BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale berichten. 9it Had verschijnt eiken dag, ulfgez. Zon- en FeestcU De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, f0or Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze agenten IS ct. p. we«.k,f2.40p.kwartaal.Franco p. poet f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van40 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. Bureau STEENSCKUUR 15 MAANDAG 19 APRIL 1020. - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3201 PosSbu." 1!. De Advertentieprijs bedraagd 22ty? cent per regel voor gewone advertentier.Zaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden mededeelingfcn wordt het dubbele vaa het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop oa verkoop 50 cent; Zaterdags 7-5 cents, van 30woorden DE CONFERENTIE TE SAN REMO. Nog g«on regeling van het Adriatischo vraagstuk. De ontwapening van Duitschland. DE ARRESTATIE VAN KAPP IN ZWEDEN. OVERZICHT, De ontwapening van Duitschland. Gisteren hadden te San Remo de voor- loopige particuliere besprekingen tusschen i verschillende staatshoofden plaats. Om 9 uur begaf Millerand zich naar Lloyd George, terwijl om 11 uur de Engelsche en Franpclie premiers een bezoek aan Nitti brachten om gezamenlijk het werkpro gramma der conferentie te bespreken. De afwezigheid der Joego-Slaven ont neemt aan de conferentie voor de Italia nen een groot gedeelte van hare belang rijkheid. De Adriatische kwestie kan tihans niet behandeld worden. Op het laatste oogenblik hebben de Joego-Slaven doen weten, dat zij niet bereid waren te komen. De officieuze onderhandelingen tussclien Rome en Belgrado hebben nog niet tot een resultaat vgeleid. De twee groote vraag stukken, die thans ter behandeling over blijven, zijn de ontwapening van Duitsch land en het onderzoek der maatregelen, welke deze Ontwapening kunnen verze keren. Vandaar, dat er te San Remo zoo veel militairen aanwezig zijn, n.l. de maar schalken Foch en Wilson en generaal Ba- doglio. ken andere kwestie, dte waarschijnlijk liet eerst aan de orde zal komen, is die Turkije. Sedert de besprekingen te Londen is een groot aantal punten in studie genomen, welke liier tot oplossing sal worden gebracht. Men meent, dat de conferentie binnen acht of tien dagen zal zijn afgeloopen, daar het noodzakelijk zal zijn, dat cle re geringshoofden voor den lsten Mei in hun land terugkeeren. Duitschland. Het officieren-complot. Men bericht uit Berlijn aan de „Msbd.": Wat het officierencomplot betreft, staat men in Berlijn voor een raadsel. Zooals gemeld, zijn de officieren in vrijheid ge steld en het rijksmmisterie van defensie heeft door het Wolffbureau een lange ver klaring doen publiceeren ter rechtvaardi ging. Men doet het daarin voorkomen, of [liet een vreedzame poging gold met de [arbeiders een overeenkomst .te treffen in- Irake de uitlevering der wapenen. Weini gen, behalve de Duitsch-nationalen, zijn [mat deze verklaring tevreden. Men heeft |den .indruk, dat de dingen geheel anders i en veel ernstiger. De geheele pers, [loowel van het centrum als de linkscliè, [dringt eenstemmig op Verder onderzoek aan. Vogcns de gegevens van de „Freiheit" [bijv. hadden reeds begin April en ook op 8 April, verschillende zittingen plaats. Aan de-eerste nam luitenant-kapitein Eber- hardt en verscheidene officieren deel. bij deden de officieren aan de vak- vertegenwoordigers en gewapende arbei ders het voorstel, dat de militaire forma ties voor de helft uit arbeiders zouden Bestaan. De arbeidersleider Wegmann nam aan [drie conferenties deel, welke op 11 April [in rijn woning plaats hadden en waarbij I wederom officieren en andere arbeideré- igenwoordigers aanwezig waren. Hier- bij werd de kwestie van de dictatuur van het proletariaat door de "actie dér vakver enigingen gesproken, terwijl wederzijds [geheimhouding beloofd werd. Het politie-presidium fe Berlijn deelt [mede, dat politie-president Richter in zijn I hoedanigheid van regeeringscommissaris ivoor het landelijk politie-district Berlijn, geweigerd heeft de op bevel van den rijks- pterminister op het rijkisweerministerie Igearresteerde officieren en burgers in ver- i bewaring te stellen. Bij het onder- wk op het politie-presidium is geen be- wjs gevonden, dat de bijeenkomst van de gearresteerde personen op het rijksweei- ministerie een omwenteling ten doel had openbare orde en veiligheid in ge- raar bracht. De politie-president heeft rom de onmiddellijke vrijlating van. du rre^eerden bewerkstelligd. .Engeland De onrust in Ierland. Hit Dublin wordt' gemeld, dat de over levende 15 hongerstakers zijn vrijgelaten. 25 gevangenen in de Mountjoy-gevan- genis hebben besloten over to gaan tot ihon- pralaking. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat Wtfcr niet bevestigd is, volgtns taetweia '°rd French aftreedt. Een niailtrein is op het kruispunt van «iïgsdaJe dor vijftig gewapende mannen jjapgehouden, die alle correspondentie voor Jd hoofdkwartier der Londensche politie ''tywn meegenomen^ Vrijdag heeft het bestuur van de ler- she arbeidersvereeniging embargo gelegd 'f uitvoer van goederen en de arbei- C{*6 hebben daardoor de maclit de prijzen tan de voorraden te controleeren. Denemarken. De zeelietfenstaking in Kopenhagen. He transportarbeiders zijn bereid het te hervatten, als hun voor een jaar jninbnumdagloon van 20 kronen wordt Djarandierd, Zweden. De arrestatie van Kapp. Omtrent de arrestatie van Dr. Kapp te Stockholm meldt de correspondent van de „Times" aldaar, dat Kapp sedert verleden week Donderdag in een hotel vertoefde in de kleine stad Södertelje onder den naam van Wilhelm Ivauitz. Toen de politie al daar hem ondervroeg, viel hij door de mand, bekende wie hij was en verklaarde uit vrees voor arrestatie per vliegtoestel uit Pommeren te zijn ontvlucht. Hij lande aan de Zweedschè kust in de nabijheid van Malmó, wandelde naar de stad en vertoonde daar zijn valsdhe paspoort zon der dat de aandacht op hem viel. In den trein van Malmö naar Stockholm werd hij, ondanks zijne vermomming, door een medereiziger herkend, om welke reden hij te Södertelje i'eeds den trein verliet. We gens het opgeven van een valschen naam werd hij aldaar door de politie -gearresteerd en naar Stockholm gebracht, waar hij in arrest werd gehouden, totdat de Zweed- sche regeering zal hebben beslist wat met hem aan te vangen. Als politiek vluchteling zal hij niet wor den uitgeleverd, maar waarschijnlijk wordt hij over de grens gezet, omdat hij met -een valsch paspoort in Zweden is gekomen. In het geval, dat hij naar Duitschland terug gezonden wordt, zal hij zijne arrestatie niet kunnen ontgaan. Amerika. De Spoorwegstaking. Men verwacht, dat de spoorwegstaking spoedig zal zijn afgeloopen. In Philadel phia, een brandpunt van de staking, heb ben alle arbeiders het werk hervat, op ae belofte, dat gteen repressaille-maatregelen zullen worden genomen. Ook in andere spoorwegcentra hervatten de- meeste arbei ders den arbeid. Biiitenlandscbe Berichten. Spoorwegongeluk. De sneltrein Parijs.Cherbourg, is Za terdagmorgen bij Vernouiiletl—Verneuil ontspoord. Er iis een doode en er zijn eeni- ge gewonden. Het verkeer is hersteld. Gebouw ingestort. Te Wolverhampton is een oud gebouw St. GeorgV-shal waar een groote bil jartzaal was ingericht, plotseling inge stort. Er bevonden zich 120 personen in de zaal. Men vreest, dat er velen zullen gedood zijn. Enkele voorbijgangers werden ook gewond. Onderzoek veevoeder-fabricatie. De bijzondere commissie liit de Tweede Kamer tot heb uitbrengen van verslag over een onderzoek ter zake van de overeen komsten, bedoeld in het; wetsontwerp 207 (bereiding veevoeder uit afvalproducten) de handelingen der Regeering naar aanlei ding dier overeenkomsten en de geldelijke gevolgen daaruit voortgevloeid of nog voort te vloeien, kan binnen 'den bij art. 32 juncto &4 van het Reglement van Orde be paalden termijn, welke den 16en dezer ver strijkt, niet met! haar verslag gereed zijn. Zij verzocht daarom aan de Kamer den bedoelden termijn te willen verlengen tot dten len Juli. Op voorstel van den voorzitter is daar toe besloten. Vakschool te Gouda, Men schrijft uit Gouda aan het „Hbld.": Naar aanleiding van een in Februari 1915 door wijlen burgemeester R. L. Martens tot den toenmaligen minister van Binnen- landsche Zaken gericht schrijven, waarin ■de wenschelijkheid werd betoogd tot op richting van een Nederlandsche Vak school voor de Aardewerkbedrijven, heeft de minister van Onderwijs, 3 Februari 1.1. aan B. en W. van Gouda medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt tot het stichten van een Rijksschool voor klei-nijverheid met daaraan verbonden proefstation voor klei- en glazuuronderzoek enz., en voor lichtingsdienst over te gaan, zoodra zijn begrooting voor 1920 wet zal zijn gewor den. In verband hiermede is thans door B. en W. een uitvoerig schrijven tot den Raad gericht, waarin wordt voorgesteld aan de door den minister gestelde voorwaarden te voldoen. CENTRALE RAAD VAN DEN R K. VOLKSBOND. Zaterdag is te Rotterdam d-e Centrale Raadsvergadering gehouden van den Ned. R. K. Volksbond". De algemeene vergadering in de St. Jo- zefsgezellenver. werd o. m. btjgenvoond door- de Tweede-Kamerleden H. Hermans en Ch. v. d. Bilt. De voorzitter, de heer J. W. Smit, con stateerde den algemeenen groei van den Volksbond die 30,000 leden telt. Onze mannen moeten zich ernstig be denken, voor ze tegenwoordig aan stakin gen mededoen, aldus spr. Ze moeten lie ver met wat minder eischen genoegen ne men. dan den gevaarlijken weg van een politieke staking opgaan. Laten ze zien naar de mijnwerkers, die inplaats van met 7 uur, met 8 uur genoegen namen. Spr. wekte allen krachtig op. steeds den plicht als R. K. organisatiemannen te doen. Hij herinnerde voorts aan het succes van den R. K. Bedrijfsraad in de meubelindustrie, en ze-ide, dat in tegenstelling van de so cialisatie, onze wicycliekmeetings moeten slaan in het te eken der Bedrijfsorganisa tie. Spr. braoht vervolgens hulde aan de Re geering, o. a. voor de inwerkingstelling der ouderdomsrente en bracht dank aan mi nister Aalberee, voor hetgeen hij tot stand bracht. Ook het besluit tot verhooging van de pensioenen met 40 pet. stemt tot dank baarheid. Vertegenwoordigd waren 81 afdeelin- gen. Naar aanleiding van het jaarvereiag wérd er geklaagd over redactie, bezorging e. d. van de Volkskrant. Verbetering werd Bij de rekening en verantwoording van den penningmeester vroeg de heer Silviua (Den Haag) inlichtingen over de gesties van de afdeeling H i 11 e g o m. De pen ningmeester, de heer Lammere, verklaar de, dat in die afdeeling een bestuurswis seling heeft plaats gehad en de zaken in orde zullen komen. In de kascommisaie voor het volgend jaar werden benoemd de afdeelingen Leidschendam en Zoeterwoude. Aangezien geen Candida ten wiareri inge diend voor de bestuursverkiezing werden de aftredende leden Zonder stemming her kozen, n.l. de lieeren R. Hulselmans, Th. Nouwens en A. Vermeulen. Daarna werden zonder discussie en zonder stemming enkele wijzigingen in het reglement van den Centralen Raad goedgekeurd, welke van ondergeschikten aard waren en voortvloeiende uit vroegere door den Centralen Raad genomen beslui ten. De heer B. J. Grööjben hield hierna een inleiding over centralisatie van de Spaar bank en Verzekeringsinstellingen. Naar aanleiding van deze lezing ontspon zich een vruchtbare gedachtenwisseling. Aan de orde was daarna het voorstel van de afdeeling Amsterdam, om het bu reau van .het Centraal Bestuur, zoo 'spoe dig als dit mogelijk is, over te plaateen naar Amsterdam. Na ampele discussie werd met 01 tegen 37 stemmen besloten het Bureau te Leiden te 'laten. Aan de orde is een voorstel van de af deeling Zaandam luidende: ,,De 'afdeeling Zaandam van den ,.Ned. R.-K. Volksbond" stelt den Centr. Raad voor, om bij het Federatiebestuur aanhan gig te maken, dat 'het teerste fonds, het welk door de .Federatie" wordt opgericht, dienstig zal zijn voor de huisgezinnen van hen, die door Herwonnen Levenskracht" in een sanatorium zijn opgenomen, 'zoo zij ten minste daaraan behoefte hebben. Het voorsteLZaandam werd bij acclama tie aangenomen. De heer v. d. Bilt verdedigt daarna de Volkskrant en wekt op tot 'krachtigen steun en propaganda. De voorzitter sluit zich daarbij aan. Do Weer Hermans, sprekend als voorzit ter van de Federatie, verheugt "zich over de belangstelling, die van de standsorganisatie groeiende blijkt te zijn. Spr. zou op ver zoek van den voorzitter iets «eggen over de bedrijfsorganisatie, die verband houdt met groote en gewichtige vraagstukken, waar voor we in de arbeidersbeweging staan. De S. D. A. P. komt mét de Iteuze der so cialisatie. ''Spr. beveelt studie van de stel lingen van het N.V.V. en het. rapport der sociaal-democratische socialisatie-commissie aan. Uit die stellingen van het N.V.V. krijgt men den indruk dat. men den arbei der den strop om den hals wil doen. Men neemt met alles genoegen, ztelfs met de schandelijkste uitbuitingen van het kapita lisme, met stukwerk, rtnet premiestelsel, enz. Volgens de stellingen van hel) N.V.V. wordt de toestand van den arbeider -tien maal erger dan onder het liberalisme. Wij maken, -zegt spr., van ben econo misch stelsel geen dogma. A 1 s men be wijst), dat in een of ander bedrijf 'het stelsel der socialisatie een betere productie of be teren toestand -voor de arbeiders zal bren gen, dan gaan wij daarmete accoord. Maar we zetten met; alle kracht, die in ons is o n s eigen stelsel, dat der bedrijfsorgani satie voorop. Spr. geeft de groote. lijnen in dit stelsel aan. wijzend op de beteektenis en de voordeden ervan. Intusschen, met bet welslagen der actie en de vakbeweging zijn we er-niet. We moeten den arbeider ook le e r e n 1 c v e n en het ontvankelijk maken vnor schoon heid. Spr. brengt daarom hulde aan hef inzicht 'van hen, die jaren gbleden de standsorganisatie hebben gesticht. Dan bespreekt de heer Loerakker de land- arbeiderswet en wijst' er op, da.t men in de liooge verwachtingen dezer wet teleurge- nteld is. De wijze, waarop de uitvoering ge schiedt, door 'middel der veiteenigingen, is onvoldoende eh speciaal fnuikend voor de Katholieke en christelijke arbeiders, wier vereenigingen niet erkend worden. Spr. vraagt de medewerking van de Federatie en den Centralen Raad. Dte voorzitter Ver trouwt op de medewerking der Federatie en vraagt den heer Loerakker_de zaak na der in hét Centrale Bestuur te bespreken. De voorzitter doet daarna nog verschillen de mededeelingbn over diverse punten, waarna de vergadering wordt gesloten. Een Staking. Aan de gasfabriek te 's-Gravenhage heb ben eenige werklieden, leden van de Fede ratie, het werk (neergelegd, omdat het ,,bte- smet" zou zijn. De R.-K. Bond en de Mo derne Bond hebben verklaard 'het met deze opvatting niet eens te zijn. De toesmeftings- theorie van de Federatie kan door hen niet worden aanvaard. Korte Kroniek. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, is ae heer Ir. A. Plate, directeur van den ge meentelijken woning-dienst te Rotterdam, aangezocht, zich beschikbaar: te stellen voor benoeming tot burgemeester van ua- tavia. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aan de regeering een uitkeering in de oorlogswi netbelasting van 'U/2 miilioen gulden gevraagd. Niet zoo weinig! Op de veiling te Beverwijk zijn de eerste aardbeien van den kouden grond aangtebracJVt. In de Provincie Groningen wordt ddor landarbeiders een uurloon gevraagd van 42 cent. De werkgevers zijn niet bereid hierop in te gaan. B. en W. van Amsterdam stellen voor een uniformen grsprijs van 18 ct. per kub. Meter, 18V6 cent voor muntgas. R.-K. BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Zaterdag 10 en Zondag 11 April hield de Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders te Water en te Land ,,3t. ^Bonifacius" haar Bondsvergadering te Utrecht;, onder voor zitterschap van den heer J. 'Zwaga. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek hen toename in ledental 'me4! 2924; 't ledental bedroeg op 1 Januari 1919 2323 en 1 Januari 1920: 5247. een vooruitgang in ledental met 125.8 pCt. Het jaarverslag van den penningmees ter sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 65.899.28V6. Het beleid van hef hoofdbestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de verkiezingen werden herkozen de heeren J. Zwaga, Th. Kalkhoven, en H B. v. Zwet, met eén stemmenaantal van resp. 5300, 5425 en 51.50, op een totaal stemmen- cijfers van 5450. Inplaats van den heer 'Pinke, welke, zich niet herkiesbaar had gesteld, werd geko zen de heer H. Janzen, met een stemmen - cijfer van 3025. Herkozen werd als voorzitter zonder te- geneandidaat de heer J. Zwaga. De redactie en administratie van den ,,R.-K. Transportarbeider" bleef aan de fungc-terende ^functionarissen opgedragen. De begrooting over 1920, werd vastge steld op een bedrag van inkomsten en uit gaven van-/200336, met 6000 leden. Aangenomen werd een voorstel verhoo ging van de contributie in progressie met 10 klassen, waarbij *de laagste klasse 18 cent betaalt en de hoogste 85 cent met in begrip van de contributie.'voor de werlc- loozenkas. De uitkeeringön bij staking of uitsluiting werden vastgesteld voor de laagste klasse bp 1 per dag, voor de hoog ste klasse op ƒ2.25 per dag, plus 0.75 per week voor elk kind beneden'10 jaar. De uit keering 11 ii het fonds bij overlijden zal voor de eerst 2 tklassen zijn ƒ25 voor de hoogste klasse 80. Een voorstel van de >afdAmsterdam tot het heffen van een extra bijdrage van 5, te voldoen in 20 <weken werd aangenomen met 'een stemmental 2825 voor eri 758 te gen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd over te gaan tot het aanbellen van drie gesala rieerde districts-propagandiéten en een be zoldigd penningmeester. In dezb 'functie werd door de jaarvergadering benoemd de heer Th. Kalkhoven. De nieuwe contri but ieregel ing gaat- *in de eenste week van Mei. Aangenomen werden enkele wijzigingen in statuten en reglement ivan ondergeschik ten aard. Loorten bouwbedrijf. Blijkens het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek waren- de gemiddelde loonen van de bouwvakarbei ders te Amsterdam, die in dienst waren van de deden der Algemeene Patroonsver- eeniging tot vaststelling en handhaving van arbeidsvoorwaarden in de bouwbe drijven in Februari, alis volgt: voor een metselaar en een vlechter in het betonvak 1,02 per uur (een'jaar te voren resp. 63 en 53 ets.), teen.opperman ƒ1 (58V6 ets.), een timmerman 91 ets -(69 ets), een sjoü- eeA cementwerkten 93 cents (55 cents), wer in het betonvak 90 ets. (52»6 ets), een sjouwer 83 ets. ^55 ets.). STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. BELASTINGEN. Verhooging van aftrek. B. en W. beginnen met er o. a. op te wijzen, dat de progressie in het be lastingstelsel van onze gemeente reeds zoover is uitgestrekt als de Gemeentewet toelaat. Wat den aftrek betreft, waren B. en W. aanvankelijk voornemens den Raad voor te stellen dezen te brengen op f 600 voor ongehuwden en f 800 voor gehuwden. Hoewel dit een belangrijke verhooging van het heffingsperoentage ten gevolge zou hebben, scheen er B. en W. op zioh zelf veel voor te zeggen, dat de bedragen, welke vóór den oorlog golden, werden ver dubbeld, terwijl dan door een veel meer dan verdubbelden kinderaftrek n.l. een van f 100 per kind de groótere gezinnen in eenigszins gunstiger conditie zouden komen en de sterk progressieve regeling de verhouding belangrijk in het voordeel der minder draagkrachtige aangeslotenen zou hebben gewijzigd. Het bleek B. en W. evenwel, dat eén' dergelijke regeling de goedkeuring der Regeering niet zal kun nen verkrijgen. In de vergadering der Eerste Kamer van 12 Februari U. gaf de minister van Binnenlandsche Zaken te kennen, dat naar zijn oordeel bij een kin deraftrek van f 100 per kind de aftrek voor gehuwden niet meer dan ongeveer f 600 zou mogen zijn. Zeer onlangs is de toe passing vau dezen stelregel aan den dag gekomen ten aanzien van de verordening der gemeente Dordrecht. Nadat B. en ;W. aldaar voorgesteld hadden den aftrek te verhoogen tot f500 voor ongehuwden, f GOO voor gehuwden cn f 100 per kind, braoht' de Raad eerstgenoemde bedragen op f 600 en f800. De Minister heeft echter bericht, dat deze regeling de Koninklijke goedkeu-, ring niet kon verwerven en in ovenve^ ging gegeven de bedoelde bedragen op f 500 en f 650 te stellen. Waar Leiden zeksr niet in gunstigea financieele omstandigheden verkeert daa Dordrecht, zou een aan de Dordlsche ge heel gelijke regeling ongetwijfeld evenzeea op bezwaren stuiten. Waar B. en W. een verschil van f 150 tusschen gehuwden en ongehuwden echter te gering achten, zou den zij het willen probeeren met f500 en' f 7 00. Ook afgezien van de meerdere kans, dat deze regeling de noodige goedkeuring zal venverven, geven B. en W. evenwel, bijl nadere overweging, en na vergelijking met de bedragen in de andere gemeenten, voor het oogemblik aan deze getallen de voor keur (boven f 600 en f 800. In weinige ge meenten is de progressie in het tarief zoo ver doorgevoerd als in Leiden, terwijl er nog maar enkele gemeenten zijn, die en dan bij lager kinderaftrek den af trek voor gehuwden boven f700 hebben gebracht. Zooals gezegd, stellen B. en W. den kin deraftrek op f 100, een beteekenende ver- liooging. Door de afd. Leiden van den Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen was gevraagd een kinderaftrek van 50 gld voor 'het eer ste kind en voorts voor elk volgend kind 25 gld. meer en 11a het zevende kind 50 gld. meer. B. en W. wijzen er op, dat zij niet meö kunnen gaan met den gedachtengang, volgens welke de aftrek voor ieder vol gend kind steeds hooger moet worden, omdat de financieele lasten, daardoor ver oorzaakt ook steeds groot er worden zou den. Dit schijnt hun met de ervaring 111 strijd. Een tweede en een derde kind ge ven, volgens hen, zeker tot mindere uit gaven aanleiding dan liet eerste. In hoe verre bij grootere gezinnen de daling dezer lijn vervolgens weder in een stijging over gaat, is afhankelijk van allerlei indivi- dueele omstandigheden, zij kan hij een bepaald punt voorkomen, doch dat zij re gel zijn zou, schijnt B. en W. zeer betwist baar en daarom zien zij geen reden om af te wijken van den vrijwel overal gevolg den en ook voor de administratie veel een voudiger regel om dit bedrag voor alle kinderen gelijk te doen zijn. B. en W. stellen dus voor: een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van f 500 vooc ongehuwden en f700 voor gehuwden, een kinderaftrek van f 100 per kind. SALARISHERZIENING. B. ep W. doen den Baad voorstellen be treffende een herziening der loonen en salarissen. De laatste herziening dateert van 1 Mei 1919 en is ingegaan op 1 Januari 1919. Met ingang van 1 Januari 1920 is een voorloopige loonsverhooging inge voerd. Gemeentewerklieden. A. Wat betref 1 den gemec itewerklie- den sluiten B. en W„ hoewel zij er aanvankelijk ,nog al bezwaar" tegen had den, zich geheel aan hij het door de Algemeene Werkliedenrominissie (waarin afgevaardigden der organisaties) gegeven advies inzake vaststelling dc-n loonen. - Groep I f 27.f 30.66 II f 28.35—f31.95 III f 29.70—f 33.30. IV f 31.05—f 34.65. V f 32.40—f 36 VI f 33.75—f 39.15. (Alle 4-éènjaarlijksch 1 verhoogingen). De algemeene werklieden-commissie verklaarde zioh in-hare meerderheid voor premie vrij eigen en weduwen- en weezen- pensioen. Van eene afschaffing van de korting ad 5pCt. voor weduwen- en weezenpensioen (voor eigen pensioen heeft sedert 1 Januari 1919 reeds geen en kele, korting plaats) kan volgens B. en W. hij de nu voorgestelde salarissen geen sprake zijn. Mocht de Raad daartoe toch willen overgaan, dan wenshen B. en W. hun voorstellen in te trekken om deze te herzien. „Over li-et al dan niet toekennen van een z.g. kindertoelage is de commissie ten slotte verdeeld verklaren B. en W., zij zelf doen hieromtrent geen voorstel. De werklieden zijn als tot dan toe in 5 •groepen verdeeld, met dit verschil, dat sommigen uit de 5de groep zijn geplaatst in een 6de groep op aandrang van deu Directeur der Lichtfabrieken. In deze Gda groep zijn opgenomen: chef-fitter, chef- magazijnknecht, hoogspanningsmonteur, machinist Electr. Fabriek, ovenmeester, voorman-stoker Lichtfabrieken, voorman vuilverbranding. Politic. B. B. en W. hebben met de vereeniginfc, waarin het personeel van de politic is ge organiseerd, afzonderlijk overleg ge- pleogd. Zij stellen voor: agent 2de klasse f 32.35 (3 één jaarlijk- sche verhoogingeiri plus f85 kleedgeld; agent 1ste klasse f 36.39 (3 één-jaarlijk- sche verhoogingen) plus f85 kleedgold; hoofdagent f 40f 45 (3 èèn-jaarlijksohei verhooging) plus f92.50 kleedgeld; adjunct-inspecteur f 2400f2800 (4 één- jaarlij ksche verhoogingen) plus f 100 kleed,- geld; inspecteur f3000f3800 (4 twee-jaarlijk se he verhoogingên) plus f100 kleedgeld; hoofdinspecteur f 4Ö0Q14000 (2 tWfiC

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1