil u niet tot morgear blijven?..." „Uw goed hart straalt uit uw opgewekt gelaat", sprak de vreemdeling. „Maar helaas! ik kan aan uw uitnoodiging geen gevolg geven; leen aangelegenheid van den grootsten spoed..." Bij deze woorden hield hij op; zijn stem stokte, zijn blik werd duister; maar hij kwam toen tot zichzelf en ging verder. „Een zaak van den groot- sten spoed noodzaakt mij snel naar Soe- rento te gaan vaarwel, goede man!" Hij hulde zich dieper in zijn mantel, opende de deur en ging er snel van door. i,D.e jonge man bevalt mij niet", bemerkte Tildo, die hem door de vensterruiten na keek. Hij ziet er zoo vreemd uit", zeide Nana, die tot nu gezwegen had. ..De wind is gaan liggen en het schijnt, da' de wolken wegdrijven: misschfen krijgt hi.i toch geen regen meer onderweg", zeicle de visscher. Toen begaven beiden zich, toen ziJ hun rozenkrans gebeden hadden, ter Tuste, 'Of ook cle communist Knuttel to Kei- den aan het vergoelijken der beestach tigheden heeft meegedaan, is ons onbe kend. Maar in de Leidsche gemeente raadszitting van Maandag heeft hij het niet kunnen zetten, dat daar bij be schouwingen over de salariecring, van het verplegend personeel hulde werd gebracht aan de katholieke liefdezus ters. Dezen zeilde hij handelen ook niet uit idealistische motieven, ja, zij durven hierop kwam het betoog neer aan leeken-verpleegsters concurren tie aandoen, omdat de eersten geen gel delijke belooning vragen, wat maat schappelijk verkeerd is. En zoo zal deze hoogstaande commu nist •vermoedelijk meer gevoelen voor de betaalde liefdediensten van de roode vrouwelijke armee. Wij zouden van het walgelijk geval geen melding hebben gemaakt, indien in dezelfde zitting een socialistisch raadslid, de heer Dubhetdeman, zich niet genoodzaakt had gezien, dat alleen bij de Katholieken menschen te vinden zijn, clip vrouwelijk© religieuzen name lijk, clic met volle toewijding de zieken en hulpbehoevenden verplegen, niet uit loon, maar uit liefde. In oen lateren termijn beknibbelde deze socialist, zijn eigen uitspraken dtoor de opmerking, dat hij met katholieke gestichten niet kon sympathiiseeren, omdat zij aan een te langen arbeidsdag vasthouden en dat de zusters eigenlijk ook niet voor niets werken, maar om den hemel te verdienen! Zou het geachte lid der S. D. A. P. zijn parlijgenooten niet kunnen overha len om ook den hemel ondier de boloo- n in gen van menschelijke plichtsbe trachting op te nemen? Zii zouden dan den arbeiid'sd'ag der katholieke liefde zusters niet meer te lang vindien en de sociale problemen vermoedelijk ook 'n beetje anders beginnen ie beoordeelen dan bezien in het bekrompen licht, waarin Marx zijn theorien op papier heeft gezet- Den hemel verdienen! En 'daarvoor een lange arbeidsdag! De Marxisten be grijpen er niets van. do Communisten lachen er lorn en stellen de armee der vrije liefde boven dc dienaressen Gods- Alleen de geiooviige kleinen vinden het de natuurlijkste zaak van de wereld! KET R.-K. J5EFENS!EdJAPP3ttT. Conclusies. II 6. Lichamelijke oefening der rijpere jeugd, zoo wel voor jongens ais meisjes, is een landsbelang dat bij de wet moet worden geregeld en buiüei, bemoeienis behoort te blijven van liet militaire •departemet. De militaire voorocfcungen bij (Ie haardsteden!. moeten zooveel mogelijk worden bevorderd. Het verblijf onder de v> apenen ware te verkorten ia evenredigheid met de verkregen .geoefendheid. 7. Bewd'iings- en corvccdiensten beboeren niet te worden opgedragen aan miliciens, opdat de geoefendheid in den beschikbaren tijd boog worde t pge'voerd. '8. Het leger moet in vredestijd' eenvoudig cn klein zijn, doch moet zoodanig zijn gcorgar.- sserd, dat -het zich bij mobilisatie oordeelkundig en snel 'kan uitbreiden.' tot een oorlogsleger van groole sterkte. In de oorlogseenhedeu moet de samenhang, de bij de eerste oefening en bij de herbaljigsoafeavingeiti' is verkregen, behouden blijven. 9. Het bliivend gedeelte moet worden afge schaft. 10. Indeeling der weermacht iin militie, land weer en 'landstorm heeft ©eeni zin en geeft noo- deloozen ad rdi nestra neven arbeid. Men kent ati ieen dienstplichtigen, en wel 25 jaarklassen; de h erha!ngsoeferdngen worden! gehouden, zooais ■thans is voorgeschreven. 11. De beroepsofficieren en bcroepsondcrof- ficiercn worden zooveel anogoüjk verkregen uit bet verlofsperstmeeL '12. De gfehee-le oorlogsbegroohng moet met het oog op bezuiniging grondig worden herzien, al het overbodige moet worden afgevoerd om een gezonde kern te behouden. 13. Hetycstfugstelsel moet worden vereenvou digd en gewijzigd overeenkomstig de lessen van den laat sten oorlog; de permanente forten mot ten vervaüeis. 14. 'De kustverdediging moet in hoofdzaak door het leger geschieden. De vloot speelt hierbij slechts een zeer 'ondergeschikte rol; zij treed: op met onderzee-materieel, enkele .paniserboo- ten cn overigens met particuliere vaartuigen. 15. Bij de verdediging van Nqdcrlandscli Oost- Indië vervult de vfoot "de hoofdtaak. Aangezien de kosten verbonden aan een vloot van slag schepen të groot zijn, moet mét een vïóót van tk:e)n-rrfafer?edl' worden volstaan, waarin* de kruisers ..Java" en ..Sumatra" onontbeerlijk zijn; op het oogenbi.k is onze Archipel ter zee geheel weerloos. 16. De marine behoort, voor wat het goheele personeel en het voor Indië bestemde mate rieel betreft, over te gaan naar het Departement van Koloniën. Het voor de Nederlandsche kust verdediging bestemde materieel gaat over naar het Departement van Landsverdediging, het voor het moede rlaindi noodrge marine-personeel wordt bij dc weermacht hier te lande gedeta cheerd en bij mobilisatie versterkt door verlof gangers. marinereserve en zeemilitie. Door geleidelijke invoering van een marine- reserve en een inheemsche zeemilitie voor ln- cië moet het personeel vraag stuk worden opge iast. «17. 'De verdeeling van dë kosten der vloot over moederland en koloniën moet worden her- zxii opdat de kosten voor de Indische defensie geleiddiij'k meer dan tot 'heden door Indië wor den opgebracht. 18. De landmacht in Indië speelt en tweede rol, die echter' grooter wordt, naarmate de kracht der vloot kleiner is. 19. Behalve enkele steunpunten in de bui- ifenbezciitingen, wor.it alleen Java door de land macht verdedigd. Omtrent de vestiging van de basis voor de vloot te Soerabaya of bij straat Soenda bekoort een deskundig- onderzoek te wonden ingesteld. 20. Invoering van een inheemsche militie voor de 'landmacht is roodig, zij behoort te bestaan uit Europeanen cn meer ontwikkelde inlanders. Alle rangen .moeten ook voor inlanders bereik baar werden gesteld» Er zal in Indië slechts éér» officiers* en onderofficierskorps zijn, waarin Europeanen cn inlanders als gelijkwaardig be schouwd «orden. 21. Deskundige bestudeeiiug van de marine- begrooting en van dc begrootiag voor dc kolo niën opj den voet als door de Commissie ten aanzien van de Oorlogsbegrootirig is geschied, is noodzakelijk met het doel. bezuiniging op de- feifsle-üiigaveu aan te brengen. 22. Bij de oplossing van het vraagstuk om trent een Ministerie van Landsverdediging, moet als grondstelling geldem dat de titulars al leen bemoeienis heeft met de verdediging te iatvd en te water van het Rijk in Europa en dit de •verdediging van Indië te land en te water geheel ressorteert onder de Indische Regeering en ouder het Departement van Koloniën. 23. De Verdediging van West-Ind-ië kan een voudig zijn en is afhankelijk van de omstandig heden. 24. liet instituut der aalmoeziers moet in vre destijd in den bestaanden .toestand worden be stendigd. LB Li mobilisatie moet het worden uit- gebrcfe. 25. !a de steden, waar troepen in garnizoen biggen, moet de plaatselijke geestelijkheid, wel ke uitdrukkelijk met de zielzorg der soldaten is belast, door de militaire overheid daartoe wor den in staat .gesteld. 26. De militairen moeten de Katholieke Zon en Feestdagen in bun vollen omvang kunnen vieren. 27. Het is van overwegend belang, dat bij de opleiding van officieren en onderofficieren aan liter godsdienst-ohdenvijs bijzondere aandacht wordt gésehorken; Voor diegenen, dite een lar.g- durtgen eersten oefentijd hebben, nroet ge'egetr- 3?eid .bestaan om eene 'retraite mede te maken. 2S. De MiUtdire Verccnigingeu moeten krach tiger worden gesteund. Vrije keuze van zieken huis moet ten spoedigste worden mogelijk 'ge maakt. MaatregeJen tot wering van slechte en tot erspreid ng van goede lectuur dienen te worden bevorderd. 29. Voor de geestelijke verzorging var. de Mi litairen in Oost- en Wesl-Indiü behooren zoo spoedig mogelijk maatregelen 'in denzeifden geest als in -Nederland te worden genomen. De kosten van één leerstoel. Reeds lang heeft onder zijn partijgenoo- ten het plan bestaan om aan dr. Kuyper een geschenk aan te bieden. Dit zou be staan uit een fonds, waarmee zou kunnen gewaarborgd worden een behoorlijke be zetting van de juridische faculteit aan de Vrije Universiteit. In „De Standaard" wordt erop aange drongen, dat thans aan dat plan uitvoe ring worde gegeven. Voor dat fonds :J>u noodig zijn egn bedrag van 1,5, doch vei liger is het rekenen op 2 millioen gulden. Het blad berekent, dat. zonder veel moeite en opoffering de 180,000 mannen, die in 1918 hun stem uitbrachten op anti-revolu- tionnaire candidaten, in twee jaar 1 mil lioen kunnen bijeenbrengen. En dan kwam het tweede millioen er ook wel. Een gift van f 10,000 is al toegezegd en zal ver dubbeld worden, zoodra het eerste halve millioen er is. De Katholieke Intemattor&fe. Naar uit Brussel aan „De Tijd" wordt bericht vergaderden daar j.l. Maandag de 'afgevaardigden van liet. „Christen Syndi caat van Spoorwegpersoneel in België", De viteem deling spoedde zich intusschen ijlings naar Sorrento. Het slijk der wegen spatte omhoog onder zijn voetstappen; hij lette noch op waterspatten noch op stee- nen. Do 'huizen van Sorrento werden zicht baar in heft licht der maan die nu weer helder begon te schijnen. Dc wandelaar bereikte spoedig de eerste straat, waar hij een nauwe zij straat insloeg en aan 'een smerige vernieten deur klopte. „Wie is daar?" riep binnen 'een 'heesche stem. „Doe open, ik ben het!" antwoordde de jonge man met gedempte stem en dadelijk hóórde men het slot knarsen. De deur ging open, en een oude vrouw niet een licht in 'de hand verscheen. „Ha! zijt. gij 'het, Gterolamo'' sprak de oude, 'treedt binnen!" „Hoe gaat het met hem?" vroeg de aan gekomene. „Slecht, steeds slechter!" Met deze woor den voerde zij hem naar een door rook zwart geworden kamer, waar in een hoek op een smerig leger een uitgeteerde jonge man zat. „Kijk, Putro," sprak de oude, zich tot dezen wendend, „Gerolamo is daar". Een gerochel antwoordde op deze woor den-: „Putro", sprak de binn enge tred ene, den zieke naderend, „mijn broeder, hote gaat het met je?" a, Sleelïtslechter blijft niets voor mij over dan de doodzeide de zieke met wegstervende btem, en zijn mageren arm uitstekend, gaf hij den oude een tee- ken, zich te verwijderen. „Neen«pretek niet van den dood", riep Gerolamo uit, „wanneer we voor niets anders leven, laten we dan leven voor de wraak". „Ja... voor de wraak", knarste de zieke en zijne koele oogen straalden van hel- schen glans. ..De booswicht", ging de andere voort, „hij heeft alles geweigerd. Ik heb mij voor zijne voelen geworpen,"-heb met tranen in de oogten je toestand geschilderd, heb hem gezegd, daiti wij niets «te eten hadden; hij heeft mij afgewezen en weggejaagd met de woorden: „Ga weg, gij zijt mijn broeder niet meer". „Hijhijschreeuwde de ziekte, die zijne krachten verzamelde, om zich op te richten-, hij jaagt ons weghij omdat hij eer en aanzien genieten wijzijn ongelukkigverlaten „Houd jte kalm, Putro, zeide Gerolamo en hielp zijn broeder zich neder te leggen. Toen hij zag, dat deze weder kalmer ge worden was, sprak hij opnieuw: „Op mijn terugweg was ik door het on- weder op de kust verzeild geraakt en heb een visscher om gastvrijheid gevraagd; toen de regen ophiteld, ben ik vol kommer voorts „Le Syncffcat des Cheminols de France" en den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", ter be spreking van de mogelijkheid tot stichting van een Christelijke Internationale van Spoor- en Tramwegpersoneel. In bteginsel werd het besluit tot stichting genomen en werd bepaald, in de maand Juni te Den Haag de besprekingen voort te zetten. Wat de aansluiting der Christelijke or ganisaties 5n de Centrale landen betreft, zullen de Fransche ten Belgische organisa ties zich refereeren aan de beslissingen der Algtemecna Christelijke Internationale welke eveneens in de maand Juni zal bij eenkomen. Waar het heen moe*!. Op den vooravond van Christel, feest dagen kan men in zekere bladen en perio dieke jaarlijks terugkeerende insinua ties lezen tover een heidenschen oorsprong dier feesten en den tendtenz waarnemen, om aan de viering der christelijke waar heden niet meer toe te kennen dan een menschelijken drang om mei de §eizoenen een bepaalde matuurveiBchljnselen mede le l'even. De socialisten, die onder de leuze „gods dienst is privaatzaak" het Christendom uit het openbare leven willen verdringen, heb ben echter den eersten Meidag uitgeroepen als hun „dag van wijding" en „dag voor de viering van het roode evangelie". Wat daar achter zit, bewijst een besluit der so cialistische organisaties in de Midden-Duit- sehe mijnindustrie, waar de rooden zich bereid htebben verklaard, om liet. tekort door de staking van het werk op 1 Mei ont staan, te t ergoedon door te werken op den algemeen geboden Ghristelijken feestdag van 's Heercti Hemelvaart. Commentaar overbodig! „Tijd" Sit de Omgeving, HILLEGOM. Burgemeesters jubileum. (Vervolg.) Na de rede van wethouder Balvers dankte de Burgemeester deze voor zijn hartelijke woorden en hoopt, voor zooveel doenlijk zijn krachten te 'blijven wijden aan de waarachtige belangen en den bloei dezer gemeente. Als tweede spreker voerde 't woord ds. J. C. V. van Berumel, voorzitter der Feest commissie. Deze bracht in 't bizonder naar voren dat wij in het hoofd der gemeente erkennen den machtdrager. Spr. herdacht de woelige dagen die nog versch in ons geheugen liggen, toen een aanval werd gedaan op het ^ezag en hoe de jubilaris met vaste hand het gezag handhaaft cn uitoefent. Woorden ontleend aan Nic. Beets en Da Costa haalde de redenaar aan, die van toepassing waren op den feeste ling en spr. eindigde met een bede uit te spreken voor het heil van den jubilaris en diens gezin. De Burgemeester dankte met eenige welgekozen woorden voor deze wcnschen. Als derde spreker trad naar voren het Raadslid Voorn, die den jubileerenden Burgemeester roemde om zijn wijs beleid en de tactische wijze, waarop hij immer in den Raad optreedt cn.de hoop uitsprak, dat het hem gegeven mocht zijn nog lang voor Hillegom's welzijn te arbeiden. ©e Burgemeester richtte ook tot hem eon woord van dank. In den loop der jaren was bij hem menigmaal twijfel gerezen, of hij de zaken wel tactisch behadnelde; nu openlijk hier tevredenheid werd betuigd, zullen de woorden van den heer Voorn een gids zijn in de toekomst, heel zijn ambtelijk verder leven. Ten slotte voerde de gemeente-secreta ris, de heer A. M. v. cl. Jagh, het woord na mens de ambtenaren. Deze schetste in uit stekende bewoordingen, hoe de verhou ding tusschen den jubilaris cn zijn amb tenarencorps steeds geweest is en hoe de Burgemeester zoo in als builen den Raad steeds die ambtenaren verdedigde en be schermde, alsmede hun belangen bepleitte. De jubilaris zei den secretaris dank, er bijvoegend, hoe hij immer steun en hulp en bereidwillighied bij dat corps had er varen. Ook voor de toekomst hoopt de burgemeester in 't belang der gemeente op die medewerking te mogen rekenen. Na deze speechen werd de eerewijn rondgediend. •De jubilaris en de zijnen maakten nu nog een kleine rit door het vroolijk vlag gend Hillegom. Hiermede eindigde de officieele hulde betuiging ten Ilaadhuizè. Te één uur stelde men zich op voor het bloemencorso, uitgeschreven door de afd. Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. mHWi'TT De opstelling geschiedde op „Treslong- over de Remise. De opening van den stoet geschiedde! door 'n heraut te paard, vervolgens de mu ziek der HHlegomsche Harirïoniekapel en daarachter de deelnemers. Het programma bevatte 28 nummers, o. a. rijwielen, zegewagens enz. Een bizon- der aardige attractie was een eerbiedige, hulde aan mevrouw .Wentholt- Beets, oen wagen, voorstellende ,,'n Avondje bij cle. Familie Stastok", uit de Camera Obscura, Een zeer aardige attentie, daar dc burge meestersvrouw eene dochter is van wijlen Prof. N. Beets. De jury heeft de prijzen als volgt toege kend: groep I, auto's, 2e prijs F. Smit Jr.; groep II, versierde wagens, le prijs. R. K« Jongenspatronaat; 2e prijs, brievenbestel lers, met extra eervolle vermelding, 3ei prijs Inter Nos; groep III, versierde rijtui gen: le prij9 de heer J. van Waveren, 2a; prijs P. van Waveren Jz.; groep IV. ver sierde rijwielgroepen2e prijs M. cn A1, Vooren en G. van Ilouweninge; groep V, versierde enkele rijwielen: le prijs W. Bor ger, 2e prijs W. Lubbert, 3e prijs J. van Baasbank; groep VI: le prijs Warmenho- ven en Elfring, 2e prijs P. van Lierop, 3ö prijs C. M. Broekes, 4e prijs H. Telkamp Jz., 5e prijs N. S. Brussee. Van de receptie ten huize van den jubi laris, 's middags van 34 uur, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Om 9 uur 's avonds werd op 't Ilof onder leiding van den heer P. J. Litjens een vo caal en instrumentaal concert gegeven, 't Hof was schitterend verlicht met lam pions. Om tien uur werd als offcieel slot' van den dag een mooi vuurwerk afgesto ken. De feestcommissie kan voldaan zijn over haar werk: Hillegom heeft het zil veren ambtsjubileum van Burgemeester JVVentholt waardig gevierd. VOORSCHOTEN. Onweer. Tijdens een kort, doch hevig onweer sloeg Woensdagavond de bliksem op den bliksemafleider van de toren van de Ned. Herv. Kerk alhier. Het eigenaardi ge was, dat tijdens deze ontbranding er sneeuwvlokken vielen yan groote af meting. i ZEVENHOVEN. Do Hanze. Zondagavond had in heïj Bondsgebouw alhier de feestviering plaats van de afd. Nieuwveen en Zevenhoven van De Hanze. Aan de zaal was door de feestcommissie een gezellig en huiselijk aanzien gegeven; levendige bouquetten prijkten op de verschillende tafeltjes. De geest, adviseur, de zeereerw. Pastoor C. A. J. ten Hagen, en ook de zeereerw. Pas toor Meijer, van Zevenhoven, woonden do feestvergadering bij. Als spreker trad op de heer W. H. LambrecTit, propagandist van het Centraal Hanze-Bureau. De voorzitter, de heer C. Hoogervorst, sprak de openingsrede uit, waarin hij in het kort de verloopen 5 jaren van het be staan van de Ilanze-afd. memoreerde en met een hartelijk welkom aan hoeren gees telijken, aan den spreker, aan de aanwe zige leden met hunne dames, liet Fanfore- corps „St. Jan" met zijn directeur ,den beer, Markx, den avond opende. Vervolgens werd onder begeleiding van pianospel het „Roomsche Blijdschap" uit volle borst door de aanwezigen gezongen. Hierna gaf het corps zijn eerste num mers en werd door de jongedames, die zich bereids hadden gegeven voor de bediening van het buffet, de eerste consumptie aan geboden. Hierna volgde een verslag van den secretaris, den heer J. C. de Jong, over de afgeloopen 5 jaren, hetwelk in ruime zin werd weergegeven. Na het zingen van hot Bondslied, geeft de voorzitter het woord aan den feestre denaar, den heer Lambrecht, die een uit eenzetting geeft over de Hanze en haar instellingen, tevens de voordeelen opsomt en alles wat de Hanze, door de goede me dewerking der leden, hun kan geven. Een uur lang hield de spreker de aanwezigen bezig, waarop een lang applaus volgde» Vervolgens werd de wijn aangeboden met het noodige gebak en kwam de feest stemming er in. Gedichten en liederen volgden elkaar op, vvaartusschen het fan farecorps telkens een nummertje ten beste; gaf. Aan het einde van den feestavond spreekt de voorzitter een woord van danlc namens het bestuur aan allen, die hebben.' medegewerkt tot het welslagen van deze. eerste lustrum-feestavond. De geest, adviseur brengt een bijzonder, woord van dank aan den voorzitter cn het bestuur voor alles, wat zij hebben gedaan om de verecniging in tijden van voor- cn tegenspoed in goede banen te leiden, al was er soms weinig animo van den kant' en bitterheid hier naar dez?n schuilhoek gekomen." De zieke was spoedig daarop in een on rustiger» slaap g1-;vallen; Gerolamo deed het licht uit en legde zich op den grond neer; in ziin hart kookte de hartstocht den wraak en Heli 'liern duizend gruwelijke plannen smeden. Graaf Argenti uit Napels hadde jeugdige baronnes del 1' Ongaro tot gemalin gekozen, die hein drie opgtewekte -en lieve jongens geschonken had. Een vierde kind werd ver wacht, toen in deze familie een vreeselijks gebeurtenis plaats viel. Op een dag, toen de graaf op jacht gegaan was, werd eten dochtertje geboren. Toen drong al-s een bliksemstraal het bericht, tot haar door, dat de graaf -plotseling gestorven was. Dat was een dolksteek in het hart van de arme moeder, die dadelijk Sn bezwijming vite-1 en stierf. Wie kan de verwarring van dit oogenblik beschrijven? Het was oen ver schrikkelijk Jt'n smai'tiefjk tooneel., MaalJ toen de eerste aanvallen van smart voorbij waren en de familieledten weder tot zich zelf gekomen waren, was de eerste zorg, het pasgeboren kind in veiligheid te bren gen, maar een derde ongeluk, hoe en waar men zocht, neigens was het te vinden. En alle pogingen die later in 't werk gesierd werden waren vruchteloos. Jaren gingten voorbij en het kind en zijne ongelukkige ouders v.aren vergeten. De drie knapen groeide intusschen op, werden mannen, richtte in rfe kathedraal van Sorrento; voor de ongelukkige ouders een gedenk- necken op. De oudste der drie broeders, graaf Ar genti, werd een oppassend man, die zijn have en goed bijeen hield en met de edele gravin Giorgiadi Linder huwde; maar do. beide jongeren gaven zich over aan uit spattingen en losbandigheid. Zij verkwist ten hun erfdeel en kwamen in den 'toestand! waarin wij ze zooeven gtezien heben. Zij zochten Ludovïco, den oudsten broeder, met bidden en smeeken geld af te persen, maar deze wees ze af. Zij deden een laatste» poging, en toen Putro in een vreeseliikej ziekte gevallen was, dite het gevolg van los- bandigheicj was, ging Gerolamo alleen naar hem toe. Te voet begaf hij zich naait de villa van Ludovico, die zee mijlen vanl Sorrento verwijderd lag; maar hij werd weder afgewezen. Wij zagen hem van zijnl terug koeren en met hem, dite nan den rand van het graf stond, plannen tot wraak bei- ramen. [Wordt vervolgd)»

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3