Uit de Omgeving. Ie trachten den in- en verkoop van molk vrij te lal en. Nog werd medegedeeld, dat een a.g. melkwet, eon onderdeel der w a ren we r, wordt voorbereid. Met btesiuur zal trach- ten er voor te waken, dat door invoering deze wet. het bestaan voor de melkhande laren niet onmogelijk wordt gemaakt. De aftredende bestuursleden de hoe ren N. Verberg. Leiden; G. S. v. Swite- lr-n, te 's-Gravenhage, en N. Th. de Lange, Amsterdam, werden herkozen. Grooj van de Kath. Vakbeweging. Het ledental van de organisaties, aange sloten bij het Bureau voor de B.-K. Vakor ganisatie, ging in 1919 zeer sterk vooruit. Op 1 Januari 1919 waren 24 bonden aange sloten met 97618 leden, terwijl op 1 Jan. 1920 waren aangesloten 27 bonden met 148.981 leden. Een vooruitgang derhalve met 513G3 leden of 52.61 pCt. Een vergelijking met de andere centra les doet ziten, dat de groei van de Katho lieke Vakbeweging relatief het sterkst was. Hier volgen de "cijfers: N.V.V. 1 Jan. 1920 259739 leden groei over 1919 59471 in pet'. 29.70; R.-K. Vakbur. resp. 148981. 51363. 52-61: Chr. Vakv. reep. 70262, 22519, 47.16; N. A. S. resp. 48764, 15138, 45.— Bij de bcoordeeling dezer cijfers moet rektening gehouden worden, dat bij het Katholiek Verbond nog niet zijn aangeslo ten de organisateis van mijnwerkers en het Post- en Telegraafpersoneel, waarvan het gezamenlijk ledental gerekend kan worxfcn op 10.000. In de kringen van het Vakbureau rekent men er met groole zekerheid op, dat in 1920 het ledental boven de 200.000 zal wor- dten opgevoerd. EEN CENTRAAL BUREAU VAN DEN VROUWENBOND. Dc directrice van hel Algcm. Seerela- riiaat van R. K. Vrouwenbonden in Ne derland zendt ons een artikel, waaraan het volgende is ontleend: Werd voor weinige jaren de beleeke- nis van Organisatie door de meeste Ka lk olieke wouwen in ons vaderland nog niet doorvoeld, nu gaan we flink voor int, en telt de R. K. Vrouwenbond! de leden reeds bij tienduizenden- Alleen in hel bisdom: Haarlem bijv- zijn niet min der dan 17100 vrouwen en meisjes, die Sn onzen Bond haar godsdüenslzjiii ko men verdiepen en hare ontwikkeling ook op allr ander gebied; komen ver broeden. of er van gaan ineedeelen aan de anderen. En. steeds winnende aan innerlijke diepte en heerlijken opbloei, zal de Bond zich in krachtige ontwikkeling al wijder en wijder uitspreiden, en hot le dental nog zien stijgen. Weldra toch zal alom de oprichting cener zeer belang rijke onder af deeling: De B. K. Jonge* vrome en-Rond tot stand zijn gebracht, rtoodat ook de vrouwelijke jeugd uil alle kringen en standen begrip zal krijgen van het véreenigingsleven op gods-dien stiger. grondslag, en overtuigd zal ra ken. dat iedere Katholieke vrouw be hoort mede te werken in de grootste Rqomsche Vruwen-orennïsalic. -ook al is zij' reeds lid van andere Katholieke in stellingen. Hebben dus de leden van der R K Jongevrouwen-Bond eenmaal den leeftijd van 18 jaar bereikt-, dan zul len zij vanzelf het leger van den R- K- Vrouwenbord komen versterken. Hoeveel werk meer is onder Gods. ze gen in deze eerste 7 jaren door den R. K. Vrouwenbond nog volbracht! Dc uitgave van een Katholiek Vrouwenblad "o- a. is thans verzekerd, en dit eigen Orgaan, onder Hoofd Redact c van eenc onzer meest begaafde leden, in de letter- vkundige wereld1 welbekend, zal in Mei n -- verschijnen- Het zal den R. K- Vrouwenbond aanraking doen vinden met alle kringen der samenleving en tevens tusschén besturen en leden de onderlinge samenwerking, ongetwij feld gaan bevorderen- Alle doze werken zullen stellig no-g rijkere vruchten opleveren, nu daarvoor een middenpunt is gevormd- door dc opening onlangs van het. Algemeen Se cretariaat der Diocesane R. K- Vrouwen- bonden in Nederland, van welk Cen traal Bureau uit alle zaken, den Vrou wenbond betreffende, zullen worden voorbereid, en waar men zich reeds nu om inlichtingen kan vervoegen. Tiet voorloopig adres van ons Bureau is: Korte Nieuwstraat 7, te Utrecht, maar na 15 April a-s. zal het zijn geves tigd- Hoogt No. 1, eveneens te Utrecht; het Centrale punt van onze R- K. Vrou wenorganisatie dus in het centrum vn n ons land. Wel is dU Bureau klein begonnen en op hoogst bescheiden voet ingericht. Hot zal zich echter met den Vrouwenbond omwikkelen,en veelgoeds zal er van kunnen uitgaan, vooral, wanneer de samenwerking tusschen de Diocesane Bonden nóg inniger en meer algeheel zal zijn geworden. Ontwikke len zich nieuwe toestanden dan zal het Bureau ook klaar slaan met nieuwe maatregelen, om de. belangen dor R. K- Mrfcxuwen 1c behartigen en het is ten allen tijde bereid, om op aanvrage de noodigé hulp en voorlichting te verlee- nerr Wederkoerig houdt de Directie- zich" aanbevolen tot het ontvangen van goe- 'den raad en berichten betreffende alles, wat. Roomsche Vrouwen Oraganisalie aangaat en waf de waardeerende sa menwerking tusschen de verschillende Katholieke V rouwen vereen i, gjngen kan bevorderen.. Rij haar arbeid kan de Di rectie trouwens ook heel wat financiec- len steun gebruiken. Wie zendt er wat geestelijk en stoffe lijk. krach voedsel voor ons jong plantje? Het zal aan bovengenoemd adres graar- iv? worden aanvaard, en ons meehelpen, den bloei te bevorderen van den R. K- Vrouwenbond, die weldra moge blijken te zijn: De Bond van alle R. K. vrouwen voor alle R. K. vrouwen in ons Neder land! DE BEDNIJFSVrtEüE. De R.-K. bedrijfsraad in het meubelma kers-, behangers-, stoffeerders- en bedden- makersbedrijf is gisteren wederom in Den Haag bijeengekomen onder leiding van prof. mi'. J A. Veraart. Met groote voldoe ning nam de bedrijfsraad kennis van de toenadering, die' in het geheele bedrijf te be speuren viel. Het concept-collectief con tract, waarover de algemeene patroons- commissie in bespreking was met den Al- gemetencn en den Christelijken werkne mersbond, bleek zoodanig in overeenstem ming met hetgeen in den R.-K. bedrijfsraad tusschen Sint Reinoldus en Sint Antonius van Padua was 1"ot stand gekomen, dat er geen bezwaar was, zich bij het algemeen collectief contract aan te sluiten. Met algembene stemmen werd besloten al die stoppen te doen, welke noodig zijn om tot volledige overeenstemming in het geheele bedrijf te geraken. KERKNIEUWS. Uitvaart va» deken Busch. Men meldt uit. Pu mierend aan ,,De Tijd" d.d. gisteren: Heden hadden de plechtige uitvaart plaats en de begrafenis van dteken Busch. Bij de Lauden was agens prof. Oudejans, assistent-kapelaan Hoogeveen en J. v. de Marck van Dordrecht, cantores de kape laans van Out-erstern en Veldhuyse van Am sterdam. Bij de uitvaart en begrafenis was celebrant deken Smeele van Hoorn, assis tenten de vveleerw. heer v. d. Burg van de parochib en J. G. Jansen van Amsterdam, cantores als bij de lauden, ceremoniarius kapelaan Verhoofdstad. De lijkredo werd gehouden door deken Smeele. Zeer veel geestelijken uit den omtrek wa ren aanwtezig. De beaarding had plaats door deken Smeele, geassisteerd door de kapelaans Outersterp en van den Burg van de Parochie. Laatste Berichten. De uitsluiting in de meubelindustrie. Van werknemerszijde vernemen wij, dat er zeer groote kans bestaat dat de uitslui ting in de meubelindustrie a.s. Maandag over liet geheele,land zal worden opgehe ven. In het begin dezer wteek zijn de afgebro ken onderhandelingen tusschen de werk gevers en werknemers hervat. Op ruim 64-jarigen leeftijd is in den afgeloopen nacht te 's-Gravenhagte overle den, mr. A. O. H. Tellegen, Bzn. president van de Rechtbank te 's-Gravenhage. De heer Tellegen werd te Groningen geboren in 1856. Crediet aan Buitschlanrï. Naar wij vernemen zou het voorloopig crediet voor den aankoop van levensmid delen, hetwelk aan Duitscliland zou wor den verstrekt bij wijze van voorschot op liet groote crediet van 60 milliocn (vastge steld in de af te sluiten economische over eenkomst met Duitschland) 25 millioen gulden bedragen. Omtrent de verstrekking van ddt voor schot is echter nog geen overeenstemming bereikt, aangezien de tot dusver van Duit- sche zijde opgetreden onderhandelaars geen volmacht bleken te hebben om na mens hunne regeering af te sluiten. Bovendien zal, zijn wij wel ingelicht, dit ereddet onzerzijds alleen dan kunnen worden verstrekt, wanneer volkomen vast staat welke levensmiddelen en tot welke hoeveelheden voor deze 25 millioen gul den door Duitscliland van ons zullen worden betrokken. STADSNIEUW S. NED. R.-K. VOLKSBOND. De afd. Leiden van bovengenoemden bond vergaderde gisteren onder praesi- dium van den heer P. Heemskerk in het St. Ant'oniuspatronaat. De bijeenkomst wordt door den voorzit ter met gebed geopend. De notulen, door den 2den secretaris uit gebracht, worden onveranderd vastgesteld. Sinds de vorigte vergadering zijn als nieuwe leden tot de afd. toegetreden 46 personen. De voorzitter herinnert op verzoek der Prop. Club St. Petrus aan den 7den cur susavond op 13 April 's avonds te half ne gen in de Stadsgehoorzaal, waar Pater Borromaeus de Greeve een itede zal houden over ,,De schoonheid van het H. Katholiek Geloof." Vervolgens vraagt de voorzitter steun voor een tnberculoos bondslid en deelt mede, dat een vrouwelijk tuberculoos bonds lid is uitgezonden naar eten sanatorium. Door den Bond is adhaesie betuigd aan het adres van den Gemeenteraad door den Bond voor Groote Gezinnen inzake belas tingaftrek. Tot concierge aan het nieuwe Bondsge- bouw is benoemd de hteer W. de la Rivière, oud-voorzitter der afd. De voorzitter memoreert verder het 25- jarig jubileum van de orde van commissa rissen in dc Hartebrugskerk, ontsproten uit de bondsafd. Spr. feliciteert de commis sarissen van harte met dit jubileum, in het bijzonder den aanwezigen hoofdcom missaris Resink. Deze btedankt voor de tot hun college gesproken woorden. Voor de zieleruét van 4 overleden bondsleden wordt het gebruikelijk gebed gtestort. Hierna doen de heeren Schouten en Rei- zevoort een oproep om de vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging op heden avond te bezoeken. Aan de orde is thans de verkiezing van 5 candidaten lot leden van den Centralen Raad met dien verstande, dat 2 leden den Centralen Raad zullen bijwonen, terwijl de overige 3 reserve zijn. Hiervoor worden gekozen de heeren A. Bisschop, H. A. God- dijn, P. Heemskerk, J. M. H. Horikx en J. H. Nijhuis. Bij de bespreking van de agenda voor dV?n Centralen Raad steit de afd. Amster dam onder punt 9 voor het' Bureau van het Centraal-Bestuur zoo spoedig mogelijk van Leidten over te plaatsten naar Amsterdam. Hier stelt de heer v. Dongen voor het bu reau voorloopig te Leiden te houden en bij de reorganisatie over te brengen naar 's-Gravenhage. Twee andere voorstellen der afd. Zaan dam dragen de goedkeuring der leden weg E'en verzoek van den heer Rockcns, om de candidaten van het bestuur aan een examen te onderwerpen, wordt door den voorzitter eenigszins toegelicht. Het bestuur stelt voor hierop afwijztend l'e beschikken. Overeenkomstig het voorstel van het be- stpur wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Brus sel of er geen stappen kunnen gedaan wor den om bij den gemeenteraad een verorde ning aanhangig te maken tot het vterbieden van liet- verstrekken van sterken drank op Zon- en algemeene erkende Christelijke fefcstdagen. De heer Schouten vraagt of dit verbod tol den Zaterdagmiddag kan wor den uitgestrekt. De heer van Dongen zou deze zaak willen overbrengen aan het bestuur van het Kruis- verbond, waaraan de verschillende bonden dan adhaesie kunnen betuigen. De voorzit ter zegt onderzoek in deze toe. Bij de vele besprekingen, die de rond vraag opleverde, doet dte heer Wijtenburg een krachtige opwekking tot toetreding als lid der R.K. Coöperatie „Eendracht". De voorzitter sluit hierna met den Chr. Vanavond om half negen vergader* de R.-K. Kiesv. in de kleine Stadsgehoorzaal. Vastgesteld zal worden, hoeveel personen op de definitieve candidatenlijst voor de Raadsverkiezing zullen Staan (dus nog niet: welke personen) Verder zal er gelegenheid zijn om desgewenscht de candidaten te be sprekenwelkte bespreking natuurlijk zal geschieden op vriendschappelijke wijze, en waarschijnlijk niet zoo heel vteel tijd in bteslag zal nemen! Gisteren omstreeks 12 uur in den middag* sloeg op den Morschweg" alhier een paard op hol, doordat het schrok voor een voorbijrijdende wagen. Hel liep ten slotte tegen een kar aan waardoor het aan een der voor poo ten ernstig werd verwond. Een agent van politie bracht het daer tot staan en liet het bij een apotheek aldaar verbinden. De voerman man kwam zich daarna aanmelden, die het $aard. dat toebehoorde aan den heer Brand, Varkensmarkt alhier, naar stal heeft gebracht. Hedenmorgen 11 uur kreeg de 38- jajage J. W. op het Noordeinde een bloedspuwing. Hij werd overgedragen naar een koffiluiis in de nabijheid. waar dr van der Sluijs oen onderzoek instel de. De man word op advies van den dok ter naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. x HAAGSCHE RECHTBANK. De minderjarigen C. S. en A. II. J. S., te Katwij k, werden schuldig verklaard aan diefstal, waarvoor S. ter beschik king van de Regeering werd gesteld, ter wijl A. S. zonder straf aan zijn ouders werd teruggegeven. W. R., te V o o r s c li o t e n, werd van ten laste gelegde heling van een geit vrijge sproken. LEEDEH, 9 April. Veemarkt. Aangevoerd 3 stieren f200 a f'370, 261 kalf- en melk koeien f250 a 750, 1069 varekoeien f200 a f525, 197 vette ossen en koeien f290f825, fl.45fl.95 perK.G., 0 paarden f000f000, 0 graskalvercn f 0.afO.3 kalf (vette) f95 a f160, f2.35 a f2.70 p. K.G. 393 kalveren (nuchtere) fS a f20, 132 schapen (vette) f 44.0082.f 1.60 a f i .76 p. Kg. 5.45 schapen (weide) f35.a 1 62.534 varkens (magere) f45.a f120,13 bokken of geiten f4 a f26, 700 Biggen f22 a f35, 0 Veulens f000,a f000.Vette varkens f0.a f0.p. Kg. Ter markt aangevoerd: 1530Runderen,396 Kalveren, 677 Schapen. Kaas. Aangevoerd 16 partijen. Ie soort Goudsche kaas, per 50 K.G. van -f62f65. 2e soort per 50 K,G. van f00f00, le soort Leidsche kaas per 50 Kg. van f62 tot f70. 2e soort per 50 Kg. van f 50.tot f 60. Handel voor Goudsche Kaas matig. Handel voor Leidsche Kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen: 11 partijen, 563 stuks, 3451 K.G. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morge" van 9 April 1920, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand757.9 Neufahrwasse1" Laagste barometerstand .743.1 Haparanda. Verwachting tot den avona van 10 April Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien. Dezefde temperatuur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering. De R.K. Zangvereeiriglng O. B. K. geeft. Dinsdag a.s. haar 2e uitvoe ring met medewerking van een bekenden violist en humorist. Wij verwijzen voor bij zonderheden naar een in dit Nummer voor komende advertentie. HAARLEMMERMEER. Geslaagd. Voor het machinisten- examen 'diploma A. slaagde te 's-Graven hage de heer M- A. Jurjens, alhier. LEIMUIDEN. Brutaal. Verschillende bewoners der huizten van de Bouwvereeniging, die hun tuintjes op goedkoope manier trachten van rnest te voorzien, kwamen gistermorgen tot de ontdekking dat zonder kennisgevin de beerputten in den nacht waren leeggehaald. Dit schijnt al reeds meerdere malen ge beurd te zijn. R.-K. Volksbond. Woensdagavond hield de B.-K. Volksbond een vergadering in de voormaligte Jongensschool. De voorzitter mocht constateeren, dat adressen waren gezonden aan de gemeente radten van Rijrvzaterwoude en Leimuiden betreffende Hoofd. Omslag, waarmede suc ces was bereikt. Aks afgevaardigde naar den Centralen Raad werd gekozten de heer A. Spierings. Besloten werd de contributies aan huis op te halen. Als bestuursleden voor de retraite club werden bij acclamatie gekozen de hev- ren de heeren J. H. A. v. d. Berg, H. de Rijk, G. v. d. Hoorn, A. Scholte. Op een volgende vergadering zal het bte- stuur nieerdeie inlichtingen vertrekken om trent, aansluiting bij de centrale ziekenkas. Bij de rondvraag werd de onderlinge inkoo besproken. NOGRDWIJK. Turnkring. Voor een klein, doch élite publiek traden gisteravond op een 30-tal Dames en Heeren, de Turnkring „Leiden en omstreke n". De oefeningen had den plaats in het middten van de zaal van „Het Hof van Holland" en niet zooals wij dat bij de uitvoeringen gewoon zijn, op een podium, doch op de vloer. Waarom Noordwijk de eer te beurt viel Leidsche turnsters en turners hier te ziten optreden, deed de heer Anton Metz in zijn openingswoord uitkomen, nadat hij de da mes en heeren aan het publiek had voor gesteld. Na een „wtelkom" tol de aanwezigen, ver telde de inleider dat het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond verdeeld is in Zeven Ge westen en ieder Gewest is weder verdeteld in Kringen. Leiden behoort tot het Gewest Zuid-Holland en is de centrumplaats voor den Turnkring Leiden en Omstreken. Het doel is liefdte te kweeken voor oefe ningen tor bevordering van lichamelijke ontwikkeling, zoowel bij dames als h:j hee ren. Men tracht dit doel te bereiken dor propa ganda te maken in verschillendte plaatsen tot het Gewest behoorende, door het geven van openlucht-uitvoeringen en gemeen schappelijke turnmatchten. De leden der plaatselijke vereenigingen, aangesloten bij den Turnkring, kunnen gratis les ontvangen ter opleiding van vóórturner of vóórturnster. Zelfs reiskos ten wordten vergoed. Na een dankwoord aan het bestuur van de plaatselijke gymnastiekvereen. D. O S. voor het afstaan der toestellen werd met het programma begonnen. Het eerst kregten we te zien „staafoefe- ningen" door 6 dames van „Concordia", die onberispelijk werden uitgevoerd. Daar na oefeningen aan de brug door 11 heeren. Vol bewondering stonden wte over de kracht die hierbij door sommigen ontwikkeld werd. Vervolgens „vrije oefeningen door 6 heeren van „Donar", terwijl het programma voor de pauze sloot met otefeningen door 6 da mes van „Brunhilde", waarbij de leiding berustte bij mevrouw Diebende Koning. Niettegenstaande de „brug" voor de dames wat hoog bleek tte zijn, werden door allen de oefeningen zeer correct uitgevoerd. Na de pauze werd geopend met oefeningen aan het Hoogrek door 11 heerten. Hierbij kregen we prachttoeren te zien. soms angst wekkende, als de „acrobatten" zoo mogen we zc wel notemen, met hun voeten het pla fond raakten. Een interessant gezicht gaven de knots- otefeningen door 6 dames van Brunhilde, waarbij mevrouw DiebenKoning voor de pianobegeleiding zorgde. Bij de „Paardenoefeningen" toonden de „heteren" weder hun spierkracht. Na de staaf oefeningen door 6 heeren van „Wils kracht" kregen we tot slot te zien „Dansrei' uitgevoerd door 6 dames van Brunhilde. Het is eene ware propaganda-avond ge- wteest en wij zijn het eens met de woorden van den heer Bakker, die in zijn slotwoord zeide, dat de thuisblijvers veel gemist' heb ben. De aanwezigen hebben een genotvol- lcnavond gtehad en zijn de Leidsche lam cis en heeren dankbaar voor hetgeen zij hen hebben doen genieten. En wannteer de Leid sche turners dezen zomer ons nogmaais met teen bezoek vereeren zal ongetwijfeld de belangstelling veel grooter zijn. Een prachtig slotnummer, waarbij het luid applaus wel verdiend was. Gemeenteraad. De raad der gemteente kwam gistermid dag te 1.45 uur in openbare zitting bijeen. Voorzitter burgemeester Jhr. v. Panhuys. Afwezig, de heer v. Nes met kennisge ving. De notulen worden onveranderd vastge steld. Het verslag der Gezondheidscommis sie wordt voor ktennisgeving aangenomen. De voorzitter doet verder mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres voor den gemeenteraad van Schagen inzakte mede zeggenschap bij de benoeming van een burgemeester, wat. B. en W. voorstellen voor kennisgeving aan te ntemen, vindt be strijding bij de heeren Krau en v. d. Wiel. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 65 stemmen. Tegen de heeren Meyer, Admiraal, v. d. Wiel, Krau en Vink. Inzake het rapport van de Commissie van Toezicht op het Onderwijs merkt de heer Krau op, dat het onderwijs de laatstte jaren verwaarloosd is. Hij meent, dat hiervan veel moet geweten worden aan het beleid van het vorig college van B. en W. De heeren v. d. Wiel en Kruijswijk be strijden den heer Krau; zij meenen, dat de heer Krau de scholen over één kam scheert, wat zeker niet juist is. De voorzitter merkt op, dat het rapport zegt, dat, de toestand op onderwijsgebied bevitedigend is. Nadat enkele leden nog aandrongen op vermindering van kinder arbeid. wordt overgegaan tot het volgen de punt. B. en W. stellen vervolgens voor het adres van B. en W. der gemeente Voor schoten tot afschaffing van tollen voor ken nisgeving aan te nemen. Zonder lange dis cussie besluit de raad echter adhaesie te betuigen, wijl het verkeer naar Noordwijk door de bestaande lollen in de nabijheid der gemeente vteel last hiervan ondervindt. In handen van B. en W. wordt gesteld het verzoek van Zeebad „Noordwijk" om verlenging van huur van het strand.Dito een verzoek van de woningbouwvereniging „Patrimonium". Een adres van de verecniging van gasfa- brikanten om regeling van den gasprijB wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna hebben verschalende benoemin gen plaats. a. Benoemd wordt tot lid van de Gom. «2 missie H. O. de beer v. Went. b. Tot leden der Plaatselijke Commis- jl!ü sie van Toezicht op het Lager Onderwijs rij dte heeren P. de Vroede en J. A. Zweers, beiden aftredend. Bi c. Tot gemeenlebodc de heer J. Bank, tij. isv delijk als zoodanig werkzaam. en d. In de vacature ontstaan door het S'a- vertrek van den hoer Geuzendam, onderwij. CK zer aan de Op. School te Noordwijk-Binnen hebben B. en W. nog geen voordracht, op. gtemaakt. c. Tot onderwijzeres in de nuttige hand. WfI werken aan de Openbare Scholen wordt benoemd mej. A. Senf, te Noordwijk. gf Aan de orde is de regeling van de jaar. f wedden van hef politiepersoneel en gemeen, tebouwkundige. B. en W. stellen voor de salarissen als volgt te bbpalen: Commissaris van politie ƒ3000, inspecteur 2000 met 4 éénjaarlijk- sche verhoogingen van f 100; agenten 2c .r' klasse 27.50 p. week, na 1 jaar 29, 2 jaar 30.50, 3 jaar 32, 4 jaar 33.50;, agenten le klasse 34.50 per week, na jaar ƒ35.50, 2 jaar 36.50, 3 jaar 37.50. Wf' Het loon van den agent-nachtwaker zal op zijn verzoek gesteld worden op 27.50. Het salaris van den gemeente-bouw. G kundige stellen B. en W. voor te brengen van ƒ2400 op 2800, ingaande 1 Jan. 1920. .jE Op voorstel van den hteer Krau worden ia deze voorstellen afzonderlijk behandeld. De heer v. d. Wiel wenscht'e liever toe- j( kenning van de gevraagde loonen als door {n de adressanten is gevraagd. De heer Meyer wenschte toekenning van Ma teen hooger salaris, omdat de agenten van yr0 politie ook nacht- en Zondagsarbeid heb- Drj ben te verrichten. Hij zou hiervoor 1 per week meter willen geven. Dit voorstel wordt ■niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Tegen stemde de heer Krau, Het Pilaris van den gemeentebouwkun- j dige wordt als voorgtesteld met algemeene stemmen aangenomen. Hierna worden eenige wijzigingen ge- bracht in art. 59 der Bouwverordening. Het aantal opcenten op de dividend- en tantièmebelasting wordt op voorstel van Ged. Staten gebracht van 188. Vervolgens gteschiedt wijziging van het reglement voor het weeshuis. Wordt beslo- ten de rooilijn voor het verlengde van de Schoolstraat als op de kaart aangegeven vast te stellen. Tot betaling van verschillende tekorten f| wordt besloten eten geldleening aan te m gaan tot een bedrag van 120.000 k pari, tot een rente van ten hoogste 6 pCt. De heer Krau zou deze uitgaven liever verhalen op de groote inkomens. De voor- zitter antwoordt hierop, dat de gebruike- »Ci lijke weg is de teeningen over een aantal V( jaren te verdeelen om ieder te laten mee- c: dragen aan de last'en der gemeente. D11 Het voorstel wordt hierna aangenomen. Tegten stemde de heer Krau voor wat be- treft de leening inzake straat'aanleg. De secretaris doet hierna eenige mede- $ii deelingtn inzake regeling van uitgaven. Hét, voorstel tot vaartverbetering wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Het verzoek van de woningbouwvereeni- ging,,St. Jeroen" om een bouwvoorschot tot bedragen van 299.530 en 110.536.69, wordt na langdurige bespreking aangteno- men. Het verzoek van „Patrimonium" om het bouwvoorschot te verhoogen tot 369.467.91 wordt eveneens aangenomen. Vervolgens worden de volgende subsi dies verleend: Aan Vreemdelingtenverkeer 500, als door B. en W. voorgesteld. Te gen stemden de heeren Admiraal, Balke nende en Kruijswijk. b. Aan den Tuinbouw-wintercursus in bloemisterij en groenten teelt 40. c. Aan het Drankweer-comité 150 (B. en W. stellen voor ƒ25). d. Aan de politieschool te Hilversum ƒ20. Tegen stemde de heer Krau. Vervolgens geschiedt vasst'elling in de wijziging der bedrijfsverordening op do Gas- en Waterleiding. In verband met de verhooging der steen koolprijzen zeggen B. en W., daar'de kost prijs van het gas thans 18 cent voor gewo- nte en 18% cent voor muntmeters bediaagt, dat zij volkomen kunnen medegaan met het schrijven van den directeur der gasfa briek. Zij zullen echter vooralsnog geen voorstel doen. Aan de orde is thans het adres om Icons- verhooging van 20—24 van als werkloo- zen in ditenst gestelde arbeiders. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Ver schillende leden spreken zich hiertcgten uit, terwijl wethouder Liefferink het standpunt van B. en W. verdedigt. Ook wethouder van der Meer en de voorzitter voeren hier over nog het woord, dc discussies worden nog langen tijd voortgezte't, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 75 stemmen. Tegen stemden de hee ren Vink, Buize, Krau, Meyer en v. d. Wiel. De afd. Noordwijk van „St. Paul®" vraagt in een adres aan den Raad om uit- keering tot teen bedrog van 150 aan het gemeentepersonecl en over te gaan tot in voering van den 8-urigen werkdag en tot regeling der rechtspositie van overheid» personeel. B. en W. stellen voor hierop ai- wijzend te beschikken. De hteer Buize wilde, waar het hier geldt het vadte gemeentepersoneel, het ver zoek van St. Paulus ondersteunen. De heer Krau pleit voor in-voering van den 8-uri- gendag, de heer v. d. Wiel voor regeling der rechtspositie. Het voorstel van B. en W. om betreffen de het punt: „uitkeering van ƒ150" over te gaan tot de orde van den dag,- wordt aan genomen met 8—4 stemmen, tegten de hee ren Meyer, Krau, Buize en Vink. Het voorstel betreffende do rechtsposiM wordt aangenomen nvt 7—5 stemmen, dJ® der heeren Meyer, made, Krau, Buiz® ten Vink. De Raad gaat hierna over in geheim® zitting. NIEUWKOOP. Vrijwillige landstorm. Gisteravond werd ten gemeentehuize op uitnoodign® van den burgemeester voor de tweede mn» een conferentie gehouden met het TesuKaw dat een comité is opgericht tot! werving v

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2