9e. £eicbdie 6oma/n# buitenland. pit klad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en FeestcL VDe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, r Leiden 17 ct. p. veek, f2.25 p. kwartaal; bij n'C agenten 18 ct. p. we._k, f2.40 p. kwartaal. Franco 0 osf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ,gn 40 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijko unimereü ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. u; i: He Jaargcng. DINSDAG 13 APRIL 1920. No. 3196 Bureau: STEEKSCHUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. de toestand in duitschland. het optreden van höltz. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. HET GESCHIL BIJGELEGD. OVERZICHT. 't Is alsof het oplreden van Frankrijk in Duitschland alle nieuws uit Duitschland Mfelf heeft beperkt. Over den toestand "toch Jofflcn thans weinige berichten binnen. AI- «i ken de rooverij van Höltz wordt bespro- Dit schijnt een eigenaardig heerschap zijn. Mten kan aan hem bemerken, dat jj explicateur van 'n zeker soort' films is EK geweest. Hij heeft althans het hoofd vol in rooverij en strooperij". Onder de ru- ,nek Duitschland vindt men een trekje fan zijn doen en laten. De itegeering zou .oed doen, hem maar een poosje de vrij de ontnemen, anders, mocht hij nog ens leelijker streken uithal'en. Wederom zijn nieuwe antwoorden binnon- jekomen op de nota van Engeland en rankrijk onderling. Het conflict kan nu zoo goed als bijgelegd beschouwd wor- wijl Millerand heeft verklaard, dat de fransche regetering besloten heeft, haar roepen terug te nemen, zoodra de Duitsche roepen de neutrale' zone hebben ontruimd. Met Duitsche 'troepen bedoelt hij niet het ffectief, dat de Duitsche regiering in de icutrale zones rnag onderhouden, krach- ens een o-vereenkoms't lot 10 Apiil, welke tïlenging zij aangevraagd heeft. Gisternamiddag had Millerand een ieuw onderhoud met Lord Derby, waarna (i volgens de avondbladen tot algeheels vcreensteinming zijn gekomen. Na het chick van Lord Derby, bracht Millerand bezoek aan Deschanel. Heden zal Millerand een verklaring in de afleggen. België. Dreigende uitsluiiitig. [Naar uit Gent wordt gemeld, dreigt in% vlasnijverheid een uitsluiting, welke ge- ieo cht zal zijn tegten de regecring. De werk- ivers zijn zeer ontevreden over do belem- jring van hun handelsnijverheid, en de lerking van den uityoer hunner produc- naar het buitenland. Zij hebben be- aar tegen hel aanvragen van consenten mii in het ministerie van economische zaken verklaren, dat hun producten in het huv- aland, met name in Noord-Frankrijk, leer opbrengen dan in België zelf. Duitschland. De rootie vrijheid. Welke wandaden er door de roode legers bedreven in het industriegebied be- ijst het volgende bericht aan de N. R. C.: Er zijn nu nadere gruwelijke bijzonder- jden bektend gemaakt over den moord op ibold, den directeur van de mijn Lohberg de firma Thyssen, waaruit blijkt dat is nachts in een varkenshok opgesloten, aar met bajonetten en mestvorken mis incteld en ten slotte in en boschje met ge- eerkolven afgemaakt is. Men heeft regee-* 'yj, ngsoldatên gevonden met afgesneden hoof- enz. Voor liet onderzoek naar de ge- êegde gruwelen is van regeeringswege *i commissie benoemd wier samenstelling hieuw het bewijs levert, dat de Berlijn- regeering, geleid door consideraties oor de s.ociaal-democratische partij, op ?n weg naar de klasse-dictatuur steeds leer toegeeft. 't Zal wel moeilijk vallen zulk'e wilden" „menschen" te -hervormen! De Rooverhoofdmlan Höltz. Te. Plauen (Saksen) hebben Zaterdag- 8 liddag wederom vier groote vergaderin- *n plaats gehad, seint Wolff. In een dier (o! jeenkomsten deelde de communist Höltz ,,fl td'e, dht van Hof uit rijkstroepen opruk- n, die nog dien dag of anders Zondag- irgen in Plauen zouden aankomen. [Höltz deelde verder mede, dat hij de al- ie staking van alle arbeidens had uit- groepen. Hij noodigde de arbeiders uit tegen de rijkstroepen te onderne- Voorts deelde hij medte aan zijn mannen 'opdracht to hebben gegeven om verschel de groote villa's in brand te steken. De inwoners zijn natuurlijk zeer opge lden, doch alles is nog rustig. Berlijnsche bladen melden nog over ü'tz daden, dat deze, toen 'het bericht bereikte, dat dte regeeringstroepen de 3d Falkenslein, waar hij zich bevond, na rden, de stad in brand lieten steken en huizen, die niet brandden door handgra- dn vernielen. Toen dit geschied was trok 'öltz met zijn roode garde af en begaf zich tor de grenzen tusschen Saksen en Bohe- *n> waar hij speciaal de stad Klinken- 81 liet plunderen. Ook in Plauen, waar 'ogëeringistroepen nog altijd niet zijn 'Pgekomen, plunderen de roode garden. Andere berichten zeggen nog, dab Höltz zijn mannen in 10 auto's uit Plauen tor Falkenstein is gevlucht en van daar ar de Boheemsche grens. Plauen werd P'underd, Falkenstein op vier punten in ;htelaaie gezet. Höltz nam 4 gijzelaars ^e> 3 vrouwen en 1 man, die hij later len vrijliet. particulier berichtgever van de N. Crt. meldt: regeering breekt de macht van Höltz het Vogt-gebied. De regeeringstroepen iiïkbn overal uit den omtrek op naar het Mrum. Op het sein, dat da regeerlngs- >?en in aantocht waren, lieten de Roo- Gardisten de klokken luiden. Zij gingen •Mot ernstige uitspattingen, plunderden M en andere particuliere woningen, er de wijnrestaurants en koffioliuizfen, -de brandkasten open, persten den menschen onder bedreigingen geld af eiï stelden zich in het bezit van grijzelaars. Zondagochtend in de vroegte ontruimden dte roode gardisten de kazernes, het stad huis en het station. In auto's namen zij, met medeneming der .gijzelaars, de vlucht van Plauen naar Falkenstein. Daar be gonnen Zondagnacht, op het vernemen van •het bericht dat de rijksweermacht in aan tocht was, door Höltz gevormde brand- commando's hun werkzaamheid, stakten alle villa's in brand en sloegen aan het plunde ren. De stad leek een vlammenzee! Daarop verliet Höltz met zijn roode gardisten Fal kenstein in de richting van Klingenthal. Inbeslagneming buitenlandsche effecten. Daar wegens de stormachtige prolestbe- toogingen tegen het aangekondigde voor schrift betreffende de inbeslagneming der buitenlandsche Affecten en de vaststelling der schadeloosstelling volgens den koers van 10 Januari 1021) een geregeld verkeer aan de effecten be uns niet kon plaats vinden zoo meldt Reuter uit Berlijn moest de beurs gisteren gesloten wordten. Ook de buitenlandsche wisselkoersen werden ge schrapt. Italië. Paniek onder het volk. Een Havas-Reuter-bericlit uit Messina meldt, dat Zondagavond door een onbeken de oorzaak tijdens de volksfeesten een pa niek is ontstaan. Er waren elf dooden en talrijke gewonden te betreuren. Rusland. Oe Krijgsgevangenen in Siberië. ITet aantal krijgsgevangenen, dat zich in Siberië bevindt, wordt geschat op een aan tal tusschen 120,000 en 20.000. De stérfte on der hen is zeer groot. Doctor Kanaen zal in naam van den Volkenbond worden aange wezen om een onderzoek in te stellen naar de feiten en rapport uit te brengen over de maatregelen, die genomen moeten worden om de krijgsgevangenen naar huis te doen terugkeeren. Spanje. Siakingsreiietjes. Volgens mededeelingten, die te Madrid ontvangen zijn, "heeft, er in liet kolenbek ken van Asturie een botsing -plaats gehad tusschen politie èn. stakers. Elf stakers wer den gedood, verscheidene gewond. Amerika. De Spoorwegstaking, De wis'selwachtens in New-Engeland, in alle Zuid-Oostelijke districten en Missis sippi hebben het werk hervat, terwijl die in Denver, St. Paul en Minneapolis formeel besloten hebben het werk te hervatten. Van den anderen kant. hebben honderden spoor, •wegmannen in Cleveland, het hoofdkwartier van den bond van spoorwegpersoneel, het werk verlaten. New-York is overvol van reizigers dite de stad niet verlaten kunnen. Japan. De oorlogsverklaring aan Rusland. Het bericht, dat Japan aan sovjet-Rus land den oorlog zou hebben verklaard is op zijn minst voorbarig-. Het Japansc-he ge zantschap in Stockholm deelt mede, dat liet oorspronkelijk in de bedoeling van de Ja- pansche regeering.lag, haar troepen uit Si berië terug te Itrekken, zoodra de Tsjecho- Slowaakische troepen. Siberië zullen verla ten. De Japanners zien zich echter op een ander standpunt geplaatst, dan de overi ge groote mogendheden en zullen met de ontruiming van Siberië wachten, totdat al le zorgen betreffende Korea en Mantjoerije zijn verdw'enen en opgeklaard. Buitenlandsche Berichten. Geweldige m u n i tie/cmtp I off i ng. Bij een geweldige ontploffing in eene munitiefabriek te Rathstein bij Konings bergen die de gewaarwording verwekte van een aardbeving, werden Zaterdagmiddag meter dan 2O0 personen gedood. Meer dan dertig ontploffingen -werden geteld, die aan trommelvuur van kanonnen deden denken. Ruim een kilometer in den omtrek van Koningsbergen sprongen alle vensters. Een geweldige brand duurt voort. De ontploffing in de Cnsfellongo-mijn. Bij het ongeluk in de mijn Castellingo zijn tot dusver 30 dood en en 7 zwaargewon den gevonden. De oorzaak van de ramp schijnt een koolstofontploffing te zijn. De gtedooden en gewonden zijn allen mijn werkers, die zich in de nabijheid van de ontploffing bevonden. De dood trad in door venstikking of vergiftiging; brand wonden werden slechts in enkele gevallen geconstateerd. De mijn zelf heeft geen schade geleden. Gevaarlijke gassen zijn niet geconstateerd. Spoorwegongeluk te New-York. Een Itein van den .Elevated Railroad" liep bij Trinity Church (New-York) uit de rails. Een wagen viel op straat. Twaalf passagiers werden gekwetst; de bestuurder wordt vermist. Het ongeluk, veroorzaakt door een botsing, had plaats toen duizen den zich naar hun werk begaven. Een krankzinnige president. Havas-Reuter seint uit Guatemala d.d. 11 dezer: Na kennis genomen te hebben van den geestestoestand van president Cabrera heeft, de nationale vergadering machtiging gtegeven om den president buiten het ge bied van Midden-Amcrika te laten verple gen, en Carlos Herrera als zijn plaatsver vanger, aangewezen, Cabrera had in een Dc Advertentieprijs bedraagd 22i/-; cent per regel voor gewone advertentiinZaterdags 80 cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 ceut; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden vlaag van waanzin last -gegeven om de hoofdstad te bombardeeren. Telt kwam tot bloedige gevechten tusschen sommige wan ordelijke, door Cabrera gesteunde elemen ten en de bevolking. Het aantal dooden en gewonden is nog niet vast te stellen. De nieuwe regeering is thans zeker van de overwinning. Estrada Cabrera was den 15en Maart 1917 voor de derde maal als president der republiek Guatemala herkozen. Moordaanslag. Een leeraar der Madrilloensehe mijnbouw- ischool, Perez Munoz, lid der burgerwacht, werd door een aantal kterels, die op den hoek eener straat te Madrid stonden, met een zestal revolverschoten gedood, op het oogenblik, dat hij met andere burgerwach ten niet-stakende -werklieden teener fabriek beschermde, toen deze zich naar hun werk begaven. BINNENLAND. Bij de nieuwe dienstregeling van de sporen zullen 25 pet, meer treinen loopen dan thans. Een vorklaring van het zoogenaamde voorschot aan de Handelskamer. Officieels bevestiging, dat de Departe menten van Oorlog en Marine ver&enigd zullen wordon. Be nieuwe dienstregeling. Hoewel de nieuwe dienstregeling bij de spoorwegen, die -over enkele weken zal worden ingevoerd, nog in voorbereiding is, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het' aantal treinen met ongeveer vijf cn twintig procent vermeerderd zal wor den. Crediet aan Duitschland. Eenige Duitsche gevolmachtigden zijn thans te 's-Gravcnhage aangekomen om besprekingen te houden over hoeveelhe den en prijzen van levensmiddelen welke door Nederland ter uitvoering der op 31 Maart geteekende overeenkomst betref fende de verstrekking van een voorschot van 25 millioen gulden voor den aankoop daarvan, zouden kunnen worden geleverd. Ministerie van Landsverdediging. Op de vraag van den lieer Rutgers: „Kan de Regeering mededeelen of het voorne men bestaat de departementen van Oorlog ien Marine te vereenigen antwoordde de Minister van Binneninnaselie Zaken: Dit voornemen bestaat. Voorstellen met liet .oog op die vereeniging zullen de Ka mer hereiken. Vereeniging Oorlog en Marine. Op de vraag van den heer Rutgers be treffende vereniging van de Departemen ten Van Oorlog en van Marine heeft'Minis ter Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat dit voornemen bestaat; voorstellen daar omtrent zullen de Kamer bereiken. De motie-De Jonge. In ons nummer van Zaterdag hebben we het stukje van „de Tijd" overgenomen over de „goedkoope aardigheid", n.l. het stemmen voor de motie-De Jonge door de drie katholieke Kamerleden, de lieeren Van Rijzevvijik, Haazevoet en Kuiper. De „Tilb. Ct." schrijft naar aanleiding van het „Tijd"-hericht in een hoofdarti kel o. a.: „De drie voorstemmers hebben om tacti sche partij-overwegingen nagelaten dn de Kamer hun stem te imotiveeren en mede te deelen welke besprekingen met partij- genooten vooraf te dezer zake hebben plaats gehad. Ze zijn aan hun positie ver plicht te spreken, en mede te deelen welke besprekingen er zijn gevoerd met het Kamerlid Ilenri Hermans over het indie nen van een zelfstandige motie en de hou ding te dien opzichte van Mgr. Nolens." Het Kamerlid Schaper naar Polen. Blijkens „Het Volk" heeft de heer Scha per gevolg gegeven aan zijn reeds vroeger vermeld voornemen, om als lid der inter nationale commissie naar Polen te ver trekken, welke commissie een onderzoek naar de pogroms aldaar zal instellen. R.-K. Defensiecommissie. Mten meldt uit Den Haag aan de ,,Msb.": De R.-K. defensie-commissie, door de R.-K. Kiesvereenigingen ingesteld is, naar wij vernemen, met haar rapport gereed gekomen. De uitgave kan binnten 14 dagen worden tegemoet gezien. Valsche zilverbons. Er zijn wederom valsche ailverbons van f 1 aangetroffen. Deze bons dragen de serieletters B. T. F.; de nummering had zeer onvoldoende plaats. Terwijl n.l. bij de echte bons het nura- merteeken en het nummer gelijktijdig zijn aangebracht, schijnt dit bij de valsche bons in twee keer te zijn gebeurd. Het nummerteeken is gedrukt, terwijl de num mering zelve met de hand is geschied, waarbij de cijfers van den nummeroteur geheel van de echte afwijken, hetgeen het best uitkomt bij vergelijking vqn cijfers 4, 2 en 5. De bons zijn gedrukt op een vettig per kamentachtig papier. Verscheidene der letters, in het bijzonder de kleinere,, ver- toonen afwijkingen en zijn minder scherp, der zaak valsch, cloch daarbij en daardoor constateerd worden in het woord gevan genisstraf", dat in de valsche zilverbons, inpl^ats van met eene y, met eene werd vermeld. Het watermerk is uit den aard der zaak valsch, dcoh daarbij cn daardoor veel te scherp aangebracht; het papier formaat van de valsche bons is in de hoogte iets minder groot dan bij de echte. Post-telegraaf- en telefoonpersoneel. Het bestuur van den Ned. IR.-K. Bond van Post-, Teitegraaf- en Telefoonpersoneel ,,St.- Petrus" deelt ons mede: Het comité van zeven, gevormd uit de samenwerkende postale organisaties, had Zaterdag 10 April een onderhoud met den directeur-Gteneraal der P. en T. De voorzitter van het comité deelde mede, dat de opdracht, welke het werd verstrekt door de gecombineerde bestuursvergaderin gen, was nadter de zienswijze van den Di- r.cteur-Generaal te vernemen in verband met het onderhoud bij den Minister van Waterstaat op Maart en het communique, in de pens verschenen. Dte Directeur-Generaal gaf een nadere uiteenzetting van zijn meening, uitgespro ken bij gelegenheid ven de audiëntie bij den Minister. Hij wil gaarne medewerken om langs dën weg van overleg tot een ver gelijk te komen en hij metent dat personeel ten administratie elkander op die wijze in derdaad zullen kunnen vinden. Het comité besloot naar aanleiding dezer conferentie eten en ander eerst in de be sturen te bespreken; waarna zal worden overgegaan tot nauwkeurige formuleering der wenschen, teneindte dan weder geza menlijk het overleg met de autoriteiten aan ia vangen. MISVATTING. Eenige dagen geledten reeds wijdden we eenige woorden aan de door de Handels kamer" te Rotterdam in uitzicht gestelde verlaging van prijzen, o.a. voor kitecderen. Nu echter ook in de ,,R.-K. Middenstan der", van een voorschot van 5 millioen gesproken wordt en ons voortdurend blijkt, dat bij tal van ,,R.-K. Middenstanders" de zelfde misvatting bestaat, moeten wij er nogmaals op terugkomen. Gelijk wij reeds .meldden, heeft Minister Van IJsselsteyn op 2i Maart i.l. in een ver gadering van den Middenstandsraad de zaak uiteengezet. Van 't geven van voonschot is geen spra ke. Slechts is faciliteit verleend bij het dis- conteeren van wissels, waarbij de Regete- ring zich garant heeft gesteld tot een be drag van 3 millioen. Bestaat dus de mogelijkheid, dat de Staat ooit zal hebben ie betalen'? Ja, als de Han delskamer slechte zaken maakt, failliet wordt verklaard en na executie van haar zelf en van alle bij haar aangesloten coöp'e- raieve vereeniglngeji, er nog wissels o«ve>t- daan blijven, doch ookdan pas, als de Handelskamer en alle haar coöperatieve vreenigingen zullen verdwenten zijn. Men ziet dus: van voorschot geven gee« sprake. Moge onze R.-K. Middenstand derhalve zich niet verder ongterust maken, en niet meer dupe worden van onjuiste voortel lingen, die, .naar liet ons voorkomt, niet zonder, polftieko bijbedoelingen worden ver spreid. Onze R.-K. Middenstanders vergewis sen zich liever bij hun hoofdbesturen, waar van leden ook zitting hebben in den Mid denstandsraad; dan zijn ze aan het juiste adres. „Tijd". - Korte Kroniek, H. M. de Koningin deed haar perso neel bij wijze van Paaschgeschenk een week extra loon uit keepen „Ons Vakblad", orgaan van den Ned. R.-K. Bond van Bakkers-, Cacao-, Chocola de- en Suikerwerkers bestaat 25 jaar. Te Zaandam heeft de heer K. Baas (anti-rev.), die 23 jaar lang als raadslid zitting heeft gehad, om gezondheidsrede nen ontslag genomen. Het Burgerweeshuis te Amsterdajn bestond verleden week 400 jaren. Te IJselstein doet zich een geval van slaapziekte, voor bij een 13-jarig meisje. Bij den landbouwer P. H. te Stellen dam staan reeds vroeger aardappelen bo ven den grond. Het oude „Gasthuis" te Ouddorp is als pakhuis verkocht voor f 1500. De Centrale Antirev. Iviésvereeniging ln den kieskring Goes heeft zich met groo te meerderheid verklaard tegen vrouwen in vertegenwoordigende lichamen, zoodat van haar geen vrouwelijke oandidaten te verwachten zijn. In Duitschland is ook dit jaar van de Invoering van den zomertijd weer afge- In Oost-Friesland zijn wederom tal van steenbakkerijen in werking, nadat in deze bedrijven jarenlang niet is gewerkt. Gemengde Berichten. Men heeft in Apeldoorn ge tracht, ondanks het verbod tot kermis- viering, toch dit feest te doen doorgaan. Er was eene vereeniging „Algemeen Be lang" gevormd, die bewijzen van lidmaat schap op naam uitreikte, welke tevens dienden als kwitantie voor 25 cent contri butie van 1 Maart 1920 tot 1 Maart 1921 en onderteekend waren door den penning meester. Alleen op vertoon van deze kaart werd toegang tot liet feestterrein ver leend, zoo vaak men wenschte. Aldus meende men de verbodsbepaling te kun nen ontduiken. Kort na acht uur, toen de kermispret nog hoogtij vierde, versoheen Zaterdag avond aan den ingang een inspecteur van politie, die bevel gaf. de onderneming onmiddellijk te sluiten. Toen daaraan niet werd voldaan, zettè een groote politie macht de omliggende straten af. Eenige. agenten bezetten de in- en uitgangen van! het kermisterrein en twintig .hunner coL lega's vormden onder leiding van den im specteur een cordon, dat de feestgangers bijeendreef, waartegen velen heftig pro-< testeerden. Vervolgens werden zij naar deh uitgang gedrongen. Len half uur later was het terrein zonder eenig incident geheel, schoongeveegd Er werd proces-verbaal tegen de onder-» nemers opgemaakt. Het anderlialf-jarig d o c lï-« tertje van C. N. te Gouda is onder ver-» dachte verschijnselen van vergiftiging ge« sterven. Op last van de justitie is het lijkje- naar Rotterdam overgebracht. De vader cn de moeder van het kindjai zijn mede naar Rotterdam gebracht, cn de justitie heeft voldoende termen gevon< den, den vader aan te houden. Te Garderen heeft een 10-» jarige jongen, na een woordentwist, een' even ouden knaap, met een mes over den rug gesneden, waarop deze zijn tegenstan-» der met een knuppel een zoo lievigen slag op het hoofd toebracht, dat de jongen rudm een half uur bewusteloos bleef. Zijn dit...! nieuwere zeden? Met den avondtrein kwam op 3 April te Hattem een jonge dame aati die bij familie ging logeeren. Teneinde haar familie die een villa in de bosschcn bewoont, te verrassen, plaat-, ste zij haar koffer met lijfgoed aan den kant van den weg, pakte haar mandoline uit en ging voor de villa dansen en ziiii gen. „Er wordt aan de deur niet gegeven", kwam spoedig het bericht van binnen, maar de volhardende zigeunerin bleef spelen tot zij bemerkte, dat haar koffer, die een aanmerkelijke waarde inhield, ver dwenen was. Zij heeft hij advertentie (tot nu toe te' vergeefs) f100 uitgeloofd om deze weer in haar bezit te krijgen. Te Loc hem is aangehou- den een Duitsche jongeling, afkomstig uit de huurt van Bochem en hehoorende tot het roode leger,' zooals hij verklaarde; hij' had een rooden hand om zijn arm en pet. Bij het oprukken der rijksweertroepen was hij naar Holland uitgeweken, om bij een boer werk te zoeken. De 23-jarige opperman J. Baggel, uit Barneveld, is Zaterdagmiddag te Amersfoort, waar hij tijdelijk werkzaam w5s, van een 9 meter hooge stelling ge-» allen en onmiddellijk gedood. De ongelukkige laat een weduwe en een kind na. Te Amsterdam heeft de po litie aangebonden twee knapen, rcs'p. 12 en- 8 jaar, verdacht van diefstal door middel' van openbreking van goederen uit een spoorwegwaggon. En droef verschijnsel! Na c e e n woordenwissé» ling heeft de 18 jarige N. de Lteeuw te Me- demblik een revolverschot gelost op den eveneens 18-jarigen K. de Leeuw, van Op- derdoeis. Dezte laatste werd daardoor ern stig aan den 'hals verwond, tengevolgo waarvan hij naar 't ziekenhuis te Hoorn moest wordenl overgebracht. De dader werd door de politie per rij wiel nagezet tot Aardswoud, toen door een fietsingeval de vervolging werd opgegeven. Zijn aanhouding is verzocht. In een der Oost-Friese he grensplaatsen werd reeds in 1915 de dood betreurd van een man en vader, die aan een der fronten streed en die eerst als ver mist* werd opgegeven ten daarna als overle den werd verklaard. De „weduwe" bleef met eenige kinderen achter, maar hertrouwde het vorige jaar, met en weduwnaar die ook teenige kinde ren in het gezin bracht. Donderdag j.I. kwam echterbericht van den doodverklaarden echtgenoot, dat hij, die vijf jaren in Sibterie had moeten doorbrengen, tegen half April in zijn vader land zou terugkeerenHet dorpje is vo! over deze berichten! Letteren en Kunst, Hot Schouwtooneel naar Utrecht? B. en W. van Utrecht steilten voor den ge meentelijken Schouwburg voor het eeizoea te verhuren aan ,.Het Schouwtooneel" on der lteiding van Musch en v. d. Horst. Donderdag a.s. zal cte Raad over dit voor stel beslissen. Uit de Omgeving. BODEGRAVEN. Kerkschepen. Volgens het Bodo- graafsch Nieuws- en Advertentieblad zijn j l. Donderdag 73 kerkschapen ven- kocht welke 67 gld. per stuk opbrachten' Het Groene Kruis. De vereeniging „Het Groene Kruis" alhier hield l April j 1. in Hotel van Ilaaften hare jaarver-- gade-ring, onder voorzitterschap van: Burgemeester H. Ie Goultre. De notulert en het jaarverslag'werden reeds na voor* lezing onveranderd goedgekeurd:. Da rekening van den penningmester, weikd reeds te voren door een commissie was' nagezien en accoord bevonden, wend door de vergadering goedgekeurd- Do rekening gaf een batig saldo aan groot f G81.35.- De rekening van Het Ziek'enKuis \vprd eveneens acoord bevonden en goedge keurd met oen batig saldo groot f950.27« terwijl het kapitaal tot slichting van een Ziekenhus tot f 1230.83 gestegen was. De rekening van wijk- en ziekenverpleging! werd goedgekeurd; met een v.oordeelig: slot vaji f 193,39» -v

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1