4 4 BINNENLAND. jlit blad rerschynt eiken dag, uïtgez. Zon- en Fecstd. Pe Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, „or Leiden 17 ct. p. weck, f2.25 p. kwart*ia!; by yoo. - onze agenten 18 ct. p. weck, f 2.40 p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- biad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van40ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke jiinimersó ct., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 11e Jaargang. Bureau STEEN SCHUUR 15 VRIJDAG 16 APRIL 1920. LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. No. 3199 Postbus II. Stemplicht. Wij zijn er van overtuigd, dat onze Katholieke vrouwen al zeer spoedig trouw pr stembus zouden gaan óók al be itoad er geen w e 11 e 1 ij k e stemplicht. Maar voor den eersten tijd, en zeker voor d- eerste keer, komt de .wettelijk stemplicht goed te pas ter ondersteuning van haar, die nog minder diep van de mar eel e verplichting doordrongen zijn. Of misschien later de stemplicht voor manner.' en vrouwen ons of de tegenpartij wordeelig is?... Wij weten 't niet. Doch, naar wij den stemplicht principieel gis alleszins verdedigbaar beschouwen, daar achten wij dezen om opportuni t11s-redenen zeker in dezen tijd verre en zeer verre verkieslijk boven het vroe gere systeem. Ln wij kunnen dan ook geenszins toe juichen het besluit van de deze week ge luiden Deputaten-vergadering der An- ijirav. Partij, om zich er voor uit te spre ien, dat de stemplicht zou worden ge- Échrapt. I lotusschenwij hebben den wettelijken i'eoiplicht en zullen dezen vooralsnog ook gel behouden! hierop willen we alvast 'ns wijzen - men benutte dien wettelijken Iwang bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing fe Leiden, om de naar we hopen slechts éér enkele Katholieke vrouwen, bij wie eoioreele overtuiging nog niet krach- fc genoeg spreekt te dringen naar de lembus! AR ofl ponw[ k. hilleiii v Lof over Dr. KUYPER. De hoefijzer-correspondent van het jflbld." wijdt een beschouwing aan de niwe leiding in de A. R. Partij waar- we o. m. lezen: Zoo staat daar dan nu, op de plaats van den gevveldig-profetischen Kuy- per en in plaats van den apostolischen Idenburg, de martiale Colijn. Zal hij de leider blijken te zijn die de anti revolutionaire partij thans noodig heeft? In den heer Colijn heeft de ver gadering ongetwijfeld den hesten man gekozen, dien ze kiezen kor.', een rus tige krachtfiguur en iemand die reeds getoond heeft, én als Minister èn als Kamerlid, ook te belmoren tot de beste mannen van het land. Maar de anti-revolutionairen en met name de „kleine luyden" onder hen, zijn door het jarenlange zéér persoonlijke régi me van dr. Kuyper gewend geraakt aan een bijzondere, zeer aparte cn uni- verseele leiding. Dr. Kuyper was voor lienJeiier in alles, niet slechts in het - ligieuse, in héél hun geestesleven. En op slot van het artikel komt deze Merkwaardige getuigenis: Van het „Bidt en werkt", uit Kuy- pers grooten tijd, heeft de partij, on der zijne profetische leiding, vooral het eerste geleerd. Thans, na het ora, komt het labor a op den voorgrond. Er zal aan dr. Kuyper in diens lange nen wel zelden grooter lof zijn gebracht, io dat hij zijn partij „vooral" hoeft lee- jm biddenDeze erkenning van on- rdachte zijde moet'den antirevoluttonai- n'leider op diens levensavond wel een ijde voldoening zijn. BUITENLAND. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. NOG GEEN UITBARSTING DER OMWENTELING. IENUWACHTIGE STEMMING ONDER DE BEVOLKING TEN GEVOLGE VAN ALARMEERENDE BERICHTEN. DE ZITTING DER NATIONALS VERGADERING. )lt OVERZICHT. "4' tte gevreesde hernieuw de tegen-omwen- 'liug is gelukkig nog niet tot uitbarsting "iomen. Wellicht houdt de vrees de sa- icnzweerders nog terug om een nieuwen atsgreep te volvoeren. Wie de samen- meerders zijn, waar ze zich ophouden en N ze werken, is onbekend. Het is juist purom, dat hun plannen zoo groote on- l«Bt onder de bevolking verwekken. Als «t dezer plannen wordt aangevoerd, ht zij de regeeringsmacht tot zich willen fcekken om in vereeniging met Sovjet- jwü'idand den strijd aan te binden tegen [Frankrijk. Wat hiervan ook waar moge jm: we weten dat over alle zaken, spe- M geheimzinnige, de zwartste oordeelen korden geveld, doch in ieder geval laat M oogenblik niet toe, kalm te zijn. Voor- pl Berlijn ondervindt den terugslag der pdgaande geruchten cn er is daar een puwachtige stemming bij de bevolking par te nemen. Die zenuwachtige stem- ping wordt verhoogd doordat sommigen f® bevolking tot geruststelling aanmanen, echter juist een tegenovergestelde uit- fïi'king heeft. Voel nieuws is er, eigenlijk gezegd, sinds pieren niet uit Duitscliland gekomen, pi het de stilte zijn, die den storm voor- Wat? België. Een kabinetscrisis? 'n de katholieke partij heeft zich een tij sterke oppositie ontwikkeld tegen het phatingpian van minister Delacroix; wat betreft de na-oorlogswinstbe- tag. De heerschonde spanning kwam YVoens- kSniddag in de Kamer tot uiting, toen lowte zich verzette tegen het ontwerp,' Pakkende tot opschorting der processen voor liuuropzegging. Woeste verklaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen, daar het een voorbeeld is van de verwar ring, die op het oogenblik in alle opzich ten het regeeringsbeleid kenmerkt. De wetsontwerpen worden met stoom ge maakt, zeide hij, en de Kamer wordt er door verrast. Minister Delacroix antwoordde hierop, dat er gedurende het Paaschreces voort durend is gesproken over verwarring in de leiding der regeering, wier val men wenscht. Hij voegde er aan toe, dat hij dezer dagen dienaangaande een verkla ring aan de Kamer zal doen. Ondanks de oppositie van verschillen de Kamerleden werd het ontwerp ten slot te met 108 tegen G stemmen aangenomen, nadat een amendement van Vandevijvere was verworpen met 89 tegen 34 stemmen. Naar aanleiding van dit voorval en in verband met de oppositie, die in de ka tholieke Kamerfractie tot uiting kwam en waarbij ongetwijfeld vele leden zich zul len aansluiten, sprak men in de wandel gangen van de Kamer over de mogelijk heid eener ministerieele crisis of anders een wijziging in het kabinet. HET KIND EN DE BIOSCOOP. De Belgische Kamer heeft met 89 tegen 34 stemmen liet wetsontwerp aangeno men, waarbij de toegang lot den bioscoop 1 verboden wordt voor kinderen beneden 16 jaar. Ouitschland. Rumoerige zitting der Nationals Vergadering. De „Tel." schrijft: Het resultaat der Woensdag gehouden zitting der Nationale Vergadering was, dat tegen den onafhan- kelijken afgevaardigde Brass uit Rem- scheid een vervolging wegens -hoogver raad zal worden ingesteld. Brass trachtte in den loop eener lange redevoering aan te tooncn, dat liet optre den der rijksweer in het Ruhrgebied 'na deel ige gevolgen lieeft gehad. Hij richtte hevige aanvallen tegen de rijksweer en beschuldigde alle officieren van. eensge zindheid met Kapp en Lüttwitz. Ook be weerde hij," dat de rijksweer de overeen komst van Bielefeld geschonden had De rijkspostministfr Giesberts, een der samenstellers van de overeenkomst van Bielefeld, verdedigden dit verdrag tegen de aanvallen, die er zoowel van rechts als •an links tegen gericht werden. In ver hand met liet buitenlandsche gevaar ver maande hij tot eenheid. De rijksweer-minïster Gessier wees er op, dat zelfs uit kringen der onafhankeiij- Vcn verzoeken tot de regeering zijn ge richt om de rijksweer tegen de roode ben rede deed de minister de opzienbarende mededeeling, dat de onafhankelijke afge vaardigde Brass zelf naar de Entente-com missie te Coblenz gegaan is en daar val- sche aangifte heeft gedaan omtrent de sterkte en de plannen der rijksweer in de neutrale zone, waarop de Fransche minis ter-president Millerand de reclitvaardi- ing van den Franschen opmarscli geba seerd heeft. Brass heeft zich bovendien door den correspondent van het „Journal" Bidou laten interviewen, en aan Bidou documenten overhandigd, welke voor ge neraal Von Watter zeer compromitteercnd zouden zijn. De Duitsche regeering heeft Brass herhaalde malen verzocht deze do cumenten in te leveren. Deze mededeeling had op de aanwezigen een groote uitwerking. De rede van den minister werd geruimen tijd onderbroken door de kreten van verontwaardiging, elke men tegen Brass uitte, zooals: Lump, Schuft, Hachverrater, e. d.! De rijksminister van justitie, Blonck, verklaarde daarop, dat hij tegen Brass on middellijk een vervolging -wegens hoog verraad 'heeft doen instellen. Eerst in den loop der zitting van heden kreeg hij ken nis van de door Brass gepleegde misdrij ven, waarop hij onverwijld den betreffen- den autoriteiten lieeft last gegeven tot het nemen van de noodige maatregelen. Tegen het slot der zitting kwam het nog tot heftige debatten tusschen de le den der Duitsche volkspartij en minister Blunck, waarbij de parlementaire vormen meermalen uit het oog werden verloren. VALSCHE GERUCHTEN. De BerHjnsclie middagbladen publiceer den gisteren sensationeele berichten over een afzetting van de regeeringswijk en het zoo voorstelden, af de opstand elk oogen blik kon uitbreken. E echt er is gtebleken, dat van een afzet] zetting van de regeeringswijk geerj sprake is geweest; slechts werden twee uren lang passen geviseerd, hetgeen thans ook niet meer geschiedt. Ook nog door een ar.der feit werd te Ber lijn veel sensatie verwekt. Dit moet even wel nog grootendeels worden opgehel derd. Het Wolffbureau had in den voor middag het volgende bericht verspreid: Door een uitgebreider; bewakingsdienst in de provincie Pommeren is het gelukt Lütt wit7. en Biaschoff in Horst gevangen te ne men. In Stolkmünde is een persbureau der Baltische troepen opgeheven. Alle gearres teerden werden onder sterkt? geleide naar Stettin overgebracht. Dit bericht verwekte natuurlijk in Ber lijn groot opzien, maar het bericht was on juist. Men heeft blijkbaar de menigte op eer.' dwaalspoor willen brengen. Over het ontstaan van .genoemd bericht wordt het volgende gemeld: Het Wolffbu reau werd in den voormiddag opgebeld zoogenaamd door een beambte van liet persbureau der rijktsregeoring, die ook zijn naam noemde en telefonisch mededeelde, dat beide officieren waren gearresteerd. Het Wolffbureau had dit bericht natuurlijk on middellijk doorgeseind. Dc Advertentieprijs bedraagd 22tys .peut per .rogflj voor gewone advertentiön; Zaterdags 30 cent, per regój Voor ingezonden mededeelingon wofdt het cfubbelè van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkiugen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop op verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Over het doel dat men met de verbrei ding van dit valsche bericht voorhad, is op het oogenblik nog niets met zekerheid zeggen. Misschien' gaat hel. om een poging v handlangers van de Kapp-mannen om de sporen der bij verstek vervolgden door val sche berichten uit te wisschen. Horst is een klein plaatsje irj het dis trict Greifswald, waar beide officieren herhaaldelijk gezien zijn. Men heeft alle vermoeden, dat men met een signaal voor een nieuwen „Putsch" te doen heeft. Men kan echter aannemen, dat hoewel de toestand zeer ternrtig is, de regeering veel beter is voobereid dan bij den laat ster: „Putsch" en dat men voorloopig scep tisch kan blijven tegenover alle alarmee- rende berichten. Holte. Het „Hbld." meldt: Evenals te Plauen is thans ook in Fal- kenstëin de rijksweer binr.engterukt, door de bevolking met vreugde begroet. De schade, die door de benden van Höltz ils aangericht bedraagt vele millioenon. Zijn laatste manschappen zijn thans uit Falkenstein verdwenen. Gisteren en venda'ag zijn er in den omtrek van de stad ongeveer 100 gearresteerd. Vóór Höltz uit Klingenthal naar de Bo- lieemsche grens vertrok, dwong hij den ge- meentesecretaris; hem en zijn adjudant een pais met valsche namen te verschaffen. De „Voss. Ztg." van hedenavond ver neemt, dat Höltz aan de Boheemsche grens zou zijn gevangen genomen. Krachtige stap van Engeland. Nadat het incident lussolien Frankrijk en Engeland was bijgelegd, hebben de En- gelsche ministers gteerj tijd verloren laten gaan om door hun houding te Itoonen, dat Duilschland niet op eenige zwakheid van hun kar.t moeten rekenen, als het zich aan de verplichtingen van het vredesverdrag zou willen onttrekken. Curzon 'heeft den Duitschen zaakgelastigde Itc Londerj in zeer krachtigte termen gevraagd, het teveel aan rijksweertroepefi in het Ruhr-gebied zoo spoedig mogelijk terug te nemen. Duurder brood. De Rijksraad hteeft besloten de prijzen van meel en aardappelen te verhoogen. Dientengevolge zal irj Duitscliland één kilo brood voortaan 2 mark gaan kosten in plaats van 1.40 mark. Het zwarte, slechte brood zal er dus ongeveer driemaal zoo duur worden alis bij ons het goede. «ram volkomen overeenstemden met de eisciicn der arbeiderspartij, zooafs die door Leo XIII uiteengezet waren. In 1917 echter, ging mgr. Keating voort, deed cte labour,partij in haar oogen een stap voor waarts, in onze oogen eohter een stap achter uit en sindsdien is het voor de katholk^gn yiterst^moeiiijk geworden aan de partij 'hun ver trouwen en hun sympathie in dezelfde mate te geven als vroeger. Terwijl tot dan toe alle politieke par tij ge schillen angstvallfg vermeden waren, nam de labourpartij in den herfst van 1917 om een of andere reden een socialistisch tintje aan. Zon der uitgesproken socialistisch te worden, deed» de labourpartij zich nochtans de socialistische strop om en begon zich meer en meer aan de raadgevingen der socialistische leiders te sto- Hongarije. f yj' ir—i gyvarad ernstige ongeregeldheden hebben piaats gehad. De daar gedetacheerde troe pen zijn vervangen door betrouwbare Roe- meensclie troepen. Het is de bevolking ver boden, zich na vijf uur 's avor.ds op straat te Itevinden en door aanplakbiljetten wordt hekend gemaakt, dat de tslad gebombar deerd zal worden, indien er cer.ige betoo- ging of beweging, gericht tegen dte Roeme nen, plaats vindt. Frankrijk. De 1 Mei-dag te ParijSr Op den eersten Mei zal het personeel van het elect.riciteil.s- en gasbedrijf ook staken, zoodat Parijs dan waarschijnlijk zonder licht zal zijn. Verder zullen alle transportarbeiders staken, er zal geen taxi, metro, tram of auto te krijgen zijn. De theaters, music- halls en cinema's zullen eveneens geslo ten zijn. De post-, telegraaf- en telefoon- beambten zullen waarschijnlijk werken, cn evenzoo de spoorwegbeambten in het land, behalve de bureau-beambten. De betrekkingen met het Vaticaan. In Vatioaansche kringen wordt ver klaard, dat de onderhandelingen over de liervaiting der betrekkingen tusschen den H. Stoel en de Fransche republiek actief worden voortgezet en tegen het einde van April geëindigd zuilenrijn, zoodat de nieu we Fransche gezant in Mei a.s. bij de plechtigheden der heiligverklaring van Jeanne d'Arc tegenwoordig kan zijn. De benoeming van den Franschen ge zant heeft nog niet plaats gehad. Gemeld wordt ook, dat bij de onderhan delingen, de kwestie betreffende de be zoeken der katholieke regee.ringshoofden aan het Italiaansche hof ter sprake is ge komen. Men verzekert, dat de H. Stoel in deze geen principieel besluit zal aanvaar den. Men zal echter een oplossing vinden dienaangaande. Tot nu toe is in dit op zicht nog niets bepaald Engeland. De Katholieken en do Labourpartij. In de Caxton Hall te Westminster beeft mr. Keating, bisschop van Northampton dezer dagen een rede gehouden over de grondslagen der Katholieke sociale actie, waarin hij o.m. liet program der EivgeJ'Sche labourpartij besprak. In Engeland, zeide mr. Keating volgens de MSb.. hebben de Katholieken over het algemeen groote bewondering voor een sympathie mee de iabourpartij in liet verleden gevoeld, wijl deze verbetering in de positie der werkende klasse nastreefde. De labourpartij hield zich buiten de politiek en kwam voor den werkman op zuiver van het standpunt van industrieele 'behoeften en eischen. In de labourpartij waren eenige zeer bekwame staatslieden cn leiders. Gedurende den oorlog ondervonden dé pro- grameisdhen der partij aigemcenen bijval, oi- sc'tKjon er eenige punten waren, wélke den Ka tholieken zeer onaangenaam aandeden. Pater Cuthbert heeft in een boek aangetoond, dat ver schillende bijzonderheden van het labour-pro- De bisschop betreurde dit ten zeersle en al-Je katholieken met hem. Waar zij toch met 'het iabourprogram sympathiseerden, zagen zij niet in, waarom üt program met een thecr.e als het socialisme moest vereenzoivigd worden, iDe iabourpartij kon oneindig veel beter uitge voerd worden onder r.ormale omstandigheden, dan wanneer het socialisme in dit ot een ar-der faihi gevestigd was. De katholieken zijn tegen het socialisme, niet alleen omdat het een val sche economische theorie is. maar ook omdat het als een fel anti-kathoheke beweging op het vasteland van Europa bekend is Een par tij, die zich op sociaiistischen grondslag sreit loopt noodzakelijk dezelfde gevaren ent komt in dezelfde moeilijkheden, welke iu de andere den zoo duidelijk zijn. Gij kunt T.et socialisme, aldus bes'oot nigr. Keating, niet in homoepatischc doses nemen. Het is geen beweging in één etad. Socialisme is een Europeesche en Amerkaahsche actie, welke, overal waar zij vasten voet krijgt, door een onderdrukking van elke godsdienst ge en itidiividuecle vrijheid gevolgd wordt. Een Bisschoppelijke waarschuwing. Do Kath. aartsbisschop van Dublin heeft aar. een man van de „Dublin Evening Herald" verklaard, dat Ierland, voor zoo verre hij beoordeel en kon, aan den voor avond van een geweldige catastrofe stond. Dit is, zeide de bisschop, het gevolg van de verfoeilijke halsstarrigheid der regee ring te Dublin, die mar.nen als misdadigers behandelt., die nooit voor een rechtbank gebracht zijn, aan velen van wie zelfs nooit •gezegd is, onder welke beschuldiging zij «staan. De bisschop zag niet in, waarom het geen in het geval van Alderman O'Brien, die van Wormwood Scrubs naar een plaats, waar hij moer irn overeenstemming met de eischen van mcnschclijkheid kon behandeld worden, was overgebracht, ge daan was »i.'t in I A-V ;q Oorlogswóekèr. In de kamer is een storm van veront waardiging opgestoken, toen do cijfers werden genoemd der bedragen die door sommige O.W.'ers gemaakt zijn onder het mom varj patripttisme. Een pakkende rede werd gehouden door baron Castellane, die verklaarde, da*t de Hotchkiss Comp. Hiispano Suisa, dio de beroemde Spad- vliegmachine bouwde niet minder dan 300 raillioen netto winst heeft gemaakt. Ook werder: enorme winsten gemaakt door An- dré Citroen die door Castellane sarcas tisch ,.de Fransche Lord" werd genoemd. Hij verklaarde, dat de winsten van Citroen ook verscheidene millioenen moeien bedra gen. Het is waarschijnlijk, dat nog meer onthullingen zullen volgen. Men zal waar schijnlijk bij de wet. op de oorlogisfortuinen mei grootte gestrengheid te werk gaan. Het is niet or mogelijk, dat de belasting in som mige gevallen 50 pCt. zal bedragen. Goen mijnwerkersstaking. De officieele uitslag van de stemming onder de mijnwerkers is, naar Beuter uit Londen seint: vóór het aanvaarden van de regeeringsvoorwaarden 442,704; tegen de voorwaarden der regeering ten gunste van de staking: 377,509. De meerderheid voor de aanvaarding der regeeringsvoorwaarden is dus 65,135. DE ONLUSTEN IN IERLAND. De „Morning Post" komt met onthul lingen. Volgens dit blad lieeft Duitscliland schuld aan de opstootjes in Ierland. Een bijzondere correspondent in Ierland heeft ontdekt dat er nauwe relaties be staan tusschen een Iersch agent, Thomas Longhlin, die onlangs Duitscliland bezocht en Baron van Horst, een Duitscher, die tijdens den oorlog in Engeland gevangen zat. Twee schepen met krijgsvoorraad, fei telijk voor Denikin bestemd, liggen thans onder bewaking in de Firth of Forth. De schepen hadden volgens den corres pondent een Iersclie haven tot bestem ming. Een tweetal brieven, in het blad afge drukt, zouden het bestaan der samenzwe ring bevestigen. Bij lezing krijgt men dien indruk niet „maar", zegt de correspon dent, „die brieven bevatten een code, die ontcijferd moet worden." Hongerstakers vrijgelaten. Reuter seint, dat gisteravond 56 honger stakers zijn vrijgelaten en naar het hos- piaal gébracht. 24 worden heden losgela ten. Guatemala. Wapenstilstand, Het departement van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de wapenstil stand is geteekend tusschen de unionisten van Guatemala en de troepen van den president Cabrera en het voorstel, dat Cle president het land zal verlaten is aange nomen. De wapenstilstand werd gesloten na eene bijéénkomst in de Amerikaansche legatio, waaraan alle diplomatieke verte* genwoordigers deelnamen. Den president is een vrijgeleide gewaar* borgd en de V. S. zullen er voor zorgen, :dat hij het land kan. verlaten; van deze zijde werd ook het advies tot zijn vertrek gegeven. Buitenlandsche Berichten. Noodlottige brand. Volgens oer: Havas-Reuter-boricht uit Pa rijs zijn te Bagnolet twee fabrieken door brand vernield. Twee brandwteermannen en eer: politie-agent werden gedood, een brandweerman gewond. Nieuwe legeruitvindingen. Naar de Fransche bladen melden, wordt' thans bij dte Duitsche rijksweer eerj nieuw1 soort kogel gebruikt, die in de fabrieken van Krupp zou vervaardigd worden. Deze kogel bezit de eigenschap de pantserauto'^ en tanks te doorboren. Verder wordt een r.ieuw model pantser auto gebruikt, die grooter snelheid hteeffc, dan de tanks der geallieerden en een. gelijk offensief vermogen bezit. Ontploffing. In de nabijheid van het dorp Bartenheim heeft in een opslagplaats van munitie een. ontploffing plaats gehad, waarbij 13 arbei ders werden gtedood en 2 zwaar gewond Bij Koninklijk besluit zijn bepalingen vastgesteld voor öa tiende algemeene volks telling. Het berioht betreffende prijevorhoogirtg tfer spoorwegtarieven woreft tegengespro ken. Dc Oorlogswinstbelasting. Minister De Vr.es heeft meedegedeeW, daï binnenkort een vels-voorstel is te wachten om zestig mülioen gulden uit die O o rlogs w i iiysit» la^aisg- te verdeelfen onder de gemeenten. e Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot beëindiging var. de Oorlogswinetbelas ting goedgekeurd. De Spoorwegtarieven. Gelukkig geen verhooging Het „Rott. Nwjsbl." heeft schrik gebracht met het bericht, dat een nieuwe verhooging •Ier spoorwegtarieven te Vachten is van van vèd1$ s"1-" sprake. Speelkaarten. Bij Kon. besluit zijn vastgesteld de be palingen, noodig voor de uitvoering van de ispeelkaartenwet. Er zullen 2 soorten stem pels komen, voor speller.' van 32 en van meer dan 32 kaarten. Voor de stempeling zijn aangewezen kan- ■toiten te Amsterdam, Den Haag, I-Iaarlem, Oldcnzaal, Roosendaal, Rotterdam, Utrecht erj Venlo. Bij de aanbieding ter stempeling moeten de speelkaarten vergezeld zijn van het be wijs dat de belasting is voldaan. Voor de Visschcrs. Vragen varj den heer Van Zadellioff aan den Minister van Landbouw: 1. Is het mogelijk den gesloten tijd voor het viaschen op standvisch in plaats van 2'J April dit jaar een 14 dager, later te doen ingaan, in verband met de treurige om standigheden waarin de riviervisschers ver keèiten door de buitengewoon slechte vang sten? 2. Wil dc Minister bevorderen dat de geslóten tijd dit jaar eenige weken vroeger dan anders wordt opgeheven, nu alles er op wijist, dat als gevolg van het zachte voorjaarsweer en de temperatuur van het water, de paaitijd voor de visscher: vroeger zal zijn geëindigd? Haring voor Duitschland. De Minister van Landbouw heeft naar aanleiding van desbetreffende vragen van 'het Tweede Kamerlid, den heer Zadellioff, verklaard dat de onderhandeling inzake uitvoer van Zuiderzeeharing naar Duitscli land voor rekening onzer rëgeering nog loopende zijn. Vermoedelijk zal binnenkort) een antwoord kunnen volgen. Samenvoeging van gejneenten. Ged. Staten van Zeeland hebben de ge meentebesturen nu hun gewest gvwezen op de wenschelijkheid van onderling overleg, ten einde te geraken tot samenvoeging van kleine gemeenter.'. Hierdoor zou gemakke lijker kunnen worden voldaan aan d-3 eischen van allerlei sociale maatregtelen. Staatsloterij. Bij het afdctelingsonderzoek van het wets ontwerp tot wijziging der wet tot regeling der Staatsloterij waren eenige leden der Eerste Kamer van oordeel, dat de Regee ring niet voor de belangen der collecteurs en collectrices behoefde te zorgen, ('n Vreemd standpunt!) Nu echter de kasten blijkbaar op do deelnemers in de Staats loterij zullen drukken, haddten deze leden geen bezwaar tegen het wetsontwerp. Enkele leden hnddor. liever den prijs van een geheel lot met f 3 in plaats van mei f 2 verhoogd gezien. Het gemeentelijk wasebbedrijf te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam nam gisteren met 21 tegen 16 stemmen aan dó voordracht van B. er. W., dat de prijs, door gebruikers te betalen voor wasch in

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1